וורן הרדינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
וורן גמליאל הרדינג
2 בנובמבר 1865; בלומינג גרוב שבאוהיו - 2 באוגוסט 1923; סן פרנסיסקו (בגיל 57)
Warren G Harding portrait as senator June 1920.jpg

וורן גמליאל הרדינג
שם בשפת המקור Warren Gamaliel Harding
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
מפלגה המפלגה הרפובליקנית
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-29
תקופת כהונה 4 במרץ 19212 באוגוסט 1923 (שנתיים ו-21 שבועות)
סגן קלווין קולידג'
הקודם בתפקיד וודרו וילסון
הבא בתפקיד ג'ון קלווין קולידג'

וורן גמליאל הרדינגאנגלית: Warren Gamaliel Harding‏; 2 בנובמבר 1865 -2 באוגוסט 1923) היה הנשיא ה-29 של ארצות הברית.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרדינג נולד ב-2 בנובמבר 1865 בקורסיקה, אוהיו, בן בכור מבין שישה לג'ורג' הרדינג ופיבי דיקרסון.

עם סיום לימודיו באוהיו סנטרל קולג' רכש עיתון קטן וכושל בשם "מריון דיילי סטאר" והפך אותו לבמה מצליחה לדעותיו הרפובליקניות. אלו הביאו אותו לעימות עם עמוס קלינג, מעשירי העיר מריון, ולהתמוטטות עצבים. בשנת 1891 נישא לפלורנס קלינג, בתו של עמוס קלינג, שנידה אותה בעקבות זאת ממשפחתו למשך שמונה שנים.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרדינג נבחר לסנאטור בשנת 1899, וכיהן במשרתו זו ארבע שנים עד שנבחר לסגן מושל אוהיו ב-1903. עם סיום כהונתו בשנת 1905 נטש הרדינג את הזירה הפוליטית אך שב אליה בשנת 1914, כאשר נבחר שוב לסנאט של ארצות הברית. הוא כיהן כסנאטור עד בחירתו לתפקיד הנשיא בשנת 1920. הרדינג לא התבלט כסנטור, לבד מבתמיכתו בתיקון לחוקה שהבטיח הצבעה לנשים בכל מדינות ארצות הברית, ובהתנגדותו הנמרצת לכינון חבר הלאומים.

הרדינג הפך במפתיע למועמד המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות בשנת 1920. לפני מינויו נשאל על ידי הוועדה הרפובליקנית אם יש בעברו פרקים אפלים העלולים לשמש נגדו בידי הדמוקרטים. הרדינג השיב בשלילה, למרות שניהל מספר פרשיות אהבים מחוץ למסגרת הנישואים. לימים אף התברר כי במסגרת אחת מפרשיות אהבים אלו אף נולדה ילדה מחוץ לנישואין.[1]

ב-1920 התמודד מול המועמד הדמוקרטי ג'יימס קוקס, שהיה מושל אוהיו. מועמדו של קוקס לסגן הנשיא היה פרנקלין דלאנו רוזוולט, שהיה סגן שר הימייה. הבחירות עסקו בעיקר בנושא הכלכלי, ודנו האם להמשיך את מדיניותו הפרוגרסיבית של ממשל וילסון, או לשוב למדיניות הלסה פר של ממשל מקינלי. הרדינג הבטיח להתנער מהמדיניות הפרוגרסיבית.

במהלך קמפיין הבחירות נפוצו מחדש שמועות ותיקות לפיהן היה מוצאו של הרדינג ממשפחה שחורה ובמקביל, כי היה חבר בקו קלוקס קלאן. שתי השמועות לא היו מבוססות על עובדות כלשהן. בבחירות זכה הרדינג ב-61 אחוז מן הקולות וב-404 אלקטורים, בין השאר בזכות הצבעה של רבות מהנשים שהותר להן להצביע לראשונה.

תקופת נשיאותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי זכייתו בבחירות, מינה הרדינג כמה מעמיתיו הוותיקים למשרות פוליטיות בכירות. בחירתו זו הייתה כושלת ורבים מאותם עמיתים הסתבכו בתקופת כהונתו בשערוריות שחיתות בוטות. הרדינג עצמו, מכל מקום, לא היה מעורב ככל הנראה בשחיתות וגם לא היה מודע לה, אך גם לא הצליח לבולמה.

תחת חסותו אימץ שר האוצר שלו אנדרו מלון מדיניות לסה פר מובהקת, כשהוא מניח לשפל הכלכלי הקצר של אחרי המלחמה למצות את עצמו. הצמיחה התחדשה בסוף שנת 1921 ובשנת 1923 כבר זינקה כלכלת המדינה קדימה בצמיחה בשיעור של 13 אחוז. הרדינג גם הקטין באותה תקופה את היקף הצי האמריקני, מה שהפחית את המתיחות בין ארצות הברית לבריטניה והאימפריה היפנית באוקיינוס השקט.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 1923 יצא הרדינג לסיור מקיף בארצות הברית. במהלך הסיור היה לנשיא הראשון המבקר באלסקה. בעת שובו משם לקה בהרעלת מזון ובהגיעו לסן פרנסיסקו לקה בהתקף לב או דלקת ריאות, ומת בבוקר ה-2 באוגוסט 1923. סגנו של הרדינג, קלווין קולידג', מונה לנשיא.

גופתו של הרדינג הוחזרה לוושינגטון ונערכה לו לוויה ממשלתית בגבעת הקפיטול. הרדינג נקבר במריון, אוהיו באוגוסט 1923. גברת הרדינג נפטרה ב-1924. בשנת 1927 הועברו גופות שניהם אל מבנה קבר הרדינג, שהוקם לכבודם בעיר מריון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתימת וורן הרדינג

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]