ויקיפדיה:איך לנטר ולהישאר בחיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ניטור דף השינויים האחרונים הוא אחד הדברים החשובים במיוחד, יש האומרים אף יותר חשוב מכתיבת ערכים חדשים. בראש ובראשונה מדובר בבדיקת כל העריכות של כל העורכים האנונימיים והמשתמשים החדשים. בנוסף, ולא פחות חשוב, יש לבדוק מדגמית עריכות של משתמשים רשומים, ואף משתמשים מוכרים.

בביצוע הבדיקה יש לבדוק שני דברים עיקריים:

 • השחתות ברורות (תוספות כגון "דגלחיכדגכל" או <math>formula</math> או "איציק המלך!").
 • הפרה של זכויות יוצרים.

משתמשים ותיקים המכירים טוב את הכללים, ההנחיות והנהגים של הקהילה יכולים אף להנחות משתמשים חדשים כאשר הם רואים חריגה מכללים אלו.

השחתות ברורות קל לאתר ולכן אין צורך להרחיב בנושא. לעניין בדיקת הפרות של זכויות יוצרים, נעשה שימוש בגוגל על מנת לאתר הפרות כאלו, הן הפרות של טקסטים מועתקים והן הפרות של תמונות שאינן חופשיות.

דף שינויים אחרונים[עריכת קוד מקור]

המנטרים נעזרים בדף השינויים האחרונים. קישור לדף זה נמצא בתיבת הניווט בצד ימין של כל דף.

 • ניתן להשתמש באפשרויות הסינון הרבות הנוספות שמציע הדף, התוכנה וסקריפטים נוספים.
  • דף השינויים האחרונים מציג ברירת מחדל את 50 השינויים האחרונים. המנטרים מעדיפים לראות יותר שינויים, ולכן ישנה אפשרות לשנות את ברירת המחדל. יש להיכנס להעדפות -> לשונית "שינויים אחרונים" -> ובתיבה השנייה ("מספר העריכות שיוצגו בדפי השינויים האחרונים, היסטוריית דף והיומנים") להכניס מספר גבוה מ-50. מספר גדול מידי עלול להעיק מבחינתכם על הכניסה לדף, ולכן בדרך כלל 100‏-150 שינויים מספיקים.
   ניתן כמובן לשנות זמנית את מספר השינויים האחרונים באמצעות אפשרויות הסינון שבראש דף השינויים האחרונים.
  • ניתן לסנן בוטים, משתמשים אנונימיים, משתמשים רשומים ואת העריכות של עצמכם.
  • ניתן לסנן את דף השינויים האחרונים לפי מרחב וכך, למשל, לבדוק בשלב מסוים רק תרומות משתמשים במרחב הראשי או במרחב קובץ.
אפשרויות הסינון של דף השינויים האחרונים
 • בתקצירי העריכה משתמשים ויקיפדים ותיקים בקיצורים, דוגמת ש' עבור "שחזור" ו-"וש" עבור "ויקישיתוף". ניתן למצוא רשימה של תקצירי עריכה מקובלים בדף ויקיפדיה:מקרא תקצירי עריכה.
 • אפשרות מובנית נוספת היא דף שינויים אחרונים משופר. יש מנטרים שמוצאים אפשרות זו נוחה, ויש שמעדיפים בכל זאת להסתפק ברשימה הרגילה. כדי להפעיל את דף השינויים המשופרת, יש להיכנס להעדפות -> לשונית "שינויים אחרונים" ולאחר מכן לסמן את התיבה "רשימת שינויים אחרונים משופרת".
 • ראו גם ויקיפדיה:דף שינויים אחרונים.

