התנועה החדשה (תנועת נוער)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
התנועה החדשה
סמל התנועה החדשה.png
תאריך ייסוד 2019
מספר יישובים כ-280
מספר סניפים 257
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-25,000
מזכיר כללי שירי ארדיטי נחום
תלבושת
חולצה כחולה ושרוך תכלת
tnua-hadasha.co.il

התנועה החדשה היא מסגרת פעילות (ארגון נוער) שהוקמה במהלך חודש מאי 2019 על ידי בוגרי תנועת בני המושבים, ארגון השומר החדש וראשי המועצות האזוריות. התנועה החדשה פועלת כעמותת בת של עמותת השומר החדש. התנועה החדשה מקיימת פעילות חינוכית בקרב ילדים ונוער במועצות אזוריות ומקומיות (מהגולן ועד הערבה). בינואר 2019 עברה התנועה מפקד גודל של משרד החינוך בו הוגשו מעל 25,000 ילדים ונוער. התנועה הוכרה כארגון נוער רשמי, וזאת לאחר תהליכי ההכרה אשר נדרשה להם. התנועה פועלת כחלק ממועצת ארגוני הילדים והנוער בישראל.

הרקע להקמתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון השומר החדש החליט להקים ארגון נוער במסגרת התכנית האסטרטגית שלו בשנת 2014.[1] ארגון הנוער הוקם בשנת 2016, ולאחר פיילוט של שנה הושק רשמית בשנת 2017.[2] הארגון כלל בתחילת דרכו שש חוות חקלאיות בערים וביישובים במרחב הכפרי. מטרת הפעילות בחוות היא לחנך את בני הנוער להבין את משמעות האדמה בארץ ישראל, להתחבר למקום הפיזי בו הם גרים ולקהילה אליה הם משתייכים ולברר את הזהות הלאומית שלהם.[3] הארגון ניסה להיתמך מתקנת ארגוני הנוער במשרד החינוך, אך לא עמד בתנאי הסף ולא נתמך. למרות זאת הצטרף השומר החדש למועצת ארגוני הילדים והנוער בשנת 2018.[4] במהלך שנת 2018 נוצר קשר בין ראשי השומר החדש, ראשי תנועת המושבים וראשי חטיבת בני המושבים בנוער העובד והלומד במטרה להוביל מהלך לפיצול חטיבת בני המושבים מהנוער העובד והלומד, זאת על רקע טענות בהנהגת החטיבה למחלוקות אידאולוגיות וכלכליות מול הנוער העובד והלומד. במסגרת קשר זה נכנס מנכ"ל השומר החדש, יואל זילברמן, לתפקיד בעמותת בני המושבים.[5] על פי פרסומים בתקשורת, המהלך נועד מלכתחילה כדי להעביר את חניכי בני המושבים בנוער העובד והלומד אל השומר החדש.[6] כחלק ממהלך זה, ב-3 באוקטובר 2018 כונסה מועצת תנועת המושבים והחליטה להתנתק מן הנוער העובד והלומד ולהקים תנועה חדשה בשם "תנועת הנוער בני המושבים". המהלך, שהתברר כלא אפשרי מבחינה חוקית, גרר משבר מתמשך בבני המושבים, כשהן הנוער העובד והן הצמרת הישנה של בני המושבים מתעלמים זה מזה בשטח, ויצר קשיים ארגוניים משום שלא היה גוף משפטי להתנהל באמצעותו. לאחר מספר חודשים של אי בהירות, במהלך חודש פברואר 2019, הודיע ארגון השומר החדש על חבירה של "תנועת בני המושבים" אליו.[7] במהלך חודש מאי 2019, החליטה הנהלת תנועת המושבים לחזור בה מהפיצול ולשוב לשתף פעולה עם הנוער העובד והלומד במסגרת חטיבת בני המושבים כחטיבה של הנוער העובד והלומד. בתגובה פרשה הנהגת "תנועת בני המושבים" הישנה ועברה לפעול במסגרת ארגון השומר החדש.[8] הדבר גרם לפיצול סופי, שבמסגרתו עשרות אלפים מהפעילים והמועצות בחרו לעזוב את חטיבת בני המושבים ולחבור להתארגנות במסגרת ארגון השומר החדש,[9] שקיבלה במהלך קיץ 2019 את השם "התנועה החדשה".[10] ארגון הנוער כולל כיום תחת השם "התנועה החדשה" הן את החוות החקלאיות שהוקמו בשומר החדש כבר ב-2016 והן את הפעילות במועצות האזוריות שהוקמה ב-2019.[11]

סמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך חודש ינואר 2020 נבחרו בהצבעה אינטרנטית דמוקרטית על ידי פעילי התנועה (חניכים, מדריכים ובוגרים) שם וצבע שרוך אשר התקבלו ממספר הצעות אשר עלו. לבסוף, השם הנבחר הוא "התנועה החדשה" ושרוך בצבע תכלת.

