התזמורת הקאמרית הדנית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התזמורת הקאמרית הדנית
Danmarks Underholdningsorkester
תאריך ייסוד 1939
מדינה דנמרקדנמרק דנמרק
מיקום קופנהגן, דנמרק
מנצח אדם פישר
https://underholdningsorkester.dk
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

התזמורת הקאמרית הדניתדנית: Danmarks Underholdningsorkester) היא תזמורת קאמרית בדנמרק. מ-1939 עד 2014 היא נקראה התזמורת הקאמרית הלאומית של דנמרק, כשהיא הייתה תחת תאגיד השידור הדני (DR). מאז 2015 היא ממומנת באופן פרטי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשי התזמורת הם ב-1927, עם הקמת תזמורת שתבצע מוזיקה קלה במלון פיניקס מאת לואי פריל. עד 1933, "תזמורת המחולות של לואי פרייל" כללה 22 נגנים והשיגה פופולריות רבה בדנמרק באמצעות שידורי רדיו. בשנת 1939 הקימה DR רשמית את "תזמורת הבידור הדנית" כתזמורת הבית של השידור הלאומי. התזמורת התמקדה ברפרטואר קל ופופולרי יחסית. טדי פטרסן קיבל את ניהול האנסמבל ב-1943.

הרפרטואר של התזמורת כלל רפרטואר קלאסי כמו יצירות של מוצרט ומוזיקה למחזות זמר מודרניים. לאחרונה התזמורת מקיימת שיתופי פעולה עם להקות רוק. במהלך כהונתו של המנצח הראשי אדם פישר, שהתחיל את תפקידו ב-1999, ערכה התזמורת מספר הקלטות מסחריות של סימפוניות ואופרות מאת מוצרט. נכון לעכשיו, התזמורת מונה 42 נגנים.

בספטמבר 2014, DR הודיעה על פירוק התזמורת, החל מ-1 בינואר 2015, תוך ציון קיצוצים בתקציב. התקבלו מחאות נגד ההחלטה, לרבות התנגדויות לחיפזון של החלטת הדירקטוריון. בנוסף נטען ששרת התרבות, מריאן ג'לב, אישרה את הפירוק לפני שהייתה לתזמורת הזדמנות להציג תוכנית חיסכון שתאפשר לה להמשיך. התזמורת הופיעה בפעם האחרונה כתזמורת הקאמרית של DR ב-21 בנובמבר 2014, עם ביצוע של הסימפוניה התשיעית של בטהובן.

לאחר מכן החלו נגני התזמורת בקמפיין מימון המונים כדי לשמור על קיומה של התזמורת. באמצעות קיקסטארטר, הקמפיין גייס 1,000,000 DKK מאנשים פרטיים, וכמה תאגידים דנים התחייבו ל-2,000,000 DKK הנותרים. בגלל מגבלות התרומות היחידות של קיקסטארטר (50,000 DKK), התזמורת נדרשה לבטל את חשבון הקיקסטארטר שלה, להחזיר את התרומות הללו ולבקש מהתורמים להגיש מחדש את תרומותיהם במזומן עד 28 בפברואר 2015.

לאחר שסיימה את השתייכותה ל-DR, שינתה התזמורת את שמה ל"תזמורת הבידור הדנית", ומשמה הרשמי האנגלי ירדה המילה "לאומי", כך שהתזמורת הפכה ל"תזמורת הקאמרית הדנית". התזמורת ערכה את הקונצרט הראשון במימון פרטי ב-1 בפברואר 2015, באקדמיה המלכותית הדנית למוזיקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]