ויקיפדיה:מזנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


תוכן עניינים

קיצור דרך: וק:מזנון, וק:מ

הצעה: עדכון תכנה מדי יום רביעי[עריכת קוד מקור]

שלום,

אמל״ק: האם קהילת עורכי ויקיפדיה העברית מסכימה לנסות שהתכנה באתר תתעדכן מדי יום רביעי, יום לפני רוב השפות האחרות?

הסבר: התכנה שמריצה את אתרי ויקימדיה מתעדכנת מדי שבוע באופן הבא (לנוחות רוב הקוראים, כל הזמנים לפי שעון חורף בישראל):

 • יום שלישי אחר הצהריים: כל השינויים בתכנת מדיה־ויקי והרחבותיה נשמרים אחרי בדיקת תקינות בסיסית לגרסה שבועית.
 • יום שלישי אחרי 20:00: הגרסה השבועית מותקנת באתר mediawiki.org.
 • יום רביעי אחרי 20:00: הגרסה השבועית מותקנת בכל האתרים שאינם ויקיפדיה (ויקיטקסט, ויקימילון, וכיו״ב) בכל השפות.
 • יום חמישי אחרי 20:00: הגרסה השבועית מותקנת בוויקיפדיה בכל השפות.

הסיבה לכך שזה בשמונה בערב היא שהאנשים שעושים את זה יושבים בסן־פרנסיסקו ובשבילם זה בוקר.

יש גם עדכונים שנעשים בזמנים אחרים, בעיקר באגים מיוחדים שדחוף לתקן או התקנות של אפשרויות חדשות גדולות.

הרעיון של התקנה בשלבים הוא שוויקיפדיה היא האתר הכי מבוקש ואם התפלק איזה באג חמור לגרסה השבועית, יש סיכוי שאנשים שכותבים וקוראים במיזמים שאינם ויקיפדיה ישימו לב אליו ויהיה אפשר לתקן אותו. זה עובד די טוב, ולא באמת מתגלים הרבה באגים כאלה, אבל יש בזה בעיה קטנה: יש אפשרויות שעובדות רק בוויקיפדיה ולא במיזמים אחרים, אז אי־אפשר לבדוק אותם.

אז ישנה הצעה להתקין את הגרסה השבועית במספר שפות ביום רביעי במקום לעשות את זה ביום חמישי, ואחת מהשפות המוצעות היא עברית. הסיבה לכך שעברית עלתה בתור אפשרות היא שיש כאן קהילה פעילה למדי של אנשים שמבינים בתכנה ויכולים לדווח באגים, וזה גם טוב שאחת מהשפות האלה תהיה שפה שנכתבת מימין לשמאל.

לכאורה, זה חושף את ויקיפדיה העברית לבאגים, ובמידה מסוימת זה נכון, אבל בעצם זה טוב, כי באג שמתגלה ביום חמישי, לא יתוקן עד יום שני בערב, כי מיום שישי עד יום ראשון בסופי שבוע לא עושים תיקונים (למעט תיקונים דחופים במיוחד). אבל אם באג מתגלה ביום רביעי, יש סיכוי שהוא יתוקן כבר ביום חמישי. וכמובן, הוויקיפדיה העברית תקבל יותר תשומת לב מהמתכנתים באופן כללי, כי הם ירצו לראות שהכול בסדר (וכשאני אומר „מתכנתים”, אני מתכוון גם לעצמי).

בוויקיפדיה הקטלאנית (עוד קהילה שאוהבת לשתף פעולה עם מתכנתים) ההצעה כבר הועלתה וזכתה לתמיכה גורפת.

אם תהיה כאן תמיכה, זה כנראה יבוצע בעוד מספר שבועות, ותבוא על כך הודעה נפרדת.

אז מה אתם אומרים? --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 13:49, 3 בנובמבר 2015 (IST)

סטטיסטיקת שימוש בגאדג'טים[עריכת קוד מקור]

שלום, חברים. צוות ה-Community Tech בקרן שחרר זה עתה עדכון חדשות, ובו בין היתר דף מיוחד חדש שמציג סטטיסטיקת שימוש בגאדג'טים, או ליתר דיוק סטטיסטיקת הפעלה/שילוב של גאדג'טים (כלומר כמה משתמשים בחרו בגאדג'ט, לא כמה פעולות בוצעו בעזרתו). Ijon - שיחה 00:26, 4 בנובמבר 2015 (IST)

אה, רק עכשיו ראיתי שיגאל כבר הודיע על זה בפומפיה בכיכר העיר. שוין, שיהיה גם כאן. :) Ijon - שיחה 00:29, 4 בנובמבר 2015 (IST)
אתה יודע, Ijon שהמטרה של הפומפיה הוא לגרום לקהילה לא לפספס דברים. אז ככל שזה יופיע ביותר מקומות, ככה יותר טוב. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:51, 4 בנובמבר 2015 (IST)

קישורים לאתר כתב העת נתיב - כתובת URL שגויה[עריכת קוד מקור]

תחת הערך של רצח יצחק רבין גיליתי בקישורים החיצוניים הפניה שגויה למאמר באתר כתה העת נתיב. כפי הנראה האתר כבר לא פעיל תחת אותה כתובת URL. אז מי שיכול להריץ בדיקה על זה הכתובת היא לאnativ.cc/100/oren.htm (התעלמו מהמילה לא)--Yossipik - שיחה 14:52, 4 בנובמבר 2015 (IST)

החיפוש המבוקש, והאתר החדש. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 20:12, 4 בנובמבר 2015 (IST)
נראה שלא ניתן לתקן בצורה ממוכנת; למשל http://nativ.cc/march07/urieli.htm --> http://www.acpr.org.il/nativ/articles/2007_2_uriely.pdf . למתקנים ידנית הידד. ‏«kotz» «שיחה» 01:19, 5 בנובמבר 2015 (IST)
תיקנתי את כל הקישורים ממרחב הערכים. דוד שי - שיחה 06:42, 6 בנובמבר 2015 (IST)
דוד שי, האם בקישורים שמצויים בדפי משתמש/שיחה לא מבצעים תיקון? כמו כן, האם יש להערכתך/כם עוד קישורים מסוג זה. ז"א קישורים שבמהלך השנים כתובת URL השתנתה?--Yossipik - שיחה 20:04, 9 בנובמבר 2015 (IST)
תיקון קישורים שבורים הוא מלאכה מייגעת, ולכן טרחתי לתקנם רק במרחב הערכים, שם התיקון חשוב יותר בעיני. אין מניעה לתקן גם בדפי שיחה ובדפי משתמש.
באינטרנט כתובות משתנות ללא הרף, והמרדף שלנו לתיקון קישורים שבורים נראה כעבודה סיזיפית. ראה ויקיפדיה:קישורים חיצוניים שבורים לרשימה של כמה נזקים בולטים בתחום זה, שתיקונם יספק לך תעסוקה לזמן רב. דוד שי - שיחה 20:10, 9 בנובמבר 2015 (IST)
נראה שנדרש בוט שיוכל לטפל בסוגיה זו. גילגמש שיחה 20:12, 9 בנובמבר 2015 (IST)
דוד שי, תודה על התשובה. אך אני לא חפץ בתעסוקה מיותרת.. אני לא חושב שכתובות משתנות ללא הרף. הם משתנות אבל לדעתי זה באתרים לא גדולים ו/או "נחשבים". בטח יש דרך טכנולוגית לפתור זאת כמו שציין גילגמש בתגובתו --Yossipik - שיחה 20:36, 9 בנובמבר 2015 (IST)
העניין הוא שבוויקיפדיה, למרות הרושם שאולי נוצר, שום דבר לא קורה מעצמו. אם רוצים שיהיה פתרון טכנולוגי, מישהו צריך לכתוב את הבוט הזה. אנסה לטפל בזה. אני מניח שמדובר במשימה קשה מבחינה טכנית ואולי אפשר לעניין פקולטה כלשהי עם בוט כזה. גילגמש שיחה 20:40, 9 בנובמבר 2015 (IST)
הבוט אינו קוסם - יש קישורים שבורים שניתן לתקן באצמעות בוט (כאלה שניתן להגדיר פונקציה שמעבירה מהישן לחדש), ויש כאלה, כמו הדוגמה שהחלה דיון זה, שמצריכים תיקון ידני.
האם האתר של "גלי צה"ל" הוא אתר נחשב? כי אם כן, אספר לך שלפני כשנתיים מחקו מהאתר את כל הדפים שהיו בו. לא שינו כתובת אלא מחקו, השמידו. דמו של מי ששרף את הספרייה הגדולה באלכסנדריה כנראה זורם בעורקי מישהו ב"גלי צה"ל". דוד שי - שיחה 21:31, 9 בנובמבר 2015 (IST)
גילגמש, דוד שי, תודה על המענה והמידע. אני חושב שבכל אתר יש נפח קיבולת מידע שבמהלך השנים מגיע לרף מסויים. שהרי המידע ברשת גדל וגדל בצורה דרמטית ולבטח זו לא אותה כמות מידע שהייתה לפני כעשור. מי שמנהל את האתרים הקיימים, גדולים וקטנים כאחד, לבטח לא מתחשב בקישורים שיש בויקיפדיה או בכלל ברשת. אבל זה לא אומר שכך זה צריך להיות. האם אין למשל באיגוד האינטרנט מידע רלוונטי על אתרים שכתובת ה-URL שלהם השתנתה או שירדו מהאוויר? אני מניח שיש שם גורם שמעודכן בכך. לכל הפחות מיודע על זה. האם יש גורמים בויקיפדיה שעובדים מול האיגוד בצורה שוטפת?--Yossipik - שיחה 12:00, 10 בנובמבר 2015 (IST)
התלונה של דוד אינה על מחיקת הקישורים (בשביל זה מספיק הדבקה בעת תרומת דם מדמו של מישהו שזרק מפתחות לשירותים). המורשת הגנטית של שורפי הספרייה באלכסנדריה גרמה לכך שמחקו את אוצרות המידע שהיו באתרים אלו, ולא את הקישורים מוויקיפדיה. ביקורת - שיחה 12:28, 10 בנובמבר 2015 (IST)
איגוד האינטרנט מנהל דומיינים, ודי נדיר שדומיין מתבטל. האיגוד אינו עוקב אחר כל URL. הבעיה העיקרית, שאותה ממחישה דוגמת גלי צה"ל (ורשות המסים, ומשרד המשפטים ורבים אחרים) היא מחיקה של דפים בתוך אותו דומיין או החלפה של URL-ים של דפים רבים באותו דומיין, ללא שמירה על הפניה מה-URL הישן לחדש וללא פונקציה שתאפשר לבוט לתקן את ה-URL-ים. אין לכך הצדקה, ויש אתרים שעוברים שינוי עזה ללא שבירת קישורים (למשל "העין השביעית", "נזכור את כולם"). דוד שי - שיחה 05:03, 11 בנובמבר 2015 (IST)
אני עובד עכשיו על בוט שאמור להחליף קישורים שבורים או קישורים שכבר לא מובילים לתוכן המבוקש (הסימון נכון לכרגע יתבצע על ידי העורכים עצמם), לקישור מארכיון האינטרנט. כשהפיתוח יהיה במצב קצת יותר מתקדם אני אדווח. יש גם בוט דומה שנמצא בתהליכי בדיקה בויקי האנגלית (אבל נראה לי ששלי הולך להיות יותר טוב חיוך) Badidipedia - שיחה 10:43, 11 בנובמבר 2015 (IST)
דוד שי, אני לא מכיר את הפעילות של האיגוד אז טוב לדעת. לדעתי חייב להיות איזה גורם שעוקב אחרי שינויים במבנה האתר והפניות שונות. הרי יש קידומים שנפגעים כתוצאה מבניית אתר או מחיקת דפים. לעניין האתרים שציינת: גלי צה"ל ורשות המסים, ומשרד המשפטים וכו' - אלה אתרים ממש גדולים שלבטח עם הזמן מוחקים דברים או משנים שם תוכן. אולי צריך להפנות תשומת לב של אותם גורמי ניהול אתרים ולהביא לידיעתם את סוג הבעיתיות שעולה כאן. Badidipedia, טוב לדעת שיש פתרונות טכנולוגיים לבעיה זו. כל הכבוד על הטיפול.--Yossipik - שיחה 13:29, 11 בנובמבר 2015 (IST)

האם אין בישראל חופש פנורמה לכרזות?[עריכת קוד מקור]

בויקישיתוף הועמדה תמונה שלי המציגה כרזת בחירות להצבעת מחיקה ראו כאן בטענה שחופש פנורמה יש רק ליצירות המוצגות בציבור באופן קבוע. לפי זה כל תמונה של כרזה, פרסומת, תעמולה וכד' עלולה להמחק. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 11:53, 5 בנובמבר 2015 (IST)

אכן, חופש פנורמה יש רק ליצירות המוצגות בציבור באופן קבוע ולא רק בישראל אלא בכל המקומות (למיטב זיכרוני). ראה כאן:
Section 23 of the 2007 Copyright Act states that "Broadcasting, or copying by way of photography, drawing, sketch or similar visual description, of an architectural work, a work of sculpture or work of applied art, are permitted where the aforesaid work is permanently situated in a public place."

Geagea - שיחה 12:53, 5 בנובמבר 2015 (IST)

לעניות דעתי, אם היה מדובר רק בצילום של הכרזה בלבד ללא הרקע, הבתים והרחוב - אז הייתה הז"י, אבל מאחר שמדובר בצילום תיעודי של רחוב עם כרזת בחירות - זה לא הז"י. אחרת נגיע למצב שאסור לצלם בשום מקום שבו יש שלטי פרסום. ‏MathKnight-at-TAU שיחה 15:15, 5 בנובמבר 2015 (IST)
במקרה והכרזה היא רק בשולי התמונה אבלבוודאי לא כאשר היא עיקר התמונה. העיקרון נקרא אגב עיקרון דה מינימיס De minimis. התמונה הזו למשל היא דוגמה טובה לתמונה עם כרזה בשוליים שלא נחשבת כמפרה ז"י. Geagea - שיחה 16:14, 5 בנובמבר 2015 (IST)
זה אידיוטי לחלוטין! מדובר בחומר בעל חשיבות היסטורית דווקא בשל היותו בן-חלוף. הרי בעוד 10 שנים איש לא יזכור את הכרזות אם לא נתעד אותן. ומי בכלל יבוא בטענות של זכויות יוצרים? הרי זו תעמולה. מה הפתרון? להעלות את כל עשרות התמונות בקטגוריות האלה לכאן לשימוש הוגן? זה יותר טוב? פשוט איוולת. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 21:19, 5 בנובמבר 2015 (IST)
אני מסכים עם רן. לא נראה לי שמישהו יתבע על כאלה צילום, שמתפרסמים חופשי בכל כלי התקשורת. אם בקומונס יעשו בעיות הפיתרון יהיה להעביר את כל תמונות כרזות התעמולה משם לכאן תחת שימוש הוגן. אגב, לצלם הפגנות מותר או שהשלטים בהפגנות מוגנים בזכויות יוצרים? ‏ MathKnight (שיחה) 21:46, 5 בנובמבר 2015 (IST)
כל העניין של חופש הפנורמה נראה לא טבעי אבל זה לשון החוק והחוק בישראל הוא מאלה שמתירים חופש פנורמה בניגוד למשל לצרפת ויוון. במדינות אלה לא תוכל להשתמש בצילום של פסל ללא קבלת אישור של הפסל ולא תוכל להשתמש בצילום של מבנה ללא אישור מהאדריכל. והיו תביעות על העניינים האלה. ולגבי שימוש הוגן, לא נראה לי שהעלאת התמונה עומדת אחר תנאי שימוש הוגן ובוודאי לא העלאה מסיבית של קבצים לווקיפדיה העברית.

לשון החוק בעברית מופיע בתבנית כאן למשל:

רפרודוקציה של יצירה זו, שהיא יצירה אדריכלית, יצירת פיסול או יצירת אמנות שימושית, עולה בקנה אחד עם נוסח חוק זכויות יוצרים הישראלי (התשס"ח-2007) הקובע כדלקמן: "שידור, או העתקה בדרך של צילום, ציור, שרטוט או תיאור חזותי דומה, של יצירה אדריכלית, יצירת פיסול או יצירת אמנות שימושית, מותרים אם היצירה ממוקמת בקביעות במקום ציבורי." -- חוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007, סעיף 23

Geagea - שיחה 03:38, 6 בנובמבר 2015 (IST)

עמותת ויקימדיה ישראל ביקשה חוות דעת משפטית בעניין זה בעבר, וקבילה. תמונה התלויה במוזיאון אינה "יצירת אמנות שימושית" (היינו אפשר לצלם דרך קבע יצירות תלת מימדיות - פסל/ מבנה, אך לא דו מימדיות), למעט - פרסומות וכרזות שהן "אמנות שימושית" ועם הן דרך קבע במקום ציבורי (היינו נתלו עד שיתבלו - או עד שמתייתרות - כגון ניתלו לצורך הפגנה או בעת בחירות עד הבחירות - הן דרך קבע במקום ציבורי). דרור - שיחה 12:22, 6 בנובמבר 2015 (IST)
דרור, כוונתך לתוספת חוות דעתה של עו"ד דר' שרה פרזנטי שהוסוופה כאן?
According to Dr Sarah Presenti, an Israeli copyright lawyer, the scope of the term "work of applied art" in Israel is broader than the equivalent term in Commonwealth jurisdictions (see the United Kingdom). Presenti suggests that "it includes art work (like adverts, advertising, maps etc.) which transfers useful information" and that "it does not matter if it is 2D or 3D as long as it is a work of art that is meant to deliver useful information. Therefore, an artistic work created for artistic purpose is by no means applied art (e.g. painting)."
Geagea - שיחה 13:14, 6 בנובמבר 2015 (IST)
דרור, לא הבנתי. תכל'ס מה עושים? אפשר להשאיר את התמונות האלה? צריך להעביר לשימוש הוגן? מה הדין? איך פועלים עכשיו נקודתית מול האיום? Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 23:09, 6 בנובמבר 2015 (IST)
הגבתי שם על פי דבריו של דרור. Geagea - שיחה 01:41, 7 בנובמבר 2015 (IST)

מעבר בין קוד מקור לעריכה חזותית[עריכת קוד מקור]

בשורה לאנשים שרוצים להשתמש בעורך החזותי, אבל מוצאים את עצמם עוברים לקוד מקור כל־כך הרבה שיורד להם החשק להשתמש בעורך החזותי.

עד אתמול היה אפשר לעבור מעריכה חזותית לעריכה בקוד מקור, אבל לא מקוד מקור לעריכה חזותית.

אז עכשיו זה כן אפשרי. כדי לעשות את זה אפשר פשוט ללחוץ תוך כדי העריכה על הלשוניות המוכרות „עריכה” ו„עריכת קוד מקור” או להשתמש בכפתור העיפרון בסרגל עורך קוד המקור ובכפתור הסוגריים המרובעים בסרגל העורך החזותי.

יש עוד שיפורים שמגיעים בתחום הזה בקרוב. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 09:51, 6 בנובמבר 2015 (IST)

אמיר, רק שתדע, אני באמת ניסיתי להשתמש בעורך החזותי הרבה פעמים. אבל גיליתי שהרבה יותר קל לי לעבוד עם קוד המקור. אני זוכר שמצאתי בעורך החזותי מספר בעיות, לא זוכר איזה כרגע. אבל הוא עדין רחוק מאוד לדעתי מלהיות כלי עבודה נוח לעריכה. יורי - שיחה 12:24, 6 בנובמבר 2015 (IST)
ניסית היום? --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 12:28, 6 בנובמבר 2015 (IST)
אמיר, לאחרונה אני נתקלת ביותר ויותר בעיות בעריכת קוד מקור, אחת הנפוצות היא קושי במיקום הסמן במקום שבו אני רוצה לערוך. תהיתי האם הפסיקו להשקיע בעריכת קוד מקור כדי לקדם את העורך החזותי? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית
אולי את מדברת על זה - זאת בעיה של הדפדפן. ראובן מ. - שיחה 13:17, 6 בנובמבר 2015 (IST)
למיטב ידיעתי ההפך הוא הנכון: לא הייתה שום השקעה משמעותית בעריכת קוד מקור בערך מאז 2011, ועכשיו דווקא יש, ומה שאני תיארתי לעיל הוא חלק מזה.
מה שראובן מתאר נשמע מתאים לבעיה שלך, וזאת בעיה של דפדפן ולא של ויקיפדיה. אני כמעט לא משתמש בכרום כי יש רק שני דברים שעובדים בו טוב – פיתוח ג'אווה סקריפט (וזה מעניין רק מתכנתים) וקריאה של אתרים באנגלית. כתיבה באתרים כלשהם וקריאה באתרים בשפות שאינן אנגלית אף פעם לא עבדה לי טוב בכרום, ולכן אני משתמש כמעט תמיד רק בפיירפוקס ולא ממליץ לאיש להשתמש בכרום (ואני מבקש בכנות סליחה מידידיי שעובדים בגוגל). אבל גם זה, כמו כן דבר אחר, עניין של טעם אישי. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 13:37, 6 בנובמבר 2015 (IST)
תודה. כן הבעיה היא מה שראובן תאר. שכנעו אותי לעבור מאקספלורר לכרום, ועד שהתרגלתי אז גם בו יש עכשיו בעיות. באקספלורר יש בעיות אחרות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:46, 6 בנובמבר 2015 (IST)

חור בעמוד הראשי[עריכת קוד מקור]

- הועבר משיחה:עמוד ראשי

היי. כפי שאתם יכולים לראות, יש חור ענק למטה מימין. מה רע בלהעביר איזה חלק מעמודה שמאלית לשם, בשביל האיזון? הייתה איזו החלטה נגד זה? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:43, 6 בנובמבר 2015 (IST)

אולי בכלל נשים שם דברים חדשים? או שנעביר לשם את רשימת המיזמים? יש הרבה מאוד דברים שאפשר לעשות עם החור, עכשיו רק נותר לבחור. (שימנשמע?) מה, אין? 15:46, 6 בנובמבר 2015 (IST)
לפי זיכרוני העיצוב השתנה קצת כשהוסיפו את הציטוט היומי. הגודל של התמונה המומלצת והציטוט אינם קבועים, כנ"ל גם התקציר של הערך המומלץ. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 15:47, 6 בנובמבר 2015 (IST)
מה שחנה הסבירה, שי, זאת בדיוק הסיבה שלא הצעתי להוסיף משהו חדש. אני מדבר על העברה בין עמודות על בסיס יומי, לפי גודל החומר שצריך להכנס. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:50, 6 בנובמבר 2015 (IST)
אני מסכים שיש בעיה עיצובית במצב הנוכחי, אבל העברה מדי יום של תכנים מימין לשמאל זה לא רעיון טוב כי זה בעיקר מבלבל את הקוראים שלא יבינו למה זה משתנה כל הזמן. בעיות אחרות שיש בעמוד הראשי:
 • הפורטלים (ופורטל היום והפורטלים האקראיים) תופסים שטח גדול מדי וגורמים לכך שצריך לגלול כדי לראות את תמונת היום. לדעתי תמונת היום הרבה יותר מושכת ומעניינת ויש גם השתתפות רבה יותר של הקהילה בפינה הזו.
 • אין הדגשה מספיקה של ויקיפדיה כקהילה (מלבד המשפט הראשון) בעמוד הראשי באנגלית יש למשל "Other areas of Wikipedia". זה חשוב כדי למשוך קוראים שישתתפו יותר בוויקיפדיה - בין אם באופן ישיר בעריכה ובין אם בהערות ובהצעות לתיקונים.
בקיצור אני חושב שהגיע הזמן לחשוב מחדש על העיצוב של העמוד הראשי. ערן - שיחה 16:01, 6 בנובמבר 2015 (IST)
הוספתי לאחר התנגשות עריכה - החור הוא בגודל דינמי, ותלוי גם ברזולוציה של המסך, כך שאין פתרון פשוט שיתאים לכל משתמשי ויקיפדיה. בנוסף, קשה לי לראות מישהו שמדי לילה בחצות דואג לאזן בין שתי העמודות. אפשר להקים מנגנון שיאפשר איזון מבעוד יום, תוך התאמה לרזולוציות נפוצות, אבל האם כדאי לטרוח? דוד שי - שיחה 16:04, 6 בנובמבר 2015 (IST)
צודקים. לא צריך להעביר את זה. אבל צריך לעשות עם זה משהו. אולי לחשוב על חלק שיועבר לימין באופן קבוע, אולי אף לוותר על מבנה של עמודות, לא יודע. בעניין הרזולוציה - ברור, אבל זה לא עד כדי כך ישתנה. רוב האנשים לא קוראים גופן בגודל 3 או בגדול 80. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:07, 6 בנובמבר 2015 (IST)
אני מסכימה עם דוד שי. לא רעיון טוב לשנות כל יום. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:07, 6 בנובמבר 2015 (IST)
האם ההגדלה של התמונות מצד שמאל של המסך לא הגדילה את הבעיה? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:09, 6 בנובמבר 2015 (IST)
- סוף העברה
אכן, הגדלת התמונות בצד שמאל הגדילה את הבעיה, אבל אני לא חושב שזו סיבה להקטנתן. אפשר להגדיל באותו יחס את צלמיות הפורטלים בצד ימין. דוד שי - שיחה 18:45, 6 בנובמבר 2015 (IST)
אפשר להוסיף עמודה של דיונים חמים מהמזנון או דיונים מעניינים בדפי שיחה של ערכים או הצבעות. בדומה לערן, גם אני מאמין שזו דרך טובה למשוך כותבים חדשים. יורי - שיחה 19:51, 6 בנובמבר 2015 (IST)

