הקתדרלה החדשה של סלמנקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הקתדרלה החדשה, ניתן לראות תמיכות דואות גותיות לצד כיפות בארוקיות

הקתדרלה החדשה של סלמנקהספרדית: Catedral Nueva) היא קתדרלה רומית קתולית בסלמנקה, ספרד. היא נמצאת ליד הקתדרלה הישנה של סלמנקה ומהווה אחת משתי הקתדרלות של העיר. היא נבנתה מהמאה ה-16 עד המאה ה-18 בשני סגנונות: אדריכלות גותית ואדריכלות הבארוק. הבנייה החלה ב-1513 והקתדרלה נחנכה ב-1733. את הבנייה יזם פרננדו השני, מלך אראגון. ב-1887 הוכרזה הקתדרלה כמונומנט לאומי בצו מלכותי.[1]

אדריכלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט מבפנים על הכיפה.
מגדלי הקתדרלה

הבנייה החלה בתקופה בה הסגנון הגותי החל להיות פחות פופולרי והחל להשתנות לסגנון הרנסאנס, דבר שהוליד את סגנון הפלטרסק בספרד. ברם, הקתדרלה החדשה שמרה על רוב אופייה הגותי בגלל שהרשויות רצו שתשתלב עם הקתדרלה הישנה. לכן, הקתדרלה החדשה נבנתה בסגנון גותי מאוחר גם במאות ה-17 וה-18. ברם, במאה ה-18, נוספו שני אלמנטים ששברו את האחידות הגותית של המבנה: כיפות בארוקיות מסוג קופולה על מגדל הפעמונים (גובהה 92 מטר) ומקום המצלב. הקתדרלה החדשה נבנתה ללא הרס הקתדרלה הישנה כפי שבדרך כלל קורה, אלא שקיר של הקתדרלה החדשה נשען על הקיר הצפוני של הישנה. מסיבה זו, היה צורך לחזק את הקתדרלה הישנה, ומגדל הפעמונים נבנה על הקתדרלה הישנה.

שניים מהאדריכלים הראשיים של הקתדרלה היו J. Gil de Hontañón ובנו רודריגו.

פנים הקתדרלה

הכניסה הראשית מורכבת מ-3 קשתות, כל אחת מובילה לאחת משלוש הספינות של הספינה הראשית. כל השלושה מעוטרים בגילופי אבן עשירים.[1] בין הקישוטים והפסלים על החזית נמצא פסל של אסטרונאוט מרחף בחלל; הוא נוסף בעבודות שחזור מ-1992 כסמל למאה ה-20.[2][3] כמו כן, נוסף פסל המתאר אריה מחזיק בגלידה.

שחזור אחרי רעידת האדמה בליסבון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדקים וחלונות שבורים עדיין נראים כזכר להרס שגרמה רעידת האדמה בליסבון, שהתרחשה ב-1 בנובמבר 1755. אחרי רעידת האדמה היה צורך לתקן את הכיפה ואת בסיס המגדל, שתוגבר בתמיכות בצורת בסיס של פירמידה, דבר שהרס את הפרופיל של בסיס המגדל (שהיה תאום לזה של קתדרלת סגוביה).

רגע האסון מונצח במסורת ה"מריקלו" שמתרחשת מדי שנה ב-31 באוקטובר, ובה אנשים מטפסים על הכיפה ומנגנים בחליל ותופים.

בסביבות 1950 הוחלט לכוון את עוגב הקתדרלה. מועצת הקתדרלה הזמינה מומחה מבלגיה שבדק את העוגב וגילה למרבה הפלא שלמרות מאה שנים ללא טיפול העוגב נשאר מכוון להפליא. תוצאה זו יוחסה לאקלים היבש של האזור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 Garcia Vincente, Jose (2002). "Catedral Nueva". 
  2. ^ Rui Silva (16 בנובמבר 2006). "O Astronauta da Catedral de Salamanca" (בפורטוגזית). בדיקה אחרונה ב-17 ביולי 2008. 
  3. ^ Article at Snopes