הריגת איאד אל-חלאק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הריגת איאד אלחלאק)
דיוקן לזכרו של איאד אל-חלאק, גרפיטי המצויר על גדר ההפרדה באזור בית לחם. הכיתוב קושר את ההרג לרצח ג'ורג' פלויד.

פרשת הריגתו של איאד אל-חלאק היא אירוע מ-30 במאי 2020 שבו נורה למוות תושב מזרח ירושלים, איאד אל-חלאק, צעיר ערבי אוטיסט, בידי שוטרי משמר הגבול, שחשדו שהוא מחבל.

פרטי המקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איאד אל-חלאקערבית: إياد الحلاق; בתעתיק מדויק איאד אלחלאק), צעיר ערבי על הרצף האוטיסטי, נורה למוות בידי שוטר מג"ב, כשהיה בדרכו למרכז "אלווין" המיועד לצעירים עם מוגבלות בעיר העתיקה בירושלים אליו היה מגיע מדי יום[1]. לעבר אל-חלאק נורו שבעה כדורים, ושניים מהם פגעו בגופו וגרמו למותו[2].

שוטרי מג"ב טענו בחקירה ששוטרי מחוז ירושלים שליד שער האריות אמרו להם שהפלסטיני הוא מחבל. שוטרי מג"ב חשדו באל-חלאק שהוא חמוש באקדח וקראו לו לעצור[3][4]. אחרי שלא נענה לקריאות, פתחו במרדף אחריו תוך כדי ירי שלהם, והוא נמלט לחדר האשפה שנמצא כמה עשרות מטרים משם, שם נורה בידי אחד מהשוטרים על אף שלא היה חמוש. הבכיר מבין שני השוטרים טען בחקירה שהוא הורה להפסיק את הירי מיד, אבל הלוחם הזוטר המשיך לירות בכל זאת[4]. כתב חדשות 13, יוסי אלי, חשף את עדותה של ורדה אבו חדיד, מדריכה מטעם מרכז אלווין, שנכחה באירוע. היא סיפרה ששמעה את היריות ולכן נכנסה לחדר האשפה לפני איאד. לדבריה, לאחר כניסתו של איאד לחדר קראה לעבר השוטרים "הוא נכה", ואיאד קרא בערבית "אני איתה", אבל הם ירו בו שוב בפלג גופו המרכזי. לדברי המדריכה, לאחר שנקבע מותו של אל-חלאק, ערכו חיפוש על גופה ועיכבו אותה לחקירה[5].

חקירת האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר הריגתו של אל-חלאק ערכה המשטרה חיפוש בביתו[6].

שני השוטרים שהיו מעורבים באירוע נחקרו באזהרה במח"ש, וצו איסור פרסום הוטל על שמם וזהותם[3][7][8].

אף על פי שברחוב בו נורה אל-חלאק מוצבות מספר מצלמות אבטחה[9], המשטרה לא פרסמה במשך זמן רב את תיעוד הירי[10]. לדברי מח"ש והמשטרה הירי לא נקלט במצלמות האבטחה. למרות זאת באפריל 2021 פורסם תיעוד ממצלמות האבטחה בו נראים השוטרים פותחים בריצה אחרי אל-חלאק בכלי נשק שלופים[11].

ב-26 באוגוסט נסגר שער האשפות שבעיר העתיקה לשם שחזור אירוע הירי באל-חלאק[12], כחלק מחקירת האירוע המתנהלת במח"ש.

ב-22 בספטמבר משפחתו של איאד הגישה עתירה לבג"ץ כנגד מח"ש וכנגד פרקליטות המדינה, בה היא מבקשת מאלה להסביר מדוע עדיין לא התקבלה החלטה בדבר העמדתם לדין של החשודים בירי[13].

