ויקיפדיה:בוט/בוט ההסבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בוט ההסבה

ראו גם:

אם "בוט ההסבה" מבצע עריכות שגויות לדעתך, ניתן לגשת לדף המפרט הרלוונטי (יש קישור בתקציר העריכה) ולהוסיף שם את התבנית {{עצור}}. הבוט יעצור תוך מספר דקות. לא נדרשת הרשאת מפעיל לביצוע פעולה זו.

אפשר לשחזר עריכות של הבוט בעזרת בוט שחזור: ויקיפדיה:בוט/בוט ההסבה/שחזור

בוט ההסבה מאפשר הסבות סיטונאיות של תבניות או טקסט כללי כלשהו.

בהתאם לנוהל, הסבות חדשות שאמורות לחול על 30 ערכים או יותר, לא תופעלנה לפני סיום דיון של 72 שעות לפחות באחד הדפים: וק:בב, וק:בה, וק:תב, וק:מ או הפניה מוק:לומ. תקציר עריכה של בוט ההסבה נדרש להכיל קישור לדף עם הדיון הרלוונטי.

איך פועל הבוט?[עריכת קוד מקור]

הבוט הוא בוט בשפת C#, על בסיס תשתית DotNetWikiBot. הקוד נכתב על ידי Kotz ומופעל ומתוחזק על ידיו. רשימת בעלי הרשאות לתחזוקת הבוט, ראו כאן.

הבוט רץ ב-wmflabs [1] בעזרת תשתית Jobs.

הבוט עובר על דפים בקטגוריות:

כל דף כזה מכיל מפרט שמסביר איזה טקסט להחליף ומה לעשות איתו. דפים בקטגוריה הראשונה עוברים "ריצה יבשה", כלומר הבוט מייצר דפי תיעוד עם דוגמאות של ההסבות ("לפני" ו"אחרי"). דפים בקטגוריה השנייה עד הרביעית עוברים "ריצת אמת" כלומר הבוט מעדכן את הערכים עצמם.

עבור דפים בקטגוריה קטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי מפרט, לאחר ההרצה, הבוט מעביר את הדף לתת-קטגוריה קטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי מפרט/בהמתנה.

עבור דפים בקטגוריה קטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי מפרט/ריצת אמת, לאחר ההרצה, הבוט מעביר את הדף לתת-קטגוריה קטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי מפרט/ריצת אמת/בהמתנה.

יש להחזיר את הדף לקטגוריה המתאימה על מנת שהבוט יריץ אותו שוב.

בראש דף המפרט יש לכתוב כמה פרמטרים, שמסבירים לבוט מה לבצע:

דף הפלט[עריכת קוד מקור]

 1. יעד=[[שיחת תבנית:אישים במדע/דוגמאות]] [[:קטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי פלט]]
  1. כך הבוט יודע לאיזה דפים לתעד את הרצות הניסיון. בדוגמה זו הבוט יכתוב את התבניות הישנות והחדשות לדפים שיחת תבנית:אישים במדע/דוגמאות, שיחת תבנית:אישים במדע/דוגמאות2, שיחת תבנית:אישים במדע/דוגמאות3 וכן הלאה ע"פ הצורך. הבוט ימלא עד 9 דפי תיעוד ואז ימשיך בריצה אך ללא תיעוד. בסיום ריצת האמת יש להעביר את כל דפי הדוגמאות לקטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי פלט/למחיקה, משם הן ימחקו מעת לעת. היעד חייב להיות דף שיחה או דף משתמש. כקיצור דרך, ניתן להשתמש במילת הקסם {{שם הדף המלא}} (ובה בלבד) בכחלק מהגדרת דף היעד.
  2. כל דפי הפלט שהבוט יוצר משויכים אוטומטית לקטגוריה/קטגוריות כפי שמופיע בשורה זו; אם לא מציינים קטגוריה, ברירת המחדל היא קטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי פלט.
 2. פורמט פלט=n - בחירת פלט בדף התיעוד. ערכים נתמכים עבור n:
  0 - בדף הפלט יופיעו שם הדף, תוכן התבנית לפני ההסבה ותוכן התבנית אחרי ההסבה.
  1 - בדף הפלט יופיעו התוכן לאחר ההסבה בלבד.
  2 - בדף הפלט יופיע שם דף הפלט ותוכן התבנית לאחר הסבה בתוך <nowiki>...</nowiki>.
  3 - בדף הפלט יופיעו שמות דפים שעודכנו בלבד.
  4 - עוזר לדבג בוטים
  5 - בדף התיעוד יופיעו שם הדף, תוכן התבנית לפני ההסבה ותוכן התבנית אחרי ההסבה, וכן כמה עשרות תווים לפני ואחרי ההסבה (בירוק ובסגול, בהתאמה), כדי שיהיה הקשר. (זוהי ברירת מחדל אם לא צוין "פורמט פלט")
  • טיפ: אפשר להשתמש ב-<<<! ... >>> להוספת טקסט בדף התיעוד שלא יופיע בהסבות אמת.
 3. אפשר לכתוב תיוג=משתמש:שמשון משתמש:הגיבור, למשל. במקרה זה, בסוף ההרצה הבוט יבצע "תיוג" למשתמשים שצוינו.
 4. מספר דפי פלט=3
  1. ברירת המחדל של הבוט היא לייצר 9 דפי פלט לכל היותר. הסבת אמת תמשיך גם לאחר שנגמרו דפי הפלט (כלומר במקרה כזה, דפי הפלט מתעדים רק חלק מההחלפה). הרצה יבשה תפסיק את ההסבה כשנגמרים דפי הפלט. כל דף פלט מוגבל בגודלו.

