הרואה ואינו נראה (ה.ג'. ולס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרואה ואינו נראה
The Invisible Man - A Grotesque Romance
המהדורה הראשונה של הספר
המהדורה הראשונה של הספר
מידע כללי
מאת הרברט ג'ורג' ולס
שפת המקור אנגלית
סוגה רומן עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום התרחשות לונדון, סאסקס עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1897
סדרה
הספר הבא מלחמת העולמות עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001284454, 003750708
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרואה ואינו נראהאנגלית: The Invisible Man - A Grotesque Romance) הוא ספר בריטי מאת ה.ג'. ולס משנת 1897, המספר על מדען שחלומו להפוך לבלתי נראה מתגשם. הספר נחשב לאחד משיאי יצירתו של ולס ומעלה דילמות באשר למוכנות החברה ואפילו המדען עצמו להתמודדות עם השלכות המחקר המדעי, מהי אנושיות ומיהו אדם.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר מספרת על איש מוזר שלא מזדהה בשמו ומגיע לאכסניה נידחת באנגליה. האיש המוזר והרגזן מכוסה כולו בשכבות בגדים רבות ומגוונות ולא מוריד אותן גם ליד האש החמה בחדרו. בכך, הוא מעורר את תמיהתם של דרי האכסניה ובייחוד של בעלת הבית, שמתחילה להיות סקרנית לגבי האיש המוזר.

האיש מסרב להראות את פניו ומסרב להוריד מבגדיו כל זמן שיש לידו אנשים אחרים. בפעם אחת שבעלת הבית נכנסת לחדרו בהפתעה היא מצליחה להבחין שכל ראשו מכוסה בתחבושות לבנות ומניחה מכך שהוא כנראה נפצע קשה ולכן לא רוצה שיראו את פניו.

במהלך כל היום הראשון לשהותו באכסניה האיש המוזר והרגזן כל הזמן מנסה לשדל את בעלת הבית להביא את חפציו מתחנת הרכבת כי לטענתו הם חשובים מאוד לעבודה שלו. יום למחרת מגיעים סוף סוף חפציו בשלל מזוודות וארגזים המכילים ספרים, כלי מדידה והמון צנצנות זכוכית המכילות חומרים כימיים שונים.

מרגע שהאיש המוזר מקבל את חפציו הוא מסתגר בחדרו ומתחיל לעסוק שם בניסויים שונים שלא ברורה כוונתם. בעלת הבית מנסה לרחרח בחדרו בעזרת תירוצים שונים ומשונים אבל הדבר רק מכעיס את האיש המוזר ולבסוף הוא מבקש ממנה את מפתח החדר ונועל את עצמו בפנים לימים רבים כשהוא יוצא מחדרו רק לטיולים קצרים בשעות הלילה.

בעלת האכסניה ובעלה קצת מודאגים מהדייר הרגזן ששכר מהם את החדר וששמועות מוזרות התחילו להופיע עליו ברחבי הכפר. חלק מהשמועות אמרו שהוא טרוריסט שמכין פצצות, חלק אמרו שהוא חולה במחלה אנושה וחלק אמרו שהוא סתם מטורף.

בעקבות השמועות על מצבו הרפואי המוזר (אנשים בכפר התחילו לדבר על התחבושות שמכסות את פניו) רופא העיר הסתקרן והלך לחדרו של האיש המוזר כדי לבחון אותו יותר טוב. כהוא נכנס לחדרו והפתיע את האיש המוזר הוא היה בהלם והחוויר כסיד כשהוא קלט שמתחת לשרוול ידו, אין בכלל יד! יש רק אוויר ריק…

הרופא שהיה בהלם, רץ מזועזע לבית הכומר וסיפר לו על המעשה. הכומר לא התייחס לזה ברצינות וחשב שזה רק תעתוע של העיניים.

אבל לא להרבה זמן...

באותו הלילה הכומר ואשתו התעוררו בעקבות רעשים בביתם, בטוחים שלביתם נכנסו גנבים, הכומר ואשתו לקחו נר והתחילו מסיירים ברחבי הבית. הם הגיעו לחדר שבו הם שמרו את כספם (וממנו הגיע הרעש) ונדהמו לראות שהחדר ריק ושכל כספם נשדד! באותו רגע הם גם שמעו רעש של פתיחת דלת וראו איך דלת הבית שלהם נפתחת ונסגרת מעצמה! לא עבר זמן רב ותושבי הכפר התחילו לקשר בין הפריצה הבלתי מוסברת לבית הכומר לבין מעשיו המוזרים של האיש הרגזן שגר באכסניה. חשדותיהם התחזקו כשהוא שילם את שכר הדירה שלו במטבעות זהב כמו אלה שנשדדו מהכומר.

מלווים בשוטר הכפר, הגיעו התושבים לחדרו של האיש המוזר כדי לעצור אותו לחקירה. במהלך ההתעמתות איתו, האיש המוזר הוריד את התחבושות שכיסו את פניו בכעס רב וחשף לכולם…

אוויר ריק!