ב-16 ביוני 2021 הוגש כתב אישום נגד השוטר שירה פעמיים באל-חלאק, באשמת המתה בקלות דעת.[14]

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט לזכרו של איאד אל-חלאק בהפגנה בכיכר רבין נגד סיפוח יהודה ושומרון, 6 ביוני 2020

הריגתו עוררה זעם רב בקרב הציבור הערבי[3][15]. ח"כ איימן עודה הגדיר את האירוע כרצח[16], וח"כ אחמד טיבי תיאר את האירוע כפשע חמור[17]. גם בציבור היהודי נמתחה ביקורת על הריגתו[18][19][20].

השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, הביע צער על מותו של אל-חלאק והוסיף: "עד לסיום הבדיקה, לא נחרוץ את דינם של השוטרים. הם נדרשים לקבל החלטות גורליות בשניות, בשטח רווי פיגועים תוך סכנה תדירה לחייהם"[21]. אוחנה אף תכנן לבקר את המשפחה השכולה אך ביטל את הביקור בשל התנגדות האב[22].

ראש הממשלה החלופי, בני גנץ, אמר בישיבת הממשלה: "אנחנו ממש מצטערים על המקרה. אני בטוח שהנושא יתוחקר מהר ויוסקו ממנו מסקנות"[23].

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות וארגון "בזכות" הגיבו גם הם, ודרשו מתן הכשרה לכלל השוטרים, להתמודדות עם אנשים עם מוגבלות[24][25].

בימי האבל, הגיע רבה של ירושלים הרב אריה שטרן, בלוויית משלחת של נציגים מהעירייה לביקור ניחומים והתקבל בה בנוכחות המשפחה, השייח איברהים אבו אל אווהא משכונת ראס אל עמוד ומוכתר הכפר סילוואן דאוד סיאם[26].

חבר הכנסת לשעבר מהליכוד, יהודה גליק גינה את הרג הצעיר והגיע לנחם את משפחתו. בצאתו מבית המשפחה הותקף ופונה לבית החולים שערי צדק כשמצבו מוגדר קל[27].

שבוע לאחר המקרה, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי: "מה שקרה עם איאד אל-חלאק זו טרגדיה. זה אדם עם מוגבלויות, עם אוטיזם, שנחשד - אנחנו יודעים שלא בצדק, בהיותו מחבל במקום מאוד רגיש. אני יודע שעושים את הבדיקות. כולנו משתתפים בצערה של המשפחה. זה חובק את הציבור הישראלי כולו וגם ממשלת ישראל כולה. אני מצפה לבדיקות המלאות שלכם בעניין הזה. כמובן שזה לא מצדיק את ההתנפלות הפרועה הזו נגד חבר הכנסת לשעבר גליק"[28].

בעקבות האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיח ציבורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

היותו של איאד אל-חלאק צעיר על הרצף האוטיסטי הביא לרחש בקרב קהילת האוטיסטים ובני משפחותיהם, במאמרי דעה ותגובה שפורסמו ברשת ניסו לתאר את מצוקתו ברגעיו האחרונים[29].

מותו הטרגי העלה לכותרות בין היתר את אחד האתגרים הגדולים שיש לחברה במפגש עם צעירים אוטיסטים: התמודדות עם לקות בלתי נראית בסביבה של אנשים שרובם לא מכירים או מתקשים לזהות. על רקע האירוע התקיים שיח ער בנושא, ברשתות החברתיות ובתקשורת בניסיון להבין ולהסביר את התופעה ודרכי ההתמודדות עמה[30][31].

הקמת ועדה בין-משרדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על רקע האירוע ובעקבות שורת מקרים שבהם נפגעו אנשים עם מוגבלויות על ידי גורמי אכיפה, הוקמה ועדה בין-משרדית ביוזמתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין ובראשותו של מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, לשיפור התמודדות כוחות האכיפה במפגש עם אנשים עם מוגבלויות[32][33].

