לדלג לתוכן

הריאיון של מדונה בתוכנית האירוח של דייוויד לטרמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הופעתה המצונזרת של מדונה בתוכנית עם דייוויד לטרמן צברה כמות צפיות מהגבוהות ביותר של לטרמן במסגרת התוכנית.

המחלוקת שהייתה סביב הריאיון של מדונה בתוכנית האירוח של דייוויד לטרמן (אנ'), ב-31 במרץ 1994 (באנגלית: Madonna on the Late Show with David Letterman in 1994), עסקה בהתבטאויות שנויות במחלוקת שנאמרו במהלך התוכנית, כאשר בין היתר אמרה את המילה "fuck" בתוכנית במשך 14 פעמים, מה שהפך את הפרק לתוכנית עם מספר הצנזורים הרב ביותר, נכון ל-2021, בטלוויזיה האמריקאית. בנוסף, הפרק בו התארחה נמנה עם הפרקים בעלי הרייטינג הגבוה ביותר אי פעם בתוכנית.[1]

ההתנהגות של מדונה וההתבטאויות שלה שהיו לפרובוקטיביות ובעלי משמעות כפולה עוררה סערה רבה ועוררה את זעם הקהל שישב בתוכנית, וקרא לזמרת לעזוב את האולפן. בעקבות כך ועדת התקשורת הפדרלית קיבלה תלונות רבות מצופי התכנית על האופן בה דיברה מדונה בתוכנית ועל כך שהתעלמה מהערותיו של לטרמן שביקש ממנה למתן את השפה שלה.

מהלך הריאיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדונה, 1990

הייתה זו הפעם הראשונה בה הזמרת התראיינה לתקשורת האמריקאית מאז שהוציאה את אלבומה Erotica ואת ספר הסקס שלה Sex, מה שגרם לסערה רבה במדינה ועורר זעם של מעריצים רבים.[2] גם הדרך בה לטרמן הציג את מדונה לפני כניסתה הייתה שנויה במחלוקת כאשר אמר:

"האורחת הראשונה שלנו היא אחת הכוכבות הגדולות בעולם, ובעשר השנים האחרונות היא מכרה 80 מיליון אלבומים, כיכבה באינספור סרטים ושכבה עם כמה מהשמות הגדולים בתעשיית הבידור".

לאחר מכן, הזמרת נכנסה לאולפן כשהיא מחזיקה את התחתונים שלה ומבקשת מלטרמן להריח אותם. לטרמן אמר לה בתגובה: "אני אטפל בזה אחר כך" ולאחר מכן הזמרת פנתה לקהל כאשר אמרה: ”הבאתי לו את התחתונים שלי והוא לא רצה להריח אותם!”.[3][4] קטע זה צבר סיקורים בצהובונים רבים וזכה לאזכור במערכונים.[5][6] בהמשך, לטרמן ביקש ממדונה לנשק אדם אקראי בקהל אך היא סירבה. כאשר לטרמן התחיל את הריאיון עימה, היא קטעה אותו ואמרה: "אגב אתה זין חולני, אני לא יודעת למה אני סופגת כל כך הרבה חרא".

לטרמן שאל את הזמרת לגבי מערכות יחסים קודמות שלה והיא בתגובה ענתה ברמיזות מיניות, למשל: "שהמיקרופון מאוד ארוך" (כרמיזה על איבר מין גברי). לטרמן ניסה לשנות את הנושא ושאל את מדונה לגבי העגיל שלה באף כאשר אמר: "זה לא כאב לך שהכניסו לך אותו?" אך הזמרת השיבה בתגובה: "חשבתי שתשאל אותי אם כאב לי שהכניסו לי משהו אחר" (שוב רמיזה לאיבר מין גברי). כאשר רצה לצאת להפסקת הפרסומות הראשונה, מדונה התנגדה ואמרה שהיא "רוצה להפר את הכללים ולא להתנגד לכללי הטלוויזיה האמריקאית". כשחזרו מהפסקת הפרסומות, היא אמרה ללטרמן כי הוא השתנה מאז הפעם האחרונה שהיא התארחה אצלו ושהוא כבר "לא מגניב או מאתגר את אורחיו" ושהכסף גרם לו להיות "רך".[6] כשלטרמן שאל את מדונה מה מפריע לה בהתנהגות שלו היא פנתה לקהל ואמרה שהוא תמיד מתעסק בחיי המין שלה.

