מחוזות פולין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ווייוודות פולין)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפת פולין מחולקת למחוזות

מחוזות פוליןפולנית: Powiat; צורת הריבוי: powiaty) היא החלוקה האדמיניסטרטיבית השנייה בגודלה (אחרי הפרובינציות, ומעל הגמינה) בפולין כיום. ב-16 הפרובינציות של פולין יש כיום (נכון ל-2008) 379 מחוזות, כולל 64 ערים שאינן נכללות במחוז כלשהו, אלא בעלות שלטון עצמאי.

החלוקה למחוזות מקורה עוד מימי האיחוד הפולני-ליטאי במאה ה-16 ואף קודם לכן. עם חלוקת פולין בסוף המאה ה-18, בכל אחד מחלקיה של המדינה החילו צורת השלטון הנהוגה במדינה שהוא סופח אליה, כך שבחלקיה הגרמניים של המדינה נהגה שיטת הקרייס, ובחלקיה הרוסיים של המדינה - האוזד. עם כינונה מחדש של הרפובליקה הפולנית השנייה חודשה שיטה זו, עד שנת 1975, אז בוטלו המחוזות, לטובת 49 פרובינציות קטנות. לאחר הקמת הרפובליקה הפולנית השלישית, הוקמו מחדש המחוזות, ב-1 בינואר 1999.

שם המחוז נקבע בדרך כלל על פי שם בירת המחוז (לפעמים למחוז יש יותר מבירה אחת, ואז שם המחוז מורכב משמות שתיהן), או על שם של רכס הרים וכדומה שבשטח המחוז.

סמכויות המחוז מוגבלות יחסית, ומתמקדות בעיקר בניהול בתי הספר העל-יסודיים, תחזוקת חלק מן הכבישים, מערכת הבריאות, היתרי בניה ורישוי כלי רכב. המחוז מנוהל על ידי מועצה נבחרת, שבראשה עומד מנהל (starostwo powiatowe, מילולית: זקן המחוז). בערים ראש העיר ומועצת העיר הם גם ראשי המחוז.

לעתים, מושב מועצת המחוז נמצא מחוץ לשטח המחוז. למשל, במחוז פוזנן, מושב המחוז הוא בעיר פוזנן, אף שהעיר עצמה היא במחוז נפרד ממחוז פוזנן עצמו, מחוז פולין הגדולה.