ויקיפדיה:מזנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


תוכן עניינים

קיצור דרך: וק:מזנון, וק:מ

הצעה לשקילה מחדש של מדיניות רשימות פרקים[עריכת קוד מקור]

אני משתמש הרבה בויקי האנגלית כדי לנווט בסדרות שאני צופה בהם, בפרקים, בתאריכי השידור, בתקצירים ולפעמים גם בנתוני הצפייה. בדיקה קצרה כאן וגיליתי שבעבר עמלו מספר משתמשים על ערכים של רשימות פרקים, אך בשרשרת של הצבעות מחיקה הם נפסלו על הסף והקטגוריה של רשימות פרקים הוכחדה. כמו כן, מלבד בודדים אין ערכים על פרקים אייקונים כמו בויקי האנגלית. בעצתו של גילגמש, אני מבקש לשקול מחדש את מדיניות הויקיפדיה העברית בנושא ערכי פרקים ורשימות פרקים. עבר עשור מאז שנמחק הערך האחרון בקטגוריה, ואולי יש מקום לשינוי. בתודה, Ofekbs - שיחה 17:12, 9 בספטמבר 2015 (IDT)

אני תומך בשינוי המוצע. חלף זמן רב מאז הוחלט שלא להוסיף רשימות פרקים לוויקיפדיה (נערכו הצבעות מחיקה לכל הרשימות הקיימות והן נמחקו). נראה שכיום המצב מאפשר את פתיחת הרשימות האלה. כדאי לעשות בדומה לאנגלים בצורת טבלה עם תקציר בסיסי וכמה נתונים טכניים (תסריטאים/במאים וכו'). גילגמש שיחה 17:33, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
רק תנו אור ירוק ואתחיל לתרגם, מוזמנים להצטרף כמובן. צריך להחליט על קריטריונים לסדרות (שהרי לא נכניס כל סדרה שנוצרה), הכיוון הראשוני שלי הוא לסדרות כמו חברים וסיינפלד שהפכו להצלחה עולמית, ולסדרות ישראליות שהרי זה הייחוד שלנו בתור ויקיפדיה עברית. מחכה לאישור Ofekbs - שיחה 17:49, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
קודם כל בעד, ברור. לא כל כך אכפת לי אם זה יהיה ערך בפני עצמו או פסקה ענקית (אולי טבלה מוסתרת) בערך של הסדרה, העיקר שהמידע יהיה זמין. אבל נשאלת השאלה, אופק, מה עם המקורות? מותר לנו להעתיק מלוחות משדרים? מוויקיפדיה אנגלית? ומאיפה העתיקו שם? או שהם כתבו את זה בעצמם? ואם כן, אני כבר צופה מלחמת עריכה על כל פרק בכל סדרה ישראלית. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:54, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לגבי המקורות - סדרות שנמצאות בוויקיפדיה האנגלית יכולות לעבור תהליך של תרגום, אבל לגבי שמות של פרקים והתקצירים שניתנו להם בארץ, צריך לבדוק עם שירותי כבלים ולווין ואני לא יודע מה זכויות היוצרים במקרה הזה. Ofekbs - שיחה 18:13, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
זה לא רק כבלים ולווין. זה גם הרשות השניה, רשות השידור, אולי יהיו עוד. אין איזה ויקימומחה בזכויות יוצרים שיגדיר את המצב הנוכחי? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:19, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
אני נגד ערכי רשימה. פסקה עם טבלאות מוסתרות בערך הראשי זו פשרה הוגנת בעיני. יואב נכטיילרשיחה 17:56, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
תומך בשינוי, כולל ערכים נפרדים במקום רשימות ענק מוסתרות שרק מסרבלות בעיני את העניינים. אני חולם כבר זמן רב על ערך כזה לסדרה באפי. GHA - שיחה 18:01, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
אפשר כמובן גם טבלה נסתרת נגללת בתוך הפרק. זה נראה כמו פתרון טוב יותר. ככה לא יהיה פיצול ולא נריץ את הקורא בין שני ערכים. גילגמש שיחה 18:08, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לגבי טבלאות מוסתרות - אני אישית חושב שהן מסבכות את הערך סתם. באנגלית הערכים הנפרדים הצליחו יפה - יש הפניות לערכי רשימות פרקים. מי שירצה לדעת דברים על הסדרה - ילך לסדרה, ופרקים - לפרקים. ככה גם חוסכים ספוילרים מיותרים Ofekbs - שיחה 18:13, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
למה? זה דווקא יעיל מאוד. ראה מה עשיתי למשל במלחמת גאליה. לא יותר טוב מאשר להוציא את הרשימה החוצה ולהריץ את הקורא? גילגמש שיחה 18:15, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לא נראה יפה בעיניי ומקור לספוילרים בכל מקום. קליק אחד של סקרנות ונהרסה לך הסדרה, אין אחד שלא מכיר את התחושה הזו. באנגלית עשו את זה בצורה יעילה - ובאופן קבוע הקישור לרשימה נמצא בתבנית סדרה, איפה שכתוב את מספר הפרקים. מי שרוצה לדעת על הפרקים, יודע איפה לחפש. אין יותר מדי במה להתבלבל. Ofekbs - שיחה 18:20, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
למה שילחץ סתם? זה נגלל הרי. ואת הטענה הזאת אפשר להפנות גם לערך נפרד. מי שלא רוצה לדעת את תקציר הפרקים, פשוט לא לוחץ. גילגמש שיחה 18:22, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לא מצליח לדמיין איך זה נראה. יכול ליצור סקיצה קטנטנה שאוכל לראות מה הכוונה? באיזה מקום זה נמצא בערך, איך זה נראה וכו'. כדי לא לבזבז זמן של אף אחד מאיתנו - לדעתי יש הסכמה מספיקה. אפשר לנסות את פתרון הטבלה על ערך ניסיוני, עדיפות למעט פרקים יחסית או לשים רק חלק. Ofekbs - שיחה 18:23, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
תן לדיון להתפתח. דברים כאלה לוקחים זמן. גילגמש שיחה 05:21, 10 בספטמבר 2015 (IDT)
יהיה רע מאד אם תועתק לכאן המתכונת מהוויקיפדיה האנגלית. אני נכנסת מידי פעם לערכים על סדרות שם ובמקום לקבל מידע במה הסדרה עוסקת ומידע על העלילה, יש שם רשימה אין סופית של פרטים על כל פרק. יותר מידי עודף מידע שברובו טרחני ומשעמם ופעמים אני חושבת לעצמי הם כתבו כל כך הרבה אבל אין לי מושג מהי עלילת הסדרה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:09, 10 בספטמבר 2015 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── לאחרונה הכנסתי תיאור של הפרקים של היהודים באים שנמחק (אגב, הנוהל פה הוא למחוק משהו של מישהו אחר בגלל שזה לא נראה למישהו ואחכ לנהל על זה דיון? אולי שווה לפני המחיקה לעשות את הדיון ולא למחוק אוטומטית?). אני ממש לא רואה בעיה בתיאור פרקים, שקיים בצדק בויקיפדיה באנגלית ומי שזה מפריע לו יכול פשוט לדלג. האשורי - שיחה 08:01, 11 בספטמבר 2015 (IDT)

מנסה לדמיין את רעיון הטבלה הגוללת. מוסיפים פסקה נוספת בכל ערך? אם כן, מה כותרתה וכיצד היא נראית? Ofekbs - שיחה 14:54, 11 בספטמבר 2015 (IDT)
כן, תחת כותרת "עלילה" תהיה טבלה נגללת שבכותרת שלה יהיה כתוב "תקצירי הפרקים". לגבי השאלה של האשורי - אם ערך מסוים לא עומד בתנאי הסף, הוא עומד בתנאים למחיקה מהירה. במקרה כזה הערך נמחק ללא דיון כלשהו, אם כי בדרך כלל נהוג להודיע לכותב בעזרת תבנית. גילגמש שיחה 08:49, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
אעשה ניסיון, ואקח את מה שכתב האשורי על היהודים באים. אעשה אצלי טיוטה לאותו ערך עם תקצירי הפרקים ואעלה לכאן, נראה מה ייצא מזה. Ofekbs - שיחה 17:20, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

::::ניסיון לבנות תבניות של טבלת פרקים ורשימת פרקים לא עבר בהצלחה. לא הצלחתי להבין עד הסוף איך בונים תבניות ובמיוחד כאלה שיש להן שתי שורות שונות (פרטים/תקציר). יש מומחה שיכול לעזור? Ofekbs - שיחה 10:44, 14 בספטמבר 2015 (IDT)

בשעה טובה, יש גרסה ראשונית. הבעיה המרכזית כרגע זה שאני לא מצליח להכניס יותר מפרק אחד בתוך טבלה, ולכן אני צריך מומחה בתבניות שיעזור לי בזה. הצעות לשיפור? Ofekbs - שיחה 18:21, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
הסתכלתי וזה נראה מאד לא טוב. רשימת פרקים ללא כל תוכן אמיתי, לא ברור לי איך זה תורם לערך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:33, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
לא הבנתי ממש את השאלה שלך. ניסיתי את זה על היהודים באים כי היה כבר משהו מוכן, בעיקרון זה תורם לקורא תקציר ואינדקס מהיר לפרקי הסדרה. עושה סדר בראש למי שמתעניין בדברים האלה. תודה על הפידבק הנחמד Ofekbs - שיחה 18:43, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
לא כתבת שום דבר בתוך התקציר אז אי אפשר להתרשם מזה. גילגמש שיחה 18:44, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
כפי שכתבתי, אני לא רואה איך זה תורם. יש שם טבלה עם רשימה של שמות שלא אומרת דבר, זו ממש לא עלילה. אני מסופקת אם בכלל אפשר ליצור עלילה לתכנית טלוויזיה שכל פרק בה מורכב ממערכונים קצרים. היה עדיף במקרה הזה לתת כמה דוגמאות של מערכונים בטקסט רציף לא בטבלה כדי שמי שנכנס לערך יבין איך היא נראתה. לא הבנתי את ההערה לגבי הנחמדות, אם היא נאמרה בציניות אז צר לי, אבל כשמעלים דברים לדיון, צריך לדעת גם לקבל ביקורת בונה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:48, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
צריך לקבוע קריטריון למה זה "תקציר". בויקי האנגלית לדוגמה, תקציר נחשב לסיכום של כמעט כל הפרק, ואני נגד זה. תקציר צריך להיות כמו במדריכי השידורים שבטלוויזיה, קצר ולעניין ולא חושף יותר מדי פרטים. ראה מקרה:
תקצירי הפרקים
{{{עונה}}}
מס' בסדרה מס' בעונה שם הפרק בימוי תסריט תאריך שידור מקורי
1 1 השותפה של מוניקה ג'יימס בורוס דיוויד קריין, מרתה קאופמן 22 בספטמבר 1994
רייצ'ל בורחת מחתונתה ופוגשת את חבריה בבית הקפה. רוס מדוכא מגירושיו מאישתו, אך עדיין מאוהב ברייצ'ל.Ofekbs - שיחה 18:56, 14 בספטמבר 2015 (IDT)

כפי שכתבתי למעלה, הדוגמה של הוויקיפדיה האנגלית היא גרועה. אני Symbol oppose vote.svg נגד. במקום לכתוב את סיפור העלילה הם מייגעים בפרטי פרטים את סיפורו של כל פרק, כך שבאמת היא אפשר לדעת מהי העלילה עצמה. אני חושבת שעדיף לספר את סיפור העלילה ולא להתעסק בפרטי פרטים של כל פרק. תסתכל לדוגמה בערך שובר שורות. יש שם את הסיפור של כל עונה. עכשיו תאר לך שכל זה היה מפורק לפרקים פרקים, היה הופך את הקריאה בערך למייגעת ולא תורמת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:08, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
שוב לא מצליח להבין - את נגד כל הסיפור הזה? סיפורי העונות כתובים טוב אבל, במקרים שבהם אין קשר רציף בין הפרקים (כמו רוב הקומדיות, למשל - ראי את הטבלה שמעל) סיפור עונה לא יכול לתרום. כל הרעיון הזה של תקצירי פרקים הוא על מנת לעזור לצופה להתמצא בסדרה שבה הוא צופה, מבלי שייחשף לספוילרים כאלה ואחרים. מקרה אישי של חבר שלי, שהתחיל לראות סדרת מתח מצוינת, נכנס לויקיפדיה להסתכל מה שמו של שחקן מסוים ובום - כל סיפור העלילה - הלכה ההנאה מלצפות. Ofekbs - שיחה 19:18, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
ראיתי את התקציר הקצר שהוספת למעלה, זה נחמד, אבל לא ברור במה זה מועיל. אצל האנגלים הטקסט יותר גדול. גילגמש שיחה 19:28, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
לגבי הפונט - ידוע, התאמתי לעבודה עם הרזולוציה שלי. לגבי התקציר, מועיל במקרים שתיארתי למעלה, של התמצאות בסדרה. אשמח מאוד אם תעזרו למצוא מישהו שיסביר לי למה אי אפשר להכניס יותר מפעם אחת פרטי פרק בטבלה. Ofekbs - שיחה 19:32, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
אני Symbol oppose vote.svg נגד רשימות פרקים: רוב הסיכויים הם שנקבל או רשימת פרקים קטלוגית חסרת תוכן ממשי או טקסט ארוך ומפורט (ולרוב עילג) על כל פרט בכל פרק - דבר שיוביל למסת טקסט שיהיה לנו ולקוראים מאוד קשה (בלשון המעטה) להתמודד עימה. אם בכל זאת רוצים רשימת פרקים מפורטת, עדיף לעשות זאת בערך נפרד. הערך הראשי יהיה ערך אנציקלופדי על הסדרה עם הפרטים החשובים ותקציר העלילה, והערך מפורט יוכל להיות רשימת פרקים עם תקצירי כל פרק מבלי להעמיס על הערך הראשי מידע טפל ולעתים מיותר. ‏ MathKnight (שיחה) 19:37, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
אתה נגד הערך הנפרד? כי זה מה שהצעתי מלכתחילה. אני בעד ערכי רשימה מסוימים שעושים סדר בעיניים, פה זאת לא הדעה הרווחת. Ofekbs - שיחה 19:41, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
יש עוד התנגדויות. אין כאן רוב מהותי לשינוי הזה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:02, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
כן. לדעתי זה מיותר ויוסיף הרבה טקסט קטלוגי או טפל ברמה נמוכה. אך אם בכל זאת מתירים רשימות פרקים עדיף לעשות זאת בערך נפרד ולא כטבלה מוסתרת בערך הראשי על הסדרה. ‏ MathKnight (שיחה) 20:21, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
בקשר לאין רוב - בינתיים יש כפליים בעד מאשר נגד, נראה איך זה יהיה הלאה. ואופק, מה גרם לך לשים את התקציר מתחת לנתוני הפרק ולא בצד, כמו בטבלה נורמלית? נראה לי לא טוב. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:51, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
לכל המזרזים, תנו לדיון להתפתח. יגאל, העתקתי את מתכונת הטבלה/רשימה מהויקי האנגלית, כך זה עובד שם, כל אייטם זה שתי שורות. אם יש לכם רעיון אחר שנראה טוב יותר ויזואלית, לכו על זה. Ofekbs - שיחה 14:56, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
שום דבר יוצא נגדר הרגיל:
תקצירי הפרקים
מס' בסדרה מס' בעונה שם הפרק בימוי תסריט תאריך שידור מקורי תקציר
1 1 השותפה של מוניקה ג'יימס בורוס דיוויד קריין, מרתה קאופמן 22 בספטמבר 1994 רייצ'ל בורחת מחתונתה ופוגשת את חבריה בבית הקפה. רוס מדוכא מגירושיו מאישתו, אך עדיין מאוהב ברייצ'ל.
יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה 15:12, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
אני אישית מעדיף את המתכונת האנגלית, יותר נוחה ויזואלית. אבל אם על זה תקום ותיפול ההצבעה, מה שנוח לכם. Ofekbs - שיחה 17:35, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
גם אני מוכן לחיות עם שתיהן. פשוט נראה לי מכוער לפצל את זה לשתי שורות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:05, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
GA candidate.svg בעד חלש כל עוד התקציר הוא באמת תקציר ומסוכם במשפט-שניים קצרים ועניינים. שלא ייווצר מצב שנצטרך לפתוח ערך חדש על רשימת הפרקים, כמו פה: en:List of High School DxD episodes. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 19:19, 17 בספטמבר 2015 (IDT)
זו בדיוק הכוונה. תקציר ארוך מדי זה לא תקציר. Ofekbs - שיחה 20:07, 17 בספטמבר 2015 (IDT)

עדכון מצב - כרגע התבנית נראית כך:

{{{עונה}}}
מס' בסדרה מס' בעונה שם הפרק בימוי תסריט תאריך שידור מקורי
1 1 השותפה של מוניקה ג'יימס בורוס מרתה קאופמן, דיוויד קריין 22 בספטמבר 1994
רייצ'ל בורחת מחתונתה ופוגשת את חבריה בבית הקפה. רוס מדוכא מגירושיו מאישתו, אך עדיין מאוהב ברייצ'ל.


מבחינה ויזואלית לדעתי מצב של אייטם אחד שתי שורות נראה יותר טוב וגם מקביל לכל ויקיפדיה אחרת. הבאג המרכזי שלי כרגע הוא שאני לא יכול לכלול בטבלה יותר מפרק אחד - העלתי את הנושא באולם דיונים של התבניות ולא קיבלתי מענה בינתיים, אמשיך לחכות. צריך להחליט כיצד מציגים את החלוקה לעונות, שהרי בויקי האנגלית כל עונה היא פסקה וכאן מדובר על טבלה. לדעתי צריך פשוט לשים כותרת לטבלה של מספר העונה ("עונה ראשונה"). כשיהיה משהו שמיש אפשר להעלות להצבעה כאן או לנסות פיילוט בערך אחד ולאחר מכן להחליט כיצד ממשיכים. רעיונות או הצעות לשיפור? Ofekbs - שיחה 17:58, 19 בספטמבר 2015 (IDT)

אהבתי את הצורה החדשה. גילגמש שיחה 18:02, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
בכנות, אני לא מבינה מה זה תורם. אני חוששת שהתוספת הזאת תחליף את הפרק "עלילה" ונקבל רשימה של פרקים כזאת. מזה אי אפשר לדעת במה הסדרה עסקת. בעיני זה מייגע. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:53, 22 בספטמבר 2015 (IDT)
עמדותיך בנושא ברורות. כרגע אני מחפש מישהו שיעזור לי אך לשווא. מקווה לזרז את הפרויקט הזה ולהביא אותו להצבעה מיד אחרי החגים. Ofekbs - שיחה 22:51, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

מתקדמים, עם גרסה משופרת ולטעמי כמעט מוכנה לפיילוט. בעזרתו האדיבה מאוד של Kotz ניתן עכשיו להכניס פרקים / עונות בתוך הטבלה. ניסיתי את התבנית על ערך סדרה אהובה עליי, "סקנדל" שבה השימוש הוא רלוונטי. מוזמנים להתרשם ולהעיר הערות. כוונתי היא להחליט כאן סופית לגבי המדיניות ולא להיגרר להצבעות מיותרות. Ofekbs - שיחה 20:27, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

שם הפרק צריך להיות מאוד מודגש. כל השאר נראה לי בסדר גמור. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:35, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

בהתייחס לדוגמא משתמש:Ofekbs/סקנדל (סדרת טלוויזיה), אני מוצא שהיא אינה בעלת ערך אנציקלופדי; רשימה כזו, אם רוצים, מקומה בדף נפרד לדעתי. ‏«kotz» «שיחה» 20:51, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

מה הכוונה אינה בעלת ערך אנציקלופדי? ולגבי הדף הנפרד, זו הייתה ההצעה הראשונית שלי אבל הייתה יותר מדי התנגדות. Ofekbs - שיחה 21:15, 28 בספטמבר 2015 (IDT)
הרבה טקסט קטלוגי או טפל. שאינו בעל ערך להבנת המידע המהותי אודות הסדרה‏«kotz» «שיחה» 11:16, 29 בספטמבר 2015 (IDT)

אני חושב שיש גרסה מוכנה שניתן להשתמש בה בערכים ולשפר בהמשך בהתאם. אני מציע להחליט לגבי המדיניות כדי שלא אשקיע לשווא בתבנית שלעולם לא תהיה בשימוש. אפשר לעשות את זה בצורת הצבעה מסודרת, שהיא הפחות עדיפה לדעתי בגלל שכל שהצבעות יכולות להתהפך על קול אחד. אפשר גם לדון כאן באופן כללי אבל יותר מהיר, ולקבל החלטה שקולה. שיהיה בהצלחה! אני כמובן Symbol support vote.svg בעד Ofekbs - שיחה 23:50, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

סוגיה מלכותית[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. יש החלטה שנידרש לקבל בעתיד הנראה לעין. אליזבת בשנייה, מלכת הממלכה המאוחדת תהפוך בעוד קצת יותר משעתיים למונארך הוותיק ביותר בהיסטוריה של הממלכה. אני מאחל לה אריכות ימים, אבל קרב היום שבו בנה, צ'רלס, הנסיך מוויילס, יהפוך למלך. תוך שעות, אבל אולי גם ימים, הוא יבחר לעצמו שם מלכותי. כנראה שהשם יהיה ג'ורג' השביעי, אבל גם צ'רלס השלישי בא בחשבון. אני מציע שנקבל החלטה עקרונית שעד להחלטה רשמית על השם לא נשנה את שם הערך של צ'רלס. אפשר ליצור שני דפי הפניה, אחד צ'רלס השלישי, מלך הממלכה המאוחדת והשני ג'ורג' השביעי,מלך הממלכה המאוחדת. אני יודע שכרגע זו סוגיה שנראית מיותרת, אבל כשזה יקרה נהיה ערוכים. דעתכם? GHA - שיחה 17:22, 9 בספטמבר 2015 (IDT)

זאת באמת סוגיה מיותרת. כשנגיע לגשר, נחצה אותו. גילגמש שיחה 17:34, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
ואולי הוא יוותר על הכתר לטובת בנו? אני סבור שכרגע מיותר לנחש שמות וליצור הפניות. כשיהיה שינוי רישמי נשנה גם אצלנו. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:04, 10 בספטמבר 2015 (IDT)
יונה, בדיוק לזה התכוונתי. הפניות התכוונתי ליצור רק בתקופת הביניים שתארך שעות או ימים, לא כרגע. הכוונה היא שלא ייעשה שינוי בשם הערך עד להודעה רשמית. לגבי ויתור על הכס, להערכתי זה לא יקרה... GHA - שיחה 08:18, 11 בספטמבר 2015 (IDT)
מי יודע אולי אליזבט השנייה תמלוך עוד 10 שנים וכל הדיון הזה שמקומו לא במזנון, יישכח. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 14:48, 11 בספטמבר 2015 (IDT)

הודעות למשתמשים עם שמות פוגעניים[עריכת קוד מקור]

שלום,

יש אנשים שיוצרים חשבונות עם שמות שאין כל ספק שהם פוגעניים, ושלא נוצרו כדי לתרום, אלא כדי להציק למשך כמה דקות עד שייחסמו. הם אכן נחסמים, אבל המפעילים מכבדים נהלים ושולחים להם הודעת חסימה לדף השיחה.

