לדלג לתוכן

השמורה האקולוגית מיסטייקן פוינט

השמורה האקולוגית מיסטייקן פוינט
Mistaken Point Ecological Reserve
אתר מורשת עולמית
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית טבעי בשנת 2016, לפי קריטריונים 8
שטח האתר 5.7 קמ"ר (ecological reserve) עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
תאריך הקמה 1984
נתונים ומידות
שטח 5.7 קמ"ר
מיקום
מדינה קנדהקנדה קנדה
מיקום ניופאונדלנד ולברדור
קואורדינטות 46°37′55″N 53°11′25″W / 46.63194°N 53.19028°W / 46.63194; -53.19028
אתר רשמי

השמורה האקולוגית מיסטייקן פוינטאנגלית: Mistaken Point Ecological Reserve) היא אתר מאובנים הממוקם באי ניופאונדלנד, במזרח קנדה. השמורה מורכבת מרצועה צרה, באורך 17 קילומטר, של צוקי חוף סלעי. צוקים אלה מתוארכים לתת-תור של האדיקר (לפני כ-560–580 מיליון שנה), ומכילים את הממצאים העתיקים ביותר של מאובני יצורים רב-תאיים. שמורה זו היא המחשה פיזית ייחודית לנקודת מפנה בתולדות מוצא החיים על פני כדור הארץ - נקודה בה לאחר כמעט שלושה מיליארד שנים של התפתחות, הופיעו לראשונה יצורים מורכבים יותר מבחינה ביולוגית.

בשנת 2016 הוכרזה השמורה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

שם המקום באנגלית, מיסטייקן פוינט, הוא בתרגום לעברית "נקודה שגויה". השם נובע מטעות שהייתה נפוצה בעבר אצל ימאים, שזיהו את הנקודה בטעות כנמל, עקב הערפל הרב ששרר במקום לעיתים קרובות.

המאובנים שבשמורה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשמורה יותר מ-10,000 מאובנים שנחשפו, ולאחר גילויים משמשים למחקר מדעי. גודלם נע בין סנטימטרים בודדים ועד לאורך של קרוב לשני מטרים.

צורת הימצאותם של המאובנים סייעו לחוקרים לקבוע שבעלי החיים שנמצאו באזור המחיה המקורי שלהם, והמאובנים מסייעים לחוקרים לקבוע את המורפולוגיה של הפרטים שנמצאו. תיארוך רדיומטרי סיפק לחוקרים כרונולוגיה מפורטת, למשך 20 מיליון שנים, של בעלי החיים שבסביבה, כך שהחוקרים זכו להצצה על ההתפתחות האבולוציונית שהתרחשה בקרב היצורים המקומיים למשך תקופה ארוכה.

מרבית המאובנים שנמצאו משתייכים למין של אורגניזם ימי, הנקרא רנגאומורף - יצורים ייחודיים, בעלי מבנה גוף עלעלי, המהווים קבוצה ביולוגית נפרדת, שלא ניתן לסווגה כבעלי חיים או צמחים[1]. המאובנים העדינים נשמרו בפירוט יוצא דופן בזכות זרם של אפר וולקני.

המאובנים הייחודיים של השמורה שיכיים לתקופת האדיקר, אשר התרחשה סביב נקודת מפנה, שאחריה החל "הפיצוץ הקמבריוני", שהוא תקופת פריחה אבולוציונית, בה הופיעו לראשונה קבוצות בעלי חיים חשובות רבות[1].

חשיבות האתר כאתר מורשת עולמי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינת הקריטריונים המסווגים את האתר כאתר מורשת עולמי, מסווג האתר על פי קריטריון 8: דוגמה לחריגות, להצגת התפתחויות בתולדות האנושות או התהליכי התהוותם של גורמים שונים בעולמנו.

האתר נכלל בקריטריון זה מעצם היותו התיעוד המתמשך הארוך ביותר שנמצא - כ-20 מיליון שנה ברצף - של מאובנים מתקופת האדיקר, חלקן העדויות הטובות ביותר שנמצאו לראשית התפתחותן של כמה קבוצות של בעלי חיים אשר עדיין קיימות בעת המודרנית.

השמורה של מיסטייקן פוינט מכילה את אוסף הממצאים העתיק ביותר שנמצא של אורגניזמים גדולים ומורכבים. מבחינה אקולוגית, השמורה מכילה את אוסף הממצאים העתיק והמגוון ביותר של יצורי מים עמוקים מהתקופת האדיקר, שמספק הצצה נדירה על אבות קדמונים משותפים של סוגי יצורים שונים שיתפתחו בהמשך, והצצה על בעלי החיים המורכבים הראשונים שהתקיימו במים העמוקים.

לאתר חשיבות נוספת בהיבטים נוספים, כמו ראיות לחשיבות תפקידן של רמות החמצן בעולם העתיק, בכדור הארץ או מבחינה מקומית, עבור התפתחותם של בעלי חיים רב תאיים מורכבים.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]