ויקיפדיה:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים בוויקיפדיה
האם מותר להעתיק טקסטים מוויקיפדיה?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של ויקיפדיה
טיפול בהפרת זכויות יוצרים בוויקיפדיה
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות-באילו תמונות מותר להשתמש בתוך ויקיפדיה?
מהי תמונה חופשית?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן
כיצד ניתן להשתמש בתמונות מוויקיפדיה מחוץ לאתר?


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים בוויקיפדיה. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת ויקיפדיה מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

 1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
 2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות חופש פנורמה (אנ'). ‏ לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר בישראל אבל לא בכל המדינות
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1969 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1969 (50 שנה לאחר פרסומם) - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1969 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:
נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה - פניות בנושא OTRS


תוכן עניינים

ארכיון המדינה ועוד[עריכת קוד מקור]

 1. כיצד ניתן להשתמש במידע מארכיון המדינה? האם מותר לצטט מפרוטוקול ישיבת ממשלה המופיע שם, וכיצד?
 2. האם מותר לצטט מסקנות ועדה שמינתה הממשלה, שהודפסו ב'ספר קלינגהופר על המשפט הציבורי'?
 3. האם מותר לצטט מסקנות ועדה כנ"ל שמופיעות בצילום מסמכים מארכיון המדינה, כאשר המקור הוא 'אוסף רות גביזון'?

בתודה אגלי טל קהלת - שיחה 19:05, 30 במאי 2018 (IDT)


שימוש בתמונה מתוך טקס החתימה על הסכם עם ירדן[עריכת קוד מקור]

היי, ברצוני להעלות תמונה שבה מופיע דב קולני, בטקס החתימה על ההסכם לשיתוף פעולה תיירותי עם ירדן. התמונה צולמה ב- 4.4.1995 (קולני היה בעברו היועץ המשפטי של אתר התיירות, והיה אמון על הכנת ההסכם). זהות האיש שצילם את התמונה אינה ידועה. האם לנוכח עובדה זו ולנוכח החשיבות ההיסטורית של התמונה, אפשר להעלות אותה לאתר ויקישיתוף? Shoshil37 - שיחה 21:11, 19 ביוני 2018 (IDT)

לא. ויקישיתוף מיועד רק לתמונות חופשיות. יש להמתין 50 שנה או לבקש אישור מהצלם. דרור - שיחה 20:28, 20 ביוני 2018 (IDT)
תודה דרור. שאלה נוספת - האם אפשר להעלות צילום של קטע עיתונות שבו מספרים על קולני בעיתון "דבר", מהתאריך ה- 22.1.1960? Shoshil37 - שיחה 09:59, 21 ביוני 2018 (IDT)

צילומי ידיעות ותמונות מתוך עיתונים[עריכת קוד מקור]

כיצד ניתן לבקש רשות לפרסם צילום של ידיעה או תמונה מתוך עיתון כגון: ידיעות, מעריב, דבר. למי צריך לפנות? האם יש מחלקה כזאת העיתון? אלחנן וינוגרד (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

אושו[עריכת קוד מקור]

מאיזה שלב הציטוטים באושו חוצים לכיוון הפרת זכויות יוצרים? איך בודקים אם הציטוט סביר או שכבר הועתק קטע נרחב מידי? אמא של גולן - שיחה 12:22, 8 באוגוסט 2018 (IDT)


תמונה מלפני 80 שנה[עריכת קוד מקור]

האם מותר לי להשתמש בתמונה בשחור-לבן של רחוב מלפני 80 שנה ולפרסם אותה כאן ?. פארוק - שיחה 22:11, 22 בספטמבר 2018 (IDT)

פארוק, אם צולם בישראל אז כן. יש כמובן לציין מקור כראוי. אם לא צולם בישראל אז צריך לקבל מידע נוסף כמו שם הצלם ותאריך פטירתו וכן מקום ונסיבות הצילום. Geagea - שיחה 13:34, 25 בספטמבר 2018 (IDT)
תודה וחג שמח. פארוק - שיחה 15:42, 25 בספטמבר 2018 (IDT)

תמונה של הלל פריש[עריכת קוד מקור]

שלום רב, כתבתי את הערך הלל פריש וביקשתי וקיבלתי ממנו במייל תמונה שלו. אני רוצה כעת להעלותה. אודה להנחיה מתאימה, כך שלא יהיה חשש מפגיעה בזכויות יוצרים. תודה. עמירם פאל - שיחה 17:52, 24 בספטמבר 2018 (IDT)

ראה בבקשה דף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 13:35, 25 בספטמבר 2018 (IDT)

Philip Herbert Cowell[עריכת קוד מקור]

הי, התמונה כאן מ-1931] אולם הרישיון הרשום מתחת מעורר את השאלה אם אוכל לשים אותה בויקישיתוף? האסטרונום עצמו נפטר ב-1949 אמא של גולן - שיחה 13:56, 26 בספטמבר 2018 (IDT)

אמא של גולן, לא. הצלם הוא Walter Stoneman ‏(1876-1956) וכן צויין שהתמונה ברישיון CC BY-NC-ND 3.0 (שימוש מסחרי אסור).
חתימה, אמא של גולן. Geagea - שיחה 12:49, 6 באוקטובר 2018 (IDT)

תמונות מספריית הקונגרס בוושינגטון[עריכת קוד מקור]

תמונה כמו זו בה מוצגים גשר בנות יעקב ובית המכס התחתון נמצאית בספריית הקונגרס ומתוארכת 1920-1936. האם ניתן להשתמש בה ולפי איזה רשיון ? Danny Gershoni - שיחה 15:11, 30 בספטמבר 2018 (IDT)

Danny Gershoni, הקובץ כבר קיים בוויקישיתוף: קובץ:The Jordan Valley north of Lake Galilee. Jordan at Jisr Benat Yacoub. Galilee-Damascus road showing British and French frontier post LOC matpc.15399.jpg ו-קובץ:The Jordan Valley north of Lake Galilee. Jordan at Jisr Benat Yacoub. Galilee-Damascus road showing British and French frontier post LOC matpc.15399.tif.‏ Geagea - שיחה 04:41, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
הי Geagea. תודה על התשובה אבל השאלה שלי הייתה יותר בעצם רחבה והתייחסה להעלאת תמונות מספריית הקונגרס. התמונה הנ"ל הועלתה ברשיון תבנית:PD-Matson שאני מניח שמתייחסת לאוסף מטסון שנתרם לספריה. האם יש רשיון כללי לספריית הקונגרס ? האם יש רשימה של רשיונות כדוגמת תבנית:PD-Matson שנעשה בה שימוש כאן ? Danny Gershoni - שיחה 11:58, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
Danny Gershoni, כן. עבור אוספים יש את הקטגוריה - Category:Custom PD license tags related to the United States וכן ישנה רשימה גם בדף תבנית PD-Matson - ‏Template:PD-Matson#Other licenses for images from Library of Congress collections.‏ Geagea - שיחה 12:52, 6 באוקטובר 2018 (IDT)
במקרים מסויימים מצויין שם הצלם וכו'. גם הכללים הרגילים תקפים. Geagea - שיחה 12:53, 6 באוקטובר 2018 (IDT)

בעיה במתן הרשאות בהעלאת קבצים[עריכת קוד מקור]

העליתי לויקיפדיה כ-60 קבצים המכילים פריטים בולאים מישראל שכולם הונפקו לפני 1 בינואר 1968. בסעיף אישורים רשמתי את הביטוי PD-IsraelGov, כפי שנכתב בדף ההנחיות להעלאת פריטים בולאים מישראל Commons:Stamps/Public domain. ראיתי שכל הפריטים שהעליתי נכנסו לקטגוריה בשם "קטגוריה: קבצים בלי רישיון שתוכנה יכולה לקרוא". במה טעיתי? מה צריך לעשות כדי לפתור את הבעיה? RimerMoshe - שיחה 20:51, 3 באוקטובר 2018 (IDT)

האם יש תשובה איזה הרשאה צריך לתת לפריט בולאי שהונפק בישראל ונמצא ברשות הכלל? RimerMoshe - שיחה 15:26, 5 באוקטובר 2018 (IDT)
נענה בשיחת משתמש:Geagea#רישיון של גלויות של הדואר: תבנית PD-IsraelGov לא קיימת בוויקיפדיה, היא קיימת בוויקישיתוף - PD-IsraelGov. אם רוצים להעלות קבצים ברישיון זה בוויקיפדיה אז יש להשתמש ב- PD-because באופן הבא ‏{{PD-because|2=PD-IsraelGov}}‏. Geagea - שיחה 00:46, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

שימוש במשל של ממשיל רוסי שנפטר לפני יותר מ100 שנים[עריכת קוד מקור]

שלום, אני רוצה לכתוב ערך על הדוב וחברו של קרילוב, האם זה מותר לפי זכויות היוצרים? בנוסף לכך המקור לכך הוא מקראה של בית ספר יסודי, האם מותר מקור זה? גל - אולי נדבר ~ 13:58, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

