ויז'ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ויז'ן
Young Avengers Presents Vol 1 4.jpg
הויז'ן ג'ונאס, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Young Avenegers Presents #4 מיוני 2008, אמנות מאת ג'ים צ'ונג, ג'ון דל וג'סטין פונסור.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The Avengers #57
(אוקטובר 1968)
יוצרים רוי תומאס
ג'ון בוסימה
נתונים
שם אמיתי אינו מיושם
(דפוסי המוח מבוססים על אלה של וונדר מן ואלכס ליפטון)
סטטוס פעיל
חבר/ה ב האוונג'רס המופלאים
האוונג'רס בינה מלאכותית
חבר/ה לשעבר ב האוונג'רס הצעירים, האוונג'רס הסודיים, האוונג'רס העוצמתיים (ג'ונאס)
האוונג'רס מהחוף המערבי, דפנדרס, האוונג'רס (שייד)
כינויים בולטים אלכס ליפטון, ויקטור שייד (ויז'ן הראשון), ג'ונאס (ויז'ן השני), ג'ים האמונד (הלפיד האנושי)
קרובי משפחה
בולטים
הנרי פים ("סב")
אולטרון (אב)
אריק ומגדה לנשר (חותנים לשעבר)
ונדה מקסימוף (אשה לשעבר)
פייטרו מקסימוף (גיס לשעבר)
ויליאם קפלן ותומאס שפרד (בנים בגלגול מחודש)
ויקטור מנצ'ה (אח)
כוחות בולטים כוח על-אנושי, רפלקסים מוגברים, אינטליגנציה גבוהה, שליטה במצב צבירה, שליטה במסת הגוף, מעבר דרך חומרים מוצקים באמצעות שינוי מולקולרי, תעופה, הקרנת אנרגיה סולארית, יכולת התחברות למערכות מחשב, יכולת תיקון עצמי.

ויז'ןאנגלית: Vision, בתרגום לעברית: חזיון) הוא דמות בדיונית של גיבור-על אנדרואיד המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Tales to Astonish #27 מינואר 1962 ונוצרה על ידי צמד הכותבים סטן לי ולארי ליבר והמאייר ג'ק קירבי.

את דמותו של ויז'ן בסרט הלייב אקשן "הנוקמים: עידן אולטרון" יגלם השחקן פול בטאני.

האנדרואיד ויז'ן הראשון/"ויקטור שייד"[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרובוט אולטרון הוא יוצרו של ויז'ן, אנדרואיד אותו כינה בשם "סינתזואיד". הוא התכוון להשתמש בו נגד יוצרו של אולטרון, ד"ר הנרי פים ואשתו ג'אנט ואן דיין, חברי קבוצת האוונג'רס. אולטרון שולח את משרתו להוביל את חברי האוונג'רס לתוך מלכודת. הצרעה היא הראשונה שנתקלת בסינתזואיד, לו היא קוראת "חזיון" (Vision, ויז'ן) כאשר היא מנסה להמלט. האנדרואיד מאמץ את השם, והאוונג'רס משכנעים אותו להתנגד ליוצרו‏[1]. הוא לומד כיצד אולטרון יצר אותו מדפוסי המוח של סיימון ויליאמס, גיבור-העל הידוע בכינוי וונדר מן, שגסס באותה עת, והופך לחבר האוונג'רס‏[2]. בתחילה, חברי האוונג'רס מאמינים שגופו של ויז'ן נוצר מהלפיד האנושי המקורי, האנדרואיד ג'ים האמונד‏[3]. בהמשך נאמר להם, כי שליט הזמן אימורטוס השתמש בכוחו של גביש הנצח כדי לפצל את הלפיד האנושי המקורי לשתי ישויות - אחת נותרה בגופו של האמונד, והשנייה נבנתה מחדש כויז'ן בידי אולטרון. היה זה חלק מתוכניתו של אימורטוס לטפח מערכת יחסים עבור מכשפת השני שתמנו ממנה להביא ילדים לעולם, היות שרמות הכוח שלה מרמזו שכל צאצא שתביא לעולם יסכן את קיומן של הישויות הקוסמיות ביקום מארוול.

ויז'ן ומכשפת השני (ונדה מקסימוף) אכן מתחתנים. אף על פי שויז'ן אינו אנושי ונדה מצליחה להיכנס להריון בזכות כוחות הקסם שלה. בהמשך הזוג נפרד כאשר ויז'ן מאבד את היכולת לחוש רגשות והם מאבדים את הבנים התאומים שלהם. במהלך אירועי "האוונג'רס מתפרקים" מכשפת השני גורמת לכך שויז'ן מאבד יכולת שליטה בעצמו ופוגע בחבריו לאוונג'רס. על מנת לעצור אותו הענקית הירוקה הורגת אותו.

לאחר אירועי "הפחד עצמו" הויז'ן המקורי נבנה מחדש על ידי טוני סטארק. הוא משתתף באירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן".

האנדרואיד ויז'ן השני/"ג'ונאס"[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלגולו השני של ויז'ן הוא שילוב בין מערכות ההפעלה הישנות של ויז'ן הראשון לבין שריונו של איירון לאד, גרסה עתידית וצעירה של קאנג הכובש שמגיעה לזמן ההווה. באמצעות מיזוג זה, איירון לאד מסוגל לצפות בתוכניות אותן יצר ויז'ן למקרה והאוונג'רס יובסו. הוא משתמש בתוכניות אלו כדי להקים את קבוצת האוונג'רס הצעירים החדשה. כאשר איירון לאד נאלץ להסיר את השריון שלו כדי למנוע מקאנג הכובש לאתר אותו, מערכות ההפעלה של ויז'ן גורמות לשריון לפתח בינה מלאכותית. איירון לאד עוזב את תקופת הזמן ומשאיר את השריון מאחור כאשר מערכת ההפעלה של ויז'ן מופעלת.

ויז'ן החדש הצטרף לקבוצת האוונג'רס הצעירים והתחיל במערכת יחסים עם חברת הקבוצה סטאטור, היא בתו של סקוט לאנג, איש הנמלה השני. איירון לאד חוזר לעזור לקבוצה כשהם מוצאים את מכשפת השני. בקרב נגד דוקטור דום, שקיבל את כוחות שינוי המציאות שהיו למכשפת השני, סטאטור נהרגת. איירון לאד רוצה לקחת את גופתה של קאסי לעתיד על מנת להחיותה. ויז'ן מתנגד בטענה שזאת פעולה שמתאימה לקאנג הכובש. בכעסו, איירון לאד הורג את ויז'ן‏[4].

הפרטים אודות אישיותו והתבנית המנטלית של ויז'ן החדש משתנים מכותב לכותב. כמה כותבים, כמו בריאן מייקל בנדיס ואד ברובייקר, מציינים כי הוא כמו ויז'ן הראשון רק בגוף חדש, בשעה שאחרים כמו אלן היינברג ודן סלוט כותבים כי דמותו חדשה לחלוטין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Avengers #57, October 1968
  2. ^ The Avengers #58, November 1968
  3. ^ The Avengers #116, 118, October, December 1973
  4. ^ Avengers: The children's crusade #9, March 2012
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס