ויקיפדיה:ויקיפדיה צעד אחר צעד/5

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שיחות

צד חשוב בוויקיפדיה הוא היכולת לשוחח על ערכים עם ויקיפדים אחרים. אם יש לכם הערה, תהייה או שאלה בקשר לערך כלשהו, גשו לדף השיחה דרך לשונית השיחה למעלה וכתבו את הערותיכם. שימו לב: אם הקישור לשיחה אדום אין זו סיבה לדאגה, פשוט דף השיחה טרם נכתב.

כתיבה של הודעה בנושא חדש נעשית לאחר הקשה על הלשונית "פסקה חדשה" המופיעה לצד "עריכה".

לא רק לערכים ישנם דפי שיחה. יש גם דפי שיחה של משתמשים, בהם ניתן לפנות אליהם. תוכלו לגשת לדף השיחה שלכם בקישור משמאל למעלה במסך, היכן שכתוב "שיחה". כשמישהו משאיר לכם הודעה בדף השיחה שלכם, תקבלו על כך התראה בכל מקום שתהיו בוויקיפדיה, יחד עם קישור לדף השיחה שלכם. תוכלו גם לכתוב הודעות לוויקיפדים אחרים, בדף השיחה שלהם (ניתן לגשת אליו דרך לשונית ה"שיחה" בדף המשתמש הישים, או פשוט להקליד בתיבת החיפוש: "שיחת משתמש:פלוני", כאשר "פלוני" הוא שם המשתמש).

כוויקיפדים חדשים אתם עשויים להיתקל בדף השיחה שלכם בשפע של הצעות, טענות ומענות שנראות לעתים כמו ביקורת ולעתים כמו התקפה של ממש מצד הוויקיפדים הוותיקים. כל הפניות באות מתוך כוונה טובה וכדי לשפר את כתיבתכם בוויקיפדיה. במקרה שבו אתם מקבלים פניות רבות, אשר נראות בתחילה כהטרדה לשמה, עדיף לפנות לאחד הפונים ולבקש את הדרכתו.

סדר

כשמשיבים להודעה, יש לכתוב את ההודעה לאחר תו רווח מההודעה אליה אתם מגיבים. הוספה של נקודתיים (":") בתחילת השורה תאפשר לכם להזיח את תגובתכם. דרך נוספת לעשות זאת היא באמצעות הוספת כוכבית ("*", שמשמשת בדרך כלל לרשימות). הן כוכביות והן נקודתיים יכולות לחזור מספר פעמים: כל חזרה גורמת להזחה נוספת. לעתים נעשה שימוש גם ב-"#" כדי ליצור רשימה ממוספרת, למשל בהצבעות.

אם מישהו השאיר לכם הודעה בדף השיחה האישי שלכם, ענו לו באותו דף ולא במקום אחר. הוא יראה שעניתם כאשר יצפה ב"רשימת המעקב" שלו.

חתימה

חשוב לחתום על הערות הנכתבות כדי שמשתמשים אחרים ידעו מי כתב אותן. ניתן לחתום פשוט באמצעות הוספת ארבעה סימני טילדה רצופים (~~~~), שיהפכו לאחר שמירת הדף באופן אוטומטי לחתימה עם שמכם ושעת כתיבת ההודעה. על סגנונות ועיצוב חתימה ראו עזרה:חתימה.

הזחה

בדפי שיחה נהוג להזיח תגובה באמצעות נקודתיים (:) בתחילת התגובה. אם כבר יש נקודתיים בתגובה הקודמת – נהוג להוסיף זוג אחד נוסף. כך נשמר הסדר והעיצוב בהודעות.

תרגול

מומלץ לנסות לתרגל את הנושא. לתירגול, היכנסו לארגז החול וכתבו הערה כלשהי כולל הזחות ובסופה חתמו עם ארבעה סימני ~ כפי שהוסבר לעיל.