מדונה המשיכה עם ההתבטאויות השנויות במחלוקת ולאחר מכן, הבמאי הפנה את המצלמה לזוג מבוגר שישב בקהל והיה המום מצורת ההתבטאות שלה. לאחר הפסקת הפרסומות השנייה, היא שאלה את לטרמן "אם הוא אי פעם השתין במקלחת" וטענה שזה חומר חיטוי מצוין כנגד פטרת כף הרגל. לקראת סוף הריאיון, שאלה הזמרת את לטרמן אם הוא עישן אי פעם "אנדו" (מילת סלנג למריחואנה). הוא הביע אי נוחות ואמר כי אין לו מושג על מה היא מדברת אך היא כינתה אותו כ"שקרן". בסוף התכנית לטרמן היה נוהג לעשות רשימה של עשרת הרגעים הגדולים של אותו תוכנית ובאופן חריג לטרמן החליט לעשות רשימה נוספת שכללה את עשרת הרגעים הגדולים ביותר בריאיון.[7]

סירוב לעזוב את הסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנגמר הריאיון שלה מדונה סירבה לעזוב את הסט מה שגרם לקהל לזעום ולצעוק לה קריאות כמו "תתחפפי". בעקבות הסירוב שלה, השידור נקטע להפסקת פרסומות נוספת שלאחריה מדונה כבר לא נראתה על הסט. כתוצאה מכך שהזמרת סירבה לעזוב את האולפן ריאיון אחר בוטל.[6]

תוצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאוחר יותר, הסבירה מדונה את התנהגותה כניסיון כושל לעמוד נגד צנזורה בטלוויזיה, וניסיון ליצור עניין סביב התוכנית כמחווה לכך שלטרמן ליווה אותה בטקס פרסי הווידאו קליפים של MTV לשנת 1994. בריאיון עם בוב גוצ'וניה ג'וניור במגזין ספין בסתיו 1995, מדונה התגוננה עוד יותר:

"אתה יכול להראות לי אדם שמתפוצץ אבל אתה לא יכול להגיד את המילה "fuck"? זו צביעות. העובדה שכולם ספרו כמה פעמים אמרתי את המילה הזו פשוט מגוחכת, והדבר השני שהיה מגוחך הוא שדייוויד לטרמן ידע שאני הולכת לעשות את זה. דיברתי על זה עם המפיקים של התוכנית והם אמרו שזה יהיה מצחיק אם אעשה את זה. לכן, הגעתי לאולפן ועשיתי את זה. הדרך שבה אנשים הציגו אותי הייתה מגוחכת אבל בסדר, אם אתם רוצים לשחק במשחק הזה אתם לא תנצחו אותי בו".

לאחר שידור הפרק, לטרמן אמר שהוא ומדונה בסדר ואמר כי היא שלחה לו פקס לכבוד יום הולדתו, אם כי לטרמן התייחס לאירוע לעיתים קרובות, בדרך כלל כאסון, אף על פי שהפרק הביא לו רייטינג גבוה במיוחד. למשל, באחד מהראיונות שלו, הוא כינה את הריאיון עם מדונה כ"יום חמישי השחור". הפרק עורר סערה רבה בתקשורת וזכה לאזכורים בתוכניות טלוויזיה כמו The Critic ו-Space Ghost Coast to Coast.

למרות התקרית, מדונה המשיכה להופיע בתוכנית של לטרמן מספר פעמים לאורך השנים כשהיא צוחקת על האירוע. בשנת 1995 היא התארחה לראשונה מאז התקרית אצל לטרמן, תוך כדי שהיא צוחקת על המקרה ובשנת 1998 התארחה שוב בתוכנית כשהיא שוב צוחקת על המקרה. אך בשתי התוכניות האלה מדונה לא התראיינה בתוכנית, בשונה ממה שאירע בשנת 1994.

שנת 2000 הייתה הפעם הראשונה מאז המקרה בה מדונה הגיעה לתוכנית גם כדי להתראיין. גם הפעם מדונה ולטרמן שוב הזכירו את המקרה וצחקו עליו. היא תיארה את אותה התקופה כ"התקופה המרדנית שלה". לטרמן תמך במדונה וטען כי קשה לו לתאר כיצד הרגישה באותה התקופה שהותקפה על ידי העיתונות וטען כי היה לו יד בכך, אך מדונה טענה ששניהם חוו "רגע חלש שנפגש עם צחוק".

