ויקטור פרנקנשטיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ויקטור פרנקנשטיין
Victor Frankenstein
ויקטור פרנקנשטיין (מימין), כפי שהוצג לראשונה בקולנוע בסרט "פרנקנשטיין" משנת 1910
ויקטור פרנקנשטיין (מימין), כפי שהוצג לראשונה בקולנוע בסרט "פרנקנשטיין" משנת 1910
שם ספר "פרנקנשטיין, או פרומתאוס המודרני"
הופעה ראשונה 1818
יוצרים מרי שלי
גילום הדמות קולין קלייב, דייוויד אנדרס, איידן יונג, סמואל וסט, הארי טרדוויי, ראול ג'וליה, הלן מקרורי, ג'יימס מק'אבוי, Alec Newman, סטינג, פיטר קושינג, סדריק הארדוויק, ג'וני לי מילר, רלף בטס, בנדיקט קמברבאץ', קנת בראנה, אוסקר אייזק עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע
גזע אנושי
מין זכר
מקצוע מדען
אזרחות שווייץ עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ויקטור פרנקנשטיין הוא הדמות הראשית של "פרנקנשטיין, או פרומתאוס המודרני" - רומן מאת מרי שלי משנת 1818. פרנקנשטיין הוא מדען איטלקי-שווייצרי (יליד נאפולי, איטליה) אשר לאחר חקר תהליכים כימיים וריקבון של יצורים חיים, זוכה לתובנה לגבי בריאת החיים ומעניק חיים ליצור משלו, המכונה המפלצת של פרנקנשטיין, או לעיתים קרובות אופן פשוט "פרנקנשטיין". בהמשך, מתחרט ויקטור על שהתיימר לשחק את אלוהים באמצעות הבריאה שלו, מכיוון שבכך הוא מסכן את חייו שלו, כמו גם את חיי משפחתו וחבריו, כאשר היצור מבקש לנקום בו. ברומן אנו מתוודעים לדמות כאשר הוא מבקש לתפוס את המפלצת ליד הקוטב הצפוני וניצל ממוות על ידי רוברט וולטון וצוותו. על פי ההערכות, חלק מההיבטים של הדמות נוצרו בהשראת האלכימאי מהמאה ה-17 יוהאן קונרד דיפל. בעת כתיבת הספר, מרי שלי הייתה מודעת לניסוי בחשמל ורקמות מתות של לואיג'י גלווני ואחיינו אלדיני, וייתכן אף של אלסנדרו וולטה באוניברסיטת פאביה.

מקורות לדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1790 פורסמה נובלה בשם "Le Miroir des événements actuels ou la Belle au plus offrant" מאת הסופר הצרפתי פרנסואה-פליקס נוגרט (צר'), שבה הוצגה דמות של ממציא ששמו המלא הוא "Wak-wik-vauk-an-son-frankésteïn",‏[1] אשר בהמשך נקרא בקיצור "Frankésteïn". יש המשערים כי מדמות זו שאבה שלי השראה לדמותו של ד"ר ויקטור פרנקנשטיין, אולם אין שום הוכחה לכך שקראה את ספרו של נוגרט.[2]

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר ויקטור פרנקנשטיין נולד בנאפולי, איטליה (על פי מהדורת הרומן של שלי משנת 1831) למשפחה שווייצרית דוברת צרפתית. הוא היה בנם של אלפונס פרנקנשטיין וקרוליין בופור, שמתו משנית כאשר ויקטור היה בן 17. הוא מתאר כך את מוצאו: "אני יליד ז'נבה; ומשפחתי היא מהבולטות ברפובליקה ההיא. אבותיי. היה במשך שנים רבות עורכי-דין ונציגי ציבור, אבי מילא מספר תפקידים ציבוריים בכבוד רב ובמוניטין".[3] לד"ר פרנקנשטיין יש שני אחים צעירים יותר - ויליאם, הצעיר, וארנסט, הילד האמצעי. ד"ר פרנקנשטיין מתאהב באליזבת לוונצה (אנ'), שהופכת לאחותו המאמצת (בת דודתו בדם במהדורת 1818) ובסופו של דבר לארוסתו.