בהחלט כן. אפשר לכתוב ערכים גם על יצירות שזכויות היוצרים עליהן לא פגו עדיין. יש כבר ערך על משלי קרילוב (ומסתבר שיש גם תרגום עברי שזכויות היוצרים עליו פגו. אבל זה לא הכרחי). לעניין שאר השאלה שלך: מומלץ כבר לשאול אותה בדלפק הייעוץ. באופן כללי צריך לראות שיש מה לכתוב על הסיפור. ר’ לדוגמה את מעשיות האחים גרים וערכים שישנם על חלק מהסיפורים. אני מניח שערך כזה צריך לכלול תוכן מעבר לעלילת הסיפור. בהצלחה. Tzafrir - שיחה 14:46, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

בקשר למקור הכוונה שהתרגום מ1992 ואני הולך לכתוב חלק מהמידע לפי תרגום זה, האם אני יכול או שיש בעיות?גל - אולי נדבר ~ 14:54, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

מבחינת זכויות יוצרים: אין בעיות להתבסס עליו. אפשר בעיקרון גם לצטט ממנו קטעים קצרים. אסור להעתיק משם את כל הסיפור או הניתוח. כמובן שרצוי (משיקולים שלא קשורים לזכויות יוצרים אלא לאיכות הערך) שיהיו לך גם מקורות אחרים. Tzafrir - שיחה 14:59, 4 באוקטובר 2018 (IDT)
טוב. תודה על העזרה.גל - אולי נדבר ~ 15:02, 4 באוקטובר 2018 (IDT)

עזרה למשתמש אנונימי[עריכת קוד מקור]

היי

אני אנונימי וגם קצת מבולבל לכן אשמח לדעת קודם כל אם התמונה פה ניתנת להעלאה לוויקימדיה..אני סבור שכן בהתאם למה שכתוב כאן. במידה והכל כשורה, אשמח אם מישהו יוכל לעשות זאת כיוון שאני אנונימי ואין לי כרגע עניין להירשם. ארצה להוסיף אותה לערך יחידת הלוט"ר, אולם את זה כבר אוכל לעשות בעצמי. תודה רבה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

לא, הרישיון שלה אינו חופשי (לא מרשה שימוש מסחרי). Tzafrir - שיחה 18:23, 5 באוקטובר 2018 (IDT)
ובכן, מה ההבדל בין זו לזו? אנונימי -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
שאלה טובה. תמונה זו הייתה ברישיון חופשי בתאריך 22 בספטמבר 2011 וקיבלה אישור בקר ויקישיתוף (בירוק). מאוחר יותר הרישיון באתר פליקר שונה. כיוון ששחרור זכויות היוצרים הוא בלתי חוזר התמונה חופשית. Geagea - שיחה 00:43, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
תודה. האנונימי

שימוש בטקסט מאתר[עריכת קוד מקור]

התבקשתי להעלות ערך על מפעל, ולצורך כתיבת הערך הותר לי לעשות שימוש באתר המפעל. איזה אישור אני צריך להביא על היתר השימוש שניתן לי? בברכה. על הטוב - שיחה 09:36, 12 באוקטובר 2018 (IDT)

על הטוב, ראה דף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 00:37, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
Geagea הסתכלתי אבל עדיין זה לא ענה לי, מכיוון שאני צריך אישור שימוש רק לי, ולא אישור שימוש כללי. בברכה. על הטוב - שיחה 07:39, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
על הטוב, אין דבר כזה אישור שימוש רק לי. האישור צריך להיות לכל אדם וגם למשמשים שיעתיקו מוויקיפדיה. שחרור זכויות היוצרים הוא לנחלת הכלל. Geagea - שיחה 14:26, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
אני מבין. שלחתי כבר אישור על שימוש בזכויות היוצרים באתר. בברכה. על הטוב - שיחה 14:33, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

משה וובר[עריכת קוד מקור]

אני סבור שהערך משה וובר לוקה בהז"י, ראו כאן. דברי הרב - שיחה 21:13, 15 באוקטובר 2018 (IDT)

הערך מאוד ותיק. אולי הם העתיקו מוויקיפדיה? דגש - שיחה 10:43, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
שאלה טובה. הטקסט הוא מילה במילה זהה לאותו האתר, אז זה לא סתם דמיון אלא העתקה. השאלה, מה הועתק ממה? Dovno - שיחה 10:44, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
הערך נוצר (ע"י אלמוני) כבר עם הטקסט הזה, בתחילת 2012. Dovno - שיחה 10:46, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
האתר גם ותיק. הניסוחים אופייניים לאתר. אך אינני יכול לקבוע מי העתיק ממי. דברי הרב - שיחה 11:11, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
הטקסט הזהה היה באותו אתר לפחות מ-2013. לא מצאתי ארכיון עם גרסה מוקדמת יותר של האתר. אז אם הם העתיקו מוויקיפדיה זה בלי לציין שהמקור כאן (מה שמפר להבנתי את תנאי הרישיון של ויקיפדיה). ואם הועתק משם לכאן (סביר יותר, לפי צורת הניסוח של הטקסט, במיוחד בעת שהועלה ב-2012), אז זו הז"י. וכמובן ייתכן שאותו אחד כתב גם שם וגם כאן, ואז זה לא הז"י, אלא רק צריך אישור OTRS.‏. Dovno - שיחה 11:36, 16 באוקטובר 2018 (IDT)
אם תשימו לב האמור בוויקיפדיה הועתק לחבדפדיה כבר ב-20 בפברואר 2012.. אמנם האתר קיים מיוני 2008 אבל הדף על משה וובר מתחיל להימצא בארכיון האינטרנט מ-11 ביוני 2013. העובדה שארכיון האינטרנט לא סרק דפים משנת 2012 או לפני לדעתי מלמדת שלא היו דפים באתר זה. אני לא חושב שיש לנו עילה להניח הז"י. Geagea - שיחה 15:13, 16 באוקטובר 2018 (IDT)

זכויות יוצרים על תמונות שמקורן בגרמניה[עריכת קוד מקור]

מתי פגות זכויות היוצרים על תמונות שמקורן בגרמניה? האם אחרי 50 שנה כמו בישראל? Amikamraz - שיחה 22:58, 16 באוקטובר 2018 (IDT)

Amikamraz, לא. 70 שנה ממות היוצר. ראה Commons:Copyright rules by territory/Germany.‏ Geagea - שיחה 00:33, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
תודה על תשובתך, Geagea. תרשה לי להקשות: מה קורה אם היוצר אינו ידוע? (נראה לי שזה המצב ברוב המקרים בתצלומים היסטוריים). Amikamraz - שיחה 09:17, 17 באוקטובר 2018 (IDT)
Amikamraz, הוספתי לך קישור לעניין. כעקרון יש את PD-EU-no author disclosure כאשר שם היוצר לא נמסר או לא ידוע וגם PD-anon-70-EU במקרה ומדובר באנונימי. שזה 70 שנה משנת הפרסום לראשונה אם פורסם באירופה. אלא שיש פה קצת בעייתיות. צריך להראות שהתמונה אכן פורסמה ולא שכבה באלבום בבית. אם התמונה נמצאת במוזיאון אז יש יותר תוקף לטענה שהיוצר לא ידוע או שהוא אנונימי. אם התמונה לא פורסמה מעולם אלא בשנים המאוחרות אזיי 25 שנה מתאריך הפרסום לראשונה לפי תבנית PD-EU-unpublished. ‏Geagea - שיחה 14:23, 17 באוקטובר 2018 (IDT)

שלטי בחירות[עריכת קוד מקור]

מדוע מבקשים למחוק את התמונות של שלטי הבחירות שצילמתי בעצמי? על מה ולמה? מה הבעיה פה? מה אני עשיתי לא בסדר שאחרים עשו בסדר בקטגוריה: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Municipal_elections_in_Israel,_2018? למישהו יש הסבר?

בקשת המחיקה: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Deletion_requests/Files_uploaded_by_Sokuyaאסף (Sokuya)שיחה 19:03, 22 באוקטובר 2018 (IDT)

עניתי שם והנושא גם מופיע בויקיפדיה:מזנון#תמונה של כרזת בחירות במרחב ציבורי. לצערי רוב הקבצים שכוללים שלטי בחירות צריכים להימחק. אלא אם השלט נמצא בחלק שולי של התמונה והתצלום לא מתמקד בשלט. או שלטים שכוללים רק שם המועמד או מלל קצר. Geagea - שיחה 22:46, 22 באוקטובר 2018 (IDT)

בית ספר אופק[עריכת קוד מקור]

ראיתי שרוב רובו של תוכן הערך בית ספר אופק לקוח מאתר ביה"ס. מה צריך לעשות? להוסיף את התבנית "הפרת זכויות יוצרים"? Arsenal sin platea (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אכן העתקה מילה במילה של כל הטקסט. בנוסף, באתר שלהם רשום שהדף שונה לאחרונה ב-2011 והערך אצלנו נוצר ב-2012, אז גם אין פה ספק כאילו האתר שלהם העתיק מוויקיפדיה. הנחתי תבנית הז"י. Dovno - שיחה 13:58, 29 באוקטובר 2018 (IST)
תודה --Arsenal sin platea - שיחה 14:05, 29 באוקטובר 2018 (IST)

אישור לרישיון חופשי[עריכת קוד מקור]