בחירת דפים לעריכה[עריכת קוד מקור]

 1. אפשר לכתוב סדר=אקראי. במקרה זה, ההסבה מתבצעת על דפים בסדר אקראי; ברירת המחדל היא לבצע הסבה לפי סדר אלפביתי. (לא מומלץ לתת סדר אקראי בריצות בהן אמורים להתעדכן יותר מ-500 ערכים)
 2. אפשר לכתוב כמות=12, למשל. במקרה זה, ההסבה תיעצר אחרי ש-12 דפים יוסבו בהצלחה.

הגבלת האופן שבו מחפשים טקסט להחלפה בתוך עמוד[עריכת קוד מקור]

 1. החלף בתוך nowiki=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף טקסט שנמצא בתוך <nowiki>...</nowiki>. ברירת המחדל היא: לא לבצע החלפות באזור זה.
 2. החלף בתוך code=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף טקסט שנמצא בתוך <code>...</code>. ברירת המחדל היא: לא לבצע החלפות באזור זה.
 3. החלף בתוך ref=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף טקסט שנמצא בתוך <ref>...</ref>. ברירת המחדל היא: כן לבצע החלפות באזור זה.
 4. החלף בתוך math=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף טקסט שנמצא בתוך <math>...</math>. ברירת המחדל היא: כן לבצע החלפות באזור זה.
 5. החלף בתוך תבנית הערה=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך {{הערה}}. ברירת המחדל היא: כן, כלומר להחליף גם בתוך תבניות הערה וגם מחוצה להם.
 6. החלף בתבניות ציטוט=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך תבניות ציטוט. רשימת התבניות נבנתה דומה לזו של בוט ההחלפות. ברירת המחדל היא: כן, כלומר להחליף גם בתוך תבניות ציטוט וגם מחוצה להם.
 7. החלף בתבנית ללא החלפה=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך {{ללא החלפה}}. ברירת המחדל היא: כן, כלומר להחליף גם בתוך תבנית זו.
 8. החלף בתוך קישורי מדיה=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך קישורים לתמונות ולקובצי מדיה. ברירת המחדל היא: כן, כלומר להחליף גם בתוך קישורים כאלו וגם מחוצה להם.
 9. החלף בתבניות=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך תבניות (אחרות). ברירת המחדל היא: כן, כלומר להחליף גם תבניות (או מופעים) שמופיעים בתוך תבניות אחרות. כרגע הבוט לא יודע להחריג את התבניות שב"תבניות להסבה"; כלומר בשימוש ב"תבניות להסבה" יחד עם "החלף בתבניות=לא", שום דבר לא ימצא.
 10. החלף ברישא=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך ה"רישא" של הערך, כלומר תבניות ותמונות שמופיעות בתחילת הערך, לפני הטקסט. ברירת המחדל היא: כן.
 11. החלף בפתיח=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך הפתיח של הערך (הטקסט עד לתחילת הפרק הראשון). ברירת המחדל היא: כן.
 12. החלף בסיפא=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך הסיפא של הערך, כלומר החלק שבו יש תבניות ניווט, קישורים לקטגוריה, מיון רגיל וכיוצ"ב. ברירת המחדל היא: כן. זהירות: הבוט לא מזהה את כל תבניות הניווט ככאלה.
 13. החלף בפרק קישורים חיצוניים=כן (או =לא) - האם הבוט נדרש להחליף או לשמור על מופעים שמופיעים בתוך פרק "קישורים חיצוניים". ברירת המחדל היא: כן, כלומר להחליף גם בתוך פרק זה וגם מחוצה לו.

דיווח על תקלות[עריכת קוד מקור]

 1. דיווח על תקלות בגישה לוויקיפדיה=כן (או =לא). ברירת המחדל היא: לא. מתייחס לתקלות בקריאת מידע מוויקיפדיה ולא בכתיבה לה.
 2. דיווח על תקלות בגישה לאינטרנט=כן (או =לא). ברירת המחדל היא: כן.

אחר[עריכת קוד מקור]

 1. אפשר לכתוב מחק דפים ריקים=כן. במקרה זה, אם ההסבה מייצרת דף ריק, הבוט יבקש אוטומטית מחיקה של הדף.
 2. הסר מעבר שורה אחרי=כן (או =לא). ברירת המחדל היא: לא. בביצוע החלפה, אם היא בסוף שורה, אזי מעבר השורה ימחק גם. ניתן להשתמש בפרמטר זה גם כשמשתמשים ב"תבניות להסבה". מגבלה - השימוש בפרמטר זה אינו משתקף בריצה היבשה אלא רק בריצת האמת.

תקציר עריכה[עריכת קוד מקור]

בדף המפרט יש לכתוב כותרת ==תקציר עריכה== ותחתיה את הטקסט שישמש לתקציר עריכה בעריכות שהבוט עושה.

בחירת דפים לעריכה[עריכת קוד מקור]

קטגוריות[עריכת קוד מקור]

ניתן ליצור בדף המפרט פרק בשם "קטגוריות להסבה", ושם לשים קישורים לקטגוריות, למשל:

 1. [[:קטגוריה:חיילים]] ואז הבוט יעבור רק על דפים בקטגוריה זו. אם נרשמו מספר קטגוריות או רשימת ערכים בנוסף, כולם יסרקו.
 2. [[:קטגוריה:חיילים+]] ואז הבוט יעבור על דפים בקטגוריה זו ובתתי הקטגוריות שלה. היות שהבוט יורד עד לעומק הקינון המקסימלי, ייתכן ושימוש באופציה זו יגרום לתוצאות בלתי צפויות ויכלול ערכים שלא אמורים להכלל. יש להשתמש באופציה זו בזהירות.

חיפושים של ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

ניתן ליצור פרק בשם "חיפושים", ובו הוראות חיפוש כמו אלה שמתשתמשים בהם בתיבת החיפוש של ויקיפדיה. כל חיפוש יש לשים בתוך תג <nowiki>...</nowiki>. לדוגמה:
<nowiki>insource:/aaa*/</nowiki> ואז הבוט יעבור על הדפים שעלו בחיפוש. הערה: חיפושים רגולריים מסוימים מוצאים רק חלק מהמופעים. ר' phab:T106685.

