לדלג לתוכן

ויקיפדיה:חוק שלושת השחזורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דף זה אינו דף מדיניות רשמי, זוהי רק טיוטה
כדי לדון ולהגיע להסכמות, יש לפנות לדף השיחה.
דף זה אינו דף מדיניות רשמי, זוהי רק טיוטה
כדי לדון ולהגיע להסכמות, יש לפנות לדף השיחה. שיחה
עריכת ערכים

מדריכי עריכה

שילוב מרכיבים בדף:

אחרים:

חוק שלושת השחזורים (ר"ת: חש"ש) היא מדיניות המחייבת כל ויקיפד וויקיפדית, ומטרתה למנוע מלחמות עריכה:

משתמש לא יבצע יותר משלושה שחזורים, שלמים או חלקיים, בדף יחיד בפרק זמן של 24 שעות. "שחזור" פירושה ביטול פעולותיו של משתמש אחר, בין אם מדובר במידע זהה או שונה בכל פעם.

במקרה של הפרה, אם מדובר במקרה הראשון, העובר על החוק חשוף לחסימה לפרק זמן של עד 24 שעות. אם מדובר בהפרה חוזרת ונשנית או בהפרות בנסיבות מחמירות - לחסימה לפרק זמן ארוך יותר.

בשורה התחתונה: השתמשו בשיקול דעת ואל תכנסו למלחמות עריכה. במקום זאת, דונו בבעיה בדף השיחה. הפעלת כללי מלחמת העריכה או הגשת בקשה להגן על הערך בדף הבקשות ממפעילים עדיפים על פני שחזור חוזר ונשנה. ניתן לדווח על הפרות של חוק זה תחת הסעיף "חסימה" בדף הבקשות ממפעילים.

מהו שחזור?

[עריכת קוד מקור]

"שחזור" פירושו ביטול פעולותיו של משתמש אחר, בין אם מדובר במידע זהה או שונה בכל פעם. כלומר, החוק מתייחס לכל סוג של פעולה, בין אם זו עריכה פשוטה, בין אם זו העברה של טקסט ממקום אחד למקום אחר ובין אם מדובר בשינוי שם של ערך. בנוסף, הכלל מתייחס גם לפעולותיהם של מפעילי המערכת: שחזור מהיר, מחיקה, הגנה וחסימה.

הכלל מתייחס לכל דף בנפרד. לדוגמה, אם משתמש מבצע שלושה שחזורים בשני ערכים בתוך פרק זמן של 24 שעות, שש העריכות של המשתמש אינן נחשבות להפרה, אולם היא יכולה להצביע על כך כי המשתמש מפריע.

על מי הכלל חל?

[עריכת קוד מקור]

הכלל חל על כל משתמש, בין אם הוא עורך רגיל, ובין אם הוא מפעיל מערכת או ביורוקרט.

השימוש בבובות קש אינו מכשיר את השחזור. עריכותיהם של בובות קש נחשבות לעריכותיו של מפעילם.

מטרתו של חוק זה למנוע מלחמות עריכה. ברוח זו החוק אינו מעניק זכות לבצע שלושה שחזורים כל יום. ניתן לראות בחוק זה מעין גדר חשמלית. אפשר שמשתמש ייחסם גם אם ביצע פחות משלושה שחזורים בפרק זמן של 24 שעות אם הוא בבירור מפריע. ניצול לרעה מתמשך של חוק זה, כגון שחזור עקבי של שלושה שחזורים כל יום בקבוצת דפים כלשהי, יכול להביא אף הוא לחסימה. משתמשים שנחסמו בעבר בגין הפרעה או הפרת חוק זה, עלולים למצוא עצמם חסומים גם לאחר עריכה אחת בעייתית. מאידך, אפשר שמשתמש שטכנית הפר את כלל החש"ש לא ייחסם בגין התנהגות זו, בהתאם לנסיבות ההפרה.

האכיפה מתבצעת על ידי כל אחד ואחת. ראיתם הפרה ואתם חושבים שיש למצות את הדין עם המפר? דווחו עליה בדף הבקשות ממפעילים, תחת הסעיף "חסימה". ציינו את שמות המשתמשים שהפרו חוק זה ואת הדף שבה נעשתה ההפרה.

