הריקוד (מאטיס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הריקוד (1)
La Danse
MatiasseDance 1.jpg
צייר אנרי מאטיס
תאריך יצירה 1909
טכניקה וחומרים שמן על בד
ממדים בס"מ
רוחב 391 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה 260 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע יצירה
מיקום המוזיאון לאמנות מודרנית, ניו יורק
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

"הריקוד"צרפתית: "La Dance") הוא ציור פוביסטי מאת הצייר הצרפתי אנרי מאטיס. הוא נחשב לאחת מיצירותיו הידועות ביותר ולנקודת ציון חשובה של הקריירה של מאטיס בפיתוח האמנות המודרנית.[1] לציור שתי גרסאות. המוקדמת יותר מוצגת כיום במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, והמאוחרת יותר מוצגת במוזיאון הארמיטאז' בסנקט פטרבורג.

בחודש מרץ, 1909, קיבל מאטיס הזמנה ליצירת תמונה זו עבור ביתו המוסקבאי של אספן האמנות הרוסי סרגיי שצ'וקין. לאחר שהזמין ציור זה, פנה שצ'וקין והזמין ממאטיס יצירה נוספת - "מוזיקה" (1910), בה מופיעות דמויות דומות המנגנות ושרות בסביבה דומה. שתי היצירות מתארות דמויות העוסקות בפעילות אמנותית וממשיכים את עיסוקו של מאטיס בתיאור הרמוני של האדם בטבע בכלל ובתיאור איקונוגרפי של אמנות הריקוד בפרט.[2]

בציור מתוארות חמש דמויות נשיות עירומות הרוקדות במעגל באופן אקסטטי. הציור משקף את משיכתו של מאטיס לאמנות פרימיטיבית. משיכה זו מעוצבת אל דימוי מטפורי של שחרור מן התרבות. הקצביות ההמשכית של הריקוד, המתבטאת בעיצוב מעגלי וסגור, משדרת מסר של שחרור רגשי ושל הדוניזם. מבחינת עיצובו הציור מעוצב בשטיחות ובסכמאטיות בעיצוב הדמויות, בניגודיות העזה בין הדמויות לבין המרחב הכחול-ירוק הקר, ובשימוש בקווי קונטור. הסביבה בה נמצאות הדמויות מסומלת בעזרת משטחי הצב, אולם היא איננה סביבה מוחשית ובעלת מאפיינים ספציפיים.

בגרסה השנייה של הציור, המתוארכת לשנים 1909–1910, שמר מאטיס את מבנה הקומפוזיציה, אולם הפך את הצבעוניות לעזה יותר. גם בעיצוב הקונטורים ניכרת חופשיות ואקספרסיביות רבה יותר.

מאטיס עשה שימוש נוסף בקומפוזיציה זו וציטט אותה כחלק מרקע של ציורים אחרים כגון "טבע דומם עם 'הריקוד'" (1909)[3] או "'הריקוד' עם עציץ כובע הנזיר" (1912) .[4] "הריקוד" מקושר לעיתים עם "ריקוד הנערות" מתוך היצירה המוזיקלית המודרנית "פולחן האביב" שהלחין איגור סטרוינסקי שנים ספורות לאחר מכן.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הציור זכה התעניינות רבה לצד ביקורת קשה על הסגנון, שהיה שונה מסגנונו הקודם של מאטיס. התמונה מציגה דמויות מוכרות בצורה מופשטת ופרימיטיבית, הרקע מאוד דל והניגודיות בצבעים בולטת מאוד.[5] שצ'וקין, שהזמין את היצירה לביתו קיבל אותה בחשדנות רבה וכתב לאומן "אני מוצא תמונות אלו למעניינות ומקווה לאהוב אותן בהמשך. אני בוטח בך. הקהל נגדך, אך העתיד שיך לך.".[6][7] עם זאת, התמונה הפכה להיות לאחת היצירות המזוהות ביותר של מאטיס ולאחד הציורים הידועים בעולם.

הריקוד (2)
La Danse
Matissedance.jpg
צייר אנרי מאטיס
תאריך יצירה 1909-1910
טכניקה וחומרים שמן על בד
ממדים בס"מ
רוחב 391 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה 260 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע יצירה
מיקום ארמיטאז', סנקט פטרבורג
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הריקוד, אתר המוזיאון לאמנות מודרנית (באנגלית).
  • הריקוד(הקישור אינו פעיל), אתר מוזיאון הארמיטאז' (באנגלית).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראסל ט. קלמנט. Four French Symbolists. Greenwood Press, 1996. עמוד 114.
  2. ^ הציור הידוע בהקשר זה הוא "שמחת החיים" (Le bonheur de vivre), משנת 19051906, המוצג כיום באוסף בארנס (Barnes Foundation, Merion, PA).
  3. ^ טבע דומם עם הריקוד, אתר מוזיאון ההרמיטאז'.
  4. ^ 'הריקוד' עם עציץ כובע הנזיר, תצלום העבודה מאתר Olga's Gallery
  5. ^ History and Analysis of Dance II & Music by Henri Matisse (אנג)
  6. ^ Sergey Shchukin and Others, אתר ארמיטאז'. (אנג)
  7. ^ The Personal Life of Henri Matisse