השמיניה (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
השמיניה
סמליל הסדרה
סוגה סדרת נעורים
מדע בדיוני
מתח
רומנטיקה
יוצרים גיורא חמיצר
כותבים גיורא חמיצר - תסריטאי ראשי
חן קלימן
בימוי רובי דואניאס
שחקנים ידידיה ויטל
הילי ילון
עדי הימלבלוי
דני לשמן
מיכאל אלוני
שירה וילנסקי
אבי קורניק
דון לני-גבאי
לימור אטיאס
ארץ מקור ישראל
שפות עברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 5
מספר פרקים 212
תוכנית המשך השמיניה - הדור הבא
הפקה
חברת הפקה טדי יזמות והפקות
אורך פרק כ-25 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ הילדים HOT
תקופת שידור מקורית 5 ביוני 200522 ביולי 2014
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

השמינייה היא סדרת טלוויזיה מסוגת דרמת נעורים ומדע בדיוני ששודרה בשנים 20052007 לערוץ הילדים ללקוחות HOT. כשבע שנים לאחר העונה השלישית, הוחלט להחזיר את הסדרה לעונה אחת נוספת ואחרונה (שתי העונות ביחד שוות עונה אחת), אשר שודרו גם הן בערוץ הילדים ללקוחות HOT כמו בשנים הקודמות. הסדרה הופקה על ידי נגה תקשורת וטדי הפקות. לסדרה, שאותה יצר וכתב גיורא חמיצר וביים רובי דואניאס, 5 עונות ו-212 פרקים, והיא זכתה לפופולריות רבה בקרב בני־נוער. שלוש עונותיה הראשונות של הסדרה קיבעו את מעמדה כסדרת הילדים והנוער המצליחה בכל הזמנים[דרוש מקור]. בעקבות הצלחתה הרבה הסדרה נמכרה למדינות רבות ואף זכתה בפרס סדרת הדרמה הטובה ביותר בצרפת ובאיטליה.

עונותיה השנייה והשלישית זכו בפרס האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2006 ולשנת 2007. בעקבות הצלחת הסדרה, יצאו לאור מספר ספרים שמבוססים באופן רופף על הסדרה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 1–60 (59 פרקים + פרק מאחורי הקלעים)

אבנר הלוי הוא מדען מוכשר אשר מכנס שמונה ילדים (בהתחלה שישה, איה וניני הצטרפו גם הם לפרויקט שלא במתוכנן לאחר מות אביהם) לפרויקט סודי בשם "השמיניה". בפרויקט, מגלים כי לחבורה יש "למדא"[1], אנרגיה מוחית מיוחדת. אבנר הוא אביהם של אדם - אחד מילדי הפרויקט, ושל רותם - חברתה הטובה ביותר של מאיה כשהייתה בת ה-10. בעברו, היה אבנר חלק מקבוצת מדענים, כשאיתו מדען בשם רוברטו, ועמוס שהיה חברו הטוב.

בפרק הראשון עמוס מת לכאורה, ימים ספורים אחרי שהוא מכניס את שני ילדיו, מאיה ויונתן, שהיו תאומים בני 10, למכונה שבנה בשם "טורבו טיים", אשר מבגרת את שני הילדים והופכת אותם, בן לילה, לבני 15. מאיה ויונתן מצטרפים לפרויקט "השמינייה" בשמותיהם הבדויים "איה" ו"ניני". הם חוברים לאדם, נטשה, רוני, אבי, מיקה ודורי, שהופכים לחברים טובים שלהם וכך, השמונה הופכים לחבורה. בהמשך מתגלה כי עמוס לא באמת מת, אלא הכניס את עצמו לטורבו טיים בפעולה הפוכה - והצעיר את עצמו, כשהוא נושא את השם הבדוי דדי. דדי הופך למורה להיסטוריה של הפרויקט ונאלץ להסתיר את זהותו מילדיו, ובהמשך הוא נהפך לבן זוגה של דגנית, המחנכת של "השמינייה", ואמא של בן-בן שהיה חברו הטוב ביותר של ניני בתקופה שהיה יונתן בן ה-10. בהמשך העונה מגיעה לארץ לילי, אמם של איה וניני, ועוברת לגור איתם אחרי 7 שנים בהם לא התראו מאז התגרשה מעמוס. לילי מתגלה כפושעת העובדת עם רוברטו במטרה לגנוב את האנרגיה הגלומה במוחות ילדי הפרויקט. לקראת סיום העונה לילי נכשלת במשימתה ונשלחת לכלא, ורוברטו נאלץ לברוח מהארץ. במהלך העונה חברי השמיניה גילו על כך שאיה וניני הם למעשה מאיה ויונתן בני ה-10. בפרק הסיום, דדי מחליט להחזיר את איה וניני לגילם וזהותם המקורית. ניני נכנס למכונה וחוזר לגיל 10, בעוד איה מסרבת ובוחרת להישאר בגיל 15 ולהיות בת הזוג של אדם.