לוועדה הוקמו שלוש ועדות משנה, בהן נציגים של משרדי העבודה והרווחה, המשפטים, הבריאות, החינוך, בית הנשיא, וכן אנשים עם מוגבלות, ארגונים חברתיים ואנשי מקצוע. ועדות המשנה קיימו כבר עם הקמתן מספר דיונים שבהם השתתפו גם נציגים של המשרד לביטחון הפנים והמשטרה.

בין המלצות הוועדה בנוכחות שר המשפטים, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, ומ"מ המפכ"ל, הוסכם שיש להוסיף בהכשרת השוטרים יחידת לימוד בנושא סימני זיהוי, ולהגביר את ההדרכות בכלל הקורסים במשטרת ישראל בנושא מפגש עם בעלי מוגבלויות בכלל מגזרי השיטור, סיור ומג"ב. כאשר יחידות לימוד אלו יכתבו בשיתוף אנשי המקצוע ממשרדי הבריאות והרווחה[34].

במהלך אוגוסט 2020 הפסיקו להשתתף בוועדות הללו נציגי המשטרה והמשרד לביטחון פנים, דבר אשר גרר ביקורת מצד הגורמים המשתתפים בוועדה[35].

הפגנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך החודשים שעקבו את הריגתו של אל-חלאק, התקיימו הפגנות נגד אלימות משטרתית במספר מקומות ברחבי הארץ. הפגנות בשם "צדק לאיאד" נערכו בשער שכם, ביפו, ומול ביתו של השר לביטחון פנים אמיר אוחנה בתל אביב[36][37][38]. הפגנות נוספות נערכו בירושלים ובחיפה, תחת הסיסמה "חיי פלסטינים חשובים", באופן הקושר את הפרשה לרצח ג'ורג' פלויד ולתנועת "חיי שחורים חשובים"[39][40]. במקביל התקיימה הפגנה מול משרדי מח"ש בירושלים בדרישה לפרסם את הסרטון המתעד את מותו של אל-חלאק[32]. בהפגנה שהתקיימה בכיכר רבין נגד הסיפוח והחלת תוכנית טראמפ, בה השתתפו אלפי מפגינים נערכה דקת דומיה לזכרו של אל-חלאק[41][42].

