ויקיפדיה:כיכר העיר/ארכיון 116

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


אני מבקשת עזרה בקטלוג ובעריכת התיאור בתמונות שקיבלתי היום מביקור טראמפ בבית הנשיא[עריכת קוד מקור]

תמונה לטעימה, שיעשה לכם חשק: איוונקה, ענת ריבלין, נחמה ריבלין ומלאניה
נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין מקבל את פני נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הנשיא. מציג את תמונותיהם של החיילים הנעדרים ממבצע צוק איתן: הדר גולדין מימין ואורון שאול משמאל

לוויקיפדים שלום, קיבלתי היום תמונות רבות מדוברות בית הנשיא מביקור טראמפ בבית הנשיא. העליתי חלק ואעלה גם את האחרות כל התמונות נמצאות בקטגוריה בוויקישיתוף Category:Donald Trump in Israel in 2017. צריך לשייך לקטגוריות הנכונות וגם להוסיף תיאור ספציפי לתמונות לפי מה שמופיע בהן. אני הכנסתי תאור כללי. תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:38, 22 במאי 2017 (IDT)

תודה רבה. אני רואה שהתמונות משויכות לקטגוריה אחת, אולי מספיק לקטלג אותה במקום כל תמונה בנפרד, למעט תמונות שמצדיקות קטגוריות ספיציפיות יותר. ‏ MathKnight (שיחה) 17:40, 22 במאי 2017 (IDT)
יש שם תמונות של מלאניה טראמפ ושל נחמה ריבלין וגם של השגריר החדש דיוויד פרידמן ועוד. יש לעבור על כל תמונה, להוסיף את התיאור הספציפי, ולקטלג לקטגוריה הספציפית של כל אחד מהם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:46, 22 במאי 2017 (IDT)
העליתי עד כה 30 תמונות בסבב של היום. אם אקבל נוספות, אעלה אותן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:00, 22 במאי 2017 (IDT)
שאפו ענק על קבלת התמונות. הצבעתי עכשיו. עורך-בורוכוב - שיחה 18:10, 22 במאי 2017 (IDT)
צריך log in בוויקישיתוף כדי לראות את כל התמונות, משום שהן טריות, ושוב תודה. לא צריך לפתוח טלוויזיה. עורך-בורוכוב - שיחה 18:23, 22 במאי 2017 (IDT)
:) חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:36, 22 במאי 2017 (IDT)
אני מנחש שהגברת האלמונית בתמונה העליונה משמאל היא בתם של ראובן ונחמה ריבלין - יש דמיון. יואב ר. - שיחה 18:37, 22 במאי 2017 (IDT)
יכול להיות, זה גם היה הרעיון שלי, אבל צריך לבדוק. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:43, 22 במאי 2017 (IDT)
תוכלי להעביר שאלה לדוברות בית הנשיא? יואב ר. - שיחה 18:54, 22 במאי 2017 (IDT)
יואב ר., לא בטוח שזה יצליח, אני יכולה לנסות. מה השאלה? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 19:05, 22 במאי 2017 (IDT)
התכוונתי לזהות הגברת בתמונה, זו ששנינו מנחשים שהיא בתו של ריבלין. יואב ר. - שיחה 20:10, 22 במאי 2017 (IDT)
או קי, יותר פשוט לבדוק ברשתות ולמצוא תמונה מאשר לפנות אליהם. הם מאד עמוסים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:03, 22 במאי 2017 (IDT)
ניסיתי. לא הצלחתי למצוא תמונה מעבר לגיל 5. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:09, 22 במאי 2017 (IDT)
נחכה למחר. לפעמים תמונות של הדוברות מתפרסמות באתרים, ואז המידע מופיע, אני נעזרת בזה פעמים רבות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:15, 22 במאי 2017 (IDT)
ללא ספק ענת ריבלין. נרו יאירשיחה • כ"ו באייר ה'תשע"ז • 21:15, 22 במאי 2017 (IDT)
תודה לחנה ולבית הנשיא. אני משער שנוכל לקחת עוד תמונות שצילמו מלוויו האמריקאים של הנשיא טראמפ. אוסף התמונות לא יהיה שלם בלי הסלפי של אורן חזן. דוד שי - שיחה 21:32, 22 במאי 2017 (IDT)
Face-smile.svg, אשלח אליו פנייה עם אישור OTRS. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:35, 22 במאי 2017 (IDT)
אני מבין שפסטיבל קאן אינו רלוונטי כאן? אפשר לנסות לבקש אישור OTRS גם מהשרה רגב. היא מאוד התגאתה. ותודה לנרו יאיר על הזיהוי. עורך-בורוכוב - שיחה 22:13, 22 במאי 2017 (IDT)

חנה, האם כל התמונות אמורות להישאר בקטגוריות "טראמפ בישראל ב-2017" ו"ראובן ריבלין ב-2017", גם כשהם עצמם לא מופיעים בתמונות, או שאלו רק קטגוריות זמניות בזמן המיון? Liad Malone - שיחה 00:01, 23 במאי 2017 (IDT)

Liad Malone , כל התמונות המקוריות צריכות להישאר בקטגוריה Category:Donald Trump in Israel in 2017, כי מרכזת את כל התמונות הקשורות לביקור, לא משנה מי מופיע בהן. לגבי הנגזרות מהתמונות, לפי שיקול דעת. לגבי הקטגוריה "ראובן ריבלין ב-2017", רק אלה שבהם ריבלין מופיע. היה לי קל יותר בעת שהעליתי 30 תמונות, להוסיף את הקטגוריה בכולן מאשר לעבור אחת אחת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 03:19, 23 במאי 2017 (IDT)
חנה Hanay,‏ לידיעתך יש קטגוריה אחרת שמאגדת תמונות מהביקור של טראמפ בישראל זה אומר שבקטגוריה Category:Donald Trump in Israel in 2017 צריכות להישאר רק תמונות שטראמפ עצמו מופיע בהן. Liad Malone - שיחה 23:03, 23 במאי 2017 (IDT)
Liad Malone,זה בגלל שגיאה יצר את הקטגוריה הזאת, יומיים אחרי שאני יצרתי את הקטגוריה שציינתי, ולא סיפר לי על כך דבר Face-smile.svg. אני מסכימה שצריך לעשות סדר בנושא. אתה מוזמן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 03:47, 24 במאי 2017 (IDT)
כשאני מעלה מקבץ תמונות מפליקר אני יוצר לה קטגוריה משל עצמה. כך גם קל יותר לעשות סדר באלפי הקבצים (עשרות אלפי?). כל מקבץ כזה משויך לחודש מסוים/לאדם /לאנשים. כך לדוגמה הקטגוריה של דן שפירו מסייר ברחבי ישראל כוללת 53 מקבצי תמונות. כל מקבץ מכיל כמה עשרות תמונות. הרבה יותר נכון ונוח ככה מאשר לזרוק סתם קבצים בקטגוריה. שייכתי את קטגוריית הקבצים שהעליתי לקטגוריה שלך. Geagea - שיחה 04:24, 24 במאי 2017 (IDT)
בינתיים הקטגוריה שחנה יצרה רוקנה לטובת הקטגוריה שאתה יצרת. אני רואה גם שלקטגוריה שיצרתי Melania Trump in Israel in 2017 הועלו תמונות נוספות מהביקור, של צלמת של הבית הלבן, כולל תמונות של מלאניה בכותל. הסיטואציות האלו נראות די מביכות, שמעמידים אישים מול הכותל והם לא ממש יודעים מה לעשות שם. הביאו אותם לאנדרטה ואין להם זר פרחים להניח למרגלותיה. לצערי, פספסתי את רוב הסיקור הטלויזיוני של הביקור, אז על פי התמונות של מלאניה בהדסה, נראה שהיא מחייכת רק כשבעלה לא בסביבה. Liad Malone - שיחה 13:16, 24 במאי 2017 (IDT)
כרגע יש כפילות שלא ברורה לי הסיבה שלה. יצרתי קטגוריות נפרדות למלאניה בישראל ולטראמפ בכותל ושייכתי את שתיהן לקטגוריית האם של הביקור בישראל. לא כדאי להסיר את התמונות שמופיעות גם בקטגוריה האם וגם בקטגוריה הבת? שאלה נוספת: יצרת את הקטגוריה בשם שמתחיל ב-President. למה לא לקרוא לה פשוט Donald Trump בתחילתה? Liad Malone - שיחה 13:23, 24 במאי 2017 (IDT)
שיניתי את שם הקטגוריה. פשוט במקור שהעליתי ממנו היה כתוב President. לא הבנתי את העניין של קטגוריית הבת.Geagea - שיחה 13:46, 24 במאי 2017 (IDT)
לגבי שם הקטגוריה, ראה גם את הקטגוריה של ביקור השגריר פרידמן. לגבי קטגורית הבת: האם אפשר להסיר מהקטגוריה הראשית של הביקור את התמונות שנמצאות בקטגוריות של ביקור טראמפ בכותל וביקור מלאניה בישראל? הרי הקטגוריות הללו משויכות לקטגוריה הראשית. Liad Malone - שיחה 14:51, 24 במאי 2017 (IDT)
תאורטית כן. אם יש הרבה תמונות בקטגוריה אז בוודאי. Geagea - שיחה 15:03, 24 במאי 2017 (IDT)

על שיתופי פעולה וקבלת אישורים קבועים ממוסדות[עריכת קוד מקור]

מאז שהתחלתי לפעול ככמתנדבת OTRS מאז ינואר 2013, יצרתי מספר שיתופי פעולה מוצלחים עם מוסדות וגופים שונים. היותי מתנדבת במערכת OTRS, מקל עלי מאד כי זה מאפשר לי להבטיח לגופים, שאני נמצאת במערכת ואטפל בתמונות בעצמי, או אדאג שיטופלו כמו שצריך. כך יצרתי את שיתוף הפעולה עם "דוברות בתי המשפט בישראל," כשניצלתי הזדמנות של פנייה שלהם בעת ששלחו את תמונתו של יוסף אלרון לבקשת בנו, והמשכתי את הקשר אתם כולל שיחות טלפון, שהביאו לאישור הגורף לנצח, להורדת תמונות מהאתר שלהם, ואפילו להרחבה של הערך על השופטת אסתר חיות, העתידה להיות נשיאת בית המשפט העליון. כך יצרתי גם שיתוף פעולה עם רשות העתיקות שהביא להסכמתם לשלוח תמונות של אתרים ארכאולוגים שונים, התמונה נשלחת לפי פנייה אישית שלי אליהם מהדוא"ל הפרטי שלי, וכבר קיבלתי מהם תמונות רבות. שיתוף הפעולה הביא גם לאישור הגורף של כל התמונות מהארכיון המדעי המנדטורי המאפשר העלאת כל תמונה מהארכיון לוויקיפדיה.

שיתוף הפעולה עם "דוברות בית הנשיא" החל בעקבות פנייה שלי אליהם ביוני 2014. רציתי לקבל הזמנה לטקס חילופי הנשיאים בין שמעון פרס וראובן ריבלין כדי לצלם תמונות לוויקיפדיה. ביקשתי גם את עזרתו של הכתב ניר חסון שהמליץ עלי בפני הדוברות, אבל זה לא הלך. לבסוף פניתי לעזרתה של צביה ולדן בתו של שמעון פרס. יש לי קשר אתה לאחר שב-2013, אריאל פלמון הפנה אותה אלי, כדי שאעלה את הערך עליה (Tsvia Walden) בוויקיפדיה האנגלית, ואמנם כך עשיתי. היא פנתה לדוברות, הציגה אותי וביקשה מהם לסייע לי. הזמנה לטקס לא קיבלתי, אבל שיתוף הפעולה החל. לאחר מספר שיחות טלפוניות איתם כולל שיחות ועידה, סוכם איתם התהליך הפועל בהצלחה עד היום. קבלתי אישור גורף עתידי מניצן חן לכל תמונה שמצולמת על ידי לשכת העיתונות הממשלתית עבור דוברות בית הנשיא. אישור ה-OTRS הוא של לע"מ. צורפתי באופן אישי לרשימת התפוצה שלהם, כאילו אני עיתונאית. הם שולחים תמונות רבות לעיתונות, ואני מקבלת אותם, שוקלת מה מתאים להעלאה לוויקיפדיה ומעלה בהתאם. הם פעילים למדי ויש מקרים שתיבת ה-Gmail שלי מתפוצצת מרוב תמונות המעמיסות עליו. והמנגנון עובד. ידעתי אתמול שהם ישלחו תמונות מהביקור של טראמפ, ולא זזתי מהמחשב וחיכיתי, ומיד לאחר שהתמונות הגיעו, העליתי אותן, ופניתי לכאן לקבלת סיוע.

אז כל עוד אני מתנדבת OTRS, אשמח להמשיך לטפל בנושא הזה. ואני מקווה שאהיה מתנדבת עוד שנים רבות, ואשיג אישורים גורפים נוספים. אני מזכירה בהזדמנות זאת לוויקיפדים שאם הם רוצים תמונה מהארכיון של רשות העתיקות של אתר ארכאולוגי מסוים, שיפנו אלי בדף שיחתי עם הבקשה ואני אפנה אליהם. תודה לכל העורכים שסייעו ומסייעים בטיפול בתמונות במקצה זה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 04:03, 23 במאי 2017 (IDT)

האמת היא שלא רואים את הפעילות הענפה שלך בתחום הזה. אני רואה את זה ב-OTRS ובוויקישיתוף ומאוד מעריך את הדברים הייחודיים שחנה עושה. פעם איתרה קבוצת סטודנטים שהתארגנה בעניין כתיבת ערכים בוויקיפדיה ללא ליווי. היא יצרה עם המנחה קשר טלפוני וכל הפרוייקט התווסף לפרוייקט הגדול של עבודות ויקימדיות. שלחתי לה מייל על ההברקה הזו. באמת יישר כוח. Geagea - שיחה 16:46, 23 במאי 2017 (IDT)
אני מצטרף לדברי Geagea. לעתים קבלת אישורי OTRS משולה לקריעת ים סוף, משום שהיא שותה זמן. חוויתי זאת עם הטלוויזיה החינוכית בתמלול הראיון עם אילה פרוקצ'יה. תמלול מלא כבר יש לי, אישור OTRS מהטלוויזיה אין. כעת אני ניצב בפני מקרה נוסף של קבלת אישור OTRS, ויש לי ספק אם יתקבל. מקרה שלישי היה עם משפחה שביקשה ממני להחליף תמונה בוויקיפדיה, ושלחה לי תמונה עדכנית עם אישור OTRS. המשפחה ביקשה ממני גם לאתר מאמרים, שלחתי להם בקשה לאישור OTRS על 27 מאמרים שאספתי, והם נעלמו. כתבתי על כך בדף השיחה שלי (סעיף 6 שם, ועכשיו ראיתי שם מקרה רביעי של צלם שהפנה אותי חזרה לעיתון). לא הייתי בוויקיפדיה, ופיספסתי את בחירתו של Geagea למפעיל. מובן שהייתי מצביע בעדו. עורך-בורוכוב - שיחה 20:48, 23 במאי 2017 (IDT)
תודה גיאה וBorochov edit על מה שכתבתם. מחמם את הלב ונותן לי הרבה כוח. יש רבים שאין להם כל מושג מהו היקף המאמץ הנדרש לטפל בנושא התמונות ויש החושבים שזה נעשה בלחיצת כפתור, ואם מתנדב OTRS אחד ילך מסיבות כל שהן, כל אחד יכול לעשות זאת בקלי קלות. כאילו יש רבים הקופצים על העגלה הזאת של טיפול בתמונות. ומי שחושב שאני מגזימה יוכל לשאול את מתניה שעשה זאת תקופה ארוכה לבד, עד שהרגיש רוויה ופרש. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 03:47, 24 במאי 2017 (IDT)
חנההיא נכס לוויקיפדיה, ולכל מיזמי ויקימדיה שהיא נוטלת בהם חלק. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 00:12, 25 במאי 2017 (IDT)

האקתון וינה[עריכת קוד מקור]

בימים האחרונים נערך בווינה האקתון מדיה-ויקי, שבמסגרתו מפתחים יכולות שימושיות כדי לסייע לעורכים ולקוראים במיזמי ויקימדיה, כדוגמת ויקיפדיה וויקימילון. לא יצא לי להשתתף בהאקתון השנה, אבל רשמים מהתוצרים היפים של האקתון מגיעים לרשימות התפוצה הטכניות וחשבתי שזה עשוי לעניין גם אותנו - להלן תקציר של חלק מהתוצרים המעניינים.

אחד הפרויקטים המגניבים שהוצגו במסגרת האקתון הוא של צוות שבו חברה גם דפנה, שמאפשר להוסיף לוויקימילון הקלטה איך מבטאים מילים. כמיטב המסורת, בסיום האקתון המשתתפים יכולים להציג דמו של הכלים שפיתחו, כשהחלקים שיעניינו אנשים לא טכניים הם בעיקר 2:15-3:30 - הדמו עצמו, 4:45 - איך זה נראה בוויקימילון. זה נראה פרויקט מגניב ואולי בעזרתו, יחד עם מתנדבי ויקימילון, יהיה ניתן להוסיף בצורה שיטתית לוויקימילון הקלטות שיאפשרו לשמוע איך מבטאים מילים בשפות שונות.

עוד פרויקטים שהוצגו בהאקתון אפשר למצוא בפבריקטור, ביניהם:

אומנם הפרויקטים שהוצגו הם דמו ועדיין אי אפשר להשתמש ברובם, אבל כדאי להציץ בהם ואם יש פרויקט שנראה לכם מעניין אתם יותר ממוזמנים ליצור קשר עם המפתחים שלו, לזרוק להם מילה טובה, להעיר ולהתעניין וכך אולי לזרז את הפרויקטים שקרובים יותר ללבכם. ערן - שיחה 20:56, 22 במאי 2017 (IDT)

מאוד מעניין חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:40, 22 במאי 2017 (IDT)
Like Thumbup.svg Ranl-WMIL - שיחה 13:07, 23 במאי 2017 (IDT)

תמונות חדשות מפליקר[עריכת קוד מקור]

תמונות מביקור טראמפ (הכותל וכו'), השגריר פרידמן בכותל, ביקור דונפורד בישראל, השגריר פרידמן מגיש את כתב האמנתו. וכן עוד ביקור מיפת כוח השגרירות במכללה הלאומית לשוטרים, פגישה של שגריר ישראל בפרו. Geagea - שיחה 16:52, 23 במאי 2017 (IDT)

Like Thumbup.svg במיוחד התמונה של טראמפ מתפלל בכותל. Face-smile.svg חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:00, 24 במאי 2017 (IDT)
למישהו יש מושג מה טראמפ יכול היה כבר לבקש בכותל? עמית - שיחה 15:29, 25 במאי 2017 (IDT)
נאומי נתניהו וטראמפ
ולהשלמת התמונה. נאומיהם של נתניהו וטראמפ. Geagea - שיחה 15:54, 9 ביוני 2017 (IDT)

"אם יש משהו שמתפקד במדינה הזו - זה האנשים שעושים את ויקיפדיה"[עריכת קוד מקור]

הציטוט הנ"ל נאמר היום ברשת ב' על ידי אסף ליברמן וקלמן ליבסקינד לאחר שקראו ציוץ שלי בטוויטר על כך שמיזם נבחרי הציבור הפוטנציאליים שלנו ערוך עם טיוטה לערך על סאלח סעד, הבא בתור ברשימת המחנה הציוני, למקרה ששלי יחימוביץ' תנצח היום בבחירות לראשות ההסתדרות. ניתן להאזין לקטע כאן כ-7:13 דקות לפני סוף התוכנית. והנה הציוץ שלי אליו הם התכוונו. כל הכבוד לכולנו! ‏עמיחישיחה 17:01, 23 במאי 2017 (IDT)

'ויקיפד ידוע', כבוד. דוידודשיחה • כ"ז באייר ה'תשע"ז • 17:08, 23 במאי 2017 (IDT)
👍 ‏ MathKnight (שיחה) 23:15, 23 במאי 2017 (IDT)
👍אהבתי, עמיחי , יש לך עוקבים Face-smile.svg חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:02, 24 במאי 2017 (IDT)
תודה! יש גם את ההאשטאג #קלמןליברמן! ‏עמיחישיחה 10:07, 24 במאי 2017 (IDT)

מופע אורקולי ליובל לאיחוד ירושלים[עריכת קוד מקור]

מופע אורקולי מרהיב על חומות ירושלים לרגל יובל לאיחוד ירושלים תחת ריבונות ישראל. הטקס המלא שודר על ידי ערוץ 20 וניתן לצפות בו באתר האינטרנט שלהם: קישור לוידאו. ירושליםירושלים יום ירושלים שמח! ישראלישראלMathKnight (שיחה) 23:10, 23 במאי 2017 (IDT)

שאלה: האם מישהו צילם והאם יש בוויקישיתוף תמונות מהמופע האורקולי על החומות (בקטע שבין שער ציון לשער יפו)? ‏ MathKnight (שיחה) 19:00, 25 במאי 2017 (IDT)

עובדים עלינו וגובים מחירים מופקעים[עריכת קוד מקור]

כבר זמן רב מחירי התוצרת החקלאית עולים ועולים ועולים ואנחנו משלמים בשקט. המשלמים הם רוב האוכלוסייה והנהנים הם קומץ ספקולנטים השולטים על שיווק התוצרת החקלאית. הייתי לאחרונה בביקור ברומניה, מדינה בה אין אפשרות לגדל בננות, אבל רכשתי שם, במקומות שונים, בננות יפות וטעימות במחיר של 6 עד 7 שקלים לקילוגרם - בארץ, במקום שבו מגדלים בננות, המחיר כפול עבור בננות עלובות יותר וזה עוול. מה? אנחנו רפובליקת בננות רק בשביל הטבות לבכירים? יוזלו הבננות לאלתר או שיותר יבוא חופשי! בברכה. מיישר הבננות

תעבור לרכוש תוצרת חקלאית ישירות מהחקלאים. ישנם שווקים שכאלה בערים שונות ביוזמת "לב השדה". המחירים מעט יותר נמוכים ממחירי מרבית הרשתות וההכנסה מגיעה לכיסי החקלאים ולא לברוני השיווק. כי בלי חקלאות אין שליטה באדמה, ובלי שליטה באדמה אין מדינה יהודית בארץ ישראל. דם, אדם, אדמה. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ח באייר ה'תשע"ז • 06:39, 24 במאי 2017 (IDT)
כשפוליטיקאים יפסיקו לנהל מדיניות כלכלית לפי ססמאות מטופשות וחסרות כיסוי, אולי נתחיל לקנות כאן תוצרת טובה במחיר מוזל. עד אז תמשיך לקנות "כחול לבן" באיכות ירודה ובמחיר גבוה בשווקי ישראל, וכשתרצה בננות ישראליות איכותיות במחיר מוזל, תצטרך לנסוע לחו"ל. • צִבְיָהשיחה • כ"ט באייר ה'תשע"ז 19:34, 25 במאי 2017 (IDT)
אם תמשיכי לצפות מהפוליטיקאים לא תיוושעי. קחי על עצמך אחריות ורכשי תוצרת ישירות מהחקלאים. התוצרת טרייה וטעימה, המחיר סביר ופער התיווך הסיטונאי שנחסך נחלק בינך לבין החקלאי. האנציקלופדיסטשיחה • א' בסיוון ה'תשע"ז • 06:03, 26 במאי 2017 (IDT)
אין לי מושג היכן אתה רוכש בננות ישירות מהחקלאים, אבל אני מעריך שלרוב הקונים זה יהיה יקר יותר בשורה התחתונה, אם תוסיף את מחיר הנסיעה והזמן. נרו יאירשיחה • ג' בסיוון ה'תשע"ז • 11:17, 28 במאי 2017 (IDT)
ליד אחד מהבסיסים שבהם שירתי במילואים היה מטע בננות ובו שלט קבוע "סכנה! מחלת הפה והטלפיים", כנראה כדי להרחיק ישראלים שבאו "לרכוש" בננות ישירות מהחקלאי. דוד שי - שיחה 07:34, 31 במאי 2017 (IDT)

מחירי פירות בישראל[עריכת קוד מקור]

שערוריה או סתם טיפשות ישראלית? אתמול שמעתי ברדיו על אננס (אחד!) שנמכר ב-90 ש"ח טבין ותקילין. אינני יודעת איפה, אבל זה לא משנה. עורכי התוכנית הביאו מחירים ביורו ממדינות שונות באירופה, והמחיר היקר ביותר היה בשווייץ, 4 יורו (כלומר, כ-16 ש"ח). באנגליה, אם אינני טועה, המחיר היה יורו אחד. כמובן, שום מדינה אירופאית איננה מגדלת אננס בשטחה. עכשיו קיבלתי מייל מארצות הברית - מחיר האננס בסופרמרקט באיזור שיקגו, נכון להיום, הוא 77 סנט.

האם הישראלי המצוי שמוכן לשלם 90 ש"ח על אננס בודד הוא מטורף או אידיוט? שלומית קדם - שיחה 19:58, 19 ביוני 2017 (IDT)

לא נראה לי שזה מתקרב למחיר הממוצע בארץ, וגם באמריקה מישהו שילם מן הסתם פעם מחיר מופקע, על אננס או על שאר ירקות. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 20:09, 19 ביוני 2017 (IDT)
הייתי היום בקניות בסניף של רשת זולה יחסית וסקרתי את מחירי הפירות - המחירים גבוהים פי שניים או פי שלושה מהמחירים שהיו לפני שנים בודדות ובתקופה זו לא הייתה אינפלציה. גם מחירי הגבינות ומוצרי מזון אחרים נמצאים במגמת עלייה מתמדת, חרף היעדר האינפלציה. האפקט המרסן של מחאת הקוטג' התפוגג והכל עולה. הממשלה הסופר-קפיטליסטית אינה נוקפת אצבע, הרגולטורים ישנים שינה עמוקה של אנשים שבעים וכנראה שהכל מחכים לראות מהו הגבול, עד היכן יוכלו למתוח ולעלות את המחירים. בברכה. ליש - שיחה 20:32, 19 ביוני 2017 (IDT)
הבעיה היא לא חוסר רגולציה, אלא עודף רגולציה. צריך להסיר מכסות יבוא ולתת לשוק החופשי להתנהל. הממשלה הזו רחוקה מלהיות סופר-קפיטליסטית. • צִבְיָהשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז 20:38, 19 ביוני 2017 (IDT)
אכן, בתחום החקלאות המדיניות בישראל, מאז ומעולם, היא סופר סוציאליסטית. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 20:40, 19 ביוני 2017 (IDT)
בתור מי שעוסק בזמנו החופשי בחקלאות אני רוצה רק להעיר שהאננה הישראלי הוא הישג מקומי, מדובר בפרי איכותי שבכל טעימה יגבר על האננה הנפוצה מקוסטה ריקה. כמובן שאנשים משלמים כסף שיש להם.Dovole - שיחה 20:44, 19 ביוני 2017 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: פרוטקציוניזם מגזרי אינו סוציאליזם, הוא קרוב יותר לקפיטליזם החזירי. אגב, אני זוכר את השדולה החקלאית שכללה חברי כנסת מהליכוד ממפלגה דתית, ממפלגת העבודה וממרצ - הם דחפו בכוח רב להעברת חוקים פרוטקציוניסטים, חזירות רב מפלגתית. בברכה. ליש - שיחה 20:46, 19 ביוני 2017 (IDT)

החקלאים בישראל לא שייכים למגזר אחד; וגם אילו הייתה - דאגה למגזר אינה קרובה כלל לקפיטליזם. קפיטליזם הוא שוק חופשי, והוא הפוך מרגולציה וחסמים על ייבוא, לא משנה לאיזו מטרה ולתועלת מי. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 20:54, 19 ביוני 2017 (IDT)
פרוטקציוניזם הוא אלף בית של כלכלה סוציאליסטית. זה מתחיל בחקלאות, ועובר דרך ההסתדרות הזכורה לטוב. האשמה במצב היא המדיניות הסוציאליסטית. העובדה שהעניינים לא מתנהלים כפי שהסוציאליסטים רואים בחזונם האוטופי לא הופך את זה לבעיה של הקפיטליזם. זה אשכרה האשמת הקורבן. • צִבְיָהשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז 20:57, 19 ביוני 2017 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: החקלאים הם מגזר בפני עצמו. גם בקפיטליזם יש רגולציה, כי היד הנעלמה לא מסוגלת להתמודד עם תיאומי מחירים בין יצרנים ויתר הרעות של המשק הקפיטליסטי. הרגולציה צריכה להיות על המשמר תמיד ולפי הצורך לאפשר יבוא ולצמצם אותו, כשהמצב אינו מצריך זאת. המשק הישראלי הרבה יותר קפיטליסטי ממרבית המשקים האירופאים, הוא מחקה רבות מהנורמות הרעות של ארצות הברית, עדיין לא את הכל, אצלינו עדיין יש ביטוח בריאות ועוד כמה הטבות לעניים, שאין בארה"ב. בברכה. ליש - שיחה 21:03, 19 ביוני 2017 (IDT)

מי שמוכן לשלם 100 ש"ח על אננס, כנראה אוהב אננס יותר מ-100 שקל. אני לא בטוח מה אני יותר אוהב (סביר להניח שאת האננס. כסף זה רק אמצעי המרה, ברור שכל דבר אחר עדיף עליו). הסיבה היחידה לא לשלם כזה מחיר על האננס היא רק שאין לך מספיק לכל הדברים שאתה רוצה אם תשלם מחיר כזה, למי שמשלם מחיר כזה כנראה יש עוד כסף שבאמצעותו הוא מתכנן לקנות את כל שאר הדברים שהוא רוצה לצרוך, או יותר נכון: את כל מה שיספיק לצרוך במעט הזמן העומד לרשותו. לכן הכסף לא מהווה שיקול. אין כאן לא טירוף ולא אידיוטיות. ביקורת - שיחה 23:39, 19 ביוני 2017 (IDT)

אלו בהחלט דברים שקולים. אני מוכן לשלם 100 שקל בחודש לחברת ביטוח תמורת הבטחה שלא יהיה אננס קילומטר ממני בכל כיוון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:51, 19 ביוני 2017 (IDT)

התירוץ של רשתות השיווק למחיר המטורף הזה היה, כמובן, מחירי המשלוח והמכס. אבל כאן אמרו לנו שיש אננס ישראלי מעולה - כלומר, לא משלוח מחו"ל ולא מכס. ביקורת, אני נשארת איתנה בדעתי, שקניית פרי יחיד, יהיה אשר יהיה, ב-90 ש"ח היא מעשה חסר-שחר על גבול הטירוף. העובדה שלאדם יש כסף אין משמעה, שהוא צריך לזרוק אותו ללא מחשבה או ביקורת (מי כמוך אמור לדעת?). אני מסכימה, שכסף נועד לרכישת דברים שאתה רוצה בהם, ושלספר מעניין, רהיט יפה או בגד נאה ומחמם בחורף יש עדיפות על פני כסף כשלעצמו, אבל לשלם על אננס מחיר העולה פי 20 או 30 ממחירו במקומות אחרים, שם אין מגדלים אותו, רק משום שלמשלם יש די כסף לזרוק - זה דוחה בעיני, ממש כשם שדוחים בעיני אירועים פזרניים ובזבזניים, ובעיקר מנקרי-עינים. פעם העשירים ידעו לחיות בצנעה, להחזיק בתים נאים ומטופחים בלי לנקר את עיני השכנים ולהסתפק, לא במועט, אבל במותרות סבירים. הנובו-רישים של היום מעולם לא למדו את התורה הזאת וכנראה לעולם לא ילמדו אותה, לא הם ולא ילדיהם (אם כי הם כבר יהיו "עשירים ותיקים", כאילו).שלומית קדם - שיחה 00:04, 20 ביוני 2017 (IDT)