אי מציעה לשקול להעביר את תבנית החדשות והאקטואליה לצד ימין. שווה לבדוק במשך מספר ימים. ואם זה נראה מאוזן, אז זה פתרון פשוט לבעיה.. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:18, 6 בנובמבר 2015 (IST)

טריק כזה מועיל ביום מסוים ובמחשב מסוים, ומזיק ביום אחר ובמחשב אחר. כרגע שתי העמודות הן אצלי כמעט באותו אורך (יתרון של סנטימטר בלבד לצד שמאל), ברזולוציה של 1366X768, כך שההזה המוצעת תיצור חוסר איזון. דוד שי - שיחה 05:47, 7 בנובמבר 2015 (IST)
גם אצלי היום אין כל חור לבן. יש תמונה לאורך בתמונות המומלצות. נראה שאיו טעם לעסוק בכך. כמו שדוד אמר הכל תלוי במסך וברזולוציה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:47, 7 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא מספיק מבין בעיצוב של ויקיפדיה\SCC\HTML אבל אי אפשר פשוט לפתור את זה בעזרת קצת עיצוב?! כלומר להגדיר שרוחב הטורים משתנה בהתאם לתוכן. Badidipedia - שיחה 22:56, 7 בנובמבר 2015 (IST)
גם אני לא מבין מספיק, אבל נראה לי שאפשר ליצור עבור העמודה הימנית עוד כופסה, שהאורך שלה יאזן אותומטית את העמודה השמאלית (0 כשהן מאוזנות, מספיק ארוך כשיש חור). אם זה אפשרי, נוכל להחליט מה לשים שם. נגיד, תמונה של איזה טפט, או שורות ראשונות (מספר השורות יחושב אוטומטית מהאורך) של איזו רשימה חשובה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 15:25, 8 בנובמבר 2015 (IST)
זה רעיון מצוין שכדאי לבדוק לעומק. גילגמש שיחה 15:41, 8 בנובמבר 2015 (IST)

נראה לי שאתם מפספסים את הנקודה. אורך החור הלבן משתנה בין מסך למסך כי הטקסט לוקח יותר שורות. לעברת דברים ימינה תפתור את הבעיה לחלק מהמסכים, לא תספיק לאחרים ותיצור בעיה הפוכה לאחרים. מה שצריך לעשות נוגע להגדרות הרספונסיביות של האתר, והוא צריך להיות הגדרה אוטומטית שמאחדת את הטורים לטור אחד בודד, החל מרוחב מסויים של מסך ומטה. כך מקובל באתרים רבים. יזהר ברקשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ו • 16:50, 8 בנובמבר 2015 (IST)

זאת בהחלט אפשרות טובה, אבל מה שהצעתי, אם זה אפשרי טכנית, יפתור את הבעיה בכל רזולוציה ובכל יום. חשוב לשם השוואה על טבלאות. אתה כותב להם רוחב עמודה ושאר העמודות מחולקות אוטומטית בהתאם. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:23, 8 בנובמבר 2015 (IST)
היום אצלי, הצד הימני ארוך יותר מהשמאלי. פער קטן. אני חושבת שזה בזבוז זמן להשקיע בזה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:35, 8 בנובמבר 2015 (IST)
גם זאת אפשרות. מצד שני, עברתי על ויקיפדיות העליונות ב{{ויקיפדיות}}, לא מצאתי שום דבר כזה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:43, 8 בנובמבר 2015 (IST)
הצעתו של יגאל היא מצוינת ובהחלט נבדוק את האפשרות שהוא מציע. לגבי בזבוז זמן - כמו כל דבר בוויקיפדיה... מי שחושב שזה בזבוז זמן לא צריך להשקיע בזה. אם מישהו מתנדב לפתור את הבעיה הזאת, מה רע בכך? גילגמש שיחה 07:50, 9 בנובמבר 2015 (IST)

מי עורך את ויקיפדיה? הרוב לא יודע![עריכת קוד מקור]

לדעתי, צריך להבהיר בציבור שויקיפדיה לא סתם מתהדרת במוטו "האנציקלופדיה החופשית". שגם הם יכולים לערוך, ואנחנו נקבל אותם בידיים פתוחות. ככה גם נרחיב את כמות הערכים ואת אמינותם. אני בוחר באופציה של קמפיין ציבורי שיכלול בעיקר פוסטרים. אני יכול ליצור גם תשדיר וידאו (כותב עורך וידאו, אפטריסט וגרפיקאי חובב), שנוכל להפיץ באינטרנט. אני מציע את הסיסמה הכי פשוטה: "תמכו בויקיפדיה". בשביל להלהיב בני 16 לא צריך סיסמה כמו "יו יו יויקיפדיה!" או "ויקיפדיה זה ויקיקול!". דבר שני ופחות חשוב: לא יודעים כיצד להגות "ויקיפדיה". תמיד אומרים "Vikipedia" ולא "Wikipedia" (אותי זה מעצבן, לא יודע מה איתכם). SparksRain (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

לחצו כדי להקטין חזרה WP in Israel survey - Q2.png

ממצאי סקר 2014 בשאלה "מי לדעתך כותב את הערכים (ה"מאמרים") בוויקיפדיה?"

מה שאתה מתכוון אליו הוא "אנציקלופדיה שיתופית". לחיצה על המילה "חופשית" במוטו, תוביל אותך להיבט חשוב, אך שונה. בריאן - שיחה 19:56, 6 בנובמבר 2015 (IST)
אני מודה שגם אני מבטא viki. התרגלתי ככה ומשום מה זה גם קל לי יותר, למרות שאידאולוגית אני חושב שיש להגות גם את הו"ו העברית (!) כמו מקבילתה הערבית, כמו w האנגלית. Liad Malone - שיחה 22:28, 6 בנובמבר 2015 (IST)
איזה יופי שוויקימדיה ישראל בודקת דברים כאלה מידי פעם. התחושה של SparksRain לא תואמת את הנתון שהתקבל בנושא, כששאלנו במאי 2014 מדגם מייצג של אוכלוסיית ישראל על כל גווניה. ראו את הנתונים משמאל (להגדלה, הקישו על התמונה). Ldorfmanשיחה 02:11, 7 בנובמבר 2015 (IST)
להבנתי האות ו"ו במילה ויקיפדיה בעברית נהגית כו"ו עיצורית לכל דבר. חזרתישיחה 03:22, 7 בנובמבר 2015 (IST)
חברים, אני נולדתי ביפו, לא בבוורלי הילס, ואצלנו ביפו כאשר אנו מדברים עברית, אנו הוגים ו"ו של "ויקיפדיה" כמו בכל מילה עברית (כמו בפסוק "וַיֹּאכַל וַיֵּשְׁתְּ וַיָּקָם וַיֵּלַךְ וַיִּבֶז עֵשָׂו אֶת הַבְּכֹרָה". הטהרנות המחייבת להגות W כמו באנגלית היא תסביך ישראלי - בגרמנית איש אינו חולם להגות "ויקיפדיה" עם W של האנגלית.
כעת לעיקר הדיון: הרושם שלי הוא שהבעיה איננה בחוסר ידיעה מי כותב את ויקיפדיה, אלא בחוסר מוּדעוּת. לרבים ישנה הידיעה "גם אני רשאי לכתוב בוויקיפדיה", אבל למעטים ישנה המודעות ש"גם אני יכול לכתוב בוויקיפדיה", משום שהכתיבה בוויקיפדיה נחשבת לנחלתם של יחידי סגולה. את זה חשוב לשנות, וקמפיין ברשתות החברתיות עשוי לסייע. דוד שי - שיחה 05:40, 7 בנובמבר 2015 (IST)
תודה על כל התגובות. הייתי פותח מיד את (PS (Photoshop ומתחיל לעבוד על הפוסטר הראשון שלנו (בדמיוני זה פשוט רקע לבן שעליו כתוב "תמכו בויקיפדיה."), אבל אני בקרוב אשדרג את המחשב שלי, ועכשיו המחשב שלי מעלה את כל המסמכים שלי למחשב החדש, לכן אני כותב מהאייפד שלי. --SparksRain - שיחה
טוב, אומנם אני עדיין בהעלאת קבצים (נכון לכתיבת שורות אלה, המחשב העתיק למחשב החדש 85% מכלל המסמכים), אבל נראה לי שכבר אפשר להתחיל לעבוד. קדימה לעיצוב (שממש אחריו אני מעצב עוד לוגו לקמפיין ציבורי אחר)! --SparksRain - שיחה 12:23, 7 בנובמבר 2015 (IST)
לגרמנים יש W אבל הם מבטאים אותה כמו V אנגלית (כמו לדוגמה במילה פולקסוואגן שנכתבת עם V ו־W ולא עם F ו־V). אתה מוזמן לבדוק איך הצרפתים, שקנאים לא פחות לשפתם ("וכמוכן אבקש לשנות את ויליאם לגיום כי כתוב גוילומה"), מבטאים את השם של ויקיפדיה.
ולעצם העניין: מה עוזר קמפיין מודעות להעלאת המודעות? נו, אז טוענים שאני יכול לערוך. אז מה? איך יוצרים הפניה מועילה מהמודעה לפעולת עריכה? איך מורידים את ההסתברות שפעולת העריכה תהפוך לניסיון שלילי שיבריח תורם חדש? Tzafrir - שיחה 13:31, 7 בנובמבר 2015 (IST)
ומה לדעתך צריך לעשות בעניין זה (אשמח אם תתנו נימוק באמצאות התבניות Symbol support vote.svg בעד וSymbol oppose vote.svg נגד)? --SparksRain - שיחה 19:41, 7 בנובמבר 2015 (IST)
גם אני קיבלתי רושם כמו דוד שי שיש פער בין רשאי ליכול. כשהזכרתי את נושא העריכה בויקיפדיה בפני כמה אנשים קיבלתי תשובה זהה "הם לא משחזרים אותך כל הזמן שם?!" כמובן שאין לקבל עריכות אם הם לא מתאימות אבל אולי כדאי להשתפר בתחום קבלת הפנים. Badidipedia - שיחה 21:56, 7 בנובמבר 2015 (IST)
לא יודע מה להגיד, אני נכנסתי לוויקיפדיה לא לפני הרבה זמן, הקהילה לא השתנתה מאז וקבלת הפנים הייתה נהדרת. אנשים נכנסים לערוך בלי לקרוא את ההוראות ומצפים לקבל חוויית משתמש שונה מזה שמקבל מי שמנסה להרכיב "קומבינציית אחסון מודולרית לבגדים" של איקאה בלי לקרוא את ההוראות. זה לא עובד. מפעם לפעם אנחנו רואים עורכים שכותבים כזקנים ורגילים ומיד חושדים בהם שהם בובות קש. אבל כך זה אמור להיראות בדרך כלל. מי שמכבד את עצמו ואת המקום בו הוא מבקש לפעול, אמור לקרוא את ההוראות ואחר כך זה ממש פשוט. ביקורת - שיחה 23:33, 7 בנובמבר 2015 (IST)
זה לא מקרה ולא לגמרי "בורות" שהרבה אנשים חושבים שהתשובה היא "עורכים שאושרו בידי הנהלת האתר". לעתי קרובות מדי עריכות של אלמונים משוחזרות בלי הצדקה מספקת. לא כל המסקנות מהסקר הזה קשורות ב"הסברה" - חלק מהן נוגעות בהתנהגות שלנו. קיפודנחש 23:47, 7 בנובמבר 2015 (IST)
לא כל כך מבין את הגישה, ברור שיש גם פגמים בהתנהגותנו, אבל אם היה קורה לי ולך דבר כזה (שחזור בלי הצדקה), היינו מסיקים כל מיני מסקנות, אבל לא ששוחזרנו כי אין לנו הרשאה לערוך, כי אם זו הייתה הסיבה לשחזור, לא היינו אמורים מלכתחילה להצליח לערוך. לכן המסקנה הסבירה אמורה להיות: "כל אחד יכול לערוך, בדקתי וראיתי זאת, אבל בכל זאת שוחזרתי אחרי כמה דקות, כנראה משהו במה שעשיתי לא היה בסדר, לעזאזל - מהו?". ביקורת - שיחה 23:51, 7 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא מדבר על עצם השחזור שבוודאי צריך לעשות אותו כאשר העריכה לא הייתה תקינה. השאלה היא מה התגובה הראשונית כאשר רואים עריכה של אנונימי. האם יש הנחת כוונות טובות? לפעמים מה שעושה את ההבדל זה הודעה בסגנון של "תודה רבה על העריכה שלך. אם תשים לב, העריכה שלך לא תואמת את ויקיפדיה:פלוני בגלל שאלמוני. אם תרצה לערוך פעם נוספת באתר, נסה לעקוב אחרי ההוראות שמופיעות בויקיפדיה:ברוכים הבאים ותוכל להעזר גם בעורכים ותיקים בחממה".
באמת לא כל אחד יכול לערוך בויקיפדיה, לפחות לא עריכה משמעותית, כי רוב הציבור לא יודע לערוך באופן איכותי, בסטנדרטים שהופכים את ויקיפדיה העברית למה שהיא. רבים לא יודעים להתנסח כראוי, להבחין בין עיקר וטפל וכך הלאה. לכך יש להוסיף שכידוע יש בויקיפדיה ערכים רבים ועורכים מעטים שמנסים להשתלט עליהם ולא כל כך מצליחים. תוסיפו לזה גם את שלל האינטרסים שאנו נאלצים להתמודד איתם (אישיים, עסקיים, משפחתיים, אג'נדות מכל הסוגים ועוד). בנסיבות האלה צריך לבחור בין יחס אדיב לכל עורך אקראי ובין שמירה על איכות הערכים, ופעמים רבות אנו נאלצים לבחור באפשרות השנייה. אם ויקיפדיה לא תהיה איכותית - לא יהיה בה טעם. נרו יאירשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ו • 12:09, 8 בנובמבר 2015 (IST)
אם בלהיות נחמדים, נוכל להשיג יותר עורכים באתר, אז נוכל להרוויח את שני הדברים. אני לא כ"כ מבין למה זה צריך לבוא אחד על גבי השני. אמנם להיות נחמד דורש מעט אבל זה עדיין מעט. אם הקושי הוא בפן הטכני (הזמן שלוקח לכתוב בדפי שיחה של האנונימים) אולי כדאי לצור תבניות\גאג'טים שיעזרו בזה. Badidipedia - שיחה 12:27, 8 בנובמבר 2015 (IST)
בתבניות הביטול והאזהרה למיניהן מופיעים קישורים להסברים הרלונטיים, לכן חשוב לשים תבנית כזו אחרי כל ביטול או שחזור. אותי מעניין כמה עורכים ששוחזרו וקיבלו הודעה כזו, טרחו באמת לבדוק איך לעשות זאת נכון וכמה הרימו ידיים אחרי נסיון אחד. בריאן - שיחה 13:12, 8 בנובמבר 2015 (IST)
גם התבניות האלה לוקחות זמן. על זה אני מדבר. בדידיפדיה, אבהיר שוב: בחלק ניכר של העריכות שאנו מבטלים/משחזרים מדובר בעורכים שלא תצמח לויקיפדיה תועלת מהם, ולעתים גם נזק, כפי שהסברתי. מי שמתאים לא משוחזר כל כך מהר. נרו יאירשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ו • 13:34, 8 בנובמבר 2015 (IST)