כלים נוספים[עריכת קוד מקור]

ישנם כלים וסקריפטים העוזרים למנטרים לבדוק עריכות ולטפל בהשחתות:

RcPatrol-Gadget-imrovedList.png
סימון עריכות כבדוקות מדף השינויים האחרונים ורשימת המעקב
בשביל לסמן עריכה כבדוקה בלי לפתוח את דף הבדלי הגרסאות בו היא מוצגת, לדוגמא במקרה שבוטלה כבר או שהיא חלק ממקבץ עריכות שעבר בדיקה, ניתן להוסיף את האפשרות לסמן עריכות כבדוקות מדף השינויים האחרונים ורשימת המעקב על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "סימון ערכים כבדוקים מתוך דף השינויים האחרונים ורשימת המעקב (זמין למפעילי מערכת ולמנטרים בלבד)".
Script 44.png
הסתרת אפשרויות הסינון
למנטרים רבים נוח יותר כאשר רוב הדף מציג שינויים אחרונים. ניתן, אם כן, להסתיר את אפשרויות הסינון הרבות שלעתים פרוסות על פני חצי עמוד. ההסתרה מבוצעת על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "גאדג'טים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "הסתרת אפשרויות הסינון בדף השינויים האחרונים".
ScriptNo5.png
רשימת תבניות אזהרה בדפי שיחה של משתמשים אנונימיים
ניתן להציג רשימת תבניות אזהרה שימושיים בדפי שיחה של משתמשים אנונימיים. הרשימה מוצגת מתחת לתיבת העריכה, מעל לרשימת התבניות השונות שבצד שמאל. באמצעות הרשימה ניתן לבחור תבניות פנייה ואזהרה מתאימות ולאחר מכן לשמור את הדף. ניתן להוסיף את הרשימה על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "סקריפטים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "רשימה של תבניות אזהרה בדף שיחה של משתמש אנונימי".
הוספת לשונית "מחיקה" כדי לבקש מחיקת ערכים בדף בקשות ממפעילים
מפעילים יכולים למחוק ערך, אך מי שאינו מפעיל ובכל זאת מעוניין למחוק ערך, יכול לפנות לדף בקשות ממפעילים. סקריפט זה מקל על הפניה באמצעות לשונית "מחיקה" המוסיפה את הערך לדף הבקשות. ניתן להוסיף את הלשונית על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "סקריפטים" -> תחת הכותרת "ניטור" יש לסמן את האפשרות "הוספת לשונית "מחיקה" כדי לבקש מחיקת ערכים בדף בקשות ממפעילים".
הוספת כיתוב "(אחרון)" לעריכות בשינויים האחרונים
בדף התרומות מופיע הכיתוב "(אחרון)" כאשר העריכה שלך היא האחרונה. האפשרות המדוברת מבצעת דבר דומה: מסמנת את העריכה האחרונה של הערך בדף. כך, אם למשל הערך נערך מספר פעמים, במופע האחרון יופיע הכיתוב "(אחרון)". ניתן להוסיף את הלשונית על ידי כניסה להעדפות -> לשונית "סקריפטים" -> תחת הכותרת "שונות" יש לסמן את האפשרות "הוספת כיתוב "(אחרון)" לעריכות בשינויים האחרונים".
ScriptNo20.png
הוספה של מספר הבתים שנוספו או הוסרו בדף הגרסאות הקודמות
אפשרות זו מציגה את מספר הבתים שנוספו או הוסרו בדף הגרסאות הקודמות. הצבעים הותאמו לצבעים בעלי אותה משמעות בדף השינויים האחרונים.
ScriptNo64.png
קישורי פנייה ואזהרה בדף השוואת גרסאות של אנונימיים
באפשרותכם להוסיף קישורים מיוחדים בדף השוואת גרסאות בערכים שערכו משתמשים אנונימיים. לחיצה על הקישור פותח את דף השיחה של האנונימי בחלון חדש, מזין בעצמו את התבנית הרצויה, כולל חתימה, ושומר את דף השיחה. התבניות שניתן להוסיף לדף השיחה הם {{אזהרה}}, {{ניסויים}}, {{העתקה}}, {{נמחק}} ו-{{תודה}}. כדי להשתמש באפשרות זו, הוסיפו בסופו של דף הסקריפטים האישיים שלכם, בשורה חדשה, את הכיתוב:
importUserScript(64);