השוקולד של צבא ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

השוקולד בצבא ארצות הברית הוא מרכיב תקני במנות המזון של הכוחות המזוינים של ארצות הברית החל משנת 1937, והונפק לכוחות כחלק ממנות הקרב הבסיסיות ובאריזות מגוונות. מנות השוקולד שימשו לשתי מטרות, שבהתאם להן יוצרו סוגי שוקולד שונים: כתמריץ למורל, וכמנת חירום קטנה עתירת אנרגיה. מנות השוקולד הצבאי מוכנות לעתים קרובות בייצור מיוחד על פי מפרט צבאי למשקל, גודל ועמידות. רוב השוקולד המיוצר עבור אנשי הצבא הוא תוצרת חברת הרשי (Hershey).

סוגי השוקולד הצבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חטיף פאדג' (שמאל) כחלק ממנת קרב


בסוג הראשון של השוקולד, כמזון שנועד לשיפור המורל, אין בדרך כלל הבדל בטעם או בהרכב בין השוקולד הצבאי ובין טבלאות השוקולד הנמכרות בחנויות. עם זאת, השוקולד הצבאי מעוצב וארוז בצורה אחרת. מנת הקרב של צבא ארצות הברית במלחמת העולם השנייה, המכונה מנת-Kאנגלית K-ration‏, כנראה על שם ד"ר קיז - Keys שתכנן אותה), כללה טבלת שוקולד של שוקולד הרשי מתוק. אבל במקום הצורה השטוחה הדקה הטיפוסית, הייתה טבלת השוקולד במנת-K מלבן עבה שהסתיים בריבוע בכל קצה.

בסוג השני, כמזון שנועד להיות מנת חירום עתירת אנרגיה, היה השוקולד הצבאי שונה מאוד משוקולד רגיל. מכיוון שמטרתו הייתה לספק מנת מזון מהירה, דרשו מפקדי הצבא בתחילה שהוא לא יהיה ממתק טעים שהחיילים יאכלו ממנו לפני שיזדקקו לו באמת. אבל למרות שנעשו ניסיונות לשפר את טעמו, טבלאות השוקולד חסינות-החום לא זכו אף פעם לביקורות נלהבות. טבלאות שוקולד של מנות חירום היו עשירות באנרגיה, קל היה לשאתן והן עמדו בטמפרטורות גבוהות. לעמידות השוקולד בחום גבוה הייתה חשיבות גבוהה במיוחד, מכיוון שחיילי הרגלים שהו מחוץ למבנים, לעתים בתנאים טרופיים או מדבריים, כשטבלאות השוקולד בכיסיהם וצמודות לגופם. תנאים אלה היו גורמים לטבלת שוקולד רגילה לעבור התכה בתוך דקות.

חברת הרשי במלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבלת שוקולד החירום הראשונה שהוזמנה עבור צבא ארצות הברית הייתה טבלת Ration D. קולונל פול לוגאן מחיל האפסנאות פנה לחברת הרשי באפריל 1937 ופגש את ויליאם מורי (William Murrie), נשיא החברה, ובסאם הינקל (Sam Hinkle), הכימאי הראשי של החברה. מילטון הרשי, מייסד החברה, היה מעוניין מאוד במיזם כשדווח לו על ההצעה, והפגישה החלה את הייצור הניסיוני הראשון של טבלת Ration D.

לקולונל לוגאן היו ארבע דרישות מטבלת ה-Ration D:

  1. עליה לשקול ארבע אונקיות (כ-110 גרם).
  2. בעלת ערך אנרגטי גבוה.
  3. עמידה בחום.
  4. טעמה צריך להיות "מעט טוב יותר מתפוחי אדמה מבושלים".

לוגאן האמין שאם טבלת השוקולד תהיה טעימה, החיילים יאכלו אותה מוקדם בשל טעמה הטוב, במקום להמתין שיזדקקו לה כארוחת חירום.

הינקל, הכימאי הראשי, נאלץ לפתח שיטות ייצור חדשות לחלוטין על מנת לייצר את טבלאות השוקולד. ציוד לייצור שוקולד נבנה כך שהעביר את השוקולד הנוזלי לתבניות יציקה מוכנות. אבל נוסחתו של שוקולד חסין לחום הבטיחה שהשוקולד הפך למשחה צמיגה שלא זרמה בשום טמפרטורה. על מנת לייצר את הטבלאות היה הכרח ללוש ידנית כל טבלת שוקולד בת ארבע האונקיות, לשקול, וללחוץ ביד לתוך תבנית. התוצר הסופי היה גוש קשה של שוקולד חום כהה שהתפורר רק בהפעלת מאמץ.