כבודו של הנוהל במקומו מונח, אבל התוצאה היא שזה מנציח את שמות המשתמש המגעילים שלהם במרחב שיחת משתמש. מצאתי בקלות כמה עשרות כאלה (אני בכוונה לא מקשר), ואולי מדובר אפילו במאות או אלפים.

זה הכרחי?

אנחנו כבר נוהגים למחוק ללא רחמים את שמות המשתמש שלהם מהעריכות שעשו, וטוב שכך, אבל מנגד, מנציחים אותם בדפים שלמים, אף אם נחבאים למדי, ועדיף לכתחילה לא ליצור אותם.

אפשר פשוט לא לשלוח את ההודעה הזאת לדף השיחה של החוליגן ולהסתפק בכך שהוא יראה את ההסבר לחסימה כשינסה לערוך (אם בכלל ינסה). את הדפים הנוכחיים אני ממליץ למחוק - אין בהם כל צורך.

אם מישהו משום-מה חושב שכן צריך לשלוח הודעות כאלה, הייתי ממליץ להבנות להם מנגנון השמדה עצמית, כך שבוט יזהה אותם אחרי חודש וימחק אותם, אבל זאת מורכבות לא נחוצה - עדיף פשוט לא ליצור אותם. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 08:05, 11 בספטמבר 2015 (IDT)

אתה צודק מאד. פשוט לחסום וזהו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 08:23, 11 בספטמבר 2015 (IDT)
בעיקרון אתה צודק. נוהל לא טוב צריך לשנות, או לקבוע לו חריגים. בכל מקרה כדאי להפעיל את חוק ההגיון, אבל אז יכולים לבוא אליך בטענות שאתה מפר נהלים. אגסי - שיחה 11:48, 11 בספטמבר 2015 (IDT)
אני מסכימה עם אמיר וחנה, ולאגסי - העיקרון הוא שכל נוהל וכלל נתון לשיקול דעת ולשינוי, לאחר דיון. שום דבר איננו חקוק באבן וכל עוד מפעיל איננו משתמש בהרשאותיו להפרת כללים שרירותית, איש לא יבוא אליו בטענות.שלומית קדם - שיחה 19:39, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
במה ה"הנצחה" כאן? אז אני שם הודעת חסימה למשמש בשם "קקי קקי". ההודעה הזאת תהיה שם גם עוד עשר שנים, אבל מי יראה אותה? למה שמישהו יחפש במיוחד דף שיחה כזה? אני שם הודעה על חסימה בשביל שהילד יבין שכבר טיפלו בו ואפשר לעבור לשחק באתר אחר. Corvus,(שיחה) 19:44, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
מציע למחוק כל זכר גלוי של משתמשים עם שם פוגעני הפוגע במישהו ספציפי (רשום או לא). יש כאלה 10 לדוגמה רק מהימים האחרונים, ואני בטוח שהמשתמש התורם ששמו נוצל ליצירת החשבונות עם השמות הפוגעניים לא נהנה לראות שמות אלו (מופיעים ברשימת החסומים הגלויה לדוגמה). חזרתישיחה 20:11, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
כידוע לי אין אפשרות טכנית למחוק קיום שם משתמש כלשהו ברמה שהוא אפילו לא יופיע ברשימת חסומים. Corvus,(שיחה) 20:16, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
שם משתמש פוגעני אפשר לשנות, למשל ל„משתמש3839611”, אבל זה צעד נוסף, שחבל להשקיע בזה זמן.
מה שאני מציע הוא לחסוך את הצעד המיותר של שליחת ההודעה לדף השיחה. אומנם זה לוקח רק כמה שניות, אבל גם בהן אותו המפעיל יכול לעשות משהו מועיל יותר (ולו רק לקום מהכיסא ולהתמתח). --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 15:12, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

לגבי איזכור נתוני צפייה ביוטיוב בערכים של שירים ואמנים כדרך להמחיש הצלחה של שיר או אמן[עריכת קוד מקור]

בעקבות מספר פעמים שראיתי את נתוני הצפייה המופרזים שיש לשיר דרך השלום של פאר טסי, וכן של גמבה סטייל של שרוטונים (עשרות מיליוני צפיות למרות שאף אחד בחו"ל לא מכיר אותם, ואין עליהם מידע באנגלית בגוגל כלל, ובמדינת ישראל יש רק 8 מיליון תושבים), כמו גם חיפושים שלי בגוגל בנושא זיוף נתוני צפייה ביוטיוב, הן בעברית והן באנגלית, הגעתי למסקנה כי נתוני צפיות ביטיוב אינן מקור אמין למדידת הצלחה של שיר או של אמן (אני די חושב שהצלחת השיר דרך השלום של פאר טסי, נגרמה ממספר הצפיות הגבוה שהזמר או ההפקה שלו יצרו, ולא מזה שהרבה אנשים אהבו את השיר וצפו בו ביוטיוב וכתוצאה מכך, מספר הצפיות שלו גדל, כל זאת בנוסף לעובדה שמדובר בשיר נטול וידאו שאיננו וידאו קליפ, ושרוב האנשים יעדיפו לקנות אותו או לשמוע אותו ברדיו מאשר להאזין לו ביוטיוב אם אין בו וידאו, וככזו ההצלחה היא מבויימת). יש מספר לא מובטל של זמרים בינלאומיים שניפחו את נתוני הקליפים שלהם, וכתוצאה מכך הגיעו לקרוב או למעל למיליארד צפיות. אם לפני שנה רק ל-Baby ול-Gangnam Style היו מעל למיליארד צפיות (ויש מקורות רבים בגוגל שטוענים שהנתונים שלהם מזוייפים), כיום יש עשרות קליפים כאלו.

על כן אני חושב שכדי לשנות את המדיניות בערכים על שירים וזמרים בויקיפדיה, כך שלא יוזכרו בהם נתוני הצפייה שלהם ביוטיוב, אלא אם כן יש להם חשיבות ממשית (כמו במקרה של Gangnam Style), כדי למנוע הטעייה. זור987 - שיחה 16:17, 11 בספטמבר 2015 (IDT)

אני חושב שזאת הצעה טובה. גילגמש שיחה 19:43, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
זו בעיה רצינית שמצריכה מחשבה, בעיקר כשמדובר בנימוק חשיבות המתבסס על המספרים האלה. עם זה, אי אפשר להתעלם מהמספרים בערכים כמו של גנגנם ושל טסי, בין אם המספרים אמיתיים ובין אם מנופחים, כי זו הסיבה הבולטת לפרסום שלהם. נרו יאירשיחה • כ"ח באלול ה'תשע"ה • 22:09, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
כדי שהדיון יהיה מועיל צריך קישור לכתבה/מחקר רציניים שעוסקים בנושא של תופעת זיוף צופים. אני לא חושב שיש מקום להימנע מציון מספרים של עשרות ומאות מיליוני צפיות (כמה כבר אפשר לזייף), במספרים אחרים ובסיטואציות אחרות אולי כן יש מקום לדון על כללים לכך. אליסף · שיחה 22:14, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
הכתבה הזאת [1] גילתה לי שהתופעה הזאת קיימת והיא אפילו טוענת שזה לא סביר שיהיו מיליוני צפיות לסירטון שנצפה במדינה עם 7 מיליון תושבים, והיא הכתבה שהביאה אותי לזיהוי מספר הצפיות של טסי כמזוייף כל כך מהר. יש גם את הכתבות האלו: [2][3][4]. בחיפוש בגוגל באנגלית מצאתי את [1][2][3], ויש עוד כתבות וסירטונים בנושא בחיפוש באנגלית. אם יש צורך להציג את מספר הצפיות של שיר מסויים כי יש לו חשיבות, במידה והוא מזוייף, אפשר לציין זאת. בקליפים ישראליים קל מאוד לזהות אם המספר מזוייף. אם לסירטון יש מספר צפיות גבוה ביחס לתושבי מדינת ישראל, ניתן להשיג מסקנה מיידית שהנתון מזוייף. זור987 - שיחה 07:45, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
אני חושב שאלה טענות כבדות משקל. אנו לא יכולים להתעלם מהן. ההצעה לא לכתוב באופן גורף נתוני צפייה ביוטיוב ולא להסתמך עליהם בדיוני חשיבות נראית לי סבירה לאור הממצאים. באותה הזדמנות כדאי אולי להחליט שלא לציין את מספר העוקבים בפייסבוק (לחיצות like). אני עצמי עוקב אחרי פוליטיקאים רבים שאני לא מזדהה עם עמדותיהם רק כדי לדעת מה חושבים במחנה השני. אין לפרש את לחיצת הלייק שלי כהבעת תמיכה. גילגמש שיחה 08:46, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
אני חולק עליך. זה בערך כמו לא להציג זכיות במדליות, רק כי יש ספורטאים שמצליחים להשתמש בסמים ולעבור את הבדיקות. מספר הצפיות ביוטיוב הוא נתון משמעותי לעניין קידום השיר ולחלוקת עוגת הפרסום, ללא תלות בשאלה מאחורי כמה מהקליקים עומד אדם שמעוניין לצפות בשיר, ומאחורי כמה עומד אדם שעבדו עליו או קוד שהושתל בשרתי ספקיות האינטרנט (טענה שאם יש בה מן האמת, השלכותיה חמורות ביותר). אנחנו לא קובעים שהשיר פופלרי, אלא רק מדווחים על מספר הצפיות. כנ"ל ומכל שכן לגבי פייסבוק. חוץ מזה, מעקב אחרי דף פייסבוק זה לא אותו דבר כמו סימון "אהבתי". בברכה, גנדלף - 09:57, 13/09/15
יש פה כמה סוגיות נפרדות. נימוק בדיון חשיבות (כאמור אני מסכים עם זור ומתנגד לזה כנימוק העיקרי); אזכור מספר גבוה במיוחד בערך (אני בעד); מספר עוקבים גבוה בפייסבוק (בעד). נרו יאירשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ה • 10:09, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
זה לא כמו זכיה במדליה. מדובר בפרט זניח במרבית המקרים. לכן, אפשר פשוט לוותר על זה וזהו זה. גילגמש שיחה 20:16, 17 בספטמבר 2015 (IDT)
זה שיש זיופים לא אומר שהכל זיופים. אני מתיחס לנתונים האלה כמו נתוני הצפייה בוויקיפדיה, חלק מסוים הוא בוטים ולא בני אדם, אבל זה לא אומר שהנתונים הם לא אינדיקציה לפופולריות. פשוט לא ברמה של צפייה=אדם השקיע מזמנו וצפה בקליפ כולו/קרא את הערך כולו.
לפעמים אפשר לוותר על זה אבל בערכים מסוימים זה פרט חשוב. למשל אין מקום להסיר את עניין הצפיות בערך גנגנם סטייל. במקרים שמדובר בפחות ממיליון צפיות זה נתון מיותר ואני מעדיף נתונים של מספר המיליונים ולא ברזולוציה נמוכה יותר שמצריכה עדכון כל יומיים.
לגבי הטענה של אליסף "כמה כבר אפשר לזייף" אם נעזרים בכלים אוטומטיים - אינסוף. השאלה היא כמה כבר אפשר לצפות, לזייף אפשר אולי ללא הגבלה או בהגבלות מזעריות יחסית. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 00:57, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד הכתבות על זיופים הם עצמם מפוקפקות לגמרי, נטולות מחקרים רציניים. והטענות שלהם בחלקם מגוחכות לדוגמה איך יכול להיות שבמדינה כמו ישראל שיש בה 8 מיליון תושבים זוכה השיר לבערך 20 מיליון צפיות. התשובה היא כל כך פשוטה בימינו שלכל נער או אפילו ילד ישנו טלפון חכם, ולמרביתם חיבור מהיר לרשת. ישנו חלק נכבד שאת כל המוזיקה שלו צורך ביוטיוב. מספיק שכמה עשרות אלפי נערים ישמעו בסוף יום הלימודים את השיר דרך השלום למשך חודש והגעת למספרים גבוהים.--יעלי 1 - שיחה 01:26, 20 בספטמבר 2015 (IDT)

הגדלת התמונות בטור השמאלי של העמוד הראשי[עריכת קוד מקור]

לפני שנים רבות נקבע שרוחב התמונות בטור השמאלי של העמוד הראשי יהיה 100 פיקסלים. מאז גדלה הרזולוציה של המסכים הנפוצים לפחות ב-50%, ולכן אני מציע להגדיל בהתאם את רוחב התמונות בטור השמאלי ל-150 פיקסלים. התיקון יצריך מעבר של בוט על כל התבניות שמוצגות באזור זה. דוד שי - שיחה 02:12, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

אם זה לא משפיע לרעה על לפטופים, טבלטים וסמרטפונים. חזרתישיחה 06:31, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
גם בכל המכשירים האלה הרזולוציה גבוהה, והתצוגה טובה גם בגודל תמונה של 150 פיקסלים. דוד שי - שיחה 17:22, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
אתייג את משתמש:ערן. גילגמש שיחה 19:45, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
Symbol support vote.svg בעדOvedcשיחהאמצו ערך יתום! 14:16, 17 בספטמבר 2015 (IDT)
ראו את עמוד ראשי לעומת ויקיפדיה:עמוד ראשי/תמונות רחבות (נוצר באמצעות מיוחד:פריסת תבניות). מה דעתכם? ערן - שיחה 14:29, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
במבט מהיר – נראה טוב מאוד. חזרתישיחה 14:46, 27 בספטמבר 2015 (IDT)

סיוע בפתרון באג של גוגל[עריכת קוד מקור]

מזה מספר חודשים מנוע החיפוש של גוגל לא מאנדקס ערכים חדשים בוויקיפדיה העברית המכילים את התו גרש. כך למשל כל ערך המכיל את השמות ג'ון, ג'רמי, רוג'ר, ג'ונתן פשוט לא יהיה קיים בתוצאות החיפוש של גוגל. פניתי במשוב לחברה אך ללא הואיל. אשמח אם מישהו יכול לסייע בהעלאת המודעות לבעיה, תודה. ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 17:49, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

כדאי לתייג את המומחים הטכניים שלנו משתמש:ערן ומשתמש:Matanya. ‏ MathKnight (שיחה) 18:09, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
זו בעיה כאובה שלפני כחודש אוזכרה בויקיפדיה:דלפק ייעוץ#הופעה של ערך חדש בחיפוש של גוגל ולפני כן בשיחת משתמש:ערן#עזרה בפתרון תעלומה . אגסי - שיחה 18:34, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
תודה, לא שמתי לב לדיון הקודם בדלפק הייעוץ. מעניין שחרף ריבוי הפניות טרם נפתר הבאג ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 18:45, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
זה באג במנוע החיפוש גוגל שלא קשור לוויקיפדיה או לתוכנה שמריצה את ויקיפדיה. אפשר להשתמש במנוע החיפוש המצוין של חברת מיקרוסופט, Bing שלא סובל מבאגים כאלו ומאנדקס גם דפים עם ' בשמם. ערן - שיחה 19:11, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
כן בטח ערן. מיד אני מחליף את דף הבית. בעצם אני מתלבט בין בינג לאלטה ויסטה. ראובן מ. - שיחה 19:18, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
השאלה מה יעשו גולשים שלא מבקרים במזנון שלנו. חיפשתי את אנג'לה פלזנס בבינג בעברית ולא מצאתי כלום. אגסי - שיחה 19:25, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
גם בערך שפתחתי מיקה בז'ז'ינסקי הבאג קיים. ‏Archway שיחה 19:59, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
אתם בטוחים שזה באג של גוגל? בתור מי שמשתמש במנוע חיפוש אחר שמשתמש כמקורות בבינג, יאנדקס ועוד, נראה לי שזו מזימה של גוגל, בינג ועוד כמה, או שאולי דווקא באג של מדיהוויקי. ניסיתי לשאול גם שם. Tzafrir - שיחה 21:05, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
נקודה נוספת: בדיון שם מתייחסים רק לערכים שמתחילים ב"ג'" או בז'". בדקתי ערכים חדשים עם גרש במקומות שונים (לדוגמה: ברייטון ביץ') והם עדיין לא מופיעים אצל גוגל. Tzafrir - שיחה 21:15, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

ערן - שיחה 09:04, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

הפניתי לכאן ויקיפד לשעבר שעובד בגוגל. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 18:46, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
נמסר לי שנפתח באג בנושא. אני לא רואה שום דבר שוויקיפדיה העברית תוכל לעשות מעבר לכך (פרט אולי ליצירת הפניות מהצורה בלי הגרש. פתרון שמהיכרותי עם הקהילה לא יהיה מקובל עליה). אני מעריך שעכשיו כשגוגל יודעים על הבעיה (יצויין שהם ידעו עליה גם לפני הפניה שלי, אבל עכשיו היא תועבר בערוץ נוסף) הם יפתרו אותה. אם לא, אפשר יהיה לערב את אנשי קרן ויקימדיה שבטוח מכירים אנשים בחלונות היותר גבוהים של גוגל ויוכלו ללחוץ מלמעלה. במידת הצורך, אני מתנדב למצוא עם מי צריך לדבר בקרן ויקימדיה ולהפעיל אותו, אבל היות ואני לא ממש עוקב כאן, אצטרך שמישהו יזכיר לי בדף השיחה שלי במידה והבעיה לא תפתר. כאמור, פרט לכך, אני לא חושב שיש מה לעשות ולדעתי אפשר לארכב את הדיון הזה. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 20:56, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
בשולי הדברים - אני מציע לא לזלזל במנועי חיפוש שאינם גוגל. אמנם אין לי ניסיון עם שימוש במנועי חיפוש אחרים, אבל כלי התרגום של בינג עולה על זה של גוגל בכל הזדמנות שאני בודק אותו. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 20:57, 19 בספטמבר 2015 (IDT)

תבנית לביקורות של אלבומים[עריכת קוד מקור]

מאחר ובוויקיפדיה האנגלית יש כזו לכל ערך על אלבום כמעט, ומאחר ותבנית כזו מוסיפה מידע שימושי מאוד על האלבום (מאפשר להסיק את איכות האלבום), תהיתי אם כדאי ליצור כזו גם בעברית. דוגמא: (אנ') (פסקה שלישית) Theodor2001 - שיחה 19:28, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

כאן לא המקום להציע תבניות חדשות. המקום לכך הוא אולם הדיונים של התבניות. גילגמש שיחה 19:44, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
שנמצא ב...? Theodor2001 - שיחה 19:52, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
Theodor2001: ויקיפדיה:תבנית/אולם דיונים. קישור אליו אפשר למצוא, בין השאר, בויקיפדיה:תבנית ובויקיפדיה:שער הקהילה (שמקושר מהצד). בברכה. Tzafrir - שיחה 20:33, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
Theodor2001, יש לנו כבר תבנית כזאת: {{דירוגי אלבום}}. דיידרים - שיחהפרויקט טיילור סוויפט • 21:34, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
בנוגע לתבנית הזו, איך מבטלים את ההפניה האוטומטית שנוצרת עם כל דירוג? אם אני שם תבנית הפניה אחרי הדירוג, נוצרות לי שתי הפניות: אחת ריקה ובלתי ניתנת למחיקה ואחת רגילה.

קיטרוג בוויקיפדיה בעברית[עריכת קוד מקור]

מדיניות הקיטרוג בוויקיפדיה בעברית מעולם לא הייתה מוגדרת בצורה מאד ברורה, ולדעתי המדיניות שהתגבשה כ"תורה שבעל פה" צריכה להשתפר.

נקודה ראשונה: קיטגור אינו סיווג[עריכת קוד מקור]

במקרים רבים, אנחנו נוהגים להתייחס לקטגוריות בתור מעין גושפנקה שמאשרת שלנשוא הערך יש תכונה מסוימת (דיונים בשאלה האם לשייך ערך על אישיות מסוימת לקטגוריה "להט"ב" או "שמאל רדיקלי", או ערך על יישוב לקטגורית "התנחלויות" וכן הלאה). במילים אחרות, אנו מתייחסים לקטגוריות פחות ככלי עזר לניווט, ויותר כדרך "לסמן" את מושא הערך כ"שייך לקבוצה X".

לדעתי, התייחסות כזו לקטגוריות לא עושה שימוש טוב בכלי, ולא משרתת את הקוראים באופן הטוב ביותר האפשרי. אמחיש את כוונתי בעזרת דוגמה מהערך המומלץ של היום - בוכנוואלד. מתברר שיש לנו קטגוריה:אסירים במחנה הריכוז בוכנוואלד. כמובן שמחנה הריכוז בוכנוואלד בעצמו אינו "אסיר במחנה הריכוז בוכנוואלד", ואם מתייחסים לקיטרוג כסוג של סיווג, הערך לא צריך להשתייך לקטגוריה. עד לפני זמן קצר (כשהוספתי את הקטגוריה לערך), הערך אכן לא היה חבר בקטגוריה הזו.

הרי אם חושבים על שיוך ערך X לקטגוריה Y בתור הצהרה "המושג X הוא מסוג Y", אז באמת אין מקום לקטרג את מחנה הריכוז עצמו כאילו היה אסיר במחנה.

מצד שני, ברור לגמרי שקישור לקטגוריה שמרכזת ערכים עם אסירים במחנה הוא דבר מועיל מאד בערך שעוסק במחנה עצמו. בהחלט יתכן שקורא שמעיין בערך "בוכנוואלד" ירצה לדעת שאפשר למצוא בוויקיפדיה רשימת ערכים על אנשים שהיו אסירים במחנה, ועשוי אולי גם לרצות להציץ בחלק מהערכים הללו. מצד שני, מי שמעיין בקטגוריה של האסירים, בוודאי ייצא נשכר מקישור מדף הקטגוריה לערך על המחנה עצמו.

