ויקיפדיה:הטילדה הרביעית/25/בריחת המוחות - הגרסה הוויקיפדית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
HatildaHarviit-new.png
בריחת מוחות - הגרסה הוויקיפדית מאת: Yuri

כאשר MT0 פנה אליי וביקש שאכתוב כתבה לטילדה, היססתי. תקופת המבחנים באוניברסיטה היא תקופה עמוסה וקשה ולא חשבתי שיהיה לי זמן. בסופו של דבר, לאחר פניה נוספת מצידו, השתכנעתי ושאלתי אם אני יכול לכתוב על "קשרים חברתיים שמתפתחים כתוצאה ממפגשי ויקיפדים ומביאים להתנהלות בעייתית במיזם". קיבלתי את ברכתו והתחלתי בכתיבה. אבל אז בבוקר ה-2 באוגוסט 2011 ראיתי את זה ומיד שיניתי את דעתי והחלטתי לכתוב על נושא אחר לחלוטין ושחוק פחות: כיצד אנו מבריחים מכאן כותבים חדשים וותיקים כאחד ויורים לעצמנו ברגל?

מדי פעם עולה בוויקיפדיה השאלה כיצד למשוך עורכים חדשים למיזם ולמנוע מעורכים ותיקים לעזוב. לדעתי מדובר בשאלה שהתשובה עליה פשוטה באופן מפתיע למדי ומורכבת משתי מילים: פרגון והתחדשות.

למה פרגון? כי זה ורק זה מה שגורם לרוב לאנשים להתמיד לאורך זמן בפעילות במוסד התנדבותי ללא מטרות רווח (מלכ"ר). אנשים מתחילים להתנדב במלכ"רים ממגוון סיבות, אולם רובם נשארים ומתמידים בהתנדבות בגלל פרגון, שיכול להגיע בצורות שונות ומשונות; יש למשל מתנדבים במלכ"רים שמקבלים פרגון בדמות עיניו של כלב רחוב שמוצא בית חם, ויש שבחיוך של ילד חולה או חסר בית שזוכה לארוחה חמה. גם בוויקיפדיה אנשים נרשמים ומתחילים לערוך מסיבות שונות ומגוונות. יש כאלה שמתלהבים מהרעיון של אנציקלופדיה שכל אחד יכול לערוך, יש כאלה שסתם משעמם להם ומחפשים דרכים להעביר את הזמן ויש כאלה שמסתקרנים לראות איך העסק הזה באמת עובד מבפנים. בסופו של דבר, הסיבות לתחילת הפעילות במיזם הם קצרות חיים ונעלמות מהר מאוד, ואם לא מוצאים סיבות חדשות להישאר, רוב המשתמשים יבחרו לפרוש, וכאן קיים ההבדל הגדול בין ויקיפדיה למלכ"רים אחרים.

"במומלצים אין מקום לפרגון... זהו ערך נוראי"

בוויקיפדיה המתנדבים לא מפרגנים אחד לשני או לפחות ממעטים מאוד לעשות זאת. זה לא היה יכול להיות נורא כל כך אם הפרגון היה מגיע בדמות של טוקבקים מקוראים מרוצים או משהו בסגנון דומה, אולם גם זה לא קיים. התוצאה היא שהמתנדבים בוויקיפדיה כמעט ולא מקבלים שום חיזוקים חיוביים. אחת הדרכים היחידות שבהם ניתן בכל זאת לקבל קצת פרגון היא דרך מיזם הערכים המומלצים. כל מתנדב עם ותק מינימלי לומד להכיר את המיזם מהר מאוד ויודע שכדי שערך שכתב יעלה לדיון במיזם הזה, הוא צריך לעבוד קשה. מאוד קשה. לא תמיד הערך שעולה לדיון במיזם הוא בהכרח ערך ברמה של מומלץ, אולם ברוב המוחלט של הפעמים מדובר בערך ארוך ומושקע, תוצר של עבודה קשה וארוכת שעות של המתנדב. קשה לדעת למה מתנדב ממוצע מצפה בדיוק מהעלאת הערך שלו לדיון. אין ספק שהתקווה הכי גדולה שלו היא שהערך יומלץ בסופו של התהליך, אולם לכל הפחות הוא מצפה לקבל טיפה פרגון על העבודה הקשה שלו בשילוב אולי עם קצת ביקורת בונה שלא תוציא לו את הרוח מהמפרשים. זה לא מה שנראה במיזם המומלצים ב-2 באוגוסט וכמובן שהתגובה לא איחרה לבוא.

