הרפתקאות דוד אריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרפתקאות דוד אריה היא סדרת ספרי ילדים מאת ינץ לוי שמתלווה אליה אתר אינטרנט. גיבור הסדרה הוא דוד אריה שמספר לשלושת אחייניו הרפתקאות דמיוניות במחוזות בדויים. ספרי הסדרה הם בז'אנר הגוזמאות, המעשיות והפנטזיה. הסדרה מאוירת בידי המאייר יניב שמעוני. על הספר הראשון בסדרה זכה שמעוני בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בו יצחק. הספר הראשון זכה בפרס הספריות הציבוריות לשנת 2010[1]. ספרי הסדרה מופיעים בתוכנית הלימודים הרשמית של משרד החינוך ומשתתפים ברשימות מצעד הספרים מטעמו.

הסדרה כוללת שישה ספרים: הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה (בשנת 2007). בחודש אוגוסט, 2009 התפרסם הספר השני בסדרה, הרפתקאות דוד אריה בג'ונגל הסיבירי. ספר זה הפך לרב מכר תוך שבועות ספורים מעת יציאתו לאור. במאי 2010 התפרסם הרפתקאות דוד אריה במדבר השווייצרי שהפך לרב מכר מיד עם יציאתו לאור. במאי 2011 התפרסם הרפתקאות דוד אריה בקוטב המערבי וגם הוא הפך לרב מכר עם יציאתו. במאי 2012 התפרסם הרפתקאות דוד אריה ביערות הסהרה ונכנס מיידית לרשימות רבי המכר. בשנת הלימודים תשע"ג זכה ספר זה במקום הראשון במצעד הספרים בכיתות ג-ו. במאי 2014 התפרסם הרפתקאות דוד אריה באוקיינוס הטיבטי, וכמו קודמיו נכנס מיידית לרשימות רבי המכר.

ספרי סדרת הרפתקאות דוד אריה מתפרסמים בסין, בצ'כיה, בדרום קוריאה, ביפן, בהודו ובארצות חצי האי ההודי[2] באנגלית. בסין זוכה הסדרה להצלחה יוצאת דופן[3]. "הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה" נבחר לספר הילדים המתורגם הטוב ביותר לשנת 2013 מטעם אתר הילדים הקוריאני "הנקוקי"[2]. בשנת 2015 התפרסמה בישראל מהדורה בערבית של "הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה" בתרגומו של עלאא חליחל. שמו של דוד אריה בערבית הוא "עם אוסאמה".

ספרי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מספר דוד אריה לאחיינו צפריר סיפורים דמיוניים שקרו לו במחוז הבדיוני ערבות רומניה: כיצד נתקע פעם על ענן, כיצד ארבע השערות שלו הצילו אותו ממוות, איך הפך פעם לג'וק, מה קרה לו בממלכת ההולכים על הידיים ובאיזה אופן נלחם בשד בולע הסיפורים.

הרפתקאות דוד אריה בג'ונגל הסיבירי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מספר דוד אריה לאחיינו צפריר הרפתקאות שקרו לו במחוז הבדיוני הג'ונגל הסיבירי: כיצד נענש בממלכת גזוריה על שום שהיה זר; מה קרה לו בכפר צחקקוב בו התחלף הצחוק בבכי; מה קרה כשפגש את דוד אריה האמיתי במראה; וכיצד התמודד מול ענק בכיין בים. בעוד שבספר הראשון בסדרה אחיו הגדול של צפריר לא מאמין לסיפורים של דוד אריה, הרי שבספר הזה האח הגדול חוזר ומשפיל את צפריר. סיפוריו של דוד אריה הם מקור לנחמה עבור צפריר.

הרפתקאות דוד אריה במדבר השווייצרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מספר דוד אריה לאחייניו צפריר וינון הרפתקאות שקרו לו במחוז הבדיוני המדבר השווייצרי: כיצד הפך לכוכב על במדינה בשם כלומניסטן; כיצד ניסה להציל את העולם מכל המחלות בעזרת תרופת פלא; מה קרה לו בארץ השוקולד; ואיך נאלץ להעמיד פני בובה כשנקלע לידיהן של מפלצות.

הרפתקאות דוד אריה בקוטב המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מספר דוד אריה לאחייניו הרפתקאות שאירוע לו במחוז הדמיוני הקוטב המערבי: כיצד איבד את הזיכרון לגמרי; כיצד הפך לחצי אישה; איך הפך לחיית מעבדה של מדענים קופים ענקיים; וכיצד חלם חלום שלא הצליח להשתחרר ממנו. לעומת ספרים קודמים בסדרה בספר זה גוון אפל יותר מאפיין את ההרפתקאות.

הרפתקאות דוד אריה ביערות הסהרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מספר דוד אריה לאחייניו הרפתקאות שאירועו לו במרחב הבדיוני יערות הסהרה: כיצד ישן יותר ממאתיים שנה; הרפתקה על משפחת הציפורים שלו; כיצד חי במהירות מואצת בעיר מהרן; והצרות שבהן הסתבך כשהגיע אל מפעל רובוטים עצום ממדים.

הרפתקאות דוד אריה באוקיינוס הטיבטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מספר דוד אריה לאחייניו הרפתקאות שאירעו לו בחבל האיים הדמיוני האוקיינוס הטיבטי: כיצד נפגש עם גמדים חיוורים בתוך מפלצת ים; כיצד הכינו בושם מהזיעה שלו באי ריחותוש; כיצד עמד לרשותו כל הידע בעולם באי נתוניה; וכיצד פגש את אימו ואביו בעולם המתים.

אתר האינטרנט של הסדרה ועיבודים לספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

את סדרת הספרים מלווה אתר האינטרנט של דוד אריה. כל התכנים בו מוצגים מפי הדמות הספרותית, דוד אריה. מטרת האתר היא עידוד קריאה בקרב ילדים והוא מציע פעילויות מקוונות, תוכן גולשים ופעילויות להדפסה - לבית ולבית הספר.

בפברואר 2016 עלתה בתיאטרון אלמינא ההצגה בערבית "עמו אוסאמה" המבוססת על הספר הראשון בסדרה, אשר תורגם לערבית[4]. ההצגה, בבימויו של נורמן עיסא, מועלית בהשתתפות הקהל, והיא מועלית בבתי ספר, ספריות ובמרכזים קהילתיים.

ההתייחסויות לספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 בספטמבר 2014, הקדישה הפרשנית הפוליטית טל שניידר פוסט בבלוג הפוליטי הפלוג להתנהלותו של שר החוץ דאז אביגדור ליברמן. בפוסט השוותה שניידר את פעילותו וביקוריו התכופים של שר החוץ בחו"ל לכמה וכמה מהרפתקאותיו של דוד אריה[5] תוך שילוב תצלומי עמודים מתוך ספרי הסדרה.

ב-1 בפברואר 2016, בנאום של חבר הכנסת מנואל טרכטנברג הקריא חבר הכנסת מתוך ההרפתקה "דוד אריה כוכב-על" שבספר "הרפתקאות דוד אריה במדבר השווייצרי". חבר הכנסת תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו על ריבוי התפקידים שהוא נושא בדומה לתפקידים הרבים שמוצעים לדוד אריה בהרפתקה. טרכטנברג השווה בין התנהלותו של נתניהו ובין התנהלות ראש ממשלת כלומניסטן המופיעה בהרפתקה. הוא סיים את דבריו באומרו, "מדינת ישראל בדרך לכלומניסטן"[6].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]