כילד, ד"ר פרנקנשטיין התעניין בעבודותיהם של אלכימאים כגון קורנליוס אגריפס, פאראצלסוס ואלברטוס מגנוס, והוא השתוקק לגלות את "סם החיים האגדי". עם זאת, הוא מאבד עניין בכל התחומים הללו, ובמדע בכללותו, לאחר שהוא רואה שרידי עץ שנפגע על ידי ברק; למרות זאת, באוניברסיטת אינגולשטאדט, שבאינגולשטאדט, בוואריה, ד"ר פרנקנשטיין מפתח חיבה לכימיה, ונעשה אובססיבי לרעיון ליצור חיים מחומר דומם באמצעים מלאכותיים, מטרה שהוא השקיע שנתיים להשגתה.

בדרכים-לא-דרכים, ד"ר פרנקנשטיין משיג חלקי גופות של בני-אדם ומצליח להרכיב אותם ליצור דמוי-אדם ולהפיח בו חיים, אך הוא נחרד מכיעורו של היצור. הוא בורח מיצירתו, שנעלמת ולאחר מספר התקלויות עם המקומיים, היצור נשבע לנקום ביוצרו. לאחר שנמצאת גופתו של ויליאם (אחיו הצעיר של ד"ר פרנקנשטיין) ונקבע שהוא נרצח, ד"ר פרנקנשטיין יודע מיד שיצירתו היא הרוצח, אך לא אומר דבר. עוזרת הבית של משפחת פרנקנשטיין, ג'סטין, מואשמת במותו של הילד ומוצאת להורג; ד"ר פרנקנשטיין חש רגשות אשם, אך אינו מגלה את האמת משום שהוא חושב שאף אחד לא יאמין לסיפורו, והוא חושש מהתגובות שסיפור כזה יעורר.

היצור ניגש לד"ר פרנקנשטיין ומתחנן שייצור עבורו בת-לוויה נשית. ד"ר פרנקנשטיין מסכים, אך בסופו של דבר משמיד את יצירתו זו, מחשש ששתי המפלצות שיצר יולידו גזע שלם חדש של מפלצות. היצור זועם ונשבע לנקום; הוא הורג את הנרי קלרבל, חברו הטוב ביותר של ד"ר פרנקנשטיין, ומבטיח לו: "מנעת ממני את ליל הכלולות שלי - אני אהיה איתך ב[ליל הכלולות] שלך!" היצור מקיים את הבטחתו בכך שהוא חונק את אליזבת על מיטת הכלולות שלה. באותו הלילה, אביו של ד"ר פרנקנשטיין נפטר מצער. כשלא נותר לו עוד דבר לחיות עבורו, ד"ר פרנקנשטיין מחליט להקדיש את חייו להשמדת היצור.

ד"ר פרנקנשטיין רודף אחרי "השטן" או "השד" (כפי שהוא מכנה את יצירתו) עד לאזור הארקטי, בכוונתו להשמידו. הוא מחולץ על ידי ספינה, ובה משלחת המנסה להגיע אל הקוטב הצפוני, אך נפטר זמן קצר לאחר שהוא מספר את עלילותיו לקפטן הספינה, רוברט וולטון. לאחר שהמפלצת מגלה כי יוצרה מת, היא חשה צער רב ונודרת להצית את עצמה ולהתאבד "בקצה הצפוני ביותר של העולם"; לאחר מכן, המפלצת נעלמת, ומאז לא היא לא נראתה שוב לעולם ולא נשמעה שוב לעולם.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד עיבודים קולנועיים רבים (בעיקר: הסרט "פרנקנשטיין" משנת 1931 ומאוחר יותר, מספר סרטים בהשתתפותו של פיטר קושינג, החל משנת 1957) הציגו את ד"ר פרנקנשטיין כמדען מטורף ארכיטיפי, הרומן הציג אותו כדמות טרגית.

