ויקטור אורבן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויקטור אורבן
Orbán Viktor
ויקטור אורבן ב-2022
ויקטור אורבן ב-2022
לידה 31 במאי 1963 (בן 60)
סקשפהרוואר, הרפובליקה העממית ההונגרית עריכת הנתון בוויקינתונים
שם לידה Orbán Viktor Mihály עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה הונגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה
מפלגה פידס
בן או בת זוג Anikó Lévai (1986–?) עריכת הנתון בוויקינתונים
https://miniszterelnok.hu/en האתר הרשמי
ראש ממשלת הונגריה ה־4 וה-8
29 במאי 2010 – מכהן
(13 שנים)
6 ביולי 199827 במאי 2002
(3 שנים ו־46 שבועות)
פרסים והוקרה
 • אביר הצלב הגדול של מסדר הקדוש גרגוריוס (6 באפריל 2004, Juliusz Janusz)
 • פרס פרנץ יוזף שטראוס (2001, Alfred Bayer)
 • מסדר הרפובליקה הסרבית (ספטמבר 2022, אלכסנדר ווצ'יץ')
 • מסדר ה-8 בספטמבר (5 בדצמבר 2013, גיורגי איוונוב)
 • הצלב הגדול של מסדר ההצטיינות הלאומי (2001)
 • מסדר סאבה הקדוש (ספטמבר 2022, פורפיריה (פטריארך סרבי))
 • פרס אישטוון הקדוש (2002)
 • מסדר דוסטיק, דרגה 1
 • מסדר הדוכס גדימינאס הגדול הליטאי
 • מסדר הקדוש גרגוריוס
 • מסדר ההצטיינות של הרפובליקה ההונגרית
 • פרס HazteOir.org
 • הצלב הגדול במסדר ההצטיינות של הונגריה
 • מסדר התהילה והכבוד של הכנסייה האורתודוקסית הרוסית עריכת הנתון בוויקינתונים
חתימה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ויקטור מיהאי אורבן[1]הונגרית: Orbán Mihály Viktor; נולד ב-31 במאי 1963) הוא מנהיג מפלגת פידס וראש ממשלת הונגריה הנוכחי, מאז 2010. בתפקיד זה כיהן גם בשנים 19982002. משמש חבר הפרלמנט משנת 1990.

בנאום משנת 2014 תמצת אורבן חלק מרכזי מהחזון שלו לגבי הונגריה, ואמר שהוא מייסד "דמוקרטיה לא ליברלית, המבוססת על יסודות לאומיים". לדבריו, "מדינה לא ליברלית עדיין יכולה להיות דמוקרטית"[2]. וטען כי הליברליזם הוא "וירוס" שמחליש מדינות[3].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקטור אורבן נולד ב-1963 באלצ'וט (אנ') שבהונגריה[4].

בשנת 1987 השלים תואר במשפטים באוניברסיטת בודפשט וכן באוקספורד. בשנה שלאחר מכן זכה למלגה בקבוצת מחקר מרכז-ומזרח אירופאית בחסות קרן סורוס, ארגון פרו-דמוקרטי שהקים ג'ורג' סורוס. שנה לאחר מכן זכה למלגה נוספת של קרן סורוס ללימודי פילוסופיה פוליטית באוניברסיטת אוקספורד[4].

תחילת דרכו הפוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורבן כמנהיג האופוזיציה, ב-1997

ב-1989 היה שותף להקמתה של פידס, מפלגה שהוקמה כפדרציה אנטי-קומוניסטית ופרו-דמוקרטית[4].

ביוני אותה השנה זכה להכרה רחבה כאשר נשא נאום בהלווייתו של מנהיג הונגריה לשעבר, אימרה נוג'. בנאום קרא אורבן לבחירות חופשיות ולנסיגת הכוחות הסובייטים מהונגריה, שאכן נסוגו לאחר שנתיים, לאחר נפילת הגוש הקומוניסטי[4].

בשנת 1990 כיהן בפרלמנט ההונגרי מטעם מפלגת פידס, והפך למנהיג המפלגה בשנת 1993. בבחירות של שנת 1990 ושנת 1994 זכתה מפלגת פידס רק לכמות קטנה של מושבים בפרלמנט, ואורבן החל לקדם את המפלגה באמצעות בריתות בין מפלגות ימין-מרכז.

