התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל התזמורת
היכל התרבות ראשון לציון, משכן הקבע של התזמורת

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 על ידי עיריית ראשון לציון. בתוך זמן קצר התמקמה התזמורת בקצה העליון של הפירמידה האמנותית, כגוף מוזיקלי מוביל ומחדש בישראל, ומשנת 1989 משמשת התזמורת בהצלחה רבה כתזמורת הבית של האופרה הישראלית החדשה. מנכ"ל התזמורת משנת 2017 הוא עופר סלע.

עם חברי התזמורת נמנים מיטב הנגנים הצעירים בישראל ומיטב הנגנים מקרב העולים החדשים. מכלל תרבויות הנגינה שהביאו חבריה גיבשה התזמורת צליל אישי, שזוכה בכל פעם מחדש להערכת מאזיניה והביקורת המקצועית.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון מציעה לקהלה מגוון רחב של יצירות ווקאליות, אופרות ויצירות תזמורתיות מכל התקופות בתוכניותיה הכוללות סדרות קונצרטים למנויים, קונצרטים רבים לכל המשפחה, מופעים מוזיקליים לקהל צעיר וקונצרטים מיוחדים ל"גיל הזהב".

על עשייתה יוצאת דופן והצטיינותה בביצועה של היצירה הישראלית המקורית, בהפצתה ובקידומה זכתה התזמורת בפרס אקו"ם לשנת 1991 (תשנ"א).

התזמורת יצאה לסיורים באירופה כתזמורת האופרה וכן כתזמורת סימפונית לכל דבר.

מלחיני הבית של התזמורת בעבר היו גיל שוחט, יוסף ברדנשווילי וחיים פרמונט.

בקיץ 2008 בפתח עונת העשרים החגיגית יצאה התזמורת למסע הופעות מוצלח במיוחד בארגנטינה ובברזיל. במהלך העונה החגיגית זכו מאזיני התזמורת לביצוע מרגש של הרקויאם של ורדי עם מקהלת בית האופרה הממלכתית מטביליסי, גיאורגיה, והקשיבו ל"שירה לישראל" יצירת מחווה של חיים פרמונט לשירה הישראלית שנכתבה כאן בששת עשורי המדינה, וכן לסדרה של ביצועי מופת ליצירות קלאסיות. בשנים האחרונות קיימה התזמורת שני סיורי קונצרטים בסין שזכו להצלחה רבה ולביקורות נלהבות. אולמות הקונצרטים בצ'ינגדאו, בבייג'ינג ובשאנחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שאנחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון היא התזמורת הראשונה שביצעה בישראל בקונצרטים פומביים את יצירותיהם של ריכרד שטראוס ואלכסנדר זמלינסקי.

התזמורת השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים יוקרתיים וזכתה לשבחי הביקורת ולאהדת הקהל. התזמורת מרבה להקליט לערוצי רדיו וטלוויזיה מקומיים וגם הוציאה לאור תקליטורים שהוקלטו בקונצרטים פומביים כגון: פולחן האביב מאת סטרווינסקיכה אמר זרטוסטרא, מטמורפוזות ודון ז'ואן מאת ריכרד שטראוסהסימפוניה הפנטסטית מאת ברליוז, ל.ח.ם. רקוויאם מלחמה ישראלי מאת עודד זהבי, כחומר ביד היוצר - קונצ'רטו לצ'לו ולתזמורת מאת מנחם ויזנברג, קונצ'רטו לכינור במי מינור מאת מנדלסון, סימפוניה מס' 5 מאת מאהלרליצנים מאת ליאונקוואלו, שמי עופרת מאת חיים פרמונט ובאותו תקליטור מופיעות גם הסימפוניה מס' 3 והפתיחה אגמונט מאת בטהובן.

מנהלים מוזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]