פרסי שלי, בעלה של הסופרת מרי, שימש השפעה משמעותית לדמות. ויקטור היה שם העט של פרסי, כמו באוסף השירה שכתב עם אחותו אליזבת, "Original Poetry by Victor and Cazire" (אנ').‏[4] יש המשערים כי פרסי היה אחד מיני מקורות השראה רבים של מרי שלי עבור דמותו של ד"ר ויקטור פרנקנשטיין; בזמן שהיה סטודנט באיטון קולג', פרסי "התנסה בחשמל ובמגנטיות, כמו גם באבקת שרפה ובתגובות כימיות רבות", וחדריו באוניברסיטת אוקספורד היו מלאים בציוד מדעי.[5] פרסי היה בן בכור למשפחה עשירה בעלת קשרים פוליטיים, וצאצא של הברון סר ביש קלי (אנ'). כאמור ברומן, משפחתו של ד"ר פרנקנשטיין היא אחת הנכבדות שברפובליקה הז'נבית ואבותיו היו עורכי-דין ונציגי ציבור. לפרסי הייתה אחות בשם אליזבת; לפרנקנשטיין הייתה אחות מאומצת בשם אליזבת. ב-22 בפברואר 1815, מרי שלי ילדה תינוק, חודשיים לפני המועד; התינוק נפטר כעבור שבועיים.[6] שאלת האחריות של ד"ר פרנקנשטיין כלפי היצור - במובנים מסוימים כמו זו של הורה לילדו - היא אחד הנושאים המרכזיים של הספר.

לאובססיה תפקיד מרכזי בהתפתחות דמותו של ד"ר פרנקנשטיין. ראשית, בילדותו הוא אובססיבי לקריאת ספרים רבים בנושא אלכימיה, אסטרולוגיה ופסאודו-מדע. מאוחר יותר, כגבר צעיר, הוא מתלהב מלימודי מדעי החיים - בעיקר בהתמודדות עם מוות והחייאת מתים. לבסוף, לאחר יצירת המפלצת, ד"ר פרנקנשטיין חש אשמה, ייאוש וצער, מה שמוביל אותו לעיסוק אובססיבי בטבעו של היצור שיצר.

הופעות נבחרות במדיות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד הרומן המקורי, דמותו של ד"ר פרנקנשטיין מופיעה או מוזכרת גם בספרים אחרים, סרטי קולנוע, סדרות טלוויזיה ואמצעי מדיה אחרים, החל מפסטיש וכלה בפרודיות. להלן רשימה חלקית של הופעות ואזכורים אלו.

ספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בספר "Frankenstein's Aunt" מאת אלן רונה פטרסון (1978), דודתו של הברון מגיעה לטירת פרנקנשטיין כדי לעשות סדר, בעקבות התוהו ובוהו שנגרם על ידי הניסויים של אחיינה. ברומן ההמשך, "Frankenstein's Aunt Returns" (‏1989), פרנקנשטיין יוצר ילד עבור המפלצת וכלתו.
 • בסדרת ספרים מאת דין קונץ שפורסמה לראשונה בשנת 2004, ד"ר פרנקנשטיין, אשר אימץ לעצמו את השם הבדוי ויקטור הליוס, שורד עד ימינו, ומתגורר בניו אורלינס המודרנית, תוך שהוא שואף להקים "גזע חדש" של אנושות; כעת, הוא יוצר את מפלצותיו במיכלי מים, במימון אדולף היטלר, יוסיף סטלין ופידל קסטרו. מפלצותיו מתגלות כפגומות, הן נפשית והן רגשית, והליוס נאלץ להרוג אותן, כל זאת בעודו משוכנע כי הדבר נובע מפגם בתהליך הייצור, ולא במגבלה של יכולותיו. מולו מתייצבת המפלצת הראשונה שיצר, המכונה כעת "דוקאליון", על שם הדמות דאוקליון מהמיתולוגיה היוונית, שבמשך השנים פיתחה יכולות טלפורטציה, וכן שני בלשים של משטרת ניו אורלינס.
 • ברומן "This Dark Endeavor" מאת קנת' אופל, כמו גם בספר ההמשך שלו "Such Wicked Intent", פרנקנשטיין הוא בן 16, ומוצג כמדען שאפתן, שיוצר יצור משלו, תוך שימוש בחלקי גופתו של אחיו התאום שנפטר, קונרד.
 • בשנת 2001 יצא לאור ספרו של קרטיס ג'בלינג, "Frankenstein's Cat", בו הוא מציג את ד"ר פרנקנשטיין זמן מה לפני שיצר את המפלצת שלו. בספר, הוא יוצר חתול בשם "תשע" (ששמו נקרא בגלל האמונה הטפלה שלחתולים תשע נשמות). מאוחר יותר, ספר זה עובד לסדרת טלוויזיה שעלתה לשידור לראשונה בשנת 2007.