היי, נושא חשוב, אשמח לעזרה :) יצרתי ערך בויקיפדיה ואני מעוניין להעלות תמונה של הלוגו הרלוונטי לו. השאלה שלי היא האם בעשותי כן אני מתיר לאנשים ל" להשתמש, להעתיק, לשנות, ולמכור אותה" כמו שרשום בויקישיתוף? או שכאשר הלוגו מוגן תחת סימן מסחרי עדיין אין לאף אחד אופציה לקחת אותו לטובתו האישית גם אם העליתי אותו לויקישיתוף? הרי בטח כל הלוגואים המוצגים של מיליוני החברות בויקיפדיה לא ניתנים להעתקה/שינוי/מכירה. סליחה על החפירה פשוט הציטוט הזה מויקישיתוף בלבל אותי מאוד. Saarphoto (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

Saarphoto, אין חובה שהלוגו שיופיע בערך על אותו גוף ישוחרר לנחלת הכלל אפשר להעלאות אותו לשרת המקומי (בדף זה) בתנאי שימוש הוגן.
ההעלאה לוויקישיתוף פירושה שחרור זכויות היוצרים לנחלת הכלל ואז כמו שציינת יהיה מותר להשתמש, להעתיק, לשנות, ולמכור אותה. במידה ותרצה לעשות זאת עליך לשלוח אישור לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS.‏ Geagea - שיחה 04:28, 3 בנובמבר 2018 (IST)

העלאת תמונה - עינת קליש-רותם[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:OTRS/פניות#העלאת תמונה - עינת קליש-רותם

צילום כתבה מעיתון מ-1945[עריכת קוד מקור]

תמונה זו (קובץ:זויעהל.jpg) הועלתה לוויקישיתוף. ברור שהיא לא נוצרה ע"י מעלה היצירה ("עיתון קול ישראל 10 במאי 1945"). האם היא ברשות הציבור (ויש לעדכן תבניות רשיון בהתאם), או האם עדיין מוגנת (ויש להסירה מוויקישיתוף)? Dovno - שיחה 12:31, 11 בנובמבר 2018 (IST)

Dovno, האמת שכבר עשיתי תחקיר על קובץ:Kol israel journal.jpg, כך שזה היה פשוט לי יותר. Done טופל. Geagea - שיחה 16:37, 11 בנובמבר 2018 (IST)

סריקת תמונות מעיתונות מאתר הספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

שלום, באתר הספרייה הלאומית ישנם הרבה כתבות עיתונאיות מהעבר סרוקות. אתמול כתבתי ערך על כדורסלן העבר מרק טורנשיין, רציתי לצרף לערך תמונה מהכתבה הזו, שפורסמה בעיתון דבר ביום 15 ביולי 1968. האם מותר לי לעשות זאת? אם כן, איך עושים את זה? האם פשוט להעלות או שיש פרוצדורה מסויימת? תודה רבה! Amiroשיחה 10:11, 21 בנובמבר 2018 (IST)

patch[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

האם אפשר לראות ב Patch של משימת חלל את ה"לוגו של הטיסה" ולהכניס את התמונה במסגרת "שימוש הוגן" לשרת? דוד א. - שיחה 09:43, 1 בדצמבר 2018 (IST)

- סוף העברה
Deror avi. Geagea - שיחה 14:43, 2 בדצמבר 2018 (IST)
אתה יכול לתת דוגמא ל-Patch ? דרור - שיחה 19:07, 2 בדצמבר 2018 (IST)
ראה דוגמה פה בריבוע דוד א. - שיחה 19:28, 2 בדצמבר 2018 (IST)
הי דוד55, לוגו של משימה של נאס"א זה שימוש חופשי. לוגו של משימה של סוכנות החלל האירופית הוא חופשי לא מסחרי, כך שאי אפשר להעלות לויקישיתוף, ולכן בויקיפדיה בערך על המשימה. לוגו של משימה של סוכנות החלל הרוסית כנראה לא חופשי. בויקיפדיה נהוג שאפשר להעלות לערך על המשימה בלבד בשימוש הוגן ברזולוציה לא גבוהה. אתה יכול להסתכל על משימות חלל דומות אמא של גולן - שיחה 20:55, 2 בדצמבר 2018 (IST)
נראה לי שלפי הסברים בקובץ Soyuz39_patch.png ב-commons אין מגבלות לשימוש בקבצים אלו ואף ניתן לעלות אותם לויקישיטוף. האם אני צודק? דוד א. - שיחה 06:59, 3 בדצמבר 2018 (IST)
הי דוד55 נראה שהם בויקישיתוף כשצריך להוסיף להם לרישיון את שתי התבניות הבאות {{PD-RU-exempt|type=logos and emblems}} {{Insignia}} אמא של גולן - שיחה 13:18, 5 בדצמבר 2018 (IST)
תודה רבה. נראה אם אסתדר עם הנושא. דוד א. - שיחה 17:11, 5 בדצמבר 2018 (IST)

צילום של להקת מחול משנות ה- 80[עריכת קוד מקור]

האם שילוב של תמונה של להקת מחול שצולמה בשנות ה- 80 בערך על הלהקה הוא בגדר שימוש הוגן? Orly Simon - שיחה 07:11, 4 בדצמבר 2018 (IST)

Orly Simon, על פניו כן בתנאי שאין בערך תמונות חופשיות כלשהן. Geagea - שיחה 02:57, 21 בפברואר 2019 (IST)

קטע אודיו בערך על יצירה[עריכת קוד מקור]

האם שילוב קטע אודיו של פחות מ- 30 שניות בערך על היצירה עצמה נחשב שימוש הוגן? Orly Simon - שיחה 07:16, 4 בדצמבר 2018 (IST)

האם כריכת תוכנייה שווה לכריכת ספר?[עריכת קוד מקור]

שלום, לפני כחודש ביקרתי באירוע מסוים, באירוע זה המשתתפים וצוות ההפקה קיבלו תוכנייה עם סידור האולם, ברכות ופרטים על המשתתפים. חשוב לציין שהקהל הרחב באירוע לא קיבל את התוכנייה.

דרך חברים בהפקה קיבלתי תוכנייה במתנה כמזכרת. האם העלאת הכריכה צריכה להיות בשימוש הוגן או כתמונה חופשית? 89.139.23.210

צילום מסמך ביחד עם המרחב[עריכת קוד מקור]

העליתי לויקישיתוף את שתי התמונות האלו

וקיבלתי הודעה שיש בעיה עם זכויות יוצרים. בעבר הסבירו לי שאם אני מצלם את המרחב ביחד עם האוביקט אין בזה בעיה וזה מה שעשיתי כאן. אשמח אם מישהו יעזור לי בעניין. קפדניקו - שיחה 10:29, 21 בדצמבר 2018 (IST)

מתייג את Deror avi, Nimrodbr, שני אבנשטיין, Geageaבעלי הידע בזכויות יוצרים קפדניקו - שיחה 09:14, 23 בדצמבר 2018 (IST)
"מצלם את המרחב ביחד עם האוביקט" - זה בעייתי. התמונות מפרות זכויות יוצרים. דרור - שיחה 13:39, 23 בדצמבר 2018 (IST)
לצערי, אני לא מצליח לראות את התמונות אז תשובתי מתייחסת באופן כללי לנושא ולא לתמונות הפרטניות שהופיע מעלה. אוביקט (עלון/תמונה/פסל/איור) המפורסם בשטח הציבורי, זכויות היוצרים עליו שייכים ליוצר/ים שלו. בהתאם לכך תצלום של האוביקט ופרסומו דורשם את הסכמתם. חריג לכך הוא צילום של המרחב באופן כזה שחלק מהאוביקט מופיע בצילום אבל כל עוד האוביקט הוא לא המוקד של הצילום. לדוגמא: צילום של פסל המוצב בכיכר רבין דורש את אישור הפסל כי התצלום הוא של היצירה שלו והיא מוקד הצילום. לעומת זאת, צילום רחב ופנורמי של כיכר רבין שחלק מהפסל מופיע בו, יכול, בחלק מהמקרים, לא לדרוש את אישור הפסל. Nimrodbr - שיחה 12:57, 28 בדצמבר 2018 (IST)
בישראל מותר לצלם פסל או מבנה אדריכלי במרחב הציבורי כיוון שבישראל יש חופש פנורמה. זה לא כולל תצלום של יצירה נגזרת כמו למשל תצלום של עלונים, תצלום של תצלום, תצלום של כריכת ספר וכו'. וכן, כאשר החלק המוגן ביצרה הוא אגבי אז אין בעיה (הסבר באנגלית). Geagea - שיחה 04:46, 29 בדצמבר 2018 (IST)

דפים סרוקים[עריכת קוד מקור]

האם מותר להעלאות דפים של ספרים ישנים סרוקים (בעיקר שערים) מתוך אתרים שונים, כגון היברו בוקס ואוצר החכמה, וכן אתרים שונים של מכירות פומביות, שמעלים קבצים שונים סרוקים? אם כן, איזה רשיון נצרך? בברכה בן-ימין - שיחה 01:28, 30 בדצמבר 2018 (IST)

