הרץ במבוך (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרץ במבוך
The Maze Runner
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על "הרץ במבוך" מאת ג'יימס דשנר
בימוי ווס בול
הופק בידי
  • אלן גולדסמיט-ויין
  • ויק גודפרי
  • מרטי בווהן
  • לי סטולמן
תסריט
  • נוח הופנהיים
  • גרנט פירס מייארס
  • ט.ס נוולין
עריכה דן זימרמן עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים דילן או'בריאן
קאיה סקודלריו
תומאס סאנגסטר
ויל פולטר
פטרישה קלארקסון
מוזיקה ג'ון פסנו עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום אנריקה צ'דיאק עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה Gotham Group Temple Hill Entertainment TSG Entertainment
חברה מפיצה 20th Century Fox
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 19 בספטמבר 2014
משך הקרנה 113 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מתח/מדע בדיוני
תקציב 34 מיליון דולר
הכנסות 348.3 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו mazerunner
האתר הרשמי
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרץ במבוךאנגלית: The Maze Runner) הוא סרט אמריקאי מסוגת מתח/מדע בדיוני משנת 2014 בבימויו של ווס בול. הסרט מבוסס על הרומן רב המכר של ג'יימס דשנר, מותחן הרפתקאות לצעירים באותו השם. במרכז הסרט עומד נער צעיר בשם תומאס (דילן או'בריאן), שמוצא את עצמו לכוד במבוך ענק וקטלני עם קבוצה של ילדים נוספים. לתומאס אין זיכרונות מהתקופה שקדמה להגעתו למבוך. הוא סובל מסיוטים על ארגון צללים הידוע בשם W.C.K.D, ומקווה כי אותם שברי חלומות יעזרו לו לגלות את סודות עברו ואת הדרך להימלט מהמבוך.

הסרט יצא לאקרנים ב-19 בספטמבר 2014 בארצות הברית והופץ על ידי "20th Century Fox". הסרט זכה להצלחה מסחרית גבוהה והרוויח כ-32.5 מיליון דולר כבר בשבוע הראשון ליציאתו[1]. הסרט הרוויח מעל 348 מיליון דולר ברחבי העולם.

בעקבות הצלחתו של הסרט הראשון, ב-2015 יצא לאקרנים סרט המשך - "הרץ במבוך: מבחני הכווייה"[2], ובשנת 2018 יצא הסרט השלישי בסדרה, "הרץ במבוך: תרופת המוות"[3].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשתומאס מתעורר במעלית, הדבר היחיד שהוא מצליח לזכור הוא שמו הפרטי. אין לו זיכרונות על הוריו או על ביתו, והוא אינו זוכר גם איך הגיע למקום שבו הוא נמצא.

כשדלתות המעלית נפתחות הוא מבין שאינו לבד. תומאס מוצא את עצמו בין קבוצה של נערים שמקבלים את פניו ב"קרחת" (Glade) – מתחם ענק, דמוי יער, מוקף חומות אבן. גם הנערים ב"קרחת", בדיוק כמו תומאס, אינם יודעים כיצד הגיעו לשם. הם יודעים רק שבכל בוקר נפתחות בחומה דלתות אבן עצומות שמובילות אל מבוך שמקיף את ה"קרחת", ובכל לילה הן ננעלות.

הנערים בונים לעצמם חברה בסיסית שבה לכל אחד יש תפקיד. הנער וחבריו מבינים כי המבוך עשוי להיות הדרך היחידה לצאת החוצה, ואכן אחד התפקידים בחברה הוא "רצים" (Runner). תפקידם של הרצים הוא לחפש במבוך דרך מילוט בשעות היום ולחזור לפני רדת החשכה. אף אחד אינו רוצה להיתקע במבוך בשעות הלילה, משום שמפלצות קטלניות המכונות "מאמללים" משתחררות לחופשי ומשוטטות במבוך. לנערים ידוע כי אף אחד לא חזר חי אחרי לילה במבוך.

לאחר שתומאס מותקף על ידי רץ הסובל מהזיות כתוצאה מעקיצת "מאמלל" (Griever)- אותו הרץ מושלך אל מותו במבוך על ידי חבריו. אלבי, מנהיג הנערים ורץ נוסף בשם מינהו עוקבים אחר צעדיו של הנער במבוך כדי לראות אם שרד בנס. השניים מופיעים לפנות ערב תוך כדי גרירת אלבי הפצוע, אולם לא מספיקים להגיע לכניסה למתחם לפני סגירת השערים. תומאס רץ אל תוך המבוך כדי לעזור, והשלושה נשארים לכודים.