האנשים המזועזעים התחילו לברוח בבהלה בזמן שהאיש חסר הראש התחיל להוריד יותר ויותר מבגדיו ולהיעלם לנגד עיניהם. השוטר המבולבל ניסה לתפוס את האיש המוזר ואפילו הצליח לתפוס אותו, אלה שהיד שהוא תפס הייתה בלתי נראית! לשוטר המסכן לא היה הרבה זמן לחשוב על זה כי האיש המוזר התחיל להתפרע ולהכות בכל האנשים מסביב בלי רחמים. וככה, הוא ברח מהכפר כשהוא משאיר אחריו פצועים והרס רב.

משם האיש הבלתי נראה הלך בדרך ופגש קבצן אותו הוא משכנע באיומים לעבוד בשבילו. האיש הבלתי נראה גורם לקבצן לחזור לאכסניה ולגנוב בשבילו את הספרים שהוא הביא איתו (שמתגלים כשלושת יומני המחקר שלו) ומעט בגדים.

אחרי שהקבצן מביא לו את מבוקשו, הם נודדים ביישובים שונים בזמן שהאיש הבלתי נראה מנצל את מצבו כדי לשדוד בתים וחנויות וממלא את כיסי הקבצן במטבעות זהב.

לבסוף הקבצן לא יכול לסבול יותר את היחס המזלזל ואת ההתעללויות שהוא סופג מהאיש הבלתי נראה ומנצל שעת כושר כדי לברוח לאכסניה. שם, הוא נתקל בשוטר ואיש מזוקן החמוש באקדח ומסביר להם את מצבו. עד אז כבר מתפרסמות בעיתונים ידיעות על האיש הבלתי נראה לכן השוטר והאיש המזוקן מסכימים לעזור. מתפתחת עם האיש הבלתי נראה קטטה ובסופה הוא נורה על ידי האיש המזוקן ונפצע. הקבצן נלקח למעצר הגנתי.

האיש הבלתי נראה הולך פצוע, עייף וכועס ולבסוף נכנס לבית אחוזה שמתגלה כבית של חברו ללימודי הרפואה דוקטור קמפ. שם גם מתגלה ששמו של האיש הבלתי נראה הוא גריפין ושהוא היה כימאי שעזב את מקצועו והתחיל להתעניין באופטיקה ובמחקר על אור. גריפין מספר לדוקטור קמפ שהוא גילה בדרך מקרה נוסחה כימית שיכולה להפוך יצורים חיים לבלתי נראים. הוא מספר איך הוא גנב את כל כספו של אביו (מה שגרם לאביו להתאבד) ואיך הוא התחיל לבצע את ניסויו ולבסוף הצליח להפוך חתול לבלתי נראה.

הניסויים שהוא עשה גרמו לבעלי הדירה שלו לחשוב שהוא מתעלל בבעלי חיים ולבסוף הם ניסו לפרוץ לדירתו. 

גריפין (האיש הבלתי נראה) שבר את כלי הניסוי, שרף את הדירה שלו והופך את עצמו לבלתי נראה כדי לברוח. משם הוא מתחיל את מסע הנדודים שלו עד הגעתו לביתו של דוקטור קמפ.

בנוסף הוא מספר לדוקטור קמפ שבכוונתו לנצל את אי הנראות שלו כדי להשליט טרור ושלטון אימים על הכפר הקרוב ושלאט לאט הוא מתכוון לשלוט באנגליה ולרצוח את כל מתנגדיו. דוקטור קמפ המבועת מצליח לקרוא למשטרה שמגיעה ומנסה לעצור את האיש הבלתי נראה. גריפין שמרגיש נבגד מצליח לברוח ומתכנן את נקמתו. כמה ימים אחר כך הוא מפזר ומדביק כרוזים שאומרים שהוא התחיל את שלטון האימים שלו ושהאדם הראשון שימות הוא דוקטור קמפ. הוא מתחיל מצור על אחוזתו של קמפ ומנסה לגרום לו לצאת כדי שהוא יוכל לרצוח אותו.

מפקד המשטרה מנסה לגשר ביניהם אבל גריפין רוצח אותו בדם קר. 

אחר כך גריפין מצליח להיכנס בכוח לאחוזה וגורם לקמפ המבועת לברוח מביתו אל הכפר בזמן שהוא רודף אחריו בכוונה לרצוח אותו. לבסוף קמפ מתמוטט ליד קבוצת פועלים וצועק לעזרה שהאיש הבלתי נראה חונק אותו.

הפועלים מתחילים לעזור לו ולהכות את גריפין ולבסוף אחד מהם לוקח מעדר ומנחית על האיש הבלתי נראה את מכת המוות. אחרי מותו גריפין הופך לאט לאט לנראה שוב ומתגלה כאדם לבקן ופצוע פצעים קשים בעקבות מאבקיו.