נראה שלא כולם חושבים שמיזם הערכים המומלצים, שמרכז תוצר של עבודה קשה של ויקיפדים, הוא מקום לפרגונים. יש שחושבים שהוא מקום מצוין דווקא וקודם כל ל"הערכה מפוכחת". ואיך נראית ההערכה המפוכחת הזאת? חס וחלילה מי שחשב ביקורת בונה. הערכה מפוכחת משמעותה שימוש נרחב במילים היפות: "ערך נוראי!", "בלתי קריא!", "דורש דיאטה חמורה ועריכה לשונית אגרסיבית!", "תבנית שכתוב!", "כתיבה - פחות מבינונית!" ו"בעיות תרגמת קשות ביותר!". וכמובן שבסיום הלינץ' אין לשכוח להתנדב לפרט לעורך האומלל בדף השיחה בהרחבה עד כמה הערך שהוא כתב נוראי (לכו תדעו, אולי הוא מזוכיסט והמכות שקיבל עד עכשיו לא הספיקו לו), וכמובן לא לשכוח להגיד לו "תודה שתרמת ויקי. נשמח אם תחזור אלינו שוב." אחרי הכל, אין סיבה שלא נהיה מנומסים.

תגובתו של כותב הערך האומלל לדברים לא מפתיעה. אין ספק שכל אדם סביר שתורם למיזם כלשהו שעות מזמנו הפרטי ובמקום אות תודה מקבל "הערכה מפוכחת" כזאת, היה עוזב בפנים אדומות ולא חוזר. אולם התומכים במדיניות ה"הערכה המפוכחת" במומלצים מאמינים שעורכים ויקיפדים צריכים להיות כנראה בעלי עור פיל עבה בצורה חריגה וכבוד עצמי נמוך במיוחד על מנת שיוכלו להישאר ולהמשיך לתרום מזמנם החופשי לאחר שמוטחים בפניהם דברים כאלה. אין לך עור פיל עבה? הכבוד העצמי שלך לא ברצפה? לפי מדיניות ה"הערכה המפוכחת" כנראה שמקומך לא עם כותבי האנציקלופדיה החופשית.

"סרטן בגופה של ויקיפדיה"

מתנה שקיבל משתמש מסוים ממשתמשת שחשבה שדג בגופה של ויקיפדיה הוא ביטוי משעשע שיש לעודד את המשתמשים בו.

כמובן שלינץ' במיזם הערכים המומלצים אינה הדרך היחידה בה אנו מבריחים מכאן תורמים. מזה מספר שנים, ובמיוחד בתקופה האחרונה, דיבור על דגים הוא אחת הדרכים המועדפות על עורכים רבים לפגוע במשתמשים ולהבריח אותם מכאן רחוק רחוק, למקום שבו הם יעשו לנו יחסי ציבור מצוינים.

איך עושים את זה? פשוט מאוד. כשעורך חדש ונלהב כותב ערך, במקום להגיד לו "כל הכבוד" או "תודה רבה", תשלחו מישהו שישים לו דג מול הפרצוף. לחלופין אפשר להסביר לו שהערך שלו הוא דג. כאשר הוא יתהה בבילבול לפשר העניין, תפנו אותו לדיון ההיסטורי הזה, שם הוא יגלה שדג הוא קיצור של המשפט "דג בגופה של ויקיפדיה", שהוא בתורו משפט מכובס ל"סרטן בגופה של ויקיפדיה". כן כן, לא פחות. הערך שכתבת אדוני התורם הנכבד הוא סרטן שמתפשט אצלנו ואנו מוכרחים לגדוע אותו. אבל בכל מקרה תודה לך על תרומתך. מקווים שתחזור לתרום שוב (אל תדאגו, הקהילה ברובה לא תגיד דבר. לכל היותר מישהו ימלמל קצת משהו על כך שזה לא כל כך יפה להגיד דברים כאלה).