הדוגמה הזו היא אחת מיני רבות. אוסיף עוד כמה: יש לנו קטגוריה:שירי דודו ברק, אבל הערך דודו ברק לא שייך לקטגוריה. יש קטגוריה:ספרי דויד גרוסמן, אבל דויד גרוסמן לא בקטגוריה. לדעתי ברור לחלוטין שמי שמעיין בערך על גרוסמן ייצא נשכר מקישור לקטגוריה בתחתית הדף - רוב הקוראים לא יודעים לבדוק אם קטגוריה כזו בכלל קיימת, ואיך להגיע אליה. גם אלו שיודעים, החיפוש הוא מסורבל בהרבה - לדעתי זה שקוף לחלוטין שהערך דויד גרוסמן חייב להיות בקטגוריה:ספרי דויד גרוסמן. לא הצלחתי לחשוב אפילו על סיבה אחת למה לא, פרט לפורמליזם חסר התועלת שמסתכל על קיטרוג כסיווג.

 • הצעה ראשונה: קיטרוג אינו סיווג. אם יש לקטגוריה מסוימת "ערך אב", יש להוסיפו לקטגוריה. בדוגמאות שלעיל הכוונה ב"ערך אב" לבוכנוואלד, דודו ברק ודויד גרוסמן. בקטגוריה:ישראלים שהיגרו להולנד "ערך האב" הוא הולנד, אבל לא ישראל: אם ניתן לערך "ישראל" להכיל אלפי קטגוריות, יאבד הקיטרוג מערכו.

נקודה שנייה: המלחמה בקיטגור כפול[עריכת קוד מקור]

זו נקודה עדינה יותר: יש כנראה מספר אופטימלי לערכים בקטגוריה, ומספר אופטימלי לקטגוריות בערך. כדי לצמצם את המספרים, אנו עושים שימוש בקטגוריות משנה. למשל, יש לכך סיבה טובה: לו הוספנו כל מדען לקטגוריה:מדענים, הקטגוריה הייתה מתנפחת להרבה אלפי, אולי עשרות אלפי ערכים, ומאבדת את ערכה.

מצד שני, בוויקיפדיה בעברית אנו נוהגים בפנאטיות יתרה ב"מלחמתנו" נגד הקיטרוג הכפול. אתן דוגמה מקטגוריה:מדענים דנים. לקטגוריה זו שלוש קטגוריות משנה (פיזיקאים, כימאים, ואסטרונומים דנים), ועוד שמונה דפים בהכללה ישירה (שניים מהם חמקו מהמצוד אחרי קיטרוג כפול, ושייכים גם לאחת מקטגוריות המשנה). במקרה הזה, הקורא היה נשכר לו היינו כן נוהגים בקיטרוג כפול - בדף הקטגוריה הראשית היינו רואים שלוש קטגוריות משנה, ועוד כ-17 ערכים (במקום 8 היום), כך שיכולנו לראות במבט אחד את רשימת כל הערכים בוויקיפדיה בעברית שעוסקים במדענים דנים. קל למצוא עוד דוגמאות רבות בהן קיטרוג כפול היה טוב יותר מאשר בלעדיו.

 • הצעה שנייה: להכריז שקיטרוג כפול אינו "טומאה", ולקבוע הנחיות סבירות מתי יש להשתמש בקיטרוג כפול ומתי להימנע ממנו, במקום הכלל הנוכחי שאומר פחות או יותר "כשמוסיפים ערך לקטגוריית משנה יש להסירו מקטגוריית האב, בלי להתחשב בשאלה כמה ערכים יש בקטגוריית המשנה ובקטגוריית האב, ולכמה קטגוריות הערך עצמו כבר שייך".


 • ולקינוח, הצעה שלישית: ההצעה היא שמתנדב או מתנדבים ייסדו "קבוצת עבודה", שבעזרת דיון פתוח תדון במדיניות הקיטרוג בוויקיפדיה בעברית על כל היבטיה, בין אם מדיניות כתובה או "תורה שבעל פה". בסיכום הדיון תנסה קבוצת העבודה לגבש מדיניות חדשה (אלא אם כן מסקנת הדיון תהייה שהמדיניות הקיימת היא הטובה ביותר האפשרית), ותביא אותה להכרעת הקהילה.

קיפודנחש 21:48, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

לנקודה הראשונה יש גם פתרון אחר: אפשר להסביר על הקטגוריה בתוך דף הקטגוריה. ר' מה שהוספתי לקטגוריה:אבירי מסדר הפיל. לעניין הקטרוג הכפול: האם נצטרך להוסיף לברהה גם את הקטגוריות קטגוריה:דנים, קטגוריה:אצולה, קטגוריה:אסטרונומים ועוד? Tzafrir - שיחה 22:10, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
קיטרוג או קטלוג? חזרתישיחה 22:16, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
קיטגור. עוזי ו. - שיחה 22:18, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
Tzafrir: לנקודה הראשונה: לא, זה לא עונה על הצורך. למי שקורא את הערך מסדר הפיל אין שום דרך לדעת שיש בוויקיפדיה בעברית קטגוריה עם ערכים על אישים שהם חברים במסדר. הערך מסדר הפיל שייך היום לקטגוריה אחת ויחידה. הוספת קטגוריה נוספת, שמספקת קישור לרשימת אביר המסדר הייתה מהווה שיפור, ועל הדרך גם מספקת את הקישוריות הזו בשני הכיוונים. לשאלתך על הקיטרוג הכפול: לא ניסיתי לומר שקיטרוג כזה מועיל או נחוץ בכל המקרים, אלא רק שלפעמים הוא מועיל, והמלחמה בו מזיקה. תשובות ספציפיות לשאלותיך תלויות במקרה: למשל, אם יש לנו מאות או אלפי ערכים העוסקים בדנים, אז כנראה לא רצוי להוסיף את ברהה לקטגוריה:דנים. לעומת זאת, כן היה עדיף להוסיף את כל אחד משבעת הערכים שנמצאים בקטגוריות המשנה של קטגוריה:אינדונזים (להדגשת הנקודה, יש גם תת-תת-קטגוריות, כדי להכיל את השפע העצום של 7 ערכים) לקטגוריית האב. לכן הצעתי שקבוצת עבודה תנסה לגבש כללים מתקבלים על הדעת. הקיטרוג אינו אידאולוגיה, אלא בסך הכל כלי עזר, והעיקרון היחיד צריך להיות "מה מביא יותר ערך לקוראים, ומקל על הניווט". זו שאלה דומה לשאלות אילו מילים בערך כדאי להכחיל, מה כדאי לשים ב"ראוגם", וכן הלאה. התשובות לכל השאלות הללו צריך לנבוע מהעיקרון של תועלת לקוראים. קיפודנחש 22:44, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
כדי להוסיף מהערך קישור לקטגוריה: תחת ראו גם להוסיף: ערכים על אבירי מסדר הפיל. Tzafrir - שיחה 22:58, 12 בספטמבר 2015 (IDT)
למה להמציא את הגלגל מחדש? הייתה הצבעה בפרלמנט והוחלט שיש לאפשר קטלוג כפול. ראו פרטים בדף ההצבעה. גילגמש שיחה 23:09, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד 3 ההצעות של קיפדונחש. כולל ההצעה שלישית, לפיה קבוצת חברים שכוללת בעיקר את אלה שנוהגים לעסוק בנושא קטגוריות, ידונו בנושא, יביאו בחשבון גם מה שמקובל בוויקיפדיות המובילות, ויביאו לכאן הצעה מגובשת. זו גישה מקצועית לטעמי. אגסי - שיחה 01:45, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

אני נגד קיטגור כפול, בין השאר דווקא בגלל שהחזרות בחיפוש דרך דף הקטגוריה הראשית מאריך את הזמן שלוקח לי למצוא את כל הערכים הרלוונטיים. במקרה של קטגוריה שיש בה, לארך זמן, 7 ערכים, לדעתי עצם חלוקתה לתת קטגוריות ועוד לתת-תת קטגוריות מיותרת ומזיקה. בברכה, גנדלף - 02:50, 13/09/15
הערותי:
 • למילה קיטרוג יש משמעות ברורה בעברית, זו פעולתו של הקטגור, זה שעליו אנו מבקשים "הס קטגור וקח סנגור". כיוון שכך, אני תומך בהצעתו של עוזי, לפיה פעולת השיוך לקטגוריות היא קיטגור, הנגזרת מהפועל המרובע "קטגר". תחזקנה ידי אחינו המקטגרים, ולוואי ולא יהיה צורך במקטרגים.
למה להמציא את הגלגל? המינוח הוא "לקטלג", ראו ויקיפדיה:קטגוריה. לא נתקלתי (עד עכשיו) במונח "לקטגר". חזרתישיחה 10:26, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
לקטלג נגזר מקטלוג, לא מקטגוריה. אין אפילו קשר אטימולוגי בין המילים. ראובן מ. - שיחה 17:57, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
אז יש לתקן בהרבה מקומות בוויקיפדיה:קטגוריה; אבל נראה לי שהומצאה כאן מילה חדשה, או נעשה שימוש לא מקובל בשורש המרובע הזה. מה רע ב"לקטלג לקטגוריה"? למיין למחלקות? לפזר לכיתות? חזרתישיחה 19:02, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
מסכימה עם חזרתי. לעניין הסיווג, אפשר להוסיף את הקטגוריה או הקטגוריות הקשורות לסעיף "ראו גם". אופק כחול - ביבר הזכוכית 13:21, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
 • אני מסתייג מהפתרון שניתן בקטגוריה:אסירים במחנה הריכוז בוכנוואלד. קטגוריה זו היא תת-קטגוריה של קטגוריה:בוכנוואלד, שבה נכלל כמובן הערך בוכנוואלד, ואין צורך לשייך אותו גם לקטגוריה:אסירים במחנה הריכוז בוכנוואלד.
 • קיטגור כפול אינו חטא, אבל יש להשתמש בו בצמצום. כבר כעת יש אפשרות, בעת שנמצאים בקטגוריה, להציג את תוכן כל קטגוריות המשנה שלה (באמצעות לחיצה על החץ שמימין לשם הקטגוריה). אני מקווה שבעתיד ניתן יהיה להציג בלחיצת כפתור את תוכן של כל קטגוריות המשנה כאילו הוא חלק מקטגוריית האם שלהן, ובכך יתייתר הצורך בקיטגור הכפול.
 • ועדה היא כידוע דרך רשמית ויעילה להרוג נושא, והיתרון היחיד שלה הוא הבורקס והרוגלך המוגשים לשולחן הדיונים. כיוון שבוויקיפדיה נתקשה להעביר בורקס ורוגלך, אבד היתרון היחיד. הצעות לשינויים, בענייני קטגוריה ובכל עניין אחר, מקומן במזנון. דוד שי - שיחה 10:10, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
מסכים (בפרט לעניין הלשוני, והרי בערב ראש השנה אנחנו). עם זאת, אי אפשר לצפות לשימוש בצמצום בלי לקבוע מתי כן ומתי לא. התוצאה תהיה שימוש בהרחבה. נרו יאירשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ה • 10:21, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
מסכים הן עם שלוש ההצעות של קיפודנחש והן עם החידוש הלשוני "קיטגור". מבקש שלגבי ההצעה השנייה ננהג במשנה זהירות. GHA - שיחה 20:02, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

מצטער אין פנאי בימים אלה , חגים זה לא יותר זמן אלא פחות. אני חושב שדיונים בנושא הזה צריכים להתקיים במקום ייעודי קבוע שתישמר בו עקביות והקשר. ולא משהו שייעלם לפי תפוגת דיון במזנון הלאה. אני אישית לא יכול להתייחס לנושא מערכתי רחב כזה כעת סליחה.מי-נהר - שיחה 00:41, 16 בספטמבר 2015 (IDT)

מחרה מחזיק אחר דוד שי, נגד ההיתר לקיטלוגים כפולים ומכופלים. אני, כמפעיל בוט שרץ לעיתים על כמה וכמה (וכמה וכמה) קגוריות, אסבול מזה בזמן ריצה ארוך משמעותית. • עודד (Damzow)שיחהלימין שור! • 17:35, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
עדיף להימנע עד כמה שאפשר מקיטלוגים כפולים. יכול להביא לעומס בלתי רגיל על הקטגוריה. יש קטגוריות משנה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:39, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
אלו נימוקים מוזרים. מי שמע שזמנו של בוט צריך להכתיב דרכי ארגון של מידע אנושי; הבוט יכול לעבוד בלילות ובשבתות, ואף להשתכפל במקרה הצורך. ועומס? לקטגוריה אין גודל קבוע, ואף אחד אינו מציע להשאיר ערכים בקטגוריה ראשית כשהיא עמוסה מדי. קיפודנחש הדגים מקטגוריה שיש בה מספר חד-ספרתי של ערכים, ועוד 2-3 תת-קטגוריות. הקורא לא תמיד יודע לאיזו תת-קטגוריה שייך הערך, והחיפוש בקטגוריה הראשית קל יותר. עוזי ו. - שיחה 19:09, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
מסופר במכילתא שיום אחד פרצו האקרים למחשבו של רבי פנחס בן יאיר והשתלטו על הבוט שלו. עבד הבוט בשביל ההאקרים עד שנכנסה שבת ופסק מלעבוד. עשו ההאקרים ריסטרט, אך הבוט לא עבד. שדרגו את מערכת ההפעלה, אך הבוט לא עבד. משיצאה שבת חזר הבוט לעבוד מעצמו. ראו זאת ההאקרים והתגיירו כולם. 08:20, 17 בספטמבר 2015 (IDT) דוד שי (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

לפי הבנתי בקריאתי עד כה בשלב זה אני תומך בשלושת הצעותיו של קיפודנחש. לעניות דעתי לא עושים שימוש מספיק ושימוש נכון בקטלוג המכונה כאן כפול. למעשה יש לכנות אותו בשם אחר ויש לדון על הענין הזה בהרחבה. למעשה התחום הזה של הקטלוג הוא מאד מהותי מבחינה מידענית הן לאדם היחיד הן בבואו לנווט והן בבואו לנתח נתונים בעלי מכנה משותף הנדרשים להיות מוצגים יחד. והן למערכות המידע המנגישות מידע ופילוחי נתונים כעת ובעתיד על פי בסיסי הנתונים של הקטגרויות בויקיפדיה. והמצב כעת הוא בלגן אחד גדול.מי-נהר - שיחה 11:19, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

Symbol oppose vote.svg נגד קטלוג כפול. סתם מייצר עומס ובלבול. בורה בורה - שיחה 08:08, 21 בספטמבר 2015 (IDT)

א. בעד להקים אולם דיונים לקטגוריות, כמו לתבניות.

ב. נגד דוד גרוסמן בקט' ספרי דוד גרוסמן. יש לייצר קישור מהדף גרוסמן לקטגוריה , ומדף הקטגוריה לערך גרוסמן. אפשר למכן את זה אולי.

ג. לגבי קטגוריה כפולה: אם תת הקטגוריה קטנה, הרי שאין בה ערך וע"פ הנהלים דינה להימחק. אם היא גדולה (במובן של ערכים הרבה), קט' כפולה תציף את קט' האב.

‏«kotz» «שיחה» 12:46, 27 בספטמבר 2015 (IDT)

מפגש עורכים בנושא קטגוריות[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, אני מוסיפה הערה קטנה שאולי רלוונטית לנושא הקטגוריות: אומנם מפגש העורכים בנושא ארגון מידע בוויקיפדיה - קצת סדר בבלאגן כבר מלא, אבל אתם מוזמנים להירשם ברשימת ההמתנה אם אתם מעוניינים לפתוח מועד נוסף, או להציע מפגש חדש בנוסח אחר (כי אם הבנתי נכון המפגש הנוכחי, אומנם נוגע בתחום אבל לא מיועד להתייחס בדיוק לנושאים האלו). מה אתם אומרים? Chenspec-WMIL - שיחה 11:39, 21 בספטמבר 2015 (IDT)

התנועעות[עריכת קוד מקור]

לא מצאתי בערך תפילה (יהדות) שום דבר על המנהג היהודי להתנועע בזמן התפילה. יש התיחסות לכך באחד הערכים? Liad Malone - שיחה 12:17, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

לא ממש שאלה למזנון. מהערך תפילת העמידה: "יש הנוהגים להניד את פלג הגוף העליון בזמן תפילת העמידה." ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 14:35, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
נכון, אבל גם לא ממש להכה את המומחה, כי לא שאלתי על ההתנועעות עצמה, אלא על איפה ניתן לקרוא עליה בויקיפדיה. תודה, עוזיאל. האם זה המקום לדעתך שבו צריך הנושא צריך להופיע? הייתי מצפה שתהיה התיחסות גדולה יותר לנושא. Liad Malone - שיחה 14:54, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
הרחבתי שם מעט, יש מקום להרחיב עוד וכן לציין את המנהג בערכים נוספים, כמו הערך הראשי על תפילה וערכים על פסוקי דזמרא וקריאת התורה שהוזכרו במקורות העוסקים בנושא. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 17:34, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
אני בעצם שואל כי יש התיחסות למנהג הזה בספר הכוזרי ונראה לי מענין לציין את זה איפשהו, שמדובר במנהג ידוע כבר לפני 900 שנה. יש התיחסות לזה כבר בתלמוד? Liad Malone - שיחה 18:49, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
הכוזרי מדבר על התנועעות בלימוד. לא ידוע לי על מקורות קדומים יותר שעסקו בזה וגם אני הופתעתי לקרוא על זה בכוזרי. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 22:15, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
נכון, בלימוד. אז איזה ערך מטפל ב"לימוד"? בהערות כתוב שיש התיחסות לכך גם בספר הזוהר, פרשת פנחס, דף רי"ח, ע"ב: "שָׁאִילְנָא לֵיהּ, מַאי הַאי דְּכָל עַמִּין דְּעָלְמָא לָא עַבְדִּין נִעְנוּעָא, אֶלָּא יִשְׂרָאֵל בִּלְחוֹדַיְיהוּ, דְּכַד לָעָאן בְּאוֹרַיְיתָא, מִתְנַעְנְעָן הָכָא וְהָכָא, בְּלָא לִמּוּדָא דְּבַר נָשׁ בְּעָלְמָא, וְלָא יַכְלִין לְמֵיקָם בְּקִיּוּמַיְיהוּ". Liad Malone - שיחה 03:14, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
זו באמת שאלה להכה את המומחה, גם אם השאלה היא איפה ניתן לקרוא עליה (המומחה לוויקיפדיה יענה על זה). למעשה בזוהר מוצגת השאלה כמו בכוזרי בדגש על ההבדל בין מנהג הלימוד היהודי למנהגי הלימוד הכלל-עולמיים (מַאי הַאי דְּכָל עַמִּין דְּעָלְמָא...). לגבי מקור קדום: בתלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף כ"ב, עמוד א' תניא: "והודעתם לבניך ולבני בניך" וכתיב בתריה "יום אשר עמדת לפני ה' אלהיך בחורב" - מה להלן באימה וביראה וברתת ובזיע, אף כאן באימה וביראה וברתת ובזיע. עד כאן. בגמרא שם לומדים מההשוואה של לימוד תורה למעמד הר סיני, שבעל קרי אסור בלימוד תורה (אחר כך מתנהל דיון על פרטי האיסור). מפסוקים אחרים במתן תורה למדו שמעיקר הדין יש ללמוד בעמידה: תנו רבנן, מימות משה ועד רבן גמליאל לא היו למדין תורה אלא מעומד, משמת רבן גמליאל ירד חולי לעולם והיו למדין תורה מיושב. והיינו דתנן משמת רבן גמליאל בטל כבוד תורה. - בדומה לדינים אלו המפורשים בתלמוד, הייתה ההנחה מקובלת שהלימוד אמור להתאים לפסוקי מעמד הר סיני, ופרטים נוספים הופיעו בפירוט בספרות הראשונים. ספציפית לנושא ההתנועעות בלימוד ובתפילה, הביא הרמ"א להלכה את דברי האבודרהם: "ונהגו המדקדקים להתנועע בשעה שקורין בתורה, דוגמת התורה שנתנה ברתת; וכן בשעה שמתפללים, על שם "כל עצמותי תאמרנה ה' מי כמוך"" (שולחן ערוך, אורח חיים, סימן מ"ח, סעיף א'). ביקורת - שיחה 17:02, 16 בספטמבר 2015 (IDT)

מיזם סלוניקי[עריכת קוד מקור]

אהלן. עמיתינו היוונים מקיימים מיזם ויקיפדיה בעיר סלוניקי, אשר לצד פעילויות מקומיות כולל מיזם כתיבה בינלאומי, בדגש על תרבויות ושפות בעלות עבר משותף בסלוניקי.

לכן חשבתי שעשויים להיות בינינו ויקיפדים שיתעניינו בתמיכה במיזם דרך כתיבה (או תרגום) של ערכים רלבנטיים מתוך רשימת הערכים.

