הרפתקאות דוד אריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרפתקאות דוד אריה היא סדרת ספרי ילדים מאת ינץ לוי שמתלווה אליה אתר אינטרנט. גיבור הסדרה הוא דוד אריה שמספר לשני אחייניו הרפתקאות דמיוניות במחוזות בדויים. ספרי הסדרה הם בז'אנר הגוזמאות, המעשיות והפנטזיה. הסדרה מאוירת בידי המאייר יניב שמעוני. על הספר הראשון בסדרה זכה שמעוני בפרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בו יצחק. הספר הראשון זכה בפרס הספריות הציבוריות לשנת 2010.‏[1] ספרי הסדרה מופיעים בתוכנית הלימודים הרשמית של משרד החינוך ומשתתפים ברשימות מצעד הספרים מטעמו. עד כה התפרסמו בסדרה שישה ספרים: הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה (בשנת 2007). בחודש אוגוסט, 2009 התפרסם הספר השני בסדרה, הרפתקאות דוד אריה בג'ונגל הסיבירי. ספר זה הפך לרב מכר תוך שבועות ספורים מעת יציאתו לאור. במאי 2010 התפרסם הרפתקאות דוד אריה במדבר השווייצרי שהפך לרב מכר מיד עם יציאתו לאור. במאי 2011 התפרסם הרפתקאות דוד אריה בקוטב המערבי וגם הוא הפך לרב מכר עם יציאתו. במאי 2012 התפרסם הרפתקאות דוד אריה ביערות הסהרה ונכנס מיידית לרשימות רבי המכר. בשנת הלימודים תשע"ג זכה ספר זה במקום הראשון במצעד הספרים בכיתות ג-ו. במאי 2014 התפרסם הרפתקאות דוד אריה באוקיינוס הטיבטי, וכמו קודמיו נכנס מיידית לרשימות רבי המכר.

ספרי סדרת הרפתקאות דוד אריה מתפרסמים בצ'כיה, בדרום קוריאה, ביפן, בהודו ובארצות חצי האי ההודי[2] באנגלית. "הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה" נבחר לספר הילדים המתורגם הטוב ביותר לשנת 2013 מטעם אתר הילדים הקוריאני הנקוקי‏[2].

ספרי הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מספר דוד אריה לאחיינו צפריר סיפורים דמיוניים שקרו לו במחוז הבדיוני ערבות רומניה: כיצד נתקע פעם על ענן, כיצד ארבע השערות שלו הצילו אותו ממוות, איך הפך פעם לג'וק, מה קרה לו בממלכת ההולכים על הידיים ובאיזה אופן נלחם בשד בולע הסיפורים.

הרפתקאות דוד אריה בג'ונגל הסיבירי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מספר דוד אריה לאחיינו צפריר הרפתקאות שקרו לו במחוז הבדיוני הג'ונגל הסיבירי: כיצד נענש בממלכת גזוריה על שום שהיה זר; מה קרה לו בכפר צחקקוב בו התחלף הצחוק בבכי; מה קרה כשפגש את דוד אריה האמיתי במראה; וכיצד התמודד מול ענק בכיין בים. בעוד שבספר הראשון בסדרה אחיו הגדול של צפריר לא מאמין לסיפורים של דוד אריה, הרי שבספר הזה האח הגדול חוזר ומשפיל את צפריר. סיפוריו של דוד אריה הם מקור לנחמה עבור צפריר.

הרפתקאות דוד אריה במדבר השווייצרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר מספר דוד אריה לאחייניו צפריר וינון הרפתקאות שקרו לו במחוז הבדיוני המדבר השווייצרי: כיצד הפך לכוכב על במדינה בשם כלומניסטן; כיצד ניסה להציל את העולם מכל המחלות בעזרת תרופת פלא; מה קרה לו בארץ השוקולד; ואיך נאלץ להעמיד פני בובה כשנקלע לידיהן של מפלצות.

הרפתקאות דוד אריה בקוטב המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מספר דוד אריה לאחייניו הרפתקאות שאירוע לו במחוז הדמיוני הקוטב המערבי: כיצד איבד את הזיכרון לגמרי; כיצד הפך לחצי אישה; איך הפך לחיית מעבדה של מדענים קופים ענקיים; וכיצד חלם חלום שלא הצליח להשתחרר ממנו. לעומת ספרים קודמים בסדרה בספר זה גוון אפל יותר מאפיין את ההרפתקאות.

הרפתקאות דוד אריה ביערות הסהרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מספר דוד אריה לאחייניו הרפתקאות שאירועו לו במרחב הבדיוני יערות הסהרה: כיצד ישן יותר ממאתיים שנה; הרפתקה על משפחת הציפורים שלו; כיצד חי במהירות מואצת בעיר מהרן; והצרות שבהן הסתבך כשהגיע אל מפעל רובוטים עצום ממדים.

הרפתקאות דוד אריה באוקיינוס הטיבטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר זה מספר דוד אריה לאחייניו הרפתקאות שאירעו לו בחבל האיים הדמיוני האוקיינוס הטיבטי: כיצד נפגש עם גמדים חיוורים בתוך מפלצת ים; כיצד הכינו בושם מהזיעה שלו באי ריחותוש; כיצד עמד לרשותו כל הידע בעולם באי נתוניה; וכיצד פגש את אימו ואביו בעולם המתים.

אתר האינטרנט של הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את סדרת הספרים מלווה אתר האינטרנט של דוד אריה. כל התכנים בו מוצגים מפי הדמות הספרותית, דוד אריה. מטרת האתר היא עידוד קריאה בקרב ילדים והוא מציע פעילויות מקוונות, תוכן גולשים ופעילויות להדפסה - לבית ולבית הספר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. האתר הרשמי של דוד אריה - גיבור סדרת הרפתקאות דוד אריה
  2. ריאיון עם ינץ לוי על סדרת הרפתקאות דוד אריה, יותם שווימר, ynet.
  3. הרפתקאות דוד אריה ב"לקסיקון הספרות העברית החדשה"
  4. ביקורת של קובי ניב על הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה, גלובס
  5. שירי כץ, ביקורת על הרפתקאות דוד אריה בערבות רומניה, עכבר העיר
  6. דף הספר באתר הוצאת זמורה ביתן.
  7. אורי קרמן, דוד אריה יוצא מהכריכה, עכבר העיר, 25.8.2009

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]