שאילתות SQL[עריכת קוד מקור]

ניתן ליצור פרק בשם "שאילתות", ובו שאילות SQL מול הוויקיפדיה העברית, כמו אלה שמשתמשים בהם ב-Quarry [2]. כל שאילתה יש לשים בתוך תג <nowiki>...</nowiki>. השאילתה יכולה להחזיר

 • שמות דפים; או
 • מספר מרחב שם ושם ערך; או
 • מספר מרחב שם, שם ערך, ועמודות נוספות שהבוט מתעלם מהן.

דוגמאות:

SELECT page_namespace,page_title FROM page WHERE page_namespace = 4
SELECT page_title
FROM page
WHERE exists
(SELECT * FROM templatelinks WHERE tl_from = page_id AND tl_title = "בקרת_זהויות");

שאילתות SPARQL[עריכת קוד מקור]

ניתן ליצור פרק בשם "SPARQL", ובו שאילות SPARQL מול ויקינתונים, כמו אלה שמשתמשים בהם ב-query.wikidata.org. כל שאילתה יש לשים בתוך תג <nowiki>...</nowiki> או תבנית {{SPARQL}}. השאילתה יכולה להחזיר

 • שדה article שהוא הערך שיש לערוך
 • שדות נוספים שאפשר להשתמש בהם במפרט ההסבה. למשל בדוגמא למטה אפשר להשתמש במפרט ההסבה בצורה <<<population>>>.

דוגמה:

SELECT ?city ?cityLabel ?article ?population ?time WHERE {
 
 ?city wdt:P31 wd:Q515.
 ?article schema:about ?city .
 ?article schema:isPartOf <https://he.wikipedia.org/> .
 ?city p:P1082 ?population2. 
 ?population2 rdf:type wikibase:BestRank.
 ?population2 ps:P1082 ?population.
 ?population2 pq:P585 ?time.
  SERVICE wikibase:label { bd:serviceParam wikibase:language "[AUTO_LANGUAGE],en". }
}
LIMIT 10

יש ללחוץ כאן כדי להריץ!

דפים להסבה[עריכת קוד מקור]

ניתן ליצור פרק בשם "ערכים להסבה" או "דפים להסבה", ושם אפשר לציין רשימת ערכים. הבוט יעבור רק על הדפים הללו. יש כמה דרכים לציין את רשימת הערכים:

 1. קישורים לערכים, למשל[[יצחק רבין]]
 2. קישורים לדף ויקיפדיה המכיל רשימת ערכים, למשל@[[משתמש:פלוני/רשימה]]
 3. קישור לדף ויקיפדיה המכיל JSON, באותו פורמט המתואר בהמשך: %[[U:someont/mylist.json]]. רק דפים שמצוינים ב"מפתח" באופן מפורש (בסוגריים מרובעים כפולים) נבחרים לעריכה.
 4. קישור לדף אינטרנט המכיל רשימת ערכים, למשל @[http://example.com/foo]
 5. בקשה לעדכון כל הדפים המקושרים לדף מסוים, למשל ->[[מדריד]].
 6. הבוט מזהה גם ייעול ויקינתונים, למשל [[:d:Q34060]], או Q34060.
 7. אפשר לבקש לעבור על כל הדפים שנערכו ב-3 הימים האחרונים, למשל שנערכו לפני 3 ימים. (לא כולל הפניות)
 8. אפשר לקשר לשאילתת PETSCAN (אנ') ואז הבוט יריץ את השאילתה ויעבור על הערכים שהיא מחזירה. לדוגמה: [[petscan:1345473]]. חשוב שהשאילתה תחזיר שם הערך בעברית ו/או מזהה ויקינתונים. (לקבלת מזהה ויקינתונים: ב-petscan, יש להדליק בחוצץ Wikidata בשורה הראשונה Pages with items את Add items, where available)

חיפוש לפי תבניות[עריכת קוד מקור]

ברירת המחדל, אם לא צוינו אחת מההגבלות הנ"ל, ואם צוינו תבניות בפרק "תבניות להסבה", היא שהבוט יחפש את כל הדפים בהם מופיעה "תבנית להסבה" מתוך מרחבי השם הבאים:

 1. מרחב הערכים
 2. מרחב משתמש
 3. מרחב פורטל
 4. מרחב טיוטה

סינון דפים לעריכה[עריכת קוד מקור]