קולנל לוגאן היה שבע רצון מהמשלוח הקטן הראשון של הדוגמאות. ביוני 1937 הזמין צבא ארצות הברית 90,000 "טבלאות לוגאן" ובחן אותן בתנאי שדה בבסיסים שבפיליפינים ופנמה, על גבול טקסס ובבסיסים נוספים ברחבי ארצות הברית. כמה מהחפיסות מצאו דרכן למלאי האספקה של מסעו השלישי של האדמירל ריצ'רד בירד לאנטארקטיקה. הניסויים בתנאי שדה אלו היו מוצלחים והצבא החל להזמין באופן בלתי סדיר את חפיסות השוקולד.

בתחילת מעורבותה של ארצות הברית במלחמת העולם השנייה, אחרי המתקפה על פרל הארבור, התקבלה הוראה לארוז את השוקולד כך שיהיה חסין בפני גז רעיל. באריזה נעשו בין 1941 ל-1945 כמה שינויים ששיקפו מחסור בחומרי גלם או את דרישות הצבא.

ב-1943 פנו ממחלקת הרכש בצבא ארצות הברית להרשי בבקשה לייצר טבלת שוקולד רגילה שטעמה משופר, ושעדיין תעמוד בחום גבוה. לאחר תקופה קצרה של ניסויים החלה החברה לייצר את טבלת השוקולד הטרופית של הרשי. טבלת שוקולד זו הייתה דומה יותר בצורה ובטעם לשוקולד רגיל בהשוואה לטבלת Ration D. בעוד שהניסיונות לשמר את הטעם המתוק היו מוצלחים במידת מה, חיילים רבים מצאו שהשוקולד קשה מאוד ובלתי טעים. עם זאת, הוא היה מושלם כחטיף מהיר בשדה או כחפץ לסחר חליפין.

משערים כי בין 1940 ל-1945 יוצרו מעל ל-3 מיליארד טבלאות שוקולד Ration D וטבלאות שוקולד טרופיות וחולקו לחיילים ברחבי העולם. ב-1939 היה המפעל של הרשי מסוגל לייצר 100,000 טבלאות שוקולד צבאי ביום. בסוף מלחמת העולם השנייה, ייצר כל מפעל הרשי טבלאות שוקולד צבאי בקצב של 24 מיליון לשבוע. עבור שירותו במהלך מלחמת העולם השנייה חילק הצבא למפעל הרשי חמישה פרסי ייצור E משום שעמדו מעבר לציפיות בכמות ואיכות טבלאות השוקולד Ration D וטבלאות השוקולד הטרופית.

שימושים אלטרנטיביים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טבלאות השוקולד היוו "מטבע עובר לסוחר" בתקופת המחסור שלאחר המלחמה. חיילים השתמשו בהם כאמצעי חיזור אחרי בחורות באזורים בהם שהו וכן לסחר חליפין.

לאחר המלחמה וכיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייצור טבלאות Ration D הופסק עם תום מלחמת העולם השנייה. עם זאת, טבלת השוקולד הטרופית של הרשי נשארה מנה תקנית עבור הכוחות המזוינים של ארצות הברית. בטבלת השוקולד הטרופית נעשה שימוש בזמן מלחמת קוריאה ומלחמת וייטנאם. טבלת השוקולד הטרופית זכתה לרגע קצר של תהילה כשנעשה בה שימוש בטיסת אפולו 15 ביולי 1971.

בזמן מלחמת המפרץ בדקה חברת הרשי, שוקולד חדש עמיד לטמפרטורות גבוהות שאותו כינו "טבלת המדבר". הרשי סיפקה 144,000 טבלאות מדבר לחיילים האמריקנים, כמעבדת ניסוי לטבלת השוקולד החדשה. לטענת הרשי, טבלת השוקולד עמידה בחום גבוה מ-60 מעלות צלזיוס. בעוד שדובר הצבא אמר כי טעמו של השוקולד הוא טוב, הייתה תגובת החיילים מעורבת וסוג שוקולד זה לא עבר לייצור מסחרי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]