וורסקלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
וורסקלה
Ворскла
מידע כללי
אורך 464 קילומטרים
ספיקה ממוצעת 36 מ"ק לשנייה עריכת הנתון בוויקינתונים
אגן ניקוז 14,700 קמ"ר עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצא מחוז בלגורוד עריכת הנתון בוויקינתונים
יובלים וורסקליציה, קוסטולובה, טרפונקה, טהמליק, קובז'יז'ה, קולומק, מרלה, קריניצ'נאיה, קודנץ, ביסטרה, וסלה דולינה, ויסמאצ'קה, קיסליחה, דובבינקה, קוטלווה, חוחרה, פולוזריה, וליקי קובליאצ'וק, בולנובה, בורימליה, אולשניה, ברזובה, הראיוורונקה, איוואני, אחטרקה, ברטניציה, הוסינקה, ריאבינה, פונורי עריכת הנתון בוויקינתונים
שפך דנייפר עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינות באגן הניקוז רוסיה, אוקראינה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אגן הדנייפר, כולל וורסקלה

וורסקלהאוקראינית וברוסית:Ворскла) היא נהר ברוסיה ובאוקראינה, יובל שמאלי של הדנייפר.

מקור הנהר נמצא במורדות המערביים של רמת רוסיה האמצעית קרוב לכפר פוקרובקה (בראיון איניאנסק שבמחוז בלגורוד. בשטחי אוקראינה הוא זורם באזורי סומי ופולטבה בשפלת הדנייפר. וורסקלה נשפכת בדנייפר באגם המלאכותי קמנסקי (שנקרא תקופת-מה דנייפרודזרז'ינסק) במרחק 514 ק"מ משפך הדנייפר (על יד הכפר סווטלוגורסויה בראיון קובליאקי במחוז פולטבה.

אורך הנהר הוא 464 ק"מ ושטח אגן הניקוז שלו הוא 14,700 קמ"ר. רוחב עמק הנהר באוקראינה נע בין 10 ל-12 ק"מ. הגדה הימנית של הנהר גבוהה למדי בעוד שהגדה השמאלית נמוכה. וורסקלה כשרה לשיט בין הדלתא שלה לקובליאקי. יובליו הימניים העיקריים הם וורסקליציה ובורומליה ויובליו השמאליים הם מרלה, קולומק וטהמליק. הערים החשובות על הוורסקלה הן פולטבה, אוחטרקה וקובליאקי.

הנהר קופא מדצמבר עד מרץ. מי הנהר גדלים בחודשי מרץ-אפריל וקטנים ביולי-אוקטובר. הספיקה הממוצעת בשפך הנהר היא מעל 36 מ"ק/שנייה. נבנו עליו תחנות חשמל הידראוליות ותאי שיט מווסתים. מי הנהר משמשים לאספקת מים לאוכלוסייה ולמפעלים ולהשקיות. לאורך גדות וורסקלה נמצאים שמורות טבע: פארק יערות קובפק ויער פאראסוצק. הנהר והגדותיו הציוריים מספקים אתרי נופש.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש משערים כי שם הנהר נגזר מהשורש הטורקי עתיק "וורסק" (דומה ל aors שהוא אחד הכינויים של האלנים) עם תוספת הסיומת הבולגרית העתיקה -לה. לפי תאוריה אחרת, לשם וורסקלה שורשים סקיתיים- סרמטיים:המלים "וור סקול" שמשמעותן "מים לבנים".(מזכיר את המילה אוסטינית "אורס" = לבן). ייתכן שמלים אלה מתייחסות לסוגהסלעים העיקריים של הנהר - הגיר.

לפי תאוריה אחרת שם הנהר בא מהמילה הטורקית "ברוסיקי" - כלומר "גירית". הנהר מוזכר בשמות "וורוסקול" ,"ורסקלה" "וסקול" ב"סיפורי השנים השחלפו" או "הכרוניקה של נסטור" (מהמאה ה-12) ובכרוניקת ההיפטית (ממנזר איפטייב) מהמאה ה-15.

החי והצומח[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוורקסלה חיים מעל 50 מיני דגים, רובם קרפיונים, לשים זאבי נהרות, פרקות, זהבונים, דיגיגים, Rutilus ,Scardenius Carassius ,Pimephales, Gustera, Alburnus, Pomatoschistus Gobio, שפמנונים, טינקות. על גדותיה פוגשים ארנבים, שועלים, ביערות ישנם איילים, חזירי בר. מגוון רב של עופות: ברכיות, אנפות אפורות, חוגלות, פסיונים ועוד.

לאורך הגדות יש יערות נרחבים - יערות נשירים ומחטניים (יותר בגדה השמאלית).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעוז ישן, ככל הנראה גלונוס, נמצא על הוורסקלה, מדרום לאוחטרקה. באזור זה התקיים ב-1399 הקרב וורסלקה שבו הובס ויטאוטאס הגדול, הדוכס הגדול של ליטא, על ידי כוחות מונולים-טטרים של אורדת הזהב בראשות האמירים טמור קולטלוג ואדיגו. על הקרב נכתב, בין השאר, בכרוניקת ניקון הרוסית.

ההיסטוריון והשמבלן המלכותי השוודי מן מאה ה-18, גוסטב אדרפלד סיפר בספרו "ההיסטוריה הצבאית של המלך השוודי קרל השנים עשר מ-1700 ועד קרב פולטבה ב-1709, שפורסם באמסטרדם ב-1740, צוין, על בסיס טענה. של מרטין קרומר כי קרב פולטבה ב-1709 התנהל באותו שדה קרב כמו הקרב וורסקלה. השם "וורסקלו" מופיעה גם על המפה של בופלן מ-1648.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא וורסקלה בוויקישיתוף