 1. ניתן לסנן ערכים להסבה ע״פ כותרת (שם הדף). למשל, אם מעוניינים להסב רק ערכים שבשמם מופיעה המילה ״מחוז״, כותבים בפרק ==ערכים להסבה== את הביטוי +~מחוז~. סימן + מזכיר לנו שמדובר בסינון, כלומר הביטוי מאפשר דילוג על דפים, שנבחרו באחת מהדרכים האחרות שצוינו קודם; סימני ~...~ מזכירים לנו שהביטוי הוא ביטוי רגולרי; מחוז הוא ביטוי רגולרי שמשמעותו: מכיל ״מחוז״.
 2. ניתן לפסול (לסנן החוצה) ערכים ע״פ כותרת. למשל, אם מעוניינים לדלג על ערכים ששמם מתחיל ב-א׳, כותבים בפרק ==ערכים להסבה== את הביטוי -~^א~. סימן - מזכיר לנו שמדובר בסינון, כלומר הביטוי מאפשר דילוג על דפים, שנבחרו באחת מהדרכים האחרות שצוינו כאן; סימני ~...~ מזכירים לנו שהביטוי הוא ביטוי רגולרי; הוא ביטוי רגולרי שמשמעותו: מתחיל ב-א. -~^[א-ל]~ ידלג על כל הערכים המתחילים באותיות א עד ל ויתחיל לעבד ערכים המתחילים באות מ.
 3. ניתן לסנן ערכים לפי סדר לקסיגרפי. למשל אם רוצים לערוך רק בערכים שמתחילים באותיות א-ב-ג, ובאות ג' עד הערך "גדר" (כולל) כותבים בפרק ==ערכים להסבה== את הביטוי +לקסיגרפי:(א...גדר). אם רוצים לערוך רק בערכים שמתחילים באות ו' ואילך כותבים בפרק ==ערכים להסבה== את הביטוי +לקסיגרפי:(ו...).
 4. ניתן לסנן לפי מרחבי שם באופן הבא. הסינון מתבצע רק לאחר בחירת הדפים באחת הדרכים האחרות המצוינות כאן.
  1. יש לכתוב פרק בשם ==מרחבי שם==
  2. אם רוצים להגביל את החיפוש למרחבים מסוימים, יש להשתמש בסימן פלוס, למשל: +מרחב הערכים, +שיחת תבנית.
  3. אם רוצים להוציא מרחבים מסוימים מהחיפוש, יש להשתמש בסימן מינוס, למשל: -שיחת ויקיפדיה, ‎-4.
 5. ניתן לסנן לפי תוכן שדות - ראו #מפרט ההסבה.
 6. החלף בארכיונים=לא לא יבצע החלפה בדפים שבשמם המילה "ארכיון" או שמכילים תבנית ארכיון.
 7. החלף בדפי JS=לא לא יבצע החלפה בדפים ששמם מסתיים ב-.js. ברירת המחדל היא: לא לערוך דפים אלו. בטיפול בטיפול, נא להמתין...

בחירת הטקסט לעריכה[עריכת קוד מקור]

יש לכתוב בדף המפרט את הטקסט שאותו יש להסב:

 1. אפשר לכתוב כותרת ==תבנית להסבה== (או: ==תבניות להסבה==). בפרק כותבים שמות של תבנית אחת או יותר בפורמט [[תבנית:תתתת]] - כך הבוט יודע איזו תבנית יש לחפש ולהחליף. במקרה הזה הבוט יחפש את כל הדפים בהם מופיעה התבנית {{תתתת}}.
 2. אפשר לכתוב כותרת ==ביטוי רגולרי להסבה==. בפרק כותבים ביטויים רגולריים שאותם יש להחליף. כל ביטוי להחלפה צריך להיות מוקף בתגית <nowiki>...</nowiki>.
  1. פורמט הביטוי הרגולרי הוא ביטוי רגולרי של C#.
  2. ניתן לסמל "שדות" בביטוי רגולרי, על ידי שימוש בביטוי מהצורה (?<NAME>...)‏. בגוף המפרט ניתן לכתוב <<<NAME>>> וכך להתייחס לתוכן השדה.
  3. בשימוש בביטוי רגולרי יש לציין באופן מפורש באיזה דפים לבצע עריכה על ידי מתן שמות הדפים או הקטגוריה וכדומה.
  4. בשימוש בביטוי רגולרי, יש להיזהר מהאפשרות לבחור ביטויים רגלוריים שמכילים זה את זה. למשל הבטוי הרגולרי א+ יכול לתפוס גם מופעים של "אא" וגם מופעים של "אאא". הבוט אינו יכול להבטיח אלו מהמופעים יעבור הסבה.

מפרט ההסבה[עריכת קוד מקור]

 • חייב להיות תחת הכותרת ==מפרט הסבה==.
 • חייב להיות מוקף בתגיות pre ו/או nowiki ו/או code
 • מפרט ההסבה יכול להכיל את מבנים ותרגומים, כמתואר להלן:

מבנים[עריכת קוד מקור]

 1. <<<אאא>>> - ערך הפרמטר "אאא" בתבנית המקורית (התבנית המוסבת); או ערך השדה "אאא" אם הוגדר בביטוי רגולרי; או ערך השדה "אאא" אם הוגדר בשאילתה המתאימה.
 2. <<<1>>>‏, <<<2>>>... - ערך הפרמטר הראשון ללא שם, השני ללא שם, וכו'.
 3. <<<אאא|בבב|גגג>>> או <<<אאא///בבב///גגג>>> - ערך הפרמטר "אאא" בתבנית המקורית, ואם הוא ריק אז ערך הפרמטר "בבב", ואם גם הוא ריק, אז ערך הפרמטר "גגג" (וכך הלאה).
 4. <<<שם הדף>>> - שם הדף שבטיפול.
 5. <<<שם התבנית>>> - שם התבנית שבטיפול.
 6. <<<הכל>>> - כל הטקסט שיוחלף. עבור תבנית יהיה מהצורה {{...}}.
 7. <<<כל הפרמטרים>>> - כל הפרמטרים שהיו בשימוש בתבנית המקורית (התבנית המוסבת), כולל סימן | לפני הפרמטר הראשון.
 8. <<<רק:ררררר>>> - מחפש בטקסט המקורי את הביטוי הרגולרי ררררר ומציב אותו. אם הביטוי לא נמצא בטקסט להחלפה, התוצאה תהיה מחרוזת ריקה.
 9. <<<רק:ררררר==>חחחחחח>>> - מחפש בטקסט המקורי אל הביטוי הרגולרי ררררר, ואם הוא קיים, מחזיר חחחחחח. חחחחחח יכול להתייחס לביטוי הרגולרי; למשל: $1 - התוכן של הסוגריים הראשונים. או: ${A} - המופע של (?<A>...) בביטוי הרגולרי. אם הביטוי לא נמצא בטקסט להחלפה, התוצאה תהיה מחרוזת ריקה.
 10. <<<המחרוזת:ררררר>>> - זו דרך להשתמש במחרוזת ליטרלית (אנ'), ואז ניתן להפעיל עליה תרגומים. זה בעיקר שימושי להדגמות שבדף זה.
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:החתול במגפיים>>> החתול במגפיים

מבנים שמאפשרים שליפה של נתונים[עריכת קוד מקור]