אם כולם היו מאמצים את השקפת העולם "שלי", ומחזירים לעצמנו את השפיות, נזכרים שכסף זה רק ערך המרה ולא צוברים עוד ועוד ממנו, לא היו בכלל עשירים חריגים בעולם. קראתי פעם (בטח אצל דייל קרנגי או מישהו כזה) על אדם בעל הכנסה ממוצעת שנהג להשאיר שטרות של 50 ש"ח בעמודים האחרונים של ספרים טובים ועבי כרס בספרייה כדי לתגמל את הקוראים. זה בנאדם שהגיע לדרגת רווחה גבוהה יותר משל הרבה עשירים, כולל אלה שתיארת. ביקורת - שיחה 00:09, 20 ביוני 2017 (IDT)
שלומית, מחירי הפירות בישראל קשורים בקשר ישיר למכסי המגן. אם החקלאי בישראל לא נמצא בתחרות מול מדינות אחרות שמייצרות אננס (ומשווקות אותו בהצלחה לעשרות מדינות אחרות שמוכרות אותו במחירים נמוכים הרבה יותר, עם רווח) - אין סיבה שלא יגדל אננס במדינת ישראל, מדינה שלא מתאימה כלל לגידול אננס, כי הוא יוכל למכור אותו גם במחירים מופקעים - הרי אין מולו תחרות. הוא מתחרה רק מול השוק הישראלי או לחילופין אננס מיובא במחיר גבוה בגלל המכסים המדוברים. אם ייפתח היבוא בצורה חופשית - חקלאים בישראל לא יגדלו אננס, כי גידולו לא ישתלם להם. הם יגדלו יבולים אחרים שמתאימים יותר לישראל והמשק החקלאי בישראל יתייעל וישקיע משאבים בתחומים שהוא טוב בהם. ליש מציע שהרגולטורים יתערבו ויקבעו מחיר עליון, בואכה מדיניות הצנע (לא שאני מבינה את הדרישה הזו בהתחשב בעובדה שאננס הוא אכן מוצר מותרות לכל דבר). הבעיה היא שאם הממשלה תקבע מחיר נמוך מדי, לחקלאים לא יהיה משתלם לגדל אותו, וגם ליבואנים לא ישתלם לייבא אותו. אז לא יהיה אננס לאף אחד. אבל אני בטוחה שסוציאליסטים רבים ישמחו על כך. אם לעניים אין - שגם לעשירים לא יהיה. • צִבְיָהשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז 00:40, 20 ביוני 2017 (IDT)
מהערך אננס למדתי שהגידול הישראלי אינו מספק את כל הצריכה המקומית ולפעמים יש בעיות גם בייבוא וזה גורם לעליית מחירים. מן הסתם זה קשור גם לעונות. נרו יאירשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז • 00:44, 20 ביוני 2017 (IDT)
תוסיף לרשימה גם עודף ביורוקרטיה שמקשה על הייבוא. הייתה כתבה בהכל כלול שם ראיינו אדם שלקח לו 10(!!!) שנים כדי לקבל אישור לייבא פירות יער או משהו דומה. עודף הביורוקרטיה קיים גם בתחומים אחרים בישראל, ומקשה לפתוח עסקים בכל התחומים. • צִבְיָהשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז 00:51, 20 ביוני 2017 (IDT)
אין סיבה הגיונית לכך שאננס ענק טרי וטעים יעלה בכל אירופה ואפילו לידינו בקפריסין 1 או 1.5 יורו ובישראל אננס מסכן קטן ולא טרי יימכר ב-30 ש"ח ואננס נורמלי 60-90 ש"ח. הסיבה שהעיוות הזה קורה היא כפי שהזכירו קודמיי מכסי הגנה על החקלאי. אני בעד לבטל לחלוטין את מכסי ההגנה, שהחקלאים מצידי יפסיקו לעבד את אדמת הקודש. על הדרך אני בעד לבטל גם את כל הסובסידיות לחקלאות ואת כל מכסות הייצור והייבוא. אם ישתלם ייצרו כאן, ואם לא למה שנשלם יותר? בינתיים אני אסתפק באננסים שאני מביא איתי במזוודה פעם פעמיים בשנה שפם אדום - שיחה 01:03, 20 ביוני 2017 (IDT)
על המשטרה להפסיק תיכף ומיד להכריח אנשים לקנות אננס במחירים מופקעים. עוזי ו. - שיחה 02:17, 20 ביוני 2017 (IDT)
צביה, תבדקי את עצמך, כי את מצטטת אותי לא נכון, מעולם לא הצעתי מחיר עליון. לא צריך להציע מנגנון חדש, כי יש מנגנונים מתאימים, רק צריך להשתמש בהם. ייבוא חופשי יחסל ענפים שלמים בחקלאות המקומית והתוצאה תהיה אבדן פרנסות, פגיעה במאזן התשלומים, זניחת חלקות קרקע, פגיעה בפיזור האוכלוסייה ורעות נוספות. אחת התופעות השליליות במשטר קפיטליסטי ללא רגולטורים, היא תופעת ההיצף (דמפינג) - סוחרי תבואות יוכלו לחנוק חקלאים ישראלים, לגרום לכך שיעזבו את ענפי חקלאות מסוימים ולאחר מכן לעלות את מחירי הייבוא ללא חשש מתחרות מקומית שנכחדה. ייבוא חופשי אינו התשובה וכמובן, איסור כללי של הייבוא יעודד עליית מחירים. התשובה נמצאת בידי הרגולטורים שיכולים לפתוח את הברז של הייבוא יותר ויותר, לפי המחסור בשוק המקומי, לווסת את המחירים בעזרת רשיונות ייבוא מוגבלים ולהפסיק חלוקת רשיונות ייבוא כשהמחיר הופך לסביר. זה כבר נעשה בעבר אפילו בעגבניות. על החקלאות המקומית צריך לשמור, אך לא שמירת יתר. כל הגזמה מוליכה להפסד, לא להגזים בהגנה על החקלאות, אך גם לא להגזים בחשיפה לתחרות. כרגע, כפי שכבר ציינתי, עושה רושם שהרגולטורים ישנים שינה עמוקה. בברכה. ליש - שיחה 03:15, 20 ביוני 2017 (IDT)
המחקר הכלכלי אינו מוצא ראיות לתופעה של דמפינג. מדובר בטענה מאוד פופולרית על פוליטיקאים, אך בתופעה שכלכלית אינה קיימת. המחירים בסופרמרקטים גבוהים בגלל שניהול סופרמרקט הינו עסק יקר. בישראל יש חובת סימון כל מוצר בתג מחיר, שעל פי מחקר כלכלי מעלה את המחירים באופן משמעותי (ראו בערך). לפני כמה שנים הרגולטורים חוקקו את חוק המזון שחייב סופרמרקטים לפרסם את המחירים העדכניים באינטרנט ועוד שלל של רגולציות שנועדו ליקר את עלות ניהול הסופרמרקט ולמנוע כניסת מתחרים חדשים. גם הקנסות המופרכים שהושתו על ידי הרגולטורים צריכים להשתלם על ידי מישהו, וזה כמובן הצרכן הישראלי. גם העלאת שכר המינימום לאחרונה מחייב העלאת מחירים. כך שהרגולטור הישראלי לא שוקט על שמריו. הוא עסוק כל הזמן בהעלאת המחירים במדינת ישראל, ואין ספק שהמטרה היא דאגה למקורבים במסגרת קשרי הון-שלטון. עדירל - שיחה 09:46, 20 ביוני 2017 (IDT)
אתה צודק לדעתי שכולנו משלמים את שכר המינימום, אבל ממש לא נראה לי שהסופרים לחצו על הממשלה לחייב אותם בתג מחיר ופרסום מחירים באינטרנט (וודאי לא שכר מינימום). הם מעדיפים שהעלויות שלהם יהיו נמוכות יותר, כי כך יוכלו להוריד מחירים ולהרוויח יותר (כי כשהמחיר נמוך קונים יותר). נרו יאירשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז • 09:58, 20 ביוני 2017 (IDT)
אין לי שום התנגדות שהחקלאות ישראל תצטמצם כפי שקרה לענף הטקסטיל כאן בארץ. אם לא משתלם להיות חקלאי כאן - שלא יהיו חקלאים. מדוע פרנסתם של החקלאים עדיפה על פני היבואנים הפוטנציאלים? או על פני כיסו של האזרח הישראלי? החקלאים מממנים אותי במשהו שאני צריכה לממן אותם דרך תשלום על מוצרי מזון (או סובסידות)? בתמונה הכוללת - זה משתלם למדינה ולאזרחיה. המציאות במדינות אחרות (בהקשר זה אוהבים להביא את ניו-זילנד) מוכיחה שהורדת מכסי ייבוא מובילה להתייעלות המשק המקומי ולהורדת מחירים. • צִבְיָהשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז 10:28, 20 ביוני 2017 (IDT)

בתור חקלאי, ליבי יוצא אל צרכני האננס ומבריחי האגסים במזוודות (זה בניגוד לחוק). מה שנקרא, "אם אין עוגות שינסו לאכול לחם".אודי - שיחה 11:30, 20 ביוני 2017 (IDT)

צִבְיָה אני מסכים איתך על מה שריקרדו כתב כבר לפני יותר מ150 שנה, יש להתמקד ביתרון יחסי. אך העניין במזון הוא מעט שונה, ראי את המדיניות הסינית למשל, רכישת קרקעות נרחבת באפריקה להבטחת מזון למדינה, גם בעתות(עתי) משבר. אני גם סבור שאנשים הפכו יותר ויותר "צרכנים", המ מסתכלים על שורת המחיר, אך גם יש להבין את תיאור המוצר, אנחנו עוד בדרך למציאות כלכלית שבה פרות בעונה יהיו יקרים יותר (בגלל האיכות הגבוהה יותר שניחנים בה), כי כל כך פשוט לייצר ירק ופרי ירודים גם לא בעונה. אני תומך בתיעוש החלקאות, אני תומך בכלכול (יענו מציאת מודלים כלכליים שיאפשרו להינות מיותר פרי(תרתי משמע) איכותי), אך לעת עתה מה שהוכיח עצמו הוא ירידה משמעותית באמת המידה של הירק וחומרי הגלם (ומי שנדרש לירק וחומר גלם לפי מפרט משלם ביוקר) במקביל לירידת מחירים. מה שכן, איני מסכים להשוות יבואנים לחקלאים, יבואן אינו חייב שיהיה מקומי, הפעילות שלו לא דורשת ידע רב, וזאת לעומת חקאלות שהיא עתירת ידע ויצרנית. פועל ראוי שיתשכר יותר ממנהל.Dovole - שיחה 16:17, 20 ביוני 2017 (IDT)
"אם חקלאות כאן מולדת כאן". אם לא יהיה מי שישמור על השטחים הפתוחים הם יפלו בידיים הלא נכונות. כבר יעצתי לכם לנטוש את רשתות השיווק ולרכוש ישירות מהחקלאים או מיוזמות קואופרטיביות. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ז בסיוון ה'תשע"ז • 18:57, 20 ביוני 2017 (IDT)
מעניין שאתה אומר זאת, אני מכיר קטעים בשומרון (וברחבי ארץ ישראל) בחקלאות ערבית נרחבת, שלא הפריע ליהודים לעקור נטוע ולקבוע עובדות בשטח, המולדת היא מולדת לערבי כמו שהיא לישראלי שביושבו מגלות עשה גלות.Dovole - שיחה 19:10, 20 ביוני 2017 (IDT)
הארץ הייתה שממה לפני שגאלנו אדמותיה בדמים ובחרב המגן ונטלנו יוזמת הפרחתה בטל זיעתנו והמצאותינו ותחזור להיות שממה אם משום תהליך המדבור או בידי בן ערב, אם ניטוש אותה. תנחש (ניחוש אחד) מי ישרוף אותה עם תחילת עונת היובש. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ז בסיוון ה'תשע"ז • 06:12, 21 ביוני 2017 (IDT)
האמת היא שהיהודים הישראלים חרבו את שומרון. בעוד הערבים בונים על הכיפות המסולעות של הגבעות היהודים חוצבים ללא הכר בהר, מחליפים צורתו, מכערים המרחב בכל מיני הצמח העיקש שרק זה מצליח לעלות מחדש בשנים שלאחר פציעת האדמה, הטיון. לעומת זאת הישוב הערבי, על בניניו המודרניים המכוערים, נטוע בכיפה, שומר על צורת הגבעה, מוקף לרוב זיתים, להבדיל מהיהודים שבמקומות אחדים בחכמת הקיפו עצמם מחטי אורן שאינם בני הארץ וקלים להידלק. אתה יכול לקרוא לחיים עם הארץ שממה כי כל מה שאתה מכיר זה חיים נגד הארץ, באהבה שלך הלאום, אינך מבין מה הוא עושה לארץ, אז מה אתה אוהב יותר אנצי' את האדמה או את הלאום?Dovole - שיחה 14:40, 21 ביוני 2017 (IDT)
דם, אדם, אדמה. כולם ירדו לארץ משולבים זה בזה. ולא ענית מי עומד לשרוף את הארץ ברגע שמזג האוויר יאפשר. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ז בסיוון ה'תשע"ז • 16:44, 21 ביוני 2017 (IDT)
אם אתה מתעקש להישאר בתחום של אנשי שיווק, אז אני יכול להגיד שהיהודים לא חיכו לשעת כושר כדי להחריב את הארץ, הם עושים זאת ללא הפסק בזיהומה ובהיעדר כל התחשבות בה. הערבים לא נטעו כאן נטע זר שנדלק בקלות, למיטב ידיעתי בכל העולם מהדרום כשמו טרה אוסטרליה ועד קליפורניה עבור בפורטוגל סובלים משירפות ענק של מחטניים, אבל אתה איש שיווק, אין לך שום עניין באמת, רק מטבעות לשון מפוצצים- כאן אני רוצה להבהיר, כי הביקורת שלי אינה באמת כנגד "יהודים"- אך אנצ' לא מאפשר אלא להציג טיעונים מגוחכים לפני הטיעונים המגוחכים שלו...פגז הצבא הישראלי שהעלה השמימה את הארץ וכל מילואה בגמלא בוודאי היה הצתה מכוונת? Dovole - שיחה 17:14, 21 ביוני 2017 (IDT)
אני רואה שאתם נהנים הנאה יתרה איש בחברת רעהו, וחלילה לי מלחרב שמחות, אבל בכל זאת אזכיר שהתכנסנו כאן כדי לכתוב אנציקלופדיה, ולכן אני מציע שתיפגשו אחת לשבוע בבית קפה או על ספסל בשדרה, ותמשיכו שם בשיחתכם הלבבית. דוד שי - שיחה 19:12, 21 ביוני 2017 (IDT)
אני אוותר על פגישה, אם כי אני מסכים שזה לא לעניין, אך כמאמר הילדים הנבונים שלי "הוא התחיל", אנצ' מושך השיחה באופן קבוע לדיון על הלאום והארץ, ואין סיבה שלא ישיבו לו שהוא יח"צן של קנקנן ריק, משפט כמו "הארץ הייתה שממה לפני שגאלנו אדמותיה בדמים ובחרב המגן" נוסח רני רהב גנרי, אם הייתה שוממה מדוע אחזת ב"חרב המגן", מליצה ותו לא. אני לפני הספין של האנצ'-אֱיָל שבשם שלו היומרה שהצגת העלתי שאלות כעניין לפני ציביה על מקום עקרון הייתרון היחסי בתחום המזון. ועכשיו האנצ' יבוא לנופף בדגל ולמחוא לעצמו כפיים על ההישג שנולד מ"רחם" יהודי.Dovole - שיחה 19:22, 21 ביוני 2017 (IDT)
מעניין מה מלמדת ההזדקקות למצבי הפסיכיאטרי, החוזרת ונשנית בגלגוליהם השונים של ברי הפלוגתא שלי, על עולמם הם. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ח בסיוון ה'תשע"ז • 06:20, 22 ביוני 2017 (IDT)
מלמדת שאתה לא משיב לעניין ולכן התקשורת איתך בלתי אפשרית, אנשים שונים לא יכולים אלא להסתמך על ההיגיון כעוגן משותף, כשפה ששניהם דוברים, העובדה שאינך מוכן או יכול לכזה שיתוף אפשר שהיא מעידה על מצב ירוד בשיפוט המציאות, אינו בהכרח פסיכיאטרי (אין לי רקע ברפואה), אפשר שהוא פשוט הכרתי (קוגנטיבי) :-) Dovole - שיחה 07:03, 22 ביוני 2017 (IDT)
האם אני טבעתי את הביטוי: "אם חקלאות כאן מולדת כאן"? תתווכח עם מי שטבע אותו. אבל לא, אתה מתעקש לתקשר עם "מי שהתקשורת אתו בלתי אפשרית" ו"להציג טיעונים מגוחכים לפני הטיעונים המגוחכים שלו...". מאוד בוגר גם להודות שאינך פסיכיאטר לאחר שהתעסקת, כאילו בבדיחות הדעת, בכדורים שהרופאים דוחפים לי. אולי תצמצם את פעילות ה"אד הומינום"? ולא רק מולי. כבר העירו לך. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ח בסיוון ה'תשע"ז • 07:40, 22 ביוני 2017 (IDT)
אריסטוטל טען גם שגופים קלים נופלים לאט יותר מגופים כבדים, אבל אם אתה מוכן לערוב לכך ולציין זאת בקולך, האחריות עליך. הטיעונים הם אד-הומינום כשההומינום משחזר סיסמאות וחושב שמדובר בתשובות מחץ, אז לא, מדובר בסיסמאות נטולת הקשר ולרוב גם ריקות מתוכן. מעניין כמה פעמים העירו לך לפני שהערת לי שהעירו לי...Dovole - שיחה 08:11, 22 ביוני 2017 (IDT)
אז תחדל עם האד הומינום. זה לא מקובל באכסניה שלנו. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ח בסיוון ה'תשע"ז • 08:23, 22 ביוני 2017 (IDT)
השב לעניין ואף אחד לא יזכיר לך אותה משנייה באבות, כדורים פסיכיאטריים או תסמונות הכרתיות.Dovole - שיחה 08:45, 22 ביוני 2017 (IDT)
אין כאן תקנות על להשיב לעניין. על אד הומינום יש. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ח בסיוון ה'תשע"ז • 08:51, 22 ביוני 2017 (IDT)
אנצ', חופש הביטוי גורר איתו החופש להיות טיפש אך הוא אינו "החופש להגיד דברי אוויל ובהכרח להיקרא חכם": "באכסניה שלנו מקובל לדבר לא לעניין"...Dovole - שיחה 14:56, 22 ביוני 2017 (IDT)
אתה לא תתעסק בבריאותי הפסיכיאטרית ולא תכנה אותי בכינויים. לא טיפש ולא אוויל ולא חכם וכל שאר ירקות. אם תרצה תתייחס לדברי ולא לאישיותי. גם בדיון הזה תרומתי הראשונה הייתה בתגובה לדבריה של צביה ואתה חשת צורך בלתי נשלט להגיב. מתקן עולם שלא מסוגל לכבד את בן שיחו. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ט בסיוון ה'תשע"ז • 18:04, 22 ביוני 2017 (IDT)
התגובות שלי ענייניות, הן נוגעות באופן ישיר לדברים שלך, אני חוזר שאינך יכול לצפות שלא יעירו לך שהדברים שלך מנותקים מהקשר, סיסמאות חלולות כאשר זו הדרך שבה אתה בוחר. גם טיעון אד הומינום אפשר שיהיה ענייני. שיים לב שאני אמרתי שאיני בעל הסמכות להכריע אם יש לך הפרעות פסיכיאטריות או תסמונות קוגנטיביות, אבל לא בלתי מתקבל על הדעת, על דרך ההיתממות שלך, ששיפוט לקוי של המציאות מעיד על בעיות מן הסוג הזה. אני שוב מפנה תשומת לבך שלא קראתי לך טיפש, אוויל, גולם ושאר כינויים אלא כתבתי לך מה סביר שיסיקו על מי שמתעקש להשיב לא לעניין, ועוד מיתמם...Dovole - שיחה 19:11, 22 ביוני 2017 (IDT)
ראה זאת כאזהרה לפני פניה לבירורים. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ט בסיוון ה'תשע"ז • 19:46, 22 ביוני 2017 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אני פונה לשני העורכים שהשתלטו על דיון זה ומבקש מהם, אם ברצונם להמשיך בו, שיעשו זאת בדף שיחה שלהם - הראשון שירצה להמשיך בו, שיעביר את הדיון לדף שיחתו. בברכה. ליש - שיחה 19:33, 22 ביוני 2017 (IDT)

קניתי אננס ישראלי ב-30 שח לקילו ושמתי בואזה. האנציקלופדיסטשיחה • כ"ט בסיוון ה'תשע"ז • 19:48, 22 ביוני 2017 (IDT)

בית לזמר[עריכת קוד מקור]

הבית המדובר (ללא הפזמון)

היה היה פנס בודד בקצה שכונה
ושם עשנתי לי סיגרה אחרונה
וזכרונות עבר הציתו בי אשם
לפני שובי לשמלותיה ולשם
ובעודי הוזה לארך השנים
וכבר פניה נשקפים מחלונים:
נו הכנס כבר, בוא הביתה, מאחר -
נלך מיד לישון, צריך לקום מחר.

הספרייה לאומית הנגישה שירים וביצועים לשירים באתר חדש. מומלץ לכל חובבי הזמר העברי. שימו של שבגלל עניינין זכויות יוצרים רוב השירים הם מלפני שנות השבעים. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 07:53, 24 במאי 2017 (IDT)

יפה מאד. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 09:08, 24 במאי 2017 (IDT)
איזה תענוג. בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ח באייר ה'תשע"ז • 21:19, 24 במאי 2017 (IDT)
מה היתרונות של זה על יוטיוב? חלק מהשירים אינו זמין שם? איכות שמיעה? נרו יאירשיחה • ג' בסיוון ה'תשע"ז • 11:21, 28 במאי 2017 (IDT)
נרו יאיר, האתר הזה פשוט גדול. יש שם כמויות של שירים, עם גישה לכל מיני מחברות של שירים עם תווים ובלעדיהם. מידע על שירים. מילים של שירים. ביצועים של השיר על ציר הזמן. יצירת רשימות השמעה. וכן, גם שירים שאין ביוטיוב.
אם תלך למשל לשיר פנס בודד אתה תמצא באתר את הבית הרביעי שבדרך כלל לא שרים,[1] אתה יודע כמה זמן השקעתי במציאת את הבית הזה לפני שהאתר עלה? בברכה, זאב קטןשיחה • ג' בסיוון ה'תשע"ז • 14:38, 28 במאי 2017 (IDT)
זאב קטן, חיפוש די פשוט בשירונט. Shannen - שיחה 15:08, 29 במאי 2017 (IDT)
Shannen בשירונט אין את כל הביתים. למען הנוחות אוסיף פה את הבית האחרון. והשיר בשירונט אפילו לא מפוסק נכון. בברכה, זאב קטןשיחה • ד' בסיוון ה'תשע"ז • 15:21, 29 במאי 2017 (IDT)

כדי לקשר מערך של זמר בוויקיפדיה לדף שלו באתר "בית לזמר העברי" יש להוסיף לדף הזמר בוויקינתונים, בפרק "מזהים", את מזהה P3997 - מזהה אמן בבית לזמר העברי, שבו יש לתת את המספר המזהה שמופיע ב-URL של הדף באתר "בית לזמר העברי". לא להיבהל מהתיאור הארוך - אחרי שעושים זאת פעם אחת, זה לא מסובך. דוד שי - שיחה 10:18, 31 במאי 2017 (IDT)

בהיזדמנות זו כדי להזכיר את המזהה של הספריה הלאומית (P3959). הוספה של המזהה מוסיפה קישור מ{{ספר}} לקטלוג הספרייה הלאומית. נשארו עוד כ-950 ערכים בהם יש {{ספר}} ואין מזהה, מוזמנים להציץ ברשימה ולהוסיף. בברכה, זאב קטןשיחה • ו' בסיוון ה'תשע"ז • 21:42, 31 במאי 2017 (IDT)
בנוסף יש את מזהה שיר בבית לזמר העברי שמיועד לשירים. בברכה, זאב קטןשיחה • ו' בסיוון ה'תשע"ז • 21:44, 31 במאי 2017 (IDT)
 • התחלתי להוסיף באמצעות בוט קישורים לבית לזמר העברי (d:Special:Contributions/EranBot)
 • האם הקלטות ישנות שעבורן חלפו יותר מ-50 שנה מההקלטה (ובפרט הקלטות קול ישראל מ-1959) חופשיות? אם כן האם אפשר יהיה להיעזר בחומרים כדי להעלותם לוויקישיתוף ולשלב בערכים?

ערן - שיחה 18:50, 9 ביוני 2017 (IDT)

לוחות אל-יהודו - מי ילך ויצלם במוזיאון ארצות המקרא ירושלים ?[עריכת קוד מקור]

במוזיאון ארצות המקרא ירושלים יש תערוכה של לוחות אל-יהודו. יש לנו ערך מומלץ, אבל אין לנו תמונות, אז מהירושלמים בינינו מי מוכן לגשת לשם לצלם? אולי Ranbar, אולי תמרה? אולי נשמה טובה אחרת? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:06, 24 במאי 2017 (IDT)

אולי עמיחי? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 09:58, 25 במאי 2017 (IDT)
יש אישור לצלם שם? ‏עמיחישיחה 13:21, 25 במאי 2017 (IDT)
עד מתי התערוכה? • צִבְיָהשיחה • כ"ט באייר ה'תשע"ז 13:26, 25 במאי 2017 (IDT)
מוזיאון ארצות המקרא שינה את המדיניות שלו ומאפשר לצלם. מזל טוב. איני יודעת עד מתי הלוחות בתצוגה. הם מפרסמים את הלוחות בפייסבוק השכם והערב. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 13:41, 25 במאי 2017 (IDT)
יש מצב שאני שם עוד שבוע וחצי. עמית - שיחה 15:25, 25 במאי 2017 (IDT)
תודה עמית, תוכל לצלם במצלמה לא בנייד? אלה לוחות קטנים, וחשוב צילום באיכות גבוהה. תיוג עמיחי לתשובתי הקודמת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 07:15, 26 במאי 2017 (IDT)
בוודאי. עמית - שיחה 11:10, 26 במאי 2017 (IDT)
SMirC-thumbsup.svg תודה רבה! חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:20, 26 במאי 2017 (IDT)

ארז תדמור בטוויטר על הערך החדש עליו[עריכת קוד מקור]

https://twitter.com/tadmorerez48/status/867663708411088896?s=09 מבקר המדינה - שיחה 12:11, 25 במאי 2017 (IDT)

הוא כל כך חסר חשיבות, שזה כנראה לא מענין אף אחד לגלות מהי שנת לידתו הנכונה וגם לא לחפש מהן הטעויות האחרות. יהיה יעיל יותר למחוק את הערך. Liad Malone - שיחה 12:30, 25 במאי 2017 (IDT)
בשמחה (נראה שזו פעם ראשונה שאני תומך במחיקת ערך). ידוענים ישראליים אינם מעריכים מספיק את העבודה הנעשית עליהם בוויקיפדיה העברית. בהזדמנות זו אני סבור שניתן להחליף את תמונת טראמפ בידוען אחר, או להסירה. ההגדרה כבר איננה תופסת עליו כל כך. עורך-בורוכוב - שיחה 13:50, 25 במאי 2017 (IDT)

יכול להיות שחנן בן ארי כתב שיר על ויקיפדיה?[עריכת קוד מקור]

או שזו סתם פשלה של גלגלצ?Lionster‏ • שיחה 21:47, 25 במאי 2017 (IDT)

אכן קרה. שיר § שיח § 02:49, 26 במאי 2017 (IDT)
כלומר, עוד לא רשמי, אך ידוע כי הוא עובד על סינגל בשם זה כבר תקופה. שיר § שיח § 02:52, 26 במאי 2017 (IDT)
מעניין, בחרתי בו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 07:18, 26 במאי 2017 (IDT)
אם מדובר בשיר אהבה חיובי, (ויקיפדיה אהובתי, אני חולם עליך בלילות) נכתוב עליו ערך :) אגסי - שיחה 09:42, 27 במאי 2017 (IDT)
והנה קישור. שיר § שיח § 17:02, 28 במאי 2017 (IDT)
שמעתי את השיר,לא משהו, המסר די נדוש ובנלי והמילים ישירות מידי, אני אוהב יותר שנותנים למאזין חופש לפרשןא.פ עריכות-שיחה 19:00, 28 במאי 2017 (IDT)

איך קוראים לשיר? SparksRain - שיחה 18:19, 10 ביוני 2017 (IDT)

"תוקפני, מאיים ולא מתנצל"[עריכת קוד מקור]

גשושית של נאס"א צילמה תמונות תקריב ראשונות של כוכב הלכת צדק[עריכת קוד מקור]

למה הקוטב כחול בעצם? Liad Malone - שיחה 19:15, 26 במאי 2017 (IDT)

מה שחיפשתי ולא מצאתי - מספר 0001[עריכת קוד מקור]

החל מהשבוע אפרסם מעת לעת פוסט מיוחד בכיכר העיר ובו רשימת ערכים שחיפשתי השבוע בוויקיפדיה העברית ולא מצאתי, אם גם לכם יש רשימה כזו, פרסמו אותה אף אתם, זו אחלה התחלה לרשימת ערכים חסרים, שמי-יודע, אולי הנכדה שלכם תרצה לכתוב. כמה מהערכים הם כאלה שממש יחלצו WoW!!! מפי מי שמודע לגודל החסר. (ו...כן, בשביל האתגר אתם יכולים לנסות לנחש מה עישנתי או מה שתיתי באותו שבוע).

כמובן,
אשמח גם לתגובות על עצם הרעיון. ביקורת - שיחה 01:48, 28 במאי 2017 (IDT)

כבוד על הרעיון.
הצעת שיפור - אם לא קשה לך, קבץ את הרעיונות לפי קבוצות (פילוסופים, היסטוריונים וכו'). זה יעזור למי שאולי ירצה לעבד את הרשימות בהמשך. יואב ר. - שיחה 21:31, 28 במאי 2017 (IDT)
במה זה שונה מכל סוגי הרשימות האחרות שדומות לכך (בקשת ערכים, לטיפול דחוף, בית השיטה וכיוצ"ב)? נשמע לי כמו "המקבץ השבועי - דור ההמשך". לא שאכפת לי לראות מה אתה מחפש/רוצה לכתוב אבל איכשהו לא נראה לי שמישהו אכן ירים םה איזו כפפה. Shannen - שיחה 06:34, 29 במאי 2017 (IDT)
הרעיון יפה, אבל כמו יואב, גם אני חושבת שכדאי להגדיר את הנושאים בראשי פרקים, שיעזרו למי שירצה לבחור משהו מן הרשימה ולכתוב.שלומית קדם - שיחה 08:55, 29 במאי 2017 (IDT)
הרשימה שאני עובד עליה כבר חצי שנה, נמצאת כאן. דרור - שיחה 10:34, 30 במאי 2017 (IDT)
הרשימה שאני עובד עליה כבר המון זמן (יחד עם יואב) היא ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/האנציקלופדיה העברית שלי (ניתן לאמץ אות ולעזור במילוי הרשימה). אבל כאן לא באתי להציע רשימה לביצוע (למרות שבעתיד נוכל לאסוף רשימות מעין אלו ולהסתמך על מופעים חוזרים כאינדיקציה לדחיפות), אלא יותר בכיוון של להראות כמה אנחנו חסרים ברמה השימושית של האנציקלופדיה. ערך על לודוויג פויירבאך (אנ') למשל, הוא חור עמוק. כדי למצב את עצמנו כאנציקלופדיה אלטרנטיבית לאנצ' המסורתיות, אנחנו חייבים לתת לקוראים שלנו לפחות ידע לקסיקלי על אנשים כאלה (כמו הערך האנגלי על לסנר).
החידה עדיין מוטלת לפתחכם, מכנה משותף כלשהו בין כל הערכים המוזכרים, או רובם. ביקורת - שיחה 10:47, 30 במאי 2017 (IDT)
הרשימות שלי ארוכות למדי. קצת קשה לי להשתלט על כ הערכים בהם לבדי... שמזן#שיחהערכי בראבו • 08:17, 2 ביוני 2017 (IDT)

שיר חדש "ויקיפדיה", של חנן בן ארי[עריכת קוד מקור]

השיר החדש הזה אמנם לא קשור ממש לוויקיפדיה, אלא יותר לתגיות. אבל עדיין - עוד אזכור של ויקיפדיה בתרבות העברית. ‏עמיחישיחה 10:53, 28 במאי 2017 (IDT)

יפה. קרוקס שיחה 11:58, 28 במאי 2017 (IDT)
ראו #יכול להיות שחנן בן ארי כתב שיר על ויקיפדיה?. ביקורת - שיחה 12:32, 28 במאי 2017 (IDT)
בתקווה שיתפוס רייטינג. ואז יהיה לנו ערך ויקיפדיה (סינגל), שיצטרף אחר כבוד לויקיפדיה (אסטרואיד). Ranl-WMIL - שיחה 16:00, 28 במאי 2017 (IDT)
אם כבר, אז ויקיפדיה (שיר) ובעוד כמה שנים ויקיפדיה (שיר של חנן בן ארי). ‏DGtal‏ - שיחה 11:15, 29 במאי 2017 (IDT)
שיר נפלא, מסר חשוב וקליפ מצוין. דוד שי - שיחה 16:35, 30 במאי 2017 (IDT)
יופי של שיר. שיתפתי בפייסבוק. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:23, 30 במאי 2017 (IDT)
יופי של קליפ, אביהו - שיחה 20:00, 1 ביוני 2017 (IDT)

ODNB[עריכת קוד מקור]

קהילה יקרה, במסגרת פעולותיי כויקיפד פניתי אל הספר "Oxford Dictionary of National Biography" מתוך רצון להשתמש בו כמקור, אך לצערי הגישה אליו מותנית בתשלום. פניתי אל ויקימדיה וביקשתי מענק, והם ישמחו להעניק אותו אבל הם מעוניינים שיכתב יותר מערך אחד.
ולכן, אני שואל אתכם, קהילה יקרה, האם אתם מעוניינים לסייע? פה ישנו אינדקס המכיל את כל הערכים בספר, ואשמח אם אלו שמעוניינים להשתמש בספר כמקור, או שמודעים לערכים חשובים שהספר יכול להוות להם מקור (אני חושב לעשות מזה מיני-מיזם) יכתבו ויביעו את עניינם.

בברכת חג שבועות שמח, (שימנשמע?) מה, אין? 18:34, 28 במאי 2017 (IDT)

מה שונה ספר זה מכל מאות אלפי הספרים הנגישים חינם דרך גוגל בוקס? עדירל - שיחה 18:48, 28 במאי 2017 (IDT)
הוא אחלה מקור, וזו הזדמנות חד פעמית. (שימנשמע?) מה, אין? 19:21, 28 במאי 2017 (IDT)
זה הזמן לומר שתרגום ערך שלם מהספר הוא הפרת זכויות יוצרים. אם הכוונה להשתמש בספר רק כמקור לפרט כלשהו, תועלתו מוגבלת. דוד שי - שיחה 21:23, 28 במאי 2017 (IDT)

זמרשת[עריכת קוד מקור]

אני רוצה להביע את תודתי והתפעלותי מאתר "זמרשת", על העבודה העצומה, השקדנית והיסודית שהשקיעו בו, ועל החשיבות שאין לתאר בשימור הזמר העברי, שירים שרבים מהם היו אובדים ונשכחים אלמלא האתר הנפלא הזה. הבוקר התעוררתי עם כמה שורות משיר עתיק-יומין ונשכח, שלא זכרתי את שמו ולא את שמות מחבריו, והנה, תוך דקה, לאחר כתיבת שתי שורות שזכרתי, נפתח לי כל המידע האפשרי עליו - שם ("שיר המים"), מילים, מחברים (אברהם שלונסקי ואלכסנדר אוריה בוסקוביץ) ושורה של ביצועים. כל הכבוד, זמרשת!שלומית קדם - שיחה 09:45, 29 במאי 2017 (IDT)

מצטרפת להתפעלות שלך, שלומית קדם. אכן, יופי של אתר שאני מרבה להיעזר בו. למי שמגיע - מגיע! Tmima5 - שיחה 09:59, 1 ביוני 2017 (IDT)

עמותת ויקימדיה ישראל מציעה מענקים כספיים לצורך קידום ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

בוקר טוב לכולם,

כידוע, עמותת ויקימדיה ישראל פועלת בין היתר על מנת לסייע לעורכי ויקיפדיה בפעילותם על גבי המיזם. לצורך כך, העמותה מציעה לעורכים בוויקיפדיה החזרים כספיים בגין עלויות שנעשו כחלק מהפעילות בוויקיפדיה, אשר מובילות ליצירת ערכים חדשים, או להרחבת ושיפור ערכים קיימים.

העמותה מציעה שני סוגים של מענקים כספיים:

אם יש לכם רעיונות כלשהם לפעילות שעשויה לקדם את התוכן בוויקיפדיה, ואתם לא בטוחים האם הפעילות מצדיקה מענק כספי, תרגישו חופשי לפנות אלי, בדף שיחתי, או בדוא"ל ranl-at-wikimedia.org.il.

תודה וחג שמח!