על רקע אכזבה מקצב השינוי הכלכלי, שיעור פשיעה גובר, ניסיונות כושלים לבצע תוכנית לסכר על נהר הדנובה, ושחיתות במנגנון הממשלתי, חיזקו הבריתות את מפלגת פידס ובמאי 1998 הצליח אורבן להגיע לרוב יחד עם 2 מפלגות נוספות שהיו בנות ברית של הפידס, וכך התמנה לראש הממשלה בגיל 35, והחליף את המפלגה הסוציאליסטית ההונגרית בשלטון[4].

כהונתו הראשונה כראש ממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשלתו של אורבן הבטיחה להגביר את שיעור הצמיחה, להדביר את האינפלציה ולהפחית את המיסים.

אורבן נקט במספר צעדים במטרה לקדם את הונגריה לעבר כלכלת שוק חופשי. במקביל, היה דומיננטי ביחסו עם מדינות אירופה, ובתקופתו הצטרפה הונגריה רשמית לנאט"ו, בשנת 1999[4]. עם זאת, הכעיס אורבן גורמים רבים כאשר פעל במרץ לשיפור תנאי המיעוט ההונגרי במדינות הסובבות את הונגריה. ביוני 2001 אישר הפרלמנט חוק המקנה להונגרים אתניים החיים ברומניה, סלובקיה, סרביה, קרואטיה וסלובניה זכות לעבוד, ללמוד וליהנות מביטוח רפואי בהונגריה באופן זמני. נושא שהעסיק את הפרלמנט ההונגרי פעמים רבות מאז[דרוש מקור].

בשנת 2000 נאלץ להתפטר מתפקידו כראש מפלגת פידס, כאשר הפרלמנט ההונגרי העביר חוק להפרדת זהות ראש הממשלה מזהות ראשי המפלגות[4].

כראש האופוזיציה וכסגן נשיא EPP[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורבן ומפלגתו הפסידו בבחירות ב-2002 למפלגה הסוציאליסטית ההונגרית, ואורבן עמד בראש אופוזיציה ימנית שמרנית עד 2010.

בתקופה זו החל אורבן לכהן – החל משנת 2002 ועד היום נכון לשנת 2020 – כסגן נשיא מפלגת ה-EPP, מפלגה החברה בפרלמנט האירופי ונכון לתחילת שנת 2020 היא המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט האירופי[5].

אורבן חזר לראשות מפלגת הפידס בשנת 2003, אולם הפסיד למפלגה הסוציאליסטית ההונגרית פעם נוספת בבחירות של שנת 2006. לאחר ההפסד נשמעו קריאות להתפטרותו, אולם הוא זכה מחדש בפופולריות כאשר התברר שהמפלגה הסוציאליסטית ההונגרית זייפה נתונים לגבי הכלכלה המקומית, באופן שסייע לה בבחירות. אורבן תמך בגל הפגנות שהתעורר סביב הפרשיה, אולם הרחיק עצמו מההפגנות כאשר אלו הפכו לאלימות. אורבן נבחר מחדש בשנת 2009 לראש מפלגת הפידס לקראת הבחירות של שנת 2010[4].

כהונתו הרציפה כראש ממשלה, והמשך כהונתו ב-EPP[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורבן התמודד עם מפלגתו בשתי מערכות בחירות רציפות בשנים 2009–2010, מערכת בחירות אחת לאיחוד האירופי והשנייה לממשלת הונגריה, והוא הצליח בשתיהן.

בבחירות לפרלמנט האירופי בשנת 2009 זכתה מפלגתו של אורבן ברוב מוחץ בקרב מצביעי הונגריה. הניצחון בבחירות אלו היה הקדמה לתוצאות בבחירות הלאומיות של שנת 2010, בהן זכו אורבן ומפלגתו ברוב גדול של 52% מהקולות – רוב המאפשר שינויים דרסטיים ורפורמות מרחיקות לכת. אורבן קיבל לידיו כלכלה במצב משבר, כאשר למרות סיוע של 25 מיליארד דולר מהבנק העולמי ומקרן המטבע הבינלאומית בשנת 2008, מדינתו מתקשה להתמודד עם משבר חובות, והוא פנה מיד לניסיונות לחלץ את המדינה ממשבר, ופתח את כהונתו עם שורה של קיצוצים[6].

מפלגתו של אורבן זכתה בבחירות לפרלמנט בשנת 2010, 2014, 2018 ו-2022, והוא כיהן ברציפות כראש ממשלת הונגריה לאורך כל העשור השני של המאה ה-21 ועד ההווה. הונגריה תחת שלטונו שאפה למצב עצמה כחלוצה של מודל של "דמוקרטיה לא ליברלית"[7].