מהדף שהבוט עורך[עריכת קוד מקור]

 1. <<<אם יש בדף ...דברים...==>ץץץ>>><<<אם אין בדף ...==>...>>>) - המבנה בודק אם הדף מכיל אחד מהדברים המצוינים. אם כן (ובגרסה החלופית או: אם לא), המבנה יוחלף ב"ץץץ". אחרת המבנה נמחק. יש מספר דברים שניתן לציין במבנה זה:
  1. [[:קטגוריה:חצצורנים]] - התייחסות לקטגוריה ספציפית. המבנה אינו בודק קטגוריות שנרשמות דרך תבניות וכדומה.
  2. קט~כדורסל~ - מתייחס לכל הקטגוריות שבשמן מופיעה המחרוזת "כדורסל" (כולל קטגוריה:כדורסלנים, קטגוריה:כדורסלנים פולנים למשל).
  3. קט/ףףף/ - מתייחס לכל הקטגוריות שבשמן מופיע הביטוי הרגולרי ףףף.
  4. [[תבנית:אישיות כדורסל]] - בודק אם בדף מופיעה התבנית {{אישיות כדורסל}}.
  5. תב~כדור~ - מתייחס לכל התבניות שבשמן מופיעה המחרוזת "כדור" (כולל {{כדורגל בשוודיה}} ו{{קבוצת כדורסל}} למשל).
  6. תב/ףףף/ - מתייחס לכל התבניות שבשמן מופיע הביטוי הרגולרי ףףף.
  7. קוד~ץץץ~ - בודק אם בקוד המקור של הדף (לפני ההסבות) מופיע הביטוי "ץץץ".
  8. קוד/ץץץ/ - בודק אם בקוד המקור של הדף (לפני ההסבות) מופיע הביטוי הרגולרי "ץץץ".

מוויקינתונים[עריכת קוד מקור]

 1. <<<ויקינתונים:תווית בשפה##en|he|fr>>> - שולף את ה"תווית" בייעול ויקינתונים של הדף, לפי השפה הנתונה (en אנגלית; fr צרפתית; ru רוסית וכדומה). ניתן לציין כמה שפות ואז הוא בוחר את הראשונה שמוגדר עבורה תווית.
 2. <<<ויקינתונים:p666>>> - שולף את ה"מאפיין" מייעול ויקינתונים של הדף. הבוט מתעלם מ-claims בדרגת deprecated; ומעדיף דרגת preferred[2]. אם יש כמה ערכים לשליפה, הבוט יחזיר אחד מהם. דוגמאות לנתונים שנבדקו:
  • P21 - זכר או נקבה
  • P421 - אזור זמן
  • P625 - קואורדינטות, בפורמט שמתאים ל{{coord}}
 3. <<<ויקינתונים:p569##/precision>>> - מאפשר לשלוף metadata על ה"מאפיין". למשל עבור מאפיינים מסוג time יש "precision" עם הערכים הבאים:
  • 7 = century
  • 8 = decade
  • 9 = year
  • 10 = month
  • 11 = day
 4. <<<ויקינתונים:P856##/P582>>> - מאפשר לשלוף מבחין של מאפיין. בדוגמה הזו, הבוט יחפש מבחין ‏תאריך סיום‏ (P582) של מאפיין ‏אתר רשמי‏ (P856).
 5. <<<ויקינתונים לדף:p666@@יצחק רבין>>> - שולף את ה"מאפיין" מייעול ויקינתונים שמתאים לדף הוויקיפדיה יצחק רבין.
קוד תוצאה
<<<ויקינתונים לדף:p571@@כפר הבפטיסטים>>> +1955-00-00T00:00:00Z
 1. <<<מגדיר ויקינתונים>>> - שולף את המספר Q של הדף.
 2. <<<מגדיר ויקינתונים לדף:יצחק רבין>>> - שולף את המספר Q של הדף שמתאים לדף הוויקיפדיה יצחק רבין.
 3. <<<SPARQL##...>>> - מבצע שאילתת SPARQL. אם השאילתה מחזירה רשומה אחת בדיוק, אזי כל משתנה יישמר לשימוש בעזרת $. למשל שאילתה שמכילה select ?name תאכלס את המשתנה <<<$name>>>. עבור שאילתה שמחזירה כמה רשומות, אפשר לגשת למשתנים <<<$name1>>>, <<<$name2>>> וכד'. על פי רוב עדיף להשתמש בפרק שאילתות SPARQL ולא במבנה זה, משיקולי יעילות.
קוד תוצאה
<<<SPARQL##
      SELECT ?starttime ?endtime
      WHERE
      {
       wd:Q9684 p:P1476 ?statement .
       ?statement ps:P1476 ?title .
       ?statement pq:P580 ?starttime .
       OPTIONAL {
        ?statement pq:P582 ?endtime .
       }
      }
      ORDER BY ?starttime
      LIMIT 1
    >>>...

<<<$starttime>>>,<<<$endtime1>>>

1851-09-18T00:00:00Z,1857-09-12T00:00:00Z

מוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

 1. <<<תוכן דף ויקיפדיה##יצחק רבין>>>‏ - קורא את תוכן דף הוויקיפדיה בשם הנתון (בדוגמה זו: יצחק רבין).
 2. <<<תוכן דף ויקיפדיה כמפרט##שם הדף>>>‏ - קורא את תוכן דף הוויקיפדיה בשם הנתון, ומתיחס לקוד שיקרא כאל חלק מהמפרט. כלומר הדף יכול להכיל מבנים מהצורה <<<...>>>, ואלו יעובדו ע"י הבוט.
 3. <<<תוכן דף ויקיפדיה בשפה##en>>>‏ - קורא את תוכן הדף המקביל בוויקיפדיה בשפה אחרת (בדוגמה זו: אנגלית)
 4. <<<שאילתה##ששששש>>>‏ - מריץ את השאילתה (בפורמט quarry) מול ויקיפדיה ומחזיר את הפלט שלה. מבנה השאילתה כפי שמוסבר למעלה.

