ויקיפדיה:איך להקים אסם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הקמת אסם הוא כינוי להתארגנות של מספר ויקיפדים בכדי לבצע משימת תחזוקה פשוטה יחסית המהווה נטל גדול מדי על ויקיפד אחד ואשר אינה ניתנת לביצוע על ידי בוט אלא מצריכה התערבות אנושית.

אסם בוויסקונסין

הקמת אסם היא פעילות קהילתית שמקורה במאות ה-18 וה-19 בצפון אמריקה. כל חברי הקהילה התגייסו למשך יום-יומיים כדי לסייע למשפחה מקרב הקהילה כדי לבנות אסם לאחסון התבואה של אותה משפחה. כשלב מקדים להקמת האסם בוצעו מספר פעילויות: איסוף החומרים, הכשרת הקרקע, הכנת תכנית לאסם ושכירת אנשי מקצוע ספציפיים. עם השלמת שלבי ההכנה, התאספו כל חברי הקהילה בראשות מנהל ההקמה ותוך עבודת צוות ובשיתוף פעולה בנו את האסם בתוך יום או יומיים. – משימה, שהייתה לוקחת למשפחה לבדה מספר שבועות או חודשים. זוהי פעילות חברתית חיובית שגם מחזקת את הקשרים בין חברי הקהילה.

ובוויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

ישנן משימות ארוכות ומפרכות, שהן טכניות באופיין - תחזוקה שוטפת של ערכים שנדרשת עקב סיבות שונות - החלת תבנית חדשה, תיקון בהתאם לשינוי בתוכנה וכו'. אם ויקיפד אחד ייקח על עצמו את המלאכה, היא תמנע ממנו לתרום למשך זמן רב, או לחלופין תימשך זמן רב בעצמה. גם אם מספר ויקיפדים באופן עצמאי ייקחו עליהם לפעול בנושא, סביר להניח שהם יתנגשו אחד בשני בשל חוסר תיאום. הקמת אסם באה כדי לעזור כאן. זוהי התארגנות של מספר ויקיפדים כדי לבצע משימה מוגדרת מראש בחלון זמן מוגדר, בלי חשש להתנגשויות או כפילויות.

כיצד לארגן הקמת אסם?[עריכת קוד מקור]

כדי להקים אסם צריך קודם כל יוזמה. על הוויקיפד היוזם לאתר בעיה, שפתרונה הוא עבודת תחזוקה טכנית שלא דורשת היכרות עם תוכן ספציפי. אחרי בחירת התחום יש להכין (כמו בהקמת אסם אמתית) את התשתית. אין צורך לנכש עשבים או לארגן קרשים, אלא להכין דף שבו תפורט המטלה, כולל הסברים בשפה פשוטה והכי חשוב - חלוקה ליחידות עבודה. לאחר מכן יש להודיע על הקמת האסם ולפקח על הביצוע. בסופו של דבר, אפשר להודות לכולם והנה - הרווחנו כולנו!

אילו משימות אינן מתאימות להקמת אסם?[עריכת קוד מקור]

לא כל משימה מתאימה להקמת אסם. משימה שדורשת ידע ספציפי ככל הנראה לא תתאים לסוג עבודה שכזה, שכן מעט מאד ויקיפדים יוכלו להשתתף בה. במקרה כזה עדיף לפנות בדפי השיחה של אותם ויקיפדים שמתעניינים בתחום ולארגן את ביצוע המשימה בצורה אחרת. כמו כן, משימה שמורכבת מיותר מדי יחידות עבודה (כלל אצבע - עד 10 יחידות עבודה) כנראה שעדיין לא מתאימה לוויקיפדיה שלנו, עקב מיעוט המשתתפים. מה שיקרה זה שיחידות עבודה יוותרו ללא ויקיפד אחראי, והמשימה לא תסתיים. משימות כאלו מצריכות ככל הנראה התגייסות רצינית יותר שלא במסגרת הקמת אסם, ראו למשל ויקיפדיה:פרויקט "בית השיטה" או ויקיפדיה:פרויקט מדינות. לרשימה מקיפה יותר של מיזמים ראו ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה. אם המשימה שברצונכם לבצע אינה עונה על אחד או יותר מהתנאים להקמת אסם, כדאי שתקימו מיזם במקום לארגן הקמת אסם.