העונה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 61–115 (55 פרקים)

כחצי שנה לאחר אירועי העונה הראשונה, אבנר ודדי עומדים למשפט על הפעלת הפרויקט. לאחר שהפרויקט נסגר, נאלצים שמונת הילדים לחזור לכיתות הרגילות שלהם. יאיר נבחר לראשות הממשלה, ורגע לפני גזר הדין מחליט להעיד במשפט בעד אבנר ודדי וכך, מציל אותם מעונש מאסר. דדי נאלץ לפרק את מכונת ה"טורבו טיים", ובפעם האחרונה מכניס אליה את בנו ניני ומחזיר אותו לגיל 15. פרויקט השמינייה מופעל מחדש, כשאליו מצטרפת ניצן רומנו, חסרת בית שדגנית אימצה, והיא נהפכת לחלק מהחבורה. איה מתרחקת מאביה ומתקרבת לאמה לילי, בפגישות בבית הכלא. לילי מציעה לאיה לברוח אתה לחו"ל, ואיה מסכימה - אך במהלך הטיסה שלה המטוס מתרסק ואיה מוכרזת נעדרת, ומאוחר יותר כמתה. איה נחטפת על ידי כת "סקורפיו", שמשאירה אותה לבד במדבר, ושם איה נאלצת לשרוד לבדה. לכאורה, הכת "סקורפיו" משתמשת בלמדא של איה כדי לייצר את "הלמדא קלאוד" כדי להעביר את הבשורה שלהם לכלל העולם. אך מאוחר יותר מתגלה כי הזקן (מנהיג הכת) בעצם רצה את הלמדא בשביל לחיות חיי נצח. בסיום העונה איה ניצלת ואיתה חברי השמינייה, חברי הכת נאסרים ומנהיג הכת הצליח להצעיר את גופו ולהעלם מפני המשטרה אך מת לאחר שעות ספורות כתוצאה מתופעות הלוואי של הטורבו-טיים. מתחילת העונה מקבלת נטשה זרי פרחים, בסופו של דבר מתגלה דניאל שמתחיל עם רוני ונטשה ביחד. לבסוף מגלים שדניאל הוא מסקורפיו, רוני ונטשה קושרות אותו ואז הוא בורח ולא יודעים מה עלה בגורלו.

העונה השלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 116–165 (50 פרקים)

לאחר אירועי העונה הקודמת, מחליטים חברי השמינייה לא להסתבך שוב בצרות ומתחילים לבלות באופן נורמלי את חופשת הקיץ אלא שאז מגיעה ממקום בלתי צפוי הזמנה להצטרפות להיות סוכנים חשאיים בסוכנות שנקראת "המועצה" אשר בראשותה עומדת אלכס, אחותה של לילי, אמם של איה וניני. איה לא מוכנה להצטרף כיוון שרוצה לנוח ולהתאושש ממה שעברה, והשמונה האחרים מסכימים להצטרף למועצה. במקביל דגנית אשר נמצאת בהריון מתקדם עם תאומים ותחת השגחה של רופא בשם יוליוס קלדרון, שבו איה לא מפסיקה לחשוד ובצדק כיוון שלבסוף מתברר כי יוליוס הוא זה שהשתיל את הלמדא אצל חברי השמינייה (מלבד איה, ניני וניצן שאצלם זה גנטי), הוא השתיל בגופה של דגנית וירוס מסוכן שלולא ניצן הוא היה הורג אותה ואת התינוקות ונוסף לכל הוא גם אביה של ניצן. במהלך העונה מתברר כי אלכס גייסה את השמינייה על מנת שתוכל להשתיל בתוכם גן שנקרא קריפטון אשר יכול להפוך מישהו לאדם המושלם (חסין מפני פגיעות, חזק מאוד, בעל חיים ארוכים ועוד.) כיוון שרק מישהו עם גלי למדא יכול לקלוט את הגן הזה. דניאל (שהיה חבר בכיר בכת "סקורפיו") חוזר ומתברר שהוא משתף פעולה עם יוליוס, הם חוטפים את ניני ויוליוס עושה לדניאל ניתוח שינוי פנים על מנת שייראה כמו ניני ומנצל זאת כדי להשיג את הקוד של הקריפטוגרפיה ולהפליל את רוני ונטשה ברציחתו של יואל, שוטר וסוכן במועצה. מהבחינה הרומנטית, אדם וניצן ביחד במהלך העונה עד שאדם מבין כי איה חשובה לו, הם נפרדים ואדם חוזר לאיה, ניצן ודורי חוזרים להיות ביחד, נטשה מתאהבת באחד מסוכני המועצה בשם עומרי והם נהפכים לזוג, רוני וניני נפרדים לאחר שמתברר כי דניאל התחזה לניני חלק מהעונה אך חוזרים בסוף, אבי מתאהב באחת מסוכנות המועצה בשם דפי אך לבסוף חוזר למיקה. לבסוף, דניאל רוצח את אלכס, ואת יוליוס ובסופו של דבר נרצח על ידי התשיעיה כאשר הם משדרים עליו כמות יותר מדי גדולה של אנרגיית למדא. כאשר התשיעיה מבינים שהלמדא מסוכנת בעבורם ובעבור התינוקות של דגנית הם מחליטים שעליהם למחוק את הלמדא אך יחד עם זה ימחקו גם הזיכרונות שלהם אחד מהשני אולם למרות זאת, הם מסכימים ובמהלך שאיבת הזיכרון הם משחקים בפעם האחרונה כקבוצה את משחק האסוציאציות המפורסם.

