הקרב הראשון על נמל התעופה הבין-לאומי של דונצק

הקרב הראשון על נמל התעופה הבין-לאומי של דונצק
נמל התעופה הבינלאומי של דונצק לפני הקרב
נמל התעופה הבינלאומי של דונצק לפני הקרב
מערכה: המלחמה בדונבאס
מלחמה: הסכסוך האוקראיני-רוסי
תאריכי הסכסוך 26 במאי 201427 במאי 2014 (יומיים)
קרב אחרי הקרב השני על נמל התעופה הבינלאומי של דונצק
מקום נמל התעופה הבינלאומי של דונצק, אוקראינה
קואורדינטות 48°04′30″N 37°43′32″E / 48.075°N 37.725555555556°E / 48.075; 37.725555555556
תוצאה ניצחון אוקראיני
הצדדים הלוחמים

הרפובליקה העממית של דונצקהרפובליקה העממית של דונצק הרפובליקה העממית של דונצק

אוקראינהאוקראינה אוקראינה

כוחות

המליציה העממית של דונבאס

אבדות

33–50 לוחמים הרוגים, 43 פצועים

אין

2 אזרחים נהרגו
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הקרב הראשון על נמל התעופה הבין-לאומי של דונצק היה עימות צבאי בין כוחות הרפובליקה העממית של דונצק לכוחות ממשלת אוקראינה שהתרחש בנמל התעופה הבינלאומי של דונצק בין 26 ל-27 במאי 2014, כחלק מהמלחמה בדונבאס שהחלה לאחר המהפכה האוקראינית ב-2014[1]. הקרב השני על הנמל פרץ ב-28 בספטמבר 2014.

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המלחמה בדונבאס

ממשלת אוקראינה החלה במבצע "אנטי-טרוריסטי" נגד המורדים הפרו-רוסים במחוז דונצק בתחילת אפריל 2014. מפגינים ומורדים פרו-רוסים המזוהים עם הרפובליקה העממית של דונצק כבשו מבני ממשלה, ערים ושטחים רבים באזור. בעיר דונצק עצמה, בנייני ממשלה רבים היו תחת שליטה בדלנית. נמל התעופה הבינלאומי של דונצק נותר מחוץ לאזור בשליטת המורדים.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הבוקר של 26 במאי 2014, לוחמים פרו-רוסים כבשו את אזור הטרמינל של נמל התעופה הבינלאומי של דונצק, ודרשו את נסיגת כוחות הממשלה מהאזור. הם גם חסמו את הכביש בדרך לשדה התעופה. זמן קצר לאחר מכן הציב המשמר הלאומי של אוקראינה אולטימטום למורדים, לפיו שעל המורדים להיכנע לאלתר. האולטימטום נדחה, מה שגרם לצנחנים להסתער על שדה התעופה, במתקפה מלווה בתקיפות אוויריות נגד עמדות המורדים. מסוקי תקיפה שימשו גם כדי למקד תותחים נגד מטוסים של המורדים. משאיות עם תגבורת של כוחות הרפובליקה העממית של דונצק נראו באזור נמל התעופה. עם רדת הערב, סילקו כוחות הממשלה את לוחמי הרפובליקה מחוץ לנמל התעופה. לאחר מכן הם פתחו במתקפת נגד שנהדפה על ידי כוחות הממשלה. במהלך הלילה בוצעו מתקפות ירי ספורדיים, מה שהוביל לתהיות אם נמל התעופה אכן היה תחת שליטת הכוחות האוקראינים.

למחרת, גם מנהיגים אוקראינים וגם מנהיגי המורדים אישרו כי שדה התעופה היה תחת שליטה מלאה של הכוחות האוקראינים, אך עד שעות הבוקר המאוחרות, עדיין ניתן היה לשמוע ירי מקלעים באחד הכבישים הראשיים המובילים לנמל התעופה. המורדים בנו בריקדות על הכביש לשדה התעופה. ראש עיריית דונצק, אולכסנדר לוקיאנצ'נקו, הפציר בכל התושבים להישאר בבתיהם. במהלך הלחימה, בניין קבוצת ליגת ההוקי של דונבאס, נכבשה על ידי המורדים, שבזזו את הבניין, השמידו ציוד מעקב והציתו אותו.

המשך העימותים לאחר הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בימים שלאחר הקרב, גבר הכעס כלפי ממשלת אוקראינה בקרב חלק מהתושבים המקומיים. לדברי אחד התושבים, אזרחים רבים שקלו להצטרף למרד אם הפעולות הצבאיות הממשלתיות יימשכו[2] . גם קרבות ספורדיים נמשכו, כאשר לפחות מורד אחד נהרג בקרב אש ב-29 במאי. שישה מורדים נוספים מתו ב-31 במאי, לאחר שניסו לחלץ את גופות חבריהם במקום הקרב בנמל התעופה[3].

מעורבות צ'צ'נית בלחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי תקשורת שונים טענו כי לוחמיו של רמזן קדירוב, נשיא רפובליקת צ'צ'ניה נשלחו לדונצק כדי להילחם לצד המורדים. אף על פי שקדירוב הכחיש ששלח את לוחמיו לדונצק, לוחם צ'צ'ני אחד טען שקדירוב נתן ללוחמיו פקודה להילחם באוקראינה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Donetsk Airport Cyborgs". Ukraine Today. 15 באוקטובר 2014. נבדק ב-15 באוקטובר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Luhn, Alec (30 במאי 2014). "Poroshenko vows to punish rebels who shot down Ukraine helicopter". The Guardian. נבדק ב-1 ביוני 2014. {{cite news}}: (עזרה)
  3. ^ Grove, Thomas; Gabriela Baczynska (31 במאי 2014). "Six Ukrainian separatists killed around Donetsk airport". Reuters. נבדק ב-1 ביוני 2014. {{cite news}}: (עזרה)