הכנות[עריכת קוד מקור]

אסם בדרום אונטריו שבקנדה

ישנם שני סודות להקמת אסם מוצלחת. הסוד הראשון הוא ארגון קפדני ומדוקדק. על הוויקיפד המארגן להכין דף משימה מפורט שבו יסביר מהי המטלה וכיצד מבצעים אותה, רצוי בליווי דוגמה או שתיים. לאחר מכן יש להציג את החלוקה ליחידות עבודה. בראש כל יחידת עבודה יש להשאיר מקום שבו הוויקיפד שלקח על עצמו את יחידת העבודה יוכל לחתום, כדי למנוע התנגשויות. כדאי גם להכין מראש מקום בתחתית העמוד שבו ירוכזו ערכים שבהם ישנן בעיות פרטניות לטיפול מאוחר יותר לאחר סיום הפעילות המרכזית. להלן הצעה לפורמט לדף שכזה:


ערכים שיש לשים בהם תבנית מאמר ראשי. בכל יחידת עבודה יש כ-20 מאמרים. כל ויקיפד/ית שמאמץ/ת יחידת עבודה - נא לחתום ולסמן שהיא בטיפול.

התבנית היא:
{{הפניה למאמר ראשי}}.
שימוש לדוגמה:
{{הפניה למאמר ראשי|היסטוריה של אירופה}}.

יש להסיר את הסוגריים המרובעים מהערך המקושר.

אם יש ערכים "סוררים" (ראו למשל [[המהפכה הצרפתית]]) צרפו אותם לרשימה בתחתית העמוד, לטיפול פרטני.

==1==
ויקיפד/ית:

[[אירופה]] [[שווייץ]] [[ישראל]] [[ירושלים]] [[ירדן]] [[תורכיה]] [[ארצות הברית]] [[הודו]] [[יפן]] [[יהדות צרפת]] [[רוסיה]] [[אפגניסטן]] [[אלג'יריה]] [[גרמניה]] [[עיראק]] [[אלכסנדר הגדול]] [[דנמרק]]

...

==לטיפול פרטני==


הקפידו לחלק את יחידות העבודה לגודל סביר. כלל האצבע הוא שיחידת עבודה צריכה להיות כזו שוויקיפד יוכל לסיים אותה בכחצי שעה. מעבר לכך זו כבר כנראה דרישה מוגזמת, ופחות מכך זה פשוט בזבוז של כוח אדם.

הצעות לאסמים להקמה[עריכת קוד מקור]

כל אחד או אחת מהוויקיפדים מוזמנים להציע כאן אסמים להקמה. אם אתם לוקחים על עצמכם לרכז הקמת אסם, אנא חתמו את שמכם בשורת המשימה שלקחתם על עצמכם. לאחר סיום ההקמה, מחקו את השורה והוסיפו את דף ריכוז המשימה לפסקה המרכזת את האסמים שכבר הוקמו.

הכרזה על הקמת האסם[עריכת קוד מקור]

הכרזה על הקמת אסם יש לבצע במזנון. כאן מסתתר לו הסוד השני להקמת אסם מוצלחת - התלהבות. הציגו את הקמת האסם כאתגר לוויקיפדים. הציעו מסגרת זמן ("עד היום בצהריים", "עד חצות") שתאתגר את הוויקיפדים לסיים את המשימה במהירות ולהתנדב. אתם יכולים לדווח על ההתקדמות בביצוע, באחוזים וכו'. כיד הדמיון הטובה עליכם.

מעקב אחר הביצוע[עריכת קוד מקור]

תפקיד חשוב של הוויקיפד או הוויקיפדית שלקחו על עצמם לארגן אסם הוא הוא לעקוב אחר הביצוע בפועל של הקמתו. יש לשים לב שאם נפתחה יחידת עבודה אך נדמה כי ננטש, כדאי להציגה מחדש כיחידת עבודה פנויה. שימו גם לב לבעיות ספציפיות שצצות במהלך העבודה והציעו פתרונות, או לחלופין, תעדו את יוצאי הדופן בדף המיזם לשם טיפול פרטני מאוחר יותר (כדי שלא יעצרו את המשך העבודה). אם חס וחלילה מתברר במהלך העבודה שישנן בעיות בלתי צפויות שהופכות את הקמת האסם הזה לבלתי אפשרית, הודיעו למשתתפים מוקדם ככל האפשר (שהרי אף אחד לא שש לעבוד לחינם) ופעלו כדי לשחזר את המצב לקדמותו.

סיום[עריכת קוד מקור]

גם את הכרזת הסיום אתם יכולים לבצע במזנון, בתת סעיף של ההכרזה על הקמת האסם. אל תשכחו להודות לוויקיפדים שסייעו במשימה. כל אחד שואב סיפוק מכך שמכירים תודה על התנדבותו.

אסמים שכבר הוקמו[עריכת קוד מקור]

אסמים שהסתיימו[עריכת קוד מקור]

אסמים בעבודה[עריכת קוד מקור]

קומו והצטרפו!

אסמים לא פעילים כרגע[עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]