הכל שאלה של הטון שהדברים נאמרים. העניין הוא לא הקישורים הנכונים אלא התחושה הטובה שניתנת לעורך האנונימי. שים לב להבדל בין הדוגמה שהבאתי לבין התבניות הנ"ל. (כמובן שלא בכל עריכה אפשר להניח כוונות טובות של העורך ולפעמים אין מנוס מאמירה נחרצת). Badidipedia - שיחה 13:30, 8 בנובמבר 2015 (IST)

ראיתי שאכן קיימת תבנית {{תודה}} ואני אתחיל להשתמש בה כאשר אני אראה עריכות אנונימים טובות והייתי רוצה שגם יעשו את זה יותר. ההבדל גם נוצר בבחירה נכונה בין {{אזהרה}} לבין {{ניסויים}} (שסה"כ נעשית בצורה טובה ממה שהתרשמתי). נרו יאיר, אם קשה לשים את תבנית כמו {{תודה}} בדף האנונימי אז אולי כדאי לעשות סקריפט למטרים שעושה את זה תוף כדי סימון העריכה כבדוקה. Badidipedia - שיחה 14:38, 8 בנובמבר 2015 (IST)
בדוק זה אומר שהעריכה עוברת. תודה זה משהו אחר. כשאתה אומר "תודה" על כל עריכה שאינה משוחזרת - המושג הזה מאבד מערכו. נרו יאירשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ו • 14:43, 8 בנובמבר 2015 (IST)

טכנית אפשר לעשות 2 כפתורים, הראשון רק מסמן בדוק והשני גם שולח תודה. בכל אופן, לדעתי כל עריכה ראשונה שמישהו עושה, ראויה לאמירת תודה על עצם ההשקעה הראשונית. Badidipedia - שיחה 14:55, 8 בנובמבר 2015 (IST)

פעמים רבות אנחנו משאירים עריכה אבל לא מתלהבים ממנה ולא רוצים לעודד עריכות נוספות כאלה. נרו יאירשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ו • 15:04, 8 בנובמבר 2015 (IST)
באמת לא לכל עריכה כדאי להגיד תודה. Badidipedia - שיחה 15:15, 8 בנובמבר 2015 (IST)
יש כבר סקריפט כזה ולדעתי השימוש בו לא גוזל זמן רב. בריאן - שיחה 21:31, 8 בנובמבר 2015 (IST)
לחצו כדי להקטין חזרה WP in Israel survey - Q8.png

ממצאי סקר 2014 בשאלה "האם היית רוצה להוסיף מידע בוויקיפדיה?"

בסקר שהזכרתי לעיל, שאלנו גם את השאלה "האם היית רוצה להוסיף מידע בוויקיפדיה?". התשובה הבולטת ביותר היתה פשוט "לא הייתי רוצה לכתוב בוויקיפדיה" (64.8% במדגם המייצג של האוכלוסייה, 62.3% אצל בני הנוער; לפני "הייתי רוצה לכתוב בוויקיפדיה" שבחרו 33% מהמדגם המייצג ו-32.2% מבני הנוער). כעת סילחו לי שעדיין אין גרף יפה לכך (אני לוקח עלי את האשמה בזה ומתישהו אקדיש זמן להשלמת משימת הוספת הגרפים לדף הסקר), אולם מששאלנו את המעוניינים לכתוב "מדוע עד היום לא כתבת בוויקיפדיה?", מרבית המשיבים בחרו בתשובה "אני לא יודע איך כותבים ומתקנים בה ערכים" (36% מהמדגם המייצג מקרב המעוניינים, 40.4% מקרב בני הנוער שהביעו רצון לכתוב). במצב העגום הזה מבחינתנו, עלינו לאתר את אלה שכן רוצים, שמה לעשות, אינם רבים, ואותם לעודד ולהם לעזור. המונים כנראה לא ינהרו, כפי שחשבנו בעבר שיקרה, או לפחות קיווינו שיקרה עם התקדמות המיזם. זהו בדיוק האתגר עמו מתמודדת "ויקימדיה ישראל". Ldorfmanשיחה 00:37, 9 בנובמבר 2015 (IST)

33% שמוכנים לכתוב זה הממון. מספיק שאלפית מהם תכתוב וזה יכפיל את הקהילה. האם אפשר להוסיף פרוצדורה / תבנית בשם "צור קשר" שמוכרת למשתמש/ת מאתרים אחרים? היא תופיעה במיספר ערכים מצומצם כדי למנוע הצפה ותכוון לדו שיח באמצעות דף שיחה למי שאין לו שם משתמש (למשל משהו כמו דף טיוטא עם מספר זיהוי כלשהו שהמשתמש החדש ירשום לעצמו). יתכן שהעדר דו שיח / משוב הוא בשביל משתמשים ללא חשבון אבן נגף רצינית. זה אחד המאפיינים הפחות מוצלחים של ויקיפדיה.Hexagone59 - שיחה 00:04, 17 בנובמבר 2015 (IST)
שלום לכולם, שמחה על הדיון המעניין שהתעורר פה. אשתדל לתרום את חלקי כראוי קריצה. בהמשך לדבריו של Ldorfman אחד הכיוונים החדשים שלנו הוא לעודד אנשים שכבר התחילו לכתוב להגביר את פעילותם ואנחנו בדיוק בתהליך של בניית תכנית עבודה עבור הפעילות הזו. בנוסף, אתם מוזמנים להיכנס לאתר העמותה שבו מפורסמים כלים להדרכה וללמידה עצמית ובניהם הלומדה בנושא יצירה ועריכה של ערכים בוויקיפדיה. ניתן ואף רצוי להפיץ קישורים אלו בקרב עורכים חדשים ועורכים פוטנציאליים. עוד נושא שהתחלתי לבדוק לאחרונה הוא דפי הסבר והדרכה וויקיפדיים, שכבר כתובים באנגלית ויכולים לשמש כבסיס ליצירה או עדכון של דפים מקבילים בוויקיפדיה העברית (עם ההתאמות הנדרשות כמובן) לטובת משתמשים חדשים - למשל: Wikipedia:What is an article?, Wikipedia:Wikipedia is a community, Wikipedia:List of bad article ideas, Wikipedia:Avoiding common mistakes (יכול להיות שלחלק מהם כבר יש משהו דומה ואז צריך רק לקשר), אם תרצו עוד תגידו חיוך. לסיום, נשמח לייעץ בבנייה של תבניות ייעודיות לכותבים חדשים שיהיו נוחות לשימוש גם לעורכים הוותיקים, לצורך מתן משוב בונה ומעודד על הפעילות שלהם. אז נהיה בקשר Chenspec-WMIL - שיחה 10:02, 18 בנובמבר 2015 (IST)
בהזדמנות זו, שחן כתבה פה, הרשו לי להפרד ממנה בכובעה הנוכחי. למי מכם שטרם קרא/שמע, חן ביקשה לסיים את עבודתה ב"ויקימדיה ישראל" לאחר כשנתיים בהם שימשה "רכזת הקהילות" של העמותה. בתקופה הזאת, היא עשתה רבות להבאת כותבים חדשים, החזרת כותבים שעזבו אותנו, יצירת קשר עם קהילות מומחים, מתוך מטרה להביא את אנשיהם לוויקיפדיה וכן, לשיפור מצבם של מיזמי ויקימדיה אחרים (הבולטים שבהם, "ויקיטקסט" ו"ויקימילון"). היא עשתה עוד הרבה מעבר לזה ועזרה לרבים מחברי העמותה במיזמים שונים שייזמו והובילו, יסדה את מסורת אירוח מפגשי הקהילה במשרדי העמותה, ובעצם יצקה את יסודות התפקיד הזה, של טיפוח הקשר עם קהילות הכותבים השונות, בעמותה הישראלית. כבר מסרתי לה שמי שלא יחליפה, יצטרך/תצטרך להכנס לנעליים גדולות מאוד. חן תסיים את תפקידה בסוף החודש הנוכחי, אולם בטוחני (Exclamation-orange.svg) שתשאר בין הכותבים, בשם המשתמש הפרטי שלה: משתמשת:Chenspec ושנפגוש אותה בין הדפים. בהצלחה בדרכך החדשה, חן. Ldorfmanשיחה 16:37, 18 בנובמבר 2015 (IST)
המון תודה! כפי שהוספתי להודעה הרשמית של מיכל בכיכר העיר, כמובן שאמשיך להיות פעילה כמשתמשת:Chenspec חיוך Chenspec-WMIL - שיחה 15:39, 19 בנובמבר 2015 (IST)
מעניין לעניין באותו העניין: מה קרה לתערוכה הניידת שנוצרה לפני כמה שנים? (די הרבה שנים, למעשה.) האם החומר נשמר או הלך לאיבוד? אני חושבת, שכדאי לשחזר אותה ולעבור איתה שוב ממקום למקום, כדי להחדיר את הכתיבה בוויקיפדיה לדעת הציבור.שלומית קדם - שיחה 00:29, 20 בנובמבר 2015 (IST)
את מתכוונת לזה? Chenspec-WMIL - שיחה 12:36, 22 בנובמבר 2015 (IST)