נחליף לנימה יותר רצינית. האם מישהו חושב שתורם שביטוי כזה הופנה כלפיו והבין את משמעותו יחזור לערוך שוב בוויקיפדיה? האם מישהו חושב שהוא ימליץ לחבריו לערוך בוויקיפדיה? האם אתם הייתם ממליצים זאת לחבריכם אם הייתם במקומו? התשובה לכך היא כמובן לא. האם זה לא חבל? היום אותו עורך כתב ערך לא אנציקלופדי, מחר הוא עלול לכתוב משהו יותר טוב ואולי בעוד שנה, כשהוא ילמד וישתלב קצת יותר, הוא עוד יכתוב ערך מומלץ. אף אחד מאיתנו לא נולד ככותב ערכים אנציקלופדיים מדופלם. רובינו התחלנו לפעול בויקיפדיה בחשש וכתבנו תחילה ערכים שהיו ברמה פחות מסבירה. כולנו למדנו, צברנו ניסיון והשתפרנו עם חלוף הזמן. אני שואל אתכם, מה אתם הייתם עושים אם בתחילת דרכים הייתם חוטפים תמונה של דג ממשתמש קצר רוח שמאמין ש"דג הוא מושג מקדמת דנא ויש לנו חובה מוסרית להכירו לויקיפדים החדשים"? האם הייתם כאן היום?

חבר'ה, "משעמם כאן!"

ויקיפדית משועממת.

עד עכשיו דיברתי בעיקר על חוסר פרגון, אבל לא אמרתי מילה על התנאי השני שהצגתי להשארת תורמים במיזם והוא "התחדשות". פרגון יכול להשאיר תורמים במיזם לאורך תקופה ארוכה למדי, אבל בסופו של דבר, גם המון פרגון לא יספיק. אם העורכים במיזם לא ייזמו פעילויות ודברים חדשים לעשות, תורמים רבים יוסיפו לפרוש. למה זה קורה? יש עורכים שמשתמשים בשפה דיפלומטית וקוראים לתופעה הזו בכינויים שונים ומשונים: "תחושת מיצוי", "אין לי כבר את הלהט והעניין שהיה לי פעם", "זה כבר לא כזה מעניין אותי" וכו'. אלו מילים מכובסות למשהו הרבה יותר פשוט להבנה שהובהר באופן קולח על ידי משתמש שפרש לא מזמן ושדיפלומטיה היא ממנו והלאה: חבר'ה "משעמם כאן!".

למה משעמם? כי כתיבת ערכים היא פעולה מתישה ושוחקת. אפשר כמובן לעשות הסבה מקצועית ולהפוך להיות מנטר, אבל גם זה שוחק בסופו של דבר. אפשר לנסות משהו חדש, כמו לבנות פורטל, אבל מה אחרי זה? זה כל מה שלוויקיפדיה יש להציע לעורכים בה? אם כך אז תחושת המיצוי תגיע בסופו של דבר ואנשים ימצאו תחביב אחר להשקיע בו את זמנם. רוב העורכים לא יגידו שהם עוזבים כי התחיל לשעמם להם. חלק יעזבו סתם בלי לומר מילה, אחרים יודו שאכן מדובר בתחושה של מיצוי (כאמור משפט מכובס ל"התחיל להיות משמעם לי כאן") ואחרים יביימו איזו מריבה זניחה עם איזה עורך ויגידו שזה ורק זה מה ששבר אותם. נכון, לא כולם כאלה, יש כאלה שיכולים לנטר בלי סוף במשך שנים וזה לא יימאס להם, אחרים יכולים לכתוב ערכים עד אחרית הימים בלי להרגיש תחושת מיצוי, אבל רוב האנשים לא כאלה.

אז מה ניתן לעשות? פשוט להתחדש כל תקופה מסוימת. לדוגמה ניתן להקים תחרויות נושאות פרסים, ליצור היכל תהילה לעורכים שהגיעו להישג מסוים (מספר מסוים של מומלצים, תרומות או זכייה בתחרויות). זה ייתן לאנשים תמריץ ומשהו לשאוף אליו. אין גם משהו רע בלבדוק אפשרות להכניס טוקבקים לוויקיפדיה בצורה מסוימת, או אפשרות לעשות "לייק" או "דיסלייק" לערכים. הדבר ישפר את התקשורת בין עורכי האנציקלופדיה לקוראיה, ועורך יוכל לדעת לשם שינוי שמישהו מכיר בערכים שהוא כתב, שמישהו טרח לקרוא אותם ואף לחוות את דעתו עליהם. וכן, זה דבר ידוע שאנחנו קודם כל אינציקלופדיה ולא משהו אחר, אבל כדאי לזכור שאנחנו אנציקלופדיה אינטרנטית במאה ה-21. אין שום סיבה שהמיזם הזה לא יעשה שימוש בהמצאות של המאה ה-21. את הטוקבקים למי שלא יודע המציאו כבר לפני למעלה מעשור, וגם כפתור הלייק כבר בן כמה שנים.