אם תכתבו ערכים, אנא עדכנו גם את הרשימה, כדי שהשתתפותנו תיראה ולא רק תיעשה. :) Ijon - שיחה 14:42, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

מיזם מעניין מאוד. לא בטוח שאקח בו חלק, אבל בהחלט מעניין. זה הזמן גם לדון בתפקידה של השגרירות שלנו. אולי כדאי למנות אחראי לויקיפדיה:שגרירות כדי לתאם בין מיזמים כאלה וגם להציע מיזמים משלנו, לשלוף רעיונות מוויקיפדיות אחרות וכו'. גילגמש שיחה 08:35, 14 בספטמבר 2015 (IDT)

תקציר עריכה שבור[עריכת קוד מקור]

- הועבר לויקיפדיה:דלפק ייעוץ#תקציר עריכה שבור

דרושים מומחים לדיוני חשיבות[עריכת קוד מקור]

בדיוני חשיבות רבים משתתפים ויקיפדים שרואים את עצמם כמומחים בכל התחומים. אני לא מתיימר להיות כזה. מדי פעם נוצר צורך לשמוע את דעתו של חבר שהרבה לכתוב ערכים או לעשות עריכות באותו תחום. כך נגיע להחלטות יותר נכונות וצודקות. אני לא תמיד יודע למי לפנות, ואני גם לא רוצה להטריד אף אחד. אשמח אם תהיה רשימה של חברים, שמסכימים עקרונית שניתן יהיה לבקש את חוות דעתם בתחומים שהם בקיאים בהם. למשל, כעת יש דיון חשיבות בערך מירי ישראלי אמנית סביבתית (וגם ויקיפדית). הייתי רוצה שתהיה לי האפשרות לבקש חוות דעת של חבר שכתב ערכים בתחום האמנות. אגסי - שיחה 11:39, 16 בספטמבר 2015 (IDT)

בסיס טוב להתחיל איתו זה קטגוריה:ויקיפדיה - משתמש - נושא מועדף. יזהר ברקשיחה • ג' בתשרי ה'תשע"ו • 13:32, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
קצת לא מעודכן, אבל ויקיפדיה:תחומי עניין גם כיוון טוב לחפש בו • עודד (Damzow)שיחהלימין שור! • 13:56, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
הדרך היעילה היא היכרות עם עורכים ותחומי עניינם. אפשר גם לבדוק מי כתב ערכים באותה קטגוריה. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 16:05, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
נכון שאפשר לבדוק מי נוהג לערוך באותם תחומים, אבל רבים מאותם כותבים מדירים את רגליהם מדיוני החשיבות, ויש בעיה לפנות לחברים שאולי לא מעוניינים להשתתף בדיוני חשיבות. אולי הפיתרון הנכון יותר הוא לעדכן את ויקיפדיה:תחומי עניין, ולציין שם שיש אפשרות שהם יתבקשו לחוות את דעתם בנושא חשיבות ערכים באותו תחום.
ועוד הערה. לעתים אדם כותב על עצמו (או חברו) ערך, ואומרים לו שהערך לא מנוסח כראוי, ולא מגלה חשיבות ולכן יימחק. פעמים רבות אף אחד לא ממש עוזר לו. אז מה הוא צריך לעשות? להתייאש? להתחנן שמתנדבים יעזרו לו? לקחת קורס בעריכה בוויקיפדיה? או אולי לפנות לכתוב בשכר, ואז הערך ינוסח כהלכה וגם החשיבות תהיה ברורה מתוכנו. אגסי - שיחה 17:20, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
יש מדריכי כתיבה וחממה. מצופה ממי שכותב ערך במרחב הראשי שיכתוב אותו בצורה סבירה. מי שלא מסוגל לעשות זאת מיד, יכול לכתוב במרחב טיוטה. גילגמש שיחה 17:31, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
אגסי, לאחר שמומחה, שכתב ערכים רבים בתחום האמנות, חיווה דעתו שלערך הנ"ל אין חשיבות, האם אתה מקבל את דעתו? דוד שי - שיחה 23:16, 16 בספטמבר 2015 (IDT)
הוא כתב חוות דעת מקצועית ומעניינת שתורמת לדיון החשיבות, שבעקבותיה כתבתי שם שאני עברתי להימנעות. נחכה עד סוף השבוע... אולי יגיע מומחה אחר שסבור קצת אחרת. אגסי - שיחה 23:50, 16 בספטמבר 2015 (IDT)

אם כבר זה עולה, הייתי מציע שכלל הקהילה, בסיוע מומחים, תגבש קווי מדיניות לגבי חשיבות ערכים בנושאים רבים ככל האפשר, זה יקטין את הצורך בחוות דעת מומחים עבור כל ערך בנפרד. נרו יאירשיחה • ד' בתשרי ה'תשע"ו • 15:51, 17 בספטמבר 2015 (IDT)

לפעמים צריך להרחיק את המומחים מדיוני החשיבות. נדמה להם שתחום המומחיות שלהם חשוב, וזה מפריע לשיקול הדעת שלהם. עוזי ו. - שיחה 16:29, 17 בספטמבר 2015 (IDT)
צריך להביא בחשבון שלפעמים המומחים מציבים רף חשיבות גבוה יותר מהמקובל, "כדי להעלות את הרמה". ועוד הערת כללית לדיוני חשיבות, לא נראה לי נכון מצב לפיו ויקיפד שהביע תמיכה בחשיבות ערך ביום השני או השלישי לדיון החשיבות, מיד מתבקש להסיר את תמיכתו, בנימוק שהוא עלול לגרור הצבעת חשיבות "שתסתיים במחיקה וודאית". זה גם עלול להרתיע תומכים פוטנציאלים אחרים. פניה כזו צריכה להיעשות במקרה הטוב רק סמוך לסיום שבוע הדיון. אגסי - שיחה 17:01, 17 בספטמבר 2015 (IDT)

New Wikipedia Library Database Access (September 2015)[עריכת קוד מקור]

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

 • EBSCOHost - this is one of our largest access donations so far: access to a wide variety of academic, newspaper and magazine sources through their Academic Search Complete, Business Source Complete and MasterFILE Complete
 • Newspaperarchive.com - historical newspapers from the United States, Canada, UK and 20 other countries, and includes an Open Access "clipping" feature (1000 accounts)
 • IMF Elibary- a digital collection of the IMF's reports, studies and research on global economics and development (50 accounts)
 • Sabinet - one of the largest African digital publishers, based in South Africa, with a wide range of content in English and other European and African languages (10 accounts)
 • Numérique Premium - a French language social science and humanities ebook database, with topical collections on a wide range of topics (100)
 • Al Manhal - an Arabic and English database with a wide range of sources, largely focused on or published in the Middle East (60 accounts)
 • Jamalon - an Arabic book distributor, who is providing targeted book delivery to volunteers (50 editors)

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including expanded accounts for Elsevier ScienceDirect, British Medical Journal and Dynamed and additional accounts for Project MUSE, DeGruyter, Newspapers.com, Highbeam and HeinOnline. Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 19:42, 16 September 2015 (UTC)

We need help! Help us coordinate Wikipedia Library's distribution of accounts, communication of access opportunities and more! Please join our team at our new coordinator signup.
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

תמו הסקרים - לקהילת העורכים ולכותבים החדשים והמזדמנים[עריכת קוד מקור]

סמליל ויקימדיה ישראל

כפי שוודאי הבחנתם, ה-SiteNotice בראש ויקיפדיה העברית, המזמין כותבים חדשים וכותבים מזדמנים לענות על סקר, הוסר. בסוף השבוע הסתיים סקר שביצעה עמותת ויקימדיה ישראל בקרב כותבים חדשים וכותבים מזמנים בוויקיפדיה העברית ועוד קודם לכן הסתיים הסקר שהפיצה העמותה בקרב עורכיה הקבועים של ויקיפדיה העברית. זה המקום לסכם את השלב הזה ולספר מראש שהנתונים שקיבלנו מעניינים מאוד ופירוט מלא שלהם ימסר לקהילת הכותבים ולגורמים נוספים. קיבלנו תמונת מצב של האנציקלופדיה החופשית בעברית שטרם הייתה לנו ואנו מקווים שתהנו מקריאת המידע ושכולנו נעזר בו לטובת המשך העשייה פה.

אנו יכולים לספר כבר מעתה ששני השאלונים נסגרו לאחר שבכל אחד מהם נספרו 136 כותבות וכותבים שסיימו למלאם. לפיכך, יש ברשותנו 272 "שאלונים מלאים", שלצורך העניין, הם שאלונים שהנשאלים בהם הגיעו עד לשאלה האחרונה ואז הקישו על הלחצן המציין שאין ברצונם לחזור אחורה או לשנות משהו, ושמבחינתם, סיימו לענות. מעבר לזה, בחרנו לשמור גם שאלונים שלא מולאו, כלומר כאלה שהעונים עליהם לא הגיעו לסופם. זאת, מתוך הבנה שהסקר לא נחשב לקצר ושויתור על שאלונים לא-מלאים היה גורם לחשיפה לדעותיהם של פחות אנשים. בסה"כ יש בידינו תשובות מ-322 כותבים בוויקיפדיה: 136 שאלונים מלאים מ-151 עורכים, בעלי זכות הצבעה וכאלה שהינם בעלי השפעה רבה על ויקיפדיה העברית + 136 מלאים מ-171 כותבים חדשים/מזדמנים בוויקיפדיה העברית.

אנו מודים לכל אלה מכם שהקדישו מזמנם למענה על הסקרים ומברכים את כל התורמים למיזמי ויקימדיה בברכת גמר חתימה טובה.

חן ספקטור ולירון דורפמן, בשם עמותת ויקימדיה ישראל

Nuvola apps kchart.svg

Ldorfmanשיחה 15:07, 17 בספטמבר 2015 (IDT)

כל הכבוד לכל העושים במלאכה! נקבל תוצאות מתישהו? ביקורת - שיחה 21:53, 17 בספטמבר 2015 (IDT)
בוודאי. כפי שכתבתי לעיל, פירוט מלא ימסר לקהילת הכותבים ולגורמים נוספים. אני לא יכול להתחייב כאן לגבי תאריך, כי יש לפנינו עוד עבודה של ניתוח הנתונים ואריזה של כל המידע, אבל בהחלט אני יכול להבטיח שהעמותה תשקיע בזה הרבה כדי שהמידע שהתקבל יהיה זמין, ברור ויוכל לשמש אותנו בשנים הבאות. Ldorfmanשיחה 01:22, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

תמונות דמיוניות בראש ערך של אישים.[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם/ן. ברצוני להעלות מחשבה וטענה בעלת אופי אנציקלופדי לבחינת הקהילה ככלל רוחבי.

 • כאשר יש ערך על איש. בראש הערך לצד הפתיח צריכה להופיע תמונה אמיתית או ציור אמיתי של הדמות.
 • יצוג דמיוני אחר אינו יכול להופיע בחטיבת פתיחת הערך אלא בהמשך הערך. ככלל רוחבי קבוע. זאת כדי שיהיה מבוטא ויזואלית שמה שבחלק הפתיח ובראש הערך הוא נאמן למקור ולאמת ההיסטורית. ואילו בהמשך יש ייצוגים שונים.
 • נכון שיש אישים ודמויות שבתקופתם לא היו צילומים או לא נשתמרו ציורי דיוקנם. עבור מקרים אלה יש פיתרון של הצבת תבנית מידע בחלק השמאלי העליון כאשר ניתן להוסיף כיתוב ויזואלי מקושט בכל צורה שהיא שמבטאת תוכן ולא מציגה את הדמות עצמה.
 • ייתכן ויש להוציא מן הכלל מקרים שבהם ישנה תמונה שהיא כה מפורסמת וכה מוכרת כמיצגת את הדמות שהיא תוחרג מכלל זה אך תצוין בהסתייגות כמו במקרה של הרמב"ם. וייתכן שנכון גם במקרים אלו שהתמונות יופיעו רק בהמשך הערך. ואילו בחלק העליון יופיע השם של הדמות בלוגו ייצוגי או לוגו אומנותי במילים. אפשר לתת לוגו זהה לכל קבוצה של אישים לפי הקשר של תקופה או קבוצה. ברוב המקרים בהם יש תבנית ניתן כבר לשקע את זה בתבנית עצמה.
זו הצעתי לפי עניות דעתי ואשמח לשמוע מה חושבים אחרים. מי-נהר - שיחה 03:34, 18 בספטמבר 2015 (IDT)
אין ספק שכאשר יש תצלום של האדם הוא עדיף על ייצוג דמיוני. אוסיף ברוח זו שעדיף צילום שלא עובד בפוטושופ, ועדיף צילום שמציג את האדם בפעילות שגרתית על פני צילום סטודיו מבוים.
כאשר מדובר בדמות היסטורית שאין בידינו צילום שלה, ניתן לתת ייצוגים שלה באמנות, באופן שיהיה ברור לקורא שזה ייצוג אמנותי ולא תצלום.
לא ברור מה זה "לוגו אמנותי". דוד שי - שיחה 08:00, 18 בספטמבר 2015 (IDT)
אשמח לדעת מה מטרת ההצעה? כלומר, בשביל מה זה טוב? גילגמש שיחה 08:55, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

מטרת ההצעה היא ניסוח כלל בנוגע לשימוש בתמונות עבור אישים בראש הערך בצד הפתיח. מתוך גישה שהמצג הויזואלי הראשון יש לו אמירה מידענית שיוצרת קיבעון בתודעה של הקורא ובכך אנו מנציחים זיכרון מדיעני לקוי. (דוגמא שולית לכך למשל באה לידי ביטוי במקומות רבים בהם עושים שיתופים של לינקים מויקיפדיה המציגים אוטומטית את התמונה הפותחת). אשר עוקף באופן בלתי מודע את יכולת הבקרה של הקוראים. ובנוסף פוגע לכאורה ברצינות שלנו כאנצילוקפדיה בכך שאני משעבדים את עצמינו כמו בספרי ילדים להצמדת משהו מוחשי ובלבד שיהא כזה. בנוסף לכך במקומות שיהיה חסר מובנה של תמונות ייווצר ואקום שיזמין פתרון מידעני לתצוגתה ויזואלית של הצגת נושא הערך במסגרת שימוש יעיל של תבניות או משהו בסגנון דומה. מאידך הקורא הנבון יזהה את שיקולי הדעת בצורת הצגת המידע מסוג זה של תמונות ויבין את היחס הנכון אליהם כשהם מופיעים בראש הערך או חסרים בו.מי-נהר - שיחה 11:06, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

עדיין לא מבין למה זה טוב. אם אין תמונה של האדם (רוב הערכים ההיסטוריים), נשים תמונה של איור, פסל מאוחר יותר (או במקרה הכי טוב דמות על גבי מטבע, בהנחה שזה יותר מייצג). ואז מה ההצעה? דרור - שיחה 12:23, 18 בספטמבר 2015 (IDT)
ראו למשל רמב"ם, שלמה אבן גבירול, ישו ואפילו מוחמד (רק שלא נסתבך עכשיו...). ערןב - שיחה 12:17, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
לא הבנתי איך תמונה אמנותית יפה פוגעת ברצינות של ויקי... גילגמש שיחה 12:21, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
אני מסכים עם גילגמש. במידה שניתן - מובן שעדיף צילום. אך במידה שלא ניתן - אם קיים איור המזוהה עם נשוא הערך או מתאר אותו, יש להציבו, כמקובל באנציקלופדיות. לפני שכתבתי את הדברים ניגשתי לראות באנציקלופדיה בריטניקה את הערך "ישו". לצערם אין להם תמונה שלו, ולכן בחרו באיור מפורסם. בראש הערך. (להלן הערך "ישו" באנציקלופדיה בריטניקה). אני בעד להמשיך להידמות לאנציקלופדיה בריטניקה בכך. דני. Danny-wשיחה 12:41, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
אני לא רואה בעיה במצב הנוכחי. לכל הדמויות התנ"כיות אין צילום, אז מכניסים פסל, או ציור. זה לא מטעה איש. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:29, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
תודה למגיבים. אנסה להשיב על מה שנשאלתי למעלה.
 • דרור שאל - "אם אין תמונה של האדם (רוב הערכים ההיסטוריים), נשים תמונה של איור, פסל מאוחר יותר (או במקרה הכי טוב דמות על גבי מטבע, בהנחה שזה יותר מייצג). ואז מה ההצעה?"
 • וגילגמש שאל "לא הבנתי איך תמונה אמנותית יפה פוגעת ברצינות של ויקי..."
 • תשובה - לא מדובר חלילה באי שימוש בתמונות ואיורים למיניהם המתייחסים לנשוא הערך שהרי יש את כל הערך כולו לשם הזכרתם והצגתם. לכן בבקשה לא להציג את השאלה הנידונה כאן בצורה זו. :מדובר בשאלה של הצגה של מידע דמיוני בראש הערך יחד עם הפתיח. כפי שציינתי בכותרת חטיבת דיון זה - שימוש בתמונות דמיוניות בראש הערך. זאת אומרת הטענה שאני מבקש להעלות היא שלענ"ד מתבקש מאיתנו להשתמש בתמונות המתארות את נשוא הערך בצורה אמיתית וזה לא חייב ליהיות תמונה של האדם זה יכול ליהיות גם אם יש דיוקן אמיתי שלו בכל צורה שהיא או כל דבר אחר אמיתי שמראה את קיומו כגון מטבע ששימש בזמן מלכותו או חתימה שלו על מסמך או תמונת קברו ועוד... אפילו אם היא ללא דיוקן כלל או עם דיוקן גרוע מאד זה עדיין עדות ו"חתימה" אמיתית של הדמות כפי שהופיעה במציאות. מתוך הבדלה מידענית שיטתית בין תוכן שהוא להראות את הדמות עצמה לבין תוכן שהוא רק התייחסות מושאלת אודותיה שנעשתה מאוחר. דוגמא למשל ראינו במקרה שיש/היה לנו בערכים על דמויות החשמונאים ששמו איזה איור עלום של איזה אומן אירופאי מאד מאוחר ועלום שאין בינו לבין דמות הערך ולא כלום מלבד שמישהו החליט לדמיין ולהציג את פניהם כפי הפנים שהוא מכיר בעולמו אלפי שנים אחרי. לכן לפי הצעה זו גם אם היינו משתמשים באיור הזה כי אין משהו אחר אזי לא היינו שמים אותו בראש הערך. אלא בהמשך.
יתר על כן, בחירה של תמונה דמיונית להצגה בראש הערך, יכולה להיכנס לעיתים רבות תחת בעיה של נקיטת עמדה מאחר ותמונה מכילה המון תוכן שאינו עולה בקנה אחד עם המציאות . תוכן רב ששנוי במחלוקת. בין היתר בייחוס וניכוס הדמות או האירוע המוצג בצורה מסויימת. או הצגה של התוכן באור מאד מסוים לפי בחירה אישית של היוצר שכאמור זה אישי ולא סיכום היסטורי תמציתי ועיקרי אותו מציגים בפתיחת ערך.
נוסף על ההיבט של הסדר האנציקלופדי, כל חוקר במדעי המוח, בתחום הדעת של הלמידה והזיכרון, כמו גם בתחום הפרסום והשיווק. יכול להסביר היטב מה נשאר בתודעה של הקורא והצופה במצג המתקבל לפניו כאשר משהו מופיע במקום מסוים והצורה מסויימת. וכאמור כולנו יודעים שאנו מפעילים שיקול דעת מה הכי ראוי מכל מה שיש בידינו להציגו בראש הערך.
 • אי הצגה שיטתית של תמונה בראש הערך למרות שהערך כולו מלא בתמונות, פירושה הבלטה חוזרת לקורא, שאין בידינו, תוכן בתמונות אמיתיות המראות את נשוא הערך עצמו בצורה כלשהיא (בניגוד למתארות). אין בידינו - אומר או שאין לנו בויקי ולכן אנא הביאו תמונה כלשהיא כזו, או שאין ביד המחקר והתיעוד חומר כזה כלל. מי-נהר - שיחה 21:26, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
 • באשר לדבריהם של ערן ודני - בהצעה ישנה אפשרות להחריג מהכלל את כל המקרים בהם מדובר בדמויות מאד בולטות ובייצוג שהתקבע כמוכר או אחד המוכרים ביותר שלהן. ולכן השאלה אינה צריכה להיות עליהם אלא על מרבית המקרים האחרים. מי-נהר - שיחה 22:07, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
  מה זה "תמונה דמיונית"? צילום זה דבר אמיתי? גם צילום זה לא אמיתי. האם זה מראה את מהותו הפנימית של נשוא הצילום? לא. רק אם תהיה מולו ותדבר איתו, אולי תחווה משהו "אמיתי". אליסף · שיחה 22:16, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
ל-אליסף בדיון זה הביטוי "תמונה" כוונתו לכל קובץ ויזואלי. אם השימוש במינוח "אמיתי" אינו מתאים לדיון אשמח אם תציע ביטוי מועיל אחר כדי להסביר את הדיון. איך מתארים מילולית לצורך הדיון, את ההבדל בין הצגה ויזואלית של הדברים עצמם כפי שהם כאשר גם אם אתה מראה רק קטע מהמציאות הרי שאתה מראה אותה. זאת בשונה ממצב בו באופן דמיוני לגמריי וללא שום צורך בנאמנות למציאות עצמה, מציגים משהו המתקשר בצורה כלשהיא לנשוא הערך ? בכל אופן לענ"ד יש משהו מאד נכון בטענה שלך שצריך לזכור שגם צילום הוא משהו מאד מאד צר של הצגת המציאות ולכן למעשה עלינו לראות בו כתוכן משני לטקסט.מי-נהר - שיחה 22:35, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
אליסף, אפשר ללכת עם זה הלאה ולטעון שאין בכלל אמת. אבל עם רלטיביזם פוסט מודרני לא כותבים אנציקלופדיה רצינית. נרו יאירשיחה • ח' בתשרי ה'תשע"ו • 10:32, 21 בספטמבר 2015 (IDT)
 • אני נגד תמונות דימיוניות בראש ערכי אישים, לרבות 'תמונתו' המפורסמת של הרמב"ם. בשביל זה יש פרק על ייצוג באומנות וכיוב'. לדעתי אנציקלופדיה אינה אמורה לערבב בין מציאות ודימיון. בברכה, גנדלף - 22:51, 19/09/15
אין שום נקיטת עמדה בהצגת הציור של הרמב"ם בראש הערך. האם יש קשר בין הדיון הזה והוויכוח על הפסל דוד של מיכאלאנג'לו בערך דוד? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 23:05, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
חנה הנכבדה, אין שום קשר. את הרי מכירה את הדיון שלנו בערך של ממלכת החשמונאים וגם מספר שיחות קודמות בהן עלתה הסוגיה של היחס שיש לתת לשימוש בתמונות בויקיפדיה. כאשר זה ניסיון להתמודד עם הסוגיה בצורה ממוקדת במסגרת המזנון. אני מאד מבקש לכבד את הדיון ואת משתתפיו ולא לגרום להסתו למקומות אחרים. . כגון בלרמוז על כוונות כלשהן. ואיני רומז חלילה כלפיך שאינך מכבדת את הדיון. אני חושב שהתבטאתי לכל אורכו בצורה עניינית כפי הבנתי וכל המתבקש זה לשמוע מה חושבת הקהילה על הסוגיה. יתר על כן הרי כתבתי כבר בהתחלה וחזרתי על כך שגם אפשר לבחור כלל קל יותר לפיו ניתן יהיה להחריג דמויות מאד מפורסמות להן יש ייצוג מאד מפורסם ומוכר המתקשר מיידית אליהם עוד הרבה לפני שויקיפדיה נוצרה. (כמובן שגם הערך שמה הוא ערך על אישים/דמויות ובאופן טבעי חלק מנימוקי המשתתפים כאן מכל צד, יכולים להיות חלק משיקולי הדעת שם מכל צד. אבל הדיון שם קשור למספר נושאים נוספים אחרים. יש פערים מאד גדולים בין המקרה הפרטי והקשרו של הדיון שמה לבין הדיון כאן ולכן אני מבקש לא לערבב)מי-נהר - שיחה 23:18, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
אני לא רואה יתרון מובהק למצב החדש. בלאו הכי אתה מציע להחריג מקרים מפורסמים... אז בשביל מה הוויכוחים העתידיים אם המקרה מפורסם או לא? גילגמש שיחה 23:29, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
לגילגמש, יש כאן שלוש הצעות שתיים כתבתי בעצמי בהתחלה והשלישית אפשר לכאורה לראות בתגובתו המפורטת של דוד שי לדבריי. ההצעה ההעדיפה בעיני היא הראשונה אבל אני יכול להבין גם אם יבחרו משיקולים שונים בשנייה כאשר היא עדיפה להבנתי על המצב הקיים באופן מהותי ושיטתי. באשר לטענה שזה יגרום למריבות על כל ערך. במרבית המקרים קל יהיה לראות לבד או באמצעות הקהילה מתי המקרה הוא ערך על דמות לא שגרתית בזיכרון הקולקטיבי ואיזהו הוא ייצוג מוכר ביותר שלה. כך שלדעתי זו אינה יכולה ליהיות סיבה לדחות את הדבר, אם הקהילה סבורה שהעיקרון אודות ההבדל בין דמיון למציאות ביצוגים הויזואליים הוא נכון. עד כה בדיון זה, רק אני וגנדלף תמכנו במפורש בעיקרון הנ"ל כבעיה. מי-נהר - שיחה 23:39, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
לא רואה צורך בהפרדה הזו. אם יש חשש ממסירת מידע לא ודאי של ציור לעומת תמונה, אפשר להוסיף זאת בכיתוב התמונה בראש הערך, אם זה לא ברור מעצמו. בריאן - שיחה 21:52, 20 בספטמבר 2015 (IDT)