בן-ימין. בדרך כלל, אם חלפו 70 שנה מפטירת היוצר, אזיי כן. הרישיון {{PD-scan|PD-old}}‏ או רישיון מדוייק יותר {{PD-scan|PD-old-auto-1923|deathyear=XXXXX}} כאשר במקום XXXXX לכתוב את שנת פטירתו של היוצר. ראה דוגמה קובץ:Zera Shimshon.jpg. ‏Geagea - שיחה 02:29, 30 בדצמבר 2018 (IST)
תודה על התשובה. אם הבנתי - האישור הוא על אף שאדם אחר סרק את היצירה!? בברכה בן-ימין - שיחה 14:30, 30 בדצמבר 2018 (IST)
בן-ימין, לא נוצרות זכויות יוצרים בסריקה של קובץ. Geagea - שיחה 03:01, 21 בפברואר 2019 (IST)
תודה לך על התשובה... בברכה בן-ימין - שיחה 14:13, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונות מתקופת השואה באתר "יד ושם"[עריכת קוד מקור]

האם יש בעיית זכויות יוצרים על תצלומים מתקופת השואה בצרפת שמפורסמים באתר "יד ושם"? Amikamraz - שיחה 22:07, 9 בינואר 2019 (IST)

Amikamraz, לצערי כן. יש לבדוק לגבי כל תצלום את מצב זכויות היוצרים. Geagea - שיחה 03:02, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונת טסלקופ כנראה מ-1904 שנמצאת בויקי הגרמנית[עריכת קוד מקור]

שלום, האם התמונה הזו אודות טלסקופ במצפה הכוכבים בארה"ב, המופיעה בויקי הגרמנית עם תג זמן של 1904 יכולה לעבור לויקישיתוף? אמא של גולן - שיחה 10:44, 14 בינואר 2019 (IST)

אמא של גולן, התמונה הזו פורסמה בשנת 1955 בספר של האסטרונום Henry C. King: ‏ The History of the Telescope‏ בשנת 1955 (כאן במהדורה מאוחרת יותר עמ' 317).
על פי התיאור בדף זה: "The Bruce telescope (Yerkes observatory) ca. 1904"
בוויקי הגרמנית מבקשים לא להעביר לוויקישיתוף כי אין מידע לגבי היוצר. אולי תוכלי למצוא מידע נוסף לגבי הקובץ. Geagea - שיחה 03:54, 21 בפברואר 2019 (IST)

כללי ויקימדיה לשימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

אני רוצה לבקש ממישהוא להעלות תמונות ששבעלותו לויקיפדיה, ויש סיכוי שהוא יסכים להעלות אותם לשימוש הוגן בלבד, כך שלא יהיו בעיות בשימוש מצד זכויות היוצרים, אבל אני רוצה לדעת מה ויקימדיה מאשרת שלא לאשר (דהיינו אילו זכויות הוא יכול להשאיר אצלו). david7031שיחה • ט' בשבט ה'תשע"ט • 14:42, 15 בינואר 2019 (IST)

david7031, אין דבר כזה לאשר תמונות בשימוש הוגן. אם אין תמונה בערך אפשר לשים תמונה/תמונות מעטות לפי תנאי שימוש הוגן. כל הזכויות בתמונה נשארות בידי בעל זכויות היוצרים. Geagea - שיחה 02:56, 21 בפברואר 2019 (IST)
Geagea, אם הבנתי נכון, הבעיה בשימוש הוגן היא גם פגיעה בזכויות של היוצר (שימוש בלי רשות), וגם שיש בויקיפדיה תמונות בלי רישיון חופשי. נניח הנימוקים האלו
 • מדובר בתמונה ברזולוציה נמוכה (רלוונטי רק לתמונה שמקורה בארצות הברית ובמדינות הדורשות תנאי זה – לא בתמונות שצולמו בישראל או בבריטניה).
 • שימוש זה אינו מגביל את בעלי הזכויות מלמכור את היצירה בכל דרך שהיא ואינו פוגע בהם כלכלית.
מסבירים למה אין פגיעה ביוצר.
והנימוקים האלו
 • הוספת התמונה לערך מעשירה אותו באופן משמעותי מכיוון שהיא משמשת לזיהוי או המחשת נושא הערך.
 • התמונה משמשת להמחשת אופן היצירה של יוצר היצירה.
 • מדובר בתמונה היסטורית רבת משמעות של אדם מפורסם, עצם מפורסם או אירוע מפורסם.
מסבירים למה חשוב שהתמונה תהיה בויקפדיה למרות שהיא לא חופשית.
הואיל ובמקרה שאני מדבר עליו, השימוש אמור להיות בהסכת היוצר, אז קיימת רק הבעיה של תמונות שאינן חופשיות בויקיפדיה, ורציתי לדעת מה הכללים לגבי באילו ערכים וכמה מותר לשים תמונות עם רישיון לא חופשי. david7031שיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ט • 11:09, 21 בפברואר 2019 (IST)
david7031, הסכמת היוצר היא חסרת משמעות מבחינתנו. הוא לא מסכים לשחרר את התמונה ברישיון חופשי כמו שאנחנו רוצים, עם אפשרות לשימוש מסחרי והסכמה ליצירת יצירות נגזרות. מה שנשאר הוא שימוש הוגן בהתאם לתנאי שימוש הוגן. ראה גם שאלות ותשובות נפוצות בנושא שימוש הוגן. Geagea - שיחה 00:53, 22 בפברואר 2019 (IST)
Geagea, זה בדיוק מה שאני טוען. שם כתוב:
"בהגדרה שימוש הוגן הנו הפרה של זכויות יוצרים."
"המחוקק מאפשר הפרה זו בצורה מוגבלת ולמטרות לימודיות בלבד."
"על פי כללי שימוש הוגן כאשר לוקחים תמונה (או מלל) מבעל הזכות מבלי רשותו, חייבים לקחת חלק קטן מהמלל או תמונה אחת מתוך תמונות רבות (לכל היותר שתים מאתר)"
נראה לי די ברור שאם זה עם רשות של היוצר, אז לדוגמא אפשר לקחת יותר משתי תמונות מאתר אחד. מה לגבי כמה תמונות באותו ערך? האם זה כלל של הקרן או כלל שנועד למנוע פגיעה ביוצר?
david7031שיחה • י"ט באדר א' ה'תשע"ט • 19:55, 23 בפברואר 2019 (IST)
david7031, לא כל כך הבנתי אותך. אנחנו צריכים אישור לשחרור זכויות יוצרים לפי אחד מהרישיונות שלנו שכולל הסכמה לשימוש מסחרי והסכמה ליצירה נגזרת. אם אין הסכמה כזו יש לשקול לאייר ערך בקובץ בשימוש הוגן. בתנאי שאין קובץ חופשי אחר לאיור הערך. Geagea - שיחה 17:00, 4 במרץ 2019 (IST)

שימוש בתמונה מעיתון שכבר לא קיים[עריכת קוד מקור]

האם שימוש בתמונה מעיתון תל אביב שכבר לא קיים וכתבות שלו נמצאות רק בארכיון האינטרנט מותרות לשימוש--Yossipik - שיחה 19:56, 23 בינואר 2019 (IST)

Yossipik, לא. יש לבדוק מצב זכויות יוצרים לגבי כל קובץ או כתבה. Geagea - שיחה 02:53, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונות אלבום/ סינגל[עריכת קוד מקור]

אני יוצר כרגע טיוטה לערך על השיר סתם (סטטיק ובן אל) ודרושה תמונת הסינגל. כיצד להעלות זאת לויקיפדיה, אם בכלל? 14:36, 5 בפברואר 2019 (IST)מישהו בוויקיפדיה - שיחה

מישהו בוויקיפדיה, ר’ עזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן (אליו הגעתי מהדף ויקיפדיה:העלאת קובץ לשרת שמקושר מרשימת הקישורים שבצד). Tzafrir - שיחה 19:14, 5 בפברואר 2019 (IST)

תמונה של ארנסט המינגוויי בויקי באנגלית[עריכת קוד מקור]

בויקי באנגלית כתוב שאפשר להעלות את התמונה הזאת לויקישיתוף כי היא ברשות הציבור בארצות הברית. אין לי מושג איך מטפלים בתמונות כאלה, מישהו יכול להעלות אותה? מנחם.אל - שיחה 20:48, 5 בפברואר 2019 (IST)

מנחם.אל, אני רואה שכבר ביצעת את ההעברה - קובץ:Hemingway hunting Africa.jpg. ‏Geagea - שיחה 03:03, 21 בפברואר 2019 (IST)
כן הצלחתי בסוף; אחרי שראיתי שחנה לא פעילה, הבנתי שאם אין אני לי מי לי...מנחם.אל - שיחה 12:07, 21 בפברואר 2019 (IST)

תמונות לשימוש ברישיון הוגן בערכים לאישים שאינם בין החיים[עריכת קוד מקור]

בעקבות דיון במזנון אשמח לעזרה בהעלאת תמונה בערך של אריק רודיך וגם לדעת באופן כללי לערכים נוספים על תהליך האיתור ברשת לתמונה שניתן להשתמש בה בשימוש הוגן--Yossipik - שיחה 22:05, 11 בפברואר 2019 (IST)