רעיונות נוספים? אפשר להפוך את העמוד הראשי למקום שבו אנו מנסים למשוך עורכים פוטנציאליים חדשים להירשם למיזם. למשל להוסיף פינה של חדשות רצות בעמוד הראשי בנוגע להתפתחויות והוויכוחים האחרונים שמתרחשים בין העורכים במיזם ובכך לעניין את הציבור במה שקורה מאחורי הקלעים של האנציקלופדיה. זה יעניין עורכים פוטנציאליים חדשים להירשם (תתפלאו אבל רוב האנשים לא באמת מכירים את הקהילה מאחורי האנציקלופדיה. הרוב יוצאים מנקודת הנחה שהערכים נכתבים איכשהו יש מאין).

ייתכן והרעיונות האלה טובים וייתכן שלא. אבל מדובר ברעיונות לשינוי וחידוש משמעותי בדרך התנהלות המיזם. לא משהו שעולה אצלנו חדשות לבקרים. למה אני לא מציע אותם בפרלמנט? מאותה סיבה שלא רואים כמעט אף אחד מציע רעיונות לחידושים במיזם בפרלמנט; כי הלך הרוח הקיים היום בוויקיפדיה הוא לדכא כל רעיון יצירתי, ועדיף באלימות. אנשים שחוקרים, בודקים ומשקיעים את זמנם בלחשוב כיצד ניתן לשפר את המיזם מקבלים לא פעם יחס מזלזל במקרה הטוב ויחס אלים של ממש במקרה הגרוע. וכמובן שלכל הצעה שעולה לדיון כמעט תמיד יהיו כמה נשמות טובות שיפגינו קוצר רוח וייתנו למציע ההצעה המלצות לגבי מה לעשות עם הזמן הפנוי הפרטי שלו שאותו הוא תורם למיזם בחינם. ניתן לזהות אנשים כאלה על ידי משפטים כמו: "די כבר עם ההצעות האלה", "יש אינפלציה בזמן האחרון", "לכו לכתוב ערכים" ו"הערך על מרדכי שחקן נודע אדום אבל העורכים משום מה מכלים את זמנם במזנון". תגובות כאלה מדכאות את רוח היזמות והחופש של העורכים במיזם. וכאשר רוח היזמות מדוכאת, זה מתכון לכישלון לכל מיזם, קטן כגדול. לא מאמינים? כנראה שאתם לא מכירים את סיפורה של ברית המועצות ז"ל.

איך אפשר להילחם בתופעה ולעורר את רוח היזמות? דרך לא רעה אחת היא להקים מיזם לתוכניות פיילוט שבו ניתן "לנסות דברים חדשים" לזמן קצר בהיקף מוגבל גם אם רק מיעוט תומך בהם. נבואות זעם על הצעות כאלה ואחרות תמיד יהיו. לרוב אין בהם ממש. מספיק לראות את הדיונים בנושא הגבלת זכות ההצבעה, קציבת כהונת המפעילים והגבלת הצבעות מחיקה לזמן קבוע של שבוע. לא פעם נאמר שזה יביא לאסון, לא פחות. היום רוב הדברים הללו נראים לנו מובנים מאליהם ולא ברור לנו איך פעלו כאן לפני כן.

דיכוי רוח היזמות והחופש של העורכים במיזם הוא מעשה פסול מכל וכל. חברים יקרים, תנו לאנשים להתבטא, תעודדו אותם להציע רעיונות חדשים לשפר את המיזם ולחדש בו משהו ואל תעשו בדיוק את ההיפך ותדכאו אותם. תהיו פתוחים לרעיונות חדשים. גם אם אתם חושבים שמדובר ברעיון לא מוצלח, תנסו אותו. מה כבר יש לנו להפסיד?

הצפייה בעיתון הותאמה בצורה אופטימלית לרזולוציה 1024X768 ו-1280X1024.