אם להתנתק לרגע מהצד המידעי של ויקיפדיה, זה נעים ונחמד שיש תמונה בראש הערך, זה נותן מבנה מסוים לנראות של הערך וקצת צבע. בחזרה לצד המידעי - כאשר יש תמונות שעשויות לבלבל, יש לציין שזה ציור פרי דמיונו של הצייר (כמו שצריך בכל מקום אחר בערך ולא רק בראשיתו) אבל בחלק גדול מהמקרים זה ברור מסגנון הציור או מנושא הערך ואין כל צורך בהבהרות. לעניין הביורוקרטי - לדעתי אין צורך לקבוע כללים חדשים. אפשר לסמוך על דעת הכותבים האם התמונה מתאימה לראש הערך ואיזה תמונה עדיפה. Badidipedia - שיחה 00:02, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
נ.ב. שמתי לב שבחלק מהעיתונים, בוחרים תמונות מחמיאות יותר עבור הפוליטיקאים שהעיתון מזדהה אתם ותמונות שאינם מחמיאות לאלו שהם לא מזדהים איתם (פנים זועפות, פרצוף דכאוני וכו'). למעשה גם תמונה שצולמה משאירה רושם מסוים מתמונה אחרת - מותר לנו להיות גם מעט סובייקטיבים... Badidipedia - שיחה 00:02, 25 בספטמבר 2015 (IDT)

אני חושב שבכל מקרה צריך לציין את שם הצייר ואת שנת היצירה (או לפחות את התקופה). זה נותן הקשר ברור יותר ליצירה. בדרך כלל נבחרות יצירות של אמנים מפורסמים ויש טעם רב להוסיף את המידע הזה. גילגמש שיחה 00:26, 25 בספטמבר 2015 (IDT)

מפגשים ופעילויות[עריכת קוד מקור]

פעילויות בחגים[עריכת קוד מקור]

במסגרת תחרות ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת אנו מציעים פעילויות רבות ומהנות בחגים - טיולים המתאימים גם למשפחות ולילדים, והדרכות צילום עם מדריכים מעולים. הרשמו בהקדם.דרור - שיחה 11:20, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

מפגש מפעילי מערכת[עריכת קוד מקור]

מזה מספר שנים לא קיימנו מפגש מפעילי מערכת. שיתוף הפעולה בין מפעלי המערכת הינו חשוב, על מנת למנוע החלטות סותרות, ו"מלחמות מפעילים" (אחד חוסם, אחד משחרר, אחד מגן, אחד משחרר). מטרת מפגש זה היא לגבש באמצעות פעילות חברתית, לעדכן את המפעילים בכילי מפעילים חדשים שנוספו או שמתוכננים להיות, לאפשר למפעילים לבקש כלים חדשים מהצוות הטכני של הקרן, ולאפשר למפעילים לבקש מהעמותה סיוע בנושאים שונים (בהתאם למה שהעמותה יכולה להציע במגבלות חוקיות ותקציב). דרור - שיחה 11:20, 18 בספטמבר 2015 (IDT) ראו ויקיפדיה:מפגשים/מפגש מפעלי מערכת 2015

שנה טובה לכולם! זה רעיון טוב ומועיל. תמהני רק איך אנחנו נמצאים שם בהצבעה על מועד המפגש, במצב של תיק"ו? זה לא כל כך מתאים לוויקיפדיה... חיוך - כל המפעילים‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏‎‏ - בואו בהמוניכם והשפיעו! ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 20:18, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
זכותכם לעשות את מה שאתם רוצים ,עם זאת הסיבות שהוצגו למפגש נראות לי מאולצות. אחת הסיבות העיקריות לדעתי שלא התקיים מפגש כזה כל כך הרבה זמן, היא בגלל הביקורת שנשמעת על מפעילי מערכת לאורך שנים על מקרים של יד רוחצת יד, הסכם הגנה על משתמשים אחדים (מיוחסים) ו"טיפול" חריף במשתמשים אחרים (לא מיוחסים). יש לציין שאני יוצא מנקודת הנחה שמטרת המפגש תמימה אך הדברים שציינתי קורים גם במפגשים תמימים במסגרת "שיחות חולין". מחר מפעיל מערכת x יבקש לחסום ויקיפד שהוא בויכוח איתו, מפעיל אחר, y, יבוא וימלא את הבקשה. האם יהיה זה מפתיע אם אותו ויקיפד יחשוב: "ברור ש-y חסם אותי, הוא חבר טוב של x, לא מזמן הם היו במפגש מצומצם של מפעילים (שאני לא הוזמנתי אליו) ובטח דיברו גם עליי." אסכם את דעתי בפשטות, איני רואה סיבה מיוחדת לכך שמפעילים יתגבשו בינם לבין עצמם בנפרד משאר הקהילה. זה מריח לא טוב. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 21:53, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
נו מה הפלא שלך זה מריח לא טוב. גילגמש שיחה 21:55, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
אין שום פלא נשמה טובה שכמוך. חולה עליך. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 22:06, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
אם הכניסה למנטרים אסורה, אז נארגן מפגש מנטרים ואולי וגם מפגש בדוקי עריכות אוטומטית. אגסי - שיחה 23:21, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
תארגן. מישהו מפריע לך? גילגמש שיחה 23:24, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
Ovedc, התיקו זה מה שמפריע לך? אני לא מבין איך השאלה הפשוטה של יגאל, "איפה זה?" נשארת כבר שבוע ללא תשובה. קצת קשה להתקדם בלי המידע הבסיסי הזה... בריאן - שיחה 10:53, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
סליחה על העיכוב בתשובה, פשוט המקום ייקבע על פי מספר המשתתפים. סביר שזה יתקיים במשרדי העמותה בתל-אביב, אבל אם יהיו יותר מתריסר, ימצאו מקום מכובד אחר. ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 21:19, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
מתי הייתה כאן פעם אחרונה מלחמה ביצועית? מודה שהצורך במפגש הזה לא ממש ברור לי. נויקלן 11:37, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
אני מסכים עם יורי במקרה זה. המפעילות אמורה להיות הרשאה טכנית, ולא סמל סטטוס. מפגשים חברתיים שרוב הוויקיפדים אינם מוזמנים אליהם בגלל ססטוס, אינם הרעיון הטוב ביותר.
בעניין תכני אותו מפגש - אם אכן מדובר במפגש שאינו חברתי אלא ענייני - אני לא רואה בכך צורך. החלטות סותרות תמיד יהיו במקרים גבוליים, מכיוון שהמפעילים, ככל האדם, אינם בנויים מקשה אחת ויש בהם אנשים שונים עם דיעות שונות. ולגבי "מלחמות מפעילים" (אחד חוסם, אחד משחרר, אחד מגן, אחד משחרר)... בשלוש שנות המפעילות שלי לא הייתה "מלחמה" כזו. ואם היו חילוקי דיעות (שאינם "מלחמה") - הם נידונו בהידברות, כמקובל. הצורך במפגש אינו ברור לי ואני מצטרף להסתייגות ממנו. דני. Danny-wשיחה 15:16, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
מפגש המפעילים אינו סמל סטטוס - לא ראיתי שמתכננים לקיים אותו בהילטון או בקלאב מד. במסגרת הפעילות בוויקיפדיה למפעילים יוחדו פונקציות אחדות, המפורטות בדף ויקיפדיה:מפעיל מערכת. בהחלט יש מקום לדון בהפעלה נכונה של פונקציות אלה, ובמיוחד בנושאים המפורטים בדף ויקיפדיה:שימוש זהיר בסמכויות המפעיל. האם די בהנחיה למפעילים: "לכו תקראו את הדפים הנ"ל"? אינני משוכנע בכך. מפגש שבו נושאים אלה יעלו לדיון עשוי להועיל.
אני מסכים עם אגסי שגם מנטרים זקוקים להנחיה לביצוע יעיל ונכון של עבודת הניטור. דוד שי - שיחה 00:32, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
אז המנטרים גם מוזמנים למפגש? יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 00:56, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
אני לא רואה שום סיבה אמיתית לכינוס נפרד של מפעילי מערכת, ההתבדלות תוביל להרעלת יחסים עם יתר הוויקיפדים וחזרה לכל מיני רעות חולות (עליית השתן לראש), שנובעות מיצירת מעמדות. לצערי אני רואה שיש לקוחות להצעה, אפילו מפעילי מערכת לא פעילים, כאלה שכמעט אין להם אפילו זכות הצבעה, רוצים להתכנס למפגש של שו-שו. האם רק בגלל ארוחות חינם? חבל. בברכה. ליש - שיחה 14:57, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
ליש, כאשר אתה מדבר על "הרעלת יחסים", ראוי שתשתמש במילים מעודנות יותר מאשר "עליית השתן לראש", הרי אתה בוודאי אינך מעוניין בהרעלת יחסים. דוד שי - שיחה 17:04, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
אתה צודק, אני לא מעוניין בהרעלת היחסים. אני גם מסכים איתך שראוי להשתמש במילים מעודנות, אך אליה וקוץ בה, המילים המעודנות בהן השתמשו קודמי, שביקרו את הכינוס הנפרד, לא השיגו שום תגובה של ממש, התעלמו מהם. במצבים כאלה אין מנוס מדיבור גלוי. הפעם הקודמת, לפני שנים לא מעטות, כשהוצע מפגש נפרד של מפעילי מערכת, הייתה ביקורת דומה, אפילו חריפה יותר ואז הוסכם שיבוא למפגש כל החפץ בכך - התוצאה: מפעילי המערכת ויתרו על המפגש, כי לא היה להם חפץ במפגש גלוי. חשבתי שלא תהיה חזרה על ניסיון כזה והמתנתי בסבלנות לדעיכת הניסיון, אך כשראיתי שלא זוכרים את העבר וצועדים בנתיב מסוכן, לא הייתה ברירה, אלא לצלצל בפעמון. בברכה. ליש - שיחה 17:14, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
 • אם מפעילי המערכת רוצים לעשות מפגש שיכול להועיל לגיבוש שלהם ולהניב תוצאות עבודה טובות יותר אז מבחינתי זה סבבה. אפילו אם הם יעשו מפגש רק בשביל הכיף שלהם זה טוב, כיוון שתפקיד המפעיל יכול להיות לפעמים מאוד לא מתגמל ומתיש והלוואי וזה ייתן להם כח לתרום.
 • אני מקווה ומניח שהמפעילים ידעו לנהוג בחכמה ולנצל את המפגש לטובה ולא כדי לפגוע במשתמשים. אולי צריך להזכיר, שכבר קיימת עבור המפעילים משקולת שתאזן אותם אל דרך הישר - בהצבעת הויקיפדים הם מפעילים ובהצבעתם, כבר לא.
 • בקשר להצעה שהמפגש יהיה פתוח - מפגש פתוח יכול להרוס את החוויה שבעניין ולא לתת את התוצאות המצופות (מצד ההנאה ומצד הגיבוש) בגלל שהוא יסוב סביב חוסר יעילותם של המפעילים במקום פשוט להנות. אם המפעילים רוצים מפגש "שקט" אז שיהנו להם ממנו. Badidipedia - שיחה 17:23, 29 בספטמבר 2015 (IDT)

חשיבה מחודשת

לאור ההסתייגויות שמועלות כאן, ברצוני להציע שהמפגש יהיה פתוח בפני כל מי שמכיר היטב את המערכת וחושב כי יוכל לתרום מנסיונו לשיפור תפקידם של מפעילי המערכת. בברכה, אילי - שיחה 15:19, 27 בספטמבר 2015 (IDT)

אני חושב שמדובר בהצעה הגיונית. יורי - שיחה ⊙ פעם חסום - תמיד חסום ⊙ 16:39, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
הוספתי לאחר התנגשות עריכה - בעד ההצעה אופק כחול - ביבר הזכוכית 16:40, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד מי-נהר - שיחה 17:02, 27 בספטמבר 2015 (IDT)
קודם כול, לא מפריע לי שיגיעו למפגש שמוגדר כ„מפגש מפעילים” אנשים שאינם מפעילים. אם מישהו חושב שזה טוב לשקיפות, סבבה. אם מישהו חושב שזה טוב לשמירה על עיקרון השוויון בין כל העורכים, גם סבבה. אני עצמי חושב שהעקרונות האלה טובים.
אבל אני דוחה בתוקף את הטענות על „יד רוחצת יד” ועל „מיוחסים”. זה לא רק מעליב – זה פשוט בלתי־הגיוני ובלתי־אפשרי. איזו יד כבר אפשר לרחוץ פה? זה האתר הכי שקוף בכל הרשת כולה, וגם אם מישהו ירים למישהו טלפון (זה קורה בין מפעילים ובין מי שאינם מפעילים) או אם מישהו ישלח למישהו דוא"ל (כנ"ל) או מסר מידי (כנ"ל), כל מעשי המפעילים מוצגים בסוף ביומנים ואין מה להסתיר ואין מה „להריח”. מי שרוצה לטעון כל מיני טענות למעשים בלתי־כשרים, שיתכבד־נא להביא עדויות ולא חשדות ו„ריחות”. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 18:04, 29 בספטמבר 2015 (IDT)
אני חושבת שההצעה של אילי לפתוח את המפגש בפני כל מי שמכיר היטב את המערכת וחושב כי יוכל לתרום חיובית מאוד. אם הבנתי נכון, החשש העיקרי הוא מהתפרסות יתר של הדיון. לכן כדי לוודא שנפיק את המירב מהמפגש ונתמקד בנושאים הרלוונטיים פתחתי בדף המפגש פרק להצעות לנושאים ונקודות לדיון. אני חושבת שאם נבחר מראש מה הדברים החשובים לנו המפגש יהיה יעיל ומסודר יותר. מה דעתכם? Chenspec-WMIL - שיחה 11:50, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

מפגש חורף 2016[עריכת קוד מקור]

זה הזמן כבר לרשום ביומן: ויקיפדיה:מפגשים/מפגש חורף 2016 דרור - שיחה 11:20, 18 בספטמבר 2015 (IDT)

משובים ודיווחים[עריכת קוד מקור]

שלום לחברים.

בויקיפדיה בעברית נהוגים שני מנגנונים עיקריים לקבלת משוב מקוראים על ערכים: "דיווח על טעויות" מתפריט הניווט בצד שמאל, ו"משוב" בתחתית כל ערך.

יש הבדל עצום באופן בו אנו מתייחסים למשובים שמגיעים דרך המנגנונים הללו: אחרי הדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות עוקבים 77 משתמשים רשומים, מהם מעל 30 פעילים, ויש ויקיפד (משתמש:Uziel302) שמשמש כ"אחראי המיזם". כל דיווח זוכה להתייחסות תוך זמן סביר, והמנגנון מתפקד בצורה מצוינת ועוזר לנו לשפר את איכותה של ויקיפדיה.

לעומת זאת, המשובים שמגיעים בעזרת "משוב" בתחתית הערכים (אם אינכם רואים את המשוב הרי זה משום שמשתמשים רשומים יכולים לבטל אותו דרך "העדפות"), כמעט שלא זוכים לתגובה. אנא אל תאמינו לי - אפשר בקלות למצוא את המשובים בעזרת שינויים אחרונים => מסנן תגיות => משוב. בדקו כמה מן המשובים שהגיעו ב-30 הימים האחרונים זכו להתייחסות (רמז: מיעוט זעום). אין זה אומר בהכרח שמנגנון דיווח על טעויות הוא טוב יותר ממנגנון המשוב - מה שזה אומר זה שאין בינינו כרגע אף אחד ואף אחת שמנטרים את המשובים בצורה סדירה. לדעתי יהיה זה רצוי מאד אם אנשים יתחילו לנטר את המשובים, באופן דומה לאופן בו אנו מנטרים את הדיווחים על טעויות. אולי משתמש:ערן יסכים לשדרג את הסקריפט שמייצר את המשובים, כך שבדומה ל"דיווח", יהיה קישור לכל משוב מדף חדש, נניח ויקיפדיה:משובים או כדומה (קיים אמנם דף ויקיפדיה:משוב/ניטור וסיקור, אך נראה שמי שטיפחו את הדף בעבר אינם עושים זאת עוד, והדף למעשה לא פעיל מאז 2011). באופן זה יהיה קל לעקוב אחרי הדף החדש ולראות את כל המשובים מרוכזים במקום אחד, ולטפל בהם בצורה דומה לצורה בה מטופלים הדיווחים מכלי "טעויות".

גם בלי שדרוג של הסקריפט, ניתן לנטר את המשובים בעזרת סינון לפי תגיות מ"שינויים אחרונים" (הרי קישור לנוחותכם), אלא שכרגע אף אחת מאיתנו לא עושה זאת בצורה סדירה, וספק אם מישהו עושה זאת אפילו בצורה מזדמנת. לפי התרשמותי, יש התייחסות למשובים רק מצד אנשים שעוקבים אחרי הערך בו ניתן המשוב. לדעתי חבל שאנו מפסידים את פירות הכלי הנאה הזה, וחבל עוד יותר שאנו מטריחים את הקוראים ומבקשים מהם להתאמץ ולספק משוב, ואז מתעלמים ממנו. כאמור, לדעתי היה רצוי שנתחיל לנטר את המשובים בצורה רצינית יותר. אם איננו עושים זאת, עדיף בלי הכלי מאשר אתו: אולי חלק מהקוראים שמספקים משוב ישתמשו ב"דיווח על טעות" אם כלי המשוב יוסר. קיפודנחש 01:58, 20 בספטמבר 2015 (IDT)

אני לא רואה שמופיע אצלי גם "דיווח על טעויות". Liad Malone - שיחה 02:54, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
בתפריט הניווט בצד שמאל, (בין "ערכים מומלצים" ל"פורטלים"), מופיע "דיווח על טעות", לפחות כשגולשים במרחב הערכים. משתמשים רשומים יכולים לבטל את "דיווח" על ידי הסרת הבחירה של "טופס דיווח על טעויות בערכים" בהעדפות => גאדג'טים (הסעיף האחרון ב"שונות"). אם לא כיבית את ההעדפה הזו, אתה צריך לראות הקישורית. קיפודנחש 03:41, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
לא הבנתי מה מיוחד במשוב, בעיני זה בסך הכל כלי להנגשת הכתיבה בדף השיחה. האם יש מקום להרחיב את הניטור והמענה בדפי שיחה? כן. האם יש צורך להגיב על משובים כמו דיווחי טעויות? לא. חלקם כלל לא מתייחסים לליקויים בערך.
כבר כיום חלק מהקוראים עושים שימוש בדיווח על טעויות כמשוב ושואלים שאלות או נותנים משוב כללי, הודעות כאלה מוסרות מדף הדיווח. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 05:11, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
אולי אפשר לאחד את המשובים עם הדיווח על טעות? כלומר, אני מציע שגם המשוב יגיע ל"דיווח על טעות" בלי שיהיה צורך לפתוח דף חדש. גילגמש שיחה 12:00, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
המשוב כולל פעמים רבות שטויות או הערות סתמיות. מבחינתי זאת הערה רגילה בדף שיחה רק בטכניקה אחרת ולהבנתי זאת הייתה מלכתחילה מטרתה. מי שעוקב אחרי הערך עוקב גם אחרי דף השיחה. אני חושבת שזאת תהיה שגיאה לאחד את המשובים עם הדיווח על הטעויות. לאחר מכן תתווסף גם תגובה בדף השיחה ישירות ומרוב מעקב לא יצא מכך דבר.חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:32, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
במקרה זה דעתי כדעת חנה - אכן לא כדאי לאחד את מנגנון המשוב עם מנגנון הדיווח. מצד שני, קל לראות שהשארת את הטיפול במשובים לאלו שעוקבים אחרי הערך, לא עובד. כפי שקל לראות, הרוב המכריע של המשובים לא זוכים לתגובה והתייחסות, בין אם מדובר במשוב שמצביע על שגיאה בערך (בהערכה גסה - בערך מחצית המשובים הם מסוג זה) או משוב מסוג אחר. הצעתי לא הייתה לאחד את המשובים עם "דיווח טעות", אלא לנסות ולנטר את המשובים בצורה שיטתית יותר. המצב כרגע הוא כמו מקום עבודה או משרד שירות שתולה "תיבת הצעות" על הקיר, בלי שאיש יטרח לקרוא את ההצעות הללו. קיפודנחש 19:09, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
אם כך, כדאי להקים מערכת נוספת לבקרת המשובים האלה. מה שלא מתאים צריך למחוק (מגיעים הרבה משובים לא רלוונטיים) ומה שמתאים אפשר לטפל או להשאיר בדף שיחה. גילגמש שיחה 21:55, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
לא נכון להגיד שלא עובד. נכון להגיד שלא עובד תמיד. תגובות שהן שטויות נמחקות פעמים רבות על ידי המנטרים. אם מדובר ביצירת דף חדש אז המנטרים מבקשים למחוק אותו. אני משתדלת להגיב בדפי השיחה של הערכים במעקב שלי אם יש לי מה להגיב. לא כל תגובה שם דורשת תגובת נגד. כי לא מדובר שם בדיווח על טעות. אני לא היחידה שמגיבה בדפי השיחה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 22:32, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
מעקב אחר המשובים אינו חשוב יותר ממעקב אחר דף השיחה בכלל, כי ישנם לשמחתנו גם משובים שנכתבים במקום שמלכתחילה ראוי היה שייכתבו, דרך דף השיחה. נכון שאנחנו מתקשים לעקוב אחר כל מה שקורה בויקיפדיה העברית, והסיבה היא, כפי שניסח פעם דוד, ש"אנחנו (העורכים) מעטים, והם (הערכים) רבים". ככל שיתווספו יותר ערכים זה ילך ויחמיר. נרו יאירשיחה • ח' בתשרי ה'תשע"ו • 10:36, 21 בספטמבר 2015 (IDT)
שיחה:שיר מורנו#משוב מ-21 בספטמבר 2015 יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:54, 21 בספטמבר 2015 (IDT)
ראו גם את הדוגמה כאן. השחתה קלאסית. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:19, 23 בספטמבר 2015 (IDT)