השינויים בדמוקרטיה ההונגרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך שלטונו הוביל אורבן מהלכי חקיקה שלפי דבריו מכוונים לשנות את אופיה הדמוקרטי של הונגריה למה שהוא מכנה "דמוקרטיה לא ליברלית". בנוסף חוקקו חוקים שנתפסו בקרב תומכיו כחיזוק של המשילות בהונגריה, ובקרב מתנגדיו כאיום על הדמוקרטיה והחלשה מכוונת של האופוזיציה. בסוף שנת 2011 עבר חוק לפיו מפלגתו תוכל להחזיק בשני שלישים מהמושבים בפרלמנט ההונגרי גם אם זכתה ב-25% מהקולות, וכך יכלה מפלגתו להעביר חוקים בעזרת רוב בפרלמנט ללא צורך בשיתוף פעולה עם מפלגות נוספות.

חוק התקשורת והשלכותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 העביר אורבן את "חוק התקשורת", לפיו כל ערוצי השידור נדרשו לספק "סיקור חדשותי מאוזן", כאשר הגורם המחליט האם הסיקור מאוזן הוא ועדה בשליטת הממשלה. קנסות כבדים למפרים את החוק, וחוסר בהירות לגבי מהו "סיקור חדשותי מאוזן" סייעו לאורבן לקבל את תמיכת התקשורת המקומית. בשנים שלאחר מכן השתמש אורבן בקשריו ובתמריצים שונים כדי למנוע פרסום ומימון מכלי התקשורת שלא שיתפו פעולה עם הממשל. בדיקה של אתר החדשות ההונגרי אטלאטסו (Átlátszó), שעקבה אחר ההצלחה של המהלך מבחינת אורבן, מצאה שבשנת 2015 מספר כלי התקשורת הפרו-ממשלתיים היה 31, ואילו בשנת 2019 הגיע למעלה מ-500, כאשר לאורך הדרך נסגרו כלי תקשורת בולטים אשר היו מזוהים עם האופוזיציה, ביניהם העיתון נפסבדשאג (Népszabadság) המזוהה ביותר עם האופוזיציה. מנגד, כלי תקשורת שמשתפים פעולה עם השלטון קיבלו במקביל פריבילגיות שונות, כמו אפשרות בלעדית להשתתף במכרזים, והימנעות מרגולציות שונות שכלי תקשורת אחרים היו כפופים להן, וכן נהנים מפרסום נדיב מטעם מוסדות ממשלתיים[2][8][4].

כינון חוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באותה שנה העביר אורבן חוקה חדשה, אשר עברה ברוב של שני-שלישים מהפרלמנט על רקע הפגנות של רבבות מפגינים בהונגריה ומחאה רשמית מטעם האיחוד האירופי[4][2]. בשנים אלו צמצמה ממשלת אורבן את הנגישות של גופי תקשורת למידע ממשלתי[8].

השפעתו על הכלכלה ומערכת בחירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 המשיכה ממשלתו של אורבן במדיניות צנע כלכלי. במקביל קודמו צעדים שחייבו חברות שירות הונגריות להפחית את החיובים. צעדים אלו הגבירו את הפופולריות של אורבן לקראת הבחירות של שנת 2014[4].

בשנת 2014 השתמש אורבן במספר סמכויות שהיו ברשותו לשינוי מפת ההצבעה על פי מחוזות, כך שמחוזות בהם היה צפוי להפסיד יחולקו באופן שונה כדי לחזק את היתרון של מפלגתו[2]. מחוזות קטנים שבהם היו למפלגת פידס שאורבן עומד בראשו רוב, זכות לייצוג דומה למחוזות גדולים יותר שבהם לא היה למפלגה רוב. שינויים אלו היו בעלי השפעה גדולה על תוצאות הבחירות. לדוגמה בבחירות לפרלמנט בהונגריה בשנת 2022 (אנ'), זכתה פידס ב־52% מהקולות במחוזות, אבל בשל סידור המחוזות היא קיבלה 82% ממושבי המחוזות. באופן זה קיבלה המפלגה 68% מהמושבים בפרלמנט, בהשוואה לאחוזי התמיכה הארצית שעמדו על 54% אחוזים.