העונה הרביעית והחמישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 166–212 (47 פרקים)

שבע שנים לאחר מחיקת הזיכרון והלמדא אבנר מגייס את חברי השמינייה (הם היו רק שש מאחר שאיה לכאורה בחול, ניצן עובדת עם אבשלום ואדם נרצח) ומזכיר להם את עברם ושולח למשימה חדשה, לסכל את תוכניתו של אבשלום להשתלט על מוחם של אנשים ולהשתלט על העולם. בפרק הראשון כשאבנר מסביר לחברי השמינייה על עברם הוא אומר שכשמחקו להם את הזיכרון ברגע האחרון החליט להשאיר לאדם בנו את הזיכרון ואת הלמדא. חברי השמינייה לא יכולים לבצע את המשימה הזאת לבד ולכן הם זקוקים לשמינייה חדשה. חברי השמינייה הוותיקה ידריכו את חברי השמינייה החדשה וביחד ינסו להשלים את המשימה - להציל את העולם. בעזרת כוחות העל של השמינייה החדשה שמתגלים אט אט, הם פועלים יחד במשימתם ובמקביל חברי השמינייה הוותיקה מנסים להכיר את עברם ולחדש את הקשרים שהתפרקו. בסוף העונה החמישית, דורי (שעבד עם אבשלום בעונה החמישית) נטשה ירתה בו. השמינייה הוותיקה מביאה את השישייה להאנגר, ועובדים עליהם שהם הולכים למחוק להם את הלמדא. כשהגיעו בספירה לאחור לאחת מהתקרה עפו בלונים השמינייה החדשה הבינה שעבדו עליהם. בסוף הפרק נטשה ואיה יושבות בספסל והדלת של ההאנגר נפתחת, נראה אור בוהק וממנו יוצא מישהו מסתורי.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התשיעיה הוותיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוכבי השמיניה הוותיקה משמאל לימין: מיקה (שירה וילנסקי), דורי (דני לשמן), רוני (דון לני- גבאי), אבי (אבי קורניק), נטשה (עדי הימבלוי), ניני (ידידיה ויטל), אדם (מיכאל אלוני), ניצן (לימור אטיאס), איה (הילי ילון)

כולם הם בעלי גלי למדא.