Ranl-WMIL - שיחה 09:58, 30 במאי 2017 (IDT)

 • Ranl-WMIL - תמריצים או מימון של הרחבת ושיפור תשתית ויקיפדיה. הכוונה היא בעיקר לתבניות יחידות ודפי התיעוד שלהם. התשתית בויקיפדיה באנגלית למשל (ושאר ויקיפדיות) מאוד מסודרת ופורמלית, יש מאוד דפים שמפרטים איך לכתוב ערכים מסויימים, איך לקטלג אותם, עשרות קצרמרים, תיעודים ארוכים ומפורטים על איך להשתמש בתבנית ולמה היא נועדה, תבניות ויחידות שנכתבות על סטודנטים למדעי המחשב. אני מאמין ששיפור התשתית והנגשתה תעזור לאנשים אנונימים ולקהילה שלנו לכתוב ערכים או לשפר אותם בקלות יותר ובצורה מקצועית יותר. בסופו של דבר גם הקורא יהנה יותר מויזואליות של המידע. – אסף (Sokuya)שיחה 18:15, 2 ביוני 2017 (IDT)

הצעה לפיצ'ר חדש[עריכת קוד מקור]

ביטול התראה על תיוג משתמש בדף שנמצא ברשימת המעקב שלו. ראובן מ. - שיחה 12:04, 30 במאי 2017 (IDT)

ממש לא הייתי רוצה כזה דבר. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 12:15, 30 במאי 2017 (IDT)
מציע שתהיה אפשרות כזאת, זה הכול. ראובן מ. - שיחה 14:01, 30 במאי 2017 (IDT)

יחסי ארצות הברית-קוריאה הצפונית[עריכת קוד מקור]

שלום לכם, אשמח לכתוב עם עוד כמה אנשים את הערך החשוב הזה. זה ערך שבלתי אפשרי בשבילי לכתוב אותו לבד אבל אני כן רוצה לכתוב אותו ובגלל זה אני מציע שת"פ. אופק ~ דברו איתי ~ מקום מלבב בלב המדבר ~ חברים של כולם בעולם 16:22, 30 במאי 2017 (IDT)

אני אשמח לשתף פעולה. תמיר ~ שיחה ~חברים של כולם בעולם ~ הכל על הכל 13:11, 1 ביוני 2017 (IDT)

תבנית חדשה[עריכת קוד מקור]

אשמח לשמוע הערות ורעיונות על התבנית תבנית:ברכות (הלכה), נא להגיב באולם דיונים, תודה. - בן-ימין - שיחה 15:16, 1 ביוני 2017 (IDT)

מפגש קיץ 2017[עריכת קוד מקור]

הגיע הזמן להתחיל לחשוב ולתכנן את המפגש. דיון כאן דרור - שיחה 14:08, 2 ביוני 2017 (IDT)

בקשה לשולחים פניות ל-OTRS[עריכת קוד מקור]

שלום לעורכים, יש לי בקשה קצת לא אופיינית לוויקיפדיה. אני מבקשת שבסיום הטיפול כשמתנדבי OTRS שולחים לכם אישור על סיום טיפול, אל תענו בחזרה תודה. תגידו את התודה ב-, כל מענה כזה פותח את הכרטיס מחדש. היום נכנסתי ל-OTRS לאחר מספר ימים שלא היה לי אינטרנט וראיתי 11 פניות. התחלתי לעבור וחלקן היו כרטיסים שטופלו כבר, ונפתחו מחדש בעקבות התודה. זה דורש מהמתנדבים טיפול נוסף בכרטיס. אז בבקשה תודה בלב, או אפשרות נחמדה אחרת היא אמירת תודה בדפי השיחה של המתנדבים בוויקיפדיה העברית, אבל לא ב-OTRS. תודה Face-smile.svg חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:39, 2 ביוני 2017 (IDT)

המידע הזה צריך להופיע בגוף האישור. עוזי ו. - שיחה 17:52, 2 ביוני 2017 (IDT)
או קי, גיאה מה דעתך? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:14, 2 ביוני 2017 (IDT)
האמת היא שאני סוגר ב- quick close. ‏Geagea - שיחה 18:21, 2 ביוני 2017 (IDT)
גיאה, עדיין אני מעדיפה שהקריאה לא תיפתח מחדש. כי גם אם סוגרים כמוך, צריך להסתכל ולהשקיע זמן נוסף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 21:19, 2 ביוני 2017 (IDT)
צריך לתקן כאן את הנוסח ואז לבקש שיעדכנו במערכת עצמה. Geagea - שיחה 00:55, 3 ביוני 2017 (IDT)

עימות וואלה News - פריימריז העבודה[עריכת קוד מקור]

לדעתי זה אידיאלי לנסח ערך ויקיפדי על העימות, על הכללים שחלים בו, על הדברים שיאמרו בו (יתווסף לאחר העימות כמובן) וכדומה וכיאה לערכים המתארים עימות. מבחינת הקהילה שלנו שאוהבת לתמצת ולתמצת, אני מאמין שנכון שהדבר יופיע כפסקה נרחבת בערך על הפריימריז למפלגת העבודה, אך אני נוטה לחשוב שעם מנהג התמצות אנשים יטענו שעל כל הפריימריז להסתפק בפסקה כך שהעימות יוזכר בשני משפטים במקרה הטוב. אז בצורה לא פורמלית אני פונה לקהילה ושואל, עד כמה לדעתכם זה בסדר לפרט? לפני שמישהו יסיר את המידע ויטען "מיותר".[1] Sokuya (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה

זה עימות שמקומו באתר וואלה, אין שמץ של הצדקה לכתוב ערך עליו. על הפריימריז בשלמותם נכתוב שני משפטים בערך העוסק במפלגה, ודי בכך. דוד שי - שיחה 08:42, 3 ביוני 2017 (IDT)
זה יותר גרוע ממה שחשבתי, זה התמצות של התימצות של התימצות. חבל... שולחים את הציבור ללמוד היסטוריה בארכיונים פיזיים וארכיים. – אסף (Sokuya)שיחה 13:59, 4 ביוני 2017 (IDT)
אם יהיה ערך על הפריימריז בעבודה (הבחירות לראשות מפלגת העבודה הישראלית (2017)) יש בהחלט מקום לפיסקה על העימות, אבל במסגרת ערך על המפלגה, אולי בחצי משפט ("בבחירות התמודדו 9 מועמדים והתקיים עימות בחירות בין 6 המועמדים העיקריים (קישור לוואלה). בסיבוב הראשון הוביל...") ‏DGtal‏ - שיחה 14:29, 4 ביוני 2017 (IDT)

תמונת קברה של רבקה גורפיין[עריכת קוד מקור]

קברה של רבקה גורפיין

אם מישהו גר בסביבת קיבוץ עין שמר, אולי הוא יוכל להיכנס לבית הקברות המעניין שלהם ולצלם את קברה של רבקה גורפיין. צילמתי את הקבר של בעלה עזריאל אוכמני, כשהלכתי לצלם את קברו של אדם זרטל. אבל את שלה פספסתי. תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 11:06, 3 ביוני 2017 (IDT)

חיפשתי בתיקיות שלי ומצאתי שצלמתי גם את שני הקברים במשותף, הפכתי ברגע זה ויקיפד פולני למאושר. Face-smile.svg חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:42, 3 ביוני 2017 (IDT)

התייעצות עם הקהילה[עריכת קוד מקור]

שואל כאן את השאלה ששאלתי את אופק בדף שיחתו. האם אתם חושבים שיש חשיבות לערך יחסי גרמניה המזרחית-ישראל (אנ')? כנ"ל לגבי יחסי ישראל-טיבט. ניב - שיחה 19:59, 3 ביוני 2017 (IDT)

אני בעד, יש חשיבות לערכים על כל יחסים בין מדינות/ישויות בויקיפדיהא.פ עריכות-שיחה 10:09, 4 ביוני 2017 (IDT)
לגבי הראשון בוודאי שיש טעם בערך. אני בכלל לא בטוח שיש מה לכתוב על טיבט-ישראל כי אאל"ט לא היה שלב בו טיבט הייתה עצמאית וישראל הייתה כבר קיימת. אולי יש משהו לכתוב על יחסי ממשלת טיבט הגולה וישראל, אבל אני לא בטוח. ‏DGtal‏ - שיחה 14:39, 4 ביוני 2017 (IDT)
כמו קודמי, לראשון יש חשיבות, השני לא קיים. בברכה. ליש - שיחה 14:55, 4 ביוני 2017 (IDT)

ליגת האלופות - ריאל נגד יובה[עריכת קוד מקור]

היום ב-21:45 מתקיים גמר ליגת האלופות 2016/2017 ובו יישחקו ריאל מדריד נגד יובנטוס. ריאל מדריד הוא המועדון המצליח ביותר בתולדות המפעל ומשחק בו כריסטיאנו רונאלדו, מלך השערים של ליגת האלופות בכל הזמנים. ברם, ריאל זכתה בליגת האלופות גם אשתקד (2015/2016) ועד כה טרם הצליחה קבוצה אחת לזכות בתואר שנתיים ברציפות. אתם מוזמנים לנחש כאן כיצד יוכרע המשחק ולהרחיב ערכים משיקים (על המועדונים או על השחקנים למשל. ריאל ויובה צריכים להיות ויקיפדיה:ערכים מומלצים בדיוק כמו ברצלונה (כדורגל).). ‏MathKnight (שיחה) 21:06, 3 ביוני 2017 (IDT)

 • המשחק עצמו יסתיים ב-1–1 ויוכרע בפנדלים. בפנדלים (כדי לנאחס) אני מהמר שריאל תנצח. ‏MathKnight (שיחה) 21:06, 3 ביוני 2017 (IDT)
  • יובה איכזבה והתפרקה במחצית השנייה. נגמר 4-1 לטובת ריאל, כריסטיאנו רונאלדו כבש צמד. הבנאדם פנומן. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 00:53, 4 ביוני 2017 (IDT)

איך (לא) לכתוב על אמנות עכשווית?[עריכת קוד מקור]

שיתוף פעולה עם מוזיאון המוזיאון המטרופוליטן לצורך שיבוץ תמונות מאתר האינטרנט של המוזיאון בוויקיפדיה.[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם,

לאחרונה נחשפנו בויקימדיה ישראל לפרויקט מעניין, אשר מתקיים בימים אלו בשיתוף פעולה בין מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק לקהילות ויקימדיה שונות ברחבי העולם. ראו קישור לדף הפרויקט. במסגרת הפרויקט, המוזיאון אישר את שחרורן של אלפי תמונות מהאתר ישירות לקומונס, כאשר בשלב זה, כל מה שנדרש הוא לאתר את התמונות המתאימות בקומונס (באמצעות איתורן ראשית באתר המוזיאון), ולהעלות אותן לערכים הרלוונטיים בוויקיפדיה (ממבט קצר - קיימות שם תמונות מעולות, שיכולות לשדרג לא מעט את ויקיפדיה).

השאלה היא האם קיים עורך בוויקיפדיה שיהיה מעוניין להוביל את הפרויקט, ולגייס קבוצה קטנה של עורכים לעבודה שיטתית בנושא (אנחנו נשמח לספק מקום למפגש עריכה + כיבוד במשרדי העמותה). נראה לנו שמדובר בעניין פשוט, שלא דורש הרבה מאמץ, ושיכול להניב המון תמונות איכותיות לוויקיפדיה, למען כלל דוברי העברית.

המיזם מתקיים בין התאריכים 15 במאי - 30 ביוני, כלומר עד סוף החודש הקרוב. ראו גם בתחתית דף המיזם את רשימת הקהילות שלוקחות בו חלק, מכל רחבי העולם.

מה דעתכם? יש מי שמעוניין להוביל את הנושא? Ranl-WMIL - שיחה 15:57, 4 ביוני 2017 (IDT)

מה שחיפשתי ולא מצאתי - מספר 0002[עריכת קוד מקור]

חלף שבוע והנה רשימת ערכים חדשה שחיפשתי השבוע בוויקיפדיה העברית ולא מצאתי, אם גם לכם יש רשימה כזו, פרסמו אותה אף אתם, זו אחלה התחלה לרשימת ערכים חסרים, שמי-יודע, אולי הנכדה שלכם תרצה לכתוב. כמה מהערכים הם כאלה שממש יחלצו WoW!!! מפי מי שמודע לגודל החסר. (ו...כן, בשביל האתגר אתם יכולים לנסות לנחש מה עישנתי או מה שתיתי השבוע).

עד כאן להפעם. ביקורת - שיחה 16:12, 4 ביוני 2017 (IDT)

לפי הרשימה לא נראה לי שעישנת או שתית השבוע. • צִבְיָהשיחה • י' בסיוון ה'תשע"ז 17:30, 4 ביוני 2017 (IDT)
ניחוש פרוע אבל נכון, אם כי שתיתי מים. ביקורת - שיחה 18:23, 4 ביוני 2017 (IDT)
וואו כל הכבוד! קרוקס שיחה 18:27, 4 ביוני 2017 (IDT)
אני גם עושה דברים כאלו, אבל בדרך כלל אני ישר פונה לתבנית לטיפול דחוף, רוב הזמן הערכים כמובן לא נכתבים, זה בסדר אם אשלח לך רשימה לדף השיחה? – אסף (Sokuya)שיחה 11:53, 5 ביוני 2017 (IDT)
יש בדף ויקיפדיה:בקשת ערך קישורים לדפים רבים כאלה, אתה יכול ליצור דף ולקשר אליו. זה מה שאני חושב לעשות בבוא העת כארכוב לרשימות הללו. ביקורת - שיחה 12:56, 5 ביוני 2017 (IDT)

12 שנים[עריכת קוד מקור]

חבר הפנה אותי אל משהו שכתוב בדף החשוב ויקיפדיה:תעתיק שמות זרים לעברית. מסתבר שבדף הזה כבר 12 שנים בירת הולנד היא האג. Liad Malone - שיחה 19:59, 4 ביוני 2017 (IDT)

הפודקאסט של כאן על ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

פודקאסט על ויקיפדיה והערך על דפנה מאיר. הדיון היה ענייני מכובד (וכבוד למשתמש:Atbannett שייצוג אותנו לא רע בכלל) עד שראיינו את עופר אדרת, איש עיתון "הארץ", שפתח את הראיון בסדרת גידופים והשמצות. האם יש במערכת "הארץ" הנחייה לכתבים ולפובליציסטים שלהם לגדף ולדבר בשפת ביבים כדי להשיג קליקבייט ולעזאזל תרבות הדיון? ‏MathKnight (שיחה) 22:43, 4 ביוני 2017 (IDT)

"הנהלת ויקיפדיה ישראל" מוסרת ד"ש מהאחראי על האינטרנט :) נתנאל - שיחה 00:59, 5 ביוני 2017 (IDT)
להשיג קליקבייט עבור תוכנית של ערוץ שונה? לא נשמע פרודוקטיבי במיוחד. Tzafrir - שיחה 11:48, 5 ביוני 2017 (IDT)
שכמתנים אותך לפתוח כל מאמר או טור דעה בגידופים ולשבץ בו השמצות ושפת ביבים, זה נהפך להרגל וגם גולש למדיומים אחרים. אדרת חזר בראיון על הגידופים שלו מטוריו ב"הארץ". ‏MathKnight (שיחה) 17:32, 5 ביוני 2017 (IDT)
אגב, אני יודע שמדיום זה ביחיד ומדיה זה ברבים, אבל לכתוב "מדיה אחרים" או "מדיה אחרות" זה פשוט נשמע רע. אולי הייתי צריך לכתוב "מדיה אחרת". זו בעיה לשלב רבים של לטינית ועברית ביחד. ‏MathKnight (שיחה) 21:01, 5 ביוני 2017 (IDT)
אתה יכול לכתוב "מדיות". עורך-בורוכוב - שיחה 15:55, 6 ביוני 2017 (IDT)
הקובץ מוגש כ-mp3 ובתחתית הדף יש הצהרת נגישות, לא הסתירה הראשונה שאני נתקל בה. בשולי הדברים, מי שעורך זמן רב בוויקיפדיה, אינו אמור להשאיר קישור לדף פירושונים. עורך-בורוכוב - שיחה 18:53, 5 ביוני 2017 (IDT)
אני רוצה לשבח את נתן מאיר על ההתייחסות הכל כך הוגנת ושקולה שלו. להבדיל, ניבול הפה של עופר אדרת מצריך עיון. בכתבות שלו ב"הארץ" הוא כותב בדרך כלל בצורה תרבותית, על נושאים הרחוקים מאוד מעיתונות צהובה. והנה, ברגע שאומרים את המילה "ויקיפדיה" הוא הופך לאדם גס רוח, שאינו מהסס לכנות אנשים בשם "עכברי מקלדת" ואת יצירתם "מפלצת". מעין ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד. לפני ימים אחדים כתבתי את הערך "מקהלה הונגרית" שבו אחת הגיבורות יוצאת מדעתה כאשר היא שומעת את המילה "רעכטס" (ביידיש: ימינה). קל להבין מדוע: המילה מחזירה אותה לטראומת השואה. מה הטראומה שעבר עופר אדרת, שהמילה "ויקיפדיה" הופכת אותו לאדם שסגנונו הוא קלונו? דוד שי - שיחה 21:47, 5 ביוני 2017 (IDT)
גם אני רוצה לשבח את נתן מאיר. אדם שלכאורה אמור היה להיפגע באופן אישי מהחלטה המחיקה, ובכל זאת הראה גדלות רוח של מי שמבין היטב איך ויקיפדיה עובדת ומשבח את המתנדבים שעובדים כאן למרות שקיבלו לדעתו החלטה שגויה. לגבי עופר אדרת, מעבר למה שנאמר על ידי האביר ודוד הייתה סתירה בדבריו משום שאחרי הגידופים הראשוניים הוא דווקא שיבח את הכותבים, אבל אז חזר אל הנושא החביב עליו, הביקורת על אלו שהצביעו בעד המחיקות של הערכים של הקורס של שרון גבע. אביהו - שיחה 23:04, 5 ביוני 2017 (IDT)
אני מסתמך על התגובות כאן. "עכברי המקלדת" האמיתיים הם ידוענים שאינם תורמים תמונות לוויקיפדיה, אף על פי שפניתי באופן מפורש לפחות לשלושה מהם, ולידוענית אחת גם שלחתי מכתב בדואר ישראל, על מנת שלא תחשוב שאני הוא עקריש שהייתה עליו אתמול תוכנית בטלוויזיה (חיים אתגר ראיין גם אותה, והיא פכרה את אצבעותיה בעת הראיון, שנעשה בתנאי שטח ולא באולפן. אחר כך היא צולמה יושבת על ספסל בשדרה, ונענעה את רגלה במהירות גדולה יותר משל מועמדת להדחה בתוכנית האח הגדול). ידוענים מעלים את תמונותיהם לאינסטגרם, ועל הדרך חוסמים את מי שאינם רוצים שיצפו בתמונותיהם, ואינם מסוגלים להתמודד עם מדיה חופשית כמו ויקישיתוף. עורכי ויקיפדיה מקדישים את מיטב זמנם לעריכות על אחרים, בעוד שידוענים עוסקים בפירסום עצמי. עורך-בורוכוב - שיחה 15:55, 6 ביוני 2017 (IDT)

מערכות יחסים בין הומוסקסואלים בתיכון - האם יש לדווח על כך?[עריכת קוד מקור]

ראו את הכתבה הזו. היועצות בבתי הספר התיכוניים קיבלו הנחיה לדווח לרשויות על יחסים בין תלמידים הומוסקסואלים. כן, כן, בישראל! לדעתי זה מזעזע. האם לדעתכם ההנחיה הזו מוצדקת? ומה לדעתכם הרשויות יעשו עם המידע הזה באם יקבלו פניות כאלה מיועצות? אנונימי/ת לא חתם/ה

מדאיג, המדינה הולכת לכיוון לא דמוקרטי, גם לקטינים ובמיוחד לקטינים יש את הזכות לפרטיות לגבי נטייתם המיניתא.פ עריכות-שיחה 09:04, 5 ביוני 2017 (IDT)
אכן כתבה מדאיגה. אני חשבתי שהמדינה שלנו די מודרנית מבחינת שוויון זכויות לכולם, אבל מסתבר שזה לא תמיד נכון... ‏Guycn2 · ☎‏ 10:32, 5 ביוני 2017 (IDT)
כל המודאגים למיניהם קראו את הכתבה? אם כן, האם שמתם לב שמדבור על הנחיה משנת 1999 בו יחסים הומוסקסואליים היו אסורים בחוק? אם לא, אז תקראו עכשיו למרות הקלקלן שהבאתי לכם. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 12:14, 5 ביוני 2017 (IDT)
אבל ההנחיה עדיין בתוקף, והיא הועברה לאחרונה ליועצות בתיכונים. רק לאחר פניה של האגודה לזכויות האזרח דיווח משרד החינוך שהם עובדים על חוזר חדש. • צִבְיָהשיחה • י"א בסיוון ה'תשע"ז 12:21, 5 ביוני 2017 (IDT)
האם מישהו קרא את המסמך המקורי? אפשר קישור אליו כדי שכולנו נוכל להתרשם מהמקור ולא מדיווחים ממקור שני? 188.120.131.152
זה נראה כמו הנוהל: התמודדות מערכת החינוך עם פגיעה מינית של תלמידים בתלמידים. פורסם, 3 באוקטובר 1999. Oyשיחה 16:42, 5 ביוני 2017 (IDT)
אכן. ולאמתו של דבר הסעיף הרלוונטי אינו מתייחס כלל ליחסים הומוסקסואליים בתור שכאלה – אלא ל"מעשה סדום: מין אנאלי או אוראלי שנעשה בקטין או בקטינה שטרם מלאו להם 18 שנה". אביעדוסשיחה 16:54, 5 ביוני 2017 (IDT)
התגובות לעניין די מעודדות, אגב.
בנוסף, ראו באתר השירות הפסיכולוגי: זהות ונטייה מינית; נטייה חד מינית - הנחיות ליועצות.
מעניין גם מאמרן של נטע ידיד, יעל רימון ושוש צימרמן, מדיניות משרד החינוך בנושא הלהט"בי: בין "קלפים פתוחים" לבין חוזר מנכ"ל כנגד ההומופוביה, מפגש: לעבודה חינוכית-סוציאלית, 33 (2011). אביעדוסשיחה 16:57, 5 ביוני 2017 (IDT)


196 הספרים שכל בן תרבות חייב לקרוא[עריכת קוד מקור]

מובן שלא על כולם, אבל מרפרוף ברשימה יש לי רושם שיש ערכים על חלק נכבד מהספרים שבה. דוד שי - שיחה 21:53, 5 ביוני 2017 (IDT)
אני קראתי 96 מהם, אם כי אחדים כבר לפני עשרות שנים.שלומית קדם - שיחה 23:50, 5 ביוני 2017 (IDT)
קראתם את הרשימה ? שהרה בלאו ורון לשם - ספרי חובה ? אגב, מעניין אם האנשים שבחרו את הספרים קראו אותם, או שהם קראו או שמעו שאלה ספרים "נחשבים" ולכן בחרו בהם או שאולי הייתה פה באופן חלקי בחירה אקראית או רצון לקדם סופרים מסויימים ? צחי לרנר - שיחה 02:03, 6 ביוני 2017 (IDT)

הנה רשימה של הספרים שאין להם ערך בוויקיפדיה:

 1. אור באוגוסט
 2. איליאדה
 3. אל המגדלור
 4. אם החיטה
 5. באדנהיים עיר נופש
 6. בלשי הפרא
 7. בעקבות הזמן האבוד
 8. גן הבטון
 9. גן השבילים המתפצלים
 10. דבר קטן וטוב
 11. הביתה
 12. הבן החורג (חסר גם ערך על הסופר חואן חוסה סאר)
 13. הבריון של ארצ'ר
 14. הבשורה על פי ישו
 15. החברה הגאונה
 16. החייל הטוב (חסר גם ערך על הסופר פילדמרשל ויוול)
 17. החמישית של צ'ונג לוי
 18. הידרומניה
 19. הרצוג
 20. התיקונים
 21. ואם היו אומרים לך
 22. זה הדברים
 23. חיי אהבה
 24. חיי נישואים
 25. חמסין וציפורים משוגעות
 26. חפץ ואחרים: המחזות סולומון גריפ, חפץ, יעקובי ולידנטל, נעורי ורדה'לה, שיץ
 27. ילדי חצות
 28. ימיו ולילותיו של הדודה אווה
 29. יצר לב האדמה
 30. א. ב. יהושע - "כל הסיפורים"
 31. כל מה שהיה (אולי) וכל מה שקרה (כמעט) לקרשינדו ולי
 32. כפרה
 33. מולכו
 34. מי מכיר את בילבי בת-גרב?
 35. מכתבים לליאורה
 36. מסע באב
 37. מקדמות
 38. מר מאני
 39. נוצות
 40. נפשות מתות
 41. נשימה מלאכותית (אין ערך גם על הסופר ריקרדו פיגליה)
 42. סטונר
 43. סימנטוב (אין ערך גם על הסופר אסף אשר)
 44. סיפורי חורף
 45. סיפורים מאזור השלווה
 46. סיפורים פטרבורגיים
 47. סמטת השקדיות בעומריג'אן
 48. ספר יוסף
 49. עין החתול
 50. עלמא (ספר) (אין ערך גם על הסופר רוני אשכול)
 51. צילה
 52. קול צעדינו
 53. שום גמדים לא יבואו
 54. שקשוקה מאמצת חתול איום ונורא
 55. תאונות
 56. תמונות משפחה

כמובן יתכן כי פספסתי משהוא. בברכה, זאב קטןשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ז • 00:58, 6 ביוני 2017 (IDT)

יש ערך על בילבי, אין מה לקחת כותרת אחת מאחד התרגומים... אבל מרשים. יש יותר ערכים ממה שחשבתי, בהתחשב בקריטריונים של ויקיפדיה לערכי ספרים אמא של גולן - שיחה 05:41, 6 ביוני 2017 (IDT)
הסתכלתי מי בחר את הספרים ואני לא הייתי בוחר בהם להרכבת הרשימה. לא הייתי בוחר במוציאים לאור (כמה ספרים הוציאה לאור הוצאת סטימצקי?), אלא במבקרי ספרות, כי על מוציאים לאור תמיד אפשר לעלות חשד, שאולי שמות מסוימים של ספרים נלקחו מרשימת המלאי במחסן שלהם ושמות אחרים לא הוכנסו לרשימה, כדי לא לקדם ספרים של הוצאות מתחרות.
לעצם העניין, יש כמה ספרים של אותו סופר עברי, אבל אין אף ספר של דן בן אמוץ, מה, "לא שם זין" ו"לזכור ולשכוח" הם לא קלאסיקה של הספרות העברית? ולגבי הספרות הקלאסית הכללית, איך אפשר בלי "חלף עם הרוח" ובלי "אוהל הדוד תום" ובלי "שלושת המוסקטרים" ובלי "אי המטמון" ובלי "אי המסתורין ובלי "ילדי רב החובל גרנט, ובלי "החייל האמיץ שווייק" ובלי "במערב אין כל חדש", ובלי "העולם של אתמול" ובלי "בדלתיים סגורות" ובלי "המלט" ובלי "רומיאו ויוליה" ובלי "פינוקיו" ובלי "מחניים" ובלי "מגילת סן מיקלה" ובלי "השטן במוסקבה", ובלי "הקלברי פין", ובלי "תום סויאר" ובלי "גר בארץ נוכריה" ובלי "עריצה היא הלבנה" ובלי "מחר כפול 9" ובלי "מערות הפלדה" ובלי "השמש העירומה" ועוד הרבה בלי והקוראים ישפטו, אם הספרים האלה לא חיוניים יותר מחלק מהספרים המופיעים ברשימה. בברכה. ליש - שיחה 06:13, 6 ביוני 2017 (IDT)
ליש צודק, כמובן. הרשתי לעצמי לתקן קישורים אחדים ברשימה של זאב קטן לעיל, לשם הכחלתם. דוד שי - שיחה 06:33, 6 ביוני 2017 (IDT)
ברור לכם שזה טעמו האישי מאד של אותו עורך. את נפשות מתות למדתי בתיכון. לא חוזרת אליו. Face-smile.svg חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:45, 6 ביוני 2017 (IDT)
זו אחת הרשימות היומרניות ובעיקר ההזויות שנתקלתי בהם. האריה שאהב תות כספר חובה? אפילו מורה נבוכים לא באמת צריך להיות שם. מה שכן, אם המטרה היא להשיג טראפק לאתר אז הרשימה הצליחה ובענק. ‏DGtal‏ - שיחה 10:28, 6 ביוני 2017 (IDT)
אין ברשימה אפילו ספר אחד של אייזק אסימוב, בעיני זה מוזר. בברכה, זאב קטןשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ז • 17:05, 6 ביוני 2017 (IDT)
אין גם אף ספר של דוריס לסינג, זוכת פרס נובל, או אייריס מרדוק, או גייל גודווין; ומבין הישראלים, איפה משה שמיר, חנוך ברטוב, נתן שחם, שולמית הראבן? הרשימה לוקה מאד בחסר, או ביחצ"נות, כטוב בעיניכם.שלומית קדם - שיחה 17:51, 6 ביוני 2017 (IDT)
גם ב"הארץ" פורסמה ביקורת על הרשימה של "הארץ". דוד שי - שיחה 21:35, 6 ביוני 2017 (IDT)

ביטקויין (2900$) ואתריום (256$) עולים לשיא כל הזמנים[עריכת קוד מקור]

צחי לרנר - שיחה 10:33, 6 ביוני 2017 (IDT)

צחי, שכחת לשים קישור? Liad Malone - שיחה 23:27, 6 ביוני 2017 (IDT)
ביטקוין [1] ואתריום [2]‏. Tzafrir - שיחה 14:14, 7 ביוני 2017 (IDT)
הבועה של המאה ה21, אני מפחד לחשוב לאיזה משבר כולנו ניקלע שה"כסף"הזה יקרוס והמשקיעים יפסידו את התחתונים--א.פ עריכות-שיחה 20:25, 8 ביוני 2017 (IDT)
הערך הדולרי הכולל של כל המטבעות הוא 45.75 מיליארדי דולרים. זה מתוך הנחה מאוד אופטימית שכולם זמינים. חלק לא מבוטל מהם הלכו לאיבוד, ולכן הסכום נמוך יותר. לשם השוואה, הערך הכולל של חברת אובר מוערך ב־69 מיליארדי דולרים ויש מי שטוען שמדובר בבועה. Tzafrir - שיחה 23:24, 9 ביוני 2017 (IDT)

האם אנשי ספרות קוראים ספרים ?[עריכת קוד מקור]

צחי לרנר - שיחה 10:47, 6 ביוני 2017 (IDT)

שוחררו 40 תמונות מלע"מ לגבי מלחמת ששת הימים - אנא סייעו בשיבוצן בערכים[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם,

במסגרת תחרות הכתיבה המתקיימת בימים אלו, והודות לפעילותה של חנה שיצרה קשר ישירות עם מנכ"ל לע"מ, שלשום קיבלנו אישור מלע"מ לשחרור חופשי של 40 תמונות המתייחסות למלחמת ששת הימים ולמורשת לוי אשכול, אשר נבחרו אחת לאחת על מנת שניתן יהיה להוסיפן לערכים המשתתפים בתחרות (וגם לאלו שלא). אתמול גיאה סיים להעלות את התמונות לקומונס, והן נמצאות בתיקיה זו.

בשלב זה, נשמח לסיוע בשיבוץ התמונות בערכים הרלוונטיים בוויקיפדיה (יש שם כמה וכמה פנינים).

