השדולה לשליטה בינלאומית בסמים הנרקוטיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השדולה לשליטה בינלאומית בסמים הנרקוטיים
International Narcotics Control Caucus
חותם הסנאט
חותם הסנאט האמריקאי
גוף פרלמנטרי ארצות הבריתארצות הברית הסנאט של ארצות הברית
ייסוד הוועדה 16 באוגוסט 1985
יו"ר דיאן פיינסטיין (המפלגה הדמוקרטית)
כהונה מ-20 בינואר 2021
חבר בכיר ג'ון קורנין (המפלגה הרפובליקנית)
תחומי שיפוט מדיניות הסמים של ארצות הברית
חברים
נכון ל הקונגרס ה-117 של ארצות הברית

דמוקרטים: שלדון וייטהאוס, ג'קי רוזן

רפובליקנים: צ'אק גראסלי, ג'ים ריש
Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של השדולה לשליטה בינלאומית בסמים הנרקוטיים

השדולה לשליטה בינלאומית בסמים הנרקוטיים של הסנאט של ארצות הבריתאנגלית: United States Senate Caucus on International Narcotics Control; ידועה גם בשם המקוצר שדולת הסמים הנרקוטיים של הסנאט או בראשי התיבות INCC) היא שדולה קונגרסיאלית הפועלת בסנאט של ארצות הברית, שנוסדה במטרה לפקח ולעודד את הממשלה הפדרלית של ארצות הברית (לצד מיזמים פרטיים) להרחיב את שיתוף הפעולה הבין-לאומי נגד שימוש בסמים וסחר בסמים, ולקדם היענות עולמית לשליטה ובקרה על הסמים באמצעות אמנות בין-לאומיות.

כארגון רשמי של הסנאט האמריקאי, נהנית השדולה ממעמד של ועדה פרלמנטרית קבועה. יש לה הסמכות להנפיק זימונים משפטיים וברשותה לגבות עדויות ולפרסם ספרים, רשומות, מסמכים ודו"חות כראות עיניה. בעבר היא עסקה בשיתוף פעולה בינלאומי, מיגור, סחר, ייעוד, בקרת גבולות, אסטרטגיות סמים, הערכות תוכניות פדרליות ונושאי הלבנת הון. השדולה קיימה דיונים רבים במרוצת השנים, ופרסמה דו"חות אחדים על מדיניות בקרת הסמים של ארצות הברית. האחריות העיקרית של ה-INCC כוללת פיקוח על קיום אמנות והסכמי בקרת סמים בינלאומיים, כמו גם פיקוח על מדיניות ופעילויות למיגור תופעת הסמים של ממשלת ארצות הברית.

השדולה לשליטה בינלאומית בסמים הנרקוטיים נקראה במקור "מועצת ארצות הברית לבקרה בינלאומית בסמים הנרקוטיים", כאשר נוסדה ב-16 באוגוסט 1985 מכוח חוק אישור יחסי החוץ לשנה הפיסקלית 1986 ו-1987. הלך מ-13 בנובמבר 1985 קיבלה השדולה את שמה הנוכחי בהווה, לאחר בקשת בית הנבחרים של ארצות הברית.

החקיקה שעיגנה בחוק את הקמת הקבוצה קבעה כי השדולה תהא מורכבת מחברי הסנאט וממומחים מהמגזר הפרטי. באופן ספציפי, הקבוצה אמורה להיות מורכבת מתריסר חברים: שבעה מחברי הסנאט שמונו בידי סגן נשיא ארצות הברית, וחמישה מומחים פרטיים שמונו בידי נשיא ארצות הברית. ארבעה מתוך שבעת הסנאטורים, כולל אחד שהוגדר כיושב ראש, אמורים היו להיבחר מסיעת הרוב לאחר התייעצות עם מנהיג הרוב, ושלושה, כולל החבר שמוגדר כיו"ר-עמית, היו אמורים להיבחר מסיעץ המיעוט, לאחר התייעצות עם מנהיג המיעוט. חמשת חברי הוועדה שנבחרו מהמגזר הפרטי היו אמורים להתמנות על ידי הנשיא לאחר התייעצות עם חברי ועדות הקונגרס הנוגעות בדבר. עם זאת, מינויים של אזרחים פרטיים נגדעו לאחר שנת 1987, בהתאם לתכנון מחדש של השדולה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]