נשברו הקישורים לאתר "ארבע אמהות"[עריכת קוד מקור]

אתר "ארבע אמהות" שינה את ייעודו, וכעת הוא מוכר ציוד לתינוקות. כיוון שכך כל הקישורים אליו נשברו (יש רק 14 קישורים כאלה). אם ניתן למצוא אותן בארכיון כלשהו - מה טוב, ואם לא - יש לבטלם או להחליפם. דוד שי - שיחה 06:57, 20 בספטמבר 2015 (IDT)

תוקנו בעזרת ארכיון האינטרנט. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 19:21, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
תודה רבה. דוד שי - שיחה 08:06, 21 בספטמבר 2015 (IDT)
משמח מאוד שהארגון הזה נסגר. מי ייתן ונראה את שלום עכשיו ובצלם הולכים בעקבותיהם בקרוב. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 20:26, 23 בספטמבר 2015 (IDT)
הארגון נסגר בשנת 2000, לאחר הנסיגה מלבנון. התכוונת לומר שאתה מאחל לעוד ארגונים להשיג את מטרותיהם ולהתפרק לאחר שסיימו את תפקידם? ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 20:31, 23 בספטמבר 2015 (IDT)
עוזיאל, הלוואי וכן יהי רצון.שלומית קדם - שיחה 11:59, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
אמן ואמן שלא תהיה לבצלם עבודה, ושכולם ישמרו על צלם האנוש בלי תזכורות. ביקורת - שיחה 16:41, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
האם הפניה לאתר שמפר זכויות יוצרים היא לא הפרת זכויות יוצרים ? כך למשל הקישורים ביעקב גוטרמן (צייר) הם כתבות ממעריב ומהארץ שמובאות בשלמותן ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 18:54, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
לפי מדיניות ויקיפדיה (לא מוצא כעת את הקישור) קישורים כאלה אסורים ויש להסירם. אבל ייתכן מאד שכתבה מהארץ פורסמה שם ברשיון מיוחד לאתר, ואין לנו סיבה להניח שמישהו עשה עבירה, אלא אם מדובר באתר שמועד לעבירות כאלו. ישנם פורומים שמעלים בהם תדיר כתבות כאלו, וסביר להניח שיש להם היתר כלשהו - אחרת היו תובעים אותם בעלי הזכויות. אבל במקרה שידוע שאתר מבצע הפרת זכויות יוצרים, אין לקשר אליו ויש להסיר את הקישורים. ביקורת - שיחה 20:15, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

Only one week left for Individual Engagement Grant proposals![עריכת קוד מקור]

(Apologies for using English below, please help translate if you are able.)

There is still one week left to submit Individual Engagement Grant (IEG) proposals before the September 29th deadline. If you have ideas for new tools, community-building processes, and other experimental projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF), Community Resources 00:01, 23 בספטמבר 2015 (IDT)

תזכורת שהדדליין לבקשת מלגות ב-29 בספטמבר, מידע על המלגות לעיל #Open call for Individual Engagement Grants. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 20:35, 23 בספטמבר 2015 (IDT)

סיור לחורבת ענים[עריכת קוד מקור]

ביום ראשון הקרוב 27.09.15 ערב סוכות יתקיים סיור מרתק לחורבת ענים- ביקור בישוב היהודי העתיק שביער יתיר. מי שמעוניין להרשם מתבקש לעשות זאת היום. במידה ולא יהיו עוד נרשמים נאלץ לבטל את הסיור מפאת מיעוט משתתפים. דריה - שיחה 09:11, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

למה חלק מהנתונים בתבניות מוסתר?[עריכת קוד מקור]

בתבניות אישיות כגון בתבנית מדען בערך אלברט איינשטיין חלק מהנתונים מוסתרים תחת הכותרת "נתונים נוספים", מה ההגיון מאחור זה? הרי התבנית עצמה היא תמצית של הנתונים בערך. מי שמעוניין בפירוט רב קורא את הערך ומי שמעוניין בתמצית מעיין בתבנית. לדעתי 99% מהקוראים נופלים תחת אחת משתי הקטגוריות. מיהו האדם שלמענו מסתירים נתונים? אדם המעוניין בתמצית של התמצית ומפריע לו שיש יותר מדי לקרוא? בויקיפדיה האנגלית למשל, ממנה תורגמה התבנית מדען, מראים את כל הנתונים.
אני לא יודע אם היתה החלטה בנושא אבל אני לא רואה את היתרון שבהסתרת נתונים, להיפך נראה קצת מיותר ופוגע בזה שמעוניין לקרוא את התבנית במלואה.Assafn שיחה

מצטרף לשאלה. לא זכורים לי ערכים נוספים עם ההסתרה הזאת (מה שמעלה גם את השאלה אם לא נכון יותר לדון בזה קודם בדף השיחה שם). נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תשע"ו • 23:50, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
העלתי כאן מכיוון שלא הייתי בטוח שזו התבנית היחידה, אם תבנית מדען היא יחודית אפשר להעביר את השיחה לשם. Assafn שיחה 00:17, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
נראה לי שראיתי בתבניות נוספות. באמת לא ברור העניין הזה. גילגמש שיחה 00:23, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
אכן מדובר בהחלטה שהתקבלה בתבנית מדען (ראו כאן), וטוב שהבאת את זה למזנון. לדעתי אין לזה הצדקה. נרו יאירשיחה • י"ב בתשרי ה'תשע"ו • 00:33, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
יש עוד. תבנית {{חללית}} נבנתה כך מראש. דולבשיחה 12:42, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
אני חושבת שזה רעיון מצוין. בערכים קצרים התבנית משתלטת על הערך ואם יש תמונות הן מוצגות למטה. כך אפשר להרוויח. ממילא המידע המוצג שם מופיע בפסקת הפתיח של הערך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 12:47, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
ולחילופין במדענים רבי פעלים המידע הנוסף רב. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 17:20, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
מסכים. ההסתרה בתבנית {{מדען}} מיותרת לחלוטין. ‏ MathKnight (שיחה) 21:27, 25 בספטמבר 2015 (IDT)

נרו יאיר הסביר לעיל בצדק שמדובר בהחלטה ישנה בנוגע לתבנית מדען, אך הקישור שהובא לא מדויק והנכון הוא ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/תבנית:מדען, שבו (בקיצור נמרץ) צד אחד היה מעוניין לשלב תבנית מידע על מדען בערכי מדענים בדומה לתחומי תוכן אחרים, והצד השני התנגד לחלוטין לקיום תבנית שלטענתו מכילה תוכן רדוד ושרובו משתנה או לא רלוונטי לעבודתו של מדען. לבסוף הגיעו לפשרה: תבנית מדען תציג את התכנים ה"חשובים", ואת התכנים ה"פחות חשובים" נחביא בקופסה מוסתרת. אפשר לבחון את זה מחדש ולהציע רעיונות חדשים אבל אני ממליץ לקרוא את טיעוני הצדדים בדיון. ערן - שיחה 21:51, 25 בספטמבר 2015 (IDT)

הטיעונים בהצבעת המחלוקת הם בעיקרם טיעונים אידיאולוגים שתקפים לכל תבנית, אך הסתרת נתונים היא פרקטיקה שאיננה מקובלת כמעט באף תבנית אחרת, לכן ללא קשר לתוצאות המחלוקת, דה פקטו, ויקיפדיה כבר אימצה לעצמה אידיאולוגיה בנושא ויש ליישר קו. למרות שכנראה נוצרה כאן מפלצת בירוקרטית. Assafn שיחה 22:25, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
מסכים שוב עם אסף, ומודה למשתמש:ערן על ההסבר המועיל. נרו יאירשיחה • י"ג בתשרי ה'תשע"ו • 21:12, 26 בספטמבר 2015 (IDT)
אי אפשר לבטל סתם כך תוצאות של הצבעה מסודרת. גילגמש שיחה 21:28, 26 בספטמבר 2015 (IDT)

יש גם {{תבנית:קבוצת הוקי קרח}} ‏«kotz» «שיחה» 09:06, 27 בספטמבר 2015 (IDT)

אני רואה שהדיון קצת שכח. הצבעת המחלוקת עליה הצביע ערן נערכה לפני 7.5 בעידן אחר בו החוקים והמדיניות היו שונים. היום המדיניות לגבי הסתרת מידע בתבניות ברורה לכן לדעתי הרוב המקומי כאן מספיק לשינוי ואין טעם בהצבעה מחודשת על שריד בירוקרטי שאיננו רלוונטי היום. האם למישהו יש סיבה טובה בגינה צריך להסתיר את הנתונים בתבנית הספציפית הזו ולא בשאר תבניות האישיות/כל שאר התבניות בויקיפדיה? Assafn שיחה 23:32, 29 בספטמבר 2015 (IDT)

להיפך. זו הזדמנות לפתוח את הנושא מחדש, ולשאול מדוע יש תבניות בערכים על מדענים. התבניות מספקות לקורא מידע שבלוני הנוטה למגוחך. הן מספרות לקורא שבלז פסקל שייך לזרם הפילוסופיה הקוננטיננטלית (!) ושהוא "הושפע מ-"מישל דה מונטן, דווקא. אין לתבניות האלה שום הצדקה, מלבד זאת שמידע טריוויאלי מסויים אפשר לארגן בתבניות, ושאנשים שוכחים שלפעמים מוטב שלא לעשות כל מה שאפשר. התבניות אינן מחזקות את הערך, אלא הופכות אותו לעוד פריט בסדרת קלפים. זה טוב לאספני קלפים, רע לאנציקלופדיה. עוזי ו. - שיחה 01:05, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

עוזי, אם אתה מעוניין לקבוע מדיניות חדשה לגבי תבניות אישיות אתה מוזמן להציג אותה כאן, אך כרגע אתה נדרש לסוגיה האם להשאיר את התבנית כפי שהיא או לבטל את ההסתרה. כרגע יש רוב לביטול ההסתרה. Assafn שיחה 01:42, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אני מציע שלא תקבע עבורי לאיזו סוגיה אני נדרש. אם הסיכום ההוא אינו מחייב, יש להצדיק מחדש את עצם ההחלטה להציב תבניות בערכים. ההתייחסות שלי נכונה לתבנית כולה, אבל היא נכונה שבעתיים לאותם פרטים בלתי מרכזיים שנקבע באותה פשרה עתיקה שיש להסתיר אותם. ספירת קולות היא נימוק קלוש במיוחד, משום שבזמן שהשיחה הלא מחייבת במזנון מבוססת במי האפסיים של הדיון הקודם, יש רבים שאינם טורחים להגיב (אולי הם מחכים להצגת נימוקים רלוונטיים, ולא מוצאים דבר מלבד "מדיניות" ו"אידיאולוגיה"). עוזי ו. - שיחה 01:54, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אני נגד הסתרת נתונים בתבניות ראשיות אבל מסכים שלאור ההיסטוריה של התבנית הזו יש לקיים הצבעה עליה. יש מקרים בהם במודע מסתירים נתונים בשל אורך המידע, למשל תבנית:סטטיסטיקה עירונית שהיא תבנית בת של תבנית:עיר. בורה בורה - שיחה 19:43, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אם מישהו רוצה לפתוח הצבעת מחלוקת בעניין הוא מוזמן, לי אין כוח וזמן להתעסק בבירוקרטיה הזו. Assafn שיחה 17:19, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

Reimagining WMF grants report[עריכת קוד מקור]

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 19:56, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

בורר[עריכת קוד מקור]

אחרי שתי פניות בלוח המודעות אני פונה כאן בעניין מחלוקת לא פתורה התקועה קרוב לחודשיים בשיחה:תג מחיר בציפיה לבורר מוסכם. יורם שורק - שיחה 19:40, 29 בספטמבר 2015 (IDT)

המזנון הוא לא המקום לזה. אם אין אפשרות לבחור בורר מוסכם, נסו את אחד הבירוקרטים. גילגמש שיחה 12:15, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אבל אולי אפשר להעביר את הבקשה ללוח המודעות. Badidipedia - שיחה 12:34, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

מומלצים - דיווח לקהילה[עריכת קוד מקור]

עברו כשלושה חודשים מאז קיבלנו את האחריות על פינת המומלצים ובזמן הזה ביצענו מספר שינויים וקיבענו נוהלים קיימים:

 1. אנו משתדלים לשמור על מסגרת זמן מסודרת לדיון. דיונים נמשכים שבוע ובמקרה של תוצאה צמודה, מקבל הערך מספר ימים נוספים בהצבעה.
 2. נקבע קצב אחיד להעלאת ערכים להצבעה. ערכים להוספה עולים בקצב של 1.5 בשבוע (שבוע ראשון ערך אחד, שבוע עוקב שני ערכים). חיפוש שיטתי ברחבי הוויקיפדיה מאפשר הגברת הקצב לשני ערכים בשבוע וזה יקרה החל מהשבוע הבא.
 3. ערכים להסרה עולים בקצב אחיד של שני ערכים לשבוע (ובהמשך שלושה ערכים בשבוע). בכל המקרים האלה השאיפה היא לאתר כותב פוטנציאלי שישמור את ההמלצה של הערך. בדרך כלל אנו משתדלים לפנות לאחד הכותבים הקבועים (אם הכותב המקורי עדיין פעיל או מישהו שהנושא קרוב ללבו) עם פירוט הבעיות ובקשה לסיוע. ערכים עולים לרשימת הסרה בגלל אחת הסיבות הבאות:
  1. העדר הערות שוליים או מעט הערות שוליים ביחס לטקסט (גם אם הערך עצמו הוא טוב)
  2. חוסרים כלשהם בערך
  3. סגנון כתיבה לקוי (תופעה שיכולה לקרות אם הערך עבר שינויים גדולים מאז ההמלצה הקודמת)
  4. חוסר עדכון (למשל בערכי היסטוריה של מדינות)
  5. שינוי דפוסי כתיבה בקהילה: כיום נהוג לפרט במידה רבה יותר מאשר בעבר וערך שהומלץ לפני זמן רב עשוי להיות קצר באופן משמעותי מערך שהיה נכתב כיום באותו נושא.
  6. ביקורת של איש אקדמיה (נעשו מספר פניות לאנשי אקדמיה עד כה, התוצאות לא מזהירות, אבל עובדים עם מה שיש)
 4. ערכים שלא עומדים בסטנדרים אלה לא מוצגים יותר בעמוד הראשי. כך, החל מאוקטובר השנה אין יותר ערכים ללא הערות שוליים בעמוד הראשי והמטרה היא כאמור שלא ישארו ערכים מומלצים ללא הערות שוליים. כל הוויקיפדים שקיבלו פניה לעדכן את ערכיהם מתבקשים בכל לשון של בקשה לעשות כן ולהוסיף הערות שוליים ולהשלים את יתר הפרטים. משתמש:גארפילד וגילגמש שיחה 12:16, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

הגנה על כל ערכי התאריכים[עריכת קוד מקור]

כמו שכל מי שעוסק בניטור בטוח שם לב, ערכי תאריכים הם מוקד קבוע להשחתות של אנונימים. תבדקו כל תאריך אקראי (סתם שליפה אקראית 25 ביוני, 6 בספטמבר) ותארו שחלק נכבד אם לא רוב העריכות הם שחזורים. אז, נדיר למצוא עריכה אנונימית לערך על תאריך שלא תשוחזר - ולדעתי זה מפריע.

אני מציע להגן באופן גורף על כל ערכי התאריכים בשביל לחסוך זמן ניטור. Corvus,(שיחה) 13:19, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

העניין העיקרי לדעתי הוא הקטנת מספר האנשים שיראו את ההשחתות עד שהם יתוקנו על ידי המנטרים. אם אני מבין את ההיגיון של המשחיתים בדפי התאריכים, הם רוצים להיכנס לדפי ההיסטוריה של האנשות דרך ויקיפדיה (ע"י תיעוד יום הולדתם), להתנקם בידוען שפגע בהם או בחבר. מי שרוצה לעשות את זה, יוכל בקלות לעשות את זה בכל דף אחר בויקיפדיה ולמעשה זה לא יחסוך זמן ניטור, אלא רק יגדיל אותו. צריך לבדוק את כמות הנכנסים לדפי התאריכים (לא הצלחתי למצוא איפה הנתון הזה מופיע). אם הכמות לא גדולה, כדאי לדעתי דווקא לנצל את הדפים האלו כדי לתפוס במהירות השחתות למשל ע"י בקשה למעקב של הדפים ע"י מנטרים\ויקיפדים נוספים. Badidipedia - שיחה 13:46, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בדרך כלל זה ילדים (16 מינוס) שמוסיפים את עצמם כאישיות. זה לא שהם מחפשים אישזהו ערך אקראי להשחית. זה בעיקר רצון להנציח את שמם. ברגע שהאופציה של להוסיף את עצמם לערך על תאריך תהיה חסומה, הטעם השחתה יעלם. Corvus,(שיחה) 13:56, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אתה צודק לגבי ריבוי ההשחתות בערכים אלה. אין לי הנגדות להגנה ברמה הנמוכה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 14:04, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
זה בדיוק מה שטענתי בהבדל שאני חושב שהם כן ישחיתו ערך אחר שהם היו\יהיו בו (Badidipedia המלך!!). ייתכן וכדאי לספוג את ההשחתות במספר ערכים ידועים, מאשר לקבל אותם מפוזרות ברחבי ויקיפדיה. Corvus, האם ידוע לך איך בודקים כמה צפיות היו בערך בתאריך XYZ? האם יש אפשרות לבדוק כמה השחתות היו בתווך זמן מסוים? אם כן אז אפשר לבדוק מי מבנינו צודק לגבי שינוי במספר ההשחתות (אולי ספירת תבניות האזהרה שנוספו בפרק זמן מסוים). Badidipedia - שיחה 14:58, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
נתקלתי במלא מעט טעויות בערכי תאריכים. אולי כדאי למצוא כל שבוע מתנדב שיבדוק באופן יסודי את ערכי התאריכים של אותו שבוע. אגסי - שיחה 15:06, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אגסי, :אתה מתנדב? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 15:15, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בהחלט אהיה מוכן להתנדב, בעיקר אם תהיה רשימה ואוכל לבחור את השבוע שהכי נוח לי. אגסי - שיחה 15:29, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
Badidipedia יש דרך לבדוק כניסות לערך כאן. השיטה של להשתמש בתווך מסוים של ערכים ב"שק חבטות" נראה לי טיפה לא מסדר עם הרעיון של הגנה מפני תקיפות... Corvus,(שיחה) 15:32, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
Corvus, ראיתי שיש 170 כניסות בחודש האחרון ולמיטב הבנתי זוהי כמות לא גדולה יחסית. תראה בערך הגנה את ההתייחסות לכך שפריצת קו המגע היא הנחה מקובלת באסטרטגיית הגנה. בשחמט יש שיטה שנקראת הקרבה, בחלק מאומניות הלחימה, עמידת המוצא, מתעלמת כמעט לחלוטין מהגנה על הבטן מתוך התפיסה שעדיף לוותר מראש על הבטן כדי להגן יותר על שאר הגוף. Badidipedia - שיחה 16:58, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

בעד הגנה נמוכה. נרו יאירשיחה • י"ז בתשרי ה'תשע"ו • 15:38, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

בעד הגנה ברמה הנמוכה. ‏ MathKnight (שיחה) 15:42, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
ההגנה היא רעיון טוב. גילגמש שיחה 15:43, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בהקשר למה שכתבתי למעלה, אם מבדיקה שנעשה, יוכח שחסימה כזאת לא מורידה את כמות ההשחתות, יש כאן מי שישקול את דעתו שנית? Badidipedia - שיחה 16:58, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בעד הגנה ברמה הנמוכה. בורה בורה - שיחה 19:46, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אני, למשל. זה עניין תועלתני טהור. אם זה לא יועיל, עדיף יהיה להחזיר את המצב לקדמותו. שווה ניסוי. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 01:00, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
כלומר: להגן רק על חלק מהם (ולבחור באקראי על מי להגן ועל מי לא) כדי שתהיה אפשרות בהמשך להשוות. (חלק: אחוז? עשרה אחוזים? חצי? תשעים אחוזים? 99%??)‏ Tzafrir - שיחה 13:52, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
בעד הגנה מלא רשומים. ננסה, אם נגלה שמספר ההשחתות לא פחת, נוכל תמיד לחזור אחורה. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 20:03, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