 • ניני (יונתן) דביר/ דרור (רן בוקסנבאום) (יונתן) / (ידידיה ויטל) (ניני) (עונות 1-5): בתחילת הסדרה היה בן 10 ושמו היה יונתן, אך בזכות מכונה שאבא שלו בנה הוא גדל והפך לנער בן 15 בשם ניני בדומה לאחותו התאומה שגם היא נכנסה יחד איתו למכונה. בחור רגיש וילדותי עם לב ענק ויכולת אסטרטגית גבוהה וכישורים מרהיבים בשחמט. בעונה הראשונה הוא ורוני מתקרבים והופכים לחברים, אך נפרדים לאחר גילוי הסוד שניני הוא בן 10. בעונה השנייה כאשר איה נחטפה ונחשבה למתה, הוא היה היחיד שידע שהיא בחיים. בסוף העונה הוא ורוני חוזרים להיות בני-זוג. בעונה השלישית מצטרף יחד עם כל השמינייה למועצה. נחטף על ידי יוליוס ודניאל לקראת סוף העונה השלישית רוני נפרדת ממנו. לאחר מחיקת הזיכרון עובד כמלצר ועוזר לחברי השמינייה לאמן את השמינייה החדשה. חוזר להיות הבן הזוג של רוני בסוף העונה החמישית. בנה החורג של דגנית ואחיו החורג של בן בן. בנם של עמוס ולילי נולד בשם יונתן בן זוגה של רוני בעונות 1,3 עונות 2,5 בסוף עונה 2 נהיה בן זוגה של רוני
 • ובעונה 5 בסוף הסדרה רוני חוזרת אליו.
 • איה (מאיה) דביר / דרור (נועה מושקוביץ') (מאיה) / (הילי ילון) (איה) (עונות 1-5): אחותו התאומה של ניני. כמו אחיה נכנסה לטורבו טיים ונהפכה לנערה בת 15 בשם איה. בחורה חכמה ובעלת זיכרון מעולה, אוהבת לקרוא ספרים. במהלך העונה הראשונה הופכת לבת-זוג של אדם, אך לאחר שהיא מגלה לו על סודה, הם נפרדים. בסוף העונה הראשונה הם חוזרים להיות בני זוג. בעונה השנייה נחטפה על ידי "סקורפיו" למדבר שכבה חודשיים במדבר מצליחה ליברוח למקדש ובמקדש תופסים אותה ומכניסים אותה לתא בכלא . וכולם חשבו שהיא מתה חוץ מניני. לאחר חזרתה, היא נפרדת מאדם. בעונה השלישית, בעקבות אירוע החטיפה, מתרחקת מהשמינייה ונשארת בבית לעזור לדגנית עם ההיריון ולא מצטרפת למועצה. בסוף העונה היא ואדם חוזרים להיות ביחד. לאחר מחיקת הזיכרון היא מגבשת את חברי השמינייה הוותיקה לאמן את השמינייה החדשה. בתה החורגת של דגנית ואחותו החורגת של בן בן בתם של עמוס ולילי נולדה בתור מאיה. עוד כשהייתה מאיה הייתה מאוהבת באדם .
 • נטשה סגוביה (עדי הימלבלוי) (עונות 1-5): מומחית באומנות וציירת מחוננת. בת דודה של לינה. הייתה בת זוגו של אדם לפני תחילת הסדרה. ניסתה לחזור אליו אך הוא דחה אותה. יצאה עם דורי לתקופה קצרה לפני תחילת העונה השנייה. בעונה השנייה הכירה את דניאל ויצאה איתו, אך לאחר שגילתה שהוא בגד בה עם רוני, היא נפרדת ממנו. בעונה השלישית מצטרפת עם חברי השמינייה למועצה ומתאהבת בעמרי, סוכן במועצה. הופכת לבת-זוגו בסוף העונה. לאחר מחיקת הזיכרון עובדת כמורה לאומנות בבית הספר. הכירה את עמרי והתאהבה בו מחדש. בסוף העונה החמישית, הורגת בטעות את עמרי לאחר שחשבה שהוא דורי. ירתה בדורי בסוף הסדרה. חברתה הטובה ביותר של רוני .
 • דורי פיינגולד (דני לשמן) (עונות 1-5): חולה סוכרת ומומחה באלקטרוניקה. מאוהב בנטשה בעונה הראשונה. יצא איתה לתקופה קצרה לפני תחילת העונה השנייה. בעונה השנייה מכיר את ניצן ומתאהב בה. הם הופכים לזוג אך באמצע העונה דורי נפרד ממנה. בעונה השלישית מצטרף עם חברי השמינייה למועצה. לאחר מחיקת הזיכרון עבד כרופא אך מתפטר מתפקידו כדי לעזור לאמן את השמינייה החדשה. בעונה החמישית בוגד בחבריו ועוזר לאבשלום כדי לקבל בחזרה את הלמדא שלו, אחרי שקיבל בחזרה את הלמדא שלו הוא הורג את אבשלום. נחלש ואיבד לחלוטין את כוחותיו על ידי קרינת למדא של השמיניה החדשה. בסוף נאמר שהוא נשאר בקומה.
 • אדם הלוי (מיכאל אלוני) (עונות 1-3): בנו של אבנר ואחיה הגדול של רותם. ספורטאי מחונן ומומחה בשפות שחצן ויהיר. היה חבר של נטשה לפני תחילת הסדרה. בעונה הראשונה הופך לבן-זוגה של איה, אבל נפרד ממנה כשגילה כשהיא בעצם בת 10. הם חזרו להיות בני זוג בסוף העונה הראשונה. בעונה השנייה, לאחר שאיה נחשבה כמתה מתנשק עם מיקה בפרק 83 , הכיר את ניצן והשניים הפכו לזוג. כשאיה חזרה, הוא ביקש ממנה לחזור להיות חברים אך היא סירבה והוא נשאר חבר של ניצן. בסוף העונה השלישית חוזר לאיה. בעונה השלישית מצטרף עם חברי השמינייה למועצה. בסוף העונה הוא ואיה חוזרים להיות בני זוג. לאחר מחיקת הזיכרון מגלים כי הוא היחידי שלא מחקו לו את הזיכרון. נרצח לפני אירועי העונה הרביעית בידי ניצן. היה בן זוגם של איה נטשה וניצן . מתאהב באיה וגם בניצן בן זוגה של איה .
 • מיקה שקד (שירה וילנסקי) (עונות 1-5): מוזיקאית מחוננת אך צינית היא מצחיקה וקורעת ובגלל זה היא אהובה על כולם. בעונה הראשונה מארחת את אבי בביתה. בת-זוגו של אבי בעונה הראשונה והשנייה אדם נישק אותה בפרק 83. בעונה השלישית מסופר שהיא ואבי נפרדו ומצטרפת עם חברי השמינייה למועצה. לאחר מחיקת הזיכרון מנהלת מועדון באולינג. בסוף העונה החמישית מתאהבת שוב באבי. בתם היחידה של דורון וליאורה נפרדת מאבי לאחר שגילתה שהוא בקשר עם צכוב.
 • אבי מוסקוביץ' (אבי קורניק) (עונות 1-5): מומחה במחשבים. תלמיד לשעבר של צ'כוב. בעונה הראשונה גר בדרום ולכן עובר לגור בבית של מיקה. קשור מאוד לאמו. בן זוגה של מיקה בעונה הראשונה והשנייה. בעונה השלישית מצטרף עם חברי השמינייה למועצה ומתמנה למפקד של השמינייה. ניהל רומן בסתר עם דפי ובסוף העונה דפי נפרדת ממנו ושב להיות חבר של מיקה. לאחר מחיקת הזיכרון נהפך למיליונר ומתאהב שוב במיקה. מיקה נפרדת ממנו לאחר שגילתה שהוא בקשר עם צכוב.
 • רוני מלכי (דון לני גבאי) (עונות 1-5): מתמטיקאית מחוננת. אחותה הקטנה של אלינור. בעונה הראשונה יצאה עם אילן, אך הוא נפרד ממנה כשהוא גילה שהיא בת 15. מתקרבת לניני ונהיית חברה שלו, אך הם נפרדים לאחר גילוי הסוד שניני הוא בן 10. בעונה השנייה מכירה את דניאל והם הופכים לבני-זוג, אבל היא נפרדת ממנו לאחר שגילתה שהוא בגד בה עם נטשה. בסוף העונה היא חוזרת להיות בת-זוג ניני. בעונה השלישית מצטרפת עם חברי השמינייה למועצה, אך מופללת על ידי דניאל ברצח יואל ונכנסת לכלא. לאחר הגילוי שדניאל התחזה לניני, היא משתחררת מהכלא ונפרדת מניני. לאחר מחיקת הזיכרון הפכה לעורכת דין אך הראתה התנגדות קשה לאימון השמינייה. מתאהבת בניני מחדש ובסוף העונה החמישית חוזרת להיות הבת זוג שלו. חברתה הטובה ביותר של נטשה .
 • ניצן ברגר (לימור אטיאס) (עונות 2-5): בעלת כוח פיזי רגישה. בתם של אלמה וליוליוס נלקחה תחת חסותה של דגנית לאחר שניסתה לשדוד אותה ועוברת לגור בבית משפחת דביר בחדרה של איה (הנחשבת למתה באותה תקופה) דורי מתאהב בה הופכת לבת זוגו של דורי אך לבסוף דורי נפרד ממנה מתקרבת לאדם והופכת לבת זוגו של אדם מגילה שהיא בתם של אלמה ויוליוס לבסוף היא נפרדת מאדם ושבה לדורי לאחר המחיקה ניצן רוצחת את אדם. ועוברת לצד של אבשלום ועוזרת לו חטפה את השמיניה. אך נתפסת על ידי המועצה והמועצה שמה אותה בכלא בסוף העונה נדקרת בסכין על ידי אבי ומיקה שהיו בשליטתו של דורי טופלה והגיעה להאנגר יחד עם השמינייה. ולבסוף חוזרת לצד של הטובים ועוזרת לשמיניה.
 • השמניה החדשה
הגר, גילי, רפאל, יותם ודניס - החמישייה
מימין לשמאל: הגר, גילי, רפאל, יותם, ודניס - השישיה

השמינייה החדשה מצטרפת בעונות הרביעית והחמישית, ובניגוד לשמינייה הוותיקה, להם יש להם כוחות על.

 • גילי פורת (נועם לוגסי) (עונות 4-5): נערה טובת לב. בעלת יכולת להפוך לבלתי נראית. נהיית בת-זוגו של רפאל.
 • רפאל אשורי (אור טרגן) (עונות 4-5): נער רגיש וספורטאי מצטיין. בעל חושים מוגברים. היה בן-זוגה של הגר ובסוף בן-זוגה של גילי.
 • יותם וייץ (בן רביאן) (עונות 4-5): חנון חובב קומיקס. בעל יכולת ריפוי עצמי. מכנה את עצמו "המגן האנושי". מאוהב בליאה.
 • הגר ששון (עמית יגור) (עונות 4-5): נערה צינית וערמומית. בעלת יכולת ראיית העתיד. הייתה בת-זוגו של רפאל ובסוף נהיית בת-זוגו של דניס.
 • ליאה קידרון (דריה שיזף) (עונה 4-5): נערה מצחיקה ומרגשת. בעלת יכולת שינוי צורה. מאוהבת ביותם.
 • דניס גלר (דין מירושניקוב) (עונות 4-5): מומחה במחשבים. בעל יכולת זיהוי שקרים. ברח מ"אומיקרון" לאחר שעקב אחריהם. בסוף נהיה בן-זוגה של הגר.
 • ירון (רונצ'ו) דביר (איתמר כרמלי) (עונות 4-5): בנם של דדי ודגנית נחטף על ידי אלכס אחרי שנולד. אחיה התאום של תמר. חכם ורגיש. בעל יכולת טלפתיה. נולד 3 דקות אחרי אחותו התאומה תמר. אמו נפטרה .
 • תמר (מרי) דביר (אביב בוכלר) (עונות 4-5): בתם של דדי ודגנית. נחטפה על ידי אלכס שנולדה. אחותו התאומה של ירון. חכמה ופיקחית. בעלת יכולת טלפתיה. נולדה 3 דקות לפני אחיה התאום ירון. אמה נפטרה .

דמויות ראשיות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דדי (עמוס) דביר/ דרור (שמעון מימרן (עמוס)/טל מוסרי (דדי)) (עונות 1-5): מדען לחקר הלמדא. בעבר עבד עם אבנר ורוברטו. נהיה צעיר בזכות "סקורפיו" שנתנו לו זהות חדשה. אביהם של ניני, איה, ירון ותמר. בן-זוגה של דגנית סיפר לדגנית מיהו באמת ודגנית נפרדה ממנו. אך חזרו להיות להיות ביחד בסוף העונה הראשונה דגנית ובן בן עוברים לגור עם איה ניני ודדי. בעלה לשעבר של לילי. היה בן-זוגה של אלכס בצעירותו. בעונה הרביעית נמצא תחת שליטתו של אבשלום כדי לשאוב למדא מירון ותמר. הצליח להינצל משליטתו של אבשלום על ידי אהבתו לרון ותמר בצורה מודעת שהופגנה בכך שהוציא מהאוזן שלו עם פינצטה את העכביש ששלט בו. בעלה של דגנית ואביהם של איה ניני ירון ותמר ואביו החורג של בן בן.
 • אבנר הלוי (דור צויגנבום) (עונות 1-3 אורח בעונה 4): מדען לחקר הלמדא בעלה של ירדנה, בעונה השנייה סופר שהוא התגרש מירדנה. בעבר עבד עם עמוס ורוברטו. בעונה הראשונה הופלל על ידי לילי ונשלח למעצר ומשתחרר לקראת סוף העונה. מנהל את הפרויקט בעונה הראשונה והשנייה. בעונה השלישית התנשק עם אלכס ונהפך לבן זוגה. אביהם של אדם ורותם. ממציא ה-LSR. נרצח בתחילת העונה הרביעית על ידי עמרי. מחק לשמינייה את הזיכרון בסוף העונה השלישית. בעונה הרביעית מתגלה שלא מחק לאדם את הזיכרון.
 • דגנית דרור / דביר (אדית חצור) (עונות 1-3): מורתם לשעבר של השמינייה. אימם של בן-בן, ירון ותמר. בת-זוגו של דדי, דדי סיפר לה מיהו באמת ונפרדה ממנו. אך חזרה אליו בסוף העונה הראשונה עברה לגור איתו. בעונה השנייה לקחה תחת חסותה את ניצן ועזרה לה. בעונה השלישית נמצאת בהריון. בסוף העונה השלישית יולדת את התינוקות. בעונה 4 נאמר שהיא נפטרה. דגנית הייתה האמא לשלשות ילדיה ולבן זוגה דדי וילדיה הם תמר, ירון ובן בן אימם החורגת של איה וניני בת זוגו של דדי. אחרי שאלכס חטפה את ילדיה דגנית התחילה לדאוג עד שאבנר החזיר לדגנית ודדי את ילדיה דגנית החליטה לקרוא לבנם שרק נולד ירון ואילו לבתם דגנית ודדי מחליטים לקרוא לבתם כשרק נולדה תמר. מסופר בעונה הרביעית כשהיא נפטרה.
 • ליליאן לילי דביר (ליאת ביין) (עונות 1-3): אימם של איה וניני. אשתו לשעבר של עמוס. בעונה הראשונה מתגלה כ"הבוס הגדול" שעבד עם רוברטו חטפה לקראת סוף העונה הראשונה את דגנית ואדם ואיימה עליהם באקדח. בסוף העונה הראשונה נכנסת לכלא. בעונה השנייה משתחררת מהכלא תמורת שלא תפעיל את הטיל הגרעיני ובורחת מהמשטרה בעזרת מולי. ונודע שהיא חברה בכת "סקורפיו". בעונה השלישית חוזרת לכלא, אך מקבלת חנינה מיאיר בתמורה למידע על יוליוס. אחותה הגדולה של אלכס גרה בדירת המסתור של אלכס.
 • בן-בן דרור/ דבירתובל שפיר) (עונות 1-3): בנם של דגנית ושלומיק והבן החורג של דדי. חברו הטוב ביותר של יונתן. אחיהם למחצה של ירון ותמר ואחיהם החורג של ניני ואיה. חבר הטוב של רותם. בעונה השלישית מאוהב בדריה וחברי השמינייה עוזרים לו לצאת איתה. בעונה הרביעית לא ידוע מה עלה בגורלו.
 • רותם הלוי (מאיה קורן) (עונות 1-3): בתו של אבנר ואחותו הקטנה של אדם. חברתה הטובה ביותר של מאיה. חברה הטובה של בן בן. מאוהבת ביונתן.
 • אלינור "אלי" מלכי (אביטל אברג'יל) (עונות 1-2, תפקיד אורח בעונה 3): אחותה הגדולה של רוני. בת-זוגו של אילן. בעונה הראשונה עשתה פיזותרפיה אצל דורון שקד ואחר כך הייתה העוזרת שלו בתוכנית ערב ספורט, ובעונה השנייה והשלישית מנחה תוכניות טלוויזיה, כולל MTV בלונדון. לא יודעת שרוני ואילן התנשקו.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רוחל'ה קשתי-נועם (מיקי קם) (עונות 1-2): אשתו של יאיר. הייתה מנהלת בית-הספר בו למדו השמינייה. חטטנית מאוד. ויש לה אובססיה בילתי מוסברת לקקטוסים. בסוף העונה השנייה נהפכה למנחת טלוויזיה במקום אלינור, לקראת סוף העונה השנייה יורה במולי אך לא הורגת אותו.
 • אילן הרמן (לירון לב) (עונות 1-2): חייל ובן-זוגה של רוני. לאחר שמגלה את גילה האמיתי של רוני, נהיה חבר של אחותה, אלי. ניצח בתוכנית ריאליטי לשירה. הוציא שיר מוצלח (שיר המגב). נסע עם אלי ללונדון. התנשק עם רוני ולא סיפר לאילנור חברה שלו.
 • ליאורה שקד (דליה שימקו) (עונה 1): אמה המיליונרית של מיקה. אשתו של דורון. רצתה להרוס מפעל בדרום כדי להקים שם לונה פארק אך התחרטה לאחר שהשמינייה הציעו לה רעיון חדשני לפס ייצור חדש במפעל.
 • דורון שקד (דן תורג'מן) (עונה 1): אביה של מיקה. בעלה של ליאורה. מנחה את התוכנית "ערב ספורט"
 • גילה מוסקוביץ' (שירי גולן) (עונה 1): אמו של אבי. עובדת במפעל כושל בדרום אותו ליאורה רצתה להרוס אך השמינייה הצילו את המפעל שלה כדי שאבי לא יעזוב את השמינייה.
 • ירדינה הלוי (מופיעה עונה 1 אורחת) אימם של אדם ורותם אשתו של אבנר עד לעונה 2 שבה אבנר התגרש ממנה.
 • אלמה ברגר (מוזכרת) בת זוגו של יוליוס ואמה של ניצן אשר נפטרה בלידתה של בתה ולפני שנפטרה קראה אלמה לבתה ניצן ולאחר מכן נפטרה. מסופר שאלמה הייתה אישה נאה ונולדה לאלמה ילדה יפה כדומה לה ויפה כמו אמה .
 • פזית עונות 2-3 אורחת מדריכה במוזיאון בעונה השנייה ובעונה השלישית ספרנית בספרייה לבסוף מתגלה שהיא בלשית במשטרה. התנשקה עם אדם.
 • שלומיק דרור (עונה 2 אורח) בעלה לשעבר של דגנית נסע להודו חודשיים לפני שדגנית הייתה בהיריון, אביו של בן בן. דגנית סיפרה לו שבן בן הילד שלו וכך הוא ידע.
 • דריה)(עונה 3) ילדה מקובלת , חברה של רותם . בן בן מאוהב בה והשמיניה עוזרת לה לצאת עם בן בן.

המועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"המועצה" הם ארגון חשאי אשר הצטרף לסדרה מהעונה השלישית.

 • יאיר נועם (אריה צ'רנר): שר החינוך בעונה הראשונה וראש ממשלה בעונה השנייה התפטר בגלל מעשיו של מולי. דודו של מולי ובעלה של רוח'לה. בעונה השלישית שר בממשלה. בעונה הרביעית התמנה למפקד המועצה ובסוף העונה החמישית מחליט להתפטר מלהיות מפקד המועצה וגם מחליט על סגירת המועצה בעקבות מה שקרה עם אבשלום ודורי.
 • עומרי אלפסי (זוהר ליבה) (עונות 3-5): סוכן בכיר במועצה. הייתה לו חברה בשם נועה והיא מתה בעת מילוי תפקידה במועצה. אחראי עם דפי על השמניה. בן-זוגה של נטשה לפני מחיקת הזיכרון. בעונה הרביעית בן-זוגה של נעמה. נפרד מנעמה ורצח אותה. רצח את אבנר בתחילת עונה רביעית. נשלט בסתר על ידי אבשלום. נהרג בטעות על ידי נטשה לאחר שהיא חשבה שהוא דורי.
 • אלכס (דפנה שפליגמן) אחותה הקטנה של לילי ודודתם של איה וניני גייסה את השמיניה למעוצה אך כשניסתה לגייס את איה שאותה זכרה כמאיה לא רצתה להתגייס למעוצה אך בן דוד ניני כשאותו אלכס זכרה כיונתן כן הסכים להתגייס למועצה בנוגד לאחותו התאומה הייתה בצעירותה בת זוגו של עמוס אך לבסוף היא ועמוס נפרדו כאשר ראה עמוס את לילי אחותה הבכורה של אלכס היה מאוהב בלילי לבסוף הציע ללילי להנישא לו ולילי הסכימה ולאחר מכן לילי נכנסת להריון מעמוס עם שני תאומים לאחר כשאחותה מלידה את ילדיה הופכת אלכס לדודתם כשאחותה בוחרת שמות לתאומיה לבתה מחליטה ליקרוא מאיה ולבנה מחליטה לקרוא יונתן וכך אלכס הופכת לדודתם של מאיה ויונתן התנשקה עם אבנר. והפכה לבת זוגו...... חטפה את תמר וירון לאחר שנולדו לבסוף נרצחת בידי דניאל.
 • תמר זהבי (מיכל ינאי) (עונות 1-3, אורחת בעונות 2-3) פסיכולוגית של המועצה ושל השמיניה. אחותה הקטנה של אסיה. עזרה למשטרה לתפוס את לילי בסוף העונה הראשונה.
 • יעל "אסיה" זהבי (הילה סורג'ון פישר) (עונה 1): אחותה הגדולה של תמר. סוכנת במועצה לשעבר שהתחזתה לבייביסיטר של איה וניני במטרה לשמור עליהם. נרצחה על ידי לילי.
 • חמוטל טיקרבל " עונות 4-5 סוכנת במועצה עזרה לדניס להיעלם מאומיקרון. בעונה החמשית הופנטה על ידי דורי אך שיחררו אותה משטיפת המוח של דורי.
 • נעמה (עונה 4) סוכנת במועצה ובת זוגו של עומרי עומרי נפרד ממנה ורצח אותה .
 • ציכוב גידי פז / המלך (עונה 2 אורח, עונה 3, 4 אורח) (מומחה במחשבים, מכנה אותו " המלך" המורה לשעבר של אבי לימד את אבי כל מה שהוא יודע במחשבים. בעונה השנייה חוטף את אבי ונכנס לכלא, בעונה השלישית מתגלה שהוא סוכן מועצה במהלך העונה השלישית אבי עובר לגור איתו.
 • יואל שורץ עונות 1-3 בעונות 1-2 שוטר, שלח את צכוב לכלא בעונה השנייה, בעונה השלישית מתגלה שהוא סוכן במועצה. נרצח על ידי דניאל שהתחזה לניני.
 • " דפי דפנה (עונה 3) סוכנת במועצה מנהלת רומן בסתר עם אבי. נפרדת מאבי בסוף העונה השלישית.

הרעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רוברטו (רוברטו פולק) (עונה 1): מדען בחקר הלמדא שעבד ביחד עם עמוס ואבנר בעברו. הפך למדען מרושע הרוצה נקמה בעמוס ואבנר. מאוהב בלילי. בסוף העונה עזב את המחבוא כדי להציל את עמוס (דדי) ממחלה קטלנית בעזרת שאיבת למדא מאיה וניני. לאחר מכן הוא ברח ומקום הימצאו לא נודע.
 • העוזר (משה פרסטר) (עונה 1, אורח בעונה 2): עוזרו הטיפש של רוברטו. בסוף העונה הראשונה מגלה מכתב שהשאיר לו רוברטו בו הוא מגלה שהוא אביו. בעונה השנייה עובד בקזינו בנו של רוברטו.
 • הזקן (מיקי גבע) (עונה 2): מנהיג המבוגר של הכת "סקורפיו" הרוצה חיי נצח לעצמו. חוסל על ידי דדי שתיכנת את הטורבו טיים כדי שתגרום לו למות.
 • מולי נועם (גולן אזולאי) (עונה 2): אחיינו של יאיר. ראש לשכת ראש הממשלה ובחשאי חבר בכיר בכת "סקורפיו" עזר ללילי ליברוח מהסוכנים של יאיר. מנהל פרויקט "המצפה" מטעם הממשלה. חטף את איה. רוחלה ירתה בו אך לא נהרג. נרצח על ידי ניצן.
 • דניאל האריס (תום אבני) (עונות 2-3): אחיו הקטן של אבשלום. מיליונר צעיר וחבר של לינה. בגד ברוני ונטשה באותו הזמן. חבר בכיר בכת "סקורפיו". בסוף העונה השנייה בורח מהמשטרה. בעונה השלישית שיתף פעולה עם יוליוס בנוגע לגן ה"קריפטון", התחזה לניני. רצח את יואל והפליל את רוני רצח את אלכס. נהרג על ידי קרינת הלמדא שהשמינייה ריכזה אליו.
 • לינה (אוולין קפלון) (עונות 2-3): בת דודה של נטשה. חברה בכת "סקורפיו" ובת-זוגו של דניאל. בסוף העונה השנייה נעצרת ונכנסת לכלא. בעונה השלישית נמצאת בכלא אך נמלטת בעזרת דניאל ויוליוס. נרצחה על ידי יוליוס.
 • יוליוס עונה 3 נרצח על ידי דניאל בסוף עונה 3 כנקמה על מות לינה, אביה של ניצן, רצח את לינה. חטף את ניני. משתף פעולה עם דניאל בנוגע לגן ה "קריפטון. חטף את כל השמיניה בסוף העונה 3 חוץ מאיה כדי שהאחים של איה וניני יחיו. בעונה השלישית היה רופא של דגנית כדי להרוג את התינוקות והשתיל אצלם וירוס , בסוף העונה השלישית יוצר קשר ואומר שיש לו נוגדן לוירוס שהשתיל אצל דגנית אבל הוא מבקש את השמיניה ליום אחד אם לא התינוקות ודגנית ימותו. היה רופא של האימהות בשמיניה חוץ מאיה וניני.
 • אבשלום עונות 4-5 אחיו הגדול של דניאל בעונה הרביעית שולט בדדי כדי לשאוב מתמר וירון למדא, חטף את השמיניה למפעל הלמדא שלו כדי לישאוב מהם למדא, לאחר הפיצוץ משתף פעולה עם דורי ומחזיר לו את הלמדא לקראת סוף עונה 5 נרצח על ידי דורי.
 • ביזו עונות 2-3 אורח בעונה השנייה עובד בקזינו בתור עוזר של קאסיו בעונה השלישית מחזיק את כל השמיניה בסיפריה עם פצצה. נעצר עם כל היהלומים בסיפריה.
 • משה אליאל " קאסיו" עונה 2 אורח מנהל הקזינו , השמיניה שדדה מהקזינו שלו מיליון וחצי דולר. נעצר על ידי המשטרה כי הפעיל קזינו בלתי חוקי.

בעקבות הצלחת הסדרה החליטו גיורא חמיצר ועטרה אופק להוציא ספרים שמספרים על משימות של השמינייה ללא קשר לעלילת סדרה. סה"כ יצאו חמישה ספרים; הראשון באוקטובר 2005, שניים נוספים במהלך 2006 הרביעי ב-2013 והחמישי ב-2014.

 • השמינייה ותעלומת המסכה הבורמזית (2005) - מסעם של השמינייה להצלת מסכה בורמזית עם כוחות מכושפים, ומניעת נפילתה בידי כוחות האופל.
 • השמינייה בעקבות הקרדינל המוזהב (2006) - השמינייה נחטפת לאיטליה על ידי מכר שלהם (דניאל, שהתחזה לידיד של משפחת דביר) שמטרתו היא לחטוף את הקרדינל המוזהב בוונציה ולהפוך לאדם העשיר בעולם.
 • השמינייה ומזימת ליל הסמוראים (2006) - השמינייה מסכלת את מזימתו של טרוריסט יפני בעל צבא "סמוראים" עולמי לפוצץ את ירושלים בנשק גרעיני ברגע חתימת הסכם שלום עם סוריה, ובכך למוטט את הסדר העולמי.
 • השמינייה - לא נפגשנו מעולם (2013) - אבנר מחק לכולם את הזיכרון, חוץ מלאדם, בנו. אדם מגלה לאיה את כל הפרטים על העבר שלה ושל כל השמינייה וביחד מנסים לאחד את כל השמינייה כדי לעזור לאדם ממי שמרגל אחריו. בסוף הספר אדם נרצח ושנה לאחר מכן מתחילה עלילת העונה הרביעית.
 • השמינייה - חידת הניצוץ (2014) - אבי ומיקה מגיעים לצימר בגליל של דודתה של מיקה. בן דודה של מיקה, אוריה, מבחין במשהו מוזר שמתרחש ביער. בספר מופיעות רק חלק מהדמויות, ביניהם השמינייה החדשה: גילי, רפאל, ליאה, יותם, דניס והגר, והשמינייה הוותיקה, רק אבי, מיקה, איה וניני מופיעים.

סקירת הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה מספר פרקים שידור מקורי
עונה 1 60 5 ביוני 2005 - 24 באוקטובר 2005
עונה 2 55 1 בינואר 2006 - 16 במרץ 2006
עונה 3 50 16 באוקטובר 2006 - 2 בפברואר 2007
עונה 4 24 29 בספטמבר 2013 - 5 בנובמבר 2013
עונה 5 23 16 ביוני 2014 - 22 ביולי 2014

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כתיב: Lambda; סימול מן היוונית בעל משמעויות מדעיות רבות


הקודם:
2005 - אדומות
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תוכנית ילדים ונוער
2006, 2007 - השמיניה
הבא:
2008 - האי