וגאס גולדן נייטס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
וגאס גולדן נייטס
Vegas Golden Knights
Vegas Golden Knights logo.png
מידע כללי
אולם ביתי
T-Mobile Arena Outside.jpg
טי מובייל ארנה
(17,500 מושבים)
ארצות הבריתארצות הברית פרדייז, נבדה, ארצות הברית
שנת ייסוד 2017
ליגה NHL
חטיבה מערבית
בית פסיפי
היסטוריה וגאס גולדן נייטס (2017 - ההווה)
בעלים ארצות הבריתארצות הברית ביל פולי
מאמן קנדהקנדה ג'רארד גלנט
תארים
 אליפויות NHL 0
תלבושת
Heb-VGK.png
מדים (בית, חוץ)
https://www.nhl.com/goldenknights

וגאס גולדן נייטסאנגלית: Vegas Golden Knights) היא קבוצת הוקי קרח מקצוענית מפרדייז, נבדה, ארצות הברית, המשחקת בליגת ה-NHL בה היא חברה בבית הפסיפי שבחטיבה המערבית.

פרדייז היא חלק ממטרופולין לאס וגאס ובתחומה המוניציפלי נמצא חלק הארי של הסטריפ של לאס וגאס, שבו שוכן גם אולמה הביתי של הקבוצה.

בעלי הקבוצה קיבלו ב-2016 זכיון להקמת קבוצה שתצטרף לליגת ה-NHL כקבוצה ה-31 בליגה, ובכך פרצה ליגת ה-NHL דרך והפכה לליגה המקצוענית הראשית הראשונה אי פעם, בכל ענף ספורט, שמקבלת לשורותיה קבוצה באזור לאס וגאס. העונה הנוכחית, 2017/18, היא עונתה הראשונה של הקבוצה בליגה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד לפני שעלה הרעיון להקמת קבוצה באזור לאס וגאס, בחנה ה-NHL את התעניינות הקהל המקומי בהוקי קרח. מספר משחקי עונה רגילה לכל דבר התקיימו בעיר, הראשון שבהם בשנת 1991 כאשר לוס אנג'לס קינגס וניו יורק ריינג'רס שיחקו תחת כיפת השמיים בזירה שהוקמה בסמוך למלון סיזרס פאלאס. מאז 1997, לפני כמעט כל עונה, אירח אולם ההופעות של מלון MGM Grand משחק טרום עונה בין הקינגס לקולורדו אוולאנש. גם טקס הענקת פרסי ה-NHL למצטייני הליגה, בתום כל עונה, נערך דרך קבע בלאס וגאס. למרות ההתעניינות, שמועות שונות על הכוונה למקם קבוצה בעיר הוכחשו על ידי הנציב גארי בטמן.

שמועות חדשות על הכוונה למקם קבוצה בעיר החלו ב-2014 עם בנייתו של אולם ספורט חדש בלב הסטריפ (כיום טי מובייל ארנה), שנבנה במשותף על ידי פיליפ אנשוץ (בעליה של לוס אנג'לס קינגס) וחברת המלונאות MGM Resorts המנהלת בין השאר את מלון MGM Grand. בנוסף, פורסמו ידיעות על הקמת קבוצת בעלות אפשרית בראשותו של ביל פולי, שעשה את הונו מחברות שירותים פיננסים שבבעלותו. למרות הכחשות ראשונות, הודיע הנציב בטמן שאין לו התנגדות שפולי יארגן מסע של מכירת מנויים עונתיים כדי לבדוק התעניינות קהל. בתוך ארבעה חודשים מכרה קבוצת הבעלות של פולי 10000 מנויים לקונים שהפקידו 10% מעלות המנוי בלא שידעו אם אכן תוקם קבוצה בעיר.

הצלחתו של פולי שכנעה את בטמן ואת בעלי הקבוצות הקיימות, וביוני 2015 הודיעה הליגה שכוונתה להתרחב, בפעם הראשונה מאז עונת 1999/2000, והחלה במסע איסוף הצעות להתרחבות. באוגוסט הודיעה ה-NHL כי שתי הצעות עברו לשלב הבחינה הסופי - הצעתו של פולי בלאס וגאס, והצעה נוספת בקוויבק סיטי.

ביוני 2016, לאחר טקס הענקת פרסי ה-NHL לעונת 2015/16, הודיע בטמן רשמית על הענקת זכיון לקבוצת הבעלות בראשות פולי להקמת קבוצה בלאס וגאס. הצעתה של קוויבק נדחתה. בכך עשתה ה-NHL היסטוריה, כיוון שעד אז אף ליגה מקצוענית ראשית לא מיקמה אי פעם קבוצה בלאס וגאס - בין השאר בשל החשש השיווקי ממיקום קבוצה בעיר המבוססת על תעשיית ההימורים. ה-NHL קבעה כי הקבוצה תחל את משחקיה בליגה בעונת 2017/18, ותצורף לבית הפסיפי שבחטיבה המערבית.