בשנת 2003 היא התראיינה שוב אצל לטרמן והפעם הוא אמר שהוא "אינו רוצה רגעים מביכים" ובכך השניים נמנעו לדבר על המקרה, אך בשנת 2007 כאשר חזרה להתראיין אצל לטרמן, השניים הזכירו בשנית את המקרה והתבדחו עליו. בשנת 2009 הזמרת התראיינה בפעם האחרונה אצל לטרמן, וגם בפעם הזו השניים שוב בחרו לשים אור על הפרשה, אך סיימו את התוכנית בנימה חיובית כאשר חילקו פיצות טבעוניות וכוסות מרטיני בחינם לעוברים והשבים ברחוב.[8]

סיקור בתקשורת והשפעה על המדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאתר יוטיוב הועלו עשרות סרטונים אשר מציגים חלקים מהריאיון או את הריאיון באופן מלא, ולחלקם עשרות ואף מאות אלפיי צפיות ומספר סרטונים תורגמו לשפות שונות.[9][10][11] בנוסף על הריאיון נכתבו כתבות רבות אשר חלקם נכתבו אפילו בעשור השלישי של המאה ה-21. בשנת 2018 אתר "Mail Online" ערך כתבה על הריאיון ובה נחשף כי מכתב ובו מדונה מתלוננת על ההשמצות שקיבלה בעקבות התכנית צפוי להימכר במכירה פומבית במחיר התחלתי של בין 2,000 ל-3,000 דולרים. אירוע המכירה הפומבית של המכתב זכה לסיקור תקשורתי רחב.[12] בשנת 2019 המכתב הודלף במלואו לאינטרנט במגוון אתרים שונים.[13] בשנת 2019 אתר "Pop Calture" ערך רשימה של "האירועים הגדולים ביותר שקרו החודש לפניי 25 שנה" וציין את הריאיון כאחד מהאירועים ברשימה.[13] באותה שנה גם אתר "crfashionbook" פרסם כתבה על הריאיון וציין 25 שנים מאז שהתרחש.[14] בשנת 2018 אתר "ew" ערך כתבה ובה הראיונות הזכורים ביותר של לטרמן והריאיון של הזמרת נכלל ברשימה.[15] גם מגזין "רולינג סטון" ערך רשימה של הראיונות הזכורים והגדולים ביותר בתוכניתו של לטרמן והכליל את הריאיון של הזמרת ברשימה בשנת 2014 ובאותה שנה אתר "newsweek" ציין את עשרת "הרגעים הבלתי נשכחים" בתוכניתו של לטרמן וגם הוא הכליל את הראיון ברשימה.[16][17] בשנת 2019 אתר "Biography" ערך רשימה של עשרת האירועים הבולטים ביותר בקריירה של הזמרת והכליל את הריאיון ברשימה.[18] בשנת 2014 מגזין "פיפול" ערך כתבה על הריאיון לרגל 20 שנה מאז התקיים.[19] בשנת 2021 אתר "Nicki Swif" ערך גם הוא כתבה על הריאיון.[20] באותו החודש התפרסם באתר "News" כתבה ובה דווח כי לטרמן קיבל התקפות מילוליות ברשת לאחר שסדרה של ראיונות שנויים במחלוקת לאורך השנים שניהל עם נשים שונות עוררו זעם רב לאור יחסו של לטרמן לאותן נשים. בין היתר גם הריאיון של מדונה עם לטרמן ב-1994 הוזכר ובו נטען כי לטרמן הפעיל לחץ את מדונה לנשק שני גברים בקהל "שאיתם הייתה רוצה לקיים יחסי מין" דבר אשר גם לזעם רב ועורר מחדש את הדיון סביב הריאיון השנוי במחלוקת. בין היתר נחשפו קטעים שנויים במחלוקת בתוכנית גם עם זמרות כמו כריסטינה אגילרה ולינדזי לוהן.[21] בהמשך החודש פורסמו כתבות נופסות המסקרות את המתקפה תחת לטרמן תוך כדי אזכורים נשנים וחוזרים של הריאיון עם הזמרת.[22][23] הריאיון הזוכר גם בספר "Legal and Ethical Issues of Live Streaming" אשר יצא באוקטובר 2020.[24] באופן כללי מאז ועד היום הריאיון מאוזכר בכתבות ומאמרים רבים.[25][26][27] בנוסף עם היווצרותם של "הגיפים" החלו להסתובב ברשת גיפים של הזמרת מתוך הריאיון.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Like Aversion: Madonna's shocking David Letterman interview – The pop-star's interview on the Late Show produces the show's highest ratings"
 2. ^ The Naked Launch, EW.com (באנגלית)
 3. ^ J. Randy Taraborrelli, Madonna: An Intimate Biography, Simon and Schuster, 2001-09-27, ISBN 978-0-7432-2880-0. (באנגלית)