מהאינטרנט[עריכת קוד מקור]

 1. <<<תוכן דף אינטרנט##url>>>‏ - קורא את תוכן הדף ב-www. במקרים מסוימים הדף לא יקרא מאתר היעד אלא ממטמון של הבוט.
קוד תוצאה
<<<תוכן דף אינטרנט##https://example.com##רק:illustrative>>> illustrative

מבנים לשימוש במשתנים[עריכת קוד מקור]

 1. <<<יהי $א##סבבה>>> או <<<Let $A##BBBB>> - קובע את תוכן המשתנה להיות "סבבה". שם משתנה אסור שיכיל רווחים (הדבר גורם לבוט לדווח שוב ושוב על התחלת העבודה מבלי לעשות כלום).
 2. <<<$א>>> - מוחלף בתוכן המשתנה .
קוד תוצאה
<<<יהי $משתנה1@@החתול במגפיים>>><<<$משתנה1>>> החתול במגפיים
 1. <<<חישוב##חחחחח>>> - מבצע חישוב על האופרנד חחחחח. האופרנד חחחחח חייב להיות בן מילה אחת. אם רוצים יותר מילים, יש להוסיף מקף תחתון בין המילים, למשל "שנה_קודמת". אפשרויות החישוב מתוארות כאן אבל לא כולן נתמכות. שימו לב: בכל מקרה של שגיאה בביטוי לא תתקבל הודעת שגיאה, אבל ערך המבנה יקבע למחרוזת ריקה.
קוד תוצאה
<<<חישוב@@1+1>>> 2
קוד תוצאה
<<<חישוב@@2>1>>> True
קוד תוצאה
<<<חישוב@@4/0>>> Infinity
קוד תוצאה
<<<חישוב@@4////ghsagjda>>>

מבנים המאפשרים דילוג על ערכים[עריכת קוד מקור]

 1. <<<דלג אם יש##<<<דמות>>>>>> - התבנית לא תטופל אם הפרמטר "דמות" נמצא בה ואינו ריק. ניתן לשלב כמה פרמטרים (ומבני <<<...>>> באופן כללי) אך לא ניתן להשתמש במבנים מסוג {{...}}.
 2. <<<דלג אם אין##<<<דמות>>>>>> או <<<דלג אם ריק##<<<דמות>>>>>> - התבנית לא תטופל אם הפרמטר "דמות" לא נמצא בה או שהוא ריק.

תרגומים[עריכת קוד מקור]

ניתן להחיל תרגום על הערכים. באופן הבא: <<<אאא##תרגום##תרגום##תרגום>>> או <<<אאא@@תרגום@@תרגום@@תרגום>>>- ערך הפרמטר "אאא" בתבנית המקורית, לאחר שעבר תרגום מסוים. אפשר להשתמש ב"##" או ב"@@". תרגומים נתמכים:

 1. ##רק מספר - שולף רק את המספר שמופיע בנתון, כולל לפנה"ס אם מופיע. אם הנתון אינו מכיל מספר, התרגום לא עושה דבר.
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:שנת 200 לפנה"ס##רק מספר>>> 200 לפנה"ס
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:אבג##רק מספר>>> אבג
 1. ##שורה בעברית - מיועד לנתונים שמכילים שורה אחת או יותר. שולף רק שורה שמכילה טקסט בעברית.
 2. ##שורה באנגלית - מיועד לנתונים שמכילים שורה אחת או יותר. שולף רק שורה שמכילה טקסט באנגלית.
 3. ##שורה ראשונה, ##שורה שנייה - שולף את השורה הראשונה / השנייה. מתעלם משורות ריקות.
 4. ##גודל - גודל הקלט (מספר האותיות)
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:סבבה##גודל>>> 4
 1. ##הסר:קקקק - מסיר מהנתון את המחרוזת קקקק אם היא מופיעה בו.
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:קליאופטרה##הסר:פטרה>>> קליאו
 1. ##הסרר:רררר - מסיר מהנתון את הביטוי הרגולרי רררר אם הוא מופיע בו.
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:מגפיים##הסרר:ג.י+>>> מם
 1. ##הסר החל מ:קקקק - מסיר מהנתון את המחרוזת קקקק ואת כל מה שמופיע אחריה (אם המחרוזת מופיעה בו.)
 2. ##החלף:א==>ב - מחליף בנתון את כל המופעים של "א" ל-"ב".
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:אאאאאאאאאא##החלף:אאא==>א>>> אאאא
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:אאאאאאאאאא##החלף:א..==>א>>> אאאאאאאאאא
 1. ##החלףר:א==>ב - מחליף בנתון את כל המופעים של "א" ל-"ב". "א" הוא ביטוי רגולרי (של .Net) ו"ב" אפשר שיכיל החלפות (התייחסויות ל"א") באופן הבא: בביטוי הרגולרי משתמשים ב(?<name>expression); בביטוי להחלפה משתמשים ב${name} . עצה: אפשר להשתמש ב-[3] או ב[4] לבדיקת ביטוי רגולרי.
 2. ##החלףר שוב ושוב:א==>ב - מחליף את כל המופעים; ואז שוב מחליף את כל המופעים; ואז שוב...
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:אאאאאאאאאא##החלףר שוב ושוב:א..==>א>>> אא
 1. ##רק:ררררר, ##רק:ררררר==>חחחחחח - כמו <<<רק>>>. ררררר הוא ביטוי רגלורי.
 2. ##ספור:אאא, ##count:אאא - סופר כמה פעמים מופיעה המחרוזת אאא בנתון, ומחזיר את המנייה. אם המחרוזת אינה מופיעה בנתון, המבנה יהיה 0.
קוד תוצאה
<<<יהי $ממציא##אייזיק ניוטון>>><<<$ממציא##ספור:י>>>,<<<$ממציא##ספור:י+>>> 4,0
 1. ##ספורר:אאא, ##countregex:אאא, ##countr:אאא - כמו ##ספור:אאא, אבל אאא הוא ביטוי רגולרי.
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:אייזיק ניוטון##ספורר:י+>>> 3
 1. ##בדיוק - הופך את הביטוי ל-escaped regular expression. כלומר מאפשר שימוש ברק ובהחלףר עם מחרוזת שלא רוצים שתובן כביטוי רגולרי.
 2. ##עטוף ב:ש...ת - אם הנתון המקורי אינו ריק, מוסיף לפניו ״ש״ ואחריו ״ת״.
קוד תוצאה
<<<המחרוזת:כלב##עטוף ב:(...)>>> (כלב)
 1. ##מופע תבנית:ץץץ - מחפש בקלט מופע של תבנית (כלומר {{ץץץ...}} ומחזיר את המופע הראשון כנ"ל.
קוד תוצאה
<<<יהי $תבניות@@{{רווח}} ואחריו {{רווח}}>>><<<$תבניות@@מופע תבנית:רווח>>> {{רווח}}
 1. ##מופעי תבנית:ץץץ - מחזיר את כל המופעים של התבנית הנתונה בקלט.
קוד תוצאה
<<<$תבניות@@מופעי תבנית:רווח>>> {{רווח}}{{רווח}}
 1. ##כל הפרמטרים - אם הקלט הוא מופע תבנית, מחזיר רק את הפרמטרים (כולל ה| הראשון), בדומה ל<<<כל הפרמטרים>>>. אם הקלט אינו תבנית כאמור, מחזיר ״״.

