התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל התזמורת
היכל התרבות ראשון לציון, אולם הבית של התזמורת
ראש עיריית ראשון לציון דב צור יחד עם נגני התזמורת בהופעה

התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון נוסדה בשנת 1988 על ידי עיריית ראשון לציון ושמעון כהן, מנהלה המוזיקלי ומנצחה הראשון.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת מקיימת את סדרות הקונצרטים שלה בהיכל התרבות העירוני במרכז העיר, במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב ובהיכל התרבות, בית העם, ברחובות. מנהליה המוזיקליים בשנים עברו היו שמעון כהן, נועם שריף, אשר פיש ומנדי רודן, שכיהן כמנהל מוזיקלי ומנצח ראשי משנת 1997 עד 2005. החל בעונת 2006 -2007 המנהל המוזיקלי והמנצח הראשי הוא דן אטינגר שהחל מיולי 2014 התמנה להיות מנצח אורח ראשי של התזמורת. באותו החודש ובאותה השנה התמנה המנצח הבריטי ג'יימס ג'אד למנהלה המוזיקלי ומנצחה הראשי החדש של התזמורת. מנכ"ל התזמורת הוא אריאל כהן. מלחיני הבית של התזמורת בעבר היו גיל שוחט, יוסף ברדנשווילי וחיים פרמונט.

לתזמורת רפרטואר עשיר ומגוון, המקיף את כל התקופות, מן הבארוק ועד מוזיקה בת ימינו. נגניה מופיעים בהרכבים קאמריים שונים, אם במסגרת הסדרה הקאמרית של ימי שישי ואם במסגרות אחרות, רסיטלים ופסטיבלי מוזיקה.

לצד סדרת קונצרטים סימפוניים למנויים, מקיימת תזמורת ראשון לציון גם סדרת רסיטלים, סדרה תזמורתית ווקאלית, סדרת קונצרטים לילדים ונוער בשם "מועדון צעיר" וסדרת קונצרטים קאמריים בשם "קאמרי בצהרי שישי". את הקונצרטים מקדימות הרצאות הסבר והכנה, אם ימים אחדים מראש (בקונצרטים הסימפוניים) ואם במהלך הקונצרט (בקונצרטים הקאמריים ובקונצרטים לילדים ונוער). פרויקט "צליל ראשון" מביא את עולם המוזיקה הקלאסית אל ילדי הגנים ואל בתי הספר היסודיים של ראשון לציון, מוודע אותם אל כלי התזמורת השונים ואל הנגנים. פרויקט "צליל תיכון" מביא את עולם המוזיקה הקלאסית אל תלמידי חטיבות הביניים ואל בתי הספר התיכונים שבעיר.

מלבד הקונצרטים הקבועים במשכנה בהיכל התרבות ראשון לציון, מקיימת התזמורת סדרת קונצרטים במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב, והחל מקיץ 2014, גם בהיכל התרבות - בית העם ברחובות. משנת 1989 תזמורת ראשון לציון היא גם תזמורת האופרה הישראלית החדשה.

התזמורת קיבלה את פרס אקו"ם לשנת 1991 על ביצוע מוזיקה ישראלית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]