לא הבנתי את השאלה - האם זו שאלת זכויות יוצרים - או שאלה טכנית. דרור - שיחה 22:12, 11 בפברואר 2019 (IST)
אני מניח שגם וגם. ודרך אגב, בהודעה שמחקת כתבת שהכללים לא מאפשרים שימוש הוגן. למה לא? הרי הוא מת.
ולשואל, אתה מוזמן לפנות לבת שלו, אולי היא תוכל לסייע לך. david7031שיחה • ז' באדר א' ה'תשע"ט • 22:15, 11 בפברואר 2019 (IST)
דרור, זו שאלה טכנית כדי להבין את התהליך של איתור תמונה ברשת מאתר / מכתבה / פייסבוק או כל מקור אחר והשימוש בה הרישיון שימוש הוגן. ול-david7031, אני רוצה לנסות להוסיף מתוך מה שמצוי ברשת קודם ואם לא אז נפנה הלאה--Yossipik - שיחה 22:20, 11 בפברואר 2019 (IST)
Yossipik תחפש כאן
למרות שבאופן עקרוני ברור שעדיף להכניס תמונה עם רישיון חופשי, ולא ברור לי למה אתה מעדיף לחפש ברשת. david7031שיחה • ז' באדר א' ה'תשע"ט • 22:36, 11 בפברואר 2019 (IST)
david7031, תודה אבל לא לזה התכוונתי. התכוונתי לתהליך אותו יש לעשות כדי להוסיף תמונה שהרי זאת לא תמונה שנמצאת אצלי במחשב אלא משהו שאני מאתר מהרשת. העניין הוא מה לבחור ואיך להעלותו.--Yossipik - שיחה 23:31, 11 בפברואר 2019 (IST)
א. תאתר את התמונה הכי טובה שאתה מוצא (אין קריטריונים לתמונה טובה, אבל אני סומך עליך). ב. תוריד אותה למחשב. ג. תעבוד לפי ההוראות בדף [[עזרה:העלאת תמונה ברישיון שימוש הוגן|הזה]. בהצלחה. david7031שיחה • ז' באדר א' ה'תשע"ט • 23:35, 11 בפברואר 2019 (IST)
זה לא הדרך. פנה למשפחה, ובקש מהם תמונה חופשית טובה, ואז תעלה אותה ברישיון חופשי. (אם ניתן להשיג תמונה חופשית זה לא "שימוש הוגן"). דרור - שיחה 12:45, 12 בפברואר 2019 (IST)
דרור, תודה. אולי אעשה זאת בשלב מאוחר. כרגע נראה לי שאעלה את מה שרוב האתרים העלו והשתמשו בכתבות שלהם וזה את תמונה מהאלבום שלו סטאללה--Yossipik - שיחה 13:58, 12 בפברואר 2019 (IST)

קובי מרימי[עריכת קוד מקור]

התמונה הזאת הועלתה לויקישיתוף, אני חושב שהיא מפרה זכויות יוצרים. אשמח שתבדקו את זה. – אסף (Sokuya)שיחה 22:06, 13 בפברואר 2019 (IST)

רשום במפורש שם היוצר שהוא שונה משם המשתמש שהעלה את התמונה. שמתי שם תבנית המבקשת אישור מבעלי הזכויות בתמונה. אם האישור לא יינתן היא תימחק אוטומטית כעבור שבוע. Dovno - שיחה 22:13, 13 בפברואר 2019 (IST)

שוק הסיטונאים[עריכת קוד מקור]

האם אפשר להוסיף לויקיפדיה תרשים של שוק הסיטונאים שפורסם בעיתון "ידיעות תל אביב" בשנת 1955? ראו קישור מצורף. – אסף (Sokuya)שיחה 17:44, 14 בפברואר 2019 (IST)

Sokuya, כנראה שלא. לא מדובר בתצלום ולכן תבנית {{PD-Israel}} לא מתאימה ובוודאי לא חלפו 70 שנה ממות היוצר. Geagea - שיחה 02:49, 21 בפברואר 2019 (IST)

אסף גורן[עריכת קוד מקור]

התמונה הבאה שהועלה לוויקידיתוף מפרה זכויות יוצרים. לא מדובר בתמונה חופשית. – אסף (Sokuya)שיחה 15:54, 19 בפברואר 2019 (IST)

אסף, בוויקישיתוף, אם תיכנס להגדרות ("preferences") ושם ללשונית "Gadgets", תוכל להדליק את האפשרות בשם "Quick delete" (זה תחת "Maintenance tools"). זה מוסיף לך מספר אפשרויות שימושיות בתפריט הצד בוויקישיתוף כדי לסמן בקלות תמונות החשודות כבעייתיות. למשל "No permission" אם חסר אישור מסודר מבעלי התמונה, או אפילו "Report copyright violation" אם זו הפרה ברורה. Dovno - שיחה 16:21, 19 בפברואר 2019 (IST)
הו מעולה, לא הכרתי את זה. תודה! עכשיו אטריד אותך פחות. – אסף (Sokuya)שיחה 16:31, 19 בפברואר 2019 (IST)
אפילו הכנתי דף מיוחד לדברים האלה: עזרה:תמונות/ניטור. Geagea - שיחה 02:51, 21 בפברואר 2019 (IST)

הסירו את הערך שלי שנכתב בנושא ארגון אזרחי, בעזרת ובשיתוף מנכ"ל אותו ארגון ובשימוש במידע אתר הארגון.[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:OTRS/פניות#הסירו את הערך שלי שנכתב בנושא ארגון אזרחי, בעזרת ובשיתוף מנכ"ל אותו ארגון ובשימוש במידע אתר הארגון.

כתבות מ"קול העם"[עריכת קוד מקור]

שלום. קובץ:בגץ רבסיה 1951.jpg מכיל צילומי כתבות מ"קול העם" מהשנים 1951–1958. כמה שאלות:

 1. האם עדיין יש עליהן זכויות יוצרים? אם לא, האם מותר להעלות אצלנו ובאיזה רשיון? (כרגע מעלת הקובץ עשתה זאת תחת הטענה שהיא היוצרת ומשחררת לרשות הציבור, וזה ודאי שגוי).
 2. המשתמשת גם העלתה את הקובץ לוויקישיתוף, בשם File:בגץ רבסיה 1951 - קרדיט- JPress NLI & Tau.jpg. אם אכן פגו זכויות היוצרים אז רק צריך לתקן שם את הקרדיט. אולם אם עדיין מוגן יש למחוק משם, כמובן.

תודה, Dovno - שיחה 09:09, 28 בפברואר 2019 (IST)

Tirzah135, יש על הכתבות עדיין זכויות יוצרים ולכן אי אפשר להעלות את הסריקות לוויקישיתוף. במקום התמונה אפשר לקשר לכתבות באתר עיתונות יהודית היסטורית. Tzafrir - שיחה 09:20, 28 בפברואר 2019 (IST)

צילום מסך מהממשק של מדיה-ויקי[עריכת קוד מקור]

אני רוצה להעלות צילום מסך של חלק מהממשק של מדיה-ויקי, במקרה הזה של הכפתור "תצוגה מקדימה", שהתמונה הנוכחית שלו בויקישיתוף מדיה:Preview-help-he.png Preview-help-he.png מיושנת. הבעיה היא, שאיני יודע תחת איזה רשיון או רישיונות עלי להעלות את התמונה.. מעולם לא העליתי קובץ לויקישיתוף קודם לכן, כך שאיני בקי ברשיונות והנהלים.
אשמח מאוד לעזרה נועם ימיני - שיחה 22:28, 3 במרץ 2019 (IST)

ציור של אדם שמת באיטליה ב-1911[עריכת קוד מקור]

שלום וברכה.

כאן מובא ציור של אדם שמת באיטליה ב-1911. האם אפשר לצאת מתוך נקודת הנחה כי חלפו 70 ממות היוצר? או שמא זהו ציור של מאייר חדש שצייר על בסיס תמונה או ציור ישן? האם יש אפשרות להשתמש בתמונה הזו? תודה, Biegel - שיחה 23:40, 10 במרץ 2019 (IST)

Biegel, לא. יכול להיות שהצייר עדיין חי. אם הציור מבוסס על תצלום אזיי גם לצלם יש זכויות יוצרים והציור הוא יצירה נגזרת. Geagea - שיחה 16:48, 22 באפריל 2019 (IDT)

זכויות יוצרים על תמונה[עריכת קוד מקור]

האם התמונה של הרב אהרן הכהן שנמצאת כאן מוגנת בזכויות יוצרים? הנ"ל נפטר ב1936 (לפני83 שנה) אין לי מושג מי יצר את התמונה. העתק בשחור לבן של התמונה פורסם בספר כבר לפני 60 שנה. david7031שיחה • ו' באדר ב' ה'תשע"ט • 22:38, 12 במרץ 2019 (IST)

david7031, העליתי את התמונה לוויקישיתוף - קובץ:Aharon ben Yosef ha-Kohen.jpg. ראה גם הערה בדף השיחה של הערך. Geagea - שיחה 04:19, 17 באפריל 2019 (IDT)
ראיתי. ראה תגובתי. david7031שיחה • י"ב בניסן ה'תשע"ט • 07:27, 17 באפריל 2019 (IDT)