 4. ^ Georges-Claude Guilbert, Madonna as Postmodern Myth: How One Star's Self-Construction Rewrites Sex, Gender, Hollywood and the American Dream, McFarland, 2015-10-02, ISBN 978-0-7864-8071-5. (באנגלית)
 5. ^ Mary Cross, Madonna: A Biography, Greenwood Publishing Group, 2007, ISBN 978-0-313-33811-3. (באנגלית)
 6. ^ 1 2 3 Lucy O'Brien, Madonna: Like an Icon, Harper Collins, 2009-10-13, ISBN 978-0-06-185682-2. (באנגלית)
 7. ^ Madonna on Late Show with David Letterman, Academic Dictionaries and Encyclopedias (באנגלית)
 8. ^ Madonna on Letterman show - September 30, 2009, madonnaextreme.blogspot.com
 9. ^ Madonna on David Letterman (LEGENDADO) - PARTE 1, נבדק ב-2021-03-07
 10. ^ Madonna @ Letterman 1994 part 1, italian subtitled, sottotitoli in italiano, נבדק ב-2021-03-07
 11. ^ Interview David Letterman Madonna 1994 Uncensored swearing uncut full version, נבדק ב-2021-03-07
 12. ^ Joanna Crawley, Madonna's letter complaining about her infamous Letterman interview, Mail Online, ‏2018-09-13
 13. ^ 1 2 PopCulture25YL - March 1994: Madonna vs. Letterman, The Crow Soundtrack, 25YL, ‏2019-03-29 (באנגלית אמריקאית)
 14. ^ Joshua Glass, Madonna's Iconic Cursing on David Lettermen, CR Fashion Book, ‏2019-03-28 (באנגלית אמריקאית)
 15. ^ David Letterman's most memorable 'Late Show' moments, EW.com (באנגלית)
 16. ^ Rolling Stone, Rolling Stone, 6 Iconic David Letterman Interviews, Rolling Stone, ‏2014-04-04 (באנגלית אמריקאית)
 17. ^ Zach Schonfeld On 4/7/14 at 5:41 PM EDT, Ten Unforgettable David Letterman Guest Moments, Newsweek, ‏2014-04-07 (באנגלית)
 18. ^ Leigh Weingus, 10 of Madonna's Most Controversial Moments, Biography (באנגלית אמריקאית)
 19. ^ Norman WeissThursday 9/13/18 at 11:07PM EDT, Madonnas anti-David Letterman letter she wrote after her infamous Late Show appearance is up for auction, primetimer.com (באנגלית)
 20. ^ Fabio Magnocavallo, The Forgotten Madonna Interview That's Super Cringey Now, NickiSwift.com, ‏2021-02-28 (באנגלית אמריקאית)
 21. ^ ‘Sick’: Jen Aniston interview resurfaces, NewsComAu, ‏2021-02-17 (באנגלית)
 22. ^ Interviews de stars : 10 moments sexistes à retenir - Elle, elle.fr (בצרפתית)
 23. ^ Mejborn, Katja (2021-02-19), Gamle David Letterman-interviews vækker opsigt: 'Du er en syg skiderik' (בדנית), נבדק ב-2021-03-07
 24. ^ https://books.google.co.il/books?id=MXwGEAAAQBAJ&pg=PA157&lpg=PA157&dq=the+effect+of+the+intrevie+of+madonna+on+david+letterman+show&source=bl&ots=lnA34FiA0L&sig=ACfU3U2-lsMgf79gE_NKH5TNWYWfzRl8CQ&hl=iw&sa=X&ved=2ahUKEwjcx8Ov8p7vAhUNFRQKHfRUBDU4ChDoATAJegQIBBAD#v=onepage&q=the%20effect%20of%20the%20intrevie%20of%20madonna%20on%20david%20letterman%20show&f=false
 25. ^ From Lou Reed to The Beatles: 10 most notorious music interviews of all time (באנגלית אמריקאית)
 26. ^ 'Stop it. Stop. You do this every time.' Four times talk show interviews went very, very wrong., Mamamia, ‏2020-10-30 (ב־Australian English)
 27. ^ Claudia Willen, 16 of the most controversial celebrity interviews of all time, Insider