עם התפתחותן של המחאה נגד ממשלת ישראל השלושים וחמש והמחאה נגד בנימין נתניהו, החלו להישמע קריאות "צדק לאיאד" גם בהן, יחד עם הקריאה "צדק לסלומון טקה"[43][44]. מספר מפגינות עוררו סערה כשהפגינו חשופות חזה, בעודן אוחזות שלטים עליהם כתוב "צדק לאיאד"[45].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הריגת איאד אל-חלאק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "כולם התגייסו כדי להוציא את איאד לקהילה – היו לנו הרבה תקוות לגביו", 31 במאי 2020, אביחי חיים, באתר שווים.
 2. ^ מאיה הורודניצ'אנו‏, נתיחת גופת הפלסטיני שנורה למוות בי-ם: שני קליעים פגעו בפלג גופו העליון, באתר וואלה!‏, 31 במאי 2020
 3. ^ 1 2 3 דוד ליבוביץ, סערה: צעיר ערבי בעל צרכים מיוחדים נורה בשוגג למוות, באתר חרדים10, 30 במאי 2020
 4. ^ 1 2 אלי סניור, גלעד כהן ואיתי בלומנטל, השוטר בחקירה: "צעקתי 'חדל אש'; הוא ביצע תנועה חשודה - ונורה", באתר ynet, 30 במאי 2020
 5. ^ גדעון לוי, המדריכה צעקה "הוא נכה", איאד צעק: "אני איתה". אך השוטרים שאלו "איפה הרובה" – וירו בו, באתר msn, ‏3 ביוני 2020
 6. ^ יוסי אלי, אבי הצעיר שנורה בי-ם: "כל בוקר ראה את השוטרים בדרכו לבי"ס", באתר חדשות 13, 30 במאי 2020
 7. ^ משה נוסבאום, ‏זעם על מותו של הצעיר בירושלים; איימן עודה: "זה רצח", באתר ‏מאקו‏‏, ‏30 במאי 2020‏
 8. ^ אלון חכמון, ‏נתיחת גופת הפלסטיני מירושלים: מותו נגרם מירי שבוצע לעבר מרכז גופו, באתר מעריב אונליין, 31 במאי 2020
 9. ^ 103FM, ‏פרקליט משפחת האוטיסט שנורה למוות: "הוא לא היווה סכנה לשוטרים", באתר מעריב אונליין, 31 במאי 2020
 10. ^ חסן שעלאן ואיתי בלומנטל, אימו של איאד אל-חלאק: "המשטרה מנסה להעלים את תיעוד הירי", באתר ynet, 13 ביוני 2020
 11. ^ ערוץ 7, פרשת איאד אל-חלאק: תיעוד חדש מהזירה, באתר ערוץ 7, 22 באפריל 2021.
 12. ^ הרג איאד-אל חאלק: שער האשפתות נסגר לטובת שחזור האירוע, מעריב אונליין
 13. ^ משפחתו של איאד אל-חלאק עתרה לבג"ץ נגד מח"ש והפרקליטות, כאן-תאגיד השידור הישראלי
 14. ^ גלעד כהן, חיים גולדיטש, "נורה כשהוא בגבו לקיר": השוטר שירה למוות בבעל צרכים מיוחדים עומד לדין, באתר ynet, 16 ביוני 2021
 15. ^ סבי יאפא, שוטרי מג"ב: יחידת שיטור או יחידת חיסול?, באתר הארץ, 2 ביוני 2020
 16. ^ ח"כ איימן עודה לשר אוחנה: רצחתם את איאד אל-חלאק – אתה חייב להתפטר, באתר חד"ש, 2 ביוני 2020
 17. ^ אלכסנדרה לוקש וניר (שוקו) כהן, אחמד טיבי: "הסיבה שהשוטרים ירו בקלות באדם חסר ישע - דרייב, מורעלות וחינוך", באתר ynet, 1 ביוני 2020
 18. ^ מאמר מערכת, דמו בראשו, באתר הארץ, 31 במאי 2020
 19. ^ רוגל אלפר, חייו וזמניו של איאד אל־חלאק, באתר הארץ, 31 במאי, 2020
 20. ^ סלעית מבטח, איאד אל-חלאק מת. אז מי בעצם חי בבועה?, באתר ynet, 3 ביוני 2020
 21. ^ אלון חכמון, ‏השר אוחנה: ״משתתף בצער המשפחה, אך מוקדם לחרוץ דינם של השוטרים״, באתר מעריב אונליין, 30 במאי 2020
 22. ^ אברהם בלוך, ‏ברגע האחרון: ביקורו של אמיר אוחנה אצל משפחת אל-חלאק בוטל, באתר "סרוגים", 3 ביוני, 2020
 23. ^ גנץ על הרג הפלסטיני בירושלים: "ממש מצטערים על המקרה, בטוח שיוסקו מסקנות", באתר הארץ, 31 במאי 2020