מה דינו של מסמך משפטי?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

שלום שוב, לא מצאתי בדפי העזרה תשובה לשאלה הזאת: יש בידי צילום של הצהרה שניתנה בפני בג"ץ. שם המצהיר הושחר, לאור בקשתו לשמור על אנונימיות. שאלתי היא: מי הבעלים החוקי של המסמך? האם ניתן להעלותו כפי שהוא, כדי לצרף את התמונה לערך? מדובר בערך המאבק להרחקת אסדת לוויתן, וההצהרה מוכיחה טענות על ניסיונות להשתיק את המאבק. תודה! המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 08:17, 27 בפברואר 2019 (IST)

סעיף 6 בחוק זכות יוצרים, התשס״ח–2007 אומר: פרסומים רשמיים: 6. על אף הוראות סעיף 4, לא תהא זכות יוצרים בחוקים, בתקנות, בדברי הכנסת ובהחלטות שיפוטיות של בית משפט או של כל רשות שלטונית המפעילה סמכות שפיטה על פי דין.. למיטב הבנתי אין זכויות יוצרים בהחלטות השיפוטיות אולם בכל היתר יש לפי. Geagea - שיחה 15:48, 4 במרץ 2019 (IST)
תודה משתמש:Geagea! שאלת המשך: המסמך הזה אינו החלטה שיפוטית, אלא תצהיר של אחד הצדדים בעתירה לבג"ץ. מהי הבנתך במקרה הזה? אגב, אין לי בעיה לקבל מאותו צד, ויתור על זכויות יוצרים. השאלה האם זה מספיק במקרה זה. תודה. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 16:30, 4 במרץ 2019 (IST)
לדעתי כן אבל אני לא עורך דין. אולי משתמש:Deror avi יוכל לעזור. Geagea - שיחה 16:44, 4 במרץ 2019 (IST)
הזכויות בתצהיר הם למצהיר (ואולי גם לעורך הדין שניסח בפועל את התצהיר). אני לא רואה שום דרך שניתן להעלות מסמך זה לויקיפדיה ברישיון חופשי (וגם ויקיפדיה, כאנציקלופדיה לא יכולה להחזיק מסמך כזה. אם כבר אפשר היה להעלות - אז לויקישיתוף). וצריך שכל אדם שמוזכר בתצהיר יוותר על זכותו לפרטיות. דרור - שיחה 20:36, 4 במרץ 2019 (IST)
- סוף העברה

המתנהלאיטו, אני לא עורך דין אבל הערה מתבקשת: המצהיר יהיה חייב לחשוף את זהותו לפחות בפני מי שיקבלו את הפניה במערכת OTRS. האם מקובל לשים בוויקישיתוף מסמך שבעלי זכויות היוצרים עליו חסוי? Tzafrir - שיחה 20:06, 22 במרץ 2019 (IST)

אני באמת לא יודע. כרגע זה פחות רלוונטי, אני אולי אוסיף קישור לאתר שבו המסמך נמצא (בהסכמת המצהיר), ולא את המסמך עצמו. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 13:40, 23 במרץ 2019 (IST)

האם מותר להעלות צילום של כתבה מהעיתון, ידיעות אחרונות 1960?[עריכת קוד מקור]

לא קיימת בעיית זכויות יוצרים על התמונה בכתבה (תמונה ששייכת למשפחתי), אני תוהה לגבי עצם הכתבה עצמה Vivitelaviv (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

התשובה שלילית: זכויות היוצרים על הכתבה עדיין לא פגו וידיעות אחרונות לא פרסמו את הכתבה כתוכן חופשי. לעניין התמונה: זה יהיה הכי פשוט אם יש לכם עותק נוסף של התמונה שלא פורסם בעיתון (הוא בטח יהיה גם באיכות טובה יותר). Tzafrir - שיחה 17:54, 27 במרץ 2019 (IST)

זכויות יוצרים על תמונת מחזור מבית ספר[עריכת קוד מקור]

התגלגלה אלי תמונה של זכריה באומל כתלמיד בבית ספר יסודי, ואני מעוניין להעלות אותה לערך עליו. הבעיה - האם התמונה משוחררת מזכויות יוצרים? הצלם (האלמוני) בא כנראה בשליחות ובתשלום בית הספר, לצורך צילום תמונת מחזור עבור בית הספר והתלמידים, אז למי שייכות זכויות היוצרים על התמונה? הצלם הרי עשה את התמונה בעבור בית הספר (ולכן על פניו הזכויות שייכות לבית הספר), ומצד שני בית הספר חילק את התמונה לתלמידים לשימושם ללא כל הגבלות, כדרכו של עולם. האם התמונה משוחררת מזכויות יוצרים, או שהם שייכות לבית הספר, או לאחר? נת- ה- - שיחה 17:25, 4 באפריל 2019 (IDT)

יש למישהו זכויות יוצרים על התמונה. Tzafrir - שיחה 17:47, 4 באפריל 2019 (IDT)
ולדעתך הוא? נראה שאם יש זכויות על תמונה כזו, הרי הם שייכים להנהלת בית הספר ששכרה את הצלם. נת- ה- - שיחה 17:50, 4 באפריל 2019 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: :לכאורה, זכויות היוצרים שייכות למי ששילם על התמונה (ככל הנראה בית הספר). זה שהוא ככל הנראה נתן להם לעשות איזה שימוש שהם רוצים, זה לא מספיק. צריך שהוא יצהיר את זה. אם מנהל בית הספר יכותב אישור זה נראה לי מספיק, אבל אני לא בטוח. david7031שיחה • כ"ט באדר ב' ה'תשע"ט • 18:03, 4 באפריל 2019 (IDT)
נת- ה-, זכויות היוצרים שייכות לצלם שכנראה מחזיק בתשלילים ויכול לעשות עותקים נוספים לפי דרישה. בישראל יש חריג מסוים (לא רק בישראל) ש"זכויות יוצרים ביצירה שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או של אירוע פרטי אחר, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה הוא המזמין" סעיף 35 ב לחוק זכויות היוצרים הישראלי. אולם צילום בית הספר אינו צילום אירוע פרטי. Geagea - שיחה 16:13, 22 באפריל 2019 (IDT)
מדוע שלא יחשב כאירוע פרטי? בית הספר הוא שטח פרטי לעניין זה שהנהלת בית הספר שולטת בכניסה ויציאה אליו, ואין זה 'שטח ציבורי פתוח'. לפי דבריך, כל צילום אירועים במוסד חינוכי (אוניברסיטאות, ישיבות וכו') אף שנעשים בהזמנה ובתשלום אינם מקנות זכויות יוצרים למוסד, וזה נראה מופרך. באופן פרטי במקרה דנן, התמונה צולמה לפני זמן רב וחל עליה חוק זכויות היוצרים הישן (גרסה 1911), שנותנת כח רב יותר למזמין העבודה אם שילם עליה, ועל כן הוראות הסעיף הנזכר אינם רלוונטיות למקרה. נת- ה- - שיחה 09:51, 24 באפריל 2019 (IDT)
נת- ה-, לא ציינת שנה ולכן הנחתי שמדובר בתמונה עכשווית. אתה צודק באבחנה לגבי תחולת החוק. חוק זכויות היוצרים (2007) חוקק ב-25 בנובמבר 2007 ותחולתו היא חצי שנה מאחר יותר, היינו: 25 במאי 2008. סעיף 5 (1) (א) של חוק זכות יוצרים, 1911, אכן קובע כי שאם אדם שילם עבור תשלילי התמונות הרי שזכויות היוצרים בידיו. העברת התמונות במתנה לתלמידים אינה כוללת העברת זכויות יוצרים. לגבי "אירוע פרטי" נראה לי שהכוונה היא לאירוע פרטי ולא לשטח פרטי. האם צילום תמונה קבוצתית של תלמידי ביתי ספר היא אירוע פרטי? דרור דעתך. Geagea - שיחה 15:54, 24 באפריל 2019 (IDT)
או בית הספר או הצלם הם בעלי זכויות היוצרים. דרור - שיחה 20:24, 24 באפריל 2019 (IDT)

NASA- שימוש במדיה שונות[עריכת קוד מקור]

קישור חיצוני להסבר במה אפשר להשתמש מחומרי NASAEliran t (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

שים לב שהרבה מהנחיות אלו של NASA לא רלוונטיות לצורך שימוש בוויקיפדיה, המצריכה רשיון חופשי, אשר, בין השאר, דורש לאפשר "לעשות ביצירה שימוש לכל מטרה, לרבות מטרה מסחרית". Dovno - שיחה 10:22, 16 באפריל 2019 (IDT)
מדובר על חומר ללא זכויות יוצרים, כלומר ברשות הציבור. באופן כללי ליצירות של הממשל האמריקאי אין זכויות יוצרים. יש תבניות יעודיות בוויקישיתוף לסיבות שונות לכך שיצירה היא ברשות הציבור ואחת מהן היא מן הסתם תוכן שנוצר על ידי נאס״א. Tzafrir - שיחה 20:34, 16 באפריל 2019 (IDT)

האם אפשר להשתמש בתמונות מספר שזה מה שכתוב בו?[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:OTRS/פניות

מתנדבי OTRS, אני מתכוון למה שכתוב בתמונות הבאות

DSC 0030א.jpg
DSC 0031ב.jpg
DSC 0032ג.jpg

--שלום1234321שיחה • י"ב בניסן ה'תשע"ט • אם אני לא עונה תפסיקו להתעטש 11:56, 17 באפריל 2019 (IDT)