תודה, Ranl-WMIL - שיחה 10:58, 6 ביוני 2017 (IDT)

כל הכבוד. יואב ר. - שיחה 11:34, 6 ביוני 2017 (IDT)
עדכון נוסף: במסגרת שיתוף הפעולה עם יד לוי אשכול, שוחררו עוד 21 תמונות נוספות אודות חייו ופועלו של לוי אשכול, אשר, בסיועם של דריה וגיאה, הועלו אף הן לקומונס, כאן. גם כאן, נשמח לסיוע מצד ויקיפדים לשיבוץ התמונות בערכים הרלוונטיים בוויקיפדיה. תודה, Ranl-WMIL - שיחה 13:00, 15 ביוני 2017 (IDT)
זו מתנה מצוינת. שילבתי תמונות אחדות בערך לוי אשכול ובערכים נוספים. דוד שי - שיחה 08:49, 17 ביוני 2017 (IDT)

מעוניין בגליונות ישנים של ידע-עם[עריכת קוד מקור]

מחזיקים ברשותכם גליונות ידע עם, חבל לכם לזרוק אותם סתם כך, והייתם שמחים לדעת שמישהו לומד בהם? (אם יידרש, אפשרי גם בתשלום). אנא השאירו פרטים ליצירת קשר או סתם כתבו שיש לכם, ואפנה אליכם. אנונימי/ת לא חתם/ה

כאן מוכרים כמה גליונות, אולי חברים נוספים מכירים אתרים נוספים ויוכלו להפנות אותך. ביקורת - שיחה 08:02, 9 ביוני 2017 (IDT)
פה יש עוד כמה וכמה גליונות אחרים. ביקורת - שיחה 08:07, 9 ביוני 2017 (IDT)

תבנית חדשה[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:לוח מודעות# תבנית חדשה

"משחקי הרעב" או "טרזן": מי הספר הכי אהוב?[עריכת קוד מקור]

חמישים גוונים של שחור[עריכת קוד מקור]

פרוייקט של NRG שילמד אותכם להבדיל בין חרדי לחרדי. פעם הבאה שאתם מרחמים על נשים דתיות בקיץ, תזכרו שגברים חרדים סובלים יותר. • צִבְיָהשיחה • י"ד בסיוון ה'תשע"ז 14:42, 8 ביוני 2017 (IDT)

ואפילו לא מבטיחים להם 72 בתולות בגן עדן, רק סעודת שור הבר והלווייתן. דוד שי - שיחה 05:31, 9 ביוני 2017 (IDT)
ההשוואה הנואלת שאתה עורך בין נוהגי לבוש לבין מעשי רצח המוני טעונה במידה גדושה של אנטישמיות. עוזי ו. - שיחה 17:19, 9 ביוני 2017 (IDT)
למיטב ידיעתי כל מי שילך בדרכיו של אללה ומוחמד יזכה לגן עדן פלוס פינוקים. זה לא ייחודי רק לשהידים, לכל היותר דרך קיצור. • צִבְיָהשיחה • ט"ו בסיוון ה'תשע"ז 17:51, 9 ביוני 2017 (IDT)
עוזי ו., לכל דת ישנן המצוות שלה, ואין צורך להשוות כאן בין המצוות. התמקדתי בפרס המובטח לשומרי המצוות, ונדמה לי שתגובתך הייתה קיצונית מדי, תוכל להוסיף אותה לרשימת העבירות שעליהן אין יום הכיפורים מכפר. דוד שי - שיחה 06:30, 10 ביוני 2017 (IDT)
72 בתולות בגן עדן הוא הפרס המובטח למוסלמי שביצע את מצוות הג'יאהד, ובימינו הוא מיוחס במיוחד למחבלים רוצחים-מתאבדים. מי שעולם האסוציאציות שלו מוביל מקיום מצווה בנאלית של חרדים אל המעשים האלה, וששיקול הדעת שלו אינו מרסן את האסוציאציה המזעזעת בדרכה אל המקלדת, אינו יכול להטיף מוסר על עלבונות וכפרה. עוזי ו. - שיחה 20:51, 10 ביוני 2017 (IDT)
מענין כמה השקיעו בזה, בשביל להתפשל על הדמות הראשונה. גרטל בריסקאי. [גם הגרטל הבעלזאי לא מדויק, גבוה מדי]. אנונימי/ת לא חתם/ה
ההסבר ללבוש הייחודי איננו משכנע; אין תשובה לשאלה, למה יהודי חרדי בישראל מתלבש כמו אציל פולני במאה ה-18. מה עניין מצרים הנה? אינני יודעת איך התבדלו העברים מן המצרים בלבושם, אבל ודאי לא לבשו קפוטות ומגבעות, שלא לדבר על שטריימל פרוותי. ואם רצו להתבדל בפולין מן הפולנים, ודאי הייתה דרך סבירה יותר לעשות זאת בלי לחקות דווקא את האצולה הפולנית... ומה שנוגע לרחמים, אינני מרחמת על החרדים שבוחרים לעטוף את עצמם בשכבות על גבי שכבות בקיץ הישראלי, כשם שאינני מרחמת על נשים אופנתיות שבוחרות להתענות בנעלי עקב-סיכה או לדשדש על פלטפורמות, או להתמרח בשכבה על גבי שכבה של חומרי איפור בכל יציאה מן הבית, או לשבת מתחת למייבשי שיער לוהטים. כל אחד והייסורים שהוא מקבל על עצמו, בשם הדת או בשם האופנה.שלומית קדם - שיחה 11:28, 20 ביוני 2017 (IDT)
הכל יכול להיות, אולי איש עברי בנה את ערי המסכנות בפראק...ואולי בנימה רצינית יותר ישנם איורי קיר המתארים כנענים ואף מתארים לובשי בגדים עם ציצית במצרים...וגם Dovole - שיחה 19:25, 22 ביוני 2017 (IDT)

טודו בום[עריכת קוד מקור]

זה רק עניין של זמן עד שנכתוב ערך על הסינגל החדש של סטטיק ובן-אל "טודו בום", Face-sad.svg ב-חמישה ימים הגיעה ל-4,850,006 צפיות ביוטיוב ועוד עשרות סרטונים שהם פרודיה, חוות דעת וכדומה... מטורף. – אסף (Sokuya)שיחה 23:18, 8 ביוני 2017 (IDT)

אל תהיה כל כך בטוח. יש בארץ להיטים גדולים פי כמה שלא זכו לערך ויש כאלה עם רבע מהבולטות שכן זכו. הכלל היחיד שיש בשאלה על מה יכתבו ערך הוא שאין כללים. יש רק כללים על מה לא יכתבו. ‏DGtal‏ - שיחה 00:55, 9 ביוני 2017 (IDT)
אם יחכו חודש, לא יכתבו. ואולי טוב שכך. ביקורת - שיחה 01:25, 9 ביוני 2017 (IDT)
לפני שכותבים את הערך הזה מישהו צריך לכתוב את הערך על ירדן פלג, דמתקרי "ג'ורדי", המפיק המוזיקלי שלהם שעומד מאחורי כל הלהיטים שלהם ושמפיק לעוד כמה זמרים ידועים מוזיקה. בחור מוכשר מאד. • צִבְיָהשיחה • ט"ו בסיוון ה'תשע"ז 10:46, 9 ביוני 2017 (IDT)
ראיתי ראיון ב"הצינור" עם רון נשר, מוזיקאי שעבד פעם עם סטטיק. עזבו את זה שהוא קטל את הסינגל (ובעיקר את הקליפ), מגיעה לו קטילה, אבל הוא עשה שמה רצח אופי לסטטיק על רקע טינה אישית (ועל הדרך קטל את בן-אל כטרמפיסט חסר כישרון), זה היה מזעזע לראות את זה. ראובן מ. - שיחה 14:10, 9 ביוני 2017 (IDT)
TZivyA - מדובר על ירדן פלג, או ג'ורדי (מפיק). שיר § שיח § 15:57, 9 ביוני 2017 (IDT)
ג'ורדי הוא הכינוי של המפיק המוזיקלי ירדן פלג. או שלא הבנתי את השאלה. • צִבְיָהשיחה • ט"ו בסיוון ה'תשע"ז 16:02, 9 ביוני 2017 (IDT)
(כתבת למעלה תבורי ולא פלג). ראובן מ. - שיחה 19:52, 10 ביוני 2017 (IDT)

סופר סת"מ בכלא[עריכת קוד מקור]

סופר סת"מ לא הצליח לעמוד בדד ליין למסירת ספר תורה שהוזמן אצלו על ידי אחד מבתי הכנסת בעירו. הוא פרץ בלילה לבית כנסת בו הוא מתפלל, שדד את ספר התורה, פירק אותו, והוסיף 3 יריעות חסרות לעבודתו. כמה ימים אחרי תהלוכה חגיגית נעצר על יד משטרת נתיבות והודה במעשה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:43, 10 ביוני 2017 (IDT)

אתגר השושלות[עריכת קוד מקור]

אני מציע לרעי הויקיפדים אתגר: מיצאו נא מהי השושלת הזכרית (קרי: בן של בן, אין חשיבות לבכורה) הארוכה ביותר המיוצגת בויקיפדיה, ומהי זו הנקבית. מהי השושלת המחזיקה בשיא הויקיפדי? עמית - שיחה 21:50, 11 ביוני 2017 (IDT)
דוגמה: מפרידריך וילהלם, דוכס שלזוויג-הולשטיין-זונדרבורג-גליקסבורג ועד הנסיך ג'ורג' מקיימברידג' יש רצף של 7 דורות. עמית - שיחה 21:53, 11 ביוני 2017 (IDT)

שושלות תנ"כיות נחשב? ‏MathKnight (שיחה) 21:58, 11 ביוני 2017 (IDT)
כן. לדעתי יש שם 21... והתנ"ך ממש חלש בשושלות נקביות, אגב. עמית - שיחה 21:59, 11 ביוני 2017 (IDT)
בתבנית:עץ משפחה מתקופת תרח ועד שלמה המלך יש מתרח עד שלמה, אני מניח שאפשר להמשיך את זה עוד. בברכה, זאב קטןשיחה • י"ז בסיוון ה'תשע"ז • 22:04, 11 ביוני 2017 (IDT)
פה אפשר לראות רצף מאדם עד תרח. בברכה, זאב קטןשיחה • י"ז בסיוון ה'תשע"ז • 22:05, 11 ביוני 2017 (IDT)
משלמה אפשר להמשיך ברצף הבא: שלמה, רחבעם, אביה, אסא, יהושפט, יורם, אחזיה, יואש, אמציה, עוזיהו, יותם, אחז, חזקיהו, מנשה, אמון, יאשיהו, יהויקים, יהויכין. בברכה, זאב קטןשיחה • י"ז בסיוון ה'תשע"ז • 22:13, 11 ביוני 2017 (IDT)
שים לב שאין רצף של ערכים מתרח עד שלמה. יש הפסקה אחרי פרץ. ואני בכל זאת הייתי שם את התנ"ך בקטגוריה נפרדת ומנסה לחפש את המטבעות לא מתחת לפנס :) עמית - שיחה 22:16, 11 ביוני 2017 (IDT)
צודק, לא שמתי לב. ועדיין יש בערך 25 דורות רצופים. בברכה, זאב קטןשיחה • י"ז בסיוון ה'תשע"ז • 22:20, 11 ביוני 2017 (IDT)
בית קאפה? ביקורת - שיחה 22:22, 11 ביוני 2017 (IDT)
הרבה יותר טוב: השושלת הגונדרית. ביקורת - שיחה 22:28, 11 ביוני 2017 (IDT)
בית קאפה אם מתחילים ברובר החזק זה 15 דורות. לא רע. בשושלת הגונדורית אין רצף של ערכים ו/או מעבר של אב-בן. עמית - שיחה 22:30, 11 ביוני 2017 (IDT)
יש בסופו של דבר רצף שם, אם אני מתרשם נכון, זה נכון שיש אחים באמצע, אבל עדיין נשארת שושלת ארוכה. ביקורת - שיחה 22:32, 11 ביוני 2017 (IDT)
למשל, אין ערך על אביו של סוסניוס, קיסר אתיופיה. זה קוטע את הרצף, ויש עוד כמה כאלה. עמית - שיחה 22:34, 11 ביוני 2017 (IDT)
זה קוטע את הרצף עם הסולומונית אבל לא את הגונדורית עצמה. אגב, את הסולומונית גם לא בדקתי, זה הולך אותו דבר בערך. ביקורת - שיחה 22:35, 11 ביוני 2017 (IDT)
בדקתי, זה רצף של 6. בית קאפה לוקח בינתיים. עמית - שיחה 22:39, 11 ביוני 2017 (IDT)
לעניין בית קאפה: למה לעצור שם? גם בית ולואה הוא המשך ישיר שלו. צריך לקצץ קצת מהסוף של בית קאפה (שגם כך נדמה לי שחלקם אחים). לעומת זאת, אין לנו קשר ישיר לבית בורבון. דרך אגב, גם השושלת ממאדאן ועד ליר, מלך בריטניה שלמה. Tzafrir - שיחה 18:24, 12 ביוני 2017 (IDT)

נסיון נוסף: בגרט השלישי, מלך גאורגיה ומטה. ביקורת - שיחה 22:38, 11 ביוני 2017 (IDT)

זה לא שאני יודע. תבדוק לבד... עמית - שיחה 22:39, 11 ביוני 2017 (IDT)
1. בגרט השלישי, מלך גאורגיה; 2. גיאורגי הראשון, מלך גאורגיה; 3. בגרט הרביעי, מלך גאורגיה; 4. גיאורגי השני, מלך גאורגיה; 5. דוד הבנאי; 6. דמטרה הראשון, מלך גאורגיה; 7. גיאורגי השלישי, מלך גאורגיה; 8. תמר, מלכת גאורגיה; 9. רוסודן, מלכת גאורגיה (דילוג במלוכה, אחיה מלך אחרי אמה ולפניה); 10. דוד השישי נארין; 11. קונסטנטין הראשון, מלך אימרתי (מעבר לממלכה אחרת, אחיו המשיך בגאורגיה והשושלת נקטעה אצלנו); 12. מיכאלי, מלך אימרתי; 13. בגרט הראשון הקטן. - 13 דורות בלבד. ביקורת - שיחה 19:00, 12 ביוני 2017 (IDT)

לגבי נשים, הצלחתי להגיע בינתיים ל-8 דורות מאוגוסטה, נסיכת רויס-אברסדורף ועד אלנה, דוכסית לוגו. עמית - שיחה 22:48, 11 ביוני 2017 (IDT)

בשולי העניין, אני משחק עם הקשרים המשפחתיים של אישים שמונצחים ברחובות חיפה. לאוהבי השטויות האלו ראו כאן. Shannen - שיחה 08:52, 12 ביוני 2017 (IDT)
Shannen, זה מרתק! אבל מי יחזיר לי את חצי השעה האחרונה? Face-smile.svgעמיחישיחה 14:17, 12 ביוני 2017 (IDT)
עמיחי, אם היית מבקש אז הייתי נותן לך את עץ היוחסין הזה כציור. זה יוצא אפילו יותר מרתק. Shannen - שיחה 15:38, 12 ביוני 2017 (IDT)

הצטרפות לחתימה כנגד חסימת הוויקיפדיה הטורקית[עריכת קוד מקור]

Turkey Anti-Wikipedia hewiki.svg

במטא אוספים חתימות כנגד החסימה ראו בדף Wikimedian appeal. אני קוראת לוויקיפדים העבריים להצטרף לוויקיפדים ברחבי העולם ולחתום על העצומה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 03:49, 12 ביוני 2017 (IDT)

חתימה של ויקימדים על עצומה לאי חסימת ויקיפדיה זהה לחתימה של פרופסורים באוניברסיטאות על עצומה נגד הקוד האתי למרצים באוניברסיטאות. מיותר ולא תורם. ובכל זאת מי שמעוניין מוזמן לחתום. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 12:11, 12 ביוני 2017 (IDT)
Attention yellow.png שימו לב: אנחנו היחידים שחותמים שם לא נכון, שימו לב שכותבים שם/כינוי, מדינה, תאריך בפורמט 12/06/2017. אל תשאירו רק את החתימה שלכם ~~~~. – אסף (Sokuya)שיחה 15:52, 12 ביוני 2017 (IDT)
יונה לא הבנתי את ההשוואה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:30, 12 ביוני 2017 (IDT)
תחימה של ויקיפדים (ויקימדים) לטובת ויקיפדיה היא כמו הצבעה של הכנסת על העלאת שיר חברי הכנסת וזהה לכל בעל עניין לחתימה על עצומה לטובתו. למה שזה יהיה שווה משהו? ואני אפילו לא מדבר על זה שכל עצומה כזו, שאינה של טורקים החיים בטורקיה, שווה לקליפת השום. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 17:49, 12 ביוני 2017 (IDT)
יונה צודק. רק הטורקים יכולים לפעול ולהשפיע לביטול החסימה ואף אחד לא יכול (או לא רוצה) להיאבק על כך במקומם. ‏MathKnight (שיחה) 23:00, 16 ביוני 2017 (IDT)

השתתפות ויקיפדים בשעשועון טריוויה[עריכת קוד מקור]

קיבלתי פנייה ממלהק של שעשועון טריוויה. נראה כיף, ודורש מאמץ מינימלי:

"אני אדם, מלהק של שעשועון חדש של קשת, שישודר בפרים טיים בערוץ 2.
השעשועון מציב אדם אל מול קבוצה בעלת מכנה משותף כמו למשל, פרופסורים, נהגי מונית וגם עורכי ערכי ויקיפדיה.
אני פונה אליך בהצעה לקחת חלק בקבוצה של העורכי ויקיפדיה בתכנית שלנו. כל שנדרש כדי להשתתף בשעשועון הוא להשיב על שאלון קצר, לוקח כ-10 דקות ולשלוח תמונה שלך. אין לנו צורך ביום צילום או אולפן, ההשתתפות בשעשועון היא נטו וירטואלית.
שים לב בבקשה, שהתשובות האישיות אינן מפורסמות בטלוויזיה אלא ממוצע התשובות של המשיבים על השאלון.
מה שכן נחשף הוא שאתם עורכי ויקיפדיה והתמונה שלכם שתוצג לצד 30 תמונות נוספות ללא הדגשה מיוחדת.
כמובן שבשל השתתפותכם בשעשועון אתם יכול לזכות בפרסים כספיים רבים, כאשר אם במידה והאדם אשר יתמודד מולכם יפסיד, הכסף שלו מתחלק בניכם.
זו יכולה להיות שאלה של 1000 ש"ח וגם שאלה של מיליון שקלים.
אנא הפנה אליי את מי שמעוניין להשתתף (במייל souriano-at-gmail.com )
או שתעביר לי את הפלאפון שלו ואצור קשר בעצמי.
בתודה,
אדם סוריאנו
מלהק."

דוד - שיחה 10:13, 12 ביוני 2017 (IDT)

אדם פנה אל אריה ואלי והסכמנו להשתתף. נקווה שיהיה נחמד. מי עוד מוזמן?שלומית קדם - שיחה 19:50, 13 ביוני 2017 (IDT)

יוצרי ערכים רבים[עריכת קוד מקור]

מזה זמן אני מתחזק רשימת משתמשים שיצרו ערכים רבים, הרשימה לא נוצרה בצורה שיטתית ולכן אני מגלה כל העת יוצרי ערכים 'כבדים' שחמקו מעיני. אם אתם רואים מישהו שפספסתי, אשמח שתעדכנו אותי על כך בדף השיחה. תודה מראש. ביקורת - שיחה 19:37, 12 ביוני 2017 (IDT)

sql יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:05, 12 ביוני 2017 (IDT)
פרט, נמק. ביקורת - שיחה 23:08, 12 ביוני 2017 (IDT)
אתה לא צריך לחפש את זה ידנית אלא לכתוב בחמש דקות תוכנית בת שורה וחצי. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:15, 12 ביוני 2017 (IDT)
אודה לך אם תלמד אותי איך כותבים דברים כאלו. אני מת לדעת. ביקורת - שיחה 23:16, 12 ביוני 2017 (IDT)
אז תצטרך להשאר מת, כי אי אפשר ללמד את זה בשיחה. אתה צריך ללמוד sql, בקורס או לבד, עם ספרים, וזה יקח ימים או שבועות. אבל הקדשתי לזה 10 דקות כי אני בנייד ויצאו 3 שורות: quarry:query/19492. תלחץ על fork ותריץ מתי שבא לך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:56, 12 ביוני 2017 (IDT)
מדהים. אני אצטרך ללמוד את זה. לא רוצה מת. ביקורת - שיחה 23:58, 12 ביוני 2017 (IDT)
אפשר ליצור שאילתא שתחפש לפי גודל מסויים של ערכים? (נגיד, ערכים מעל 5,000KB) • צִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 20:37, 13 ביוני 2017 (IDT)
מתייגת את IKhitron ו1Orצִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 20:40, 13 ביוני 2017 (IDT)
כן. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:05, 13 ביוני 2017 (IDT)
נו...? רק לביקורת אתה יוצר שאלתות? אני רוצה גם אחת. • צִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 21:12, 13 ביוני 2017 (IDT)
אז תצטרכי להסביר מה יהיה בה. כי אין לי היום זמן לקפוץ לתוך הראש שלך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:19, 13 ביוני 2017 (IDT)
רשימה כמו של ביקורת, אבל שסופרת רק ערכים שנוצר על ידי המשתמש שהגודל שלהם מעל 5000KB. • צִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 21:23, 13 ביוני 2017 (IDT)
ניסיתי, זה מחזיר 0. את בטוחה שיש כאלו בכלל? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:26, 13 ביוני 2017 (IDT)
סליחה ומחילה. כתבתי KB אבל התכוונתי ל-K. • צִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 21:43, 13 ביוני 2017 (IDT)
אולי התכוונת ל-B (בייט)? בברכה. ליש - שיחה 21:48, 13 ביוני 2017 (IDT)
כמובן. תבנית:ייאושצִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 22:02, 13 ביוני 2017 (IDT)
תבנית:דמנציה :P ראובן מ. - שיחה 22:18, 13 ביוני 2017 (IDT)
כנכדה לסבא שעבד על מחשבים שסך כל הזכרון שלהם היה בייטים בודדים אי שם בשנות החמישים, אני חשה מבוכה רבה נוכח הדיון הזה. • צִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 22:26, 13 ביוני 2017 (IDT)
quarry:query/19527 יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:03, 13 ביוני 2017 (IDT)
ביקורת, לוחצים על Fork כדי שתהיה לך שאילתא. כדי להריץ לוחצים על הרצה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:07, 13 ביוני 2017 (IDT)
תודה יגאל! אבל, ניסיתי אחר כך להריץ שאילתות משלי - רק שיניתי את המספרים, אבל הנתונים שיוצאים לא נראים תקינים. נגיד כאן עשיתי חיפוש על 40,000 - הוא מצא רק ארבע. ב-20,000 הוא מצא רק כמה משתמשים בודדים. איפה טעיתי? • צִבְיָהשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ז 23:33, 13 ביוני 2017 (IDT)
גם אני יצרתי לפחות ערך אחד של יותר מ-40,000 בגרסה הראשונה ובכל זאת לא מופיע ברשימה ההיא. ביקורת - שיחה 23:57, 13 ביוני 2017 (IDT)
כי ביקשת כמו אצל ביקורת, אז זה מחפש רק אנשים שפתחו לפחות 50 ערכים כאלו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 00:01, 14 ביוני 2017 (IDT)
אה. טוב, אני אנסה לתקן את זה בעצמי. • צִבְיָהשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז 00:04, 14 ביוני 2017 (IDT)

מאחר והדף הנ"ל מיועד להוקיר... ומסייג בעצמו בפתיחו למה הוא כן מתייחס (יצירה חדשה של ערכים), לכן לענ"ד ראוי לציין במסגרת הפתיח גם שדף זה אינו מתתייחס לתרומתם הרבה של חברי הקהילה בשלל דרכים שונות למיזם מלבד יצירת ערכים חדשים. מי-נהר - שיחה 00:15, 14 ביוני 2017 (IDT) ────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

זה נחמד, אבל יש לי שאלה, האם היוצר הוא זה שהיה העורך הראשון של הדף? או זה שכתב את עיקרו של הערך. למשל הערך על פלינדרס פיטרי נכתב על ידי או על ידי סיני ראו כאן גירסה של סיני מ-9 באוגוסט 2009 של כ-3000 בתים, או התחלת העבודה שלי על הערך תחרות מקצרמר למובחר, מ-2009, ראו ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/תחרות הכתיבה/התחרות השישית. אם זה נעשה לפי העורך הראשון שפתח את הדף, אז הבדיקה הזאת שגויה. אם זה נעשה לפי השני, אני מבקשת לדעת כיצד זה נבדק? תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 04:08, 14 ביוני 2017 (IDT)

זה לא הופך את הבדיקה לשגויה. ההוא כתב ערך וגם את כתבת, פספסנו את הערך שלך בבדיקה כי כבר היה ערך לפניו. גם שכתוב שלא מקצרמר למובחר מביא לנו ערך חדש לגמרי, ויש היבטים רבים אחרים של תרומה לוויקיפדיה שלא נלקחו כלל בחשבון, לכן לא עשיתי מזה רעש גדול מדי, הפרסום מתייחס רק לערכים כאלה שתשתיתם הונחה בידי המשתמש, אני מניח שבין הערכים יש ערכים שתחילתם הייתה בערך: פארק גרינברג הוא גן תערוכות גדול ברובע ה-16 של פריז. סוף ציטוט. אחר כך בא מישהו והרחיב ל-3K ועוד מישהו אחריו ל-15K, הרבה פעמים שניהם לא היו כותבים כלום אם לא היה ערך קיים וקצר, הרתיעה מפני יצירת ערך חדש לעומת הרחבה קיימת אצל רבים מהמצטרפים החדשים. את ההיבט הזה ביקשתי לכסות בבדיקה זו, ואותו בלבד. ביקורת - שיחה 08:46, 14 ביוני 2017 (IDT)
ביקורת פספסת הרבה יותר מערך אחד, מה עם קלאופטרה שהקדשתי לו חודש מחיי, ותל ערד שכתבתי מחדש? ויש נוספים. לעתים הערך לא גדל רבות, אבל כל תוכנו נכתב מחדש כי הוא היה שגוי. יש דברים ששום מכונה לא תוכל לתת להם מענה. ולכן הצל"ש שאתה נותן על בסיס טכני לחלוטין, הוא פגיעה באלה שלוקחים ערכים לא טובים ומשפרים ומרחיבים אותם, שזה לב הפעילות הוויקיפדית. אז עדיף בלי הבדיקה והצל"ש הזה שמעודדים ערכים שטחיים כי אנשים ירצו להיות מוכללים בצל"ש ושימדדו להם ערכים שהם היו הראשונים שהעלו אותם. (אותי זה לא מעניין, כי אני יודעת את האמת) חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 08:58, 14 ביוני 2017 (IDT)
חנה, גם אני שכתבתי עשרות ערכים מחדש, הצל"ש הזה הוא לא צל"ש מטעם הקהילה אלא מטעמי, ואני מתיר לעצמי לחשוב שמי שיוצר 1,000 ערכים לא עושה את זה כדי להיות מוכלל בצל"ש, בכמות כזו מדובר באנשים ש'חתמו קבע' בוויקיפדיה והעניין האנציקלופדי בדמם ולכן החשש בטל. אני מקבל את הצעתך להעניק צל"ש למי שכתב 10 ערכים מומלצים, אבל אז יעלו טענות כאלה מותאמות למנגנון ההחלטה על מומלצים ואין לדבר סוף. פירגנו לאנשים, אפשר ליהנות מזה ואפשר לחקות את זה לתחומים אחרים, המטרה שלנו משותפת והיא לקבל אנציקלופדיה שמכסה כמה שיותר נושאים ברמה גבוהה ככל הניתן. בהמשך עבודתנו הברוכה ננוחם קריצה. ביקורת - שיחה 09:13, 14 ביוני 2017 (IDT)
אני לא הצעתי לתת צל"ש למי שכתב 10 ערכים מומלצים, אני הבעתי את דעתי על טיבו של המדד שלך, שבעיני הוא בעייתי ולא תורם. אם היית משאיר את המדד אצלך בשבילך אז בסדר, אבל אתה בחרת לשלוח אותו לדפי שיחה של עורכים רבים, וגם להעלות אותו בכיכר העיר, וככזה הוא נתון לשיפוטם של עורכים אחרים. אני מקווה שתקשיב למה שכתבתי ותתקן אותו, ואם המדד לא ניתן לתיקון, לא תשתמש בו יותר. נראה שאמרתי כאן כל מה שיה לי להגיד ולא אגיב יותר, אלא אם תלך למהלך של תיקון המדד, ואז אוכל לתרום לתיקונו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 10:34, 14 ביוני 2017 (IDT)
המדד שלי מתייחס להיבט מסוים של הפעילות האנציקלופדית, זה כמו פרס לארכיטקטים שלא לוקח בחשבון את איכות הגימור של הפרויקט. שלחתי אותו רק לדפי שיחה של גברים ונשים שתרמו שעות רבות מזמנם האישי להעלאת 1,000 ומעלה ערכים, עבודה שלמרות שהיא חומר הגלם הכי בסיסי של האנציקלופדיה זוכה ליחסי-ציבור כפויי-טובה בדרך כלל. זה שיש אנשים טובים לא פחות שעורכים את האנציקלופדיה ומשפרים ערכים (הרבה פעמים מדובר באותם אנשים), לא מהווה סיבה מספקת בעיני להמשיך להתייחס בזלזול לתורמים כבדים כאלה, ואני - כמי שעורך מחדש ערכים 'חלשים' כמעט מדי יום, לא הייתי רואה עצמי נפגע מכך שאמרו מילה טובה לאנשים אחרים. אני קורא לך לשבח את האנשים הללו ובמקביל לפעול ליצירת מדד נוסף שישקלל גם היבטים חשובים נוספים של התרומה לוויקיפדיה. ביקורת - שיחה 15:54, 14 ביוני 2017 (IDT)

ארצות הברית של אמריקה, מדינת עולם שלישי[עריכת קוד מקור]

הכתבה נפתחת במילים "זאת אמריקה שאתם לא מכירים. מספרם של האסירים בה מזכיר את אלה של המשטרים הטוטליטריים"...
זה ממש לא נכון: אין אף משטר טוטליטרי בעולם שמספר האסירים בו מתקרב למספר האסירים בארה"ב, במספרים מוחלטים. יתכן שבאחוזים מהאוכלוסיה, צפון-קוריאה אולי מתקרבת, וזה "יתכן" פשוט משום שאין מידע על מספר האסירים בצפון קוריאה. בארה"ב יש יותר אסירים מאשר בסין (עם בערך פי 4 אוכלוסיה), ומכל מדינה אחרת בעולם. באחוזים מהאוכלוסייה, רק רוסיה מתקרבת, וגם היא די רחוקה. פרט לרוסיה, אין באף מדינה אפילו _מחצית_ אסירים מאשר בארה"ב, יחסית לגודל האוכלוסייה: למעשה, אחוז הכלואים בארה"ב הוא 0.73%, וזה כנראה קרוב לאחוז וחצי מהגברים, בהנחה שהגברים הם בערך מחצית מהאוכלוסייה, אבל קרוב ל-100% מאוכלוסיית האסירים, שזה מספר די מזעזע [3]. קיפודנחש 01:58, 13 ביוני 2017 (IDT)

אני לא בטוח שההשוואה למדינה שבה אחוז מסוים גבוה מהמשוחררים מבתי הכלא משוחרר לגמרי מכבלי הגוף (סין), עושה צדק לארצות הברית. בארה"ב הורגים פחות ופחות. כך או כך המספרים אכן לא נורמליים. ביקורת - שיחה 08:26, 13 ביוני 2017 (IDT)
כתבה מטעה, בעייתית ומוטה. שימו לב שהם טורחים להסביר לנו שהמאיון העליון, מתוך 320,000,000 איש, הם דווקא 3,200,000 איש, ולא כמות אחרת (ושימו לב לטעות החשבונית הפשוטה שהם עשו שם!). (שימנשמע?) מה, אין? 15:28, 13 ביוני 2017 (IDT)
גרתי בבולטימור ואני חושב שאני מכיר את המקום המצולם בכתבה, ובכל מקרה כמה שכונות שנראות לא פחות גרוע. תמיד טענתי שבבולטימור ישנו גבול בלתי-נראה אבל מאוד ממשי בין האזורים הטובים לאזורים הגרועים. מכל שכונה טובה ניתן להגיע בכמה דקות נסיעה למקום שנראה כמו עזה. מבחינת רמת פשיעה ארה"ב היא בהחלט עולם שלישי. מצבה אמנם טוב משל רוסיה, מקסיקו או דרום-אפריקה, אבל גרוע משל סין, הודו, מצרים או אינדונזיה למשל (ראו מפה כאן). אחוז האסירים המפלצתי קצת מטעה כי זו מדיניות אמריקאית מכוונת למאבק בפשע (שהוכיחה יעילות מסויימת). מצד שני אילו רמת הפשיעה היתה דומה לזו של שאר הדמוקרטיות המפותחות, לא היה להם צורך לכלוא כל כך הרבה אנשים. H. sapiens - שיחה 09:44, 14 ביוני 2017 (IDT)
לפני שאתם מתנשאים על ארצות הברית, סיפור קטן: לפני שנים אחדות ביקרתי בספריית מדעים מדויקים של אוניברסיטת תל אביב, וראיתי מרחוק שלט שבו נכתב באותיות גדולות: "בית הספר לכימיה של אוניברסיטת תל אביב הראשון בעולם". נמלאתי גאווה, עד שהתקרבתי וראיתי את מה שנכתב באותיות קטנות בהמשך השלט: "אחרי עשרים אוניברסיטאות בארצות הברית". דוד שי - שיחה 20:42, 14 ביוני 2017 (IDT)

למה אנחנו צריכים להגדיר את הפחדים שלנו, במקום את המטרות שלנו[עריכת קוד מקור]

ישראל היום הופך יותר ויותר ל"ביביתון"[עריכת קוד מקור]

לאחר פיטורי דן מרגלית, פיטר בועז ביסמוט "העיתונאי" המהולל, את מוטי גילת באותו תירוץ עלוב של קיצוצים. מוטי גילת הציע כמו מרגלית, לוותר על חלק ניכר משכרו, אבל ביסמוט לא קיבל את הצעתו. הוא כנראה חושב שכולם מטומטמים, או שהוא שם קצוץ על כולם.

נהגתי לקחת את העיתון בימי שישי כדי לקרוא בעיקר את הפינות של ג'קי לוי ויאיר ניצני והמדור של מוטי גילת. אבל לאחר פיטוריו של דן מרגלית בתירוץ העלוב של ביסמוט, הפסקתי. אני מקווה שרבים יעשו זאת, למרות שהוא "כאילו" עיתון חינמי. אני חושבת שיש להפסיק להשתמש בעיתון הזה כמקור בוויקיפדיה, ברור יותר ויותר שזה שופרו של נתניהו ולא עיתון. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:12, 14 ביוני 2017 (IDT)

ואילו אני אוהב את הלאומיות המרעננת, האמונה בצדקת דרכנו וחזון ארץ ישראל השלמה המנשבות בין דפיו של ישראל היום וערוץ 20. תרומתו הייחודית של גילת וצוותו ימצאו אכסניה חדשה.
אף פעם לא התקיים עיתון\גוף תקשורת שנמנע מלדחוף את סדר היום של איל הון\מפלגה העומדים מאחוריו. פעם לכל מפלגה היה עיתון. כשאליעזר שלט בגלובס ובידיעות אחרונות ובו בזמן היה חייב מיליארדים לבנקים, שמינפו את כספו ואפשרו לו לרכוש את גופי התקשורת הללו, שלטו הבנקים, למעשה, בעיתון של המדינה ובעיתון כלכלי, לכאורה נקי מאינטרסים, והציבור לא ידע. ולא רק התקשורת מקדמת סדרי יום אלא גם האקדמיה ומערכת המשפט וגופי התרבות.
דרכה של הוויקיפדיה לבור את הבר מן המוץ ולא דרך החרם. האנציקלופדיסטשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז • 06:52, 14 ביוני 2017 (IDT)
הפיטורים אכן מאכזבים אך "ישראל היום" הוא לא יותר שופרו של נתניהו ממה ש"הארץ" הוא שופרה של זהבה גלאון (או של איימן עודה לצורך העניין). אם רוצים להפסיק להשתמש באחד כמקור צריך להפסיק להשתמש גם בשני. יורי - שיחה 07:15, 14 ביוני 2017 (IDT)
זאת השוואה שגויה, אתה יכול להשוות את הארץ להמודיע או עיתון אחר בעל "אידאולוגיה" מובהקת - ישראל היום זה סיפור אחר ותמיכה באדם מסוים אינה דומה לתמיכה בקו אידאולוגי. בברכה. ליש - שיחה 07:28, 14 ביוני 2017 (IDT)
אני חש את הקו האידאולוגי של ישראל היום ומזדהה אתו. האנציקלופדיסטשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז • 07:38, 14 ביוני 2017 (IDT)
עם תחושותך איני יכול להתווכח. מעניין אותי אם תחושותיך ישתנו, אם וכאשר ביבי יוביל להסכם במסגרתו התנחלויות ישארו במדינה הפלסטינית תחת שלטון פלסטיני. אני מניח שהעיתון ימשיך לתמוך בביבי, במיוחד אם יסתמן סיכוי להקמת קזינו באילת... אידאולוגיה של חוש-חש. בברכה. ליש - שיחה 07:45, 14 ביוני 2017 (IDT)
אני לא שותף לתחושתך אריה. אני חושב שבמידה ויתרחש מה שציינת, העיתון לא ימשיך לתמוך בביבי. יורי - שיחה 07:50, 14 ביוני 2017 (IDT)
ביבי הוא שליח ציבור. כל עוד הוא נאמן לארץ ישראל אין סתירה בינו לבין האידאולוגיה של ישראל היום. אם תירשם סטייה אידאולוגית של מי ממרכיבי המערכת נעבור לקרוא את מקור ראשון בתנאי שיחולק חינם. האנציקלופדיסטשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז • 07:53, 14 ביוני 2017 (IDT)
על כך אומרים: "נחיה ונראה", במיוחד אתה, יורי, כי אתה צעיר ממני בהרבה - כל היתר זה ספקולציות ומקור ראשון שייך לישראל היום... בברכה. ליש - שיחה 08:06, 14 ביוני 2017 (IDT)
אשרי המאמין שאינו ער לקשר שבין נתניהו לאדלסון... באופן גורף הכותרות בישראל היום אוהדות את נתניהו ומשמיצות את יריביו מבית, יהיו אלה ימנים יותר או פחות דוגמת סער, בנט, שקד... הארץ לא גילה תמיכה מיוחדת בגלאון בהליך הבחירה המקדימה במפלגתה אלא הביא קולות שונים שתמכו בה ובאחרים, למשותפת מתייחסים אף פחות, בהארץ ישנו כותב ערבי המבקר המשותפת באופן קבוע, לא אידיאולוגית, אך על אופן פעולתה (לעתים גם אידיאולוגית), במובן זה הארץ אינו שופר של אף שחקן בזירה. אני יכול להעלות בדעתי שביום בו לנתניהו כבר לא יתאפשר להיות מלך אם זה בגלל החקירות, אם בגלל מתחריו, הוא ימצא לעצמו את הבית המנחם שאדלסון קנה לו במיליארד שקלים חדשים, ישראל היום, ויהפוך לממליך מלכים בימין ממשיך למלא את תפקיד עורך העל של גוף התקשורת שלא עוד יקרא ביביתון אלא פוקס ישראל.Dovole - שיחה 08:19, 14 ביוני 2017 (IDT)
זו בדיוק הנקודה. במקום לחיות, להתפתח, להתחזק, להתנחל, להציב מטרות בדרך לגאולה מטפחים את הפחדים שלנו ממה יהיה ולאורם מתחייב שלום עכשיו ולוותר עכשיו. סבלנות, אורך רוח, ראיה היסטורית לא בבית ספרנו. האנציקלופדיסטשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז • 08:34, 14 ביוני 2017 (IDT)
האנציקלופדיסט , כשתהיה לך פעם מחשבה מרעננת מקורית, ולא חזרה אוטומטית בתגובות שלך, אקרא את התגובות שלך, ועד אז, בי בי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 08:50, 14 ביוני 2017 (IDT)
רגע, רגע, חנה, אל תלכי. אני חושב שבסביבה הוויקיפדית המחשבה שלי הייתה מרעננת ומסעירה מאז ומתמיד, הלא כך? האנציקלופדיסטשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז • 09:08, 14 ביוני 2017 (IDT)
המחשבה שלך בעיקר ילדותית, בלתי עקיבה אך נוסחאתית להפליא בסיסמאות... אתה לא יכול להסביר את החיבה שלך מוסדות על פני אנשים, ואתה לא יכול לשאול כעניין ולהשיב כהלכה, לא רק שבעה דברים גלומים בך, ובכל זאת חכם אתה לא...שלא לדבר על הגון.Dovole - שיחה 15:26, 14 ביוני 2017 (IDT)

