התאבדות באמצעות שוטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

התאבדות באמצעות שוטר היא שיטת התאבדות שבה אדם גורם לשוטר לפעול כלפיו באלימות על מנת להשיג את מטרתו האובדנית. כמו בשיטות התאבדות רבות אחרות, הנוקט שיטה זו אינו שולט בתוצאה והוא מסתכן בפציעה קשה ובנכות. נוסף לכך, המעשה גורם להשלכות קשות כלפי השוטר שהובל למצב בו הוא פוגע באזרח, בניגוד לרצונו. התאבדות באמצעות שוטר מנצלת את המדיניות המשטרתית המאפשרת לאחראים על אכיפת החוק להשתמש בכוח קטלני (לרבות נשק חם) בנסיבות של איום כלפיהם או כלפי אחרים. התרחיש הנפוץ ביותר הוא כיוון נשק אל עבר שוטר או חף מפשע, פעולה שעלולה לעורר באופן סביר שוטר לירות על המאיים כאקט של הגנה על עצמו או על קורבן פוטנציאלי. גרסאות נוספות הקיימות להתאבדות מסוג זה הן למשל איום עם סכין או נשק קר אחר, ניסיון דריסה של שוטר או אדם אחר על ידי כלי רכב, או ניסיון להפעיל מטען חבלה (אמיתי או דמה).

דו"חות קרימינולוגיים מתארים פושעים שפעלו באלימות מכוונת כלפי שוטרים, באופן שהביא למותם. לדברי המחברים מארק לינדזי ודייוויד לסטר מאוניברסיטת מקוי שביוסטון, אחד משני השוטרים שירו למוות בצ'ארלס ויטמן "צלף המגדל", האמין שוויטמן יכול היה לירות בהם אבל "הוא חיכה להם ורצה להיהרג". בשנת 1976 נורה למוות בידי שוטרים מאל אוונס, שהיה מנהל הפקה וידיד של חברי להקת הביטלס; ישנם הסבורים כי זהו מקרה של התאבדות באמצעות שוטר, מאחר שאוונס החזיק אקדח אוויר אותו כיוון אל השוטרים וסירב להניח אותו. כמה היסטוריונים סבורים שג'וזפה זנגארה, מי שרצח את ראש עיריית שיקגו אנטון צ'רמק, בניסיון להתנקש בחייו של הנשיא הנבחר אז פרנקלין רוזוולט, ניסה למעשה להתאבד באמצעות המשטרה.

התופעה תוארה בדו"חות חדשים משנת 1981,[1] ובכתבים מדעיים החל משנת 1985. הביטוי הופיע בכותרות החדשות משנת 1987 לפחות.[2] למרות זאת, הביטוי לא הפך נפוץ עד תחילת המאה ה-21. ב-2003 אישר לראשונה חבר מושבעים בריטי שאדם התאבד באמצעות שוטר.[3]

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015 נופפה אסרא עאבד בסכין בתחנה המרכזית בעפולה ונורתה בפלג גופה התחתון. הערכת השב"כ והמשטרה הייתה שמדובר בניסיון התאבדות ולא בפיגוע.[4]

בשנת 2017 צעיר רץ לעבר חיילת במחסום חיזמה כשהוא אוחז סכין, הוא נורה ונהרג. הצעיר השאיר אחריו מכתב התאבדות.[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Suicide by Cop". National Center for the Analysis of Violent Crime.
  2. ^ CBC News, "Suicide by cop, a growing phenomenon?" 27 February 2013. For example: "Apparent Suicide By Cop on LIRR" Newsday, 11 April 1987.
  3. ^ UK's first 'suicide by cop' ruling
  4. ^ אלי לוי, תושבת הצפון שנופפה בסכין בעפולה לא תואשם בניסיון לבצע פיגוע, באתר של "רשת 13", 28 באוקטובר 2015 (במקור, מאתר "nana10")
  5. ^ החדשות - השאיר מכתב אובדני ויצא לדקור במחסום: "לא יכול יותר", mako, ‏2017-05-02
ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.