- סוף העברה
שלום1234321, לא. צריך אישור מבעל/י זכויות היוצרים. Geagea - שיחה 14:18, 17 באפריל 2019 (IDT)

שימוש בצילום של עיתון ישן שמקור הצילום מאתר שנותן רשות להשתמש בתנאי שמציינים קרדייט[עריכת קוד מקור]

העלאתי את המונה הבאה ורשמו שיש בעיה בזכויות יוצרים של התמונה למרות שציינתי מקור והאתר שממנו לקחתי מסכים בתאני שמציינים קרדיט איך אני מעלה את התמונה בצורה שלא יבטלו לי את העלאה זו התמונה : מקור עיתון חירות מקור התמונה אתר http://ranaz.co.il קישור:http://ranaz.co.il/articles/article1835_19631125.asp

אשמח שעזרו לי איך לפתור את הבעיה? שעועיתהגלידה (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

משתמש:שעועיתהגלידה, העיתונאי שכתב את הכתבה הוא נח זבולוני (1910-2004). הכתבה מוגנת בזכויות יוצרים ובמקרה הזה יש זכויות יוצרים גם לעיתון (עורך העיתון). מחקתי את הקובץ מוויקישיתוף. תוכל לקשר לכתבה באתר העיתונות העברית ההיסטורית. Geagea - שיחה 15:14, 22 באפריל 2019 (IDT)

גוגל מפות[עריכת קוד מקור]

האם אפשר לעלות תמונה מתוך גוגל מפות ? לחיים • י"ט בניסן ה'תשע"ט 22:47, 24 באפריל 2019 (IDT)

לא. עבור מה זה נדרש? Tzafrir - שיחה 03:00, 25 באפריל 2019 (IDT)
עבור בניין שיש עליו ערך לחיים • כ' בניסן ה'תשע"ט 13:30, 25 באפריל 2019 (IDT)

ילדי בית העץ (סדרת טלוויזיה)[עריכת קוד מקור]

הי, לדעתי כל תקצירי הפרקים מועתקים מתקציר הפרקים ביו טיוב. לעומת זאת בכללי הערך בסדר. האם נדרש לתקן? אמא של גולן - שיחה 17:05, 27 באפריל 2019 (IDT)

דעתי (לא כמומחה זכויות יוצרים) היא שזו אכן הפרה שיש להסיר מהערך. מדובר בתקצירי העלילה של 60 פרקים, אז משהו כמו 100+ משפטים מועתקים מילה במילה (בין אם מיוטיוב או מאתר תאגיד השידור כאן). Dovno - שיחה 23:07, 27 באפריל 2019 (IDT)
נענה ארבע פסקאות למטה: "בכל מקרה לקיחת תקציר של מישהו אחר זו הפרת זכויות יוצרים.". Dovno - שיחה 00:18, 13 במאי 2019 (IDT)

שימוש בלוגו בשלושה ערכים[עריכת קוד מקור]

שלום, הלוגו קובץ:לוגו כשרות לנדא.jpeg נמצא בשימוש הוגן בערך יצחק אייזיק לנדא ובערך שבח צבי רוזנבלט, אך למעשה ייעודו האמיתי הוא הערך בד"ץ הרב לנדא שנכתב לאחרונה. האם מותר להכניסו גם לשם? מוטיאל - שיחה 18:43, 1 במאי 2019 (IDT)

מוטיאל, אני מסכים. מדובר בלוגו של בד"ץ הרב לנדא. לדעתי יש להסיר מהערכים האחרים. לא מדובר בלוגו של יצחק אייזיק לנדא או שבח צבי רוזנבלט (תיוג לחיים 2). ‏Geagea - שיחה 08:53, 2 במאי 2019 (IDT)

השתמשו בתמונה שצילמתי ל google maps בדף של ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

לפני מספר שנים צילמתי תמונה של מקום מסויים ולפני שבוע נכנסתי לבדוק משהו על המקום הזה בויקיפדיה. להדהמתי ראיתי את אותה התמונה בדיוק שצילמתי בעצמי (אחד לאחד- אותה אישה הולכת באותו כיוון, אותו אוטו מחנה על המדרכה באותו המיקום ועוד...) בדף של ויקיפדיה. רציתי לשאול, למרות שזה רק תמונה ושזה לא כזה עקרוני לי, מה עליי לעשות בכזה מצב? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ציין בבקשה את שם הקובץ או קישור לתמונה וכן גם קישור לדף בו מופיעה התמונה ב-Google Maps. כעקרון, במקרה זה יש לדווח על הפרת זכויות יוצרים והתמונה תמחק. Geagea - שיחה 08:57, 2 במאי 2019 (IDT)

צילום מסך מסרט[עריכת קוד מקור]

לדף של הסרט. מה למלא בתיאור? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

בדיוק מה שכתבת פה צילום מסף מהסרט ... ‏Geagea - שיחה 09:00, 2 במאי 2019 (IDT)

תקציר סרט[עריכת קוד מקור]

שלום לכם חברים יקרים,
עלתה לי תהייה - כיצד תקצירי סרטים מפורסמים באתרים רבים, ללא הפרת זכויות יוצרים?
האם מדובר בשימוש הוגן? האם הם קיבלו היתר? האם מדובר בקניין רוחני לכל דבר והם סתם מפרים?
הקשר לאירוע הרלוונטי.
תודה!
בר הראלשיחה 20:15, 2 במאי 2019 (IDT)

תקציר נכתב על ידי מישהו. הוא היוצר. אם עשה זאת בתשלום כחלק מעבודתו הרי שזכויות היוצרים שייכות למעביד. בכל מקרה לקיחת תקציר של מישהו אחר זו הפרת זכויות יוצרים. תוכל תמיד לעשות תקציר במילים שלך. Geagea - שיחה 22:19, 5 במאי 2019 (IDT)

הוספת לוגו של עמותה[עריכת קוד מקור]

שלום, ברצוני להוסיף קובץ תמונה מסוג JPG - לוגו של עמותת ידיד לחינוך לערך ידיד לחינוך. יש בידי אישור להעלאת הקובץ. תחת איזה רשיון להעלות את הלוגו? הקובץ נמצא במחשב שלי או בגוגל תמונות: http://www.pulseem.com/Pulseem/ClientImages/2225///19528e55ade7424b9fb3e3d2e6031cff..jpg בתודה, --Mashalif - שיחה 22:12, 5 במאי 2019 (IDT)

Mashalif, לוגו העמותה בערך על העמותה אפשר להעלות בשימוש הוגן. לא צריך בשביל זה לשחרר את זכויות היוצרים לנחלת הכלל. עשיתי זאת עבורך. אם תרצה בכל זאת לשחרר לנחלת הכלל ראה הנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. ‏ Geagea - שיחה 22:26, 5 במאי 2019 (IDT)

מודעת רחוב[עריכת קוד מקור]

מודעה רבנים לנדא ורוזנבלט.jpg

זוהי תמונה של מודעת רחוב עם טקסט. את התמונה צילמתי בעצמי. הטקסט מעדכן באופן טכני מספר עניני כשרות על זני פירות שונים. המידע שם היה אקטואלי לזמנו, וכיום לא רלוונטי. המידע גם אינו בו שום עניין כלכלי או מסחרי. האם לדעת המומחים ניתן לפרסם את התמונה? חיים נהרשיחה • א' באייר ה'תשע"ט 15:29, 6 במאי 2019 (IDT)

חיים נהר, הטקסט מוגן בזכויות יוצרים של מי שחתום על המסמך. חופש הפנורמה לא חל כאן כיוון שמלל לא נכלל במסגרת חופש הפנורמה והמודעה לא מוצגת באופן קבוע במרחב הציבורי. Geagea - שיחה 05:30, 11 במאי 2019 (IDT)
תודה. אטשטש את הטקסט. חיים נהרשיחה • ז' באייר ה'תשע"ט 21:01, 11 במאי 2019 (IDT)

מדלייה שתמונתה הופיעה בעיתון ב1869 ומוגנת בזכויות יוצרים?[עריכת קוד מקור]

שלום, לפי הכתוב באתר המדליה הזו לקוחה מאיור שהופיע בעיתון ב1869. למה התמונה מוגנת בזכויות יוצרים? בגלל הצילום ברזולוציה גבוהה? אם אעתיק ברזולוציה נמוכה אוכל להשתמש בה? אמא של גולן - שיחה 09:58, 10 במאי 2019 (IDT)