"ישראל היום" עובר קיצוצים מסיביים, האם זה אומר שכדאי למכור בשורט את המניות של "לאס וגאס סאנדס", החברה שבשליטתו של שלדון אדלסון? דוד שי - שיחה 19:52, 14 ביוני 2017 (IDT)

אחרי התפוצצות פרשת עסקת נוני מוזס עם ראש הממשלה, שלא יצאה לפועל, ופסיקת בית המשפט לגבי סיפורו המופרך של יגאל סרנה, ה"עיתונאי" הוותיק בעיתונו של מוזס, יש לתמוה על המשך ההתמקדות ב"ישראל היום" כשמדובר ביושרתו, הגינותו ושופרותו של עיתון. ידיעות אחרונות והארץ קודמים לו בהרבה באורך רשימות החטאים שלהם. Liad Malone - שיחה 22:11, 14 ביוני 2017 (IDT)
הכל נולד בחטא, ולחטאים של ידיעות והארץ כנראה שהתרגלנו, לא נראה שמישהו ניקה את ארנון מוזס מהאופן בו מנהל שנים עסקים על גב הציבור (אך אם נהיה כנים, יש מישהו שלא מנהל עסקים על גבי הציבור?!). הרבה פעמים אנחנו לא עוסקים במה שראוי ביותר לעסוק בו אלא במה שאנו יכולים לעסוק בו, "ישראל היום" הוא מעשה נבלה בדעת הציבור, בריונות של עשיר כלפי מי ש"עניים" לידו לממן תעמולה בסדר גודל שלא הוכר בישראל. דוד שי אני חושש שלא נצליח ללמוד על עסקיו של אדלסון מניהול התקציב ב"ישראל היום", אני סבור שאדלסון משקיע באפיק אחר, וייתכן גם שהיה זה רסן כלפי נתניהו, את עסקי ההימורים של אדלסון יש להעריך בכלים אחרים...הימורים על בתי הימורים.Dovole - שיחה 23:54, 14 ביוני 2017 (IDT)
כאילו חיינו לא היו ז'יטונים בקזינו הידוע בשמו העממי פשע אוסלו. האנציקלופדיסטשיחה • כ"א בסיוון ה'תשע"ז • 07:08, 15 ביוני 2017 (IDT)
זה מצחיק שאתה מוכן לקרוא להסכם אוסלו פשע אבל לא לדיכוי אוכלוסיה למעלה מעשרים שנה, ומאז כבר חלפו להן עוד 30 שנות פשיעה...כאילו אלפיים ההרוגים הישראלים לאחר אוסלו (שנות ה-90 ואינתיפאדת אקצא) חייהם היו יקרים מעשרות האלפים שהרגו בלבנון או האלפים ועשרות האלפים שהרגו בע'זה ושאר ישובי הארץ, כרגיל אתה תלמיד חכמים, שואל כהלכה ומשיב כעניין, אפס יושרה ואין חכמה.Dovole - שיחה 07:38, 15 ביוני 2017 (IDT)
זה עצוב שאתה מבדיל בין בתי הימורים. ובל נשכח את ההימור הגדול מכולם: מלחמת 1948. ממתי הקזינו מעניק אשראי מחודש למהמר שהפסיד את המכנסיים? האנציקלופדיסטשיחה • כ"א בסיוון ה'תשע"ז • 07:45, 15 ביוני 2017 (IDT)
שוב מוסדות על פני אנשים... זה סוג של פטישיזם...Dovole - שיחה 18:54, 15 ביוני 2017 (IDT)
מעולם לא אהבתי לקרוא ישראל היום. אצלנו בבית קוראים ידיעות אחרונות. ניב - שיחה 08:49, 15 ביוני 2017 (IDT)
אם שלדון אדלסון מייצג אידיאולוגיה שמרנית קלאסית על כל היעדר ההיגיון שבה (הוא סבור שמשום שהוא עשיר דעתו קובעת...שזה הרבה פעמים המציאות בפועל, אך הוא רואה בזאת הצדקה מחוללת), אזי ארנון מוזס הוא הון והשפעה כאידיאולוגיה, שניהם גרועים, לא ברור אם אחד גרוע מהאחר...י"א(ידיעות אחרונות) אסקפיזם למה שלפיד כינה ה"ישראליות" או "מה ישראלי בעיניך" ואילו י"ה(ישראל היום) אסקפיזם של "מה נתניהו בעיניך? מזיגה של דוד המלך עם דוד בן גוריון" (ולא המגרעות שלהם...) Dovole - שיחה 18:54, 15 ביוני 2017 (IDT)
ל"ישראל היום" יש כידוע יש אג'נדה אחת: קידום נתניהו. ל"הארץ" יש אג'נדה אחרת: להאשים רק את ישראל בכך שאין שלום. גם לעיתונים אחרים יש אג'נדות ואינטרסים. כדי לקדם את האג'נדה שלהם העיתונאים פעמים רבות מטעים את הקוראים, ולכן יש להיזהר בשימוש בהם כמקור בנושאים הקשורים לאג'נדה שלהם. אגסי - שיחה 22:40, 15 ביוני 2017

(IDT)

ה"ארץ" רך עם ממשלת ישראל, אני סבור שחרם כלכלי וכללי על ישראל הוא הדרך היחידה להביא לשחרור ערבי שומרון, יהודה וע'זה מעול ישראל, כמובן שכאשר מדובר על דרך דיפלומטית ולא צבאית, בתור מי שיש לו ילדים כאן אני מעדיף את הדרך הדיפלומטית.Dovole - שיחה 23:49, 15 ביוני 2017 (IDT)
לא יהיה חרם כלכלי על ישראל, כי בעולם מסתכלים על המציאות הנכונה, ולא על הדמיונית ש"הארץ" מפיץ. אף אחד רציני לא רוצה להחזיר את פיגועי ההתאבדות לחיינו, ולקבל את החמאס ורקטות גם מיו"ש. אגסי - שיחה 00:03, 16 ביוני 2017 (IDT)
המחשבה שהעולם פועל לפי מה ראוי וצודק שגויה, ראה סוריה ראה גרמניה של אז. בכל מקרה לא ברור לי על סמך מה אתה מצדיק דיכוי עם כי אתה חושש שהוא ירה עליך רקטות? ישראל היא כח עוין במזרח התיכון, היא רצחה עשרות אלפים בלבנון, היא רצחה עשרות אלפים בישראל, בסדר גודל שונה לחלוטין מזה שקיפחה. הסיבה שמחזיקים בשטחים אינה ביטחונית, והלא הם יושבו, ומי בדיוק ישב אותם אם לא המשיחיים, העיוורים שהולכים אחריהם והאומללים שאין להם די אמצעים לגור בברוקלין(חרדים). מזמין אותך לסיור בשומרון של הערבים להבין שהמציאות גרועה בהרבה מזו שהארץ מתאר (בסך הכל ארבעה עיתונאים בערך עוסקים במצב הערבים, היתר עסוקים בדברים אחרים)Dovole - שיחה 00:19, 16 ביוני 2017 (IDT)
אני תוהה מתי יקום מפעיל שיחסום את הטרול האנטישמי שחדר לכאן ומפיץ עלילות דם ללא הפרעה. Liad Malone - שיחה 00:39, 16 ביוני 2017 (IDT)
ביקורת היא אנטישמיות...מעניין מי הגזען, הלאומן, מי שלא מוכן להגיד אנחנו והם או מי שאומר שלי שלי ושלך שלי?! היכן עלילת הדם? ספינולוג.Dovole - שיחה 01:26, 16 ביוני 2017 (IDT)
ואחרי נסיון הריסון וההפחדה, אני מוסיף ומפרט, להבדיל מבסיני, ישראל לא הקיימה מוצבים בשומרון, היא הקימה מדינת משטרה, השליטה שלה הרבה פחות בשטח כמו שהיא בחיים, באנשים, במרקם החיים. זה מדהים שLiadmalone ויזהר ברק נפגעים ממלים...כדי להגן על מעשים פסולים, מעניין מה חמור יותר... דומה הדבר לתלונה השגורה של אדון נתניהו "שופכים את דמי", וכיצד עלה לשלטון, אם לא נאשם ונאסר אולמרט, נפל שכיב מרע שרון, וברבין רק התנקשו.Dovole - שיחה 22:19, 16 ביוני 2017 (IDT)
יגאל סרנה כתב את שכתב בחשבון הפייסבוק הפרטי שלו. הוא לא כתב את זה כידיעה או אפילו כטור אישי בעיתון. לכן אין מה לדבר כאן על אמינותו של העיתון. אתה מוזמן לעבור על כל הפוסטים הפרטיים של עיתונאי ישראל היום ולבדוק את רמת דיוקם. Tzafrir - שיחה 13:52, 16 ביוני 2017 (IDT)

בהמשך לפוסט מעלי[עריכת קוד מקור]

תמונה אחת שווה אלף מילים. הקרדיט על הידיעה נתון לעיתון הארץ. ספקנים יכולים גם לצפות בפוסט עצמו (13 ביוני 2017, 5:04pm מול 13 ביוני 2017, 5:13pm). לפחות נהניתי מהז'קט הלבן של מלאניה טראמפ. אגב, המילה הנכונה היא "בנדון". נידון הוא בדרך כלל אסיר לפני עונש. עורך-בורוכוב - שיחה 16:55, 15 ביוני 2017 (IDT)

וזה באותו שבוע שבו לא זכיתי בפסק דין אחרי שלא תבעתי עיתונאי שלא פרסם כאילו יצאתי ממכונית באמצע הלילה. ח"כ נחמיאס-ורבין היא משפטנית, ואני מקווה שבדאגתה הקולגיאלית (המחנה הציוני קולגיאלי מאוד), תמצא הבדל בין שר בריאות ובין רכב שרד. עורך-בורוכוב - שיחה 17:22, 15 ביוני 2017 (IDT)

מאור זגורי, אברה מנגיסטו[עריכת קוד מקור]

בשישי האחרון (עבר קצת זמן), קראתי את טורו העצמתי של מאור זורי אודות הישראלי הנעדר אברה מנגיסטו (כאן). התייחס שם לויקיפדיה, קראו:

בוויקיפדיה, האנציקלופדיה האינטרנטית ואחד ממקורות המידע הרחבים בעולם — מתואר גלעד שליט על פני שמונה גלילות עמודי רשת. לאברה מנגיסטו אין אפילו ערך משלו. רק דף אחד מסכן בשם "פרשת שני הישראלים הנעדרים ברצועת עזה", שבו הוא מתואר כך: "אברה מנגיסטו תושב ישראל בן 28 בעל לקות נפשית ממוצא אתיופי". זהו. האם זה כל מה שהוא? ואם, כטענת המכחישים, אכן "לא חשוב הצבע", למה חשוב לציין את מוצאו? לגלעד שליט אין מוצא? מה גלעד, "ישראלי"? ואזרח אתיופי אינו "ישראלי"? האם אתיופי מאשקלון אינו רשאי להיכנס לקאנטרי קלאב האקסקלוסיבי של הנרטיב הארצישראלי הציוני? תענו לבד.


מו סיזלאקהטברנה • 11:19, 14 ביוני 2017 (IDT)

אני די משוכנעת שאם לא היה מצוין בערך שהוא ממוצא אתיופי הוא היה מוצא משהו רע להגיד גם על זה. • צִבְיָהשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז 11:29, 14 ביוני 2017 (IDT)
היה דיון אם לאברה מגיע ערך משלו, והוחלט לאחד. בברכה אמא של גולן - שיחה
אבל באמת הגיע הזמן לכתוב עליו ערך בנפרד. • צִבְיָהשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז 12:20, 14 ביוני 2017 (IDT)
לא. מי שקורא את המאמר הזה עלול לחשוב שמוחזק רק ישראלי אחד ברצועת עזה. מי שקורא בוויקיפדיה שם לב שכל המאבק ציבורי נוכחי מתעלם מישראלי נוסף, חשוב באותה מידה. Tzafrir - שיחה 12:25, 14 ביוני 2017 (IDT)
בשישי, עם קריאת הטור, פניתי למאור זגורי במייל. הוא העביר את הפרטים שלי למשפחה כדי שנוכל להרחיב את הערך בהתאם. הוא מאוד שמח שוויקיפדית פנתה אליו. במצבים כאלה ממליצה לפנות ישירות. Itzuvit - שיחה סדנה 16:40, 14 ביוני 2017 (IDT)
ראשית, ההערה של צפריר מצוינת וקצת מוציאה לדעתי את הרוח מהמפרשים של זגורי. מזל שיש גם בדואי בעסק, זה שם דברים בפרופורציות. מלבד זה, קשה להתעלם מכך שאתיופים הם מגזר מובחן היטב, כמו ערבים או חרדים ועוד. אין הצדקה לערך מיוחד, לא למנגיסטו ולא לא-סייד (ששמו פחות מוכר רק כי יש לתומכיו פחות כוח). חשיבותם של השניים אינה בתולדות חייהם עד לרגע שבו טיפסו מרצונם לתוך רצועת עזה, ולכן לא משנה הביוגרפיה המוקדמת, לא שלו ולא של א-סייד, וגם אין צורך לפנות למשפחתו של א-סייד לקבל מידע. נרו יאירשיחה • כ' בסיוון ה'תשע"ז • 21:10, 14 ביוני 2017 (IDT)
+1. בברכה. ליש - שיחה 21:32, 14 ביוני 2017 (IDT)
גם חשיבותם של שחקן או זמר היא על המשחק או על הזמרה שלהם ובכל זאת אנו מציינים את ילדותם.--‏Mikey641שיחה 22:42, 14 ביוני 2017 (IDT)
מאבק ציבורי סביב אדם מסוים עשוי להעניק לו חשיבות, גם לא עשה משהו מיוחד. כשאדם עושה משהו כ"כ לא מוסבר כמו חציית הגבול לעזה, רקע על חייו ומצבו הנפשי נצרך לעניין ואינו רק נספח צדדי. לדעתי החשיבות גבולית, אבל אין ספק שרצוי להרחיב עליו (וגם על א-סייד, גם אם פחות מכירים אותו) בערך על הפרשה. נתנאל - שיחה 23:24, 14 ביוני 2017 (IDT)
כמובן כשיש ערך המוקדש למישהו יש מקום לתאר גם הביוגרפיה שלו; אבל זה לא המקרה, ובצדק. חציית הגבול לעזה מוסברת במחלות הנפש שמהן הם סובלים, וזה כבר מוזכר בערך. מה מעבר לזה נצרך לעניין? תיאור מפורט של הבעיות הנפשיות? נרו יאירשיחה • כ"א בסיוון ה'תשע"ז • 00:07, 15 ביוני 2017 (IDT)
כמדומני גם אהוד גולדווסר ואלדד רגב לא זכו לערך נפרד אלא רק לערך העוסק בחטיפת חיילי צה"ל בגבול לבנון (2006). כנ"ל לגבי חטיפת חיילי צה"ל בהר דב. כך שהאשמה בהתעלמות של ויקיפדיה רק בגלל שהוא ממוצא אתיופי היא שגויה. ‏MathKnight (שיחה) 17:28, 15 ביוני 2017 (IDT)
אני חושב שזה עניין לא פשוט כלל. MathKnight אני גם שמתי לב לכך שלרגב-גולדווסר אין ערכים, אך מוכרחים לזכור שהעניין מתרחש עלינו (ובעיקר על מנגיסטו ואסייד), כאשר שליט היה בשבי חמאס לחץ ציבורי הוא שהביא לשחרור (אפשר לחשוב שהדבר פסול או ראוי- שלחץ ציבורי יכריע עבור שלטון) ובמקרה הזה אין כלל לחץ ציבורי, אפילו שמדובר באזרחים (כלומר לא מי שנשלח (חייל) אלא מי שעבורו שולחים (הגנה על האזרחים)). אני באופן אישי לא אהבתי את עסקת שליט (לא אוהב עסקים באופן כללי, זהו רע הכרחי לטעמי), אך קשה שלא לצדד בפעולה שלפחות תשווה את תנאי הדרך של אברה את הישאס לאלו של גלעד...אני מציע ליצור דיון בעניין שאולי יצליח כמו במקרה של דפנה מאיר לחרוג מגבולות ויקיפדיה ויתן דחיפה לדיון ציבורי (תקשורתי) חוזר בעניינם של האזרחים בעזה ("יאללה בלאגן" מישהו אמר?).Dovole - שיחה 19:04, 15 ביוני 2017 (IDT)
Dovole, אל תשכח ששני אלה עברו לרצועת עזה ביוזמתם ומרצונם החופשי. מספרים לנו שהם משוגעים - משוגעים לא אמורים להסתובב חופשי ובכל מקרה, אם ישלמו עבורם כופר, ויוחזרו, ייתכן שהם יעשו זאת שוב. מי שלא רוצה להיות כאן ובורח ביוזמתו לעזה, שלא יצפה לתמיכה דומה למה שנותנים לחייל שנשלח על ידי המדינה (גם הוא לא מציאה גדולה). לטעמי אף אחד מהם לא ראוי לערך ובמקרה של שליט, המאבק האווילי, שהוביל לשחרור המוני אויבים, המאבק ראוי לערך ולא שליט עצמו, שהלך לשבי על רגליו הוא. בברכה. ליש - שיחה 19:18, 15 ביוני 2017 (IDT)
ליש הסיפור של עסקאות שבויים הוא מורכב, כפי שאמרתי אני מסתייג מעסקים, שבהם עושים פשרה ולא המעשה שראוי להיעשות (אולי מלכתחילה חלק מהאנשים לא צריכים להיות בכלא ואולי יש אנשים שאסור שלא לאסור אותם בכלא...), אך בכל מקרה, כפי שציינת בעצמך, באופן אווילי משהו (אני הייתי אומר ילדותי ורגשני) הציבור כן הלך ונדחף עם הזרם של מבקשי טובת שליט ואילו לבו אינו זע למי שזקוק לעזרה הרבה יותר מחייל בשיא אונו, אזרחים בעלי מוגבלות נפשית. אתה מבין שהשאלה מה הם עשו חופשיים היא שאלה שיש להפנות למוסודת המדינה, אין לי סיבה לפקפק שהם לוקים בנפשם, גם מי שמזדהה עם חמאס יעדיף לעשות זאת מהנוחות שמחוץ לע'זה, משעל למשל.Dovole - שיחה 19:26, 15 ביוני 2017 (IDT)
סליחה על הנודניקיות ועל דחיפת הערה שלא קשורה לדיון בכלל, אבל מה זה המשפט הזה "משוגעים לא אמורים להסתובב חופשי?" להוציא אנשים שמסוכנים לציבור או לעצמם, השאיפה היא לשלב אנשים עם מחלות נפש בקהילה, ולא לשלול את חרותם ולכלוא אותם בבתי חולים. • צִבְיָהשיחה • כ"א בסיוון ה'תשע"ז 19:28, 15 ביוני 2017 (IDT)
צִבְיָה את צודקת לחלוטין, אך לא נראה שליש התכוון באמת לפגוע או לזלזל, אף על פי שהלשון לא הייתה צחה...זה גם לא הכי יפה להיכנס לאנשים לפה... בכל מקרה אני חושב שהעיקר פה הוא שהעובדה שהם בעלי מוגבלות מטילה אחריות רבה יותר על החברה שלנו מאשר היו בעלי פחות מוגבלויות (כולנו מוגבלים:), גם העובדה שהם אזרחים ולא חיילים מגבירה האחריות שלנו אליהם, ולא מורידה (צבא נועד להגן על אזרחים, כלומר אזרחים הם העיקר וחיילים הם הכלי (לדאבוננו אנחנו עושים אנשים לכלים)). אך שיימו לב שאני כלל לא טוען שיש לחתור לעסקה, אבל כן יש לחתור לשוויון, אם כאבו את שליט, מדוע לא כואבים את: האתיופי והבדואי?! (התשובה בגוף השאלה=!)Dovole - שיחה 19:39, 15 ביוני 2017 (IDT)
צִבְיָה, אני מכיר את הגישה המנסה לשלב את ה"אנשים הנפלאים" בקהילה, הם רק אמורים להקפיד בלקיחת תרופות, אבל מה לעשות, מפעם לפעם הם מחליטים לא לקחת את התרופות ואז אנו קוראים דיווחים על הורים זקנים, שנרצחו על ידי ילדיהם או רעיות או ילדים שנרצחו על ידי הבעלים/האבות/האימהות. די לשחרר לחופשי אנשים מסוכנים ומי שמדלג על גדרות תיל בדרך לעזה מסוכן.
Dovole, אני מפקפק בדיווחים על בריאותם הנפשית, כי קראתי יותר מדי דיווחים כאלה כל פעם שמישהו עושה מעשה רע במיוחד אומרים: "רחמו עליו, הוא לא יודע מה הוא עושה, הוא משוגע". ומי ירחם על הקורבנות? גם מתן סיבה לשחרור אויבים נוספים גוררת קורבנות עתידיים. בברכה. ליש - שיחה 19:41, 15 ביוני 2017 (IDT)
כאמור, אנשים שמסכנים את עצמם או את סביבם צריכים להיות באשפוז, אבל שלילת חירות של אדם היא מוצא אחרון, לא דבר שנעשה בקלות ראש. אם היית מציע להקל בכליאת אנשים ממגזר כלשהו ששכיחות הפשיעה בו גבוהה היו אומרים עליך שאתה גזען. גם אנשים "שפויים" רוצחים ואונסים ופושעים כסדר. • צִבְיָהשיחה • כ"א בסיוון ה'תשע"ז 19:54, 15 ביוני 2017 (IDT)
ליש יש להפעיל ההיגיון באופן מלא, אתה כותב כאילו המעשה שלו פגע בך, אך המעשה שלו פגע בו... זה לא שהוא היה ילד רע... היגיון לא פועל חלקית הוא גם מכריח אותנו לשאול מדוע אם כן, כן הלכו לע'זה? קשה לי להאמין שהייתה להם הצעת עבודה מפתה מחמאס, או שהם הלכו לבנות להם פצצת גרעין (בדומה לבול וסדאם)... אני לא מצדד בחנינת רוצחים המהווים סכנה לציבור, בשום אופן, אך אני יכול להניח שהנהגה שקולה ובעלת תושייה תיזום משא ומתן על אסירים שהם בעלי מוגבלות דומה, ליצור חילופי שבויים סימטריים ככל הניתן. קשה לי שלא לצדד במי שמנסים להשוות בין היחס הציבורי לשליט, לזה כלפי מנגיסטו ואסייד, אתה אומר צריך לגלות קור כלפי כולם, האחרים אומרים צריך לגלות חום כלפי כולם... אני סבור שראוי שיהיו מאמצים שווים לחילופי שבויים בין יהודי אשכנזי חייל למוסלמי אתיופי אזרח בעל מוגבלויות. בנוגע לבעלי מוגבלות נפשית, המציאות מורכבת, אין לנו אמצעים לשמירה אדוקה על כל מי שאפשר שהוא יתפלף בקר אחד, אך אין הפקרות מוחלטת, יש אנשים במחלקות סגורות, אך האחריות למעשים היא לא עליהם, אלא עלינו...אלא אם נתעקש להיות טיפשים... בכל מקרה יש לגלות חמלה כלפי מי שהוא מוגבל, ויש להבין גם את מגבלות הכח שלנו וחוסר האונים של "נטולי המוגבלויות", אנחנו לא יכולים לאפשר לכולם להסתובב חופשיים...לדאבוננו.Dovole - שיחה 19:57, 15 ביוני 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

בלי להמשיך ולהתייחס באופן כללי על כך שרצוי שאף ישראלי לא יהיה בידיו של ארגון כמו החמאס, אני מתייחסת גם לערך הדל במידע, תמונות ועוד. וגם ערכים אחרים שלא התייחסו רק לאדם מסויים, היו נרחבים בהרבה. ובקיצור, אין באמת סיבה שמידע כזה לא יהיה זמין גם כאן בתוך הערך הקיים. Itzuvit - שיחה סדנה 19:59, 15 ביוני 2017 (IDT)
גלעד שליט ממוצא צרפתי, זה מוזכר בערך שלו. וכן מוצא זה מידע ביוגרפי. בויקיפדיה באנגלית מאוד מקפידים להזכיר את המוצא בכל ערך ביוגרפי. קל מאוד לעשות מניפולציות פוליטיות. אבל אני לא רואה שויקיפדיה התנהגה כאן בצורה שגויה או מפלה. אנחנו בסך הכל מראה למה שיש בתקשורת ובציבור. אם מישהו היה כותב עליו בעיתונות היינו יכולים להרחיב את הערך. זה התרנגולת והביצה. – אסף (Sokuya)שיחה 20:02, 15 ביוני 2017 (IDT)
אני כלל לא חושב שנהגנו באופן שחורג מהכללים שאמורים להנחות אותנו בדרך כלל, אני חושב שבמקרה הזה, אנחנו יכולים, בלי קשר להיותנו ויקיפדים, להירתם למטרה חשובה, פיזיקה על פני מטאפיזיקה, לא ייתכן שהדיון הציבורי בעניינם של שני אזרחים (סביר בעלי מוגבלויות) בשבי חמאס יהיה שתיקה (רועמת) כאשר בעניין שבי טרי למדי, מנו מספר ימים בעיתונים ובכלי התקשורת! הדיון הזה חשוב!Dovole - שיחה 20:06, 15 ביוני 2017 (IDT)
הדיון הציבורי המופרז בעניין שליט היה שגיאה טראגית, שעלתה עד עתה, למיטב זיכרוני, בחייהם של שבעה ישראלים אחרים. נרו יאירשיחה • כ"ד בסיוון ה'תשע"ז • 01:10, 18 ביוני 2017 (IDT)
צריך לזכור שלא מדובר רק בשליט (מנו את הימים מחטיפתם של גולדווסר ורגב), מה שאתה אומר נרו זה שאם יכולנו היה עלינו לדאוג לכך שישבו רק אתיופים, בדואים ואנשים שבציבור הכללי לא יהוו דיון של ממש. הדיון חייב שיתקיים, ובדיון הזה ראוי שהנהגה, אנשי מקצוע... יבהירו את המשמעות של עסקאות במציאות, בסופו של דבר יש איזון בין הדיון הציבורי לנושאי המשרות והאחריות, אם נושא המשרה מועל באחריות המוטלת עליו...הדבר יזקף לחובתו. בעניין אחר, חשבונות הם חשובים, אך גם חשוב שיהיה להם הקשר, אחרת הם נטולי ערך, אנחנו לא באמת יודעים האם ישראלים נפגעו מהמשוחררים בעסקה, יכול להיות שדווקא יצאו נשכרים, תאר לך מצב שבו המשוחררים נבחרו למשימות מסוימות לא בגלל כישורים אלא בגלל קשרים, הם נוטלים על עצמם תפקידים שרבים אחרים שלא היו אסירים יכולים ליטול, ולבסוף הם עושים עבודה פחות "טובה", חשבונות הם לא דבר פשוט, אלא אם אנחנו במרחב הדמגוגיה ואז כל רני רהב הופך לעוזי וישנה.Dovole - שיחה 02:07, 18 ביוני 2017 (IDT)
לא, אני לא אומר את מה ששמת בפי, וייחוס עמדות קיצוניות למי שחולק עליך הוא נוהג פסול. אני יודע להתבטא בעצמי. אני בהחלט בעד דיון שיגרום לתומכי שחרור מחבלים להיות מודעים לכך שמחבלים משוחררים רוצחים ישראלים, לפי ניסיון העבר. אני נגד לחץ ציבורי שמתעלם משאלת המחיר. לא הבנתי את האפשרות התאורטית שהעלית, אבל אם אנחנו במרחב האפשרויות התאורטיות לחלוטין, אפשר גם להציע דברים נוחים אף יותר מבחינתך. תאר לך מצב שבו שחרור מחבלים בכלל תורם לשלום, כי המשוחררים הם שגרירים של רצון טוב שמשכנעים את הסביבה לא לנקוט באלימות. מי יודע, "יכול להיות שדווקא יצאנו נשכרים". אבל אפשר גם להציע את ההפך. תאר לך. נרו יאירשיחה • כ"ד בסיוון ה'תשע"ז • 09:11, 18 ביוני 2017 (IDT)
נרו שיים לב שלא אמרתי שראוי להפעיל לחץ ציבורי שמתעלם משאלת המחיר, אך ראוי שהציבור יגיד את דברו, היום זה אסייד ומנגיסטו מחר זה הילדים שלי או שלך, ראוי שהממשלה תדע שעבור הציבור היינו הך אם שם המשפחה שלהם פריד או ששון, לעת עתה הציבור מוכיח שהדבר אינו כך, ובראש ובראשונה העיתונות שאינה נתרמת לדיון כפי שנרתמה במקרה של שליט, אני מניח שראוי היה לפנות לנעם שליט בבקשה לחוות דעתו ולסייע למשפחות מנגיסטו ואסייד. בעניין החשבונות-האפשרות שלי היא האפשרות הסבירה יותר, אחרי משוחררי שליט עוקבים ופשוט יותר לעקוב, רובם אינם מהווים מוקדי ידע והשפעה מרכזיים, ויש הערכות שב"כ לכך, ההתנגדות המרכזית היא שעסקאות שכאלה גוררות חטיפות יזומות, והן פוגעות במרכיב הרתעתי כאשר רוצחים לכל דבר משוחררים ממאסר בלי קשר לשיקום ולרמת מסוכנות. אם לא היה ברור כאשר הדברים עמדו לפני ממשלות אולמרט ונתניהו אני צידדתי במעטים שהתנגדו לעסקאות רגב, גולדווסר ושליט.
ותוספת: השבוע נכתב טור דומה במוסף הארץ המזכיר את מנגיסטו בלבד.Dovole - שיחה 18:35, 18 ביוני 2017 (IDT)
אדרבה, הדיון צריך לומר בגלוי: בגלל משוחררי עסקת גלעד שליט נרצחו שלושת הנערים ועוד יהודים חפים מפשע, מחר אלה עלולים להיות הילדים שלי ושלך. לכן גרירת הדיון לרמה של "אם זה היה הבן שלך" היא חרב פיפיות. יש לדון בדברים באופן שכלי קר, ולשאול ישירות, מה עדיף: חירותו של חייל אחד (אפילו שנלחם כראוי), או חייהם של שבעה אזרחים יהודים (בשלב זה)? וזה המעגל הישיר, בלי להתייחס למשוחררים נוספים שבנו תשתיות טרור ובלי להתייחס לצד המורלי ובלי להתייחס להזמנת חטיפות עתידיות שהזכרת. לנרצחים האלה בידי המשוחררים ולמשפחות שלהם כבר לא יעזור שלדעת מישהו היה אפשר לעקוב אחר המשוחררים. קל וחומר כאשר מדובר בלוקה בנפשו שטיפס בעצמו על הגדר. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 10:18, 19 ביוני 2017 (IDT)
הדיון השכלי מכריח אותך לחשבונות שאינם כאלה פשוטים, ייתכן ואף סביר שאלמלא היו משתחררים, הפיגועים היו רצחניים יותר... אחרי משוחררי העסקה עוקבים ופשוט יותר לעקוב... אני בטוח שאתה מבין שהיו נרצחים והרוגים גם אלמלא העיסקה, העובדה שאתה יכול לתאר איזו היסטוריה כבעלת ערך מזכירה את טענת הסנגורים "מדובר בנאשם ללא עבר פלילי", אך גם עבריין חוזר חייב פעם ראשונה לעבור על החוק, זהו פשוט טיעון נטול ערך, השאלה היא לא האם אנו יודעים שמשוחררי עסקה חטאו ושבו וחזרו אלא האם היו יותר או פחות הרוגים ונפגעים.12:59, 19 ביוני 2017 (IDT)
כבר עניתי לך על זה: העובדה שהמשוחררים הספציפיים כבר רצחו שבעה יהודים מלמדת שלא כל כך פשוט לעקוב, ודאי כשמשחררים אלף מחבלים. הם לא היו יכולים לרצוח שוב בכלא. אם אינך בטוח בתועלת בכך שמחבלים בכלא - למה בכלל לכלוא אותם? ואולי תשחרר גם רוצחים פליליים ואנסים כי מי יודע אם זה מועיל? בהצלחה עם זה. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 15:49, 19 ביוני 2017 (IDT)
נרו כתבתי שאנחנו לא יודעים כמה הרוגים היו אילו היו מעורבים אנשים אחרים בתכנון וביצוע הפעילות האלימה, אתה מתעקש שאתה יודע, אינך מוכן להסכים שהעובדה שפיגוע יצא לפועל אפשר שתמנע יוזמת פיגוע אחר, או למשל המודיעין שייתכן והושג דווקא משחרור האסירים- בגדר "לעשות מלימונים לימונדה". המשך להתעקש שהחשבונות במציאות הם פשוטים, אולי בגלל זה אתה מתמקד בתלמוד והלכה ולא בחשבונות- כי אין קיום וצורך בסיבוכיות גבוהה כלל.Dovole - שיחה 20:39, 19 ביוני 2017 (IDT)
אנחנו לא יודעים מה היה אילו, אבל אנחנו מניחים שעדיף לחברה שפושעים ומחבלים יהיו בכלא, נכון? אם אין לך תשובה ישירה לשאלה הזו (ובמקום זה אתה מנסה ליצור תחרות כשרונות בין שנינו) - נראה לי שמיצינו. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 20:42, 19 ביוני 2017 (IDT)
נרו זהו דיון אחר בתועלת שבשיטת ההסדרה החברתית הנהוגה על יסוד "החטא ועונשו", אני סבור שעלינו לשאוף ולפעול לחברה נטולת ענישה, מאחר וענישה בהרבה מקרים איננה מועילה, היא יותר בגדר יצר נקם מאשר מניעה ושיקום. בעניינו, ולא זו לא תחרות כשרונות, אלא פשוט טענות שונות (אפילו ששנינו מביעים התנגדותנו לעסקאות שחרור דוגמת "עסקת שליט"). אני מסביר לך שכאשר מבצעים עסקה, אפשר להיות נבונים יותר, אפשר לגרוף רווח, זה לא בהכרח שלילי, אני חושב שכציבור אנחנו צריכים לחתור להנהגה שכזו, שיודעת להביא תועלת ולא להביא חורבן, ובכל מקרה עלינו לדרוש ממנה להביא לנו תועלת, אין כל תועלת בשתיקה כאשר אזרחים נמצאים בשבי חמאס רק כי מדובר באתיופי ובדואי (כמו שכן, אני מסכים, לא תהיה תועלת בלשחרר אנשים מסוכנים לרחובות).Dovole - שיחה 16:23, 20 ביוני 2017 (IDT)

Sacrum Romanum Imperium :)[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם,

Coat of Arms of Leopold II and Francis II, Holy Roman Emperors-Or shield variant.svg

בזמן האחרון הערך האימפריה הרומית הקדושה בשיא ימי הביניים הורחב מאוד וכך גם ערכים נוספים דוגמת האימפריה הרומית הקדושה של הרנסאנס. המשותף לכולם הוא שהם ערכים ספציפיים יחסית על היבטים מסויימים בהיסטוריה של האימפריה הרומית הקדושה והם לא ערכים כלליים כמעט כלל. הבעיה הזו באה לידי ביטוי במיוחד בערך האימפריה הרומית הקדושה שאמור להוות אבן פתיח לקורא שרק החל את דרכו בלימודיה כאשר הוא במצב לא מיטבי כלל, חלקי מאוד, מבולגן ועם כמות הערות שוליים דלה במספרה ביחס לנושא. מסיבה זו אבקש את עזרתכם בהרחבת ערך זה ולהבאתו למצב מוגמר בזמן הקרוב. תוכנית העבודה שלי תמשיך לעבוד על נושאים הקשורים בכך ותרחיב את הערכיים הספציפיים יותר בינתיים ובמידה ומישהו ארצה אשמח לעזור ולתרום גם בתהליך העבודה על הערך הכללי. מי שיקח על עצמו את כתיבת החלק ההיסטורי יוכל להיעזר בחומרים שכתבתי דוגמת הערך היסטוריה של האימפריה הרומית הקדושה ולכן לא יצטרך לעשות עבודה מן היסוד. אשמח לציין כי במהלך החודשים האחרונים נהפכו הערכים בסדרה למהגדולים ביותר בויקיפדיה העברית ומהגוונים ביותר מבחינת מגוון החומרים הספרותיים ברשימת המקורות. אם תוכלו להמשיך ולעזור לי במשימתי, תהפוך הסדרה לגדולה והמגוונת ביותר בויקיפדיה העברית כולה. לשם כך אשמח בעזרתכם לשם הפיכת הערך הכללי שלה לגדול ומיטבי הרבה יותר. אשמח לראות גם את בעלי הידע בהיסטוריה בפרויקט :) וכמובן-תודה רבה על הקריאה ומקווה לתורמים חדשים בסדרה! Face-smile.svg בברכה, Shaun The Sheep - שיחה 21:45, 15 ביוני 2017 (IDT)

לא אימפריה, לא רומית, לא קדושה ועכשיו היא גם לא ערך! אלא מפלצת :-)Dovole - שיחה 00:12, 16 ביוני 2017 (IDT)
כל הכבוד על הערכים! ביקורת - שיחה 00:38, 16 ביוני 2017 (IDT)
Shaun The Sheep, ראה איך יש לתייג באמצעות {{בעלי ידע}} - אבנר אילנאי דבירותם אמרי אביטן קובץ על יד האלקושי בראנד saifunny H. sapiens אריה ענבר על הטוב Kippi70 איש שלום Shaun The Sheep יאיר הנווט יונתן770י Ewan2 david7031 HaShumai, TheDesertboy, מי-נהר Polskivinnik biegel Alon112 DimaLevinDeror aviבעלי הידע בהיסטוריה. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ב בסיוון ה'תשע"ז • 12:42, 16 ביוני 2017 (IDT)
כל הכבוד על שיפור וכתיבת הערכים! לצערי איני מבין בנושא, כך שלא אוכל לעזור להשלמת הערכים, אך העבודה שאתה עושה מרשימה למדי. שמזן#שיחהערכי בראבו • 14:42, 16 ביוני 2017 (IDT)

The Wikipedia Adventure[עריכת קוד מקור]

מחקר חדש מצא שעל אף השמת חוויית הדרכה מעניינת ונעימה - לא הייתה השפעה על הישארות עורכים חדשים בוויקיפדיה, כנראה בגלל האגרסיביות ומחסומים אחרים בה פוגשים עורכים חדשים מהקהילה (האגרסיביות היא לפחות סיבה אחת ידועה עוד מלפני המחקר הזה). מחקר זה עולה בקנה עם הניסיון שלי בגיוס עורכות חדשות לוויקיפדיה העברית. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 14:54, 16 ביוני 2017 (IDT)

נפריד בין עובדות לבין השערות. אם מסתכלים על המדד של כמות העורכים הפעילים (ונדמה לי שגם על עוד מדדים אחרים, כך שזו לא סתם הטיה של בחירת המדד הזה), ויקיפדיה האנגלית הגיעה לשיא בשנת 2007 ומאז יש ירידה. יכול להיות שהירידה נבלמה בשנתיים האחרונות, אבל רצוי לא להסיק מסקנות מהנקודה האחרונה בגרף. לא ברור מה הסיבה לכך. אחת ההשערות היא שעורכים חדשים לא נשארים בוויקיפדיה בגלל היחס לעורכים חדשים מצד עורכים ותיקים. קרן ויקימדיה ניסתה להקל על הכניסה של עורכים חדשים בעזרת גישה של משחק: w:Wikipedia:The Wikipedia Adventure: משתמשים חדשים נדרשים ללמוד כישורים לעבודה בוויקיפדיה בדרך של צבירת הישגים. נראה שזה אמור להקל על משתמשים חדשים להבין איך ויקיפדיה עובדת. משתמשים שניסו את המשחק דיווחו על שביעות רצון ועל כך שהם אכן הצליחו להבין איך ויקיפדיה עובדת.
אבל מסתבר שהמשחק לא הצליח להשיג את מטרתו המקורית: מפתחי המשחק בדקו איזה חלק ממתמשי המשחק ממשיך לערוך בוויקיפדיה לאחר חצי שנה. מסתבר ששיעור די דומה לזה של קבוצת הבקרה (משתמשים חדשים שלא השתתפו בניסוי). לכן כנראה שהמשחק לא השיג את מטרתו (הערה שלי: האם יש סיכוי שהוא משך משתמשים חדשים שלא שקלו כלל לערוך בוויקיפדיה? כנראה שלא, אבל אם כן, זו יכלה להיות תוצאה חיובית שלא סותרת את תוצאת הניסוי).
המסקנה הבסיסית: חשוב למדוד תוצאות. זה שכולם נראים מרוצים לא אומר שהדברים עובדים.
והזווית המקומית: אם נסתכל על הוויקיפדיה הפרטית שלנו, נראה שלפי המדד הזה היא דווקא כמעט לא הפסיקה לצמוח. למעט פעם אחת בשנת 2008 וכן ירידה קטנה דווקא השנה (עם כל המאמצים שמושקעים). Tzafrir - שיחה 11:53, 17 ביוני 2017 (IDT)

שאלה[עריכת קוד מקור]

מי אחראי על סדנת הגמלאים לעריכה בויקיפדיה? • צִבְיָהשיחה • כ"ב בסיוון ה'תשע"ז 14:56, 16 ביוני 2017 (IDT)

הי צִבְיָה. משתמשת קרן רכזת האקדמיה של העמותה. דריה - שיחה 22:26, 16 ביוני 2017 (IDT)

נתניהו יטוס ליוון עם הטייסת החרדית הראשונה[עריכת קוד מקור]

ומה היא השיבה עורך-בורוכוב ? צחי לרנר - שיחה 21:43, 24 ביוני 2017 (IDT)

היהודי האחרון[עריכת קוד מקור]

טקסט שחולק לילדים בבית ספר יסודי בבית שאן. לשון הטקסט:
"איך קוראים לי זה באמת לא חשוב.
אני היהודי האחרון בעולם.
השנה היא 2124 ואני נמצא במוזיאון היצורים המוכחדים, בתוך כלוב תצוגה.
האנשים חולפים על פניי, נועצים מבטים, מצביעים, ולעתים אף צוחקים. על הקירות תלויים שרידים מהתרבות היהודית. כל יום שאני כאן, אני תוהה - כיצד עשרים מיליון יהודים שחיו כאן לפני קצת יותר ממאה שנה נעלמו פתאום?!
אני מאמין שאני יודע איך זה קרה. דברים קטנים שקרו בהדרגתיות: משפחות שהפסיקו לציין את השבת, הורים שהחלו לקרוא לילדיהם בשמות אמריקאיים, מסיבות הסילבסטר והכריסמס היו נפוצות בהרבה מהדלקת נרות חנוכה. טקסים יהודיים הלכו ונעלמו וזה היה השלב הראשון.
השלב השני היה כאשר מדינת ישראל החליטה להידמות ככל האפשר לשאר מדינות העולם ולטשטש כל הבדל. לכן הוחלט לאשר הגירה חופשית למדינה לכל המעוניין. אמריקאים, צרפתים ואנגלים, ששאפו מזה שנים לבוא ולהתיישב במקומות הקדושים לדתם, הציפו את המדינה והתחברו אל התושבים. לאחר מכן, עקב ריבוי האזרחים הלא-יהודים, הוחלט לבטל את שיעורי התנ"ך וההיסטוריה ולהינשא בדרך של נישואים אזרחיים. היום החופשי הרשמי במדינה אינו עוד יום השבת אלא יום הראשון כמו בכל מדינות העולם המערבי, ובכך כמעט בוטל צביונה היהודי של המדינה.
אני היהודי האחרון בעולם. בעוד פחות מעשרים שנה גם אני אמות, ואחרי מותי לא תדרוך עוד כף רגלו של יהודי בעולם.
לו רק יכולנו למנוע זאת בזמן..."

את הקטע קיבלתי בקבוצת Whatsapp, הוא עובר ברשתות החברתיות. הטקסט, ששמים דגש על כך שהוא חולק לתלמידים בבית ספר יסודי (גילאי 6-12), מעלה נקודה מעניינת: מצד אחד, זו כפייה דתית לכל דבר, מערכת החינוך הנוכחית המנוהלת בידי דתיים ושבראשה עומד דתי ציוני מפחידה את הילדים הקטנים וכופה עליהם לשמור על המנהגים היהודיים ומראה להם תמונת מצב שבה לא רואים עוד את מדינת ישראל כפי שהם מכירים. מצד שני, הטקסט יכול לחזק אצל הילדים את הזהות היהודית, הלא בזכותה ובעבורה נלחמנו ורצינו כל כך הרבה שנים על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.
מה דעתכם? ניב - שיחה 18:07, 17 ביוני 2017 (IDT)

ומהי הזהות היהודית? הנושא שנוי במחלוקת. האם אנחנו מדברים על הזהות הדתית או על הזהות הלאומית/תרבותית? הכפייה הדתית מתחילה מזה שלא מפרידים בין דת ובין מדינה ומנסים להעלים את הגבול בין אמונה דתית ובין השתייכות לאומית.
פרט לערב הסעודית, איראן ועוד כמה מדינות לדוגמה בכל העולם נהוגים נישואים אזרחיים ומי שמעוניינים בכך יכולים לערוך "גם" נישואים דתיים. כאן הולכים לפי הדוגמה ה"נאורה" של ערב הסעודית ואיראן ומונעים נישואים אזרחיים ומה הרציונל שמאחורי זה? זה פשוט, לחייב את כולם, אפילו את האתאיסטים, להיות כפופים לדין הדתי, דין ידוע בנאורותו (טקסי חליצה, חובת טבילה בפיקוח, מניעת יכולת להינשא מגרושות עם כהנים, רישומי ממזרים ועוד ועוד). מנהגי יהודיים אלה ראוי לשכוח ולהשכיח ולעומת זאת אני מציע לחדש מנהגי יהדות שנשכחו. בילדותי, כשאבי האתאיסט ערך סדר פסח, לא שכח לחפש ולהביא מהרחוב שני זרים רעבים ולשתף אותם בסעודה - הם לא היו חייבים להיות יהודים (כל דכפין...). יש הרבה סוגי יהדות, יהדות תרבותית נאורה לא תכחד לעולם. בברכה. ליש - שיחה 18:53, 17 ביוני 2017 (IDT)
"חולק בבית ספר יסודי בבית שאן" יש ערים שעוברים תהליך הדתה, כמו בית שמש לדוגמה. אני לא חושב שצריך לקחת את זה ולהשליך את זה על כלל האוכלוסיה. זה כתוב יפה, זה מעלה חשש ופחד של איבוד הצביון היהודי, אני לא בטוח מה ילדים מבינים מזה. לדעתי זה בכלל לא מעניין אותם. לעומת זאת, ילדים בטווח העליון של היסודי: גילאי 12-13 זה הזמן האולטימטיבי ללמד אותם על יהדות ולחשוף אותם כמה שיותר. כי זאת התקופה של הבר מצווה ובת מצווה. ואז הכל בא בפרופורציה נכונה עם פרספקטיבה נייטרלית. בתוך קונטקסט. – אסף (Sokuya)שיחה 19:49, 17 ביוני 2017 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: מרבית האנשים לא נלחמו בעבור שום "זהות יהודית" חוצת זמנים אלא בעבור קבוצת הזהות שלהם באותה עת, קבוצת זהות זו היא סך פניות הגורל שנטלו החברים הקודמים בה, כלומר כל דור הכחיד לחלוטין איזה דור תרבותי קדום. הרעיון המטאפיזי שישנה איזו איכות בקדום שהיא בלתי מושגת בנוכחי, בעכשוי, הוא רעיון שיש ביסודו אמת, הזמן חולף לבלי שוב, והכל התהליכים הם באופן מוחלט בלתי הפיכים(בסך הכל האנטרופיה גדלה), קואורדינטות הזמן לא ישבו לנקוף אותו הערך, אך קואורדינטות אחרות כן, השאלה היא לא האם זה חבל שתכחד היהדות השאלה היא האם האנשים יהיו אומללים יותר, מאושרים פחות, והדבר הזה אין לו דבר עם היהדות, שהרי יהדות יהודה נכחדה כבר וגם ה"יהדות" של דוד, חזקיהו וישוע. שאלה אולי מעניינת יותר היא האם נשאר משהו מאותה יהדות היסטורית ביהדות של ימנו... אולי צריך לגלות לכותבי ספרי הלימוד ה"יהדות" נכחדה, מרגע שהכרענו להכריע בהיגיון.Dovole - שיחה 19:56, 17 ביוני 2017 (IDT)
הטקסט הזה נראה לי מאוד מוכר. אני בטוח שראיתי אותו באיזה ספר מדע בדיוני בעברית. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:00, 17 ביוני 2017 (IDT)
טכנית לא סביר להניח שייכחדו היהודים, גם אם כולם יתבוללו. היהדות הולכת ממילא לפי האישה בלבד, כך שזה לא רלוונטי מי יתחתן עם מי. תודעה יהודית יכולה להיכחד, השאלה מהי תודעה יהודית והאם היא טובה לנו. • צִבְיָהשיחה • כ"ג בסיוון ה'תשע"ז 20:40, 17 ביוני 2017 (IDT)
אני לא רואה בשימור עצמי ושימור תרבותי הדתה פסולה או פשיזם. ‏MathKnight (שיחה) 20:48, 17 ביוני 2017 (IDT)
זה המקור. הוא בכלל באנגלית והוא משמש למה שקראנו בזמנו "פעולה בצופים". זה טקטט בן 10 שנים לפחות. Shannen - שיחה 21:39, 17 ביוני 2017 (IDT)
דיון על טקסט הוא לא כפייה דתית. באותה מידה אפשר להציג כל טקסט, בדיוני ולא בדיוני. השאלה האמיתית היא עד כמה מדובר בדיון חופשי וביקורתי, ועד כמה שאמור במערכת חינוך אני לא מאמין שבאמת מתקיים כזה. אז מה? עדיף שלא להציג שום דבר? עמית - שיחה 22:18, 17 ביוני 2017 (IDT)
השאלה המתבקשת היא מדוע התלמידים מוכנים להתמודד עם "הכחדות היהדות" אך לא עם שאלות קיומיות שהן ממשיות יותר עבורם כמו תמותה ומשמעות, הלא שורש אותה תחושה כבדה שמציפים בתלמיד הוא המחשבה שניתן להתגבר על זמניות האדם, על הכרח המוות, באמצעות הלאום והקבוצה, מדוע לא ממשיכים ושואלים את התלמידים מה נורא בהיכחדות היהדות, הרי אתם כבר לא תהיו קיימים, זה לא שהיהדות תשאיר לכם זכר, אין מנוס מהמוות, גם ליהדות אין מנוס מהמוות, מהשינוי, אך במקום לחשוף את התלמידים להרקליטוס, לאפיקטטוס (שציטוטים שלו מופיעים בעמוד הראשי), המערכת עסוקה אך ורק בלהגן על עצמה, דומה לשוטרים שאינם עסוקים במתן שירות לאזרחים אלא מגוננים על המשטרה, וכלה במגזרים רבים שמשרתים את המנגנון, מערכת החינוך בשירות הממסד ולא בשירות הפרט.Dovole - שיחה 19:30, 18 ביוני 2017 (IDT)
חלק ממשמעות החיים של אדם קיימת בשייכות החברתית, התרבותית והלאומית. ברגע שהתרבות שלו תמות, בהנחה שהוא לא עשה דבר מה היסטורי, גם המשמעות שלו תיעלם וכל זכר לקיומו. ‏MathKnight (שיחה) 17:02, 19 ביוני 2017 (IDT)
חלק ממשמעות החיים שלך הוא בשייכות. כולי אושר שנבון שכמוך בטוח שקנה לו חיי נצח, אך אינו מצליח להבין שהשינוי הוא בלתי נמנע והתמותה היא כורח הזמן, והדברים היחידים הנשמרים הם מסה-אנרגיה ויתר הדברים אובדים בזמן-באנטרופיה.Dovole - שיחה 20:41, 19 ביוני 2017 (IDT)
שכחת את מה שקורה לאחר המוות, גבול שכרגע המדע והאתאיזם אינם מסוגלים לחצות. ‏MathKnight (שיחה) 21:49, 24 ביוני 2017 (IDT)
אני לא מכיר שהדת הצליחה לגבור על ה"גבול" הזה אלא שהיא פשוט טוענת דברים שאין להם יסוד אלא במושגים נטולי הגדרה כמו "אמונה". ואומנם לאחר הטלת הספק בידע המדעי, אני כן סבור שלמדע יש הסבר טוב למדי למה קורה "לאחר המוות" בהבנה שאין כזה דבר "מוות" אלא יש כזה דבר "אין חיים", אתה יכול להבין שחושך הוא היעדר פוטון, מדוע אינך יכול להבין שמוות הוא היעדר חיים?
בנוגע למשמעות, אני מבקש להבהיר, עוד לא קם האיש שהצליח לעמוד על משמעות החיים, לעומת זאת היו שביושר אינטלקטואלי ואנושי הודו, שלמעשה אין סיבתיות, ואין משמעות, אך אין הדבר פתח לדיכאון קיומי אלא למסע קיומי שבו אדם מוצא משמעות לאורה יחיה, ואף לא בהכרח שיחפש לו משמעות אלא פשוט יחיה את חייו (גם במקרה זה המשמעות היא החיים או הרווחה). נראה שלאור הפופוליזם השטחי שבתי ספר ניחנים בו (ותמיד ניחנו בו האנשים השונים בחברות השונות) ראוי אולי להקים גוף כזה שיסביר לאנשים שמוות אינו דבר רע, ושאלמלא היו מתים כנראה שהם לא היו חיים, ולכן מות היהדות גם אם הוא לא חיובי, הרי שהוא ניטרלי, ולכן בוודאי פסול ללמד שהוא דבר שלילי-בגדר לדפוק את הראש בקיר.Dovole - שיחה 00:59, 25 ביוני 2017 (IDT)

הפיגוע בירושלים[עריכת קוד מקור]

אנונימי שואל בדף השיחה איך האירוע מסווג כאירוע טרור? מאחר והמטרות הם חיילים/"כוחות הכיבוש" הפיגוע הוא לגיטימי. ולכן יש להסיר מהערך כל טקסט שקושר את האירוע לטרור. מזל שיש שם ויקיפד שמסביר לו את הסיטואציה. – אסף (Sokuya)שיחה 16:16, 18 ביוני 2017 (IDT)

עלאק כוחות כיבוש. החיילים היו חיילים בצבא הגנה לישראל. ניב - שיחה 17:04, 18 ביוני 2017 (IDT)
אני ברגעים אלו הולך לתרגם את הערך. ניב - שיחה 17:06, 18 ביוני 2017 (IDT)
בוצע בוצע - הפיגוע המשולב בירושלים. מזמין להעיר, לערוך, להרחיב, לשנות את השם. כל מה שיידרש. ניב - שיחה 17:49, 18 ביוני 2017 (IDT)
לצערנו ירושלים למודת "פיגועים משולבים", השם הזה לא אומר כלום. ביקורת - שיחה 17:51, 18 ביוני 2017 (IDT)
אז תפתח דיון לשינוי השם. אני לא כותב בד"כ ערכים על פיגועים, לכן אני לא מבין מה השיקולים שצריך לעשות בשם הערך. עכשיו אני גם רואה שצביה הניחה על הערך תבנית חשיבות.. ניב - שיחה 17:56, 18 ביוני 2017 (IDT)
כי אין לנו הרבה ערכים על פיגוע בשטחים עם הרוג אחד. עם כל הצער. ביקורת - שיחה 18:03, 18 ביוני 2017 (IDT)
הפיגוע אכן לא לגיטימי אבל השאלה נכונה, האם פעולה כנגד חיילים היא בגדר טרור, הרי טרור מעצם הגדרתו מופנה כלפי אזרחים, אומנם המצב די אפור בישראל כשבין האוכלוסיה האזרחית מסתובבים המון לובשי מדים אך זה באמת דבר שיש לדון בו, מה הגדרתנו ל"טרור"--א.פ עריכות-שיחה 16:14, 22 ביוני 2017 (IDT)
רק הערה: הדס מלכא הייתה שוטרת במשמר הגבול. אומנם בישראל שוטרים נושאים נשק, אך אין זה נותן שום לגיטימציה לתקוף אותם או לנסות לרצוח אותם - לא למחבלים ולא לפושעים פליליים רגילים. ‏MathKnight (שיחה) 16:17, 22 ביוני 2017 (IDT)
שוב פעם אנחנו גולשים לויכוח על ליגטימיות במקום לויכוח על השאלה מה ההגדרה ל"טרור"--א.פ עריכות-שיחה 16:29, 22 ביוני 2017 (IDT)
נראה לי כיוון שהם יצאו במטרה לפגוע במי שיפגשו כולל אזרחים יכול להגדיר אותם כטרוריסטים. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ח בסיוון ה'תשע"ז • 17:01, 22 ביוני 2017 (IDT)
מניין לך שלא התכוונו לפגוע בחייל או שוטר? יש בכך "יוקרה" על פני אזרח. אפשר שמעצם זה שלא מדובר בפעולה של מדינה ויש לה פן לאומי מדובר בטרור, אך הטרור של אחד הוא מלחמת החירות של האחר, הוא ולא מלאך הרג בבכורי מצרים ללא כל הבחנה(לבד מכך שהם בכורים ומצריים), ילדים שלא פשעו, פוקד עוון אבות על בנים, אז אם כבר טרור...Dovole - שיחה 17:06, 22 ביוני 2017 (IDT)
אם הם התכונו לפגוע באזרחים אז אוטומטית מדובר באירוע טרור, אבלבואו נסתכל על התמונה הרחבה, כמה פעולות כנגד חיילים ושוטרים בישראל נקראים פה אירועי טרור והאם נכון שימשיכו להקרא כך? שלא לדבר על אלו שנקראים פה פעולות איבה.--א.פ עריכות-שיחה 18:17, 22 ביוני 2017 (IDT)
פעולת איבה חייבת להיות טרור? אנו קוראים להם פעולות איבה וטרור כיוון שלפי הבנתנו את המציאות הם היו פוגעים באזרחים אילו ניתנה להם האפשרות, ולא היו נמנעים מפגיעה במי שאינו שוטר/חייל באופן נוטה למוחלט. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ט בסיוון ה'תשע"ז • 18:23, 22 ביוני 2017 (IDT)
אני חושב ששוב מדובר בסוג הדיונים שאנו נותנים לנרטיב הישראלי להכריע את הנייטרליות, המשחק עם ההגדרות, אני בעד שלא נשתמש בכלל במינוח "פעולות איבה" ונהיה זהירים יותר אם המונח "טרור", או לפחות נקבע הגדרה פנימית ברורה--א.פ עריכות-שיחה 18:26, 22 ביוני 2017 (IDT)
פעולת איבה היא הגדרה ישראלית, והגדרתה היא בהתאם לכוחות הביטחון, אין לה פרמטר אזרחי מחייב. השימוש במילה טרור לדעתי לגיטימי כאשר המפגעים לא הכריזו שהם מתכוונים לפגוע רק בכוחות הביטחון, ובוודאי כאשר פגעו בפועל באזרחים. כמו כן "טרור" כולל לדעתי שוטרים (כפי שמת'נייט רמז לעיל) ולכן, פיגוע כנגד משמר הגבול הוא "טרור". כמו כן ההימנעות משימוש במילה טרור היא הכרעה של הנייטרליות, כיוון שהיא זו המנוגדת לשיח הציבורי והעיתונאי ולכן בולט המניע הפוליטי. השימוש במילה טרור בהתאם לתקשורת ולשיח הציבורי לא יגרום לרבים למצמץ ולחשוב שיש כאן הכרעה של הנייטרליות, לכל היותר יחשיבו זאת כחוסר דיוק (אני מתקשה להאמין שמשפחה של שהיד תתבע אותנו על שקראנו לשהיד טרוריסט למרות שפגע רק בחייל). בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ט בסיוון ה'תשע"ז • 18:35, 22 ביוני 2017 (IDT)
הצבא ישראלי, מכריז או לא, פוגע בהרבה יותר אזרחים ערבים, בשנים, שלשה סדרי גודל יותר... האם הצבא הישראלי מצהיר לפי כל פעולה שהוא מתכוון לפגוע רק ב"לוחמים"? לא, במקרה שירתתי בצבא הזה, לא רוצה להגיד מה היה היחס של חיילים ל"ערך" "טהר הנשק" או חיי אדם כשהאדם הזה ערבי... בסופו של דבר כוונות טובות ככל שיהיו, לא די בהן כדי למחוק הפעולות שתוצאתן דמים שנשפכים בסכסוך כאן ובפרט של אזרחים ו"בלתי מעורבים", בעיקר על ידי ישראל. אני שב ומזכיר שאפשר אולי שמספיק המניע הלאומי והעובדה שמדובר באדם שאינו משתייך לצבא ממוסד שניסח פקודת פעולה, כדי שמדובר יהיה בטרור.Dovole - שיחה 19:19, 22 ביוני 2017 (IDT)
לצה"ל אין מדיניות של פגיעה מכוונת באזרחים והרוב המוחלט של הלוחמים לא מנסים לפגוע באזרחים ובטח שלא לרצוח במכוון אזרחים. ברוב העימותים בין צה"ל לטרוריסטים הפלסטיניים (כגון הלוחמה בטרור במהלך האינתיפאדה השנייה ומבצע עופרת יצוקה) רוב ההרוגים הפלסטינים הם לא אזרחים תמימים אלא מחבלים. הסיבה היא שבכל זאת יש לא מעט (יחסית ל-0, כי יחסית לכל עימות אחר בהיסטוריה מספר האזרחים הפלסטינים שנהרגים הוא מזערי) אזרחים פלסטינים שנהרגים היא כי ארגוני הטרור הפלסטינים משתמשים באזרחים כמגן אנושי, הן באופן פעיל - מחבלים יורים מאחורי ילדים או שולחים ילדים "לשחק כדורגל" ליד משגר רקטות שמשגר מטחים על ישראל או ירי רקטות מחצר בית חולים - והן באופן סביל - אחסון רקטות, מטעני חבלה ותשתיות טרור בבתי אזרחים, בתי ספר ובתי חולים ואפילו החבאת מטעני חבלה בתוך מיטות של תינוקות. כשהאויב משתמש באזרחים כדי להגן על הטילים שלהם ובילדים כמטעני חבלה דו-רגליים - פלא שאזרחים פלסטינים נהרגים? ‏MathKnight (שיחה) 19:32, 22 ביוני 2017 (IDT)
בדיוק בעבור טיעון "הכוונה התמימה" שהצגת כתבתי מלכתחילה שבסופו של דבר העיקר אינו הכוונות אלא התוצאות. אתה יכול להכחיש את מאות הילדים ההרוגים בעזה בצוק איתן או בעמוד ענן, להאשים את חמאס שהוא מצליח להרוג את ילדי עזה בכזו הצלחה אבל לא את ילדי ישראל שהוא כל כך שונא, אתה יכול להתעלם מכמות התחמושת שישראל מחזיקה ומפעילה ולהאשים את העולם ואת הנסיבות, אך אני משיב שוב, כוונות ככל שיהיו טובות אינן תוצאות. המחשבה שישראל שומרת על ידה העליונה בסכסוך כי היא מוסרית, היא מחשבה מגוחכת, המעניקה אפריורי מוסריות לישראל. ישראל מפעילה יותר כוח, יותר משאבים, ולכן היא גם הגורם המנצח בסכסוך, כל טיעון שלך לגבי אחזקת התחמושת וכיו"ב כפול פי עשרה כשזה נוגע לישראל, אותו הדבבר לגבי גיוס לצבא. בכל מקרה אני לא אמרק את חמאס מאחריותו, בהיותו ארגון תומך בפתרון אלים, אך למעשה הפתרון האלים עבד עבור ישראל. מרבית ההרוגים אינם במקרי ה"מגן אנושי" שתוארו, הם מתוך החתירה להשלמת המשימה, והם כי מלחמה לא יכולה אלא להיות מדממת.Dovole - שיחה 02:05, 24 ביוני 2017 (IDT)
למעט בגישה התועלתנית הטהרנית ביותר, בכל תורת מוסר יש חשיבות לכוונה. אין דינו של מי שהרג אדם בשוגג או בתאונה למי שהרג אדם בזדון. בשניהם, התוצאה אולי זהה - אדם מת, אבל הבדל הכוונה חשוב מאוד. כמו כן, זה שישראל חזקה יותר צבאית מחמאס לא הופך אותה אוטומטית לאשמה או ללא צודקת או ללא מוסרית. הגישה שלך שהצד החזק יותר הוא תמיד האשם והצד החלש יותר תמיד הצודק לא משנה מה הוא עושה היא אבסורדית. למשל: האם לעני מותר לרצוח עשיר רק בגלל שהעשיר חזק יותר ופריבילגי ואילו העני הוא חלש ומדוכא? ולגבי זה שישראל אשמה במלחמה - מדינה לא יכולה להיות אשמה בהגנה עצמית. ‏MathKnight (שיחה) 20:36, 24 ביוני 2017 (IDT)
נראה שאתה לא קורא מה שאני כותב, אלא אם אתה מעמיד פני תם. אני לא אמרתי שלכוונות אין חשיבות, ואני אפילו רמזתי שמהיכרותי גם עם האנשים בישראל, אפילו עם היהודים בשומרון- כלומר חלק מהימין בישראל, הכוונות אינן הכוונות הזדוניות ביותר, אלא לפעמים כוונות תם(בדגש על לפעמים). בכל מקרה ברוך הבא לעולם של המבוגרים, זה לא חשוב שלא התכוונת להפיל את אחותך התינוקת- אחרי שהיא נפצעה, חשוב לטפל בפציעה ולמנוע הישנות המקרה. בעזה נהרגו למעלה מ-500 ילדים בצוק איתן, אתה יכול להאשים את חמאס, אך אני גם נגעתי במצלמה שהנחתה את הפצצה החכמה ובפחית הצבע של פצצת הטון הטיפשה. האחריות על המלחמה היא בעיקר על ישראל, כיוון שהיא יוזמת אותה, הבט למשל בצוק איתן, גיוס כוחות מילואים, נכנסים-לא נכנסים, נכנסים-יוצאים, יוצאים-נכנסים, נחתם הסכם, הופר הסכם. נתניהו מאוד פרגמטי, אך אין לו כל עניין בחיים בעזה, ואני אדם, אני דואג לכל האנשים, אני גם, כמו מרבית הישראלים ערבי, ואני לא מוכן למישהו שסופר רק מתים נימולים ופרועים. העובדה שישראל חזקה יותר בוודאי הופכת אותה לנושאת באחריות רבה יותר(לא צפית בספידרמנטש בתור ילד?!)Dovole - שיחה 23:43, 24 ביוני 2017 (IDT)

לחווט את המוח מחדש[עריכת קוד מקור]

רייטינג: מהדורות החדשות בישראל התדרדרו לשפל של 16 שנה[עריכת קוד מקור]

באתר רוטר וגם כאן. צחי לרנר - שיחה 21:58, 19 ביוני 2017 (IDT)

הנתון הזה ממש לא מפתיע אותי. ‏MathKnight (שיחה) 14:10, 20 ביוני 2017 (IDT)
זה גרף מאוד תזזיתי. שנתיים אחרי הקריסה המדהימה ב-2001, בשנת 2003 הגיעו לשיא של כל הזמנים. לכן מוקדם מדי להספיד. איפה נכנס כאן ערוץ 20? נרו יאירשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז • 14:17, 20 ביוני 2017 (IDT)
לערוץ 20 אין עדין מהדורת חדשות (בגלל רגולציה נוקשה למדי), אפילו שלמעשה רוב הרצועה שלהם היא תכניות אקטואליה.Dovole - שיחה 16:05, 20 ביוני 2017 (IDT)
כמובן, אבל ייתכן שחלק מהרייטינג החסר הולך לשם. נרו יאירשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז • 16:11, 20 ביוני 2017 (IDT)
לפתע אתה יכול לחשבונות מתקדמים :-) אך מה לעשות שלא ניתן להכילם לפי אמת המידה של מהדורת חדשות?! בקרוב תהיה להם כזו, ובצדק (אפילו שאני הייתי מציע פחות ריקלין ויותר ליבסקינד וכנראה שההפך קורה). בחשבונות חשוב שיהיה תקן אך כמובן שבניתוח הנתונים חשוב להבין מה התקן הזה יכל לעשות לממצאים.Dovole - שיחה 19:06, 20 ביוני 2017 (IDT)
לא, אני לא מתקדם כמוך, אין צורך לתייג אותי בכל פעם כי אני ממילא לא מבין... נרו יאירשיחה • כ"ו בסיוון ה'תשע"ז • 23:06, 20 ביוני 2017 (IDT)
אני חושב ששנינו לא מתקדמים אך לי אין יומרות שיש לחרדי המאמין בהיותי בן יוון.Dovole - שיחה 00:28, 21 ביוני 2017 (IDT)
אני חושש שגם בעניין הזה הניחושים שלך חסרי בסיס. נרו יאירשיחה • כ"ז בסיוון ה'תשע"ז • 09:14, 21 ביוני 2017 (IDT)
איזה עניין? ניחושים חסרי בסיס? הסבר בבקשה :-) Dovole - שיחה 18:57, 21 ביוני 2017 (IDT)
יש מצב להסבר נרו?Dovole - שיחה 23:43, 24 ביוני 2017 (IDT)
בוא נשאיר את זה כך, אין לי זמן כרגע לדיונים חובקי עולם ההולכים ומתרחקים במעגלים מן הנושא המקורי. נרו יאירשיחה • א' בתמוז ה'תשע"ז • 13:39, 25 ביוני 2017 (IDT)
אני לא מבין אותך, אתה כותב אבל לא מוכן להסביר, אז לשם מה אתה כותב, כדי שלא יבינו אותך?!Dovole - שיחה 16:17, 25 ביוני 2017 (IDT)

5718 תמונות מלשכת העיתונות הממשלתית - חופשיות![עריכת קוד מקור]