בשנת 2014 התמודד אורבן בשתי מערכות בחירות – לראשות הונגריה וכסגן נשיא EEP לאיחוד האירופי. אורבן זכה בשני ניצחונות מרשימים. בבחירות של EEP לאיחוד האירופי זכתה מפלגתו בלמעלה מ-50% מהקולות מקרב המצביעים ההונגרים[4].

באירופה, פעל אורבן לקדם מהלכים להפחתת כניסתם של מהגרים ופליטים להונגריה, והשתמש בין השאר גם בזכות הווטו של הונגריה באיחוד האירופי בשביל לחזק את מעמדה של המדינה בנושא זה[2][7]. אורבן נקלע לעימותים שונים עם גורמים באיחוד האירופי סביב הנושא. בשנת 2015 הקימה ממשלתו של אורבן גדר תיל לאורך גבול הונגריה עם סרביה כדי לצמצם את גל המהגרים והפליטים המבקשים להיכנס למדינה, בדרכם מהמזרח התיכון ואפריקה אל מדינות מערב אירופה. אורבן תיאר את בעיית ההגירה כ"בעיה גרמנית" והצטרף למנהיגים אחרים ממזרח אירופה בקריאות לקביעת מכסות חובה לקליטת מהגרים בקרב כלל מדינות האיחוד האירופי[4].

במשך העשור קידם אורבן מינויים של חברים לשעבר ממפלגתו לראש מוסדות שונים שתפקידם פיקוח על המדינה, כמו משרד מבקר הוצאות המדינה והמשרד המפקח על תביעות פליליות[2]. בנוסף, החל להדק את הביקורת הממשלתית על ארגונים לא ממשלתיים, והשמיע טענות של דה-לגיטימציה כלפי ארגונים שקיבלו מימון מחוץ להונגריה[4].

באמצע העשור התייצבה כלכלת הונגריה לאחר שנים של משבר. לקראת הבחירות של שנת 2018 העביר אורבן הטבת מס לזוגות צעירים עם מספר ילדים שהעלתה את הפופולריות שלו[4].

השימוש ברטוריקה דתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת הבחירות בשנת 2018 הרבה אורבן להשתמש ברטוריקה נוצרית, בניסיון למצב עצמו כמגן הנצרות כנגד גל ההגירה המוסלמי. בנוסף גברה בהדרגה הרטוריקה שלו כנגד ג'ורג' סורוס, שלטענת אורבן השפיע במגוון דרכים על רבות מבעיותיה של הונגריה. באפריל 2018 מפלגתו זכתה במספר הקולות הרב ביותר לאחר שהחוקים שחוקקו לצורך זה היטיבו עם המפלגה, והוא הצליח להרכיב קואליציה עם 133 מתוך 199 מושבים בפרלמנט, והתמנה לקדנציה שלישית ברציפות כראש ממשלה (רביעית בסך הכול)[4].

לאחר הבחירות הדגיש אורבן חקיקה נגד "אויבים מוסריים, פוליטיים וחוקיים", ובכלל זאת מספר חוקים אשר כוונו ספציפית כדי לצמצם את השפעתו של ג'ורג' סורוס על הונגריה. בעקבות חוקים אלה הוטל מס של 25% על תרומות תושבים זרים לארגונים לא ממשלתיים. בנוסף, חוקק חוק נגד תמיכה של ארגונים לא ממשלתיים במהגרים שאינם נמצאים ברישום ההונגרי[4].

שינוי השיטה למינוי שופטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד התחומים בו התמקד אורבן היה הרשות השופטת בארצו. טרם תקופת שלטונו השנייה של אורבן מונו שופטי בית המשפט החוקתי בידי חברי ועדות מכל המפלגות, אולם בתקופת שלטונו שינה את הקריטריונים כך שרוב השופטים הם מינויים מטעם מפלגת השלטון, וגם אלו שאינם נתונים לפיקוח. בדצמבר 2018 אישרה ממשלת אורבן את הקמתה של מערכת בתי משפט חלופית. בראש מערכת המשפט עומד שר המשפטים ההונגרי, והוא אחראי על מינוי וקידום השופטים. מערכת המשפט החלופית עוסקת בתיקים הנוגעים למנהל ציבורי, בנושאים של פוליטיקה, שחיתות שלטונית, הזכות למחאה ועוד. מערכת המשפט המסורתית ממשיכה לפעול, אולם לא עוסקת יותר בפיקוח על הרשות המבצעת. אורבן קידם נושא זה בטענה שמערכת המשפט החלופית תהייה יעילה יותר ועצמאית יותר[2]. היא בוטלה בהמשך בעקבות לחץ בין-לאומי.

