לדלג לתוכן

השופט דרד (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השופט דרד
Dredd
כרזת הסרט בארצות הברית
כרזת הסרט בארצות הברית
מבוסס על "השופט דרד" (קומיקס)
בימוי פיט טראוויס עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי אלכס גרלנד
אנדרו מקדונלד (אנ')
אלון רייך
תסריט אלכס גרלנד עריכת הנתון בוויקינתונים
עריכה מארק אקרסלי
שחקנים ראשיים קארל אורבן
אוליביה ת'ירלבי
לנה הידי
ווד האריס
מוזיקה פול ליאונרד-מורגן עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום אנתוני דוד מנטל עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הממלכה המאוחדת, ארצות הברית, דרום אפריקה, הודו עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה סרטי IM
חברה מפיצה Lionsgate
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 21 בספטמבר 2012
ישראלישראל 27 בספטמבר 2012
משך הקרנה 96 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט מדע בדיוני, סרט באדי קאפ, סרט פעולה, סרט דיסטופי עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב 45 מיליון דולר
הכנסות 41.5 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו dredd
סרט קודם השופט דרד
www.dreddthemovie.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

השופט דרדאנגלית: Dredd) הוא סרט פעולה ומדע בדיוני בבימויו של פיט טראוויס ובכיכובו של קארל אורבן. הסרט, שמבוסס במקור על הקומיקס השופט דרד, אינו מהווה המשך ישיר לעיבוד הקולנועי לסרט משנת 1995. הסרט יצא לאקרנים ב-21 בספטמבר 2012.

עלילת הסרט מתרחשת במאה ה-22 בעולם דיסטופי פוסט-אפוקליפטי שבו הניצולים ממלחמות גרעיניות עברו לחיות בערי ענק המגנות על התושבים מפני מדבר רדיואקטיבי המאוכלס במוטציות. העלילה מתמקדת בקצין אכיפת חוק בכיר המכונה השופט דרד (המגולם על ידי קארל אורבן) וצוערת המכונה השופטת אנדרסון (מגולמת על ידי אוליביה ת'ירלבי) הנאבקים, בתוך בניין מגורים ענק ומסוגר, בארגון פשע המונהג בידי הפושעת מדלן "מא-מא" מדריגאל (מגולמת על ידי לנה הידי).

הסרט זכה לביקורות חיוביות ששיבחו את עבודת האפקטים הוויזואליים, הליהוק והאקשן, מנגד היו שביקרו את עודף האלימות והחוסר בהומור וביסודות סאטיריים שהיו חלק מחומר המקור והקומיקס. למרות הביקורות גרף הסרט מעט יותר מ-41 מיליון דולר לעומת תקציב מוערך של 35 מיליון דולר. הסרט הצליח יותר במכירות ה-DVD שלו והפך לסרט קאלט. נערכו מגעים להפקת סרט המשך, אך אלה לא הבשילו.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית העתידנית, שטחה המערבי הוא מדבר רדיואקטיבי הידוע כאדמה מקוללת. בחוף המזרחי שוכנת לה מגה סיטי אחת, מטרופולין אלים עם 800 מיליון תושבים ו-17,000 פשעים שמדווחים מדי יום ביומו. סם משכר בשם "סלו-מו" (קיצור של Slow Motion באנגלית) שגורם למוח אשליה שהזמן מאט מופץ ברחובות העיר. הכוח היחיד שמסוגל להשליט סדר הם השופטים, שפועלים הן כשופטים, הן כחבר מושבעים והן כמוציאים לפועל. השופט דרד מוקצה על ידי השופטת הבכירה על מנת לחנוך את הטירונית החדשה קסנדרה אנדרסון, יתומה בעלת כוחות על-טבעיים ובעל יכולת לקרוא מחשבות, שנכשלה בשלושה מבחנים לפני הציון העובר המעניק לה סמכויות של שופטת, אך השופטת הבכירה מחליטה לצרפהּ בשל כוחותיה העל-טבעיים, שעשויים להוות כלי עזר במלחמה בפשיעה.