מי אחראי על פיקיוויקי (PikiWiki)?[עריכת קוד מקור]

מי אחראי על פיקיוויקי? מלחמות עריכה יראו בחומרה גם בוויקישיתוף. מישהו שם עושה מלחמת עריכה בקובץ הזה. הוא ביקש למחוק את הקובץ מכיוון שהיוצר "דורש" את מחיקת הקובץ. בדיון המחיקה הובהר לו בעברית ובאנגלית שהקובץ לא יימחק אבל מישהו שם ממשיך ללחוץ על הכפתור. התוצאה יכולה להיות חסימה ואפילו אולי לפקפוק בפרוייקט זה. Geagea - שיחה 03:19, 7 בנובמבר 2015 (IST)

לפי דף השיחה בקומונז, איש הקשר הוא משתמש:Deror avi‏. Tzafrir - שיחה 12:53, 7 בנובמבר 2015 (IST)

תבנית Xnet[עריכת קוד מקור]

הייתכן שמשהו בסיסי התקלקל בקישור לאתר Xnet באמצעות התבנית המקובלת? היום לא עובד הקישור מהערך אדל (זמרת), ביום חמישי הבעיה הייתה עם הערך סנאן עבד אלקאדר ועכשיו, לצורך הבדיקה, נכנסתי לערך אסתי גינזבורג, ואכן - שלושת הקישורים לאתר Xnet מהערך מביאים אותי למקומות שונים ומשונים, נטולי כל קשר לדפים אליהם יועדו לקשר. עוד אחד - שיחה 08:11, 8 בנובמבר 2015 (IST)

לא היה שינוי בתבנית עצמה כבר למעלה משנה. ייתכן שזה בגלל שינויים שנעשו בתבניות אחרות שנעשה בהם שימוש בקוד התבנית כמו למשל {{רווח קשיח}} אבל לא נראה לי. הכי סביר שמדובר בשינוי באתר עצמו שהחליף את הכתובות אצלו. אם תשלח להם מייל והם יסבירו לך את השיטה למעבר בין הכתובות הישנות לחדשות אז נוכל לתקן את התבנית. Badidipedia - שיחה 10:02, 8 בנובמבר 2015 (IST)
אני מניח שזו הסיבה לכך שגם הבוקמרקלט ל-xnet אינו תקין, אבל אם אין קשר בין השניים, אולי את זה יוכל שמוליק לתקן. Ldorfmanשיחה 00:18, 9 בנובמבר 2015 (IST)
אתר Xnet שינה את מבנה ה-URL שלו. תיקנתי את התבנית, וכעת כל הדוגמאות שהובאו תקינות. דוד שי - שיחה 07:10, 9 בנובמבר 2015 (IST)

העתקת הערות שוליים שלא נקראו, במודול התרגום[עריכת קוד מקור]

בהצבעה בפרלמנט שהתקבלה ב-2010 ראו כאן נכתב: ויקיפד המביא אסמכתא כמקור לאמירה בערך מצהיר כי הוא עיין באסמכתא באופן אישי ומצא כי היא אכן תומכת בנאמר. במידה שנמצא כי אין הדבר כך, וכי הוויקיפד לא עיין באסמכתא אותה הביא, תוחלף האסמכתא בהערה נסתרת המציינת את המקור שהוסר, ולפי שיקול דעת, ניתן יהיה להוסיף לאמירה זו דרישת מקור.. לא כל העורכים מודעים לכך, ומעתיקים הערות שוליים של ערכים שהם מתרגמים למרות שלא קראו את המקור. הבעיה התרחבה עם הפעלת מודול התרגום של ערכים. מערכת התרגום מאפשרת בקלות רבה מאד להעתיק את הערות השוליים. אפשרות זאת גם נותנת כאילו לגיטימציה להעתיק את ההערות. לא חייבים להעתיק את הערות השוליים. אני משתמשת במודול הזה וכבר תרגמתי 26 ערכים כשאני מדלגת על הערות השוליים, ומוסיפה אותם לערך עצמו לאחר פרסום התרגום, רק הערות המקשרות למידע שקראתי ובדקתי בעצמי. במערכת התרגום יש מגבלות של העתקה, למשל היא אינה מאפשרת להעביר תבניות לחלק המתורגם. גם לא תמונות הנמצאות בתבניות. אני חושבת שעל האחראים על המערכת הזאת לפעול ולמנוע תרגום הערות שוליים בכל פעם שהיעד של הערך המתורגם היא הוויקיפדיה העברית. חשוב גם להעלות את המודעות לנושא. ראו דוגמה מהיום בנושא זה בשיחה:MissingNo.. אני מתייגת את אמיר שאחראי על פיתוח מודול התרגום. אשמח לשמוע את דעתכם ורעיונותיכם. תודה חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:20, 9 בנובמבר 2015 (IST)

ייתכן שאפשר פשוט לצור מסנן שכאשר הוא מזהה תגית "תרגום תוכן" ושיש בדף הערות שוליים, אז הוא מבקש מהמשתמש לאשר שהוא קרא את המקורות. אפשר בתור אפשרות שנייה לציין את הצורך בקריאת מקורות בתוך כלי התרגום, אז לדעתי היא עדיפה מאשר לבטל את אפשרות הוספת הערות השוליים. בגלל ש: יש הערות שוליים שהם לא מקורות, יש אנשים שכן ירצו להעתיק את הערות כי הם קראו\יקראו אותם, זה עדיף על שינוי רחב בתשתית. Badidipedia - שיחה 16:53, 9 בנובמבר 2015 (IST)
אני מסכים עם חנה. בהחלט כדאי לחסום לגמרי אפשרות העתקת הערות שוליים. במיוחד שמקובל אצלנו לפעמים לשים הערות שוליים באנגלית. אין כל צורך שמישהו בכלל לא ישים לב שהעתיק מקור בהערה, שלא לדבר על לא לקרוא. ואם קראת - תעתיק או תתרגם לבד. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:16, 9 בנובמבר 2015 (IST)
מתנגד לחסימת אפשרות העתקת הערות השוליים. אין שום סיבה לבטל פונקציה כל כך נוחה. מי שירצה להעתיק הערות שולים מויקיפדיה האנגלית יוכל לעשות זאת עם הכלי הזה או בלעדיו. יורי - שיחה 19:18, 9 בנובמבר 2015 (IST)
אני מסכים עם חנה. יש לקיים את החלטת הפרלמנט החשובה הזאת. אופציית העתקה נוחה היא מכשול בפני הוויקיפדים החדשים שלא מכירים את הנוהל החשוב הזה. אחר כך הדבר יכול להביא לעוגמת נפש כשיתברר שהם לא עיינו בספרים המצוינים בהערות שוליים ונאלץ למחוק אותן. הפתרון שמציעה חנה הוא מעולה מכל בחינה ואני מבקש מהקהילה לאמץ אותו. גילגמש שיחה 19:37, 9 בנובמבר 2015 (IST)
גם אני מסכים עם חנה. מה שחסר לי בכלי התרגום היא אפשרות העתקת הקישורים החיצוניים. או שרק אני לא מצליח? Liad Malone - שיחה 23:27, 9 בנובמבר 2015 (IST)
הוא לא נותן, ודווקא כאן אין בעיה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 00:12, 10 בנובמבר 2015 (IST)
 • טוב לאפשר העתקה תוך השמטת הערות שוליים, אך אין למנוע את העתקתן ממי שאימת אותן. אני גם לא חושב שסירוס כלי התרגום החדש ימנע העתקת הערות בניגוד לכללים כפי שהייתה מתבצעת לפניו. בברכה, גנדלף - 02:55, 10/11/15
  זה לא ימנע את העתקתן אבל זה יקשה עליו לעשות זאת. ובגלל שמדובר על פעולה המנוגדת החלטת הקהילה עדיף להקשות את הפעולה הזו אם לא ניתן למונעה לחלוטין. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:11, 10 בנובמבר 2015 (IST)
הכלי הזה מקל מאד את העתקה, וגם עצם היותו במודול התרגום, מציג נראות כאילו זה תקין. כלי זמין מגביר את העתקה ויוצר לנו בעיה גדולה יותר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:23, 10 בנובמבר 2015 (IST)
חנה ביקשה שאתייחס, אבל אין לי מה להוסיף למה שגנדלף אמר. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 17:35, 13 בנובמבר 2015 (IST)
אמיר א׳ אהרוני, תגובה מצערת, ציפיתי לתגובה יותר עניינית המתייחסת לבעיה שהועלתה ולא לנפנוף. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:25, 15 בנובמבר 2015 (IST)

איסוף IP זמניות מאוד[עריכת קוד מקור]

שלום לכם. ב-מדיה ויקי:Blockiptext שמופיע בעת החסימה יש רשימה קצרה של כתובות שיש להיזהר איתם בעניין חסימות ארוכות, כי ייתכן שמישהו שהשחית התיישב לדקה אחת, והבא היה יכול להיות תורם מועיל. לדעתי זאת רשימה קצרה מדי. לכן אני מציע:

 • לאסוף באמצעות דיון רעיונות של הקהילה לכתובות אפשריות שנותנות שרותי מחשב ציבוריים (כגון אוניברסיטאות, רכבת, מקדונלדס, מטרופולין, ספריות).
 • לאחר מכן לשלוח למקומות הללו מכתבים מנומסים מטעם העמותה עם בקשה לתת כתובות מדוייקות או טווחי כתובות מדוייקות. אני לא מדבר, נגיד, על כל טווח הכתובות של אוניברסיטה מסויימת, אלא רק על אלו שבמעבדות, לא כולל מחשבים במשרדים שם עובד איתם בדרך כלל אותו בן אדם.
 • להוסיף את התשובות שיתקבלו לדף הנ"ל.

