ווליס סימפסון, דוכסית וינדזור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ווליס סימפסון, דוכסית וינדזור
Bessie Wallis Simpson
לידה 19 ביוני 1896
בלו רידג' סאמיט (אנ'), ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 24 באפריל 1986 (בגיל 89)
פריז, צרפת עריכת הנתון בוויקינתונים
שם לידה Bessie Wallis Warfield עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה בית פרוגמור (אנ'), בריטניה
השכלה Oldfields School (1914) עריכת הנתון בוויקינתונים
בן זוג
שושלת בית וינדזור
אב Teackle Wallis Warfield עריכת הנתון בוויקינתונים
אם Alice Montague עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה
איש השנה של המגזין "טיים" (1936) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בסי ווליס וורפילד ספנסר סימפסון וינדזור (19 ביוני 189624 באפריל 1986) ידועה כווליס סימפסון (Wallis Simpson) או כדוכסית מווינדזור (Windsor). הייתה אשתו של מלך הממלכה המאוחדת אדוארד השמיני, אשר פרשת האהבים שלהם, ולאחר מכן נישואיהם, הובילו לוויתור על הכס של אדוארד השמיני בשנת 1936.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשית חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סימפסון נולדה בפנסילבניה כבת יחידה. אביה מת מדלקת ריאות בהיותה בת חמישה חודשים. היא גדלה בבולטימור, וניתן לה השם בסי ווליס, לזכרו של אביה ששמו היה טיקל ווליס וורפילד. נישואיה הראשונים היו לארל ווינפילד ספנסר, טייס בצי האמריקני, בשנת 1916. היא התגרשה ממנו בשנת 1927 תוך העלאת טענות על שתיינות ואלימות. לאחר מכן נישאה לארנסט אולדריץ' סימפסון, מנהל בחברת ספנות שהיה בחציו אנגלי ובחציו אמריקני, שהתגרש מאשתו הראשונה על מנת לשאת אותה. נישואיהם ארכו משנת 1928 עד לגירושיהם בשנת 1937.

יחסיה עם אדוארד השמיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים שלפני הגירושין מסימפסון חיה ווליס בבריטניה, והייתה ממכרותיו של אדוארד, נסיך ויילס. עד מהרה הייתה לפילגשו (למרות שאדוארד הכחיש זאת). הנסיך זנח למענה את פילגשו הקודמת, הליידי פורנֶס.

בית המלוכה השמרני ראה בחומרה את הקשר בין יורש העצר והגרושה האמריקנית אך השבועון טיים ראה במערכת היחסים סיבה מספקת לבחור אותה לאיש השנה של השבועון טיים בשנת 1936, והיא הייתה האישה הראשונה שזכתה לתואר זה.

הסיבה הרשמית שניתנה לחוסר שביעות הרצון הכללי מיחסיה עם אדוארד הייתה העובדה כי היא הייתה גרושה פעמיים. אדוארד, שעתיד להיות מלך אנגליה, יהיה גם לראש הכנסייה האנגליקנית, האוסרת על נישואיהם מחדש של גרושים. אל מול התנגדות זו העמידו ווליס ואדוארד חזית עיקשת וביקשו למסד את מערכת יחסיהם.

ויתורו של אדוארד על הכתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו של ג'ורג' החמישי, ב-20 בינואר 1936, ועלייתו של אדוארד לכס המלוכה, כמלך אדוארד השמיני, חיפש אדוארד דרך למסד את יחסיו עם אהובתו. הוא התייעץ עם ראש הממשלה סטנלי בולדווין ועם הארכיבישוף מקנטרברי, אך לא נמצאה פשרה הולמת. מערכת היחסים הייתה גלויה לעין כל, וכאשר הוגשו מסמכי הגירושין של הזוג סימפסון לבית הדין באיפסוויץ' לשם אישורם, היה ברור כי המשבר הוא רק עניין של זמן.

את המשבר אך החריפו שמועות על נטיותיה הנאציות של סימפסון, ועל היותה סוכנת גרמנית, נטיות שתאמו את דעותיו הפוליטיות של אדוארד. מסמכים שהתפרסמו בינואר 2003 על פי חוקי הארכיב הבריטים והאמריקנים מגלים כי סימפסון נחשדה הן על ידי שירותי הביון הבריטים והן על ידי ה-FBI בנטיות נאציות, וכי ניהלה קשר ארוטי עם יואכים פון ריבנטרופ, שהיה אז שגרירו של היטלר בלונדון, ומי שהפך לשר החוץ של גרמניה הנאצית בימי מלחמת העולם השנייה.

ב-16 בנובמבר 1936 פנה אדוארד אל בולדווין באופן רשמי והביע את רצונו להינשא לסימפסון, כאשר יהפכו גירושיה לרשמיים. תגובתו של בולדווין הייתה כי בפני המלך שלוש אפשרויות. הראשונה - שלא להינשא לסימפסון. השנייה - להינשא ולהסתכן במשבר חוקתי, שכן אז תיאלץ כל הממשלה להתפטר, והשלישית - לוותר על הכתר ולעשות כרצונו כאדם פרטי. בולדווין הסביר לאדוארד כי נועץ עם ראשי הממשלה של הדומיניונים וכולם (פרט לאיימון דה ואלירה, ראש ממשלת אירלנד) הביעו את התנגדותם לנישואין. המלך אדוארד החליט לוותר על כתרו למען נישואין עם האישה שאהב.