תרגומים שימושיים ביחד עם <<<כל הפרמטרים>>> ו-##כל הפרמטרים[עריכת קוד מקור]

 1. ##פרמטר:ץץץ - מחזיר את הערך של הפרמטר ץץץ (או ״״ אם הפרמטר אינו מופיע. אפשר להשתמש גם בפרמטר מספרי.
 2. ##הסר פרמטר:קקקק - מאפשר מחיקה של פרמטר אחד (קקקק) כולל סימן | שלפניו, וסימן "=" והערך שלו אחריו. קקקק חייב להיות פרמטר שמי, לא פרמטר מספרי דוגמת <<<1>>>
 3. ##הוסף פרמטר:פפפ=צצצ
  ##הוסף פרמטר בשורה נפרדת:פפפ=צצצ
  ##הוסף פרמטר?פפפ=צצצ
  ##הוסף פרמטר בשורה נפרדת?פפפ=צצצ - מאפשר הוספת פרמטר אחד (פפפ) והערך שלו (צצצ). אם הפרמטר כבר מופיע בתבנית, ערכו יוחלף לערך החדש. הפרמטר יופיע בשורה נפרדת או באותה שורה כמו הפרמטר שלפניו. אם משתמשים ב?, פרמטר עם ערך ריק יוסר מהתבנית; אם משתמשים ב=, פרמטר עם ערך ריק ישאר "פפפ=".
 4. ##הוסף פרמטר בריצה יבשה:פפפ=צצצ - כמו ##הוסף פרמטר אבל בריצה היבשה בלבד (בדף התיעוד). בריצת אמת הפרמטר לא יתווסף גם לא בדף התיעוד. יכולת זו שימושית כדי להוסיף לתבניות מסוימות את ה"מזהה ויקינתונים" (מספר Q) כך שהתבנית תוכל לשאוב את הנתונים מויקינתונים הלרוונטיים לערך שבהסבה.

תרגומים לשימוש עם כתובת URL[עריכת קוד מקור]

 1. ##כתובת מעודכנת או ##Updated URL - זוהי הסבה שמתבצעת על כתובת URL. ההסבה מנסה לגשת לדף WWW בכתובת זו ואם הוא הפניה (redirection) מחזירה את הURL המעודכן. דוגמאות אפשר לראות כאן: תבנית:הארץ/הסבה ושיחת תבנית:Mynet/אכלוס mynet1
 2. ##נתיב מקודד או ##urlEncode - מבצע URL Encoding, בדומה למילת הקסם המתאימה.

מבנים ייחודיים[עריכת קוד מקור]

 1. כדי להוסיף מעברי שורה לצורך קריאות, יש להוסיף בסוף השורה .... הבוט יתעלם ממעבר השורה.
 2. <<<תגתג>>> - תג ייחודי (מספרי), שמשתנה בכל הרצה של בוט ההסבה.
 3. <<<!ףףףף>>> - הטקסט ״ףףףף״ ירשם בדף התיעוד של ההסבה אך לא יבוצע כחלק מההסבה.
 4. <<<רווח>>> - רווח; לפעמים זה נחוץ כי הבוט מתעלם במקרים מסוימים מרווחים, למשל לפני >>>, ##.
 5. <<<ש>>> - מעבר שורה; לפעמים זה נחוץ כי הבוט מתעלם במקרים מסוימים ממעבר שורה, בייחוד לפני ##
 6. שיחזור קישור ויקיפדיה - מחפש קישורים חיצוניים לוויקיפדיה והופך אותם לקישורים פנימיים.
 7. שיחזור קישור ויקימיזם - מחפש קישורים חיצוניים למיזמי אחות והופך אותם לקישורים פנימיים. נתמכים המיזמים הבאים:
  1. ויקימילון
  2. ויקישיתוף

הסבות נוספות - JSON[עריכת קוד מקור]

ניתן להגדיר הסבות נוספות, תוך שימוש בפורמט JSON. לדוגמה פורמט JSON הבא מאפשר הסבות נוספות.

 {
 "[[אדי קבטנר]]": [
    "שחקן",
    "זמר"
  ],
 "[[אביגיל הררי]]": [
    "ה?קאמרי",
    "הבימה"
  ]
 }

ההסבות הנוספות מוכוונות לדפים מסוימים. בדוגמה הזאת, הבוט יחליף בדף אדי קבטנר את כל המופעים של המילה "שחקן" ל"זמר"; ובדף אביגיל הררי את כל המופעים של "קאמרי" ו"הקאמרי" ל"הבימה".

