הרמן אבינגהאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרמן אבינגהאוס

הרמן אבינגהאוסגרמנית: Hermann Ebbinghaus;‏ 24 בינואר 185026 בינואר 1909) הוא פסיכולוג גרמני, מחלוצי הפסיכולוגיה הניסויית.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבינגהאוס נולד בעיר וופרטל בשנת 1850 למשפחה מבוססת. בגיל 17 החל את לימודיו האקדמיים באוניברסיטאות בון, האל וברלין במקצועות פילוסופיה והיסטוריה (שכן באותה תקופה מקצוע הפסיכולוגיה לא היה מוכר כתחום מדעי נפרד ושוייך בעיקר לפילוסופיה). בשנת 1878 החל לבצע ניסויים שיטתיים בתחום הזיכרון, תרומתו הגדולה ביותר לפסיכולוגיה. הניסויים שלו היו הניסויים השיטתיים הראשונים שחקרו תהליכים פסיכולוגיים גבוהים (כמו זיכרון, למידה, רגשות מורכבים) שעד לאותה תקופה נחשבו בלתי ניתנים לבחינה אמפירית (אובייקטיבית, נטולת פניות ומדעית).

הוא ביצע ניסויים (בעיקר על עצמו) בצורה מבוקרת ואמפירית. שיטת העבודה שלו הייתה הצגה של סדרות הברות תפלות, הברות חסרות משמעות (כדי למנוע השפעה בלתי רצויה של הקשר ומשמעות המילה על הזכירה) במטרה לשננן. המשתנה התלוי אותו מדד היה מספר החזרות הדרוש על מנת לזכור סדרת הברות כזו בשלמותה. שיטה זו לבחינת הזיכרון נמצאת בשימוש מדעי עד היום.

תגלית חשובה נוספת של אבינגהאוס הייתה תיאור עקומת הזכירה: תהליך השכחה של פריטים שנלמדו מושפע מהזמן שחלף, בפרק הזמן הסמוך ללמידה יש שכחה נרחבת יותר של פריטים אשר דועכת עם הזמן עד להגעה לרמת זכירה בסיסית אשר ממנה סביר להניח שלא ניתן לסגת עוד. יתר על כן, תהליך הלמידה אורך זמן רב יותר ככל שהיקף החומר הנלמד גדול יותר.

אבינהגאוס הקים מעבדה לפסיכולוגיה בברסלאו בשנת 1894 וכמו כן ייסד כתב עת מדעי בשנת 1890. מחקריו וממצאיו על הזיכרון השפיעו רבות על תחום החינוך והלמידה.

אבינגהאוס נפטר בברסלאו בשנת 1909 כתוצאה מדלקת ריאות.

בין פרסומיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Ebbinghaus, H. (1885/1962). Memory: A contribution to experimental psychology. New York: Dover.
  • Ebbinghaus, H. (1902). Grundzüge der Psychologie. 1. Band, 2. Theil. Leipzig: Veit & Co.
  • Ebbinghaus, H. (1908/1973). Psychology: An elementary textbook. New York: Arno Press.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרמן אבינגהאוס בוויקישיתוף