התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל התזמורת
היכל התרבות ראשון לציון, אולם הבית של התזמורת

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 על ידי עיריית ראשון לציון ועל ידי שמעון כהן, שהיה מנהלה המוזיקלי ומנצחה הראשון של התזמורת.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת מקיימת את סדרות הקונצרטים שלה בהיכל התרבות העירוני במרכז העיר, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב והחל מקיץ 2014, גם בהיכל התרבות, בית העם ברחובות.

המנצח הבריטי ג'יימס ג'אד הוא המנהל המוזיקלי והמנצח הראשי של התזמורת מאז שנת 2014 ואריאל כהן הוא מנכ"ל התזמורת מאז שנת 2013.

בפברואר 2017 הודיע ג'יימס ג'אד על סיום תפקידו כמנהל המוזיקלי של התזמורת ובמקביל גם אריאל כהן הודיע על סיום תפקידו כמנכ"ל התזמורת.

הכנר אקרט לורנצן משמש ככנר הראשי של התזמורת מאז שנת 1994.

מלחיני הבית של התזמורת בעבר היו גיל שוחט, יוסף ברדנשווילי וחיים פרמונט.

משנת 1989 משמשת התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון כתזמורת האופרה הישראלית החדשה.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון קיבלה את פרס אקו"ם לשנת 1991 על ביצוע מוזיקה ישראלית.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון הייתה התזמורת הראשונה שניגנה יצירות של המלחינים ריכרד שטראוס וריכרד וגנר.

לתזמורת רפרטואר עשיר ומגוון, המקיף את כל התקופות, מן הבארוק ועד מוזיקה בת ימינו. נגניה מופיעים בהרכבים קאמריים שונים, אם במסגרת הסדרה הקאמרית של ימי שישי ואם במסגרות אחרות, רסיטלים ופסטיבלי מוזיקה.

לצד סדרת קונצרטים סימפוניים למנויים, מקיימת התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון גם סדרת קונצרטים לילדים ונוער בשם "מועדון צעיר" וסדרת קונצרטים של מוזיקה קאמרית בשם "קאמרי בצהרי שישי". את הקונצרטים מקדימות הרצאות הסבר והכנה, אם ימים אחדים מראש (בקונצרטים הסימפוניים) ואם במהלך הקונצרט (בקונצרטים הקאמריים ובקונצרטים לילדים ונוער). פרויקט "צליל ראשון" מביא את עולם המוזיקה הקלאסית אל ילדי הגנים ואל בתי הספר היסודיים של ראשון לציון, מוודע אותם אל כלי התזמורת השונים ואל הנגנים. פרויקט "צליל תיכון" מביא את עולם המוזיקה הקלאסית אל תלמידי חטיבות הביניים ואל בתי הספר התיכונים שבעיר.

בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינגדאו, בבייג'ינג ובשאנגחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנגחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל).

מנהלים מוזיקליים ומנצחים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]