ב-10 בדצמבר 1936 ויתר המלך אדוארד על כתרו וקיבל את התואר "דוכס וינדזור". בנאום רשמי לאומה הסביר את החלטתו. הנאום כלל את השורה המפורסמת "איני מוצא אפשרות לשאת את נטל האחריות הכבד ולמלא את חובותיי כמלך כפי שברצוני לעשות, ללא העזרה והתמיכה מצד האישה אותה אני אוהב".

לאחר הנאום יצא אדוארד לצרפת שם חיכתה לו ווליס סימפסון.

חיי הנישואין של ווליס ואדוארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-3 ביוני 1937 נישא אדוארד לווליס בטקס פרטי שנערך בצרפת, ללא נוכחות נציגים ממשפחת המלוכה. ווליס קיבלה את התואר "הדוכסית מוינדזור". היחסים בין אדוארד ובין אחיו, המלך ג'ורג' השישי שעלה לכס המלכות לאחר התפטרותו, היו מתוחים. אדוארד הכריח את אחיו הצעיר והמלך החדש לשלם לו על הרכוש המלכותי טירת בלמורל וארמון סנדריגהאם, שאדוארד קיבל בירושה מאביהם ואשר לא עברו אוטומטית למלך החדש לאחר הוויתור על הכתר. בתגובה לכך מנע ג'ורג' מווליס את התואר "הוד מעלתה המלכותית" (HRH- Her Royal Highness) ובמקום זאת סימפסון השתמשה בקידומת הוד מעלתה (Her Grace). לאירועים אלה הייתה השפעה על יחסיהם של האחים במשך עשרות שנים. המלך ג'ורג' השישי קבע כי אחיו אדוארד, המלך לשעבר, לא יוכל לעולם לבקר בבריטניה מבלי שיוזמן קודם באופן רשמי.

לאחר הנישואים יצאו אדוארד וווליס לגרמניה לביקור שסוקר בהרחבה והובלט מאוד בתקשורת הנאצית. לאחר הביקור גר הזוג בצרפת. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה קיבל אדוארד תפקיד בחיל המשלוח הבריטי בצרפת. לאחר התמוטטות צבא צרפת במאי 1940, נסעו אדוארד וווליס לדרום צרפת. בתחילה לעיירת הנופש ביאריץ, וביוני אל ספרד. בספרד קיימו שורת מגעים עם נציגי המשטר הנאצי (בין היתר ביקרו במחנות ריכוז שהיו בתהליכי הקמה ופגשו את פיהרר וקנצלר גרמניה, אדולף היטלר). במפגשים אלה הביע אדוארד את אכזבתו מן המשטר באנגליה. יואכים פון ריבנטרופ ואדולף היטלר הורו לפעול להעברת הזוג לטריטוריה שבשליטה גרמנית. בינתיים יצא הזוג לליסבון בפורטוגל, שם המשיכו לקיים קשרים עם גורמים נאצים שונים. משרד החוץ הבריטי ראה כי המדובר בבעיה של ממש, והפתרון היה למנות את הדוכס למושל איי בהאמה. הגרמנים, מצדם, ניסו לגרום לזוג להישאר בליסבון. נעשו מאמצים מגושמים (כהשלכת אבנים על חלונם) לגרום להם להאמין שהשירות החשאי הבריטי חפץ במותם, וכי יחוסלו על ידו ברגע בו יגיעו לאיי בהאמה.

מטרת הנאצים הייתה להפוך את אדוארד לשליט בובה גרמני של אנגליה לאחר כיבושה על ידי גרמניה (מבצע ארי-הים) ואף תכננו לחטוף את בני הזוג כחלק מ"מבצע וילי", ולרכוש לצדם בריטי רם מעלה.מאמצים אלו נכשלו. הזוג המשיך במסעו, וב-1 באוגוסט 1940 עלה על אניית נוסעים אמריקנית בדרכו אל איי בהאמה. על אף שפקידים פורטוגזים, עושי דברו של היטלר, השהו את הפלגת האנייה, בנימוק כי בחפצי הזוג הונחה פצצה, ובחיפושי סרק בכל האנייה, יצאה לבסוף האנייה לדרכה כשעליה הזוג וינדזור. לאחר המלחמה הכחיש אדוארד את הסיפור, אף כי הודה כי בהיותו בליסבון נעשו מאמצים לשכנעו לחזור לספרד, אליהם התייחס בבוז.

את שנות מלחמת העולם בילה הזוג באיי הבהאמה, שם שימש אדוארד כמושל. לאחר המלחמה שב הזוג לצרפת. לזוג לא היו ילדים (דבר שחיזק את החשדות בדבר מיניותה החריגה של ווליס סימפסון, ותכונות אנדרוגניות שיוחסו לה).

אלמנותה של ווליס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדוארד מת ממחלת הסרטן בשנת 1972, והלווייתו התקיימה באנגליה. הדוכסית נסעה לאנגליה, והייתה זו הפעם הראשונה בה ביקרה בארץ זו מאז ויתר בעלה על כתרו. בשלב זה הייתה בריאותה רופפת ביותר. את שארית חייה בילתה בפריז, כשהיא מתבודדת, חולה וזקוקה לסיעוד. לאחר ארבע עשרה שנות אלמנות מתה בפריז. היא נקברה לצד בעלה בבית הקברות המלכותי ליד טירת וינדזור. הכתובת על מצבתה היא, בפשטות - "ווליס, הדוכסית מווינדזור. 1896 - 1986".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]