התעוררות בירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
התעוררות בירושלים
שלט בחירות בחירות המוניציפליות של 2013
אפיון תנועה עירונית חברתית למען ירושלים ותושביה
מנהיגים עופר ברקוביץ'
מספר מנדטים נוכחי 4
שיא כוחה 4
שנת ייסוד 2008

התעוררות בירושלים היא תנועה פוליטית ומפלגה מקומית בירושלים. מאז 2008 היא מיוצגת במועצת העיר, ובבחירות המוניציפליות ב-2013 קיבלה ארבעה מנדטים והיא השלישית בגודלה במועצת העיר. אחד ממייסדי התנועה ויו"ר התנועה עופר ברקוביץ מכהן כמחזיק תיק הפיתוח הכלכלי וכסגן ראש עיריית ירושלים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת התעוררות נוסדה בשנת 2008 על ידי קבוצת צעירים ירושלמים, חילוניים ודתיים, במטרה לקדם את האוכלוסייה הצעירה והיצירתית של ירושלים ולחזק אותה כ"עיר ציונית פלורליסטית ויצרנית". בראשיתה היא קמה כתא סטודנטים באוניברסיטה העברית, אבל עד מהרה התמודדה בבחירות המקומיות בשנת 2008 ברשימה משותפת עם תנועת ירושלמים בראשות רחל עזריה. התנועה המשותפת זכתה בשני מנדטים. כל אחת מן הרשימות זכתה במנדט אחד, כאשר נציגי התנועה במועצה היו עופר ברקוביץ' ומירב כהן שהתחלפו במסגרת הסדר רוטציה.

בחירות 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות המקומיות שנערכו בשנת 2013 התמודדה התנועה בנפרד. בבחירות המקומיות שהתקיימו ב-22 באוקטובר 2013 זכתה התעוררות בהישג מרשים של ארבעה מנדטים, והייתה לשלישית בגודלה במועצת העיר. יו"ר התנועה עופר ברקוביץ' קיבל את סגנות ראשות העיר, וכן את תיק הפיתוח הכלכלי והתעסוקה ומרכז העיר ומחזיק תיק התרבות. חנן רובין[1] קיבל את תיק הצעירים והמשפחות, יו"ר ועדת התמיכות העירונית, וחבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. עינב בר[2] את תיק קידום העסקים הקטנים, ואלעד מלכא[3] את תיק הנוער. על פי החלטת מוסדות התנועה במהלך הקדנציה תתבצע רוטציה ואת בר ומלכא יחליפו המועמדים הבאים ברשימה: יואב ייבין[4] ואורלי ג'קסון-כהן[5].

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לפעילות של הנציגים במועצת העיר, התעוררות הינה תנועה חברתית המורכבת מ 14 צוותים העוסקים בתחומים השונים, כגון חינוך, תעסוקה, דיור, תרבות ועוד. כמו כן לתנועה תא סטודנטים באוניברסיטה העברית.

בתחום התרבות, מארגנת התנועה אירועי תרבות רבים, כגון הסיר הירושלמי[6]. התנועה פעלה והצליחה למנוע את סגירתו של קולנוע "לב- סמדר" והביאה לשימורו בהחלטה תקדימית. בנוסף, הקימה את מינהלת הקולנוע, לעידוד הפקות קולנוע בעיר.

בתחום הדיור הובילה התנועה את המאבק להכפלת מיסוי הארנונה על דירות רפאים,[7] וכן מובילה פרויקטים נוספים להוזלת מחירי הדיור בעיר על ידי בנייה בשטחים ציבוריים מעל מבני ציבור וקבוצות רכישה יחד עם רוח חדשה.[8] בנוסף, הצליחה התעוררות בהובלת המאבק הלאומי להכנסת קריטריון "מיצוי כושר השתכרות" לפרויקטים המוזלים של "מחיר למשתכן" מאת משרד השיכון והבינוי. משמעותו של הקריטריון הינה בכך שהינו מאפשר לצעירים הירושלמים לצבור נקודות זכות לצורך קבלת ההטבה, אך מעצם העובדה כי הם עובדים לפרנסתם.

בתחום התעסוקה פועלת התנועה לקדם יזמות עסקית ויזמות טכנולוגית בעיר בשיתוף פעולה עם הרשות לפיתוח ירושלים.[9] כמו כן, מסייעת התנועה להקלת הבירוקרטיה העירונית העומדת בפני עסקים קטנים ובינונים והובילה להחלטת מועצת העיר על העדפת ספקים ונותני שירותים ירושלמים במכרזים עירוניים.[10]

התעוררות פעילה מאד גם בתחום יחסי דתיים וחילוניים בעיר ופעלה לפתיחת הסינמה סיטי גם בשבתות,[11] וכן פתיחת בית הקפה החדש בגן העצמאות בשבתות. במקביל, יזמה התעוררות את פרויקט "בליבה חומה", אשר במסגרתו חונכים סטודנטים באוניברסיטה העברית סטודנטים חרדים, כדי להקל עליהם את הקליטה בקמפוס ולסייע להם לימודיהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ חנן רובין באתר התעוררות בירושלים
 2. ^ עינב בר באתר התעוררות בירושלים
 3. ^ אלעד מלכא באתר התעוררות בירושלים
 4. ^ יואב ייבין באתר התעוררות בירושלים
 5. ^ אורלי ג'קסון-כהן באתר התעוררות בירושלים
 6. ^ המתכון המנצח: סבתות בשלניות והמון רעבים באתר הארץ
 7. ^ ירושלים: 10,000 דירות רפאים מחכות לשר שיעז באתר ynet
 8. ^ ירושלים: שטחים חומים ופילים לבנים באתר כלכליסט
 9. ^ דוד מרואני, כל העיר ירושלים, "אושרה תוכנית לפיתוח יזמות ברחבי העיר בהיקף של כשבעה מיליון שקל", 09.08.2013
 10. ^ רועי ינובסקי, ידיעות ירושלים, "עניי עירך קודמים? לא תמיד", 26.07.2013
 11. ^ בג"ץ יכריע: האם "סינמה סיטי" יפעל בשבת? באתר nrg מעריב