התזמורת הסימפונית חיפה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התזמורת הסימפונית חיפה
התזמורת בקונצרט בהיכל התרבות - יד לבנים כפר סבא, 2018
התזמורת בקונצרט בהיכל התרבות - יד לבנים כפר סבא, 2018
תאריך ייסוד 1950
מייסד פרנק פלג, צבי רוטנברג
מדינה ישראלישראל ישראל
מיקום חיפה, ישראל
אולם קונצרטים האודיטוריום (חיפה)
מנצח יואל לוי
https://www.ethos.co.il/Festival/7609/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
האודיטוריום בחיפה, אולם הבית של התזמורת

התזמורת הסימפונית חיפה היא תזמורת סימפונית ישראלית, שמושבה בעיר חיפה. התזמורת נוסדה בשנת 1950 ומונה כיום 65 נגנים. עיקר פעילותה בעיר חיפה, אך היא נוהגת להופיע גם מחוצה לה. אולם הבית של התזמורת הוא האודיטוריום במרכז רפפורט לתרבות, בשכונת מרכז הכרמל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת נוסדה בשנת 1950 על ידי המלחין והפסנתרן פרנק פלג והמורה לכינור צבי רוטנברג.

פרנק פלג שימש כמנהלה המוזיקלי של התזמורת במשך עשר שנים, ובמקביל שימש כמנצח קבוע גאורג זינגר. אחריו כיהנו כמנהלים מוזיקליים או מנצחים ראשיים סרג’ו קומיסיונה, אבי אוסטרובסקי, מנדי רודן, שמואל פרידמן, יובל צליוק, דן פוגל, ליאור שמבדל, אורי טפליץ, אורס שניידר, סטנלי ספרבר, כריסטיאן מנדיאל, נעם שריף ושו צ'ונג.[1]

באפריל 2004 התארגנה התזמורת מחדש ביזמתו של ראש עיריית חיפה, יונה יהב. צעד זה הביא להפיכתה של התזמורת הסימפונית מגוף פרטי לכזה השייך לחברה העירונית "אתוס".

במהלך שנותיה של התזמורת ניצחו עליה מנצחים ידועי שם כמו אריך ברגל, פול קפולונגו, גבריאל כמורה, סידני הארט, ג'ון נלסון, גילברט ורגה, אוריאל סגל ורונלד זולמן. עם התזמורת הופיעו סולנים כגון הנריק שרינג, אידה הנדל, עברי גיטליס, בוריס בלקין, דניאל בארנבוים, שירה רבין, מישה מייסקי, קלוד פרנק, ג'רמי מנוחין, גרהרד אופיץ ואריה ורדי.

מנהל התזמורת, מאז יולי 2020, הוא יאיר משיח.

היועץ המוזיקלי והמנצח הראשי הנוכחי של התזמורת החל ממרץ 2021 הוא יואל לוי.

לסימפונית מסונפות גם ביג בנד חיפה ומקהלת בת שיר.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעשור השני של המאה ה-21, בתזמורת הסימפונית חיפה חברים 65 נגנים המהווים שילוב של נגנים צעירים ומנוסים, עולים חדשים, עולים ותיקים ומוזיקאים שגדלו והתחנכו בישראל. התזמורת ערכה סיורים בצרפת, שווייץ, בלגיה, גרמניה, ואיטליה, והשתתפה בפסטיבלים בינלאומיים בקורסיקה, דיסלדורף, בזאנסון ולייאג'. במהלך שנת 2014 יצאה הסימפונית לסיור קונצרטים בן 8 שבועות ברחבי ארצות הברית.

בנוסף לפעילותה השוטפת, עורכת התזמורת קונצרטים בבקרי יום שישי במסגרת הסדרה "קלאסי לשישי" וקונצרטים מוסברים לכל המשפחה במסגרת הסדרה לכל המשפחה. מלבד זה, התזמורת עורכת קונצרטים בבתי ספר, קונצרטים תחת כיפת השמיים וקונצרטים מיוחדים נוספים במסגרות שונות כגון ארגונים התנדבותיים, חגיגות ופסטיבלים ברחבי ישראל.

HSO YOUNG[עריכת קוד מקור | עריכה]

העתודה הצעירה של התזמורת בהובלתו יועצה המוזיקלי יואל לוי היא תוכנית קידום מצוינות ייחודית עבור בני נוער באזור הצפון המנגנים בכלי נגינה תזמורתיים.

העתודה באה להפגיש נגנים צעירים כבר בגילאים המוקדמים ביותר עם ספרות סימפונית עשירה, אשר לא מהווה חלק מחווייתם המוסיקלית השגרתית בקונסרבטוריונים, ולגדלם באמצעות תכנית מקיפה המקנה מיומנויות מקצועיות וחברתיות של נגינה סימפונית-תזמורתית לצד טיפוח מצוינות אישית בנגינה. העתודה הצעירה HSO נותנת לתלמידים מתקדמים מוזיקלית את ההזדמנות לבצע את הרפרטואר של תזמורת סימפונית מקצועית לצדם ובהדרכתם של הנגנים המובילים של התזמורת הסימפונית חיפה ותחת שרביטם של המנצחים מכל העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]