אורבן מרבה להתייחס לנושא הדמוגרפי בארצו, ומנסה לעודד נשים הונגריות להרבות וללדת כדי לחזק את הריבוי הטבעי. בתחילת שנת 2019 הכריז שאימהות לארבעה ילדים או יותר יהיו פטורות מתשלומי מס[2].

האיחוד האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדיניותו של אורבן בנושאים שונים הובילה למתיחות בין ממשלתו לבין האיחוד האירופי. מנהיגים אירופים ביקר את מדיניותו כלפי פליטים ואת החוקים שפגעו, לתפיסתם, ברשות השופטת, בתקשורת ובאיכות הדמוקרטיה במדינה. בספטמבר 2019 הפעיל הפרלמנט האירופי את סעיף 7 באמנת האיחוד האירופי נגד הונגריה. מהלך זה היה המשמעותי והתקיף ביותר שננקט עד אותה עת נגד מדינה החברה באיחוד. בעקבותיו נשללו חלק מזכויותיה של הונגריה באיחוד. אורבן כרת ברית פוליטית עם פולין כדי לנטרל מהלך אפשרי שישלול את זכות ההצבעה שלו.[דרושה הבהרה] בבחירות לפרלמנט האירופי בשנת 2019 קיבל 52% מהקולות של המצביעים בהונגריה. יחסיה של מפלגת הפידס עם קואליציית ה-EEP הפכו למורכבים יותר על רקע ההליך שהופעל נגד הונגריה[2][4].

בצל מגפת הקורונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מגפת הקורונה בהונגריה

ב-11 במרץ 2020 הכריז אורבן מצב חירום על רקע התפשטותה של מגפת הקורונה באירופה. ב-30 במרץ העביר הפרלמנט ההונגרי חוק המאפשר לאורבן לשלוט מתוקף צווים, שאורבן יכול לנפק ללא צורך באישור או דיון, כל זמן שמצב החירום בתוקף, ובמקביל מאפשר לאורבן להאריך את מצב החירום לפי שיקול דעתו. החוק עורר ביקורת קשה באופוזיציה המקומית, ארגוני זכויות אדם ומוסדות בין-לאומיים כגון המועצה האירופית; הביקורת העיקרית הייתה שהסמכויות החדשות אינן בעלות תוקף תפוגה ברור[9].

לקראת הבחירות של שנת 2022, על רקע המשבר שנגרם בעקבות מגפת הקורונה, ופרשיות שונות של חברי מפלגת הפידס, התאחדו 6 מפלגות מהאופוזיציה של הונגריה, בקשת פוליטית רחבה מהימין הקיצוני ועד למפלגה הליברלית, שהכריזו שיבחרו יחד נציג משותף לראשות הממשלה, במטרה מוצהרת להביא לסיום "עידן אורבן"[10]. בראש המפלגה המאוחדת יעמוד בבחירות פטר מארקי-זאי. אף על פי כן, אורבן הביס את יריביו גם בבחירות הללו, כאשר מפלגתו זוכה ב-53% מהקולות, וב-135 מושבים בפרלמנט[11].

בזמן הפלישה הרוסית לאוקראינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2022, ממשלתו הכריזה על מצב חירום במדינה עקב הפלישה הרוסית לאוקראינה[12]. אורבן תמך בחלק מהצעדים של מדינות אירופה נגד רוסיה, אך הוא הוביל את הלחץ למיתונם ומנע מהאיחוד להטיל חרם מלא על שוק האנרגיה הרוסי. בעקבות החלטת האיחוד האירופי להקפיא את היכולת של הונגריה להשתמש בתקציב הפיתוח של הארגון, הכריז אורבן על מצב חירום שבמסגרתו חברות נדרשות להעביר "רווחי יתר" כדי לחזק את תקציב המדינה[13].

לקראת הבחירות לראשות הממשלה באפריל 2022, הגדיל אורבן הוצאות ממשלתיות והתחייב להשאיר את הסובסידיות לשירותי התשתיות[14].