ימקא ב-1932. אחת התמונות

שלום לכולם, עמותת ויקימדיה ישראל קיבלה מלשכת העיתונות הממשלתית ערימה נאה של תמונות ברשיון חופשי. התמונות נמצאות כאן. אודה לכל מי שיכול לעזור בקטלוג והוספה לערכים. מתניה שיחה 08:23, 26 במאי 2017 (IDT)

זה נהדר !!!!, כולם מוזמנים לסייע. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 09:07, 26 במאי 2017 (IDT)
נהדר? זה היסטרי! איך מתמודדים עם אוצר כזה? יואב ר. - שיחה 09:36, 26 במאי 2017 (IDT)
לאט לאט :) חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 09:38, 26 במאי 2017 (IDT)
יש דרך שנוכל לסמן את התמונות שכבר קוטלגו? עדירל - שיחה 09:41, 26 במאי 2017 (IDT)
מאחר ומדובר בסדר כרונולוגי, אולי כדאי שמי שמעוניין לסייע יעדכן כאן באיזו אות ראשונה הוא מתמקד, כך שנימנע מעבודה כפולה. ‏Lionster‏ • שיחה 10:01, 26 במאי 2017 (IDT)
זה בהחלט ענק. רק קחו בחשבון שיש שם תמונות שכבר נמצאות בוויקישיתוף שנים רבות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 11:27, 26 במאי 2017 (IDT)
יש הרבה תמונות כפולות. צריך את כולן? אולי כדאי למחוק כפילויות לפני המשך הטיפול? יואב ר. - שיחה 11:54, 26 במאי 2017 (IDT)
לא צריך להתעסק עם זה. ההורדה נעשתה באמצעות תוכנה. יותר קל להעביר את כולם. גם לא בטוח שההורדה הידנית הקודמת כללה את כל המידע כפי שראוי. אז יהיו כמה תמונות כפולות זאת לא בעיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 12:07, 26 במאי 2017 (IDT)
כשנכנסים לדף זה ניתן לראות בקלות את התמונות הכפולות. הן נמצאות אחת ליד השנייה. הן פשוט מסודרות לפי קוד התמונה. קוד זהה מציב תמונות זהות אחת ליד השנייה.Geagea - שיחה 18:11, 26 במאי 2017 (IDT)
.Geagea, אולי כדאי ליצור קטגוריה נסתרת, אותה אפשר יהיה להוסיף לאר סיון טיפול בתמונה מבחינת קטגוריות. כל מי שייכנס לטפל בתמונה יראה את הקטגוריה הזאת, וידלג על התמונה הזאת. מה דעתך? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:19, 26 במאי 2017 (IDT)
בבקשה. Category:1GPO checked temporary category. זה נראה מסובך אבל בפועל כותבים 1GPO וההמשך מתמלא אוטומטית.Geagea - שיחה 20:03, 26 במאי 2017 (IDT)

יש 2 תמונות של דוד לוי עוד מלפני שהוא נולד. קובץ:M.K.S. Y. KREMERMAN AND DAVID LEVI (L) ATTENDING THE MEETING OF THE HERUT CENTRAL COMMITTEE IN TEL AVIV..jpg, קובץ:M.K.S. Y. KREMERMAN AND DAVID LEVI (L) ATTENDING THE MEETING OF THE HERUT CENTRAL COMMITTEE IN TEL AVIV.D847-038.jpg. Face-smile.svg. ‏Geagea - שיחה 20:17, 26 במאי 2017 (IDT)

תודה Geagea, על הקטגוריה הנסתרת ועל הבדיחה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:21, 27 במאי 2017 (IDT)
באמת, האם ניתן לסמוך על התאריכים המופיעים כבר בתיאור התמונות? Liad Malone - שיחה 11:50, 27 במאי 2017 (IDT)
אפשר לסמוך על התאריכים בתמונות כמו שאפשר לסמוך על ויקיפדיה. לגבי התמונה הספציפית הזאת, עולה השאלה האם הרשיון של התמונה היא בעייתית. מכיוון שהכיתוב מזהה את דוד לוי כחבר הכנסת, הרי שהתמונה ככל הנראה צולמה בשנות ה-70 וטרם עברו 50 שנה מצילומה. כמובן, אם הם נתנו את התמונות ברשיון כלשהו הבעיה נפתרה.
Geagea, האם אפשר להכניס את כל התמונות שלא הוספו להם שתי קטגוריות באופן ידני (כלומר לא קטגוריות היישוב ולשכת העיתונות) לקטגוריה לקטלוג? כך נוכל לרכז את מאמצינו בתמונות שדורשות זאת מבלי לפתוח כל תמונה בנפרד. עדירל - שיחה 22:34, 27 במאי 2017 (IDT)
עדירל, לא מכיר דרך פשוטה לעשות את מה שביקשת אבל שיניתי את אופן הבקרה על הקבצים שטופלו. הכנסתי את כולם לקטגוריה Category:2GPO to be checked (temporary category). הקטגוריה בכוונה אדומה וארוכה. ככה היא בולטת. מי שבודק ורואה שיש שלמות מבחינת קטגוריות פשוט מסיר את הקטגוריה. מה שיישאר בקטגוריה זה כאלה שעדיין צריך לטפל בהם. זה נראה לי פשוט יותר מהוספת קטגוריה.
לגבי דוד לוי. חשבתי שתהיה למישהו תשובה בשלוף. אני אבדוק ואמחק אם צריך. Geagea - שיחה 01:58, 28 במאי 2017 (IDT)
בדקתי לגבי תמונות דוד לוי. הרצתי במאגר לע"מ את הביטוי "THE MEETING OF THE HERUT CENTRAL COMMITTEE IN TEL AVIV" והופיעו שישה קבצים בעלי מספר סידורי עוקב. מתוכם ארבעה מה-14 בדצמבר 1969. שיניתי את התאריך בקבצים ומחקתי אותם. הוספתי אותם לדף הקבצים לשחזור ב-2020 והם ישוחזרו אוטומטית עם כל הנתונים ב-1 בינואר 2020. Geagea - שיחה 02:47, 28 במאי 2017 (IDT)
מצויין. התחלתי לעבוד. יש עוד המון עבודה. עדירל - שיחה 03:12, 28 במאי 2017 (IDT)
רעיון טוב, קיבלתי. Poliocretes - שיחה 10:18, 28 במאי 2017 (IDT)


ערד ניר והקריקטוריסט האנטישמי[עריכת קוד מקור]

מעניין לעניין באותו עניין: ערד ניר שיתף בטוויטר שלו קריקטורות של הקריקטוריסט האנטישמי קרלוס לאטוף (היה עליו ערך ונמחק) שנוהג להשוות תדיר את ישראל לנאצים (בעיקר בקריקטורות שלו) וגם השתתף וזכה במקום השני בתחרות קריקטורות הכחשת השואה האיראנית שארגן מחמוד אחמדינז'אד. אנשים כמו ערד ניר הם הסיבה מדוע אנשים נוטשים את חדשות 2. ‏MathKnight (שיחה) 23:19, 20 ביוני 2017 (IDT)

האם לא חל שינוי בנסיבות אם התקדמות השנים ויצירתו של לאטוף? אולי כדאי להחזיר אותו, הייתכן שיש כזה "שונא ישראל" ואנחנו לא נדע עליו? יש לו ערך ב-21 שפות. ביקורת - שיחה 23:28, 20 ביוני 2017 (IDT)
אפשר לפתוח בדיון שחזור, אגב הוא זכה כמה פעמים בפרס שאיראן אירגנה על מכחישי שואה, משהו כזה... – אסף (Sokuya)שיחה 23:37, 20 ביוני 2017 (IDT)
והנה דיווחים מהתקשורת:
ערד ניר בתגובה מצדיק את עצמו בטענה שהקריקטורות שהוא שיתף אינן אנטישמיות אלא רק עוסקות בפליטים והתעלם מכך שלאטוף הוא אנטישמי. תגובת מערכת חדשות 2 לא פורסמה, מעניין מה הם חושבים. ‏MathKnight (שיחה) 14:42, 22 ביוני 2017 (IDT)

עלייה של כ-4,000 אחוזים במכירות ספרו הזוכה של גרוסמן בשבוע הספר בת"א[עריכת קוד מקור]

היום קיבלתי מ-book depository המלצה על זוכה פרס בוּקר A horse walks into a bar, שווה קריאה? Dovole - שיחה 18:59, 21 ביוני 2017 (IDT)
שווה מאד! קראתי אותו בשנית בימים אלה והתפעלתי. כתיבה אינטנסיבית, מרוכזת, כואבת - גרוסמן במיטבו.שלומית קדם - שיחה 19:42, 21 ביוני 2017 (IDT)

היפ הופ ציוני[עריכת קוד מקור]

"הדג נחש עושים היפ הופ ציוני, הדג נחש עושים היפ הופ ציוני״ – אסף (Sokuya)שיחה 18:08, 21 ביוני 2017 (IDT)
אני מקווה שהראפר הראשון, לפחות, לא יעשה עלייה, גם אם העברים הישראלים בדימונה ששים על דבריו. עבריינים מסוגו יש לנו די והותר משלנו.שלומית קדם - שיחה 19:46, 21 ביוני 2017 (IDT)

עוד על ויקיפדיה מפי צעיר עשיר[עריכת קוד מקור]

עמד בהתערבות עם הוריו שייפטר מללכת לאוניברסיטה אם יהיה מיליונר עד גיל 18, קראו את המסקנות שלו איפה כדאי יותר ללמוד... ביקורת - שיחה 00:06, 22 ביוני 2017 (IDT)

עוד אחד שזגה בלוטו. זה הכל. בשולי הדברים יש כמה רבדים לביטקוין וחבל שהערך שלנו לא מדגיש את העניין. Shannen - שיחה 11:39, 22 ביוני 2017 (IDT)
על דבר אחד אין חולק - מערכת החינוך היום מיושנת ולא מותאמת בעליל לצרכים של האדם המודרני. יום אחד ייפול האסימון למישהו איפשהו. • צִבְיָהשיחה • כ"ח בסיוון ה'תשע"ז 11:45, 22 ביוני 2017 (IDT)
אולי כשיבחינו שהאסימון כבבר לא נופל. אולי כשהאנדרואיד/אייפון/וינדוס/וכו' יעלה. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ח בסיוון ה'תשע"ז • 12:31, 22 ביוני 2017 (IDT)

אתר "בעוז רוחם" חזר לחיים[עריכת קוד מקור]

לפני כחצי שנה קיימנו בדף זה דיון על מחיקתו של אתר "בעוז רוחם" המפרט את העיטורים שניתנו ללוחמי צה"ל. אני שמח לבשר שהאתר הוקם מחדש, כחלק מאתר צה"ל. האתר מחולק ל-15 מדורים, לפי התקופה שבה ניתן העיטור, וכל מדור כזה מחולק לתת-מדורים אחדים, לפי סוג העיטור. אני לא רואה דרך אוטומטית לתיקון הקישורים הקיימים, אבל ניתן לתקנם במעבר ידני. הנה רשימה של 116 קישורים שבורים לאתר "בעוז רוחם" ועוד 242 קישורים שבורים לאתר "בעוז רוחם". יצרתי את תבנית:בעוז רוחם 1 לשם קישור לאתר "בעוז רוחם" החדש.

תוך כדי תיקון הקישורים ניתן לתת גם קישורים ל"אתר הגבורה", המכיל מידע נוסף על כל מעוטר. לכך משמשת תבנית:אתר הגבורה. דוד שי - שיחה 13:06, 23 ביוני 2017 (IDT)

תודה רבה, האם יש דרך להתבסס על הטבלה שבנית ולהוסיף עמודה בה יוכנס הקישור לאתר הגבורה ואולי אפילו ייצור קישור כפול גם לאתר הגבורה במלי לטרוח? אני לוקח על עצמי למלא את הקישורים לאתר הגבורה שמכילים מידע רב נוסף כמו תמונה, כתבות ועוד. יש להתייחס גם למאות מקרים של מקבלי צל"שים שמופיעים רק באתר הגבורה. תודה Offerd - שיחה 15:04, 23 ביוני 2017 (IDT) עפר
יצרתי את תבנית:מעוטר צה"ל, המאפשרת קישור לשני האתרים בבת אחת. אני ממליץ להשתמש בה במקום התבניות המקשרות רק לאחד משני האתרים, בכל מקרה שהדבר אפשרי (כלומר יש מידע בשני האתרים. דוד שי - שיחה 16:21, 23 ביוני 2017 (IDT)

--- תודה רבה, האם לא ניתן להתבסס על התבנית לטובת המקרים הרבים בהם יש מידע רק באתר הגבורה? אשמח להדרכה לשימוש בטבלה. תודה Offerd - שיחה 23:58, 24 ביוני 2017 (IDT)

למקרים שבהם יש מידע רק באתר הגבורה עדיף להשתמש בתבנית:אתר הגבורה. השימוש בתבנית זו ובתבנית:מעוטר צה"ל הוא בהתאם לדוגמאות המופיעות בדפי התבניות. דוד שי - שיחה 05:51, 25 ביוני 2017 (IDT)

הערת שוליים: הוסיפו לאתר את מעוטרי אות הערכה מטעם הרמטכ"ל (אין הרבה כאלו), אולי בפעם הבאה יוסיפו גם צל"שניקים אחרים. ‏DGtal‏ - שיחה 01:14, 25 ביוני 2017 (IDT)

הוספתי לתבנית את אות הערכה מטעם הרמטכ"ל. דוד שי - שיחה 06:04, 25 ביוני 2017 (IDT)
תודה דוד נזקקתי לתבנית בערך אורי לבוביץ. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:00, 30 ביוני 2017 (IDT)

In Defense of Cultural Appropriation[עריכת קוד מקור]

רובוטי מין[עריכת קוד מקור]

לא הקלקתי, אך יש בעיה בהגדרת הדבר כמין, אפשר שזהו צעצוע מין, יענו מין צעצועים, מין של משחק ולא מין באמת. מין אמור לכלול היבט של רבייה, או לפחות היבט של אינטימיות אנושית. רובוטים עדין לא במקום שהם מכונות חיות כמונו, כמובן שביום שהם יהיו, לא תהיה שום סיבה לקרוא להם בשם אחר מאנשים, בני אנוש. גם אנחנו מכונות.Dovole - שיחה 19:06, 24 ביוני 2017 (IDT)
יפה אמרת Dovole. צחי לרנר - שיחה 21:41, 24 ביוני 2017 (IDT)

The best countries for raising a family, as voted for by expats[עריכת קוד מקור]

ה"expats" כנראה ידעו לבקר פה בין גראד לקסאם--א.פ עריכות-שיחה 22:59, 24 ביוני 2017 (IDT)
המקור הוא סקר פנימי בין הנרשמים לפורום אינטרנטי בשם internations.org שלא מצאתי ערך עליו בוויקיפדיה האנגלית. אין כמעט פרטים באתר לגבי אופן עריכת הסקר, אבל דרישת המינימום להשתתפות הייתה רק 31 משיבים בכל מדינה (לא ברור לי אם זה 31 משפחות או 31 הורים), והתוצאות מתפרסמות רק במונחי דרוג ולא תוצאות כמותיות. באופן כזה למעט מאוד משיבים במדינה מסויימת יכולה להיות השפעה עצומה על הדרוג שלה. הייתי מייחס לתוצאות הסקר הזה בערך אותה חשיבות שאני מייחס לסקרי המועמדים למפלגת העבודה. H. sapiens - שיחה 18:17, 25 ביוני 2017 (IDT)

א' זה אורי או אורון?[עריכת קוד מקור]

בכתבה במעריב מספר יוסי מלמן שעל יחידת למד"ן "מפקד זה כשנתיים תת־אלוף א'". שמירת סוד היא עניין חשוב מאוד, וראוי לחזק כל מי שמקפיד עליה. בעיה קטנה: שמו של מפקד היחידה פורסם לקראת מינויו ב"ישראל היום", ומופיע גם בערכי ויקיפדיה העוסקים ביחידה ובמפקדה. זה הזמן להזכיר ליוסי מלמן ש"סודיות היא כמו בתולים, כשמאבדים אותה פעם אחת, מאבדים אותה לתמיד", אבל אולי ניסו כאן טריק של איחוי בתולים. דוד שי - שיחה 19:39, 24 ביוני 2017 (IDT)

Face-smile.svg על סודיות ובתולים. אני מניח שגם מלמן יודע זאת אך קל יות רלהעביר צנזורה וגם להעניק הנופך לעלילות. הוי, כנף 4...Dovole - שיחה 19:59, 24 ביוני 2017 (IDT)
קריצה...וכאן המקום להזכיר את הדרך השלומיאלית שבה דלף תפקידו הקודם של אורון. רדיומן - שיחה 03:12, 25 ביוני 2017 (IDT)
אני לא אתפלא לגמרי אם המגבלה מגיעה מהצנזורה. זכור לי מראיון ששמעתי או קראתי לא מזמן (אולי אפילו עם מלמן) שהצנזורה לפעמים מונעת פרסום של מידע לעיתים אפילו אחרי שהוא כבר פורסם. Tzafrir - שיחה 12:19, 25 ביוני 2017 (IDT)
ולמי שלא זוכר, שמו המלא של ש. ד. פורסם בוויקיפדיה זמן רב לפני חשיפתו הרשמית. אך למרות זאת נשאר בעיקרון אסור לפרסום. Tzafrir - שיחה 12:42, 25 ביוני 2017 (IDT)
אתם חושבים בטעות שסודיות היא עניין אבסולוטי; שכל פריט מידע הוא או "ידוע" או "בלתי ידוע". אבל למודיעין האויב יש יכולות מוגבלות. כשמקילים עליו לאתר פרט מידע א', יש לו יותר אנרגיה לאתר פרט מידע ב'. עוזי ו. - שיחה 16:14, 30 ביוני 2017 (IDT)

מקדונלדס עתידה להחליף 2,500 עובדים בקופות בעמדות דגיטליות[עריכת קוד מקור]

החזון של Kurzgesagt מתגשם! – אסף (Sokuya)שיחה 12:51, 25 ביוני 2017 (IDT)

בהתייחסות לקליפ שאליו קישרת, ככל שאני מבין אין עלייה משמעותית באבטלה, וגם אם נביט רק על העניים - מצבם היום טוב הרבה יותר מבעבר. אז מה הבעיה בעצם? נרו יאירשיחה • ד' בתמוז ה'תשע"ז • 21:28, 28 ביוני 2017 (IDT)
אין בעיה. כשמכונות מחליפות בני אדם במקצועות מהסוג הזה, אני רואה כאן רק ברכה. בני אדם ימצאו עיסוק מתאים יותר לכישוריהם ואת העבודה המונוטונית ישאירו למכונות. גילגמש שיחה 21:36, 28 ביוני 2017 (IDT)
הם כבר התקינו עמדות דיגטליות בנוסף לאפליקציה. אגסי - שיחה 11:57, 29 ביוני 2017 (IDT)
אם זה היה תלוי ביחימוביץ ושות', היא כמובן הייתה נלחמת בכך מכל וכל. • צִבְיָהשיחה • ה' בתמוז ה'תשע"ז 12:06, 29 ביוני 2017 (IDT)
אם את נכנסת לכיוון הזה - זה קשור כמובן גם לעליית שכר המינימום. נרו יאירשיחה • ה' בתמוז ה'תשע"ז • 12:36, 29 ביוני 2017 (IDT)
גילגמש, אף כי ליבי אומר לי שהצדק עמך, ראשי מפקפק בכך. היקף העבודות שמכונות יוכלו להחליף בטווח הנראה לעין, פחות או יותר עם טכנולוגיות קיימות, יכול לשלוח הביתה סדר גודל של חצי מהאנושות - אם לא הרבה יותר מכך. לא ברור לי שאכן תמצא תעסוקה ראויה לכמות כל כך גדולה של אנשים. משה פרידמן - שיחה 22:28, 29 ביוני 2017 (IDT)
בנוסף לזה, הנסיון וההגיון מראים שהמוחלפים, שכישורי העבודה שלהם נעשים לא רלוונטיים, נופלים בצד הדרך; רק הדור הבא נהנה מפירות ההתייעלות. עוזי ו. - שיחה 22:36, 29 ביוני 2017 (IDT)
icobots של חברים שלי. Shannen - שיחה 00:25, 30 ביוני 2017 (IDT)
"אנו מדריכים 2-3 מפעלים בכירים" Shannen, תציע לחברים שלך להעסיק מגיה לתכני האתר שלהם, זה לא פחות חשוב מעיצוב גרפי יפה, בשלב הזה של יצירת רושם. מאחל להם בהצלחה! זה נשמע מבטיח. ביקורת - שיחה 00:33, 30 ביוני 2017 (IDT)
לא בהכרח שהדור הבא יהנה מפרי ההתייעלות, כיוון שבכל זאת נדרש איזה איזון כלכלי-חברתי, והיו חברות שהמיטו על עצמן אסונות כלכליים ואחרים. לעניינו, לא ברור עדין המודל הכלכלי של פרנסה וליתר דיוק חלוקת העבודה בעתיד, אולי ממשלות יעניקו לעובדים מענקים לרכישת רובוטים, כתנאי לפיטורים, המכונות למעשה יהיו בבעלות העובדים (הדבר קשור הדוקות לאופן שבו הון מייצר הון, ולכמות ההון שיש לעומת ה"יוזמה"), אך עדין ייתכן ואנחנו נגיע לאיזה כושר יצור שאין בצידו כל יתרון, ייתכן מצב שבו גורם כלכלי-טכנולוגי יגרור צמצום המוצרים והסחורות, הכלכלה תהיה פחות משוכללת, ומכאן הדרך דווקא להיעדר צמיחה כלכלית וחברתית, ההנחה של משתמש:עוזי ו. שהעולם בהכרח מתקדם לשפע היא הנחה. בכל מקרה על אנשים יהיה להילחם על הפרנסה שלהם, זה הרעיון העומד ביסוד התחרות והקפיטליזם, לא להגדיל את העוגה אלא כיצד אחד נהנה מיותר עוגה, לכן אני מתפלא שאת, צִבְיָה, מלינה על יחימוביץ' ועל העובדים, שפועלים בהתאם לקפיטליזם על טהרתו, כל אחד מנצל יתרון יחסי, יתרון כזה יכול להיות פוליטי-חברתי.Dovole - שיחה 02:31, 30 ביוני 2017 (IDT)
לפי הגישה הרחבה הזו גם קומוניזם עשוי להיות קפיטליזם כי הוא הושג בזכות יתרון פוליטי-חברתי. • צִבְיָהשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ז 11:38, 30 ביוני 2017 (IDT)
צִבְיָה טוענת שמנכ"ל בנק יכול לנצל היתרון היחסי שלו אבל עובדים אחרים לא? דברים שלא מושגים במאבק או מאמץ כנראה שאין להם ערך רב, עבודת הקורבנות בדתית, חליפין בכלכלית ושימור בפיזקלית. אולי יש ערך חברתי וכלכלי רב יותר בצמצום, העובדים וכן הלאה, אך פעולת התייעלות עדיף שתעשה תוך דיון פתוח במשמעויות שלה, בדיון הזה לעובדים יש בהחלט מקום כשחקן.Dovole - שיחה 13:20, 30 ביוני 2017 (IDT)

עוזי, כאמור, לא נראה שהיקפי האבטלה עולים באופן דרמטי, ומצד שני איכות החיים משתפרת מאוד, גם אצל עניים. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ז • 12:04, 30 ביוני 2017 (IDT)

זו לא ראיה לסתור: אם בני הששים חסרי ההשכלה נעשים מובטלים בגלל חידושים טכנולוגיים, ומספר רב יותר של בני עשרים ושלושים מוצאים עבודה בשוק החדש, אז היקפי האבטלה יורדים. עוזי ו. - שיחה 12:07, 30 ביוני 2017 (IDT)
בכמה שנים בהיסטוריה אנשים בני שישים עבדו? לפני הסניטציה מבית מדרשו של זמלוויס, אנשים לא חייו כל כך הרבה, בטח לא עובדי כפיים ועניים שבין כה וכה בגילאים שכאלה כבר הפסיקו לעבוד...Dovole - שיחה 13:20, 30 ביוני 2017 (IDT)
עכשיו הם עובדים, ועכשיו הם מאבדים את מקומות עבודתם. ומה בכך אם במאה השמונה-עשרה אנשים עבדו עד שמתו ומתו צעירים. כשאתה מתפזר לכל כך הרבה כיוונים, התרומה של תגובותיך לדיון נעשית קלושה ביותר. עוזי ו. - שיחה 14:08, 30 ביוני 2017 (IDT)
דוב, זה גם מה שאני ניסיתי לומר לך כמה פעמים. בוא נתמקד בנושא הדיון הספציפי. עוזי, גם אם נניח שאתה צודק - סוף סוף האבטלה יורדת, ובני השישים יכולים לפרוש מוקדם. לרובם יש יותר כסף מאשר לצעירים, ובכל מקרה, גם המובטלים המבוגרים חיים הרבה יותר טוב מהמבוגרים לפני 50 שנה. בקיצור, בסך הכול - עדיף ללא ספק. אף אחד לא רוצה לחזור לתקופת הצנע. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ז • 14:35, 30 ביוני 2017 (IDT)
עוזי ו. העיר שאנשים בני שישים מאבדים מקום העבודה שלהם, מההערה משתמע כאילו ראוי שאדם בן שישים יעבוד, וכאילו לא ראוי שאדם בן שישים לא יעבוד. עוזי ו. אתה לא יכול בעצמך להרחיב הדיון בדוגמאות "צדדיות" ואז להתלונן שמבקשים להעמיק בדיון על הדוגמאות הללו... אני למשל לא מסכים עם הדוגמא שלך אף על פי שאני מסכים עם הטענה שלך, שיש מי שנפגע, ולא יעזור שנרו יאיר יספר לנו עובדות להסתיר הפרטים, בכל מקרה בלי קורבנות אין שינוי, ויש שינוי ויהיו קורבנות- אבל כבר כתבת בעצמך(עוזי ו.) כיצד יש לטפל בעניין.Dovole - שיחה 10:14, 1 ביולי 2017 (IDT)
לקופאיות הזקנות בסופר שליד הבית, שיאבדו את מקום עבודתן ברגע שיכניסו צ'יפ RFID לכל אבוקדו, אין יותר כסף מאשר לצעירים. בעיני נושא הדיון הוא ההערה של גילגמש ש"בני אדם ימצאו עיסוק טוב יותר" - היא נכונה בטווח הרחוק, אבל מתעלמת מדור ההווה. יש לזה משמעות אופרטיבית: לצד השמחה על כך שהטכנולוגיה חוסכת עמל, צריך להכין תוכניות הסבה מקצועית ורשתות בטחון. עוזי ו. - שיחה 16:11, 30 ביוני 2017 (IDT)
הפתרון היא רשת בטחון שתיכנס אט אט בצורת סל מחיה במודל-העסקי של האינטרנט, שיאפשר קיום ברמת-חיים נמוכה אך סבירה לכל מי שיבחר או ייאלץ שלא לעבוד, כשסל כזה ייכנס לתוקף במדינות המפותחות זו תהיה הפעם הראשונה שנוכל להכריז ברצינות על חירות האדם. כל עוד אדם תלוי בעבודתו וברלוונטיות של מיומנויותיו כדי להבטיח לעצמו את הקיום המינימלי ביותר: לבוש, מזון, דיור ותרבות (את הרביעית כבר ניתן להשיג בחינם), מי שמדבר על האדם החופשי ובן-החורין שוגה ומשגה. ביקורת - שיחה 16:48, 30 ביוני 2017 (IDT)
עוזי, אין כל כך טעם להתווכח על מה שיהיה בעתיד. אם עד היום זה לא קרו קטסטרופות מעין אלה - לא בטוח שבעתיד הן יקרו. סביר יותר להניח שכמו בעבר, יצוצו עבודות חדשות. ועוד, עם השפע הכלכלי חלק מהאנשים עובדים הרבה פחות שעות עבודה, ויעידו בתי הקפה. ביקורת, את החלק הראשון לא הבנתי, והשני תלוי מאוד בשאלה מהו חופש. נרו יאירשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ז • 17:01, 30 ביוני 2017 (IDT)
איזה חלק לא מובן בחלק הראשון? לגבי החלק השני - אני מדבר כמובן על חירות כלכלית. על חירות באופן מופשט אפשר להתפלסף המון. לגבי חירות כלכלית, שיעבוד לתאגידים וכו', טענתי הפשוטה היא: חירות עם תנאים אינה חירות, אבל חירות בדלות בלי תנאים היא חירות, לכן בדרך לחירות המין האנושי, אחרי שהתפטרנו מהעבדות, השלב הבא הוא יצירת בסיס לקיום בחירות גמורה (אי-הכרח לעבוד) שיהיה בתחילה בדלות ובהמשך ברמת חיים גבוהה והולכת, תוך איזונים הכרחיים (מניעת אבדן מוטיבציה). מי שיבחר לעסוק באמנות, מדע תאורטי (חסר תועלת קפיטליסטית) וכדומה, יוכל לבחור לפרוש מהמערכת הקפיטליסטית ועדיין להתקיים ברמה סבירה. ביקורת - שיחה 18:15, 30 ביוני 2017 (IDT)
זה דו-שיח של חרשים. פעם אחר פעם אני מתאר את התרחיש הסביר ביותר, ומשיבים לי ב"לא בטוח שדווקא זה יקרה". אני יודע. כשרוצים להיות בטוחים, מוכיחים. עוזי ו. - שיחה 18:48, 30 ביוני 2017 (IDT)
עוזי ו. אל תיתמם, השימוש שלך בהסתברות הוא לכשעצמו מטעה, לא כולנו נפול במוקש הזה, כשאתה בעצמך יודע שגם התרחיש הסביר ביותר הסביר ביותר הוא שכלל לא הוא שיתרחש.Dovole - שיחה 10:16, 1 ביולי 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

ובעניין, לפני כשבועיים כמאמר חנוכה לבלוג של פורום (שתי לועזיות ושתיהן באינטרנטית מדוברת:) קהלת (קצת שמית לנשום לרווחה), עלו הדברים על הנייר...Dovole - שיחה 18:57, 2 ביולי 2017 (IDT)

ויקיפדיה האנגלית-POV בדף הראשי[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:מזנון

בתמונה המומלצת של היום מופיעה כיפת הסלע בלי כל אזכור לכך שקדם לה משהו ולחשיבות של המקום ליהודים, אף שהמידע מופיע בפתיח של הערך. המשפטים הבאים הושמטו (במלואם או חלקם) מתקציר התמונה המומלצת:

 • It was initially completed in 691 CE at the order of Umayyad Caliph Abd al-Malik during the Second Fitna, built on the site of the Roman temple of Jupiter Capitolinus, which had in turn been built on the site of Herod's Temple, destroyed during the Roman Siege of Jerusalem in 70 CE.
 • The rock also bears great significance for Jews as the site of Abraham's attempted sacrifice of his son.

האם יש מקום לפתוח דיון בנושא? ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 17:23, 25 ביוני 2017 (IDT)

ברור שכן. מה הם נהיו לי אונסקו? אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 20:19, 25 ביוני 2017 (IDT)
יש המון בעיות POV בנוגע לערכים הקשורים לישראל או ביוגרפיות של ישראלים. נתקלתי בזה לא פעם ולא פעמיים. חכו שתסתכלו על ויקינתונים, שם אין דין ואין דיין. – אסף (Sokuya)שיחה 22:38, 25 ביוני 2017 (IDT)
נכון. משתמש:עופר קדם נלחם בוויקיפדיה האנגלית בערכים של ישראל, עד שתש כוחו. הם מגייסים אין סוף עורכים למשימות של עיוות עובדות היסטוריות והכפשה, וכשמנסים לשחזר אותם, באים עורכים שונים להחזיר את השחזור, כך שלבסוף מוכרז המתקן כמי שנכנס למלחמת עריכה ונחסם. אם רוצים להיאבק בנטייה הזאת, צריך גייס שלם של עורכים נכונים לקרב.שלומית קדם - שיחה 01:05, 26 ביוני 2017 (IDT)
האם תמונה של בנייני האומה בויקיפדיה העברית צריכה לאזכר את שייח' באדר? לדעתי לא, התמונה מציגה מבנה קיים ומספרת עליו ולא על השטח עליו נבנה. בכל אופן כדאי לבדוק את תגובת הויקיפדים היבוסים להשמטת היסטוריה שלהם מהתמונהיורם שורק - שיחה 00:13, 27 ביוני 2017 (IDT)
😂 Dovole - שיחה 18:05, 28 ביוני 2017 (IDT)
אני רק הערה... POV הוא ראשי תיבות של "point of view" - נקודת מבט. הביטוי הנכון הוא NPOV - אותו דבר אבל עם נייטרליות. נקודת מבט נייטרלית. גילגמש שיחה 21:37, 28 ביוני 2017 (IDT)
גילגמש התלונה היא בכלל שזה NNPOV יענו non neutral point of view קריצהDovole - שיחה 01:02, 29 ביוני 2017 (IDT)

קט:מושגים לפי דת[עריכת קוד מקור]

את קטגוריה:מושגים באסלאם יצרתי על בסיס כך שהוט-קט הציע לי השלמות של "מושגים ביהדות" ו"מושגים באסלאם" (גם השלמות קישורים בעת עריכה מציע לי אותן) וחשבתי שרק ראוי שתהיה גם כזו, אך אני רואה שאין כאלו. מה דעתכם? אם כן, נראה לי כדאי ליצור גם את קט:מושגים ביהדות וקט:מושגים בנצרות וכד' ולקבץ אותם תחת קט:מושגים לפי דת. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ג' בתמוז ה'תשע"ז • 22:25, 26 ביוני 2017 (IDT)

נראה לי קצת מיותר, הרי כל חג, מצווה, ספר קודש וכו' הם מושג - אז למה צריך עוד קטגוריה? ‏MathKnight (שיחה) 22:43, 26 ביוני 2017 (IDT)
ראה את הערכים שם. לא אמורים להיות שם ספרים או חגים וכו', אלא מושגים כמו חרם (אסלאם), דעוה, וקף וכד'. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ג' בתמוז ה'תשע"ז • 22:46, 26 ביוני 2017 (IDT)
מדוע לא פשוט קטגוריה: אסלאם, או קטגוריה: יהדות, שתכיל את כל החגים, מועדים, ספרים- מילון.Dovole - שיחה 00:40, 27 ביוני 2017 (IDT)
ישנן קטגוריות אם כאלו. מדובר על תתי-קטגוריה, בדומה לקט:תארים ותפקידים באסלאם, שנועדה לאפשר עיול בין מושגים אסלאמיים דווקא, בלי עומס של ספרים, מצוות ומנהגים בקטגוריה. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ג' בתמוז ה'תשע"ז • 01:14, 27 ביוני 2017 (IDT)
זו תמיד שאלה מורכבת עבורי, האם כדאי לקלטג או לקטגר ליתר דיוק, בקטגוריה מפורטת או אחת כללית יותר. למשל ההבחנות בין מדענים לפי לאום הן ממש בעייתיות, לעומת הבחנה מועילה בתחומים וזמנים, אני גם באופן כללי לא אוהב את העניין הזה של הבחנה לאומית. בכל מקרה האם יש דרך להתגבר על הקושי הזה, כלומר לייצר סרגלים מפורטים, ובכל זאת לשמור על סרגלים כללים? האם ניתן לקטגר בקטגוריה כללית וגם מפורטת?Dovole - שיחה 01:51, 27 ביוני 2017 (IDT)

מחפש המלצה למורה פרטי ל Raspberry pi[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:הכה את המומחה.

