התעוררות בירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
התעוררות בירושלים
מנהיגים עופר ברקוביץ', מירב כהן
שנת ייסוד 2008
אפיון תנועה עירונית חברתית
אותיות הת
שיא כוחה 4
שלט בחירות בחירות המוניציפליות של 2013

התעוררות בירושלים היא תנועה פוליטית ומפלגה מקומית בירושלים אשר לה ארבעה חברי מועצה במועצת העיר ירושלים. יו"ר התנועה, עופר ברקוביץ', כיהן כסגן ראש העירייה בין השנים 2013-2017.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת התעוררות נוסדה בשנת 2008 על ידי קבוצת צעירים ירושלמים, חילוניים ודתיים, במטרה לקדם את האוכלוסייה הצעירה והיצירתית של ירושלים ולחזק אותה כ"עיר ציונית פלורליסטית ויצרנית". עד מהרה התמודדה בבחירות המקומיות בשנת 2008 ברשימה משותפת עם סיעת ירושלמים בראשות רחל עזריה. התנועה המשותפת זכתה בשני מנדטים. כל אחת מן הרשימות זכתה במנדט אחד, כאשר נציגי התעוררות במועצה היו עופר ברקוביץ' ומירב כהן שהתחלפו במסגרת הסדר רוטציה.

בחירות 2013[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות המקומיות שנערכו בשנת 2013 התמודדה התנועה עצמאית. בבחירות המקומיות שהתקיימו ב-22 באוקטובר 2013 זכתה התעוררות בארבעה מנדטים, והייתה לשלישית בגודלה במועצת העיר. יו"ר התנועה עופר ברקוביץ' קיבל את סגנות ראשות העיר, וכן את תיק הפיתוח הכלכלי והתעסוקה, תיק מרכז העיר ותיק התרבות. מספר 2 בתנועה, חנן רובין[1] קיבל את תיק הצעירים והמשפחות, יו"ר ועדת התמיכות העירונית, וחבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. מספר 3, עינב בר[2] את תיק קידום העסקים הקטנים, ואלעד מלכא[3] את תיק הנוער. במהלך הקדנציה התבצעה רוטציה ואת מלכא החליף יואב ייבין.[4] בספטמבר 2017 הודיע חבר המועצה חנן רובין על התפטרותו מתפקידו,[5] ובמקומו חזר למועצה חבר המועצה בעבר אלעד מלכא.[6] במרץ 2018 פרש יואב ייבין מחברותו במועצה ובמקומו נכנס דן אילוז. יצויין כי דן אילוז לא התמודד ברשימת התעוררות למועצה והחל את פעילותו בהתעוררות ב-2016.

ב-30 בספטמבר 2016 ביקר מבקר המדינה יוסף שפירא את התנהלותה התקציבית של הסיעה במהלך בחירות 2013. על פי דו"ח המבקר, מאזן הוצאות הסיעה היה גבוה מסך הכנסות הסיעה במהלך קמפיין הבחירות, זאת בנוסף לעובדה שהסיעה העלימה מהדו"ח שהגישה למבקר המדינה את מלוא הוצאותיה במהלך קמפיין הבחירות. בעקבות כך, המבקר קנס את התעוררות בכחצי מיליון שקלים[7].

עינב בר כהן. מראשי מפלגת התעוררות בירושלים.

בקיץ 2017 פרץ משבר חריף בין התנועה לבין ראש העיר ניר ברקת על רקע ביקורתה של התנועה על תוכניתו של ברקת לחלוקת שכונות ירושלים לחרדים, לדתיים ולחילונים.[8] במהלך המשבר, ברקת איים על חברי המועצה מטעם התעוררות בתביעת דיבה אם לא יחזרו בהם מהאשמותיהם נגדו.[9]

בנובמבר 2017 פרשה הסיעה מהקואלייציה העירונית בעקבות חילוקי דעות עם ראש העירייה ניר ברקת. בנוסף, הכריזה הסיעה כי תריץ את יו"ר הסיעה עופר ברקוביץ לתפקיד ראש העירייה בבחירות 2018.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לפעילות של הנציגים במועצת העיר, התעוררות היא תנועה חברתית המורכבת מ-14 צוותים העוסקים בתחומים השונים, כגון חינוך, תעסוקה, דיור, תרבות ועוד, המורכבים כולם ממתנדבים. כמו כן לתנועה תא סטודנטים באוניברסיטה העברית.

התנועה מארגנת אירועי תרבות רבים. התנועה פעלה והצליחה למנוע את סגירתו של קולנוע "לב- סמדר" והביאה לשימורו. בנוסף, הקימה התעוררות את מינהלת הקולנוע, לעידוד הפקות קולנוע בעיר.