אין בכוונתי שזה יוביל לאיסור חסימות ארוכות של הכתובות הללו או לשינוי כלשהוא בסטטוס קוו, אלא לפיסת מידע שנראית לי חיונית שתהיה מול עיניו של המפעיל כשיקבל את ההחלטה. מה דעתכם? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:34, 9 בנובמבר 2015 (IST)

רעיון מצוין גילגמש שיחה 20:14, 9 בנובמבר 2015 (IST)
כשרוצים שהעמותה תעשה משהו, כדאי לשתף אותם. אני מתייגת את מיכל. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:24, 9 בנובמבר 2015 (IST)
צודקת. התכוונתי כמובן לפנות אל חן ולבקש יפה אם הקהילה תסכים, אבל לא חשבתי על לתייג עכשיו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:49, 9 בנובמבר 2015 (IST)
העמותה תשמח לסייע לכשהקהילה תקבל החלטה למי פונים, מתי ואיך. מיכל לסטר - שיחה 21:36, 9 בנובמבר 2015 (IST)
תודה רבה לך, מיכל יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:37, 9 בנובמבר 2015 (IST)
הרשימה הזו מיועדת להיות קצרה כדי שאפשר יהיה לזהות בקלות כתובות ששייכות אליה ונפוצות, אבל תיעוד מסודר יותר קיים באמצעות תבנית:כתובת IP משותפת בדפי השיחה המתאימים (ראו מיוחד:דפים המקושרים לכאן/תבנית:כתובת IP משותפת) ערן - שיחה 00:07, 10 בנובמבר 2015 (IST)
ערן, שני דברים. אפשר להשאיר את הרשימה הקצרה למי שירצה, ואלהוסיף ארוכה למי שירצה. בעניין התבנית - זה לא אמין, כי כל אחד יכול להוסיף כזאת, ויש המונים שלא התווספו, ויש המונים שנמחקו בזמנו על ידי מתניה בוט. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:22, 10 בנובמבר 2015 (IST)
נראה כמו רעיון יעיל. Geagea - שיחה 09:27, 10 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא מתנגד, אבל מבקש שיושם לב לחלק האחרון בדברי יגאל. פעמים רבות מתבצעות השחתות חוזרות דווקא מהכתובות האלה. חסימות צריכות להישקל כמו כתובת רגילה. אם רוב העריכות הן השחתה - זה אומר שהנזק גדול מהתועלת, ומי שרוצה בכל זאת לערוך משם מוזמן לפתוח שם משתמש. נרו יאירשיחה • כ"ח בחשוון ה'תשע"ו • 10:47, 10 בנובמבר 2015 (IST)
כמו נרו יאיר, כתבתי ליגאל בדף שיחתי שכתובת שמשמשת להשחתה, צריכה להיות נידונה ככתובת משחיתה, בלי קשר לזהות בעליה. בריאן - שיחה 15:54, 10 בנובמבר 2015 (IST)
לפני כמה חודשים חסמתי בהנחייתו של ערן משחית אלמוני סדרתי קשה לשנה. לעולם לא הייתי עושה זאת אם הייתי יודע שמדובר בכתובת בספריה ציבורית. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:10, 10 בנובמבר 2015 (IST)
חשוב לשים את התבנית של כתובת ציבורית בכל מקום שאנחנו יודעים שהיא כזאת, כולל מידע של מי היא הכתובת הזאת. מפעיל שחוסם כתובת כזאת, חשוב שיהיה מודע להשלכות. אני מעדיפה לא לחסום לטווח ארוך כתובת ציבוריות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:19, 10 בנובמבר 2015 (IST)
גם בכתובת שאינה שייכת למוסד ציבורי, במקרים רבים זו כתובת אייפי דינמית, ומחר תהיה שייכת לאדם פרטי שאין לו שום קשר. כלומר יש יותר הצדקה לחסום מוסד, שצריך לשלוט על המשתמשים בשירותיו, מאשר לחסום כתובת פרטית דינמית. השאלה החשובה באמת היא מידת הנזק שנגרם מהכתובת. אם הנזק רב - יש לחסום, ואם הנזק מתמשך צריך להאריך את משך החסימה. נרו יאירשיחה • א' בכסלו ה'תשע"ו • 12:53, 13 בנובמבר 2015 (IST)
צריך להפעיל שיקול דעת בכל מקרה לגופו, אבל חשוב לזכור שלא נכון ש"משחית=תורם" - בהשחתה מושקע קליק לשחזור, אבל תרומת תוכן היא קשה הרבה יותר. לכן כתובת ציבורית ש־50% ממשתמשיה תורמים, ו־50% משחיתים, עדיף לדעתי לא לחסום. ערן - שיחה 13:31, 13 בנובמבר 2015 (IST)
עריכות אינן מתחלקות באופן בינארי בין תרומות והשחתות. זו סקאלה מורכבת. בקצה השלילי יש השחתות שקשה מאוד לדעת שהן כאלה. לידן השחתות שגורמות הרבה עבודה או כאב ראש. יש עריכות שאפשר להתווכח אם הן טובות או לא, יש הרבה יח"צנות ואג'נדות מכל הסוגים, ואז מגיעות תרומות אמיתיות. בדרך כלל (לא אמרתי אף פעם, אבל בדרך כלל) אנונימיים לא תורמים תרומות מונומנטליות של ערכים מומלצים או דברים שאין להם תחליף. בצד השני של המשוואה ישנו הזמן המוגבל שהמשתמשים הקבועים מקדישים לניטור, והזמן הזה לא מספיק, שהרי כידוע אנחנו מעטים (משתמשים) מול רבים (ערכים, השחתות ושאר גורמים מכלי זמן). בהקשר הזה, כשיש השחתות רבות (לדעתי אפילו פחות מ-50%) אין להתלבט יותר מדי וכן לחסום. גם מי שחושב אחרת - צריך לוודא היטב שאכן התרומות הן תרומות של ממש, ולא דברים מיותרים או שאפשר להתווכח עליהם. וחשוב לזכור שבכל מקרה מי שרוצה לתרום יכול לפתוח שם משתמש. נרו יאירשיחה • א' בכסלו ה'תשע"ו • 14:12, 13 בנובמבר 2015 (IST)
אנונימיים בהחלט תורמים ערכים, ואני לא מסכימה שאפשר לוותר על העריכות שלהם. הם גם מבצעים הגהות של ערכים ומעירים הערות על בעיות בערכי בדפי שיחה. הם חלק מהקהילה. וגם אם הם לא תורמים ערכים מומלצים, זאת לא סיבה להוריד מחשיבות תרומתם. לא מזמן התקיים דיון במזנון על הגהה ל-200,000 ערכים, והמגמה בדיון התרכזה איך מעודדים את הכמות, לא הייתה שם התייחסות לאיכות. אני לא חושבת שיש למהר לחסום כתובות אנונימיות לתקופות של 3 חודשים ויותר במיוחד בגופים גדולים ששם יש עורכים רבים. אני מתקשה לראות איך למשל אוניברסיטה יכולה לשלוט בכל מי שנכנס לספרייה שלה ומשחית ערכים, האם זאת סיבה לחסום אוניברסיטה לאורך זמן? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 15:44, 13 בנובמבר 2015 (IST)
את חולקת על דברים שלא אמרתי, ולא בפעם הראשונה. נכון, הם תורמים ערכים, וגם אני לא אומר שאפשר לוותר על העריכות שלהם. אני כן טוען שהם תורמים פחות, הרבה פחות, ממשתמשים רשומים. גם אני לא מציע "למהר לחסום" שום דבר, כל חסימה צריכה להיות לאחר שיקול דעת. אני גם מציע לא לחלוק על דברים שלא נאמרו, זה ממש לא מוסיף לדיון. אם לא תצפי מאוניברסיטה לפקח על הנעשה ממחשביה - היא ודאי לא תעשה את זה, והאוניברסיטאות יהפכו מקלט בטוח למשחיתים. כן, לדעתי גם באוניברסיטה אם יש הרבה השחתות - צריך לחסום. ואחזור שוב על טענה שאת מתעלמת ממנה: אני לא מציע להשתיק לגמרי אנשים תמימים. מי שחשוב לו יכול לפתוח שם משתמש. נרו יאירשיחה • ב' בכסלו ה'תשע"ו • 19:00, 14 בנובמבר 2015 (IST)
אני מציעה שתקרא שוב את מה שכתבת למשל המשפט "אנונימיים לא תורמים תרומות מונומנטליות של ערכים מומלצים או דברים שאין להם תחליף" הדברים מדברים בעד עצמם. חבל שבמקום לענות עניינית אתה בוחר לנגח אותי ולא בפעם הראשונה.. זה ממש לא מוסיף לדיון חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:17, 14 בנובמבר 2015 (IST)
באופן די מדהים צנזרת את תחילת המשפט שלי: "בדרך כלל (לא אמרתי אף פעם, אבל בדרך כלל)". אכן אי אפשר לדון כשצד אחד עונה לטענות שהשני לא אמר. נרו יאירשיחה • ב' בכסלו ה'תשע"ו • 19:36, 14 בנובמבר 2015 (IST)
הערה לגבי הנקודה האחרונה: לפתוח משתמש בכלל, ובוויקיפדיה בפרט, זה לא תמיד כיף - צריך לבחור סיסמה ולמלא CAPTCHA ארור. זה קצת דומה להפעלת הגנה על ערך במחלוקת ולטעון שמי שחשוב לו לשנות שיעיר בדף השיחה. זה מרחיק תורמים. ערן - שיחה 19:10, 14 בנובמבר 2015 (IST)
גם לבזבז זמן על משחיתים סדרתיים זה לא הכיף הכי גדול. נרו יאירשיחה • ב' בכסלו ה'תשע"ו • 19:36, 14 בנובמבר 2015 (IST)
לסיכום: זה קצת הלך הצידה, אבל לא ראיתי התנגדות גדולה למהלך שהצעתי. אני רוצה לעשות פסקה קטנה בכיכר העיר בה אבקש להוסיף הצעות, בלי דיון, כדי שזה לא יתפוס מקום. אם אף אחד לא יכתוב כאן ביממה הקרובה שהוא מתנגד לצורת הביצוע הזאת, אעשה כך. תודה, יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:34, 18 בנובמבר 2015 (IST)

סדרת ערכי ההפגנות ב-2011 שלא הובילו לכלום[עריכת קוד מקור]

בשנת 2011 נכתבו ערכים רבים על הפגנות שעתידו היו להתפתח לכדי "האביב הערבי" - מהפך שלטוני במדינות אחדות, ומלחמת דמים באחרות. ממרחק זמן של כמה שנים, אנחנו יכולים לבחון מחדש את חשיבותם האנציקלופדית של הערכים בעלי המבנה "ההפגנות ב-X ‏(2011)". בוויקיפדיות זרות, המשיכו לסקר את האירועים ודעיכתם לתוך 2012 ושינו בהתאם את שמות הערכים ל"ההפגנות ב-X ‏(2011–2012)". למעשה, מלבד במצרים, דומני שההפגנות כשלעצמן אינן ראויות לערך במבט לאחור, הן כלולות בערך על האביב הערבי ובשמו המקורי גל המחאות בארצות ערב (2011-2010). במדינות בהן הייתה מהפכה (לוב) או מלחמת אזרחים (תימן, סוריה) ההפגנות ראויות לכל היותר לאפיזודה פותחת של הערך על המהפכה/המלחמה. בחלק מהמדינות: ההפגנות בירדן (2011); ההפגנות במרוקו (2011); ההפגנות באיראן (2011); הן אפיזודה חולפת בחיי המדינה וראויות לסיקור במסגרת ערכי ההיסטוריה של המדינות ולא כערך בפני עצמן. מאחר שמדובר בכמה ערכים אני מעלה את השאלה העקרונית פה. מה דעתכם? ביקורת - שיחה 20:40, 9 בנובמבר 2015 (IST)