אני עם רקע בסיסי-מוצק בלינוקס (Bash scripting), ומתכנת מתחיל גם ב Javascript עם עניין גדול ברובוטיקה (בפרט walking, drones, bionics, agricultural). אולי למישהו יש המלצה בשבילי על מישהו שהוא מכיר אישית דווקא שעוסק בהוראת Raspberry pi? היה מעניין אותי לנסות ליישם בעתיד ידע בשפה תואמת, אני מניח Java למשל, לתצורה מסוימת ב Raspberry Pi. מכירים מישהו שפיתח תכנית לימודים לכך שהוא מעביר באופן פרטי (חשוב לי מורה פרטי כדי שאוכל לשאול אותו שאלות מקיפות ושאלות בתחומים נושקים שאולי יתעוררו אצלי במהלך הלימוד). לא ממשנה משנה לי מיקומו של המורה כל עוד ההגעה ברכבת נוחה (אני גר בתקופת חיי זו במרכז). אני שואל על מורה פרטי כי לא נתקלתי בקורסים לתחום זה בשום מוסד אקדמי או מכללה טכנולוגית בישראל. ערן כבר השיב בהכה את המומחה שעדיף לשאול ב makers אך בכל מקרה כבר שאלתי פה וחשוב לי לשאול גם פה, אולי יש כאן מישהו כזה שלא בהכרח מאד פעיל או מפרסם באתר זה. 109.66.156.177 13:54, 27 ביוני 2017 (IDT)

ראיון עם תמר הירדני על תוכנית הלימודים על ירושלים[עריכת קוד מקור]

ראיון עם משתמשת:תמרה אצל אראל סג"ל בגלי צה"ל. קישור: התוכנית של ה-27.6.2017, החל מדקה 44. ‏MathKnight (שיחה) 20:00, 27 ביוני 2017 (IDT)

מותק אתה... איך זה קשור לוויקיפדיה? תמרה שיחה 03:07, 28 ביוני 2017 (IDT)
את קשורה לויקיפדיה. Liad Malone - שיחה 13:28, 28 ביוני 2017 (IDT)

Chosen and Excluded – The Hate on Jews in Europe[עריכת קוד מקור]

אני בטוח שכולכם שמעתם על הסרט הדוקומנטרי שעורר סערה בגרמניה. Auserwählt und ausgegrenzt - Der Hass auf Juden in Europa (אנ'). סרט תיעודי שעוסק במצב האנטישמיות באירופה. ערוצי הטלוויזיה arte ו-WDR הזמינו את המחקר צילום והכנת הסרט, אך לאחר שצפו בתוצר הסופי החליטו לגנוז אותו כי לא היו שבעים עם התוצאה. הדבר עורר המון זעם בקהילות היהודיות באירופה שלחצו על שידור הסרט. לבסוף היה זה דווקא אתר Bild ששידר לראשונה את הסרט הגנוז ולחץ על הרשתות לשדר את הסרט. הערוצים אכן שידרו את הסרט אך הציגו אותו כמשהו שיש לקחת בערבון מוגבל ולא להתייחס אליו ברצינות, ובצימוד לשידור הסרט התקיים דיון של שעה באולפן על הסרט שנועד להתנגח בישראל כדי לאזן במעט את העמדות שמציג הסרט. הנה כמה מקורות בעברית על הסרט:

ניתן לצפות בסרט באתר, אך אין כתוביות באנגלית. אני לא דובר גרמנית והצלחתי להבין את כל הנקודות שהסרט נגע בהם. לדעתי זה סרט מעניין וחשוב מאוד. – אסף (Sokuya)שיחה 10:37, 28 ביוני 2017 (IDT)

מצאתי מקור שמציג חלקים קטנים מהסרט מתורגמים לאנגלית. – אסף (Sokuya)שיחה 11:06, 28 ביוני 2017 (IDT)
מי כותב ערך בעברית? שמזן#שיחהערכי בראבו • 21:15, 28 ביוני 2017 (IDT)

מילון לדברים שצריך להיות להם מילים[עריכת קוד מקור]

מצחיק[עריכת קוד מקור]

גל גדות צורפה לאקדמיה האמריקאית לקולנוע[עריכת קוד מקור]

הגוף זימן לשורותיו 774 חברים חדשים – כמות שיא של מצטרפים טריים אל הגוף, כדי להפוך את האקדמיה לקצת פחות גברית, מבוגרת ולבנה. החברים באקדמיה זוכים לבחור את המועמדים והזוכים לפרסי האוסקר. חוץ מגדות יש עוד כמה ישראלים שצורפו לאקדמיה: הבמאי ערן ריקליס, הבמאית הילה מדליה והמלהקת יעל אביב. אלו מצטרפים לאנשי הקולנוע הישראליים שכבר חברים בגוף ובהם חיים טופול, יוסף סידר, ארי פולמן ואחרים.

אסף (Sokuya)שיחה 01:33, 29 ביוני 2017 (IDT)

סוף סוף מוסיפים לגופים המיושנים קצת עניין וצבע... תודה על העדכון בשעות הקטנות של הלילה... קריצה התו השמיני - שיחה 01:47, 29 ביוני 2017 (IDT)
צר לי לשפוך מים צוננים על ההתלהבות. היא לא צורפה. היא הוזמנה. יש דמי חבר די דרקוניים שלא כל מוזמן מעוניין לשלם ולכן עדיין לא מדובר בחברות בפועל. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 09:04, 29 ביוני 2017 (IDT)
ומה הסיכוי שהסוכנות שלה לא תשלם בשביל הכבוד? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:41, 29 ביוני 2017 (IDT)

הטיה מגדרית בויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

‎פוסט בפייסבוק של רוחמה וייס
כשאת אשה - את בוגדת. כשאתה גבר - יש לך מאהבת. אוי ויקיפדיה אהובתי....

ויקיפדיה אהובתי. בעקבות המלצתו היומית של גוגל קראתי את הערך על ויקטור הוגו. וראו את ההבדל בין 'אשה שבוגדת' ל'גבר עם מאהבת'
"מי שניחמה אותו (את הוגו) בצערו הייתה אדל פושה, לימים אשתו ואם חמשת ילדיו. פושה בגדה בהוגו מאוחר יותר, עם משורר שהיה ידיד המשפחה. גם להוגו הייתה ידידה ומאהבת - ז'ולייט דרואה - שחקנית שפגש לראשונה ב-1833, איתה היה מתבודד בחיק הטבע והיה ביניהם קשר עמוק שנמשך 50 שנה."

קודם כל נסיים להסיר מויקיפדיה את מופעי "X ילדה ל-Y", אחר כך נמשיך לתחום הבוגדים-בוגדות. • צִבְיָהשיחה • ו' בתמוז ה'תשע"ז 17:30, 30 ביוני 2017 (IDT)
אני מסכימה עם כל מילה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:57, 30 ביוני 2017 (IDT)
מי שחושב להחיל את השיחדש על ויקיפדיה לפני שזה נעשה על הספרות והעיתונות צפוי להתאכזב. ביקורת - שיחה 18:06, 30 ביוני 2017 (IDT)
צִבְיָה, שיניתי את הניסוח בערך על הוגו. כמו כן, תיקנתי כמה מופעים של "X ילדה ל-Y" שמצאתי. אם יש לך דרך טובה למצוא את כל המופעים האלה, אשמח לסייע בתיקונם. בריאן - שיחה 10:40, 4 ביולי 2017 (IDT)
ראשית, תודה. שנית - אולי אחד מהחברים כאן יוכל להריץ בוט כדי למצוא את המופעים. אני כמובן לא יודעת לעשות את זה. אני מתקנת רנדומלית כל פעם שאני נתקלת במישהי שילדה למישהו משהו. • צִבְיָהשיחה • י' בתמוז ה'תשע"ז 10:57, 4 ביולי 2017 (IDT)
עושה רושם שאין עוד מופעים של "ילדה ל" במרחב הערכים. אורשיחה • 11:15, 4 ביולי 2017 (IDT)
חיפוש קצר ממצה את תפקידן של הנשים באלפי שנה האחרונות. • צִבְיָהשיחה • י' בתמוז ה'תשע"ז 11:18, 4 ביולי 2017 (IDT)
צִבְיָה, סבבה. אור, אני מאמין שיש, אלא שהחיפוש של ויקיפדיה לא יודע למצוא את המחרוזת "ילדה למשה" באמצעות מחרוזת החיפוש שאתה הזנת. בריאן - שיחה 11:32, 4 ביולי 2017 (IDT)
חיפוש של כל "ילדה ל" מי:חיפוש/insource:/ילדה ל.+/, ייתן גם "ילדה לאליהו" וגם "ילדה למשה" (דוגמאות). אורשיחה • 11:33, 4 ביולי 2017 (IDT)
אני מקווה שבמסגרת המלחמה ב"ילדה לו" לא נשכתב את התנ"ך. דוד שי - שיחה 22:10, 5 ביולי 2017 (IDT)
שהרי, כידוע, התנ"ך מציג מופת של חברה מוסרית. • צִבְיָהשיחה • י"א בתמוז ה'תשע"ז 22:12, 5 ביולי 2017 (IDT)
ואפשר אפילו עוד קודם לכן צִבְיָה שאנחנו כותבים בעברית מקראית ולא בעברית בת זמננו...Dovole - שיחה 22:22, 5 ביולי 2017 (IDT)

פארש אל-עיראק[עריכת קוד מקור]

קהילה יקרה, במפה הזו קיים איפה שהיום בסיס טירה כפר בשם "פארש אל-עיראק" (Farsh el Iraq). המפה הזו היא המסמך היחיד שבו הוא מופיע שמצאתי (הוא לא מופיע בסקר הכפרים 1945 בארץ ישראל). האם למישהו ידוע משהו על הכפר הזה? (שימנשמע?) מה, אין? 17:59, 30 ביוני 2017 (IDT)

1 (התקיימה ישיבה בעניין תכנית מפורטת הנושאת את שם הכפר ב-2003 בוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה. נסה אולי להשיג גישה לפרוטוקולים\החלטות שלהם, אני לא ממש יודע איך זה עובד. נתנאל - שיחה 22:41, 1 ביולי 2017 (IDT)
הלך פארש. האנציקלופדיסטשיחה • י' בתמוז ה'תשע"ז • 11:37, 4 ביולי 2017 (IDT)

שאלה:למה קרלוס לטוף מוגדר בישראל כאנטישימי?[עריכת קוד מקור]

זה כמעת בגדר קונצנזוס, אבל בדקתי קרירקטורות רבות שלו ואין בהן כל סימן לאנטישמיות גם לפי מבחן שלושת ה-D לאנטישמיות (שגם הוא מוגזם מאוד לטעמי) הוא לא נכשל באף סעיף. הוא לא מציג את היהודי באשר הוא יהודי כשטן, רק את ישראל,צה"ל ונוער הגבעות, הוא לא פועל בסטנדרט כפול, הוא מבקר את המדינות מסביב ואת ארצות הברית בדיוק כמו שהוא מבקר את ישראל והוא לא מערער על זכות קיומה של ישראל, הוא אפילו צייר ציורים בהם הוא מביע תקווה לשלום בין יהודים לערבים. מה הקשר שלו לאנטישמיות? הנסיון הפתטי הזה של ממשלת ישראל להשתיק בדרך הזו כל ביקורת על פעילותה בשטחים והשיתוף פעולה העיוור של הארגונים היהודים בח"ל שדואגים לממשלה שלנו יותר מאשר לקהילות שלהם פשוט פוגע בכולם, יום יבוא ואנשים כבר לא יפחדו להיות מתויגים כאנטישמים בגלל הזילות של המילה. יש באירופה אנטישמים אמיתיים, למה קרלוס לטוף הוא מספר שלוש ברשימה של מרכז ויזנטל?--א.פ עריכות-שיחה 20:03, 30 ביוני 2017 (IDT)

תשובה בקצרה: כי הוא אנטישמי.
תשובה בפירוט: דבר ראשון, השוואת ישראל לנאצים היא סוג של אנטישמיות וזילות והיפוך השואה, לא רק שזו השוואה מופרכת לחלוטין שנעשית תוך כדי סילוף המציאות והפצת עלילות דם שקריות (את חלקן הוא "שאל" מהנאצים המקוריים) אלא שלטוף עושה דה-הומניזציה ודמונזיציה לישראל וליהודים בדיוק כמו שהנאצים עשו נגד היהודים. להשוואת את ישראל לנאצים זו אנטישמיות, אפילו האירופאים הכירו בכך. כמו כן לטוף הביע אהדה לטרור הפלסטיני ולרצח יהודים. בכך שהוא תומך רק ברצח יהודים יש אנטישמיות. כמו כן, השתתפותו בתחרות קריקטורות הכחשת השואה של מחמוד אחמדינז'אד ("הוא לא אנטישמי! הוא פעיל שמאל וזכויות אדם שרק מתנגד לציונות", יטען לטוף) מעידה על היותו אנטישמי שמסתופף בחוגים אנטישמיים ומשתפף עימם פעולה. הקריקטורות בהן הוא לכאורה קורא לפיוס הן כסת"ח וברור שהוא לא מתכוון לזה. ‏MathKnight (שיחה) 20:38, 30 ביוני 2017 (IDT)
הוא השווה את ישראל לנאצים, לא את היהודים את ישראל. הוא לא תומך ברצח של יהודים כי הם יהודים אלא רק של אזרחי ישראל, גם אם הוא קיצוני וגם אם הוא לאא צודק בשביל להיות אנטישימי צריך שיהיה לך משהו כנגד כל יהודי באשר הוא. גם במחאה נגד גוש קטיף מפגינים לבשו טלאי כוכב, הם אנטישמיים?--א.פ עריכות-שיחה 21:02, 30 ביוני 2017 (IDT)
גם להשוות את ישראל לנאצים זו אנטישמיות, כי הסיבה היחידה להשוואה היא היותה של ישראל מדינה יהודית והיותם של רוב חיילי צה"ל יהודים. את החמאס הוא אף פעם לא השווה לנאצים, גם לא את משמרות המהפכה האסלאמית או את חזבאללה. רק את ישראל הוא משווה לנאצים, ורק בגלל שהיא יהודית. מבחינת לטוף אתה יכול לרצוח כל דבר שזז ומבחינתו אתה לא נאצי (ואפילו לוחם חופש אם אתה מתמקד ברצח יהודים) אבל אם אתה חס וחלילה יהודי חובש כיפה אז מבחינתו אתה נאצי ששותה דם ילדים פלסטינים כחלק מפולחן הדת. וזו אנטישמיות בוטה ואנטישמיות לשמה, ולא רק אנטי-ציונות. ‏MathKnight (שיחה) 21:08, 30 ביוני 2017 (IDT)
הוא השווה גם את ארצות הברית לנאצים--א.פ עריכות-שיחה 21:10, 30 ביוני 2017 (IDT)
בגלל שהם תמכו בישראל. ‏MathKnight (שיחה) 21:14, 30 ביוני 2017 (IDT)
לא, בגלל שהם אמפריאליסטים
איפה אתה רואה פה אזכור של ישראל?
או פה?
כשהוא ישווה את חמאס, חזבאללה ואיראן - שהם אימפראליסטים ומפרי זכויות אדם הרבה יותר מארה"ב - לנאצים, תחזור אליי. הסיבה שהוא קודם כל השווה את הנשיא בוש לנאצים זה בגלל תמיכתו בישראל. אם בוש לא היה תומך בישראל לטוף היה מתייחס אליו הרבה יותר בסלחנות, כפי שהוא מתייחס לרוצחים ממדינות "השמאל הקומוניסטי הנאור" דוגמת איראן, טאליבאן, עיראק של סדאם, סוריה, ונצאולה ושות'. ‏MathKnight (שיחה) 21:48, 30 ביוני 2017 (IDT)
הוא השווה גם את האיחוד האירופי לנאצים נטו בגלל יחסם ליוון, הוא פרסם המון קריקטוריות ביקרטיות נגד אויבי ישראל כמו הליגה הערבית, סוריה וניאו נאצים באירופה. כשאושרה תוכנית ההתנתקות הוא שחרר סדרת איורים בשם Forgiveness 2004 בהם עסק בשלום בין יהודים לערבים. איך הממשלה מצליחה למכור ליהודים בארץ ובעולם את הבלוף הזה שהתנגדות לכיבוש היא אנטישמיות?--א.פ עריכות-שיחה 22:01, 30 ביוני 2017 (IDT)
על פי איזו מידה אתה קובע שיש מישהו "אימפריאליסט יותר" מהמדינה החזקה והמשפיעה בעולם-ארה"ב?! הטאליבאן נלחם בקומוניסטים...ביקורת כלפי ישראל אינה אנטישמיות, לי הספיקו כבר לקרוא אנטישמי בדף זה, כיוון שביקרתי את ישראל, וזה מאנשים המבחינים בין בני אדם כ"יהודים"...Dovole - שיחה 10:00, 1 ביולי 2017 (IDT)
מלבד מה שמת'נייט העלה. אני תוהה האם לדעתכם גם הבעת שנאה כלפי מדינות אפריקה והשוואתן לחזירים וכלבים לא תיחשב בעיניכם כגזענות כיוון שהם לא אומרים "אתיופים/כושים" אלא "אתיופיה"?! בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ט' בתמוז ה'תשע"ז • 19:02, 2 ביולי 2017 (IDT)
מכה"כ אולי במקום לצאת מנקודת הנחה שכל יהודי (הבהרה מאוחרת:כל היהודים באשר הם יהודים) נפגע מביקורת על ישראל, ומקריקטורה שעושה שימוש בסמל יהודי כדי לייצג את מה שהוא אכן קבוצה מוגדרת-מדינה (להבדיל מהיהודים שאין להם הנהגה והרי רק הפיצול שטיינמן אוירבך כדי ללמד). הטענה לאנטישמיות רווחת בפי שונאי "השמים-ערבים באשר הם ערבים", קרדום לחפור בו, האננטישמיות אינה פסולה כי היא פוסלת יהודי אלא כי היא פוסלת אדם, האנטי-אנטישמיות אינה "ובחרת בנו מכל העמים" אלא עם ככל העמים...ככזה כן הוא ראוי לביקורת שמופנית נגד מדינות אפריקה שסוחרות במשאבי ארצותיהם מבלי להעניק רוחה לתושבים(איכשהו יד ישראל גם בדבר הזה) מגינאה המשוונית וזמביה ועד האפרטהייד, ובאותו האופן שיש לבקר מדינות המערב בכלל שהן בוחשות בפוליטיקה האפריקאית רק כדי לחלץ ממנה עוד הון- מבלי שיקראו לזה בשמות שהפכו מגונים קולוניאליזם ואימפריאליזם- שוק חופשי. הסבירו פשוט מדוע ביקורת היא בהכרח אנטישמיות, וקבלו כאשר אומרים לכם בכנות, שליהפך אף אחד לא חושב שהיהודים הם מרכז העולם, ומבינים היטב שבישראל הבורגנים הם אותם הבורגנים, האנשים הם אותם האנשים, נוחים למעשה העגל.Dovole - שיחה 19:59, 2 ביולי 2017 (IDT)
דב, מה הקשר בין מה שאמרתי לבין מה שהסקת מדברי? כמו שגזענות אינה דורשת מכל מועלב להיעלב, כך אנטישמיות אינה דורשת מכל נפגע להיפגע אישית, או אפילו לחלוק. שים לב גם שאנטישמיות אינה פסולה כיוון שהיא פוסלת אדם, אלא כיוון שהיא שנאה לא רציונלית של אדם/קבוצה. אנטישמיות איננה ייחודית לשנאת יהודים, רק שבשל ההיסטוריה הארוכה שלה היא זכתה לשם נפרד ממקבילותיה בעמים אחרים, מה שמכונה לעתים "גזענות". אותה שנאה לא רציונלית תורצה לאורך הדורות בכל מיני תרוצים "היהודים הרעילו את הבארות", "היהודים מחזיקים בכל הזהב", היהודים משתלטים על העולם" וכו', תירוצים אלו אינם שונים מהותית מהטענה העכשווית "הכיבוש", שהוא אחת הבעיות הכי קטנות בעולם בימינו. העובדה שהקריקטורות מתייחסות לבעיה הזו ולא לבעיות רציניות, וכן אינן מפנות את האצבע המאשימה כלפי מנהיגי מדינות ערב ומנהיגי הישות הפלסטינית שהתנגדו לכל הצעה ישראלית שבסוף הפכה לדרישה מישראל כאשר כבר היה מאוחר מדי. וההתמקדות בכיבוש הישראלי על אף שבמדינות הסובבות (אינני מדבר אפילו על אסד) ואפילו בירדן נמנעות מהפלסטינים זכויות רבות, הרבה יותר מאשר בישראל. בשל בעיות באינטרנט נמחקה לי תגובה מנוסחת טוב בהרבה, חושב ששחזרתי את מרבית טענותיי. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ט' בתמוז ה'תשע"ז • 22:13, 2 ביולי 2017 (IDT)
אני מצטער שאני לא קורא התגובה המועדפת עליך. אני לא חושב שיש מישהו שמאשים את טייטלבוים וזוננפלד בכיבוש, אתה חוטא ומחטיא כאשר אתה מנסה לכפות הביקורת על ישראל כאנטישמיות. לגבי פסילת אדם או קבוצה, העניין הוא שגזענות אינה רואה בקבוצה כאדם...בכל מקרה נראה שאנו רואים עין בעין בעניין, ובכל זאת, אתה בוחר להחריג אנטישמיות מגזענות, בעשותה עיקר, מקיים יחס דומה לביקורת שלך על המבקרים את ישראל-כאילו היא מוקד העולם. נסכים שלא אנטישמיות ולא ישראל הן מוקדי העולם, ואין בזה כדי לנקות את ישראל ממעשיה שאני מוצא נפשעים, וכמוני עוד פרו-אדם רבים, שמשתדלים לא לעשות הבחנות במקום לא להן, יהודים, ערבים, שמים.Dovole - שיחה 00:35, 3 ביולי 2017 (IDT)
ממש לא עין בעין, שוב היפכת את דבריי. אנטישמיות אינה שונה בהרבה מגזענות, בשתיהן הבעיה היא השנאה הלא מנומקת (או המתורצת בעליבות), איני מחריג אותן אחד מהשני, אילו היו טענות של שקריות של פשעי מלחמה ומעשים נפשעים כנגד עם אחר הייתי מכנה זאת בשם אחר רק בגלל שהשם השתרש עבור שנאה כלפי יהודים, אך לא הייתי רואה זאת בעין שונה בהרבה (מלבד בשל כך שזה לא מופנה כלפיי). ישראל אינה עושה מעשים נפשעים ואינה מבצעת פשעי מלחמה, כפי שלטוף ורודפים רבים אחרים, הם מודעים למצב העגום במקומות אחרים, והם מודעים לגורמים האמיתיים למצבם הרע של ה"פלסטינים", רק שהם יודעים שאם יפנו את האצבע כלפי הגורמים האמיתיים התוצאה תהיה גרועה בהרבה עבורם, במקום לזכות באהדה, כסף, כבוד, כח והשפעה, הם יזכו למיתה משונה ולדראון עולם. ישראל אולי אינה מוקד העולם, אך היא מוקד העולם שלי, אין לי צורך להילחם מלחמותיהם של אחרים לפני וביתר תוקף מאשר מלחמותיי. החלוקה בין יהודים לערבים אינה שייכת כלל לדיון זה, אך ודאי שהיא חשוב ומהותית, הן מצדנו (מבחינה דתית), הן מצדם (אילו הם לא היו מבדילים, והיו עושים את הטוב עבורם, היה ניתן מהבחינה החילוניתלהתעלם מההבדלים, אך כיוון שהם יבחרו (תחת איומים, או שטיפת מח מלידה ברובם) מה שיוביל גם אותנו וגם אותם לחורבן, מכיוון שכך יש למנוע אותם מלבחור ברע, אפילו במחיר זכויות פרט שנרמסות במעט). בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י' בתמוז ה'תשע"ז • 19:16, 3 ביולי 2017 (IDT)
מדוע איננו רואים עין בעין בנוגע לאנטישמיות? אני מסכים שזו סמנטיקה לגזענות... (זה גם מה שכיוונתי מלכתחילה, ונראה שהחמצת כוונתי). היהודים הגיעו לישראל, הם טוענים לזכות על הארץ מכוח התנ"ך, שאינו מקובל ועל כן גם הזכות על פי אינה מקובלת על מרבית הערבים היושבים בארץ(לראיה העוינות והמלחמות). הערבים רואים בישראל כמפקיעת קרקעות, ככוח קולוניאליסטי, אני במידה רבה שותף לתפישה זו, כמי שגדל, התחנך וחי בין ישראלים בעיקר ימנים. אתה פעם אחר פעם עושה השיקול עבור הערבים, כאשר אין לך זכות לעשות השיקול הזה, אתה לא יכול להגיד למישהו מה לעשות ומה ראוי שיעשה, אתה יכול להגיד זאת רק לעצמך, זה עניין של כבוד, עצמי והדדי, מעבר לזה אתה יכול רק להתגונן מפניו. האם ראוי להפקיע קרקעות הערבים? האם ראוי לאפשר ליהודי להגר למדינת ישראל ולשומרון וליהודה על סמך הקושא"ן ואילו לערבי שנולד בשומרון, יהודה, שטחי מדינת ישראל, וגורש או לילדיו אסור להגר לארץ מולדתו? האם ראוי להגביל את התנועה של תושבי נאבלוס ולהעניש אותם קולקטיבית באופן כרוני ובאופן נקודתי-עוצר בחגים יהודיים למשל? לכל אלה אין תשובות חיוביות בדין הבינלאומי, אלא תשובות חיוביות רק על פי תורת משה המעדיפה את היהודי בארץ, וגם זה נתון לפרשנות מקרא מסוימת (אני עם החרדים שאינם רואים זכות על הארץ כמצוה אלא זכות על הארץ כזכות, כשכר- אך זה שולי לעניינו). אתה לא יכול פעם אחר פעם להגיד אני יודע טוב יותר מה הערבים רוצים מהערבים, הנה ימים באים ומישהו יאמר אני יודע מה רוצה מלא כל הארץ כבודי טוב יותר ממכה"כ...מעט יושרה.Dovole - שיחה 00:14, 4 ביולי 2017 (IDT)
טענתי שאנו פועלים לטובת הערבית היא טענה מריטוקרטית ויש לה ביסוס הגיוני רב, בהתעלמות מוחלטת מהפן הדתי (לטובתך האתאיסט). ברור לי מהסתכלות פשוטה (עמוקה ויסודית) על המציאות כי מדינת ישראל יודעת יותר טוב מה טוב עבורה ועבור הערבים מאשר מנהיגים פלסטינים, שאפילו חשמל לא מצליחים/רוצים לספק לתושביהם, אם הפלסטינים היו מנצלים מה שניתן להם בצורה יעילה היית יכול להגיד שהם יודעים טוב מה טוב עבורם, אך כל עוד מדינות ערב והרשות הפלסטינית ועזה במצב רעוע ומתפורר ובאופן שמסכן את ישראל לא ניתן לסמוך על כך שהם יודעים יותר טוב מה טוב עבורה, ובוודאי לא מה טוב עבורנו. זו לא ענישה קולקטיבית, אלא העדפה של זכויות מסוימות על פני החופש, ראה בכך נקודה מקיאווליסטית, השווה זאת לאיסור כניסה לשטח אש שפוגע בזכות לתנועה חפשית, אך תורם לזכות לביטחון. לגבי היחס בין אנטישמיות לגזענות אולי אנו רואים עין בעין, אך איננו מגדירים אותם אותו דבר, לדבריך הבעיה היא "פסילת אדם", לדעתי הבעיה היא "שנאה ורדיפה לא רציונלית" גם בלי פסילת אדם. טענתך שהתנ"ך לא מקובל לא צריכה להפריע לי, כיוון שהיהדות היא האמת וברור שהוא נותן לי את הזכויות שהוא נותן לי, את פעולותיי אולי אתווה בצורה מעט שונה ומתונה כדי לא לצאת שכרי בהפסדי. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י' בתמוז ה'תשע"ז • 15:47, 4 ביולי 2017 (IDT)
אני לא אתאיסט, אין לי שום דיון עם הדת בהעידר הכלים לאמת/להפריך. בכל מקרה לא נותר לי אלא לשוב ולהגיד שהנה ימים באים ואני אדע טוב יותר ממך מה טוב עבורך- וזכויותי יבואו לפני זכויותך. הרציונל שלי, הרציונל שלך, בדברים שלך נעדר כבוד עצמי-יושרה ונעדר כבוד הדדי- להניח לאנשים להיות "הטיפשים והמוגבלים" שהם. היעדר ההיכרות שלך שייתכן שאתה טועה ולא אמור להיות לך כלל ביטחון שאתה צודק, שהרי כמעט תמיד השיקול הישראלי והיהודי יגבר על השיקול הערבי והמוסלמי, כיוון שהיהודים חושבים בשביל הערבים...והרי הפער של כלכלה מערב אירופית ליהודים וכלכלה זמבית לערבים רק כדי ללמד עד כמה מסורים היהודים בעבור הערבים. אני לא רוצה להיכנס לדיון האנטישמי- אך היה בטוח שיש להם הסברים להכל, גם אם הם לא עקיבים עם המדע והמחשבה כולה, הם מספיק הגיונים עבור אקדמאים מדופלמים שאוחזים בעמדות שכאלה. אני לא אמרתי שום דבר מוחלט על התנ"ך, אני אמרתי שלערבים הוא לא אומר דבר, כמו שלקוראן אין שום חבות ונפקות עבורך.Dovole - שיחה 20:18, 4 ביולי 2017 (IDT)

דברים בשם אומרם[עריכת קוד מקור]

המשתמש המוזכר מטה, העלה ההודעה האמורה בדף השגרירות, כיוון שהדברים עוד נוגעים בזמן ובעניין, העברתי אותם הנה לעיון המתעניינים. Dovole - שיחה 21:27, 2 ביולי 2017 (IDT)

Feel free to repost if I'm in the wrong place. :-)

Comments and feedback on the planned international LGBT+ Wiki Loves Pride featured picture drive are welcome on the discussion page, see link.

The competition encourages high quality photographs from Pride events and other LGBT+ cultural related images to be released to Wikimedia Commons. The goal is to see a jump in the numbers of LGBT+ cultural related photographs nominated for Featured Picture status on all Wikimedia projects.

Help is needed to prepare a banner in your language! See banner translations.

Thank you! -- - שיחה 16:26, 22 באפריל 2017 (IDT)

ויקיפדיה:בודק/בקשות לבדיקה/המשחיתים מאנגולה ומרוקו[עריכת קוד מקור]

אני לא יודעת כמה ויקיפדים מודעים להתקפות הרבות שהווייקפדיה העברית וויקיפדיות אחרות חוות מספאמרים מאנגולה ומרוקו המעלים קבצי סרק לוויקיפדיה העברית. בסבב הראשון שהתרחש במרץ 2017, הם העלו סרטים ותמונות פורנוגרפייות.

הבעיה היא שהדיילים של הקרן, לא עושים דבר כדי לטפל בנושא ברמה גלובלית, מתניה לא זמין כעת ליד אינטרנט יציב כי הוא נמצא במקום כל שהוא בחו"ל. גם פניה שלו לדיילים האחרים שיטפלו בכך לא נענתה. אני מתכוונת להיכנס ל-IRC של הדיילים ולהפנות את תשומת ליבם לדף שקישרתי אליו וגם לדיון שפתחתי כאן. כל דייל נבחר על ידי קהילת הוויקיפדים הבינלאומית, לרבים כאן יש זכות הצבעה, בכוונתי לממש אותה בפעם הבאה בהצבעות Symbol oppose vote.svg נגד לדיילים הנוכחיים כשיעלו את עצמם שוב לבחירה. אני מקווה שנוספים כאן יעשו זאת. כל מי שמגיש את עצמו להרשאה מסוימת בוויקיפדיה, אם לדייל, ביורוקרט או מפעיל, אם אין בכוונתו להשתמש בהשראות שהוא קיבל מציבור העורכים, עדיף שיוותר על הרשאותיו. הם לא נועדו ליופי, אלא לתת עזרה לוויקיפדים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 15:55, 3 ביולי 2017 (IDT)

יפה אמרת. בעלי תפקיד בלתי פעילים עדיף שישעו את עצמם ולא ייצרו מצג שווא כאילו רבים ממלאים את התפקיד. אבל האם זו הבעיה במקרה הנוכחי? נרו יאירשיחה • ט' בתמוז ה'תשע"ז • 16:18, 3 ביולי 2017 (IDT)
כן, זאת הבעיה. יש לי ניסיון איתם בפניות לדף Steward requests/Global בבקשות חסימות גלובליות של בובות קש של יעל. יש תקופות שאני נאלצת להיכנס לצ'אט ב-IRC של הדיילים כדי להתריע בפניהם שיזיזו את עצמם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:29, 3 ביולי 2017 (IDT)
בסבב של מרץ הם חסמו חסימות גלובליות את חצי אנגולה ואת חצי מרוקו. מתניה היה פעיל בכך, אבל עכשיו הוא לא זמין. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:31, 3 ביולי 2017 (IDT)
חבל שזה המצב. נרו יאירשיחה • ט' בתמוז ה'תשע"ז • 16:34, 3 ביולי 2017 (IDT)
פניתי אליהם ב-IRC אחד מהם בשם User:Sjoerddebruin ענה לי. הסברתי לו מה מתניה עשה במקרה דומה. נקווה שיעשה משהו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 20:03, 3 ביולי 2017 (IDT)

בדיקה: 88fm מתעלמת ממוזיקה ישראלית ורשת ג' - מסטטיק ובן אל[עריכת קוד מקור]

50 הממתקים והחטיפים הנוסטלגיים ביותר[עריכת קוד מקור]

מעניין, על כל המוצרים של עלית כתוב "עלית" בכותרת, וחברות אחרות כמעט לא כתובות. פה חשדתי... ראובן מ. - שיחה 20:53, 5 ביולי 2017 (IDT)

"אל תגיעו לישראל"[עריכת קוד מקור]

צוטטנו בפסק דין ![עריכת קוד מקור]

אנא עיינו בפס"ד ת"א פלאש 90 בע"מ ואח' נ' י.י.מ.מ. אבטחה בע"מ ואח' "בשנת 2012 ,במהלך ביקורו בעיר הבירה, צולם סוֹלנה של להקת "Peas Eyed Black The) "שתרגום שמה ב ויקיפדיה העברית הוא, בי נשבעתי, " שעועית העין השחור –לוביה ), בכותל המערבי. "--‏Yoavd‏ • שיחה 14:50, 5 ביולי 2017 (IDT)

בדיקה באתר "נבו" מעלה 366 פסקי דין שבהם מוזכרת ויקיפדיה. דוד שי - שיחה 06:20, 6 ביולי 2017 (IDT)
ביזיון לשופטים. יואב ר. - שיחה 13:49, 9 ביולי 2017 (IDT)
השופט הזה הוא פיליטוניסט מבוזבז שמצא פורקן בכתיבת פסקי דין. עוזי ו. - שיחה 12:40, 6 ביולי 2017 (IDT)