התעוררות בירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התעוררות בירושלים
שלט בחירות בחירות המוניציפליות של 2013
אפיון תנועה עירונית חברתית
מנהיגים עופר ברקוביץ', מירב כהן.
מספר מנדטים נוכחי 4
שיא כוחה 4
שנת ייסוד 2008

התעוררות בירושלים היא תנועה פוליטית ומפלגה מקומית בירושלים אשר לה ארבעה חברי מועצה במועצת העיר ירושלים. יו"ר התנועה, עופר ברקוביץ', מכהן כסגן ראש העיר ירושלים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת התעוררות נוסדה בשנת 2008 על ידי קבוצת צעירים ירושלמים, חילוניים ודתיים, במטרה לקדם את האוכלוסייה הצעירה והיצירתית של ירושלים ולחזק אותה כ"עיר ציונית פלורליסטית ויצרנית". בראשיתה היא קמה כתא סטודנטים באוניברסיטה העברית, אבל עד מהרה התמודדה בבחירות המקומיות בשנת 2008 ברשימה משותפת עם סיעת ירושלמים בראשות רחל עזריה. התנועה המשותפת זכתה בשני מנדטים. כל אחת מן הרשימות זכתה במנדט אחד, כאשר נציגי התנועה במועצה היו עופר ברקוביץ' ומירב כהן שהתחלפו במסגרת הסדר רוטציה.

בחירות 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות המקומיות שנערכו בשנת 2013 התמודדה התנועה בנפרד. בבחירות המקומיות שהתקיימו ב-22 באוקטובר 2013 זכתה התעוררות בארבעה מנדטים, והייתה לשלישית בגודלה במועצת העיר. יו"ר התנועה עופר ברקוביץ' קיבל את סגנות ראשות העיר, וכן את תיק הפיתוח הכלכלי והתעסוקה, תיק מרכז העיר ותיק התרבות. מספר 2 בתנועה, חנן רובין[1] קיבל את תיק הצעירים והמשפחות, יו"ר ועדת התמיכות העירונית, וחבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מספר 3, עינב בר[2] את תיק קידום העסקים הקטנים, ואלעד מלכא[3] את תיק הנוער. במהלך הקדנציה התבצעה רוטציה ואת מלכא החליף יואב ייבין[4].

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לפעילות של הנציגים במועצת העיר, התעוררות היא תנועה חברתית המורכבת מ 14 צוותים העוסקים בתחומים השונים, כגון חינוך, תעסוקה, דיור, תרבות ועוד, המורכבים כולם ממתנדבים. כמו כן לתנועה תא סטודנטים באוניברסיטה העברית.

בתחום התרבות, מארגנת התנועה אירועי תרבות רבים, כגון הסיר הירושלמי[5]. התנועה פעלה והצליחה למנוע את סגירתו של קולנוע "לב- סמדר" והביאה לשימורו.{הערה|לירן לוי, קולנוע לב סמדר בי-ם ניצל מסגירה, באתר ynet, 15 במרץ 2017}} בנוסף, הקימה את מינהלת הקולנוע, לעידוד הפקות קולנוע בעיר.

בתחום הדיור הובילה התנועה את המאבק להכפלת מיסוי הארנונה על דירות רפאים,[6] וכן מובילה פרויקטים נוספים להוזלת מחירי הדיור בעיר על ידי בנייה בשטחים ציבוריים מעל מבני ציבור וקבוצות רכישה יחד עם רוח חדשה.[7] עוד בתחום הכלכלי, נאבקת התנועה  להשארת משרדי הממשלה בירושלים ולהחזרתם של משרדים רבים לתוך הבירה בהתאם להחלטות הממשלה וחוק יסוד: ירושלים.[8] בין היתר, נאבקה התנועה להבטחת מיקומו של תאגיד השידור הציבורי החדש בירושלים ובמאי 2016 פעילי התנועה אף חסמו את כביש מס 1 בכניסה לעיר במחאה.[9] בנוסף, הצליחה התעוררות בהובלת המאבק הלאומי להכנסת קריטריון "מיצוי כושר השתכרות" לפרויקטים המוזלים של "מחיר למשתכן" מאת משרד השיכון והבינוי. משמעותו של הקריטריון הינה בכך שהינו מאפשר לצעירים הירושלמים לצבור נקודות זכות לצורך קבלת ההטבה, אך מעצם העובדה כי הם עובדים לפרנסתם.

בתחום התעסוקה פועלת התנועה לקדם יזמות עסקית ויזמות טכנולוגית בעיר בשיתוף פעולה עם הרשות לפיתוח ירושלים.[10] כמו כן, מסייעת התנועה להקלת הביורוקרטיה העירונית העומדת בפני עסקים קטנים ובינוניים והובילה להחלטת מועצת העיר על העדפת ספקים ונותני שירותים ירושלמים במכרזים עירוניים.[11]

התעוררות פעילה מאד גם בתחום יחסי דתיים וחילוניים בעיר ופעלה לפתיחת הסינמה סיטי גם בשבתות,[12] וכן פתיחת בית הקפה החדש בגן העצמאות בשבתות. במקביל, יזמה התעוררות את פרויקט "בליבה חומה", אשר במסגרתו חונכים סטודנטים באוניברסיטה העברית סטודנטים חרדים, כדי להקל עליהם את הקליטה בקמפוס ולסייע להם לימודיהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ חנן רובין באתר התעוררות בירושלים
 2. ^ עינב בר באתר התעוררות בירושלים
 3. ^ אלעד מלכא באתר התעוררות בירושלים
 4. ^ יואב ייבין באתר התעוררות בירושלים
 5. ^ המתכון המנצח: סבתות בשלניות והמון רעבים באתר הארץ
 6. ^ ירושלים: 10,000 דירות רפאים מחכות לשר שיעז באתר ynet
 7. ^ ירושלים: שטחים חומים ופילים לבנים באתר כלכליסט
 8. ^ מוטי בסוק, עיריית ירושלים נגד מעבר רשות החדשנות מירושלים לאיירפורט סיטי, באתר TheMarker‏, 12 בנובמבר 2016.
  עמרי מילמן, משרדי הממשלה לירושלים, 2 ביוני 2016, באתר כלכליסט
  עדו בן פורת, העברת השגרירות לי-ם תבזה את הממשלה, באתר ערוץ 7, 14 בדצמבר 2016.
 9. ^ מפגינים חסמו את כביש 1 בכיוון היציאה מירושלים - מבזקים - ערוץ 7, ערוץ 7
 10. ^ דוד מרואני, כל העיר ירושלים, "אושרה תוכנית לפיתוח יזמות ברחבי העיר בהיקף של כשבעה מיליון שקל", 09.08.2013
 11. ^ רועי ינובסקי, ידיעות ירושלים, "עניי עירך קודמים? לא תמיד", 26.07.2013
 12. ^ בג"ץ יכריע: האם "סינמה סיטי" יפעל בשבת? באתר nrg מעריב