הרשות הלאומית לביטחון קהילתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרשות הלאומית לביטחון קהילתי
סמליל הרשות הלאומית לביטחון קהילתי
סמליל הרשות הלאומית לביטחון קהילתי
מידע כללי
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
סוכנות אם המשרד לביטחון הפנים
תאריך הקמה 1988 עריכת הנתון בוויקינתונים
חוק חוק הרשות הלאומית לביטחון קהילתי
ראש רונית עובדיה
מטה מרכזי ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרשות הלאומית לביטחון קהילתי, קודם לכן נקראה "הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול" היא רשות ממשלתית, שהוקמה בדצמבר 1988 על-פי החלטת ממשלת ישראל ופועלת מכוח חוק הרשות הלאומית לביטחון קהילתי, התשע"ז-2017.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2005 החליטה ממשלת ישראל להטיל את האחריות על כלל תחומי האלכוהול על הרשות, וזו הפכה ל"רשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול". עד שנת 2009 הייתה הרשות כפופה למשרד ראש הממשלה, ואז הועברה למשרד לביטחון הפנים. בשנת 2020 עברה לאחריות המשרד לחיזוק וקידום קהילתי, וכן שונה גם שמה ל"רשות הלאומית לביטחון קהילתי". בשנת 2022 עברה חזרה לאחריות המשרד לביטחון הפנים.

במסגרת תקציב המדינה לשנים 20152016 הוחלט כי הרשות במתכונתה הקודמת, תפורק, עקב שיקולי תקציב, וכי סמכויותיה יועברו למשרד לביטחון פנים.[1] באוקטובר 2016 הכריז השר לביטחון פנים גלעד ארדן כי תוכנית הממשלה היא למזג את הרשות עם "תוכנית מצילה" ותוכנית עיר ללא אלימות.[2] ב-2017 נסגרה הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול כתאגיד סטטוטרי, והוקמה מחדש כ"רשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול", כרשות תחת המשרד לביטחון פנים. במסגרת המהלך אוחדה הרשות הקודמת עם התוכנית "עיר ללא אלימות" של המשרד, ואגף מצילה במשרד.[3]

תפקידים וסמכויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר תפקידיה של הרשות הם:

  • גיבוש מדיניות לאומית והובלת המאבק באלימות ובנגע הסמים.
  • ייזום ופיתוח שירותים בתחומי החינוך, המניעה, ההסברה, הטיפול והשיקום של נפגעי סמים.
  • פעילות מערכתית בקהילה.
  • הכשרת כוח אדם מקצועי.
  • הפעלת מרכז מידע לאומי לנושאי הסמים.
  • עידוד ההתנדבות למאבק בסמים.

הרשות מרכזת מחקרים רבים, בהם מחקרי מדידה והערכה שנועדו לבדוק את יעילות תוכניות המניעה של הרשות, מחקרים בתחומים פסיכולוגיה ומדעי החברה וסקרים רבים. הסקרים מיועדים לבחון את היקפי השימוש בסמים, פרופיל המשתמש, עמדות כלפי השימוש בסמים ונושאים נוספים.

עמדות הרשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש הרשות הנוכחית, רונית עובדיה[4]

הרשות הלאומית לביטחון קהילתי מובילה את המאמץ הממשלתי למניעת אלימות, פשיעה, סמים ואלכוהול ומקדמת תיאום בין כלל הגורמים בממשלת ישראל הפועלים בתחומי ההתמודדות עם פשיעה, אלימות ושימוש בחומרים פסיכואקטיביים.

הרשות היא מקור לידע מקצועי ומשאבים לביסוס יכולת ההתמודדות של רשויות מקומיות וקהילות עם פשיעה, אלימות ושימוש בחומרים פסיכואקטיביים.

בכל רשות מקומית בה פועלת התוכנית, מזוהות תופעות של פשיעה ואלימות וכן מזוהים אזורים וזירות ציבוריות המתאפיינים בריבוי של פשיעה, שימוש בסמים ואלכוהול ובהתאמה נבנות תוכניות המיועדות למניעה ולצמצום התופעות הנבחרות.

כמו במדינות רבות אחרות בעולם, השנים האחרונות התאפיינו בשיח ציבורי מפותח על לגליזציה של קנאביס. במסגרת זו אומצה לאחרונה גישה של אי-הפללה וכן הוכנסו רפורמות בכל הנוגע לשימושים רפואיים בקנאביס.

שינויים אלה הצריכו חשיבה מאומצת על מאמצי ההסברה ועל אסטרטגיות המניעה בקרב בני נוער ואוכלוסיות בעלות פגיעות גבוהה. הגישות שאומצו מתבססות בעיקר על מניעה שניונית ועידוד הפנייה לשירותי טיפול, ולצידם מניעה אוניברסלית המבוססת על תפיסה של קידום בריאות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]