 24. ^ נדרשת פעילות נרחבת של הדרכת כוחות הביטחון בנוגע לאנשים עם מוגבלות ורכישת כלים לזיהוי והתמודדות במצבים אלו, בעמוד הפייסבוק של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, 31 במאי 2020
 25. ^ ביום שבת נהרג איאד אל-חלאק, אדם עם אוטיזם כתוצאה מירי שוטרים, בעמוד הפייסבוק של ארגון בזכות, 2 ביוני 2020
 26. ^ מות הילד המיוחד: רב העיר ירושלים הגיע לביקור תנחומים במזרח העיר, בנצי לייזרוביץ, 02 ביוני 2020, באתר קול-חי.
 27. ^ משה נוסבאום וענבר טויזר, ‏יהודה גליק הוכה כשיצא מבית משפחת הצעיר שנורה למוות בירושלים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏4 ביוני 2020‏
 28. ^ נעה לנדאו, נתניהו: מה שקרה עם איאד אל-חלאק זו טרגדיה, מצפה לבדיקה מלאה, באתר הארץ, 7 ביוני 2020;
  טל שניידר, ‏נתניהו בישיבת הממשלה: מביע צער על הרג איאד אלחלק, באתר גלובס, 7 ביוני 2020
 29. ^ רוגל אלפר, חייו וזמניו של איאד אל־חלאק, באתר הארץ, 31 במאי 2020
  סלעית מבטח, איאד אל-חלאק מת. אז מי בעצם חי בבועה?, באתר ynet, 3 ביוני 2020
  אביעד פרידמן, ‏לגדל ילד אוטיסט: ניחום אבלים אצל הוריו של איאד אל חאלק, באתר כיפה, 4 ביוני 2020
  רוחמה וייס, "אני לא יכולה לנשום": אמהות בוכות, באתר ynet, 5 ביוני 2020
 30. ^ איך לזהות אדם על הרצף גם אם לא מכירים אותו, דיצה ענתבי-צחור, 04 ביוני 2020 באתר מאקו.
 31. ^ "יש כנראה המון סוגים של אוטיזם שאנחנו לא מצליחים לאפיין", גלי וינרב, באתר גלובס.
 32. ^ 1 2 איתמר אייכנר, הוקמה ועדה לשיפור התמודדות המשטרה עם בעלי צרכים מיוחדים: "זה החוב שלנו כלפיהם", באתר ynet, 9 ביוני 2020
 33. ^ כך נמנע אלימות משטרתית כלפי אנשים עם מוגבלויות, אברמי טורם, 12 ביוני 2020 באתר כלכליסט.
 34. ^ נהלים חדשים במשטרה למפגשים עם בעלי מוגבלויות, 14 ביוני 2020 באתר כיפה.
 35. ^ המשטרה הפסיקה להשתתף בוועדה להתמודדות עם בעלי מוגבלויות: "פספוס הזדמנות", מאיה הורודניצאנו, 12 באוגוסט 2020 באתר וואלה.
 36. ^ אורן זיו, הפגנות בישראל ובגדה במחאה על רצח אל-חלאק, 10 עצורים בי-ם, שיחה מקומית, ‏9 ביוני 2020
 37. ^ אלון חכמון, ‏עימותים אלימים בין מאות מפגינים לשוטרים במחאה על הרג איאד אל-חלאק, באתר מעריב אונליין, 9 ביוני 2020
 38. ^ ניר חסון ובר פלג, קרובי הפלסטיני שנורה למוות: "הוא אפילו לא הבדיל בין יהודים לערבים", באתר הארץ, 31 במאי, 2020
 39. ^ יואב איתיאל ומאיה הורודניצ'אנו‏, "חיי פלסטינים חשובים": מאות מחו בי-ם ובחיפה על הירי בעיר העתיקה, באתר וואלה!‏, 2 ביוני 2020
 40. ^ אורן זיו, מפגינים בת"א, חיפה וי-ם: חיי שחורים ופלסטינים חשובים, שיחה מקומית, ‏3 ביוני 2020
 41. ^ אורן זיו, אלפי מפגינים בת"א נגד הסיפוח: "עצרו את האפרטהייד", שיחה מקומית, ‏6 ביוני 2020
 42. ^ דנה ירקצי, יואב איתיאל ולירן לוי‏, אלפים הפגינו בתל אביב נגד הסיפוח: "לעצור את האסון", באתר וואלה!‏, 6 ביוני 2020
 43. ^ המחאה נמשכת במלוא העוז: 15 אלף מפגינים בבלפור, שיחה מקומית, ‏8 באוגוסט 2020
 44. ^ יעל מרום, מהפכת בלפור: הם באמת לא ימין ולא שמאל, באתר הארץ, 5 באוגוסט 2020
 45. ^ N12, ‏מפגינות חשופות חזה במחאה מול מעון ראש הממשלה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏23 ביולי 2020‏