אני רואה תמיכה ברעיון, עכשיו איך מתקדמים מכאן? האם דיון במזנון מספיק או צריך משהו יותר גדול? ואגב, יש לנו בוט שיודע לעשות את זה? Corvus,(שיחה) 23:19, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

גם אני בעד הגנת משתמשים רשומים. אני מניח שבוט יכול לבצע את המלאכה. אולי משתמש:ערן יוכל לסייע? ‏Lionster‏ • שיחה 01:05, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

ביכורי אוקטובר![עריכת קוד מקור]

הסתיו קרב ובא והוא הביא איתו גם את ביכורי אוקטובר! החודש מתארח בביכורים Ofekbs, תלמיד חטיבת ביניים שנעזר בוויקיפדיה לצרכי לימודים ותורם לה בזמנו החופשי בידע מוסף שברשותו. מוזמנים לקרוא, להתעניין ולתת מילה מילה טובה חיוך חג שמח לכולם, אופק כחול - ביבר הזכוכית 02:43, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

יפה מאוד. אבל מה עם פינת ההילולים? נגמרו הוויקיפדים שיהללו ויקיפדים אחרים? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:20, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה לאופק כחול על ההשקעה. ראיתי בדף התרומות שלה שהיא פנתה בספטמבר לפחות ל-3 וויקיפדים בבקשה לכתוב בפינת ההילולים, ומן הסתם הבקשה לא נענתה. חבל. אגסי - שיחה 11:52, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
יכולת להציע את עצמך, אגסי. גילגמש שיחה 11:53, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
להזכירך, כבר כתבתי פעם אחת בפינת ההילולים, אודות 2 חברים שהרבה בזכותם נשארתי במיזם. אבל אם אף אחד לא ייתנדב ויבקשו ממני שוב, לא אפסול זאת על הסף, למרות שכבר עשיתי את שלי. אגסי - שיחה 12:05, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
פניתי לחמישה ויקיפדים בהצעה להתארח בהילולים, חלק טרם הגיבו (יש ויקיפדים שלא מגיבים אך כותבים לאחר פרק זמן מסוים ויש ויקיפדים שלא מגיבים בבחינת "לא"; זה מצריך הערכה מסוימת) וחלק העדיפו שלא להשתתף (כך גם פניתי למספר ויקיפדים בבקשה להשתתף בביכורים, אך לא תמיד יש היענות רבה). בהקשר זה אציין שאין חובה להשתתף וכל בחירה היא לגיטימית, המיזם אמור להיות כיפי והתנדבותי וראוי לדעתי לכבד כל החלטה. אופק כחול - ביבר הזכוכית 13:59, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים אופק. אני קורא מכאן לכל מי שמעוניין להשתתף בהילולים לפנות לאופק כחול ולא להמתין שהיא תפנה. אישית אני מתכוון לכתוב לקראת החודש הבא. בנוסף אופק, גם אם יש לך מספר הילולים וביכורים לפרסם אחד בחודש כך שיהיה לך אחד או שניים עודפים למקרים כאלו, זו כמובן הצעת ייעול את יכולה לקבל או לר לקבל אותה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:13, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה על התנדבותך! חשבתי בעבר על הצעת הייעול אבל המחשבה הייתה שזה עלול להיות מאכזב עבור ויקיפדים אם זמן ההמתנה מהכתיבה עד להעלאה יהיה ארוך (במיוחד אצל הכותבים החדשים בביכורים). באופן כללי אני משתדלת להגיע לאיזון מבחינת כותבים, כך שיהיה ביטוי למגוון תחומי פעילות בוויקיפדיה ולרקעים שונים של ויקיפדים, אבל כמובן שכל התנדבות לכתיבה תקודם בברכה, מאחר שהכוונה היא לפנות לכל הוויקיפדים בסוף. אופק כחול - ביבר הזכוכית 14:24, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מציע להשאיר לשיקול דעתה של אופק כיצד לנהל את המיזם. אפשר לסמוך עליה. האמת שנדרשת לא מעט סבלנות לפנות ל-5 וויקיפדים בזה אחר זה, לבקש מהם להשתתף במיזם ולהמתין לתשובתם, במיוחד כשמתקרב המועד לפרסום הביכורים. אגסי - שיחה 14:30, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה רבה על האמון אגסי, אני כמובן שמחה על העניין בביכורים ועל כל הצעה לייעול התהליך. אז נסכם שכל התנדבות תקודם בברכה ואם לא זה גם בסדר ונפעל לפי הסדר המתוכנן. אופק כחול - ביבר הזכוכית 14:46, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

רעיון ליצירת הכנסה לקרן ויקימדיה ללא פרסומות מטרידות[עריכת קוד מקור]

הרעיון הוא כזה והוא פשוט מאוד - שיתוף פעולה בין מנועי החיפוש (גוגל יאהו וכדו') לויקיפדיה כך שבסוף כל דף תופיע האפשרות לחפש את הערך בגוגל. סביר להניח שהכפתור הזה יהיה גם מאוד נוח למשתמשים שרוצים לחפש מידע על הנושא במנועי החיפוש. אפשר גם לעשות כמו בדפדפן פיירפוקס שיש כמה מנועי חיפוש ואחד מהם הוא הברירת מחדל, החברה שמנוע החיפוש שלה הוא ברירת המחדל תשלם לויקיפדיה על כך, כך יצרנו פרסומת אבל בלי להטריד את המשתמשים. Ezra100 - שיחה 17:40, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

לא בדיוק המקום לנושא הזה. מתייג את חן, חן ומיכל, אולי הן יתעניינו. (שימנשמע?) 1.. 2.. צא! 17:47, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
זאת פרסומת, וקרן ויקימדיה הצהירה שלא תכניס לעולם פרסומות לוויקיפדיה. ראובן מ. - שיחה 17:50, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
אין בעיה להעלות פה רעיון כזה, אבל כמו שראובן מ. זאת פרסומת למעשה לאותו מנוע החיפוש ולכן זה לא יקרה. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 17:58, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
וזה יפהפה בעיניי, כי אם כמה אנשי מפתח בהיסטוריה של האתר היו מקבלים החלטות שונות, ויקיפדיה הייתה יכולה להיות אתר מסחרי לחלוטין עם פוטנציאל רווחי ענק. אולי אני נאיבי, אבל ויקיפדיה מוכיחה בעיניי שיש עדיין אנשים שבעיניהם כסף זה לא הכול. ראובן מ. - שיחה 18:04, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
למעשה ויקיפדיה כבר מכילה מיליוני קישורים לאתרים מסחריים באופן שנועד לשרת את הגולשים. גם אם נקבל תשלום מאתרים שכבר ככה מקושרים מוויקיפדיה תהיה זו הפרה של ההגדרה הבסיסית של ויקיפדיה ושל אמונם של מיליוני התורמים בה. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 18:42, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
מסכימה עם ראובן ועם עוזיאל. שום פרסומת, לא בדלת הקדמית ולא באחורית.שלומית קדם - שיחה 20:01, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

גם כותבי ערכים ראויים לזכויות בסיסיות[עריכת קוד מקור]

לדעתי, מן הראוי להעניק זכויות בסיסיות לכותבי ערכים, בעיקר לכותבים חדשים, כדי להיות הוגנים ולעודד כתיבת ערכים. חלק מהזכויות מוכרות לא רשמית או לא נאכפות כראוי.

 1. אין להביע זלזול פוגעני בחשיבות הערך ובאיכות הכתיבה.
 2. אין למהר להאשים כותבי ערכים בלי הוכחות ביחצנות וכד'
 3. מומלץ להגיד תודה על כתיבת ערך מושקע, ולא רק להשמיע טענות ובביקורת
 4. לפני הנחת תבנית חשיבות יש חובה לעשות בדיקה (לא שיטחית) בגוגל לפני הנחת התבנית. (יש דרישה כזו בכללים שאינה נאכפת)
 5. מניח תבנית חשיבות חייב לנמק אותה בדף השיחה
 6. מניח תבנית חשיבות חייב להודיע לכותב הערך על הנחת התבנית בדף שיחתו (כדי שיקבל אימייל)
 7. פתיחת הצבעת מחיקה תהיה טעונה הסכמת 5 חברים בדף שיחה.
 8. פותח הצבעת מחיקה חייב להודיע לכותב הערך בדף שיחתו שנפתחה הצבעת מחיקה (יש המלצה כזו בכללים שאינה נאכפת)
 9. פותח הצבעת מחיקה מתבקש למחוק בסמוך לאחר תום ההצבעה את תבנית ההצבעה מהערך (שלא נמחק).

מה דעתכם (העניינית) בנושא? אגסי - שיחה

אין מושג הקרוי כותבי ערכים. אני יזמתי כתיבתם של ערכים רבים, אך אין ערך, שלא נכנסו אליו כותבים נוספים, הוסיפו, גרעו, שיפצו. מי הוא כותב הערך? מי שיזם אותו, גם אם תרומתו מזערית? מי שכתב בו הכי הרבה, גם אם כתב שטויות? אין דרך להערכת התרומה של הכותבים בערכים, לפחות לא דרך קצרה וברורה לכל, לכן נתקשה לקבוע מיהו כותב הערך, כדי להעניק לו זכויות. בואו לא נפתח עוד נושא למחלוקות. בברכה. ליש - שיחה 15:20, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אריה, הוא לא הציע זכויות יתר לפותחי הערך, אלא באופן כללי לכותבים, בהדגשה על מי שטרח וניסח ערך שלם, בלי קשר לזה שהוא היה פותח הערך. ביקורת - שיחה 15:34, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
ביקורת, עדיין צריך לענות לשאלות שלי, מי יחשב כותב הערך, מי שכתב שתי שורות או מי שבא אחריו והוסיף חמש שורות? מי הכותב בו צריכים להתחשב וזה לפני שנכנסים לגוף ההצעות. בברכה. ליש - שיחה 21:45, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
Symbol oppose vote oversat.svg נגד חזק ממש לא רעיון טוב. ניקח דוגמה היפותטית שבטח לא יכולה לקרות: מישהו פותח ערך על "הרבי הגדול מרן ישראל ישראלובסקי שליט"א, הרב השכונתי של קריית שלוש". וכל הערך מוצף בכמה שהרב גדול בתורה. אין שום דרך להראות שהטקסט הוא לא ערך אנציקלופדי בלי " להביע זלזול פוגעני בחשיבות הערך ובאיכות הכתיבה". כי עובר אדם שכתב את זה, הביקות היה זלזול ופגיעה. כנ"ל לגבי יחצנות: ערך שנראה פרסומי, כנראה באמת פרסומי. אין לסרס ביקורת!
בנוסף על כך, ספק גדול אם זה מועיל להמתין ל-5 אנשים בשביל להניח תבנית חשיבות: תבנית מושכת תשומת לב ואם לא יניחו אותה, אפשר להמתין עם הבהרת חשיבות גם למשך שנה שלמה...Corvus,(שיחה) 15:38, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
מסכים עם קורבוס. מול דרישת הזכויות לכותבים חדשים (שרובם לדעתי בעלי עניין אישי, עסקי, משפחתי, ארגוני וכדומה), מן הראוי שמישהו ידאג גם לזכויות של משתמשים ותיקים. אגסי, מן הראוי לכבד גם ותיקים, לפחות כמו החדשים. נרו יאירשיחה • י"ט בתשרי ה'תשע"ו • 15:45, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
בואו נתחיל מהפסקת הסכסוכים המתמשכים בין המשתמשים (לא שאני רומז למשהו). (שימנשמע?) 1.. 2.. צא! 15:55, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אריה, הכוונה בעיקר לחברים חדשים יחסית שכותבים ערך ראשון שלהם. קורבוס, תמיד אפשר לנסח בנימוס שהערך לא מגלה חשיבות. ההצעה היא שנדרשת הסכמת 5 חברים לפתיחת הצבעת מחיקה כמו בפרלמנט (ולא להנחת תבנית חשיבות). והאם אתה נגד כל 9 הסעיפים? אבקש מנרו ואחרים לא להסיט את הדיון, לבטח לא לעניינים אישיים. תודהאגסי - שיחה 16:00, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אגסי, גם אם כוונתך לכותבים מתחילים, עדיין צריכים הגדרות ברורות, כדי לקבוע מי הכותב בו רוצים להתחשב וזה עוד לפני שנכנסים לתוכן ההצעות. בברכה. ליש - שיחה 21:45, 2 באוקטובר 2015 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────אין לי בעיה להביע את דעתי העניינית ביחס לכל הצעה שאני שומע, אבל לצורך כך, אני מבקש גם לקבל הצעה עניינית, ולא רק פריסה של רעיון ארטילאי שנראה בפועל יותר כמו ניסיון התנצחות בקהילה מהצעה אופרטיבית, שכן לכאלו איני רואה טעם להגיב. אם מדובר אכן בהצעה עניינית, יש ראשית לגבש אותה ככזאת, ובדגש על הפרטים הבאים:

 1. אין להביע זלזול פוגעני בחשיבות הערך ובאיכות הכתיבה - מה הכוונה בזלזול פוגעני? האם הגדרת ערך כאינו ראוי להופיע אנציקלופדיה נכללת בזה? יש לגבש קריטריונים מובחנים שלא ניתן לחלוק עליהם, שהרי זה העיקרון של נוהל - בהירות ניסוחית והגדרה עניינית.
 2. אין למהר להאשים כותבי ערכים בלי הוכחות ביחצנות וכד' - מה הגדרתך בהוכחות? האם די בכך שמדובר במי שכתב ערכים נוספים בתשלום? או שיש לצלמו בזמן המלאכה? אילו הוכחות צריך בדיוק על מנת להיות זכאי להשתמש ב"האשמה" הזאת?
 3. מומלץ להגיד תודה על כתיבת ערך מושקע, ולא רק להשמיע טענות ובביקורת - הבנתי שאתה מעוניין לגבש רשימת זכויות/נהלים, כך שלא ברור לי מדוע הוספת "המלצה". יש צורך להבהיר את העניין, ובמידה ומדובר בהצעה לנוהל, גם פה יש צורך בחידוד, ובמיוחד מיהו האחראי הקהילתי למסור את הודעת התודה המבוקשת (אם מדובר רק בהמלצה, כאמור לא מדובר בנוהל/זכות, אלא בהצעה בלבד, ואיש כראות עיניו יפעל).
 4. לפני הנחת תבנית חשיבות יש חובה לעשות בדיקה (לא שיטחית) בגוגל לפני הנחת התבנית. (יש דרישה כזו בכללים שאינה נאכפת) - אנא הגדר מהי בדיקה שאינה שטחית, מה היא כוללת, וכיצד ניתן להוכיח שזו בוצעה טרם הנחת התבנית, כתנאי מקדים.
 5. מניח תבנית חשיבות חייב לנמק אותה בדף השיחה. - פה אין הערות, הצעה עניינית וברורה.
 6. מניח תבנית חשיבות חייב להודיע לכותב הערך על הנחת התבנית בדף שיחתו (כדי שיקבל אימייל) - גם פה אין הערות. העניין ברור.
 7. פתיחת הצבעת מחיקה תהיה טעונה הסכמת 5 חברים בדף שיחה. - האם כוונתך רק למשתמשים רשומים? יש להבהיר.
 8. פותח הצבעת מחיקה חייב להודיע לכותב הערך בדף שיחתו שנפתחה הצבעת מחיקה (יש המלצה כזו בכללים שאינה נאכפת) - פה מדובר אך בחידוד נוהל קיים כבר, ומשכך יש פשוט להתריע על כך במקרים הרלוונטיים, ואין מקום ל"יצירת" נוהל חדש שקיים כבר.
 9. פותח הצבעת מחיקה מתבקש למחוק בסמוך לאחר תום ההצבעה את תבנית ההצבעה מהערך (שלא נמחק). - הצעה עניינית, למרות שלטעמי לא רק מיותרת, אלא מעמיסה בבירוקרטיה חסרת תועלת. אבל כאמור, הצעה עניינית.

כפי שניתן לראות, חלק ניכר מההצעות שהעלית אינן הצעות ענייניות, המהוות נהלים עתידיים בפוטנציה, אלא אך "חזון אישי", המשקף את האוטופיה הוויקיפדית לטעמך. במידה ואתה מבקש להפוך את החזון הזה לנהלים אופרטיביים, עליך ראשית לגבש נהלים אלו ולהציגם בפני הקהילה, ורק לאחר מכן יהיה ניתן לדון בהם (בנפרד או יחדיו) לגופם. בהתחלה במזנון, ובמידת הצורך גם בפרלמנט. ‏Lionster‏ • שיחה 16:01, 2 באוקטובר 2015 (IDT)

Lionster, ההצעות שלי ענייניות. האם בויקיפדיה:כללי התנהגות בין חברי הקהילה הכללים מנוסחים בצורה יותר בהירה? למשל 3 הכללים הראשונים: "1. אין להתבטא בצורה לא ראויה כלפי חברים אחרים בקהילה. 2. אין ללעוג לעבודה שמושקעת על ידי אחרים באתר. מותר להעביר ביקורת בונה, אך ללא שימוש במילים פוגעניות. 3. יש לשמור על רוח טובה ולקיים יחסי רעות מכובדים בין חברי הקהילה." : לעניין,
1. אני לא מדבר על ערך שהוא הבל, כי אז לא סביר שהכותב ייפגע. רק לאחרונה ראית גם אתה ערך של כותב וותיק שנכתב עליו שהערך "מגוחך" ולבסוף הערך נשאר.
2. אדם כותב ערך ראשון אולי על אדם שהוא מעריץ, אז לא צריך למהר לכתוב שיש לו כוונת יחצנות או פרסומת.
3 בכללים אפשר גם לכתוב המלצות. לעיתים אדם כותב ערך מושקע ואנשים כותבים הצעות לשינוי בערך, אז אני מציע שלפחות אחד מהכותבים יגיד לו תודה.
4 ראיתי לפעמים שאנשים מניחים תבנית חשיבות פחות מ-5 דקות אחרי שערך גדול עלה לאוויר, ומניח התבנית כלל לא מביע את דעתו בדיון, או רואים שהוא לא טרח לקרוא את הערך בעיון או להתעמק בנושא. ואני צריך לעשות את העבודה במקומו. לא הכל ניתן להגדיר או להוכיח.
7 כמו בדרישות לפתיחת הצבעה בפרלמנט- 5 משתמשים רשומים.
8 ב-2 ההצבעות האחרונות פותח ההצבעה הודיע שאין בדעתו לקיים את ההמלצה.
9 פותח הצבעת מחיקה, פעמים רבות לא טורח לארכב אותה אם הוא "הפסיד" בה, ואז התבנית ההצבעה ממשיכה עוד יום או יותר להתנוסס על הערך, וזה לא משמח את כותב הערך, שראה במשך שבועיים תבניות. יש הקפדה על פתיחה וקיום ההצבעה, אז למה לא לאחר סיום ההצבעה? אגסי - שיחה 17:15, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
במקום כל הכללים הנ"ל, אני מציע כלל אחד, שאותו הציע רבי אליעזר: "יְהִי כְּבוֹד חֲבֵרְךָ חָבִיב עָלֶיךָ כְּשֶׁלָּךְ", ועוד כלל אחד, מיוחד לחדשים, שהציע שמאי: "הֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת". דוד שי - שיחה 18:13, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים עם הכלל על של דוד שי, אבל לפעמים צריך כללים מפורטים, כמו שצריך חוקי כנסת מפורטים. מחקתי השמצות, גם לכותבים במזנון יש זכויות שלא ישמיצו אותם. אם כותבי ערכים לא יקבלו כאן זכויות בסיסיות, חלקם ילכו לכותבים בשכר (ואולי זה לטובה), כמו שאנשים פונים לעורכי דין ולסוכניות שמטפלות במימוש זכויות בביטוח לאומי. 19:29, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
(הפוסט נערך ונמחק והתייתר בעקבות המחיקה (המאוחרת)) אגסי - שיחה 22:18, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
עניתי לך בדף שיחתך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 22:20, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
(הפוסט נערך ונמחק והתייתר בעקבות המחיקה (המאוחרת)) אגסי - שיחה 23:37, 2 באום קטובר 2015 (IDT)
 • חזרה לנושא- יש הרבה יוזמות יפות לעודד אנשים להצטרף ולכתוב בוויקיפדיה. הוספת "כפתור התודה" מלמדת כמה חשוב לפרגן לחברים. יש סיבה מדוע לא הוסף גם כפתור "דיסלייק". הרוב המכריע כאן אכן מתייחס כראוי לכותבי ערכים, אבל לא כולם. אני מציע כללים מעשיים כדי שנקפיד שכ-ו-ל-ם יעשו מאמץ לתת חוויה סבירה עד טובה לכותבי ערכים, כדי שימשיכו לכתוב וימליצו לאחרים לכתוב כאן. אסור לאפשר למעטים לפגוע בכותבים. כמובן שאין פסול בביקורת בונה ומנומסת, או מאבק ללא פשרות בהשחתות בערכי הבל וכד'. אגסי - שיחה 10:00, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אין לי דעה לגבי רשימת הכללים שהוצעה כאן, אינני תומך ואינני מתנגד. יחד עם זאת אני שותף למה שעומד מאחוריהם: התחושה שכותבים חדשים שבתום לב לא עמדו בכל הכללים המקובלים, זוכים לתגובות כוחניות במקום לקבלת פנים אוהדת וליד מכוונת; ושמחיקות כוחניות וחד צדדיות מחליפות הידברות במקרים של חילוקי דעות. זה לא צריך להיות כך. גרי רשף - שיחה 15:31, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

הודעה לכותב ותבנית לדיון חשיבות[עריכת קוד מקור]

כאשר נפתחת הצבעת מחיקה, להבדיל מדיון חשיבות יש לה פורמט קבוע . דיוני חשיבות הם דיונים ולא הצבעות ועדיף לא לקבע אותם למבנה מאוד אחיד שמעודד הצבעה אוטומטית, אבל אולי כדאי ליצור מבנה פתיח אחיד לדיון חשיבות בסגנון תבנית:ערכים מומלצים/רשימת המתנה/דיון המלצה שבו יהיה הסבר קצר על מהו דיון חשיבות עם הפניה לויקיפדיה:הבהרת חשיבות לטובת עורכים חדשים בוויקיפדיה (ואנונימים) שנתקלים לראשונה בדיון חשיבות, ובתבנית יהיה מקום גם לתייג את יוצר הערך על מנת שיקבל הודעה על דיון החשיבות. כך אפשר יהיה להשמיט/לצמצם על הנהלים המופיעים בתבנית:הבהרת חשיבות עם זמן שפחות מתאים שיופיעו בערך עצמו ועדיף שיופיעו בדיון החשיבות בדף השיחה וליידע את כותבי הערך על הדיון באמצעות אזכורם בדף השיחה.