באופן מפתיע, השלישייה מצליחה לשרוד את הלילה וחוזרת למחרת בבוקר.

באותו בוקר עולה במעלית נערה בשם תרזה ואיתה שני מזרקים מלאים בחומר לא ידוע. זו הפעם הראשונה שמגיעה ל"קרחת" אישה. הנערה מזהה את תומאס, אף על פי שהוא אינו זוכר אותה, והדבר מעורר בחבריו של תומאס חשדות רבים כלפי מניעיו.

כשתומאס רואה את מודל המבוך שבנו הרצים על פי חקירות קודמות הוא לומד שחלקים שונים של המבוך נפתחים כל לילה בסדר קבוע, על פי מספרם. הוא מבין כי מכשיר מצפצף שנמצא על אחד ה"מאמללים" שחיסלו, הנושא את הספרה 7, הוא בעצם מפתח לדלת מספר 7.

תומאס ומינהו חוזרים אל המבוך עם המכשיר, ובאותו לילה לא נסגרים השערים וה"מאמללים" נכנסים ל"קרחת". ה"קרחת" נהרסת ונערים רבים, ביניהם אלבי המנהיג, נהרגים. תומאס, אשר צפה בהבזקי זיכרון מעורפלים מאז שהגיע, דוקר את עצמו עם עוקץ של "מאמלל" כדי לנסות להחיות את זכרונו. האחרים מחליטים להזריק לו את האנטי-ארס האחרון. כתוצאה מחוויה זו תומאס נזכר בעברו: עבודתו המשותפת עם תרזה עבור הארגון W.C.K.D שיצר את המבוך. הוא מספר כי שאר הנערים ב"קרחת" השתתפו ביודעין כנבדקים בניסוי, וכי צפה בכולם במשך שנים.

בינתיים גאלי לוקח פיקוד ומתכנן להקריב את תומאס ותרזה למען שלום עם ה"מאמללים". תומאס ותרזה בורחים אל המבוך עם נערים נוספים, בזמן שגאלי ואחרים מסרבים לעזוב. הנערים במבוך נלחמים ב"מאמללים", והניצולים מצליחים להגיע ליציאה. הם מגיעים למעבדה מלאה בגופות, בה מוקרנת הקלטת וידאו. נראית בה אישה שמסבירה כי כדור הארץ נהרס על ידי התלקחות סולארית מסיבית, ואחריו הופיע וירוס קטלני. היא יורה בעצמה במעבדה תוך כדי שהיא מותקפת על ידי חמושים לא מזוהים. הנערים מבינים כי היו חלק מניסוי הלומד את התרופה.

לפתע, מופיע גאלי עם אקדח ומתעקש כי עליהם להישאר במבוך. הנערים מסרבים, והוא יורה לכיוון תומאס. צ'אק מגן בגופו על תומאס ומת. חמושים רעולי פנים נכנסים במהירות ולוקחים את קבוצת הניצולים אל מסוק שטס מעל שממה מדברית עצומה ושאריות עיר הרוסה. במקביל, האישה שכביכול ירתה בעצמה נכנסת לפגישה ומודיעה כי הניסוי הצליח וכעת הנערים עוברים לשלב השני.

מועמדויות וזכיות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוצאות מועמד קטגוריה פרס שנה
מועמדות דילן אובריאן ההופעה המפחידה ביותר טקס פרסי הקולנוע של MTV 2015
זכייה דילן אובריאן פריצת השנה טקס פרסי הקולנוע של MTV 2015
זכייה דילן אובריאן גיבור הסרט הטוב ביותר טקס פרסי הקולנוע של MTV 2015
זכייה ויל פולטר ודילן אובריאן הקרב הטוב ביותר טקס פרסי הקולנוע של MTV 2015
מועמדות דילן אובריאן שחקן סרט הפעולה הטוב ביותר פרסי בחירת הנוער 2015
מועמדות קאיה סקודלריו שחקנית סרט הפעולה הטובה ביותר פרסי בחירת הנוער 2015
מועמדות סרט הפעולה הטוב ביותר פרסי בחירת הנוער 2015
מועמדות תומאס סאנגסטר פריצת השנה פרסי בחירת הנוער 2015
מועמדות דילן אובריאן ותומאס סאנגסטר הכימיה הטובה ביותר פרסי בחירת הנוער 2015
זכייה דילן אובריאן ותומאס סאנגסטר הכימיה הטובה ביותר פרסי בחירת הנוער 2016

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הרץ במבוך בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הרץ במבוך" מאת ג'יימס דשנר
הרץ במבוך
סרט
מבחני הכווייה
סרט
תרופת המוות
סרט
אחר
מסדר ההרגצופן המגפהארמון ארכובה