בפיץ' טריז (עצי האפרסק, בתרגום מילולי), מגדל רב-קומות בן 200 קומות שמאכלס שכונת עוני שלמה, סוחרת סמים בשם מאדליין מאדריגל (המכונה מא-מא) מוציאה להורג שלושה נרקומנים שהעיזו לקרוא תיגר על כנופייתה, היא פושטת את עורם, מסממת אותם בסם סלו-מו ומשליכה אותם מהקומות הגבוהות של המגדל. דרד ואנדרסון נשלחים כדי לחקור וללמוד את השפעות הסם. הם עוצרים אדם בשם קאי, ואנדרסון מגלה בעזרת כוחותיה שהוא זה שהפשיט את עורם של הנרקומנים, ודרד מחליט עקב כך לקחת אותו לחקירה. בתגובה לכך, אנשי הכנופיה של מא-מא משתלטים על חדר הבקרה של המגדל וחוסמים את הבניין, תוך שימוש במערכות שמפעילות מצב מלחמה וחוסמות את כל הכניסות והיציאות של הבניין ובכך מונעים מהשופטים להזעיק תגבורת.

מא-מא מודיעה שעל אנדרסון ודרד למות, והשופטים נאלצים להיאבק בעשרות אנשים חמושים. כשהם מגיעים לקומה ה-76, השופטים מותקפים בידי מא-מא עצמה, בעזרת הרס שהם מותירים בקירות המבנה, השופטים מצליחים לקרוא לסיוע. בינתיים מא-מא שולחת את אחד מאנשיה, אדם בשם קיילב, כדי לוודא שהשופטים מתים, אך כשהשופטים פוגשים בו — דרד משליך את קלייב מהבניין אל מול עיניה של מא-מא.

דרד חושד שמא-מא מודאגת באשר למידע שבפיו של קאי והוא מכה בו על מנת להוציא ממנו מידע. אנדרסון מתערבת ומשתמשת ביכולותיה כדי לקרוא את מוחו של קאי וללמוד כי פיץ' טריז הוא מרכז ההפקה וההפצה של סם הסלו-מו. אנדרסון מציעה להסתתר בזמן שהם ממתינים לתגבורת, אך דרד משוכנע שעליהם לנוע מעלה כדי להשיג את מא-מא.

השופטים וולט וגות'רי מגיבים לקריאת העזרה של דרד, אך מומחה המחשבים של מא-מא מונע מהם מלהיכנס לבניין בתואנה שהבניין נמצא במבחן ניסוי ביטחוני. קבוצת צעירים חמושים מתעמתת עם דרד ואנדרסון ומאפשרים בכך לקאי לפרוק את אנדרסון מנשקה ולהימלט עמה כבת-ערובה שלו. הוא מביא אותה לבסיס של מא-מא בקומה העליונה של המבנה. בזמן שדרד מנסה להגיע אל מא-מא, היא משחדת את השופטים המושחתים לקס, קפלן, צ'ן ואלווארז כדי שאלה יהרגו את דרד. דרד מצליח להרוג את צ'ן בזמן שזה תוקף אותו, בעת שקאי מנסה להרוג את אנדרסון עם נשקה-שלה, אך מכשיר זיהוי הדנ"א בנשק לא מזהה את נושא הנשק המקורי שלו ומתפוצץ בידיו של קאי. אנדרסון נמלטת, מתעמתת עם קפלן והורגת אותו לבסוף. דרד מצליח להרוג את אלווארז בעת עימות עמו, אך הוא נורה על ידי השופט לקס, כשהשופט לקס נע לעברו כדי לבצע בו וידוא הריגה, מופיעה אנדרסון והיא הורגת את לקס.

דרד ואנדרסון מצליחים להשיג את הצופן לדירתה של מא-מא ומתעמתים עמה. מא-מא מספרת לדרד שאם היא תמות, ההתקן שבמפרק כף ידהּ יפוצץ את כל הקומות העליונות של הבניין. דרד מתרץ שהאות שבנפץ לא יגיע לחומרי הנפץ שבשאר הקומות בשל חסימת הבניין והוא מכריח את מא-מא לשאוף מסם הסלו-מו ומשליכהֹּ מהבניין, היישר אל מותה.

אנדרסון מבינה שהיא נכשלה במבחנים שלה, מאחר שבמהלך המרדף אחר מא-מא היא פורקה מנשקה והיא מחליטה לעזוב את יחידת השופטים. השופטת הבכירה שואלת את דרד על ביצועיה של אנדרסון והוא משיב שלדעתו היא קיבלה ציון עובר.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קיבון קיין - מארק
  • חוזה ווז - ג'ו הגדול
  • קרל טאנינג - השופט צ'אן
  • ווריק גארייר
  • סקוט ספארו
  • לוק טיילר - פריל
  • מרטין קינטו

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא השופט דרד בוויקישיתוף