לא הבנתי מה אתה מציע. גילגמש שיחה 20:41, 9 בנובמבר 2015 (IST)
לטעמי נותרה החשיבות האנציקלופדית לכלל הערכים שצוינו. Ben tetuan - שיחה 20:45, 9 בנובמבר 2015 (IST)
אני מציע למחוק את הערכים: ההפגנות בירדן (2011); ההפגנות באיראן (2011); עיון קל בהם מראה שמדובר בסדרת אירועים לא משמעותיים, הערכים קצרים ולא מכילים כמעט מידע, וגם מה שיש כלול בערך הכללי על האביב הערבי. את ההפגנות במרוקו (2011), יש לשקול מחדש בנפרד כי אולי הן שוקלות כמו המחאה החברתית בישראל 2011 בשל ההשפעה שהייתה להן על הבחירות במדינה (אך לפי המתואר בערך, בניגוד לישראל, במרוקו לא הייתה להן למעשה כל השפעה). ההפגנות בלוב (2011) וההפגנות בסוריה (2011) כבר טופלו בעבר והדף מפנה למלחמות האזרחים במדינות אלו. ביקורת - שיחה 21:26, 9 בנובמבר 2015 (IST)
רעיונות טובים. גילגמש שיחה 21:46, 9 בנובמבר 2015 (IST)
אני מוחה בשם תושבי איראן וירדן על העלאת הרעיון לפיו האירועים האלו[1][2] אינם חשובים, וגם בשם תושבי ישראל שזוכרים אותם מהסיקור החדשותי הרב בעברית, שעודנו נגיש במרשתת. לדעתי הם חשובים לעין ערוך יותר מהמחאה החברתית בישראל 2011. אבל כל עוד תוכנם כה דל, אפשר לדעתי לאחד. בברכה, גנדלף - 02:55, 10/11/15
הערכים שציינת הם דוגמה למשהו שאנחנו עוסקים בו מפעם לפעם, כרונולוגיה אינסופית-כמעט של אירועים אינה מסמך אנציקלופדי בהינתן ש"אין פאנצ'" בסוף. ביקורת - שיחה 09:19, 10 בנובמבר 2015 (IST)
כרונולוגיה של אירועים היא גם היסטוריה חשובה, ואין סיבה למחוק היסטוריה, (אין לנו דיסק מלא שצריך לפנות בו מקום). לכן יש לנו ערך על אירועי מבצע צוק איתן, שבעקבותיו הצלחתי לשכנע את החברים לשחזר את הערך אירועי מלחמת לבנון השנייה שנמחק (ללא הצדקה). ובכלל צריך סיבה טובה למחוק ערכים מרובי בינוויקי. אגסי - שיחה 13:23, 10 בנובמבר 2015 (IST)
ובכן, אחרי שישנה חשיבות א-נ-צ-י-ק-ל-ו-פ-ד-י-ת, יש מקום באנציקלופדיה גם לכרונולוגיית האירועים ולכן אין מחלוקת בינינו. אבל אם הערך אמור לשאוב את ערכו האנציקלופדי מכך שהייתה שורת אירועים, והאירועים עצמם אינם יותר מאפיזודה לא משמעותית בהיסטוריה של מדינה, אין להם מקום. תחשוב על זה, אף אחד לא יבוא לחפש משהו בערכים הללו וגם ימצא את מה שחיפש, לתופעה הזו קוראים "חוסר חשיבות אנציקלופדית". ביקורת - שיחה 13:36, 10 בנובמבר 2015 (IST)
אני מתנגד למחיקה. בכל מקרה, מבחינה פרוצדורלית הדיון כאן איננו נכון. דיון מחיקה יש לנהל בדפי השיחה של הערכים המדוברים תוך שימוש בתבנית הבהרת חשיבות רגילה, וזאת על מנת שכל המשתמשים שירצו בכך יוכלו להיות מודעים לקיום הדיונים ויוכלו להשתתף בהם. אם צריך, אפשר לנהל דיון מרוכז באחד מדפי השיחה ולהפנות אליו מהדפים האחרים. יואב ר. - שיחה 13:44, 10 בנובמבר 2015 (IST)

ייתכן ואפשר לאחד ל-גל המחאות בארצות ערב (2013-2010) במידה ואין הרחבה משמעותית באותם ערכים על המוזכר בערך זה. מה עוד שלעיתים ערכם האנציקלופדי הוא יותר במסגרת תמונה כללית של התופעה וההשוואה בין המקומות. (והערה קטנה במחילה לגבי הכותרת, יש בה נקיטת עמדה לגבי מקרים פרטיים שאמורים לעמוד לדיון. את נקיטת העמדה יש להשאיר לגוף הדיון תחת חתימת כותבה. מי-נהר - שיחה 13:54, 10 בנובמבר 2015 (IST)

מסכים עם ההצעות של ביקורת. באופן כללי אני מציע למעט בערכים עבור אירועים אקטואליים, לחזור לזה לאחר פרפסקטיבה מסוימת של זמן. נרו יאירשיחה • כ"ח בחשוון ה'תשע"ו • 14:07, 10 בנובמבר 2015 (IST)
אני מתנגד לרעיון שב-2015 נתחיל לעשות ניתוחים היסטוריים מחודשים במטרה למחוק ולאחד ערכים, במיוחד ערכים שבזמנו לא פקפקנו בחשיבותם. יש לנו אנספור ערכים על אירועים שלא הייתה להם השפעה ממשית. הוויכוחים וההתעסקות במחיקות כאלה הן בזבוז זמן מיותר, וזה גם לא מקובל בוויקיפדיות אחרות. אגסי - שיחה 14:12, 10 בנובמבר 2015 (IST)
קצת מוקדם לנתח עכשיו את ההשפעות של ההפגנות האלה. בכל מקרה כל ערך צריך להיות נדון לגופו של הערך, ולא דיון כוללני במזנון. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:21, 10 בנובמבר 2015 (IST)
אגסי, שאני אבין, המדיניות המכלילנית כוללת את הרעיון שערך ששרד בגלל אקטואליותו מקבל חסינות? אנחנו מוותרים בידים על מה שהזמן מואיל בטובו להעניק לנו - פרספקטיבה אנציקלופדית-היסטורית על אירועים - האמנם? אם יש אינספור ערכים שכל חשיבותם נובעת מהשפעתם (להוציא פיגוע למשל) והתברר שלא הייתה השפעה אלא רק פוטנציאל להשפעה, עלינו למחוק את כולם. בוויקיפדיות אחרות, כל קטגוריית הזמרים כפולה אוטומטית בשל הערך הנלווה דיסקוגרפיה של X. ביקורת - שיחה 23:36, 11 בנובמבר 2015 (IST)
מה זה מחפש במזנון? נקעה נפשך מערך מסוים, הנח עליו תבנית חשיבות. כללית רואה מקום לערכים אלה ומצטרף לדעתה של חנה ש"מוקדם מדי". בורה בורה - שיחה 02:18, 12 בנובמבר 2015 (IST)
נפשי לא נוקעת מכלום, הדיון הוא עקרוני ולפי מה שאני רואה פה, יש כאלה שסוברים שהוא כללי הרבה יותר ממה שחשבתי. ייתכן שמוקדם מדי, ואם כן כדאי לקבוע כללים ברורים לזמן סביר לבדיקת ערכים כאלה מפרספקטיבה של זמן, פעם בכמה שנין צריך לבדוק אותם? 5 שנים? 3 שנים? שאלות אלו דינן להתברר במזנון ולא בדפי שיחה של ערכים שמלבד כותב אחד או שנים אינם נמצאים ברשימת המעקב של אף אחד. ביקורת - שיחה 10:35, 12 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא רואה אפשרות להחלטה כוללנית באיזו תדירות הערכים האלה ייבדקו, כי כאמור כל ערך יכול להיות קשור לסיפור אחר. ואיך תחליט איזה ערכים נכללים בתחום הזה? אני לא רואה דרך אחרת מאשר דיון פרטני בכל ערך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 13:43, 12 בנובמבר 2015 (IST)

Community Wishlist Survey[עריכת קוד מקור]

Community Tech Team via MediaWiki message delivery - שיחה 23:57, 9 בנובמבר 2015 (IST)

Wikimania 2016 scholarships ambassadors needed[עריכת קוד מקור]

Hello! Wikimania 2016 scholarships will soon be open; by the end of the week we'll form the committee and we need your help, see Scholarship committee for details.

If you want to carefully review nearly a thousand applications in January, you might be a perfect committee member. Otherwise, you can volunteer as "ambassador": you will observe all the committee activities, ensure that people from your language or project manage to apply for a scholarship, translate scholarship applications written in your language to English and so on. Ambassadors are allowed to ask for a scholarship, unlike committee members.

Wikimania 2016 scholarships subteam 12:47, 10 בנובמבר 2015 (IST)

דיווח לקהילה בעקבות דיון עבר[עריכת קוד מקור]

שלום לכם. בעקבות הדיון בויקיפדיה:מזנון/ארכיון 370#בקשה מהקהילה להחרגה זמנית מכלל שנהוג הרשו לי לדווח כי הבאג תוקן בפבריקטור, והרגע מחקתי את שלוש הודעות המערכת עם הלוכסנים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 12:34, 11 בנובמבר 2015 (IST)

תודה על הדיווח. גילגמש שיחה 23:10, 11 בנובמבר 2015 (IST)

עד כה[עריכת קוד מקור]

הופתעתי לגלות שבוויקיפדיה יש רק 6,500 מופעים לצירוף "עד כה", שהרי בכל ערך בוויקיפדיה, בלי יוצא מהכלל, המידע נכון "עד כה" - אפריקה היא יבשת עד כה (רעידת אדמה מפתיעה עלולה לקרוע אותה בכל רגע לשתי יבשות נפרדות) דוד המלך מת עד כה (בכל רגע צפוי משיח צדקנו להחיותו בתחיית המתים) וכו'. צחוק בצד, לצירוף "עד כה" אין מקום באנציקלופדיה. במקום לכתוב "עד כה נמכרו מיליון עותקים מהתקליט" יש לכתוב "עד ינואר 2015 נמכרו מיליון עותקים מהתקליט", וביחס למידע פחות דינמי הצירוף "עד כה" פשוט מיותר. דוד שי - שיחה 20:24, 11 בנובמבר 2015 (IST)

3181 יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:38, 11 בנובמבר 2015 (IST)
בויקיפדיה שמתעדכנת כל הזמן, לא שייך לכתוב "עד כה" כי אין תאריך כתיבה אחד למאמר ולכן יש לביטוי משמעות מעורפלת ("עד כה" = נובמבר 2015?!, ינואר 2009?!). ייתכן שאפשר ליצור מסנן שיזהה את הביטוי ויבקש מהעורך להעלים אותו. במידה ונוכל לטפל בכל המופעים הקיימים, יהיה אפשר להחליף בעזרת בוט את כל הפעמים שיופיע הביטוי ב"עד <תאריך נוכחי>". Badidipedia - שיחה 20:53, 11 בנובמבר 2015 (IST)
יש להוסיף בדיקה לצ'קטי, שיוציא התרעה. אני לא רואה פתרון לתיקון אוטומטי. דוד שי - שיחה 21:00, 11 בנובמבר 2015 (IST)
נכנסתי לדף החיפוש וראיתי כבר בעמוד הראשון: מסת שמש "הכוכב המסיבי ביותר שנצפה עד כה (2014) ..." זה אולי דגימה לא משקפת אבל אני חושב שהצירוף הזה לא תמיד בעיה. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 23:04, 11 בנובמבר 2015 (IST)
נכון, לכן לא מבקשים להפעיל בוט, אלא להוסיף לבדיקה אוטומטית. גם אני תומך ביוזמה זו. גילגמש שיחה 23:10, 11 בנובמבר 2015 (IST)
לא עדיף "הכוכב המסיבי ביותר שנצפה נכון לשנת 2014 (2015?)? יואב נכטיילרשיחה 23:29, 11 בנובמבר 2015 (IST)
בעיני זה סמנטיקה. הרי לא מגלים כוכב חדש כל יום. המידע הזה יהיה נכון שנים רבות. גילגמש שיחה 23:32, 11 בנובמבר 2015 (IST)
רציתי להוסיף אזהרה כזו לפני חודשיים ושכחתי לעדכן. כעת זה נוסף. ערן - שיחה 01:02, 12 בנובמבר 2015 (IST)
בתור זה שהוסיף את המשפט "הכוכב המסיבי ביותר שנצפה עד כה (2014) הוא R136a1 ומסתו 265 מסות שמש." אני רואה חלק מההערות לעיל כבורות במקרה הטוב... משפט כמו "הרי לא מגלים כוכב חדש כל יום. המידע הזה יהיה נכון שנים רבות." מראה על חוסר הבנה בתחום. אני מסכים שהניסוח "הכוכב המסיבי ביותר שנצפה, נכון ל-2014 הוא R136a1 ומסתו 265 מסות שמש." עדיף. בורה בורה - שיחה 02:14, 12 בנובמבר 2015 (IST)
"נכון ל 2014". אם יש מקרים שיש מקום לביטוי אז מסנן עם אזהרה כמו שערן שם זה מעולה. Badidipedia - שיחה 09:12, 12 בנובמבר 2015 (IST)
עד עצם היום הזה אני מסכים עם דברי דוד-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ל' בחשוון ה'תשע"ו • 09:43, 12 בנובמבר 2015 (IST)
פסקה זאת הזכירה לי את הביטוי האנציקלופדי: "למרבה המזל". איני מבין בריפוד אופטימלי להצפנה אסימטרית, ועל כן מי שרואה עצמו כשיר לכך מוזמן להוציא את המזל מהערך. עדירל - שיחה 17:13, 15 בנובמבר 2015 (IST)
בוצע בוצע. למרבה המזל, הביטוי הזה רווח רק בערכים שהסגנון שלהם ירוד ממילא.[3] גם הערך שציינת בכלל זה. בברכה, גנדלף - 18:50, 15/11/15

שמות חללים בערכים[עריכת קוד מקור]

מה הסיבה שהוחלט שלא לרשום שמות הרוגים בפיגוע?