בסוף הספר יש פרלוג המספר שלמרות חיפושים רבים של דוקטור קמפ הוא לא הצליח למצוא את שלושת היומנים המכילים את הנוסחה שיכולה להפוך יצורים חיים לבלתי נראים. אנחנו לומדים שהקבצן שעזר לגריפין לקח אותם ואת כל הזהב שהאיש הבלתי נראה גנב והקים אכסניה, שם הוא מספר את סיפורו של האיש הבלתי נראה ופעם בכמה זמן, בלילות חשוכים, מוציא את יומניו של גריפין ומעיין בהם…

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר תורגם לעברית על ידי דב קמחי והופיע בשנת 1960 בהוצאת יהושע צ'צ'יק. ב-2001 יצא לאור תרגום נוסף בשם "האיש הבלתי נראה: רומאן גרוטסקי" בהוצאת אסטרולוג, בתרגום אהובה גסנר ושלה מאיר.

עיבודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנת 1933 יצא הסרט "האיש הבלתי נראה" (The Invisible Man) בבימויו של ג'יימס וייל בהפקת סרטי יוניברסל כאשר לדמותו של גריפין ניתן השם הפרטי ג'ק, שגולם על ידי קלוד ריינס. הסרט היווה אחד מסרטי מפלצות יוניברסל ובהמשך נוספו לו סרטי המשך וסרטי ספין-אוף שהתרחקו מהמקור הספרותי. סרטי ההמשך והספין-אוף היו: The Invisible Man Returns מ-1940, עם וינסנט פרייס כג'ופרי רדקליף, הרואה ואינו נראה; סרט הקומדיה The Invisible Woman מאותה שנה בכיכובה של וירג'יניה ברוס וג'ון ברימור בתור המדען שהמציא את נוספת הבלתי נראות; Invisible Agent מ-1942 ו-The Invisible Man's Revenge מ-1944 עם ג'ון הול בתפקיד הראשי; Abbott and Costello Meet the Invisible Man משנת 1951 עם ארתור פרנץ כטומי נלסון, מתאגרף שנחשד ברצח ולוקח את נוסחת הבלתי נראות על מנת לטהר את שמו. וינסנט פרייס דיבב את הרואה ואינו נראה בסרט אבוט וקוסטלו פוגשים את האיש הבלתי נראה מ-1948.
 • The Amazing Transparent Man, מותחן פשע מדע בדיוני אודות פצחן כספות בלתי נראה משנת 1960.
 • הסרט Mad Monster Party מ-1967 כלל את דמות הרואה ואינו נראה בדיבובו של אלן סוויפט.
 • The Invisible Man מ-1975 הציג את הרואה ואינו נראה כדמות טובה המשתמשת יכולותיה על מנת לסייע. הסרט כולל את קורותיו של ד"ר דניאל ווסטין (בגילומו של דייוויד מק'קאלם) שמנסה להפוך עצמו לבלתי נראה במעבדות תאגיד KLAE.
 • Человек-невидимка (הרואה ואינו נראה), סרט סובייטי מ-1984 בבימויו של אלכסנדר זכארוב עם אנדריי חאריטונוב כגריפין. העלילה מגוללת את קורותיו של המדען המוכשר גריפין ששותפיו מתקשים להבינו, כאשר קמפ הוא נבל המבקש להשליט שלטון טרור בסיועו של גריפין. כשגריפין מסרב, קמפיין מנסה להורגו ולבסוף מצליח.
 • Amazon Women on the Moon משנת 1987 הוא סרט קומי המגולל את קורות בנו של הרואה ואינו נראה.
 • Memoirs of an Invisible Man מ-1992 הוא גרסה מודרנית לסיפור עם צ'בי צ'ייז בתור אדם שגורם לעצמו בטעות להפוך לבלתי נראה ונרדם על ידי סוכנים ממשלתיים המבקשים להשתמש בו כנשק.
 • Hollow Man, סרט משנת 2000 בכיכובו של קווין בייקון בבימוי פול ורהובן. ב-2006 יצא סרט המשך "Hollow Man 2" בכיכובו של כריסטיאן סלייטר כמייקל גריפין. בוים על ידי קלאודיו פה.

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • The Invisible Man, סדרת טלוויזיה משנת 1958 שרצה במשך 2 עונות.
 • Gemini Man, סדרת טלוויזיה משנת 1976 שעלילתה מגוללת קורותיו של הסוכן סם קייסי המשתמש ב"מייצב דנ"א".
 • The Invisible Woman, סרט טלוויזיה מ-1983 עם בוב דנבר.
 • The Invisible Man, סדרת טלוויזיה בריטית מבית BBC בת 6 פרקים.
 • The Invisible Man, סדרת טלוויזיה מדע בדיונית ששודרה בשנים 20002002 עם וינסנט ונטרסקה כדאריין פוקס, פורץ מורשע שמוצע לו להשתחרר מהכלא אם יסכים ליטול חלק בפרויקט ממשלתי חשאי שמנוהלת על ידי אחיו וממומן על ידי סוכנות ממשלתית. הוא רוכש את היכולת להיות בלתי נראה באמצעות שתל שמושתל במוחו אך עד מהרה גורם לו לאבד שפיותו.
 • The Invisible Man, סדרת אנימציה משנת 2011. מבוססת באופן רופף על הספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרואה ואינו נראה בוויקישיתוף