אני לא עורך דין, אבל לעניות דעתי ההטבעה של הלוגו שלהם על התמונה יוצרת יצירה חדשה שהיא כבר מוגנת בזכויות יוצרים. Tzafrir - שיחה 22:02, 10 במאי 2019 (IDT)
אמא של גולן, מדובר באיור מהמגזין The Illustrated London News ‏volume LV מה-9 באוקטובר 1869. אפשר למצוא את האיור גם במקור: כאן. אז ככה:
ראשית, הרזולוציה לא קובעת אם יצירה היא בנחלת הכלל או לאו. יש איזה עניין עם הרזולוציה כאשר עושים שימוש בקובץ בשימוש הוגן.
לגבי שאלתך "למה התמונה מוגנת בזכויות יוצרים?": זכויות היוצרים הם למשך חיי היוצר (המאייר במקרה הזה) ועד ל-70 שנה מפטירתו. אם את מצליחה לראות ולזהות את שם המאייר אז זה פשוט. בודקים אם חלפו 70 שנה מפטירתו. במקרה הזה זה לא ברור. אז תאורטית התמונה יכולה להיות עדיין בזכויות יוצרים. מצד שני סביר יותר שהיא בנחלת הכלל. יש בוויקישיתוף לא מעט קבצים מאותו מגזין כאן. לאחר דיונים ארוכים יצרו בוויקישיתוף את תבנית הרישיון PD-old-assumed ואפשר לעשות שימוש בתבנית הרישיון בקבצים שבהם שם היוצר לא ברור וחלפו 120 שנה מפרסום היצירה. אני חושב שקובץ זה עומד בתנאי הזה. אגב הכיתוב במגזין מפנה אותך לעמוד 368 באותו מגזין וגם שם יש איור מעניין. Geagea - שיחה 05:27, 11 במאי 2019 (IDT)
Geagea תודה רבה !! זה ממש מגניב. אמא של גולן - שיחה 09:39, 11 במאי 2019 (IDT)

לוגו של פרס ספרותי[עריכת קוד מקור]

שלום, אני רוצה לעדכן את הערך פרס גפן שהלוגו שלו השתנה. האם נדרש רישיון עבור תמונת הלוגו החדש? ואם כן, איזה טופס עלי לשלוח לאגודה שמחלקת את הפרס (ובעלת הזכויות)? דקל ער - שיחה 16:20, 12 במאי 2019 (IDT)

דקל ער, הקובץ:לוגו פרס גפן לספרות ספקולטיבית.jpg הועלה לוויקישיתוף ואינו כולל אישור כנדרש על פי דף ויקיפדיה:OTRS. אין חובה לשחרר לנחלת הכלל קובץ לוגו. הוא יכול להימצא בערך בשימוש הוגן. הבעיה שהקובץ נמצא בשימוש במיזמים בשפות השונות. אזיי ישנן 2 אפשרויות:
 • להעלות את הקובץ בשימוש הוגן בכל אחד מהמיזמים בשפות השונות ולבקש מחיקה בוויקישיתוף.
 • לשלוח אישור לפי ההנחיות בדף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 23:02, 5 ביוני 2019 (IDT)
תודה, זה בבדיקה מול בעלי הזכויות. דקל ער - שיחה 21:55, 8 ביוני 2019 (IDT)
Geagea קיבלתי כעת תגובה שמבקשים לא להעלות לשימוש חופשי אלא לשימוש הוגן בלבד. כיצד ניתן למחוק מוויקישיתוף? סליחה, זו הפעם הראשונה שאני מעלה תמונה לויקיפדיה. דקל ער - שיחה 14:10, 16 ביוני 2019 (IDT)

סוג רשיון[עריכת קוד מקור]

אני מדבר עם צלם בקשר לשימוש בתמונות שלו בויקיפדיה. באיזה רישיון כדאי לו להשתמש אם הוא מסכים שהתמונות שלו יהיו בשימוש חופשי במיזמי ויקימדיה, אך בגופים חיצוניים כגון אתרי חדשות לא יוכלו להשתמש בתמונות אלה ללא תשלום? Zeze62 - שיחה 21:48, 25 במאי 2019 (IDT)

Zeze62, אין אצלנו רישיונות המגבילים שימוש מסחרי בתמונות. הצלם חייב לשחרר לנחלת הכלל את הזכויות כולל שימוש מסחרי ויצירה נגזרת. הוא כמובן יכול לחייב שיינתן לו קרדיט. המומלץ זה CC-BY-SA-4.0 שאומר שמי שעושה שימוש ביצירה יהיה חייב לתת לו קרדיט ואם הוא עושה יצירה נגזרת אזיי גם היא צריכה להיות ברישיון חופשי דומה. Geagea - שיחה 22:56, 5 ביוני 2019 (IDT)
תודה Geagea. העליתי היום את קובץ:Adva Cohen.jpeg שהצלם צילם. העליתי את התמונה כמו שצריך? Zeze62 - שיחה 15:33, 21 ביוני 2019 (IDT)
Zeze62 נראה בסדר. השלב הבא הוא לשלוח אישור למייל של OTRS‏ (permissions-he@wikimedia.org) אישור מהצלם לפי הנוסח בדף ויקיפדיה:OTRS. ‏Geagea - שיחה 06:37, 22 ביוני 2019 (IDT)
בסדר. תודה על העזרה Zeze62 - שיחה 11:14, 22 ביוני 2019 (IDT)

שימוש בתצלום שחקן בהעדר תמונה חופשית[עריכת קוד מקור]

כאשר אין תמונה חופשית של שחקן קולנוע, האם שימוש בתמונות כלהלן נחשב שימוש הוגן?
1. תמונת השחקן באתר IMDb.
2. יצירת לכידת מסך מתוך סרטון ראיון עם השחקן.
--נדב - שיחה 09:33, 27 במאי 2019 (IDT)

נדב לא ניתן להשתמש ברישיון שימוש הוגן לשחקן שעדיין בחיים. אמא של גולן - שיחה 17:21, 6 ביוני 2019 (IDT)

זכויות יוצרים[עריכת קוד מקור]

שלום רב אני מעוניינת לפתוח ערך בפעם הראשונה בוקיפדיה, ערך ביוגרפיה חדש.. תחת שם "מועין חאטום" שהיה פילוסוף משורר, סופר, וצייר.. בעל השיגים מרשימים בכל התחומים הללו ועוד! יש לציין שהדף יתורגם לעברית גם כן! כל החומרים הרליוונטים והמקוריים קיימים אצלי כיוון שאני הבת שלו.. וכי חלק מהחומר נמצא בספרים וציורים שפרסם בספרים או באינטרנט לפני מותו (ב6 פברואר 2019), וחלקם ישנים מאוד אך שמורים אצלנו ולא פרסמו וחלקם פרסמו לפני שנים רבות! שאלתי כאן נוגעת לאופן הנכון ביצירת הדף ובעיקר בגלל חוק זכויות יוצרים אינני רוצה להשתמש בחומר שיחסום בפני את הערך.. כי צירתו חשובה לי מאוד, ומצד שני חשוב שיהיה ערך שלם ומקיף. לכן אשמח להסבר מפורט על אופן השימוש במידע בצורה הנכונה

תודה מראש חנין מועין חאטום --Haneen Hatoum - שיחה 15:33, 6 ביוני 2019 (IDT)

שלום חנין. מה שאת צריכה לעשות, זה לכתוב את הערך במילים שלך, ולא להעתיק פסקאות מספרים אחרים. ואז גם אם את מתבססת על ספרים אחרים, זו לא הפרת זכויות יוצרים. לשאלות נוספות, את מוזמנת לדלפק הייעוץ, או לחממה או לדף השיחה שלי. בהצלחה.david7031שיחה • ט"ו בסיוון ה'תשע"ט • 03:09, 18 ביוני 2019 (IDT)

תצלום אדם שנפטר לפני יותר מ-50 שנה[עריכת קוד מקור]

ישנו תצלום נפוץ של דער נסתר שטרם איתרתי את מקורו. האם, משום שזכות היוצרים על תצלום פוקעת בתום השנה שבה מלאו 50 שנים ליצירתו, ומשום שדער נסתר עצמו נפטר ב-1950 ולכן לא ייתכן שהתצלום צולם לאחר שנת 1950, אז למעשה התצלום (ובעצם כל תצלום של דער נסתר) הוא ללא זכויות יוצרים? אם כן, האם עליי להעלותו לוויקימדיה? בברכה, ש. יונתן - שיחה 10:15, 15 ביוני 2019 (IDT)

שלום לך, הנשוא נפטר בברית המועצות, לכן חלים על התמונה דיני זכויות היוצרים שם (תצטרך לבדוק זאת בויקישיתוף). תמונה הנמצאת בנחלת הכלל ניתן להעלות לוויקישיתוף, לא לוויקימדיה. בברכה --Kippi70 - שיחה 20:23, 15 ביוני 2019 (IDT)

סרטון יוטיוב עם הצהרת שימוש הוגן[עריכת קוד מקור]

מצאתי ביוטיוב סרטונים שנפתחים עם כתוביות המצהירות שמדובר בסרטון במסגרת שימוש הוגן. הסרטונים כוללים סצנות קצרות מתוך סרט. עד כמה הצהרת משתמש זו מהימנה ורלוונטית לוויקיפדיה?--נדב - שיחה 15:54, 17 ביוני 2019 (IDT)

תמונה שרצה ברשת[עריכת קוד מקור]

שלום, האם יש זכויות יוצרים על תמונה שרצה ברשתות החברתיות, בקבוצות וואטסאפ וכדו' ומקורה לא ידוע? מוטיאל - שיחה 11:45, 23 ביוני 2019 (IDT)

זה שהמקור לא ידוע לא אומר שבעלי זכויות היוצרים ויתרו על זכויותיהם בתמונה. Dovno - שיחה 11:53, 23 ביוני 2019 (IDT)