דוגמה:
{{דיון חשיבות|אגסי}}
(*הערה לדיון*) חיפשתי ב[[גוגל]], חיפשתי ב[[אצבעוני]] והדיון הזה כלל לא מוזכר בהם. לדעתי הדיון שפתח אגסי לא עומד בקריטריונים הנהוגים בוויקיפדיה.
Gnome-dialog-question.svg
דיון סביב חשיבות האנציקלופדית של הערך. מקובל להקצות לדיון פרק זמן של שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי ויקיפד/ית עם זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק.

חיפשתי בגוגל, חיפשתי באצבעוני והדיון הזה כלל לא מוזכר בהם. לדעתי הדיון שפתח אגסי לא עומד בקריטריונים הנהוגים בוויקיפדיה.

ערן - שיחה 13:30, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

לא כל כך הבנתי מה אתה רוצה לעשות. לעתים כותב הערך לא נמצא כבר בוויקיפדיה כי הערך עולה לדיון זמן רב אחרי שהכותב המקורי פרש או שהכותב הוא אנונימי שכתובת הIP שלו צפויה להשתנות, כך שלא תמיד ניתן לתייג את האנונימי. כמו כן, המבנה שהצעת לא ברור כל כך. גילגמש שיחה 16:27, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
הרעיון הוא שבדומה ל{{הצבעת מחיקה}} שמקשרת להצבעת מחיקה, וכשמוסיפים אותה לראשונה הקישור הוא ליצירת דף באמצעות תבנית, כך גם {{חשיבות}} תקשר לדף השיחה עם קישור שמוסיף תבנית בצורה של {{דיון חשיבות|*שם הכותב*}} ואחריו אפשר יהיה לציין נימוק קצר. לפעמים הכותב המקורי של הערך לא יקבל את ההודעה, אבל במקרים רבים כן, ולא מזיק לתייג משתמש לא פעיל. ערן - שיחה 17:59, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
יש היום את התבנית {{הונחה תבנית חשיבות}}. אני משתדלת להניח את התבנית בדף השיחה של מעלה הערך. אני חושבת שעדיף לא לסבך את התבניות יותר מידי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:15, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

מלחמת הצבעת מחיקה[עריכת קוד מקור]

לאחרונה התקיים דיון חשיבות ולאחריו דיון הצבעת מחיקה על הערך מירי ישראלי. ככותבת חדשה בוויקיפדיה, וכמי שמצויה בתחום האמנות שאודותיו נסוב הערך הזה, עקבתי בעניין והשתתפתי בדיונים. בסופו של דיון ארוך מתיש ומפוצל, הבנתי שההצבעה באה בעיקר כנגד המשתמש גילגמש שכנראה יש לו הסטוריה ארוכה של יוזמות מחיקה, ולא באמת נבחנו הדברים הכתובים לגופם. הקווים המנחים לכתיבת ערך על ציירים ופסלים והעקרונות לבחינת חשיבות הערך האנציקלופדי הונחו בצד לטובת שיקול דעת לכאורה לפי השכל הישר (״אמנות אקולוגית היא תחום חדשני ואין לנו ערך על זה״??????גם אם אין ערך ויקיפדיה על אמנות אקולוגית זה לא אומר שהתחום חדש וזה לא נכון עובדתית. זו אמירה המבטאת חוסר ידע בתחום קל לבדוק) דעתו של המשתמש yairtalmor ויקיפד ותיק מומחה באמנות שכתב המוני ערכים על אמנים ואמנות ישראלית, לא הובאה בחשבון. דעתה של דר׳ רות מרקוס מומחית לאמנות לא הובאה בחשבון. נכתב שלא תמיד טוב להיוועץ במומחים. האמנם? במי ניוועץ אם לא במומחים? לעומת זאת נכתבו הערות של שביעות רצון על הצלחת ההצבעה להשאיר את הערך שגילגמש הציע למחוק, כולל קריאת ניצחון עם שמחה לאיד אל מול גילגמש, שנמחקה מיד,ובצדק . והבנתי שחלק נכבד הצביע פשוט נגד המשתמש גילגמש. נכתבו הערות על רף גבוה מידי של דרישות מהערך, כאשר הוא לא עומד בקריטריונים הבסיסיים. נכתבו הערות על 500 אמנים שלא בטוח שכולם עומדים בקריטריונים של חשיבות. מה שמעלה את השאלה אם זו שאיפת ויקיפדיה: להוריד רמת הערך, העיקר לא למחוק ערך כדי לא להעליב את הכותב שכתב על עצמו. . הדמוקרטיה של ויקיפדיה היא ערך מופלא ונהדר. יחד עם זאת, ממה שהתרחש בעניין מירי ישראלי מול עיני, אני נבוכה ביותר. אולי יש עוד אמצעים לטיפול בהמשך, שאני לא יודעת עליהם. הלוואי. אבל השורה האחרונה היא שלמיטב הבנתי וידיעתי , בשל שיקולי כוחנות בין המצביעים, נכנס לוויקיפדיה ערך , לעניות דעתי, ולדעת מומחים, ללא כל חשיבות אנציקלופדית. איך מטופלת בעיה כזו? 149.78.134.144 11:35, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

לא מטפלים. יש לקבל את עקרון סופיות הדיון. היה דיון והוא נגמר. צריך להמשיך הלאה. גילגמש שיחה 11:42, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
הפעם אני מסכים עם גילגמש בדבר סופיות הדיון. כבר אמרתי שצריך לכבד את תוצאות ההצבעה, גם אם לא מסכימים עם תוצאותיה. אין מקום לפגוע שוב במירי ישראלי ולבטח לא לחשוד במצביעים. לדעתי, כל החברים שהצביעו בעד השארת הערך, עשו זאת משיקולים עניניים, ואין להם יריבות נגד גילגמש. להתרשמותי, לא היו גיוסים, בובות קש מחנאות וכד', כפי שהיה לפעמים לפני כמה שנים. רק לי יש יריבות (עניינית מצידי) עם גילגמש, אבל הצבעתי בהתאם לאג'נדה עניינית ידועה שלי. אגסי - שיחה 12:03, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מצטער שזה הרושם שקיבלת, אבל הוא רושם מוטעה, אף אחד לא הצהיר שהוא מצביע נגד גילגמש ומתוך הכרת הקהל והמקרה אני די בטוח שזה לא היה המוטיב להתנגד למחיקה, בוודאי לא במקרה שלי.
ויקיפדיה אינה נכתבת על ידי מומחים ועם כל הכבוד הראוי למומחים, בוויקיפדיה מעדיפים את חוכמת ההמונים ואם את רוצה להשתלב במפעל זה, רצוי שתפנימי את זה, אנחנו לא סוגדים למומחים, עם ובלי מרכאות. בברכה. ליש - שיחה 12:09, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים ולראיה בהצבעה מקבילה בויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:דיויד עזרן רק 2 חברים אחרים הצביעו נגד עמדת גילגמש. אגסי - שיחה 12:11, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
ליש, אני אמנם לא סוגדת למומחים, אך הייתי מעדיפה כי מתמטיקאי למשל יכתוב ערכים בנושא מתמטיקה מאשר אתה או אני, או המונים רבים אחרים. אילי - שיחה 13:42, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
גם אני, אילי, גם אני, אבל הייתי מתייחס באותה רצינות גם לערך שכתב אלמוני (אולי מתמטיקאי אלמוני) או סנדלר (אולי חובב מתמטיקה, שהתמחה בנושא). ואם נלך לתחומים פחות מדויקים ממתמטיקה, למשל לציור, נגלה כמה פאשלות עשו במהלך ההיסטוריה מומחים לציור של התקופה, אלה שלא העריכו נכונה ציירים ולא נתנו להם צ'נס עד שממש גוועו למוות מרעב ולאחר מותם הם "התגלו" כציירים גאונים, אז בעלי הגלריות עשו כסף גדול מציורים שקנו בפרוטות. היו מומחים שפסלו על הסף את הציור האבסטרקטי, את הקוביזם, את הסוריאליזם ועוד, מומחים... המומחים הם תמיד מומחים למה שהיה, קשה יותר לדבר על ההווה ובלתי אפשרי להתנבא לגבי העתיד. תמיד אשמח לקרוא חוות דעת של מומחה, אך אבחן את הדברים בעזרת תבונתי ונסיוני ולא אקבל את דברי המומחה כדברי תורה מסיני. בברכה. ליש - שיחה 14:18, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

הוספתי לאחר התנגשות עריכה - ושוב ידידי ליש, עד שיחלוף הזמן ויהפוך את ההווה לעבר, נדרשים המוזיאונים החשובים בעולם והגלריות החשובות להיוועץ בהווה במומחים, כדי לאצור את תערוכותיהם ולערוך סלקציה (מילה לא יפה), כדי להציג את מיטב האמנות (לדעת מומחיהם) וכשההווה יהפוך שוב לעבר, נמדוד בעזרת המומחים החדשים את הפאשלות של מומחי העבר. ככה זה לפחות עובד בתחום האמנות (אפשר לומר שאני בקיאה לא רע בתחום). אתה לבטח יודע גם כי חוכמת ההמונים מביאה לעתים את האסונות הגדולים ביותר. אילי - שיחה 14:36, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

אני מסכים עם ליש. כידוע אמנות זה לא מדע מדויק, ולעתים המומחים טועים בגדול. כבר הבאתי כתבה ובה שלל דוגמאות בנושא מוזיקה- אור ברנע, הא הא, המבקרים קטלו את אלבום השנה, באתר ynet‏, 31 באוגוסט 2013. לגבי חשיבות, לעתים המומחים אינם בקיאים בנושא חשיבות אנציקלופדית, או שהם לא מצליחים לשכנע את החברים בצדקת עמדתם (למשל אם הם מציבים רף חשיבות גבוה מהמקובל), ואין פסול בכך. אגסי - שיחה 14:28, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
יכול להיות. אבל הדבר הלא הוגן שעשית היה בהתחלה לחפש חוות דעת של מומחים (במחשבה שהן תתמוכנה בצד שלך) וכשהתברר שהן לא תומכות בצד שלך: להתעלם מהן ("צריך להביא בחשבון שלפעמים המומחים מציבים רף חשיבות גבוה יותר מהמקובל"). מעבר לכך, העלית שיקול לא ענייני של פגיעה בכבודו של ויקיפד. האם מותר גם לי להחליט שאני נעלב אם הערך שאני אכתוב על עצמי יידחה (כלומר מותר לי. אבל האם מישהו יתחשב בזה כשיקול לגיטימי בדיון חשיבות?) השיקולים צריכים להיות לגופו של ערך ותו לו. אז כמו קאטו הזקן זו הזדמנות להזכיר: הצבעות אינן הדרך לקבל החלטות. דיונים ענייניים: כן. Tzafrir - שיחה 14:57, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אחרי ששמעתי דעות של חברים שעורכים בתחום האמנות, הודעתי שעברתי להימנעות, אבל אחר כך קראתי את דעתה של רחל1 הוותיקה והמוכשרת שכתבה מאות ערכים, והיא שכנעה אותי יותר מהאחרים, שאינם בעלי ניסיון וויקיפדי כמו שלה. אגסי - שיחה 15:41, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
חשיבות של ערך על אישיות עכשווית היא בדרך כלל שאלה שלא קשורה למומחיות בתחום מסוים אלא נושא מאוד אמורפי עם גבולות מטושטשים שבו יש דעות הן לכאן והן לשם, וקשה להכריע ביניהם. בשביל מקרים כאלה יש דיוני חשיבות והצבעות מחיקה, שבהן מי שכותב ועורך פעיל משפיע. כמו כל מסננת לפעמים יש ערכים לא חשובים שנשארים וערכים חשובים שנמחקים (אך משוחזרים בדיעבד). לדעתי המנגנון שלנו לא מושלם אבל סביר. ‏ MathKnight (שיחה) 14:41, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים אם MathKnight.
אף שאינני מתלהב מקיומו של הערך מירי ישראלי, לא השתתפתי בהצבעה על מחיקתו. אין לי מושג האם יש לו מקום בוויקיפדיה (אם כי ברור לי שגם לאחר ההצבעה הערך הכיל תוכן לא אנציקלופדי, שראוי היה שתומכי השארתו ינכשו ממנו). דוד שי - שיחה 15:29, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

ליש ואחרים, הנה דוגמה קופי פייסט מדף הדיון או המחיקה, תחפור קצת ותמצא גם אתה, ואחכ תספר לי שזה לא נגד גילגמש אלא בעד אמנית שמצביעי הבעד זנחו את כל העקרונות של ויקיפדיה בשיקולים שלהם. אז יש חוכמת המונים ואין כללי כתיבה ואין מומחים ויש מלחמת שרירים: ":::: גילגמש רציתי לברך אותך על שבוע נוסף שבו הצלחת, בצורה מרשימה למדי, לבזבז את הזמן, הרצון הטוב, ורוח הלחימה של עורכים וכותבים כדי להקים את צנזורפידיה. אין ספק, שאתה שומר חומות משכמך ומעלה, מצביא דגול ובעל חזון אחרית הימים. הדבר הכי טוב שקרה מאז המצאת הגלגל, והלחם הפרוס. כפרה עליך. חמסה עליכום. אתה תותח. אחרי שטפחנו על האגו מספיק (ועברנו כמה מאות הצבעות מחיקה, דיוני חשיבות ומחלוקת, קיצוצים ושכתובים), אולי הגיע הזמן לדירוג איכות? איכות, היא לא מילה גסה".

אני יכולה רק לחשוב בצער על קוראי ויקיפדיה שיודעים משהו על אמנות ומרימים גבה כאשר רואים ערך כזה המבטא חוסר הבנה וידע, שלא לדבר על הכתיבה הלקויה והמקורות שלא ניתן לאמת אותם, ועל קוראי ויקיפדיה שלא מתמצאים בתחום ומקבלים רושם מוטעה על האמנות, ועל האמינות והמהימנות של ויקיפדיה באופן כללי. חבל.

את הפסקה האחרונה כתבתי אני: OR 15:37, 3 באוקטובר 2015 (IDT) ובטעות לא תחת שם המשתמשת

צריך להניח לפרשה זו. אף אחד לא הצביע דווקא כי היה לו משהו נגדי, ההצבעות הן לא אישיות, בוודאי ובוודאי שזה ערך שכלל לא כתבתי ואין לי עניין בו. דעתי לא התקבלה, היא לא מתקבלת לא אחת, אני לא רואה בזה משהו אישי. צריך להניח לפרשה זו ולהמשיך הלאה. יש עוד כמעט 200,000 ערכים שאפשר לטפל בהם ואין סיבה להשקיע את כל המרץ דווקא בערך הזה. היה דיון, הייתה הצבעה ונגמר. אי אפשר להמשיך ולדון שוב ושוב ושוב על אותו הדבר. גילגמש שיחה 15:48, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
זו אחת מהבעיות בשיטת הצבעות מחיקה, שהיא לעיתים מפלגת את הקהילה ואפילו משאירה משקעים. הדעה שצוטטה כאן ונכתבה בהצבעה נגד גילגמש היא של משתמש לא רשום, חסר זכות הצבעה, שנוהג מדי פעם להביע את התנגדותו להצבעות מחיקה ול"צנזורפידיה" כלשונו. אגסי - שיחה 15:54, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
בסדר גמור - שיביע. גילגמש שיחה 15:56, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
קל לשכוח את זה - אבל האנציקלופדיה חשובה יותר מהקהילה. Botend - שיחה 16:08, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
האנציקלופדיה לא תוכל להתקיים ללא קהילה גדולה ומתפקדת שתתחזק ותשפר אותה. לכן לעיתים יש הכרח להתגמש ולמצוא את האיזון הנכון. השארתו של ערך אחד שנוי במחלוקת, לא מזיקה או הנזק קלוש, לעומת הנזק שנגרם לקהילה מההצבעות שגם אוכלות ושותות המון. אגסי - שיחה 16:21, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
זה לא ערך אחד, מבחינתך אגסי גם מיליון ערכים לא יזיקו. עכשיו מישהו צריך לטפל בערך הזה על גב' ישראלי ולתקן אותו. אני מקווה שאתה תתקן אותו בעצמך ולא תחכה לאחרים שיעשו את זה במקומך. גילגמש שיחה 16:24, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
יש הבדל קל בין ערך אחד למיליון. ההצבעה ונספחיה שתו ואכלו פי אלף מהזמן הדרוש לתיקון הערך. כותבים חדשים לרוב לא כותבים ערכים מושלמים ואנחנו עוזרים להם. אם לא יעזרו לה, אני אגיד לה שיש לה גם אופציה לפנות לכותב בשכר אמין. אגסי - שיחה 17:13, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
ובינתיים אגסי, לא אתה מסייע לשיפור הערך אלא Yuri אילי - שיחה 17:18, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אגסי, מדבריך האחרונים נודף ריח של איום וסחיטה - אם לא תעשו כדברי, אביא עליכם כותבים בשכר (בידיעה ברורה שהקהילה מתנגדת לכתיבה בשכר). האם אתה מנסה להביא לקוחות לחבר?שלומית קדם - שיחה 17:31, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

ברוב הצבעות המחיקה כ-90% מבעלי זכות ההצבעה לא משתתפים, כנראה שיש לך סיבה. גם אני משתדל לא להשתתף בהצבעות, כי זה לא עושה טוב לי ולקהילה. הפעם לא יכולתי לעמוד מנגד, למרות שידעתי שאשלם על כך מחיר, אבל אני לא רוצה לדבר במזנון על עניינים שלי. אגסי - שיחה 17:40, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

נתונים על שטח ועומק אגמים חייבים לכלול גם את שנת המדידה[עריכת קוד מקור]

בהרבה ערכים על אגמים, בויקיפדיה, מופיעים נתני שטח האגם, אורכו, רוכבו, עומקו וכיוצא בזה, כאילו הם נתונים קבועים. ממש כמו שמציינים את גובהה של פסגת הר. אלא, שכמו שידוע לכולנו מנסיוננו עם אגם הכינרת ועם ים המלח, נתונים כאלו יכולים להשתנות מאוד מעשור לעשור. בצורות או שנים גשומות, המסת שלגים או אי המסתם, שאיבה או אי שאיבה, הזרמת ביוב והשד יודע מה עוד, יכולים מאוד לשנות מפלסים של אגמים וכול נתון אחר שלהם, שתלוי בכמות המים. לכן, אנא מכם, כשאתם מציינים נתונים כאלו, ציינו גם את שנת המדידה. תודה. 109.160.149.155 14:22, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

אם לומדים מהכנרת, לא די בשנת המדידה, אלא גם בחודש המדידה, שהרי הכנרת בסוף הקיץ אינה דומה לכנרת בתחילת הקיץ. דוד שי - שיחה 15:30, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
האם מקובל להתייחס לעומק ממוצע על פני השנה? Tzafrir - שיחה 17:19, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אם כן מדובר בממוצע, אז יש לציין בערכים, שמדובר בממוצע. אני לא ניחשתי שום דבר כזה בעצמי. 109.160.149.13 17:11, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

זהירות בתארים אקדמיים[עריכת קוד מקור]

בעקבות כתבה זו ומקרים דומים, אני ממליץ שבכל ערך שבו מצוין תואר אקדמי של אדם בלי שמצוין באיזה אוניברסיטה קיבל אותו, להצמיד לנתון תבנית הבהרה שמבקשת לברר מאיזה אוניברסיטה התואר. דוד שי - שיחה 23:02, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

ראו גם בית חרושת לתארים ותודה ל-Unexpectediteminbaggingarea שיצר ערכים על אוניברסיטת IUBL ואוניברסיטת יורק המוזכרות בכתבה. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 23:15, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
פניתי היום למירי רגב עם בקשת הבהרה דרך הפייסבוק שלה אחרי שראיתי תבנית הבהרה בערך שלה. גילגמש שיחה 23:23, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
האם ההמלצה חלה גם על מי שמצויין שנסמך לרבנות, אך לא ברור מיהו הסומך? בברכה, גנדלף - 03:59, 04/10/15
בזמנו הערתי בערך משה טיומקין בו צוין שלנ"ל תואר שני ושלישי מאוניברסיטת ניופורט. עוד לפני שהיה ידוע שזה מוסד למכירת תארים וזאת בהכירי את האיש. עד היום מסתמך דווח התואר (ללא שנה) על הדווח לבורסה. --‏Yoavd‏ • שיחה 09:53, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

הודעה על email שנשלח למשתמש דרך ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

כפי שכבר פרסמתי ב{{הפומפיה}} לפני כמה ימים, מעכשיו ניתן לקבל הודעת נורית בשורה העליונה של המסך כשמישהו שולח לכם דואר אלקטרוני באמצעות מיוחד:שליחת דואר למשתמש בתפריט הצדדי. עד עכשיו היו בדפי השיחות שלנו המון שיחות תחת השם "@" בנוסח אחיד: שלחתי לך מייל - עניתי - שלחתי שוב - עניתי שוב. הדלקת נורית עם הודעה "X שלח לך דוא"ל" במקום בו מופיעות הודעות התיוגים נראית הרבה יותר טוב. אבל כדי שזה יעבוד, כל אחד בנפרד צריך להדליק את האופציה הזאת במיוחד:העדפות#mw-prefsection-echo. אני מבקש מהקהילה אישור להפוך את האופציה הזאת לברירת מחדל כך שכולם יקבלו את ההודעות, ומי שלא ירצה יוכל לכבות בהעדפות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:05, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

 • Symbol support vote.svg בעד תודה, זה אכן רעיון טוב שעובד היטב, וזה מעניק יתרון לשליחת אימייל דרך וויקיפדיה, מאשר באמצעות תוכנת אימייל. אגסי - שיחה 17:11, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד כמובן. תוספת נחמדה. יישר כוח. ‏Lionster‏ • שיחה 17:12, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד גילגמש שיחה 17:21, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד Botend - שיחה 17:32, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד אילי - שיחה 18:41, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 19:51, 4 באוקטובר 2015 (IDT)