פרובוקציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף התגרות)

פרובוקציהעברית: התגרות) היא עשיית מעשה או אמירה של דבר מסוים שמטרתו היא יצירת תגובה מסוימת.

המושג בא מלטינית - פרובוקאטיו (Provocatio)[1] היה מושג במשפט הרומי ערעור על פסק דין קונסולארי שקבע עונש. המשמעות המקורית של המושג היא פנייה לאספת הקנטוריות בבקשה לדחות ביצוע עונש. כל אזרח רומי לאחר שנגזר עונשו היה יכול לפנות לאספת העם ולערער.

קיימים מספר שימושים לפרובוקציה כטקטיקה ביחסים בין בני אדם, ביחסים בינלאומיים, באסטרטגיה צבאית או פוליטית, בשיווק, באמנות, במשפטים ובתחומים אחרים.

בהקשר הפוליטי, המונח "סוכן פרובוקטור" (מצרפתית: Agent Provocateur) מציין הפעלת סוכן משטרי בקרב קבוצות אופוזיציה, הנועד ליצור פרובוקציות שיובילו לתגובה חברתית שלילית כנגד האופוזיציה. עם זאת, קיימות גם פעולות פרובוקטיביות של קבוצות פוליטיות או מדינות, אשר נועדות למשוך תגובה או לעורר תשומת לב.

במשפטים, למונח "פרובוקציה" משמעות מסוימת בהקשר ההגנה על נאשמים בעבירות נגד הזולת. במקרים כאלה, ההגנה טוענת, כי "פרובוקציה" של קורבן הפשע הובילה לביצועו. כך, למשל, תקיפת אדם אשר התגרה בתוקף. הגם שטענות אלה מושמעות לעיתים על ידי פרקליטי הגנה, אין להן תקפות מיוחדת (למעט מקרים של הגנה עצמית וכדומה).

בתחום השיווק והפרסום, הפרובוקציה נועדה למשיכת תשומת לב למוצר. נטען לעיתים כי פרסומאים יוצרים "שערוריות מכוונות" (כלומר, מסעות פרסום פרובוקטיביים במכוון), על מנת שיצרו שיח ציבורי ויובילו לדיון במוצר או בטיבו גם בתקשורת ההמונים. הפרובוקציה עלולה לפעול לפרסומאי כחרב פיפיות: אם היא מעוררת מחלוקת ציבורית עזה מדי, המוצר לא ימכר. בתחום האמנות, פרובוקציה משמשת אחד הכלים האמנותיים להעברת מסרים.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמה למשפט פרובוקטיבי:

  • אדם אומר בקרב אוהביו של אדם שנרצח: "טוב שרצחו אותו הוא היה אדם רע". (מטרת המשפט היא לעורר תגובה)

דוגמה למעשה פרובוקטיבי:

  • היחסים בין שתי מדינות במצב רע, אחת המדינות רוצה לפתוח במלחמה לשם כך היא יוצרת תקרית גבול קטנה, אם המדינה השנייה תגיב ותפתח במלחמה, הרי בכך היא נכנעה לפרובוקציה.
  • לעיתים נאמרת המילה "פרובוקטיבי" בהקשר של מין למשל על איש או אישה המתלבשים בלבוש חושפני או על קליפ בעל אופי מיני, בשל העובדה שמטרתם היא ליצור גירוי מיני ורגשי אצל אנשים אחרים.

מקובל לראות בפרובוקציה מעשה שלילי, עם זאת לעיתים מהווה הפרובוקציה כלי להדגשת עמדה מסוימת או ליצירת מודעות ציבורית לנושא מסוים, למשל, אדם רוצה להעלות למודעות הציבורית את עניין האבטלה והקושי בלהשיג עבודה, לשם כך הוא יושב בכיכר העיר לעיני כולם וכששואלים אותו מדוע אינו עובד הוא אומר "אין עבודה", כך הוא מעלה את הבעיה למודעות הציבורית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Provocatio, באתר הויקי Nova Roma
ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החברה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.