בין בעלי מניות המיעוט בקבוצה רוב גרונקובסקי, קרול אלט וחוזה באוטיסטה.[1]

שם הקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולי תכנן לקרוא לקבוצה "בלאק נייטס" (Black Knights - האבירים השחורים) על שם קבוצות הספורט של האקדמיה הצבאית של ארצות הברית (וסט פוינט). פולי, בוגר האקדמיה, ביקש לעשות בכך מחווה עבורה - אך האקדמיה דחתה את בקשתו ולא איפשרה לו להשתמש בשם.

לאור זאת, אפף מסתורין את שמה המיועד של הקבוצה. כדי להטעות עיתונאים וסקרנים, רשם פולי סימני מסחר ושמות תחום על מספר שמות אפשריים, גרסאות שונות לשמות שכולם כוללים את המילה "נייטס" (Knights - אבירים) - "דזרט נייטס" (Desert Knights - אבירי המדבר), "גולדן נייטס" (Golden Knights - האבירים הזהובים) ו"סילוור נייטס" (Silver Knights - האבירים הכסופים).

ב-22 בנובמבר 2016 הוכרז רשמית שמה של הקבוצה כוגאס גולדן נייטס בטקס שמשך קהל רב, בהשתתפות הנציב בטמן, ברחבה שמחוץ ל"טי מובייל ארנה", אולמה המיועד של הקבוצה. שמה של הקבוצה עורר בעייה כיוון שמשרד הפטנטים וסימני המסחר של ארצות הברית סירב בתחילה לרשום את שם הקבוצה כסימן מסחר עקב התנגדות של מכללה המשתמשת אף היא בשם זה עבור קבוצות הספורט שלה - אך לאחר ערעור נרשם סימן המסחר.

2017 - ההווה: תחילת הדרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ככל קבוצת התרחבות, הגולדן נייטס איישו את הסגל שלהם בהחתמת שחקנים חופשיים, שחקנים שבחחרו בדראפט הרגיל, ושחקנים שנבחרו בדראפט התרחבות מקרב שחקנים מהקבוצות הקיימות שבחרו לא להגן עליהם. השחקן הבולט שהוחתם במסגרת דראפט ההתרחבות היה מרק-אנדרה פלרי, השוער הוותיק של פיטסבורג פינגווינס שזכה איתה פעמיים בגביע סטנלי. מקרב השחקנים החופשיים החתמה בולטת הייתה של החלוץ הרוסי ודים שיפצ'יוב, המבקיע המצטיין באליפות העולם ב-2016 - אך שיפצ'יוב לא השתלב בקבוצה ושוחרר כעבור שלושה משחקים בלבד.

סגל שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-7 באפריל 2018

מס' עמדה שם
2 קנדהקנדה מגן זאק וייטקלאוד
3 קנדהקנדה מגן בריידן מקנאב
4 קנדהקנדה מגן קלייטון סטונר
5 קנדהקנדה מגן דריק אנגלנד (קפטן חלופי)
6 קנדהקנדה מגן קולין מילר
15 ארצות הבריתארצות הברית מגן ג'ון מריל
18 קנדהקנדה חלוץ מרכזי ג'יימס ניל (קפטן חלופי)
19 קנדהקנדה חלוץ אגף ימני ריילי סמית (קפטן חלופי)
21 קנדהקנדה חלוץ מרכזי קודי איקין
24 שוודיהשוודיה חלוץ מרכזי אוסקר לינדברג
27 קנדהקנדה מגן שיי תאודור
28 קנדהקנדה חלוץ אגף שמאלי ויליאם קארייה
29 קנדהקנדה שוער מרק-אנדרה פלרי
מס' עמדה שם
30 קנדהקנדה שוער מלקולם סובאן
40 ארצות הבריתארצות הברית חלוץ מרכזי ראיין קרפנטר
41 צרפתצרפת חלוץ אגף שמאלי פייר-אדואר בלמאר
47 שווייץשווייץ מגן לוקה סביסה (קפטן חלופי)
56 פינלנדפינלנד חלוץ אגף שמאלי אריק האולה
57 קנדהקנדה חלוץ אגף שמאלי דויד פרון (קפטן חלופי)
71 שוודיהשוודיה חלוץ מרכזי ויליאם קרלסון
77 קנדהקנדה מגן בראד האנט
81 קנדהקנדה חלוץ מרכזי ז'ונתן מרשסו
88 ארצות הבריתארצות הברית מגן נייט שמידט
89 ארצות הבריתארצות הברית חלוץ אגף ימני אלכס טוק
90 סלובקיהסלובקיה חלוץ אגף שמאלי תומש טטאר
92 צ'כיהצ'כיה חלוץ אגף שמאלי תומש נוסק

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא וגאס גולדן נייטס בוויקישיתוף


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ REPORT: GRONKOWSKI, RECCHI MINORITY OWNERS OF VEGAS NHL TEAM, ‏csnne.com, ‏23 בנובמבר 2016