הר סדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הר סדום
Mt sodom.JPG
חלקו הצפוני של הר סדום
גובה 190 מטרים מתחת לגובה פני הים
מיקום צפון מזרח הנגב, בין חופו של ים המלח לנחל פרצים
קואורדינטות 31°4′19″N 35°23′49″E / 31.07194°N 35.39694°E / 31.07194; 35.39694קואורדינטות: 31°4′19″N 35°23′49″E / 31.07194°N 35.39694°E / 31.07194; 35.39694
"אשת לוט"
עמודי המלח של הר סדום, ציור משנת 1848, צויר על ידי משלחתו של ויליאם פרנסיס לינץ'

הר סדום הוא הר[1] בצפון מזרח הנגב[2], בין חופו של ים המלח לנחל פרצים. אורכו של הר סדום כאחד עשר קילומטרים, רוחבו המרבי מגיע לשני קילומטרים וגובהו כמאתיים מטרים מעל פני ים המלח ומאה ותשעים מטרים מתחת גובה פני הים. עלייתו של הר סדום היווה להיווצרות מישור עמיעז המנוקז צפונה על ידי נחל פרצים.

הר סדום הוא דיאפיר מלח, תופעה גאולוגית של פקק מלח המתרומם מעל סלעי הסביבה כתוצאה מלחץ רב. ההר נוצר ככל הנראה בסוף תקופת קיומה של ימת הלשון - לפני כ-20,000 שנה. לאורך שנות קיומה של ימת הלשון חלו בה שינויים רבים במפלס המים וברמת מליחותם. עם השנים שקעה בקרקעית הימה כמות גדולה של מלחים. בתקופתה האחרונה, עם תחילת העלמותה, החלו לשקוע בימה כמויות גדולות של חומרים כבדים יותר ממלח. חומרי הסחף החדשים, ששקעו במרכזה של הימה, דחקו לצדדים את שכבות המלח שפרצו כלפי מעלה במערבה של הימה. על גוש המלח הענק, המתרומם במהירות, נותרו שכבות של סלעים אחרים, שהיוו את גגו של ההר. שכבות סלע אחדות, שהיו בשולי ההר המתרומם נותרו תלויות על צלעותיו בצורה אנכית - אלו הן שכבות חוואר הלשון הצמודות להר סדום במזרחו ומערבו והמכילות כמות גדולה של מאובני דגים ורכיכות ימיות. שכבות אחרות, הנראות לעין, התעוותו מעוצמת התהליך ונשארו תלויות כשהן מעוקלות ומפותלות.

בשל מסיסותו הרבה של המלח המהווה את גוף ההר, נמסו שכבותיו העליונות ובמקומם נותרה רק שכבת משקע בעובי של כ-40 מטר המכילה אדמה, חלוקי אבנים, ומינרלים שונים כמו גיר, חרסית, ואנהידריט. מאוחר יותר, החל תהליך הדומה לתהליך הקארסטי שבסלעי גיר, אך באופן מואץ יותר בשל טבעו של המלח. המים היורדים עם הגשמים הדלים באזור המסו שכבות של מלח ויצרו ערוצי נחלים קטנים, מערות מפותלות ובמקומות מסוימים, בהם קרס גג האדמה והחול, נוצרו ארובות ופירים עמוקים.

מערותיו של הר סדום ידועות ביופיין המיוחד, ביניהן מוכרות ומטוילות - מערת ארובותיים, מערת הקולונל, מערת סדום, מערת מלח"ם ומערת השועל. מערת מלח"ם היא המערה הארוכה ביותר בארץ, ואורכה כ-5500 מטר. בתוך המערות ישנם נטיפי וזקיפי מלח יפהפיים, חריצים ונקיקים ישרים, צרים וארוכים, מאובני דגים, אצות, צבים ונחשים, וגושי מלח ענקיים, שקופים כזכוכית. כיום סגורות למטיילים רוב מערותיו של ההר בשל חשש ממפולות והתמוטטויות.

על הר סדום צומחים צמחים מועטים מאוד בשל מיעוט המשקעים, החום הר, הניקוז המהיר מאוד של המים והמליחות הרבה של הקרקע. בין המינים המועטים הצומחים על הר סדום בולטים מיני המלחית.

הר סדום כולו נמצא בתחום הזיכיון של מפעלי ים המלח ולא הוכרז כשמורת טבע. על גבי ההר מספר שבילי הליכה ומיצפורים וניתן להגיע לפסגתו ברכב.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט על ים המלח מהר סדום

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הר סדום בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הר סדום מתנשא לגובה של למעלה מ-200 מטר מעל פני ים המלח, ולכן ניתן להגדירו כגבעה.
  2. ^ לפי הגדרות גאוגרפיות אחדות, נכלל הר סדום בתחומי מדבר יהודה.