הקשיחות הגרמנית החדשה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הקשיחות הגרמנית החדשה
Neue Deutsche Härte
רמשטיין בהופעה בסטוקהולם שבשוודיה ב-2004
רמשטיין בהופעה בסטוקהולם שבשוודיה ב-2004
מקורות סגנוניים "הגל הגרמני החדש" (Neue Deutsche Welle), מטאל אלטרנטיבי, גרוב מטאל, טכנו, אלקטרו-אינדסטריאל
מקורות תרבותיים שנות ה-90 ושנות ה-2000 המוקדמות בגרמניה ואוסטריה
כלים גיטרה חשמלית, גיטרה בס, תופים, סינתיסייזר, מקלדת אלקטרונית, סמפלר, מכונת תופים

הז'אנר המוזיקלי המכונה "הקשיחות הגרמנית החדשה" (מגרמנית: Neue Deutsche Härte; לעיתים מקוצר ל-NDH, מכונה גם דאנס מטאל או רוק כבד גרמני חדש) הוא תת-ז'אנר של מוזיקת רוק ומטאל אשר התפתח בגרמניה ובאוסטריה בין שנות ה-90 לשנות האלפיים המוקדמות.

המונח, המתאר ז'אנר המשלב בתוכו מאפיינים של מספר סגנונות מטאל ומוזיקה תעשייתית יחד עם הז'אנר המכונה "הגל הגרמני החדש" (Neue Deutsche Welle) (אנ'), נטבע לראשונה על ידי להקת רמשטיין, מחלוצות הז'אנר, באלבומם הראשון "Herzeleid".

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הז'אנר מתואר כז'אנר "קרוס-אובר" המושפע, כפי שצוין לעיל, ממוזיקת ה"גל החדש" הגרמנית (Neue Deutsche Welle) וכן מגרוב מטאל ומטאל אלטרנטיבי בשילוב עם אלקטרו-אינדסטריאל וטכנו. כלי הנגינה המשומשים בז'אנר זה הם לרוב כלי הנגינה האופייניים לרוב סוגי המטאל: גיטרות חשמליות, גיטרה בס ומערכת תופים, אך ישנו שימוש רב גם בסינתיסייזרים, בדוגמי צלילים (סמפלרים) ולעיתים גם במכונות תופים, כלים האופייניים למוזיקה האלקטרונית.

מילות רוב השירים בז'אנר הן ברובן בשפה הגרמנית והשירה מתבצעת לרוב על ידי סולן בעל קול גברי עמוק. השירה היא ברובה נקייה אך לעיתים מתבצע שימוש גם בגראולינג ובצרחות. סגנון זה נוטה להותיר במאזין רושם של עליונות ושליטה, ועל כן נוהגים הסולנים בז'אנר זה להדגיש הגייה של עיצורים מסוימים דוגמת הריש המתגלגלת האופיינית לז'אנר.

הליריקה האופיינית לז'אנר יכולה לעסוק בנושאים שגרתיים דוגמת אהבה, שנאה, דת, מוות ומיניות אך לרוב קיימת הנטייה לעסוק בנושאים הנחשבים כטאבו דוגמת סאדו-מזוכיזם, נקרופיליה, גילוי עריות, קניבליזם ועוד. התדמית של מרבית להקות ה-NDH מצטיירת לעיתים כמיליטריסטית ולעיתים קרובות (בעיקר מחוץ לגרמניה) מואשמות להקות רבות בז'אנר על היותן משויכות לנאציזם. בעוד ישנן להקות שמרבות להשתמש בארמזים נאציים או לכל הפחות באזכורים למשטרים מלוכניים למיניהם, להקות רבות בוחרות דווקא לא לעסוק בנושאים שכאלו ובמקרה של להקות כרמשטיין אף להתרחק מהתדמית הנאצית שהודבקה לז'אנר במיינסטרים.

להקות ואמנים בולטים בז'אנר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאלגרוב מטאלדג'נטדום מטאלסלאדג' מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפונימטאל נאו-קלאסימטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאלפולק מטאלפרוגרסיב מטאלראפ מטאלת'ראש מטאלמטאל ניסיוני
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינביהגל החדש של ההבי מטאל הבריטיהקשיחות הגרמנית החדשה
סגנונות קרובים
גלאם רוקרוק אלטרנטיבירוק גותיגראנג'הארד רוקסטונר רוק
ראו גם
מטאליסטפוליטיקה במטאלפולחן השטן במטאלמטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל