לדלג לתוכן

השתלת הלב של דייוויד בנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דייוויד בנט

דייוויד בנטאנגלית: David Bennett Sr) מארצות הברית היה לחולה הראשון בעולם שעבר השתלת לב מבעל חיים (חזיר) שהונדס גנטית. החולה חי עוד חודשיים מהניתוח עד פטירתו.

לאור התורים הארוכים בעולם של חולים המועמדים להשתלת איברים והמחסור באיברים, נערכים מחקרים הבודקים היתכנות שימוש באברי בעלי חיים כחלופה לאברים של נפטרים/תורמים. קיימת התקדמות בשימוש באברי בעלי חיים בתחומים שאינם קריטיים (למשל עור) אולם בכל הנוגע לאיברים מקיימי חיים ההתקדמות איטית. הגורם העיקרי איתו מתמודדים החוקרים הוא מנגנון דחיית האיברים הזרים שקיים בגוף האדם וכדי לפתור זאת בודקים החוקרים אפשרות ביצוע התאמה גנטית בבעלי החיים כדי לצמצם סיכון זה.

לביצוע השתלת הלב הראשונה נבחר דייוויד בנט מארצות הברית (יליד 1964) שסבל ממחלת לב חריפה. בנט שהיה זכאי להשתלת לב נמצא בתור של המועמדים להשתלה אולם לאחר החמרה במצבו הועלתה ההצעה להשתלת לב חיה. מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את הניתוח בהליך מזורז בנסיבות הומניטריות.

ניתוח ההשתלה בוצע ב-7 בינואר 2022 במרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד על ידי המנתח ד"ר ברטלי גריפית' (אנ') שנעזר בעבודתו של החוקר, ד"ר מוחמד מוהיודין (Muhammad M. Mohiuddin).

החזיר ממנו נלקח הלב עבר שינויים גנטיים שנועדו למנוע הפרשת אנזימים המעוררים את המערכת החיסונית לדחות את האיבר. ההכנה של החזיר בוצעה על ידי חברת הביוטכנולוגיה יונייטד טרפויטיקס (אנ') שהצליחה לדכא 3 גנים שגורמים להפעלת מערכת דחיית האיברים וכן להשתיל 6 גנים ממקור אנושי. התערבות גנטית נוספת נעשתה בחזיר כדי למנוע מהלב המשך גידול.

הניתוח עבר בהצלחה ובנט החל להתאושש ואף נפגש עם בני משפחתו. בתחילת מרץ 2022 חלה התדרדרות במצבו הבריאותי עד פטירתו ב-8 במרץ, כחודשיים לאחר ההשתלה.

אחת הסברות שהעלו החוקרים לסיבת המוות היה הימצאותו של נגיף בגופו של בנט שמקורו בלב המושתל. הנגיף הזה, מזן porcine cytomegalovirus, מתקיים רק בבעלי חיים. המדענים ערכו אומנם בדיקות נגד נגיפים בלב המושתל אך להערכתם הוא לא זוהה בגלל היותו רדום. במהלך המעקב אחר מצבו של בנט אותרה עלייה בהימצאותו של הנגיף הזה בגופו של בנט אולם אין ודאות שהוא שגרם למותו.[1]

התקרית האלימה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהמידע על הניתוח הגיע לכותרות התפרסם בעיתונות שב-1988 היה בנט מעורב בתקרית אלימה במהלכה דקר בסכין ופצע קשה את אדוארד שומקר שנותר נכה עד מותו ב-2007. בנט ריצה 10 שנות מאסר בכלא. חלק מהתגובות לפרסום טענו שבגלל מעשיו לא היה צריך לתת לבנט קדימות בטיפול.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]