ויקיפדיה:איך לנטר ולהישאר בחיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ונדליזם

ניטור דף השינויים האחרונים הוא אחד הדברים החשובים במיוחד, יש האומרים אף יותר חשוב מכתיבת ערכים חדשים. בראש ובראשונה מדובר בבדיקת כל העריכות של כל העורכים האנונימיים והמשתמשים החדשים. בנוסף, ולא פחות חשוב, יש לבדוק מדגמית עריכות של משתמשים רשומים, ואף משתמשים מוכרים.

בביצוע הבדיקה יש לבדוק שני דברים עיקריים:

 • ניסויים או השחתות ברורות (תוספות כגון "דגלחיכדגכל" או <math>formula</math> או "איציק המלך!").
 • הפרה של זכויות יוצרים.

משתמשים ותיקים המכירים טוב את הכללים, ההנחיות והנהגים של הקהילה יכולים אף להנחות משתמשים חדשים כאשר הם רואים חריגה מכללים אלו.

השחתות ברורות קל לאתר ולכן אין צורך להרחיב בנושא. לעניין בדיקת הפרות של זכויות יוצרים, נעשה שימוש בגוגל על מנת לאתר הפרות כאלו, הן הפרות של טקסטים מועתקים והן הפרות של תמונות שאינן חופשיות.

כל משתמש יכול לעסוק בפעילות ניטור אך על מנת להשיג את מירב התועלת מפעילות הניטור, יש לשאוף לקבלת הרשאות מנטר, המסייעות למנטר לזהות עריכות שטרם נבדקו, ולאחר בדיקתן מאפשרות לסמן אותן כבדוקות וכך לצמצם את מספר הדפים שמנטרים אחרים צריכים לבדוק.

פרקטיקות ניטור[עריכת קוד מקור]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ויקיפדיה:זיהוי השחתות ועריכות שגויות

סימון גרסה כבדוקה (אפשרות הזמינה לבעלי הרשאת מנטר או מפעיל מערכת) נועדה לאפשר למנטרים אחרים לעבור לבדוק עריכות אחרות וכך הופכת את עבודת הניטור ליותר יעילה. לאחר הבדיקה יש לסמן את העריכה כבדוקה על מנת שמנטרים אחרים יוכלו לסנן אותה מרשימת השינויים האחרונים. ביטול עריכה, בניגוד לשחזור, אינו מסמן אוטומטית את העריכות כבדוקות. לכן במקרה שהעריכה טופלה על ידי ביטול, ראוי לסמן אותה כבדוקה לאחר מכן.

בדיקת תרומות נוספות[עריכת קוד מקור]

כאשר מזהים השחתה ברורה אפשר וכדאי לבדוק ולחפש השחתות נוספות מסביב לראשונה במספר מעגלים הולכים וגדלים:

 1. תרומות נוספות של המשחית - יש לעיין ברשימת תרומותיו של המשחית ולבדוק אותן.
 2. תרומות נוספות לערך המושחת - לעִתים ערך מושחת לאורך פרק זמן מסוים ממספר כתובות IP ואף מחשבונות רשומים. יש לבדוק את ההיסטוריה הקרובה של הערך המושחת.
 3. למשקיענים, אפשר לבדוק את המעגל השני של ערכים שמופיעים ברשימת המעגל הראשון (שינויים בדפים המקושרים). כלומר לבדוק את ההיסטוריה הקרובה של ערכים שנהנו מתרומות כלשהן של משחיתים.

הניחו כוונות טובות[עריכת קוד מקור]

 • יש להבחין בין משתמשים שעשו טעות (עריכה באמצעות עורך חזותי), למשתמשים העורכים ניסויים או מוסיפים שטויות (מוטי המלך!!!) ומשתמשים שמוחקים או מכניסים טעויות בזדון. לעִתים המתנה עם השחזור למספר דקות, יכולה לתת להם הזדמנות לתקן את עצמם.
 • עדיף לטעות לכיוון החיובי ולכוון את המשתמש לאפיקים מועילים יותר גם אם עשו טעות מאשר להעליב משתמש עם פוטנציאל לתרום, לגרום לו להרגיש דחוי, באופן שירצה לנקום ובכך להעביר אותו "אל הצד האפל" ולייצר למנטרים עבודה נוספת קבועה. יש להשתדל לראות בכל עורך הזדמנות לגייס אותו לצידנו ולא כמטרד או נטל.
 • עדיף להפחית שימוש בטרמינולוגיה שלילית "משחית", "מטריד" או "מזיק" (גם אם זה נכון מנקודת מבטנו).
 • בשיח עם המשתמש וכן בתקצירים יש לנהוג בכבוד וענייניות ככל הניתן ולא לפעול מתוך רגש.

דף שינויים אחרונים[עריכת קוד מקור]

המנטרים נעזרים בדף השינויים האחרונים. קישור לדף זה נמצא בתיבת הניווט בצד ימין של כל דף.

