השבתת הממשל בארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בפוליטיקה האמריקנית, השבתת הממשל הוא מצב שבו הקונגרס נכשל בהעברת אישרור תקציב לפעולות הממשלה. אם ההקצבות הזמניות או השנתיות אינן מעוגנות בחוק מתרחש "פער מימון" ולכן הממשל הפדרלי של ארצות הברית מתחיל כתוצאה מכך בהשבתת פעילויות ממשל, לרבות שיחרור כוח אדם ממשלתי לחופשה ללא תשלום וקיצוץ פעילויות ושירותים של סוכנויות פדרליות שאינם בגדר פעילויות חירום. תוכניות שתוקצבו על פי חוקים שאינם נסמכים על חוקים תלויים (כמו ביטוח סוציאלי) עשויות לסבול אף הן "פער במימון", בהיעדר אישרור לתקציב כולל.

בהיסטוריה של ארצות הברית ארעה השבתת הממשל פעמים ספורות בלבד: בתקופת ממשל פורד וקרטר בוצעו שש השבתות ממשל חלקיות שהביאו רק לסגירת מחלקות במשרדי ממשל כמו מחלקת העבודה, מחלקת הבריאות, מחלקת החינוך ומחלקת הרווחה. ההשבתות החלקיות נמשכו בין 8 ל־18 יום כשהסיבה העיקרית הייתה מחלוקת בנושא המימון הפדרלי. בתקופת ממשל רייגן, בוצעו שמונה השבתות ממשל מלאות שנמשכו בין יום אחד ל־3 ימים, כל אחת. ההשבתות בוצעו עקב גידול בגרעון התקציבי. בתקופת ממשל בוש האב בוצעו השבתות שנמשכו ארבעה ימים.

השבתות ממשל ממושכות יותר אירעו בתקופת ממשל קלינטון, לאחר שהשמרנים הגיעו להישג מרשים בבחירות 1994 וזכו ב-54 מושבים בבית הנבחרים ושמונה מושבים נוספים בסנאט. בוצעו שתי השבתות ממשל (ב-1994 וב-1995) שנמשכו 5 ו־21 ימים בהתאמה, כאשר ההשבתה השנייה הייתה השבתת הממשל הארוכה ביותר עד אז, כשהנושא העיקרי היה שוב החוב הלאומי של ארצות הברית. ההשבתה הייתה תוצאה של סכסוכים בין הדמוקרטים והנשיא קלינטון והרפובליקנים בקונגרס בנושא המימון לתוכניות הבריאות הציבורית, חינוך, ואיכות הסביבה בתקציב הפדרלי לשנת 1996. השבתת הממשל באה לאחר שקלינטון הטיל וטו על הצעת החוק של הרפובליקנים שנשלחה אליו. ההשבתה הביאה את הממשל הפדרלי לשחרר באותה עת עובדים ממשלתיים לחופשה ללא תשלום ולבטל שירותי ממשל לא חיוניים החל מ־14 בנובמבר ועד 19 בנובמבר 1994 ולאחר מכן מ־16 בדצמבר 1995 ועד 6 בינואר 1996. בסך הכל נמשכה ההשבתה 28 ימים.

נאום אובמה במהלך השבתת הממשל באוקטובר 2013

ב־2013, בתקופת ממשל אובמה בוצעה השבתה ב־1 באוקטובר לאחר שהסנאט הנשלט על ידי רוב דמוקרטי ביקש להצביע על התקציב הפדרלי לשנת 2014, אולם בית הנבחרים שבו רוב רפובליקני היתנה את אישור התקציב בהקפאת התחלת הרפורמה בשירותי הבריאות ובדחיית יישום חוק הגנת החולה וטיפול בר השגה לשנת 2015[1] [2]. ההשבתה נמשכה 16 יום וחדלת הפירעון נמנעה משהושג הסכם להעלאת תקרת החוב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]