וולקאנו מדיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

וולקאנו מדיק (וופורייזר, מאייד רפואי) הוא מכשיר אידוי רפואי, המוכר על ידי משרדי הבריאות בישראל ובקנדה כמכשיר רפואי לצריכת קנאביס רפואי, כדרך צריכה העדיפה על עישון והנזקים הנלווים לכך. מערכת האידוי של הוולקאנו מדיק מיוצרת בגרמניה על ידי חברת "Storz & Bickel", המתמחה בטכנולוגיות האידוי ורשומה כיצרן של מכשור רפואי באירופה.

נכון לספטמבר 2011, ישראל היא המדינה היחידה בעולם בו משווק מכשיר ה-Volcano Medic למטופלים בעלי רישיון צריכה לקנאביס רפואי.

Volcano Medic[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת האידוי של הוולקאנו מדיק (VOLCANO MEDIC) מיועדת לאידוי ושאיפת החומרים הפעילים (קנבינואידים) מפרחי הקנאביס, ומהכנות רוקחיות מומסות באלכוהול. מטרת הפעולה היא יישום החומרים הפעילים בתוך גוף האדם דרך הריאות, עבור אינדיקציות רפואיות מתאימות ומאושרות על ידי משרד הבריאות בישראל. המערכת מיועדת לשימוש בשאיפה של קנבינואידים הניתנים במרשם רופא לשימוש ביתי, בבתי החולים או במרפאות. הוולקאנו מדיק מיועד למטופלים בעלי רישיון לקנאביס רפואי, ולצוותים רפואיים מקצועיים בלבד.

למכשיר הוולקנו צורה דמוית קונוס, עם בסיס חימום בעל כפתורי שליטה לזרימת אוויר וטמפרטורה. מערכת האוויר המאודה כוללת בלון עמיד בחום, ערכת שסתום ותא מילוי בו מתחמם הקנאביס שאותו רוצים לאדות. הקנאביס - המגיע כפרח, או בתמיסה אלכוהולית מחוממים בטמפרטורה משתנה, על ידי דחיסת אוויר חם, במערכת המוליכה חום ומרימה אותו אל תוך הבלון. כשהבלון מלא, המשתמש מנתק אותו מהמכשיר, ושואף את האדים או משחרר אותם על ידי השסתום.

התוויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש במכשיר הוולקאנו מדיק מיועד למטופלים בעלי רישיון משרד הבריאות. לרוב, רישיונות אלו ניתנים למטופלים אשר חולים במחלות המוזכרות כאן. ההתוויות הרפואיות מתעדכנות מעת לעת על ידי משרד הבריאות ובאחריותו.

סרטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לצורך טיפול בחולה המטופל בכימותרפיה כאשר מטרת הטיפול בקנאביס הפחתת תחושת בחילה והקאה משנית לכימותרפיה, או להפחתת כאבים הקשורים לטיפול זה. לצורך טיפול לשיכוך כאבים ממקור סרטני בשלב גרורתי.

כאב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטיפול בכאב ממקור אורגני ברור.

מחלות נוירולוגיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטיפול בחולים הסובלים מטרשת נפוצה (Multiple Sclerosis) במצבים ספסטיים.

מחלת המעי הדלקתי (IBD)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לחולים הסובלים ממחלת קרוהן (Crohn's desease) ודלקת כיבית של המעי (Ulcerative Colitis) אשר אינם מגיבים בצורה מספקת לטיפול מקובל.

מחלות כשל חיסוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטיפול בחולי הכשל החיסוני הנרכש (AIDS).

סופני[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפול תומך לחולים סופניים.

מינון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המינון הנסבל והיעיל משתנה מחולה לחולה. משקל, גיל, מין, סוג המחלה ועוד, עלולים להשפיע על התוצאה הסופית בצורה אחרת אצל כל אדם. כדי להימנע מתופעות לוואי קשות, יש להתחיל את השימוש במינון נמוך. ולאחר מכן עלייה הדרגתית בימים הבאים עד להגעה למינון נסבל ויעיל. בשאיפה, אינטרוולים של מינון עשויים לנוע בין שעתיים ל-12 שעות.

רפואי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערכות קליניות של מכשירי וולקנו נערכו, לרוב בתחום הקנאביס הרפואי. מחקר שהתבצע בנובמבר 2007 על ידי אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, ופורסם במגזין אקדמיה אמריקאית בנוירולוגיה, השווה את רמת הרכיבים הפעילים ביולוגית בקנאביס - טטרה-הידרו-קנאבינול (THC) והתוצרים המזיקים אשר נובעים מעישון (שריפה) של הקנאביס, לעומת רמתם באדים הנוצרים על ידי מאייד הוולקאנו. המחקר בדק ריכוז פחמן חד-חמצני בדם כסממן תוצרים מזיקים, ומצא כי יש חשיפה מוגבלת לתוצרים מזיקים כאשר משתמשים במכשיר האידוי. מחקר מ-2004 שפורסם במגזין "קנאביס תרפיוטיקס", מצא כי בהשוואה לעשן קנאביס, אדים ממאייד הוולקאנו מכילים ריכוזים גבוהים יותר של THC ורמת ריכוז פחותה דראמטית של רכיבים מזיקים.

מחקר נוסף אשר פורסם במאי 2008 במגזין "פסיכופארמקולוגיה", חקר את היתכנות אדמיניסטרציה תוך-ריאתית של THC על ידי מאייד וולקאנו. מחקר זה מצא כי ניתן להגיע בעזרת מאייד הוולקאנו למיצוי ואדמיניסטרציה עקביים וניתנים לשחזור. הדבר מעיד כי מכשיר המאייד הוא אמצעי ראוי לאדמיניסטרציית THC.

ביוני 2006, מחקר אשר התנהל באוניברסיטת ליידן שבהולנד ופורסם במגזין "פסיכופארמקולוגיה", העריך את ביצועי מאייד הוולקאנו לאדמיניסטרציה עקבית של THC באמצעות תוצרים מולוקולרים טהורים. התוצאות הראו כי מאייד הוולקאנו הוא אמצעי אדמיניסטרציה מתאים עבור THC. הניתוח הסופי הראה כי רכיבי הקנאביס שוחררו מיידית על ידי מכשיר האידוי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]