 • ניתן להשתמש באפשרויות הסינון הרבות הנוספות שמציע הדף, התוכנה וסקריפטים נוספים.
  • דף השינויים האחרונים מציג ברירת מחדל את 50 השינויים האחרונים. המנטרים מעדיפים לראות יותר שינויים, ולכן ישנה אפשרות לשנות את ברירת המחדל. יש להיכנס להעדפות -> לשונית "שינויים אחרונים" -> ובתיבה השנייה ("מספר העריכות שיוצגו בדפי השינויים האחרונים, היסטוריית דף והיומנים") להכניס מספר גבוה מ-50. מספר גדול מידי עלול להעיק מבחינתכם על הכניסה לדף, ולכן בדרך כלל 100‏-150 שינויים מספיקים.
   ניתן כמובן לשנות זמנית את מספר השינויים האחרונים באמצעות אפשרויות הסינון שבראש דף השינויים האחרונים.
  • ניתן לסנן בוטים, משתמשים אנונימיים, משתמשים רשומים ואת העריכות של עצמכם.
  • ניתן לסנן את דף השינויים האחרונים לפי מרחב וכך, למשל, לבדוק בשלב מסוים רק תרומות משתמשים במרחב הראשי או במרחב קובץ.
אפשרויות הסינון של דף השינויים האחרונים
 • בתקצירי העריכה משתמשים ויקיפדים ותיקים בקיצורים, דוגמת ש' עבור "שחזור" ו-"וש" עבור "ויקישיתוף". ניתן למצוא רשימה של תקצירי עריכה מקובלים בדף ויקיפדיה:מקרא תקצירי עריכה.
 • אפשרות מובנית נוספת היא דף שינויים אחרונים משופר. יש מנטרים שמוצאים אפשרות זו נוחה, ויש שמעדיפים בכל זאת להסתפק ברשימה הרגילה. כדי להפעיל את דף השינויים המשופרת, יש להיכנס להעדפות -> לשונית "שינויים אחרונים" ולאחר מכן לסמן את התיבה "רשימת שינויים אחרונים משופרת".
 • ראו גם ויקיפדיה:דף שינויים אחרונים.

כלים נוספים[עריכת קוד מקור]

ישנם כלים וסקריפטים העוזרים למנטרים לבדוק עריכות ולטפל בהשחתות:

RcPatrol-Gadget-imrovedList.png
סימון עריכות כבדוקות מדף השינויים האחרונים ורשימת המעקב
בשביל לסמן עריכה כבדוקה בלי לפתוח את דף הבדלי הגרסאות בו היא מוצגת, לדוגמא במקרה שבוטלה כבר או שהיא חלק ממקבץ עריכות שעבר בדיקה, ניתן להוסיף את האפשרות לסמן עריכות כבדוקות מדף השינויים האחרונים ורשימת המעקב על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "סימון ערכים כבדוקים מתוך דף השינויים האחרונים ורשימת המעקב (זמין למפעילי מערכת ולמנטרים בלבד)".
Script 44.png
הסתרת אפשרויות הסינון
למנטרים רבים נוח יותר כאשר רוב הדף מציג שינויים אחרונים. ניתן, אם כן, להסתיר את אפשרויות הסינון הרבות שלעתים פרוסות על פני חצי עמוד. ההסתרה מבוצעת על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "הסתרת אפשרויות הסינון בדף השינויים האחרונים".
ScriptNo5.png
רשימת תבניות אזהרה בדפי שיחה של משתמשים אנונימיים
ניתן להציג רשימת תבניות אזהרה שימושיים בדפי שיחה של משתמשים אנונימיים. הרשימה מוצגת מתחת לתיבת העריכה, מעל לרשימת התבניות השונות שבצד שמאל. באמצעות הרשימה ניתן לבחור תבניות פנייה ואזהרה מתאימות ולאחר מכן לשמור את הדף. ניתן להוסיף את הרשימה על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "רשימה של תבניות אזהרה בדף שיחה של משתמש אנונימי".
הוספת לשונית "מחיקה" כדי לבקש מחיקת ערכים בדף בקשות ממפעילים
מפעילים יכולים למחוק ערך, אך מי שאינו מפעיל ובכל זאת מעוניין למחוק ערך, יכול לפנות לדף בקשות ממפעילים. סקריפט זה מקל על הפניה באמצעות לשונית "מחיקה" המוסיפה את הערך לדף הבקשות. ניתן להוסיף את הלשונית על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "הוספת לשונית "מחיקה" כדי לבקש מחיקת ערכים בדף בקשות ממפעילים".
הוספת כיתוב "(אחרון)" לעריכות בשינויים האחרונים
בדף התרומות מופיע הכיתוב "(אחרון)" כאשר העריכה שלך היא האחרונה. האפשרות המדוברת מבצעת דבר דומה: מסמנת את העריכה האחרונה של הערך בדף. כך, אם למשל הערך נערך מספר פעמים, במופע האחרון יופיע הכיתוב "(אחרון)". ניתן להוסיף את הלשונית על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "שונות" יש לסמן את האפשרות "הוספת כיתוב "(אחרון)" לעריכות בשינויים האחרונים".
ScriptNo20.png
הוספה של מספר הבתים שנוספו או הוסרו בדף הגרסאות הקודמות
אפשרות זו מציגה את מספר הבתים שנוספו או הוסרו בדף הגרסאות הקודמות. הצבעים הותאמו לצבעים בעלי אותה משמעות בדף השינויים האחרונים.
ScriptNo64.png
קישורי פנייה ואזהרה בדף השוואת גרסאות של אנונימיים
באפשרותכם להוסיף קישורים מיוחדים בדף השוואת גרסאות בערכים שערכו משתמשים אנונימיים. לחיצה על הקישור פותח את דף השיחה של האנונימי בחלון חדש, מזין בעצמו את התבנית הרצויה, כולל חתימה, ושומר את דף השיחה. התבניות שניתן להוסיף לדף השיחה הם {{אזהרה}}, {{ניסויים}}, {{העתקה}}, {{נמחק}} ו-{{תודה}}. כדי להשתמש באפשרות זו, הוסיפו בסופו של דף הסקריפטים האישיים שלכם, בשורה חדשה, את הכיתוב:
importUserScript(64);