 1. מפתח הרשומה (אדי קבטנר) צריך להיות אחד מהבאים:
  1. שם של דף (בתוך סוגריים מרובעים)
  2. ביטוי רגולרי לשם של דף; למשל "חתול|כלב" מסמן שההחלפה ישימה לדפים שבשמם הצירוף "חתול" או "כלב".
 2. ערך הרשומה הוא מערך בן שני איברים:
  • האיבר הראשון ("שחקן") הוא כמו שמוסבר בעמוד זה "ביטוי רגולרי להסבה"
  • האיבר השני ("זמר") הוא כמו שמוסבר בעמוד זה "מפרט הסבה"

כדי לאפשר הסבות נוספות כאלו, יש ליצור פרק ==JSON== ולרשום בו:

 1. הסבות JSON כנ"ל בתוך <nowiki>...</nowiki>
 2. קישור לדף ויקיפדיה עם ההסבות הנדרשות, לדוגמה %[[U:Peres/mylist.json]].
 • שימו לב שפרק JSON אינו מספק רשימת ערכים להסבה; יש לציין רשימת ערכים להסבה באחת הדרכים המתוארות כאן.
 • שימו לב, בתוך ה-JSON יש להפוך כל \ ל-\\

על מנת להפעיל ריצת אמת, נדרש אישור של שני משתמשים לפחות, אשר מצוינים בדף ויקיפדיה:בוט/בוט ההסבה/משתמשים. את האישורים יש לרשום בפרק ייעודי בדף המפרט, פרק ==אישורים==. אין לנהל דיונים בפרק זה!

הבוט מנהל רשימה של דפים שחסרים להם אישורים; דפים כאלה נכנסים ויוצאים אוטומטית מהקטגוריה קטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי מפרט/חסרים אישורים.

הודעות שגיאה[עריכת קוד מקור]

 • אם הבוט מודיע "רקורסיה אינסופית - כנראה בעיה במפרט (בעיבוד הדף שם הדף)" ככל הנראה הבוט מזהה שיש יותר מידי פעולות עבור ההסבה. יש לפשט את מפרט ההסבה או לפנות למפעיל הבוט כדי שיעלה את הגבול ל"כמה מסובך מותר להסבה להיות".

מגבלות ובאגים[עריכת קוד מקור]

 1. בעבודה על קבצים, הבוט מצפה לפרק "קטגוריה להסבה" במפרט אחרת אינו מטפל בקבצים.
 2. בוויקיפדיה קיים "מסנן ספאם", שמונע מבוטים לכתוב דפים שבהם יש קישור לאתרי אינטרנט מסוימים. הבוט יודע לזהות ניסיונות לרשום שהמסנן חסם ולהתריע על קיומם. אם נתקלים בבעיה, יש לשקול להחליף את "פורמט הפלט" לפורמט שאינו כולל את הטקסט להסבה (פורמט 3) ואז הבוט לא יתקל בבעיה לרשום את דפי הדוגמאות שלו, לכל הפחות.
 3. כאשר רוצים לעבוד על מספר קטגוריות, עדיין יש לכתוב "קטגוריה להסבה" ולא "קטגוריות להסבה". הבוט אינו מבין את צורת הרבים "קטגוריות להסבה".
 4. כאשר יש פרק "קטגוריה להסבה" וגם פרק "ערכים להסבה" הבוט אינו מבצע חיתוך בין שניהם אלא לוקח את כל הערכים המשויכים לקטגוריה. כדי לעבוד רק על ערכים מסוימים יש למחוק או לנטרל את פרק "קטגוריה להסבה".
 5. קיים מנגנון בוויקיפדיה המגביל את ריצות הבוט ל-80,000 ערכים. אם ישנה ריצה עם מספר ערכים גדול מזה היא מפסיקה אחרי 80,000 אבל לא יודעת לדווח לבוט עצמו שהריצה נגמרה. כתוצאה מכך נשאר בוט יתום ומרחף אי שם, שתוקע את שאר הריצות. ראו שיחת ויקיפדיה:בוט/בוט ההסבה/העתקת תיאור תמונה לכיתוב3 לכמה מקרים כאלה לאחרונה. משתמש:Kotz לטיפולך אודה כי זו צרה שתקעה אותנו שבועיים. גם את סעיף 3 שזה בטח דקה לתקן. 09:24, 30 בנובמבר 2020 (IST)תגובה[תגובה]
 1. בזמן שהבוט מבצע הרצת אמת על מפרט מסוים, הוא שם את המפרט בקטגוריה:ויקיפדיה/בוט/בוט ההסבה/דפי מפרט/עכשיו בריצת אמת. כשהוא מסיים עם המפרט הוא מסיר מהקטגוריה. כך ניתן לעקוב בצורה מסוימת אחרי מה הבוט חושב שהוא עושה.
 2. אם הסבה מסוימת אינה תקינה, ניתן לכתוב בדף המפרט {{עצור}}. הבוט יעצור (כלומר יפסיק לבצע הסבות במסגרת מפרט זה) תוך מספר דקות. לא ניתן לחדש הפעלת המפרט עד להסרת התבנית מהדף.

שחזור עריכות הבוט[עריכת קוד מקור]

ראו הסבר בוויקיפדיה:בוט/בוט ההסבה/שחזור

תכונות מתוכננות[עריכת קוד מקור]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

 1. ^ 1 2 דפים עם הגנה autopatrol או editsemiprotected או editautopatrolprotected בלבד)
 2. ^ https://www.wikidata.org/wiki/Help:Ranking

היסטוריית הרצות[עריכת קוד מקור]

ויקיפדיה:בוט/בוט ההסבה/הרצות