אולם ביולי 2022, החל להנהיג מדיניות צנע. למשל, בוצע קיצוץ בהוצאות והקפאה של מימון ממשלתי בסך 1.4 מיליארד דולר, וגם נקבעה הגבלת סובסידיות בנות עשור ששמרו את חשבונות החשמל של משקי הבית נמוכים מאוד ביחס למחירי השוק. היא סימנה את שינויי המדיניות הגדולים ביותר של אורבן מאז 2010, אז השיק קמפיין בחירות שהתבסס על מדיניות כלכלית נדיבה כדי לחזור לתפקיד ראש הממשלה ולרכז סביבו כוח. שינוי המדיניות של אורבן הגיע כאשר האינפלציה הייתה בשיא של שני עשורים, המטבע הלאומי נחלש, כספי האיחוד האירופי הוקפאו לאור מחלוקת סביב חששות הארגון על הקפדתה של הונגריה על סטנדרטים דמוקרטיים, ובמדינה חששו כי רוסיה תעצור את הזרמת הגז הטבעי לאירופה.

אורבן המשיך להתנגד להגירה[15] ולהתמזגות אוכלוסיות שאינן אירופאיות בחברה ההונגרית. הוא אף אמר "אנחנו (ההונגרים) איננו גזע מעורב, ואנחנו לא רוצים להפוך לגזע מעורב"[16].

במהלך תקופתו, ירדה המדינה במדד השיגשוג של מכון לגאטום השמרני[17] וגם במדד החדשנות[18].

בתחילת 2023 העביר אורבן סדרת צווים ורגולציות שמקשות על משקיעים זרים לנהל עסקים במדינה, כמו צו המטיל מס כרייה של 90% נוסף למיסים הקיימים, או דרישה לאסור יצוא בלי אישור ממשלתי. הצווים יצרו עבור חלק מהחברות הזרות מצב מעשי בו הדבר המשתלם עבורן הוא למכור את אחזקותיהן במדינה ולעזוב. בחלק מהמקרים בעלי הון המוכרים כמקורבים לאורבן הציעו לחברות הזרות לקנות נתחים מאחזקותיהן במדינה[19][20]. בדו"ח שהופק באיחוד האירופי מנו למעלה מ־30 פעמים מאז 2014 בהן התערבה הונגריה בשוק החופשי באופן שתמרץ משקיעים זרים להעביר נכסים לבעלי הון מקומיים או לבעלות המדינה[20].

במאי 2023, בניסיון לשכנע את האיחוד האירופי לשחרר לה מענקים בסך כ-13 מיליארד אירו, אושרו שינויים שמטרתם לחזק את עצמאות מערכת המשפט במדינה[21].

אורבן וישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורבן מתארח אצל עלי ח'אמנאי, המנהיג העליון של איראן, ב-2015

אורבן נחשב לתומך בעמדותיה של ישראל[22], ופעמים רבות[23][24] מנע פעולות של האיחוד האירופי נגד ישראל. בשנת 2021 מסרה שרת המשפטים בממשלתו, יודית וארגה, בראיון לישראל היום, כי "הונגריה מובילה כעת לשינוי בגישת אירופה ביחס לירושלים"[25].

במאי 2021, במהלך "מבצע שומר החומות", הכריז אורבן כי הוא "הטיל וטו על החלטת האיחוד האירופי נגד ישראל", ומתח ביקורת חריפה על היחס העוין של חלק ממדינות האיחוד האירופי כלפי ישראל[23].

לצד התמיכה בישראל, ממשלתו של אורבן לאורך השנים טיפחה גם קשרים טובים עם איראן[26], ובנובמבר 2022 הביע שר החוץ שלו תמיכה בחזרה להסכם הגרעין ובפיתוח תוכנית גרעין איראנית "לצורכי שלום"[27][28].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – זכויות האדם בהונגריה

בשלהי שנת 2011 החל אורבן להעביר חקיקה בארצו נגד חוקים בעלי סממנים ליברליים. בין החוקים: הצעת חוק לפיה מפלגתו של אורבן תוכל להחזיק בשני שלישים מהמושבים בפרלמנט, גם אם זכתה רק ב-25 אחוזים מקולות הבוחרים ובכך יגביר את סיכוייו להיבחר; "חוק הדת", המוציא מחוץ לחוק מספר דתות מיעוטים בהונגריה; "חוק התקשורת", המטיל מגבלות על הסיקור התקשורתי; והצעת חוק הקובעת כי המפלגה הסוציאליסטית היא הנושאת באחריות לפשעי המפלגה הקומוניסטית בעבר[29]. עקב סדרת הצעות חקיקה וחוקים שנועדו לפגוע בעצמאותם של הבנק המרכזי, של בית המשפט העליון ושל הרשות להגנת המידע, הודיע האיחוד האירופי שבכוונתו לפתוח בהליכים כנגד ממשלת הונגריה שעשויים לפגוע בסיוע הכלכלי החיוני למדינה ואף בחברותה באיחוד[30].

