התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל התזמורת
היכל התרבות ראשון לציון, אולם הבית של התזמורת
ראש עיריית ראשון לציון דב צור יחד עם נגני התזמורת בהופעה

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 על ידי עיריית ראשון לציון ושמעון כהן, מנהלה המוזיקלי ומנצחה הראשון.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת מקיימת את סדרות הקונצרטים שלה בהיכל התרבות העירוני במרכז העיר, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב והחל מקיץ 2014, גם בהיכל התרבות, בית העם ברחובות.

מנהליה המוזיקליים של התזמורת בעבר היו שמעון כהן, נועם שריף, אשר פיש, מנדי רודן (שכיהן כמנצח כבוד של התזמורת לכל חייו) ודן אטינגר (שכיום מכהן כמנצח אורח ראשי של התזמורת).

המנצח הבריטי ג'יימס ג'אד הוא המנהל המוזיקלי והמנצח הראשי של התזמורת מאז שנת 2014 ואריאל כהן הוא מנכ"ל התזמורת מאז שנת 2013.

הכנר אקרט לורנצן משמש ככנר הראשי של התזמורת מאז שנת 1994.

מלחיני הבית של התזמורת בעבר היו גיל שוחט, יוסף ברדנשווילי וחיים פרמונט.

משנת 1989 משמשת התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון כתזמורת האופרה הישראלית החדשה.

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון קיבלה את פרס אקו"ם לשנת 1991 על ביצוע מוזיקה ישראלית.

לתזמורת רפרטואר עשיר ומגוון, המקיף את כל התקופות, מן הבארוק ועד מוזיקה בת ימינו. נגניה מופיעים בהרכבים קאמריים שונים, אם במסגרת הסדרה הקאמרית של ימי שישי ואם במסגרות אחרות, רסיטלים ופסטיבלי מוזיקה.

לצד סדרת קונצרטים סימפוניים למנויים, מקיימת התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון גם סדרת קונצרטים לילדים ונוער בשם "מועדון צעיר" וסדרת קונצרטים של מוזיקה קאמרית בשם "קאמרי בצהרי שישי". את הקונצרטים מקדימות הרצאות הסבר והכנה, אם ימים אחדים מראש (בקונצרטים הסימפוניים) ואם במהלך הקונצרט (בקונצרטים הקאמריים ובקונצרטים לילדים ונוער). פרויקט "צליל ראשון" מביא את עולם המוזיקה הקלאסית אל ילדי הגנים ואל בתי הספר היסודיים של ראשון לציון, מוודע אותם אל כלי התזמורת השונים ואל הנגנים. פרויקט "צליל תיכון" מביא את עולם המוזיקה הקלאסית אל תלמידי חטיבות הביניים ואל בתי הספר התיכונים שבעיר.

התזמורת מקיימת גם סדרת רסיטלים, סדרה תזמורתית ווקאלית (בשיתוף עם האנסמבל הקולי הישראלי) וסדרה של מוזיקה אנדלוסית בשם "מאנדלוסיה באהבה".

בשלהי שנת 2014 קיימה התזמורת סיור קונצרטים בסין בניצוחו של ג'יימס ג'אד. אולמות הקונצרטים בצ'ינגדאו, בבייג'ינג ובשאנגחאי (שם השתתפה התזמורת בפסטיבל שנגחאי וניגנה קונצרט שהוגדר כאירוע מרכזי של הפסטיבל) היו גדושים בקהל שקיבל את התזמורת בתשואות רמות ונלהבות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]