התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל התזמורת

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 על ידי עיריית ראשון לציון ושמעון כהן, מנהלה המוזיקלי ומנצחה הראשון.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת מקיימת את סדרות הקונצרטים שלה בהיכל התרבות העירוני במרכז העיר, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב ובהיכל התרבות, בית העם, ברחובות. מנהליה המוזיקליים בשנים עברו היו שמעון כהן, נועם שריף, אשר פיש ומנדי רודן, שכיהן כמנהל מוזיקלי ומנצח ראשי משנת 1997 עד 2005. החל בעונת 20062007 המנהל המוזיקלי והמנצח הראשי הוא דן אטינגר. ביולי 2014 מונה המנצח הבריטי ג'יימס ג'אד למנהלה המוזיקלי החדש של התזמורת. מלחין הבית של התזמורת בעבר היה חיים פרמונט. משנת 1989 תזמורת ראשון לציון היא גם תזמורת האופרה הישראלית החדשה.

לתזמורת רפרטואר עשיר ומגוון, המקיף את כל התקופות, מן הבארוק ועד מוזיקה בת ימינו. נגני התזמורת מופיעים בהרכבים קאמריים שונים, אם במסגרת הסדרה הקאמרית של ימי שישי ואם במסגרות אחרות, רסיטלים ופסטיבלי מוזיקה.

לצד סדרת קונצרטים סימפוניים למנויים, מקיימת תזמורת ראשון לציון גם סדרת קונצרטים לנוער וסדרת קונצרטים קאמריים "קאמרי בצהרי שישי". את הקונצרטים מקדימות הרצאות הסבר והכנה, אם ימים אחדים מראש (בקונצרטים הסימפוניים) ואם במהלך הקונצרט (בקונצרטים הקאמריים). פרויקט "צליל ראשון" מביא את עולם המוזיקה הקלאסית אל ילדי הגנים ואל בתי הספר של ראשון לציון, מוודע אותם אל כלי התזמורת השונים ואל הנגנים.

מלבד הקונצרטים הקבועים במשכנה בהיכל התרבות ראשון לציון, מקיימת התזמורת סדרת קונצרטים במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, והחל מקיץ 2014 גם בהיכל התרבות - בית העם ברחובות.

התזמורת קיבלה את פרס אקו"ם לשנת 1991 על ביצוע מוזיקה ישראלית.

התזמורת יוצאת גם לסיורים בחו"ל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]