בעקבות חוק התקשורת, ארגון Freedom House (אנ'), שמנתח את חופש העיתונות ברחבי העולם, כינה את המהלך "צעד חסר תקדים עבור חברה באיחוד האירופי"', ובהמשך הוריד את דירוגה של הונגריה על פי הארגון מ"חופשית למחצה" ל"לא חופשית"[2].

בעקבות חזונו של אורבן לכונן בהונגריה משטר של "דמוקרטיה לא ליברלית", התבטא פרופסור יאן-וורנר מילר, מומחה למשטרים דמוקרטיים מאוניברסיטת פרינסטון שהמונח "דמוקרטיה לא ליברלית" לא באמת קיים.[31] מולר הסביר שהמונח נכנס לשיח בסוף המאה ה-20, בקרב נוצרים דמוקרטים שעבורם המושג "ליברליזם" היה קשור לאינדיבידואליזם, מטריאליזם ובמידה מסוימת גם אתאיזם. אורבן נותן פירוש שונה למונח ומצדיק באמצעותו ניסיונות להגביל את חופש הביטוי, את הפלורליזם בתקשורת ובשיח הציבורי, אספקטים מסוימים של זכויות אזרח כמו זכויות מיעוטים ועוד – ואלו למעשה יסודות הדמוקרטיה, כך שמעשית, על פי גישתו של מולר, הגישה של "דמוקרטיה לא ליברלית" של אורבן מתקיפה את יסודות הדמוקרטיה ולמעשה פוגעת בזכויות האדם בהונגריה[2].

בערב 21 במאי 2017 צעדו אלפי מפגינים במרכז בודפשט מול בית הפרלמנט בקריאה לממשלת אורבן לבטל הצעות חוק שאישורן עלול להביא לסגירת האוניברסיטה המרכז-אירופית (CEU שנוסדה ב-1991) ולפגוע בארגונים לא ממשלתיים הפעילים במדינה. מייסד האוניברסיטה ומי שמימן אותה הוא המיליארדר היהודי ממוצא הונגרי, ג'ורג' סורוס, יריב מר של אורבן מבחינה אידאולוגית, בעל עמדות ליברליות ומפעיל ארגונים לא ממשלתיים הפועלים בהונגריה מאז 1991 ומקדמים רעיונות ליברליים. מבקריו של אורבן טוענים כי הוא מחריף את מהלכיו נגד סורוס בפרט והחברה האזרחית במדינה בכלל. הנציבות האירופית החלה בהליך משפטי נגד ממשלת הונגריה בשל הצעות החוק, ואילו הפרלמנט האירופי גינה את הונגריה בשל מה שהוא כינה "ההתדרדרות הרצינית במצב שלטון החוק והזכויות הבסיסיות". מפלגת השלטון ההונגרית הגיבה להפגנה וקבעה שמדובר בניסיון נוסף של "רשת סורוס" ללחוץ את ממשלת הונגריה לשנות את מדיניות ההגירה שלה.

לאחר ההכרזה על הקמת מערכת המשפט החלופית בהונגריה בשנת 2018, כתב פרופ' קאס מודי, מומחה לקיצוניות ודמוקרטיה באירופה מאוניברסיטת ג'ורג'יה, ש"הונגריה תהפוך לבעלת משטר אוטוריטרי שבו האופוזיציה אומנם קיימת, אבל לא באמת יכולה לאתגר את השלטון ולא מסוגלת להוביל לשינויים"[2].

