השתלת צואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוליטיס מקלוסטרידיום דפיצילה עם קרום מדומה

השתלת צואהאנגלית - Fecal Microbiota Transplantation ‏ - FMT)[1] היא טיפול רפואי לחולים הסובלים משלשול על רקע זיהום בחיידק קלוסטרידיום דיפיצילה (Clostridium Difficille Infection - ‏ CDI). טיפול זה נבחן גם במחלות מעיים דלקתיות.

הבסיס התאורטי להשתלת צואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אדם מרגע לידתו חי בשלום עם מיליארדי חיידקים החיים בתוכו. לכל אחד יש תבנית של מושבת חיידקים ייחודית לו הנקראת "מיקרוביום" (Microbiota), הנקבעת לאחר הלידה על פי החשיפה הסביבתית, ובה חיים בשיווי משקל חיידקים "טובים", החיוניים לגוף, וחיידקים "רעים", שבתנאים נורמליים לא גורמים נזק. אחד מאלה הוא קלוסטרידיום דיפיצילה, שהתגלה ב-1958 וגורם לקוליטיס בדרגות שונות, מקוליטיס קלה עד קוליטיס קשה, שבה יש הרס הרירית של המעי הגס ויצירת "קרום מדומה" (Pseudomembranouse Colitis) הגורמת לשלשולים דמיים קשים עד כדי סיכון חיים.

טיפול באנטיביוטיקה הורס את מבנה המיקרוביוטה ומאפשר לקלוסטרידיום דיפיצילה להתרבות ולגרום לנזק. הטיפול האנטיביוטי העיקרי בחיידק זה הוא ואנקומיצין, אבל ב-25% אין תגובה לטיפול זה, ויש חזרה של הזיהום.

מטרת השתלת הצואה היא לבנות מחדש את המיקרוביוטה של החולה על ידי השתלת מיקרוביוטה מצואת אדם בריא.

אופן ההשתלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוקחים צואה מאדם בריא, רצוי מקרוב משפחה שיש לו מיקרוביוטה דומה אבל זה אינו הכרחי. בודקים את הצואה לשלילת זיהומים ואז מכינים מהצואה תרחיף להחדרה הנעשית בארבע דרכים:

תוצאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאמר שפורסם בכתב עת ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין נבדקו חולים שסבלו מזיהומים חוזרים של קלוסטרידיום דיפיצילה והקבוצה שטופלה בהשתלת צואה היו תוצאות טובות יותר מאלה שטופלו בואנקומיצין.

במחקר אחר שנערך בראשותה של פרופ' אליזבט הוכמן מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד, באמצעות בליעת קפסולות של צואה קפואה, מתוך עשרים מטופלים שחלו בקלוסטרידיום דיפיצילה נרפאו 18 אנשים בתוך מספר ימים.[2]

במחקר נוסף שנעשה ל-80 חולים מדוכאי חיסון חולי קלוסטרידיום דיפיצילה, נמצא כי שיטה זו בטוחה ויעילה גם כלפיהם, ושיעור הריפוי עמד על 89%.[3]

השיטה נבדקת ונחקרת גם במחלות מעיים דלקתיות כמו קוליטיס כיבית ומחלת קרוהן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ נקראת גם Fecal bacteriotherapy
  2. ^ ד"ר איתי גל, מחקר: גלולות צואה יעילות לזיהומים קשים, באתר ynet, 13 באוקטובר 2014
  3. ^ השתלת צואה יעילה ובטוחה לטיפול ב-C. Difficile במדוכאי חיסון, באתר דוקטורס אונלי