מפעילי המערכת המטפלים במשתמש הבעייתי יתחשבו בעברו של המשתמש. אם מספר משתמשים (בעלי אותו עבר) הפרו את החוק, יש לנהוג בכולם במידה שווה. אם יש צורך בהגנה על ערך או בשחזור נוסף של הערך, מפעילי המערכת יתחשבו בכללי מלחמת עריכה בכל הנוגע לשחזור לגרסה יציבה. כמו כן, המפעילים יפעלו להרגעת הרוחות - באפשרותם לבחור שלא לחסום אף צד, ולהסתפק בהגנה על הערך, נניח. יחד עם זאת, מטרתו של החוק למנוע את הישנות הדברים בפעם הבאה, בערך אחר ולכן יש להתחשב בכך בעת הפעלת שיקול הדעת.

מפעיל מערכת המפר חוק זה ואשר נחסם בעקבות כך על ידי מפעיל אחר, מנוע מלבצע פעולות מחיקה, הגנה וחסימה, מלבד עריכת דף שיחתו.

בנוסף, האכיפה מתבצעת בשלושה אופנים נוספים:

  • אזהרת משתמשים שאינם מודעים לחוק זה
  • הרתעה מפני אפשרות החסימה
  • לחץ חברתי והצגת דוגמה אישית טובה

יוצאים מן הכלל

[עריכת קוד מקור]

מאחר שהכלל נועד למנוע מלחמות עריכה, עריכות שבבירור אינן כאלו, לא יפרו את הכלל:

  • שחזור השחתות ברורות, כגון קשקושי מילים וריקון דפים. חריג זה מתייחס רק להשחתות ברורות - עריכות שכל אחד שיעיין בגרסה הקודמת יסכים שמדובר בהשחתה. אם ההשחתה ברורה אך ורק לעורכי הערך, למשתמשים שבקיאים בנושא או למשמש שביצע את השחזור - אין זה נקרא השחתה ברורה.
  • שחזור הפרות זכויות יוצרים ברורות.
  • שחזור מידע שיש בו משום הוצאת דיבה, או מידע חסר סימוכין מספיקים אודות אנשים חיים.
  • שחזור עריכות שנעשו על ידי טרולים או משתמשים שנחסמו.
  • שחזור עריכות שאינן תואמות החלטות שהתקבלו בפרלמנט, בדפי מחלוקת או באולם הדיונים של בוט ההחלפות.
  • משתמשים המשחזרים עריכות שנעשו בדף המשתמש שלהם או בדף השיחה שלהם, כל עוד השחזור אינו כולל הפרות זכויות יוצרים, הוצאת דיבה או תוכן לא ראוי אחר המנוי בדף זה או בדף מדיניות אחר.

יחד עם זאת, כל אחד מהפעולות הנ"ל עדיין יכולות להיחשב שנויות במחלוקת. מסיבה זו, רק המקרים הברורים נחשבים לחריגים לחוק שלושת השחזורים. כאשר אתם בספק, אל תשחזרו. במקום זאת, דונו על הבעיה בדף שיחה מתאים או בקשו עזרה ממפעיל מערכת.

שאלות ותשובות

[עריכת קוד מקור]

הפרתי את החש"ש, מה עלי לעשות?

[עריכת קוד מקור]

אם הפרתם את החש"ש בשוגג ועכשיו שמתם לב לזאת, או אם מישהו השאיר אזהרה בדף שיחתכם, עליכם לשחזר את השינוי שלכם חזרה לגרסה האחרת, גם אם אינכם מרוצה מגרסה זו. באופן כללי, פעולה זו יכולה למנוע את חסימתכם, אם כי אין זאת ערובה.

שחזרתי לגרסה היציבה, אבל מישהו ממשיך לשחזר אותי. מה לעשות?

[עריכת קוד מקור]

קודם כל, יש לזכור כי גם אם ברגע זה מוצגת גרסה שאינך מרוצה ממנה, זו לאו דווקא תהיה הגרסה שתוצג לקוראים לאחר דין ודברים. רוצה לומר, התעלמו מהגרסה הנוכחית של הערך ודונו בבעיה בדף השיחה. באפשרותכם להעלות את שאלת "הגרסה היציבה" בנוסף לשאלת הבעיה הספציפית שיש לכם עם הגרסה הנוכחית. אפשרות נוספת היא לערב מפעיל מערכת באמצעות דף הבקשות ממפעילים ולבקש את עצתו לגבי שאלת "הגרסה היציבה". על כל פנים - אין לשחזר שוב ושוב את הערך לגרסה היציבה, גם אם אתם בטוחים שאתם צודקים. שחזור כזה עלול להביא אתם להפרת כלל החש"ש.