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ויקטור פרנקנשטיין מופיע במשחק הרפתקה ממוחשב משנת 1995 בשם "Frankenstein: Through the Eyes of the Monster"; את דמותו של ד"ר פרנקנשטיין גילם טים קארי, בצילומי לייב אקשן המשולבים בגרפיקה הממוחשבת של המשחק.
 • במשחק המחשב "Castlevania: Lords of Shadow" מוזכרת מספר פעמים דמותו של "פרידריך פון פרנקנשטיין", ככל הנראה אנלוגיה לוויקטור פרנקנשטיין או אב קדמון שלו.[9]
 • ויקטור פרנקנשטיין הוא אחת הדמויות הראשיות של משחק המחשב היפני "Code: Realize − Guardian of Rebirth" (אנ').

סדרות רשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סדרת רשת של PBS משנת 2014 בשם "Frankenstein, M.D.", שנוצרה על ידי אולפני PBS Digital ו- Pemberley Digital, מתמקדת בוויקטוריה פרנקנשטיין, סטודנטית לרפואה שנחושה להוכיח את עצמה בתחומה. בסדרה זו הוחלפו מגדרי חלק מהדמויות, כפי שהופיעו במקור הספרותי, למשל: אליזבת הופכת לאלי לוונצה והנרי הופך לרורי קלרוול.

באלט[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ויקטור פרנקנשטיין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Original text (אורכב 05.01.2018 בארכיון Wayback Machine) on Gallica.
 2. ^ Douthwaite, Julia V.; Richter, Daniel. "The Frankenstein of the French Revolution: Nogaret's automaton tale of 1790". European Romantic Review. 20.
 3. ^ Shelley, Mary. Frankenstein; or, The Modern Prometheus Chapter 1 (first sentence)
 4. ^ Sandy, Mark (2002-09-20). "Original Poetry by Victor and Cazire". The Literary Encyclopedia. The Literary Dictionary Company. ארכיון מ-2006-11-08. נבדק ב-2007-01-02.
 5. ^ "Percy Bysshe Shelley (1792–1822)". Romantic Natural History. Department of English, Dickinson College. ארכיון מ-2006-08-16. נבדק ב-2007-01-02.
 6. ^ "Journal 6 December – Very Unwell. Shelley & Clary walk out, as usual, to heaps of places...A letter from Hookham to say that Harriet has been brought to bed of a son and heir. Shelley writes a number of circular letters on this event, which ought to be ushered in with ringing of bells, etc., for it is the son of his wife." Quoted in Spark, 39.
 7. ^ Once Upon a Time - Behind the Magic, Titan Books, London, October 2013, p. 162. Facsimile by Google Books.
  "Archived copy". ארכיון מ-2017-04-15. נבדק ב-2017-07-27. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "National Theatre Live programme / Broadcasts - FRANKENSTEIN - with Benedict Cumberbatch & Jonny Lee Miller - (directed by Danny Boyle)". National Theatre Live. 2013. אורכב מ-המקור ב-6 בספטמבר 2013. נבדק ב-11 בספטמבר 2013. {{cite web}}: (עזרה)
 9. ^ Noble Wolf (10 ביולי 2011). "Castlevania: Lords of Shadow The Movie Episode 10" – via YouTube. {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ "Frankenstein — Productions — Royal Opera House". www.roh.org.uk. ארכיון מ-2017-10-16. נבדק ב-2018-03-28.
 11. ^ "San Francisco Ballet - Production". www.sfballet.org. ארכיון מ-2018-03-29. נבדק ב-2018-03-28.