בתחום הדיור הובילה התנועה את המאבק להכפלת מיסוי הארנונה על דירות רפאים,[10] וכן מובילה פרויקטים נוספים להוזלת מחירי הדיור בעיר על ידי בנייה בשטחים ציבוריים מעל מבני ציבור וקבוצות רכישה יחד עם רוח חדשה.[11] עוד בתחום הכלכלי, נאבקת התנועה להשארת משרדי הממשלה בירושלים ולהחזרתם של משרדים רבים לתוך הבירה בהתאם להחלטות הממשלה וחוק יסוד: ירושלים.[12] בין היתר, נאבקה התנועה להבטחת מיקומו של תאגיד השידור הציבורי החדש בירושלים ובמאי 2016 פעילי התנועה אף חסמו את כביש מס 1 בכניסה לעיר במחאה.[13] בנוסף, הצליחה התעוררות בהובלת המאבק הלאומי להכנסת קריטריון "מיצוי כושר השתכרות" לפרויקטים המוזלים של "מחיר למשתכן" מאת משרד השיכון והבינוי. חשיבותו של הקריטריון היא בכך שהוא מאפשר לצעירים הירושלמים לצבור נקודות זכות לצורך קבלת ההטבה, אך מעצם העובדה כי הם עובדים לפרנסתם.

בתחום התעסוקה פועלת התנועה לקדם יזמות עסקית ויזמות טכנולוגית בעיר בשיתוף פעולה עם הרשות לפיתוח ירושלים.[14] כמו כן, מסייעת התנועה להקלת הביורוקרטיה העירונית העומדת בפני עסקים קטנים ובינוניים והובילה להחלטת מועצת העיר על העדפת ספקים ונותני שירותים ירושלמים במכרזים עירוניים.[15]

התעוררות פעילה מאד גם בתחום יחסי דתיים וחילוניים בעיר וניסתה לגרום לפתיחת הסינמה סיטי גם בשבתות,[16] כמו כן פעלה התנועה לפתיחת בית הקפה החדש בגן העצמאות בשבתות. עוד יזמה התעוררות את פרויקט "בליבה חומה", אשר במסגרתו חונכים סטודנטים באוניברסיטה העברית סטודנטים חרדים, כדי להקל עליהם את הקליטה בקמפוס ולסייע להם לימודיהם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ חנן רובין באתר התעוררות בירושלים
 2. ^ עינב בר באתר התעוררות בירושלים
 3. ^ אלעד מלכא באתר התעוררות בירושלים
 4. ^ יואב ייבין באתר התעוררות בירושלים
 5. ^ ינון בן-דוד, חבר המועצה חנן רובין (התעוררות) התפטר מתפקידו, באתר mynet‏, 3 בספטמבר 2017
 6. ^ ינון בן-דוד, פרסום ראשון: אלעד מלכא יחליף את חנן רובין, חבר מועצת העיר שהתפטר, באתר mynet‏, 16 באוקטובר 2017
 7. ^ ציפי מלכוב, סיעתו של ברקת: החריגה מהתקציב והעונש, Mynte ירושלים, ‏30 בספטמבר 2016
 8. ^ חזקי ברוך, סגן ראש העיר ירושלים: ניר ברקת מדיר את הציוניים מהעיר, באתר ערוץ 7, י"ג באלול תשע"ז 4 בספטמבר 2017; סערה בישיבת מועצת העירייה: עימות בין ברקוביץ לברקת, באתר "כל העיר", 31 באוגוסט 2017.
 9. ^ ינון בן דוד, ברקת לחברי סיעת 'התעוררות': "תתנצלו, או שתתבעו", באתר mynet‏ ירושלים, 31 באוגוסט 2017
 10. ^ ירושלים: 10,000 דירות רפאים מחכות לשר שיעז באתר ynet
 11. ^ ירושלים: שטחים חומים ופילים לבנים באתר כלכליסט
 12. ^ מוטי בסוק, עיריית ירושלים נגד מעבר רשות החדשנות מירושלים לאיירפורט סיטי, באתר TheMarker‏, 12 בנובמבר 2016.
  עמרי מילמן, משרדי הממשלה לירושלים, 2 ביוני 2016, באתר כלכליסט
  עדו בן פורת, העברת השגרירות לי-ם תבזה את הממשלה, באתר ערוץ 7, 14 בדצמבר 2016.
 13. ^ מפגינים חסמו את כביש 1 בכיוון היציאה מירושלים - מבזקים - ערוץ 7, ערוץ 7
 14. ^ דוד מרואני, כל העיר ירושלים, "אושרה תוכנית לפיתוח יזמות ברחבי העיר בהיקף של כשבעה מיליון שקל", 09.08.2013
 15. ^ רועי ינובסקי, ידיעות ירושלים, "עניי עירך קודמים? לא תמיד", 26.07.2013
 16. ^ בג"ץ יכריע: האם "סינמה סיטי" יפעל בשבת? באתר nrg מעריב