התאמה מגדרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

התאמה מגדרית (נקראה בעבר "שינוי מין") הוא הכינוי למספר סדרות אפשריות של טיפולים שמטרתם לשנות את מראה גופו של אדם כך שיתאים יותר למגדר שאליו הוא חש שייך בנפשו. תהליך להתאמה מגדרית כולל לכל הפחות נטילת הורמונים "נקביים" או "זכריים" במשך כל החיים מרגע התחלת התהליך. טיפול נטילת ההורמונים נקרא לעיתים טיפול חלופה הורמונלית.

תהליך להתאמה מגדרית עשוי לכלול, מלבד נטילת ההורמונים, גם ניתוח לנישוי פנים (אנ') והסרת שיער לנשים טרנסקסואליות, ניתוח כריתת שדיים והשתלת שיער לגברים טרנסקסואלים, ולעיתים אף וגינופלסטיקה או פאלופלסטיקה (אנ') (חלק אפשרי מהתהליך). רבות מהנשים הטרנסג'נדריות וחלק מהגברים הטרנסג'נדרים נמנעים מניתוח זה.

אנשים שעוברים תהליך של התאמה מגדרית משנים לרוב גם היבטים אחרים של ביטוי המגדר שלהם, כולל שינויים חיצוניים שאינם רפואיים, כגון התאמת תסרוקת, קוסמטיקה וביגוד בהתאם למקובל ולמצופה בסביבתם מהמגדר איתו הם מזדהים. בנוסף, הם פועלים מול הרשויות לשינוי רישום המגדר ושמם הפרטי כך שיתאימו למגדר המבוקש על ידם.

זהות מגדרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – זהות מגדרית

זהות מגדרית היא תחושת הזהות האישית של הפרט עם אחת מקטגוריות המגדר.[1][2] זהות מגדרית יכולה להתאים לזוויג שניתן לאדם בזמן הלידה ויכולה להיות שונה ממנו. מין האדם (זוויג) נקבע על פי מאפיינים ביולוגיים בלבד. לעומת זאת גיבוש הזהות המגדרית כולל היבטים של ביולוגיה, התפתחות, חיברות ותרבות.[3] אנשים שזהותם המגדרית שונה מהמין שניתן להם בזמן הלידה, מכונים טרנסג'נדרים, ואלה הבוחרים לשנות את מינם מכונים טרנסקסואלים.

מקורות התהליך[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיבה להתחלת תהליך להתאמה מגדרית מכל סוג היא ברוב המקרים דיספוריה מגדרית שהיא סוג של מצב דיכאוני. אדם עם דיספוריה מגדרית מתייסר מכך שגופו לא הולם מספיק את זהותו המגדרית ותפקודו היומיומי (כגון עבודה, לימודים, חיי חברה ועוד). רבים מהעוסקים בתחום בריאות הנפש (פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ועוד), כמו גם רופאים רבים, מציינים כי תהליך התאמה מגדרית הוא בדרך כלל הפתרון העדיף לבעיית הדיספוריה המגדרית, וכי הוא המבטיח תפקוד מרבי בחברה לאדם עם דיספוריה מגדרית, בהשוואה לטיפולים אחרים.

חרטה על תהליך שינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – חרטה על הליך התאמה מגדרית

לפי מחקר אחד, עד כשמונה אחוז מהטרנסג'דריות שעברו וגינופלסטיקה חשו חרטה או ספק בנוגע להליך. שיעורי החזרה למגדר הקודם כמעט ולא נחקרו.[4][5][6]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Sexual Orientation and Gender Expression in Social Work Practice, edited by Deana F. Morrow and Lori Messinger (2006, מסת"ב 0231501862), page 8: "Gender identity refers to an individual's personal sense of identity as masculine or feminine, or some combination thereof."
  2. ^ Jason Rafferty, MD, MPH Gender-Diverse & Transgender Children, HealthyChildren.org, American Academy of Pediatrics
  3. ^ Jason Rafferty MD, MPH, Parenting a Gender Diverse Child: Hard Questions Answered, HealthyChildren.org, American Academy of Pediatrics
  4. ^ Baranyi A, Piber D, Rothenhäusler HB: "Male-to-female transsexualism. Sex reassignment surgery from a biopsychosocial perspective." Wien Med Wochenschr. 2009; 159: 548-57
  5. ^ Snarkytransman, Detranision - סקירה של מאמרים בנושא.
  6. ^ Brynn Tannehill, Contributor, Board member of the Trans United Fund; "Myths About Transition Regrets"; 11/18/2014 08:01 am ET Updated Feb 02, 2016


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.