לאחר חקיקת החוק המאפשר לאורבן שלטון באמצעות צווי חירום, בעת התפרצות מגפת הקורונה, האשים אותו האיחוד האירופי בשחיקת שלטון החוק והאיזונים והבלמים תחת שלטונו[32].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בהונגרית נאמר שם המשפחה לפני השם הפרטי, כך: "אורבן מיהאי ויקטור"
 2. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 יואב איילון, כך חיסל אורבן את הדמוקרטיה הליברלית ההונגרית, באתר "שקוף", 6 בינואר 2020
 3. ^ AP, ראש ממשלת הונגריה: ליברליות זו מחלה, באתר ynet, 4 במאי 2023
 4. ^ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Viktor Orbán, אנציקלופדיה בריטניקה
 5. ^ יונתן קירשנבאום, ‏האביב מול החורף, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 23 במאי 2019
 6. ^ שרית מנחם כרמי, שקשוקה הונגרית, באתר הארץ, 17 ביוני 2010
 7. ^ 1 2 יואב קרני, ‏סיכום 2019: הרודנים החזקים בעולם הפכו לקצת פחות חזקים | פרשנות, באתר גלובס, 28 בדצמבר 2019
 8. ^ 1 2 What happened in the Hungarian media could happen in your country too, euronews
 9. ^ סוכנויות הידיעות, מצב חירום ללא הגבלה: ר"מ הונגריה מתחזק בחסות הקורונה, באתר ynet, 30 במרץ 2020
 10. ^ מהליברלים ועד הימין הקיצוני: האופוזיציה בהונגריה מתאחדת נגד אורבן, באתר וואלה!‏, 23 בדצמבר 2020
 11. ^ Viktor Orbán wins fourth consecutive term as Hungary’s prime minister, the Guardian, ‏2022-04-03 (באנגלית)
 12. ^ הונגריה הכריזה על מצב חירום במדינה עקב המלחמה באוקראינה, באתר וואלה!‏, 24 במאי 2022
 13. ^ אתר למנויים בלבד מצב חירום הוכרז בהונגריה: חברות נדרשות להעביר רווחים לממשלה, באתר TheMarker‏, 26 במאי 2022
 14. ^ אתר למנויים בלבד מדיניות הצנע החדשה של אורבן הוציאה המוני הונגרים לרחובות, באתר TheMarker‏, 17 ביולי 2022
 15. ^ יהודי הונגריה מודאגים מנאום "הגזעים המעורבים" של רה"מ אורבן, באתר ynet, 25 ביולי 2022
 16. ^ ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן: "לא רוצים להפוך לגזע מעורב" | חדשות 13, באתר רשת 13
 17. ^ Hungary (Ranked 44th) :, Legatum Prosperity Index 2021 (באנגלית)
 18. ^ Hungary Innovation index - data, chart, TheGlobalEconomy.com (באנגלית)
 19. ^ אתר למנויים בלבד אורבן דוחף חברות גרמניות לעזוב את הונגריה; המרוויחים הם מקורביו, באתר TheMarker‏, 2 באפריל 2023
 20. ^ 1 2 Jan Puhl und Michael Sauga, Viktor Orbán Ups the Pressure on German Companies to Leave Hungary, דר שפיגל, ‏31.03.2023
 21. ^ אתר למנויים בלבד בניסיון לחלץ כספים מהאיחוד האירופי, הונגריה אישרה "רפורמה משפטית", באתר הארץ, 3 במאי 2023
 22. ^ אלדד בק, שרת המשפטים ההונגרית: "הונגריה מובילה לשינוי בעמדת האיחוד כלפי ירושלים", באתר ישראל היום, 10 במרץ 2021
 23. ^ 1 2 אריאל כהנא, ר"מ הונגריה: "הטלנו וטו על החלטת האיחוד האירופי נגד ישראל", באתר ישראל היום, 21 במאי 2021
 24. ^ האיחוד האירופי נגד העברת שגרירויות לירושלים, באתר ערוץ 7, 10 ביולי 2019
 25. ^ אלדד בק, שרת המשפטים ההונגרית: "הונגריה מובילה לשינוי בעמדת האיחוד כלפי ירושלים", באתר ישראל היום
 26. ^ New era about to begin in Hungarian-Iranian relations – miniszterelnok.hu, miniszterelnok.hu
 27. ^ Attila Leitner, Szijjarto: Hungary, Iran working on developing economic cooperation, The Budapest Times, ‏2022-11-17 (באנגלית אמריקאית)
 28. ^ Hungary Supports Revival of Iran Nuclear Deal, Hungary Today, ‏2022-11-18 (באנגלית)
 29. ^ ניסן צור, האיחוד האירופי מאיים לנתק יחסיו עם הונגריה, באתר nrg‏, 1 בינואר 2012
 30. ^ סטיבן קאסל, ניו יורק טיימס, עקב איומי האיחוד: הונגריה תדון בשינוי חוקים אנטי-דמוקרטיים, באתר הארץ, 19 בינואר 2012
 31. ^ יאן-ורנר מולר, "דמוקרטיה לא-ליברלית? אין דבר כזה", תרגום: יניב פרקש, הזמן הזה, 2018
 32. ^ רויטרס‏, בלי פרלמנט, דרך צווים: אורבן קיבל סמכויות בלתי-מוגבלות בחסות הקורונה, באתר וואלה!‏, 30 במרץ 2020