השם - מסמל תנועה שמתחדשת כל הזמן, מתעדכנת ומודרנית. תנועה שקמה בשביל לעשות שינוי. ובשל תקופת ההקמה של התנועה אשר טומנת את הסיפור התנועתי ואת הגלגול החדש של התנועה.

חולצה כחולה ועליה שרוך תכלת - המסמל שני מרחבים בלתי נגמרים, את המים - הים הפתוח ואת השמיים שמסמלים את טווח העשייה וההשפעה של התנועה - השמיים הם הגבול, המרחב ליצור ולהיות מי שאת/ה.

חולצה ירוקה-לחניכי/ות מסלול החוות אשר פועל כזרם חינוכי בתנועה.

ערכי הליבה של התנועה החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמשת ערכי הליבה של התנועה החדשה הם:

שוויון ערך האדם - ההנחה הבסיסית שכל בני האדם נבראו בצלם, ייחודיים ומיוחדים ולכן שווים בערכם. מחובתנו להיאבק למען זכותו של כל אדם לחיים, כבוד, חירות, ביטחון, ביטוי ויצירה

ציונות כאידיאל שאין לו סוף - פעילות מתוך חיבור עמוק לארץ ישראל ומתוך שאיפה מתמדת להמשיך ולבנות חברת מופת מוסרית, יצרנית ודמוקרטית. על העם להכיר את העבר תוך חיזוק הזהות היהודית והישראלית, התמודדות עם אתגרי ההווה ונשיאה באחריות על עיצוב מדינת ישראל.

הוויה דמוקרטית - אמונה בשותפות של העם בעיצוב המרחב הציבורי והשפעה על הסביבה בה חי האדם מתוך תחושת שייכות, שיח הדדי ולקיחת אחריות. מחויבות לאזרחות פעילה במדינת ישראל, שמירה על הדמוקרטיה והתחשבות במיעוט ובשונה.

סוציאליזם קהילתי - האדם יצור חברתי ומטבעו להתקיים בשותפות ולקשור את חייו בחיי סביבתו. שאיפה לקיום מעגלי חיים, אשר במרכזם עומדים יסודות של שיתוף, אחווה, רעות, וערבות הדדית.

עבודה ויצירה - ראייה בערך העבודה, העשייה והעמל כחלק מהקיום האנושי ודרך להביא עצמנו לידי ביטוי. אמונה בחשיבותה של החקלאות המאפשרת חיבור ושותפות בין אדם לאדמה, ומבטיחה את החוסן של הקהילה והחברה בישראל. שאיפה כי כל עבודה תכבד את בעליה ולפעול נגד ניצול ועבדות.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה פועלת בעשרות מועצות אזוריות מהמרחב הכפרי בכל רחבי מדינת ישראל. התנועה מתחלקת לפי מחוזות שבתוכן מספר מועצות ובכל מועצה מספר מושבים, יישובים קהילתיים וקיבוצים.

מסלול החוות של התנועה החדשה פועל גם במרחב העירוני.

מחוז צפון מחוז מרכז מחוז דרום
מועצה אזורית הגליל התחתון מועצה אזורית לב השרון מועצה אזורית באר טוביה
מועצה אזורית גולן (חלקי) צורן מועצה אזורית מטה יהודה
מועצה אזורית הגלבוע (חלקי) מועצה אזורית עמק חפר מועצה אזורית לכיש
מועצה אזורית עמק יזרעאל (למעט יישובים קהילתים) מועצה אזורית ברנר מועצה אזורית רמת הנגב
מועצה אזורית מטה אשר (חלקי) מועצה אזורית גזר מועצה אזורית הערבה התיכונה
כפר תבור מועצה אזורית אלונה מועצה אזורית חוף אשקלון
עין איילה מועצה אזורית מנשה עין הבשור
מועצה אזורית גליל עליון מועצה אזורית דרום השרון חריש חדרה

מסלולי הגשמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • גרעין שנת השירות בקהילות
  • גרעין שנת השירות במסלול החוות
  • גרעיני נח"ל
  • מסלולי הגשמה לבוגרים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]