למיטב ידיעתי רשימות ההרוגים במגדלי התאומים, וכן ההרוגים בטבח בבתי הספר וכדו' בויקיפדיה האנגלית רשומים שם אחד לאחד, וכוללים הפניה אם יש למידע חיצוני עליהם ועל חייהם.

וביחוד כששמות המחבלים ומקום מוצאם לעתים מוזכר, על אחת כמה וכמה כשפעלם החבלני האחר של אותם מחבלים או צוותי חבלה והמשך קורותיהם לעתים חסר. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • ל' בחשוון ה'תשע"ו • 09:50, 12 בנובמבר 2015 (IST)

"למיטב ידיעתך" יש בוויקי האנגלית רשימה של כ-3000 הרוגי הפיגוע בתאומים...? ראובן מ. - שיחה 09:55, 12 בנובמבר 2015 (IST)
אם מעניינות אותך הסיבות שהובילו להחלטה זו, עיין בארכיון הפרלמנט. גילגמש שיחה 10:03, 12 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא מכיר את הנוהל ואם הוא קיים- לא מקפידים עליו. יש רשימת הרוגים בהפיגוע בקריית שמונה (1974) והפיגוע בנהריה (1979). Corvus-TAU - שיחה 10:06, 12 בנובמבר 2015 (IST)
מקפידים ומוחקים. המקרה של נהריה שונה, שם אין רשימה אלא אזכור של שמות ההרוגים במהלך תיאור האירוע שזה הגיוני ומקובל. זו גם הסיבה לכך ששמות מחבלים מוזכרים, כי זו לא רשימה אלא תיאור של נושא הערך. ביקורת - שיחה 10:31, 12 בנובמבר 2015 (IST)
אם לא מכיר - התעדכן בבקשה. לגבי הקפדה - בוודאי שמקפידים. כיום הדבר לא נפוץ בגלל קיום הנוהל, אבל בעבר מחקתי עשרות אזכורים כאלה. גילגמש שיחה 10:33, 12 בנובמבר 2015 (IST)
אנא הראו את הנוהל כלשונו במקורו. זה לא סביר באופן גורף אלא ע"פ שיקול דעת אם מדובר באירוע מרובה נפגעים. הכלל היחידי שאני מכיר זה שהוחלט שויקי אינו אתר הנצחה בהקשר של אי חשיבות לערכים בפני עצמם לכל נופל רק בגלל שהוא חלל. מי-נהר - שיחה 11:35, 12 בנובמבר 2015 (IST)
נערכו דיונים רבים בעבר בסוגיה זו. יש איסור גורף להוספת שמות הרוגי פיגועים ברשימה מסודרת או בטבלה או באמצעי דומה. כן מותר להזכיר בגוף הערך בהקשר המתאים. יש חריג לכלל זה - ערך אודות אישיות שבלאו הכי זכאית לערך צריך לציין ברשימה או במקום בולט אחר. חריגה זו נוספה לאחר השריפה בכרמל. הכלל תקף לא רק לפיגועים אלא לכל האסונות. גילגמש שיחה 11:37, 12 בנובמבר 2015 (IST)
החלטת הפרלמנט בעניין זה. ביקורת - שיחה 11:41, 12 בנובמבר 2015 (IST)
תודה ביק וגילגמש. אכן לפנינו החלטת פרלמנט בענין. החלטה מלפני 10 שנים (והחלטה היא החלטה) שבה השתתפו כ-30 ויקיפדים 13/17 . ובהחלט ראוי לדון על כך מחדש. מי-נהר - שיחה 11:46, 12 בנובמבר 2015 (IST)
מה ההצעה החלופית שלך? לא הגיוני שנרשום 30 שמות - אנחנו לא אתר הנצחה בו כל פיגוע יהפוך לערך עם רשימת נפגעים ומצבעים. אז מה אתה מציע להעמיד לדיון (מסכים ש10 שנים ו30 משתתפים עם רוב לא מוחץ זה די חלש). Corvus-TAU - שיחה 17:01, 12 בנובמבר 2015 (IST)
היו שתי הצבעות בפרלמנט בעניין זה. צריך לחפש בארכיון איפה הן בדיוק. החלטות מלפני עשור תקפות כאילו שהתקבלו אתמול. הזמן לא משנה לעניין זה. גילגמש שיחה 18:59, 12 בנובמבר 2015 (IST)
אני קורא לעורר ולדון בעניין מחדש. ברור שאין מקום ל"רשימות בטבלה" אבל בהחלט כדאי שנחדש את הדיון.
אני אכתוב בעניין בשבוע הקרוב, כולל הצעה לדיון. אציע באיזה מקרים וכיצד להציג את שמות ההרוגים באופן הגיוני, תמציתי, מכבד וגם ידיעתי, כראוי לאתרנו.
כן, אני זוכר שראיתי רשימות, אולי לא כל 2977 ההרוגים הידועים - מלבד אלו שזוהו כמחבלים. יש רשימה לפי חברות של 2095 קרבנות הפיגוע. 195 רשומות, שמתוכן 147 עם עובד או שניים, חברה אחת עם 685 עובדים, ועוד 8 בלבד עם חברות מעל חמישים עובדים שנרצחו. כלומר רשימה די מפורטת.
הנה רשימות ארוכות של הרוגי השואה(!) בעלי הישגים ידועים במקרה זה, אמנים.
-- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • א' בכסלו ה'תשע"ו • 13:27, 13 בנובמבר 2015 (IST)
ועד אז, גיל, דיון אחר במחיקותיך המוקפדות: לא היה מן הראוי שתשאיר לפחות קישור לדפי הנצחה ומקורות שנרשמו באותן עריכות, למשל ב"קישורים חיצוניים", במקום מחיקה גורפת?
לדעתי העניה, זה היה מכבד ומעודד יותר את הכותבים. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • א' בכסלו ה'תשע"ו • 13:27, 13 בנובמבר 2015 (IST)
אם יש רשימה כזאת, ההנחיה היא לקשר אליה. כמו כן, אני מבקש לא לקצר את שם המשתמש שלי ל"גיל". שמי אינו גיל. נא לפנות אלי בשמי (חן) או בכינוי שבחרתי (גילגמש). גילגמש שיחה 18:19, 13 בנובמבר 2015 (IST)
היום העלה משתמש:אנדרסן את הערך מרחץ הדמים של סטוקהולם. בערך מופיעים 50 שמות של הרוגים. מדובר באירוע מהמאה ה-16. אז האם דין הרוגי המאה ה-16 כדין הרוגי היום? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:08, 14 בנובמבר 2015 (IST)
ויקיפדיה היא אנציקלופדיה, לא מסד נתונים, לא אלמנך ולא אתר זיכרון. די. ולגבי הדוגמה, מרחץ הדמים של סטוקהולם, גם שם לקצץ. אם יש אישים בולטים, לציין אותם בין הנרצחים. אם לא, הם ייבלעו במספרים ובסטטיסטיקות. לפעמים אני מרגיש שצריך להיות כאן מדריך ויקיפדיה:הבחנה בין עיקר לטפל. Kulystabשיחההערך גאוגרפיה של יפן רוצה להיפטר מהכתמים האדומים. עזרו לו. • ב' בכסלו ה'תשע"ו • 16:31, 14 בנובמבר 2015 (IST)

למען הסר ספק - לא התכוונתי ולא היה לי שום סיבה להתכוון לעשות השוואה כלשהי בין קורבנות פיגועי הטרור באשר הוא ברחבי העולם כיום לבין טבח סטוקהולם הידוע לשמצה. התרגום שביצעתי היה מערך הויקיפדי השוודי ומהספר "Sverigeshistoria" (-ההיסטוריה השוודית), ומשם הגיעו גם שמות הנרצחים (בהם ראשי הממלכה דאז) על ידי המלך הדני בנובמבר 1520. כל ניסיון לקשר בין הכתיבה על האירוע המשמעותי ביותר ביחסי שוודיה-דנמרק ושהיווה את קו פרשת המים שהוביל למלחמת העצמאות השוודית (סבו של גוסטב וואסה היה בין הנרצחים), לבין אירועי הטרור כיום, הוא מקרי בהחלט. אני מסיר מידי כל קשר לכך. הורדתי את הרשימה מהערך, ואשמח לעזרה להוריד ממנו את הקצרמר. ואני חוזר שוב - אין ולא יהיה קשר מבחינתי בין הרוגי טבח סטוקהולם לבין נפגעי פעולות האיבה, ואני לא אמשיך לדון בעניין כל כך מופרך שקושר לטעמי לשמי הטוב. לילה שקט לכם, נילס אנדרסן - שיחה 20:42, 14 בנובמבר 2015 (IST)

אנדרסן , לקחת את ההערה רחוק מידי. הנקודה הועלתה כדי להראות שיש אזכורים של שמות גם לאירועים בתקופות קודמות. לא הואשמת בשום דבר ובשום קשר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:51, 14 בנובמבר 2015 (IST)

הערת אגב: זה לא בא לידי ביטוי בשורה התחתונה, אבל אם נוריד את כל מי שהצביע אז בפרלמנט תוך הוספת ההסתייגות הברורה במקרה שיש רשימה בקישור חיצוני, אז לא נשאר רוב בעד מחיקת הרשימות במקרה שאין רשימה זמינה מקושרת. ביקורת - שיחה 20:59, 14 בנובמבר 2015 (IST)

אני תומך בהצעת משתמש:מי-נהר לדיון מחודש. אנציקלופדיה אמנם אינה אלמנך, אבל היא צריכה לספק מידע, ובויקיפדיה יש אפשרות טכנית שלא קיימת באנציקלופדיה מודפסת: רשימה נגללת. אני לא רואה מדוע ערך שאמור לספק את כל המידע החשוב על פיגוע, לא יכול לספק פרטים מאד בסיסיים הקשורים בו - את זהות ההרוגים. רשימה כזאת לא תראה כמו אתר זיכרון, כי באתר כזה מופיעים גם דברים לזכרם של ההרוגים, בזמן שכאן מדובר ברשימה "יבשה", שצריך לגלול אותה. Liad Malone - שיחה 21:09, 14 בנובמבר 2015 (IST)
האם זה אומר להוסיף את רשימת הנספים בפריז לערך על הפיגוע?, ואת רשימת הנרצחים בפיגוע ברכבת בטוקיו ? • איקס איקס - שיחה 21:13, 14 בנובמבר 2015 (IST)
לדעתי אין מקום לציין רשימות הרוגים בערך אנציקלופדי, לא באסון המסוקים#הנצחה ולא בטביעת הצוללת דקר#רשימת החללים ולא בערכי פיגועים, כיוון שזה לא מידע אנציקלופדי. במקרים כאלו ראוי לקשר לרשימה בקישור חיצוני שמביאה פרטים נוספים על החללים. ערן - שיחה 21:21, 14 בנובמבר 2015 (IST)
 • יש להגדיר קודם את רשימת הקטגוריות של החללים אשר עליהם דנים. יש חללי פיגועים ויש חללי מערכות הביטחון יש שנפלו במסגרת תפקידם ויש שנפלו במסגרת טרור. יש חללי אסונות. ואולי ישנן קטגוריות נוספות.
 • בשונה מאזכור מפקדים של הצדדים השונים בקרבות, ענין אזכור המחבלים מבצעי ההרג אינו עומד באותו מעמד של חשיבות צורך והצדקה וצריך לדון בזה בפני עצמו.
 • ישנו עיקרון נוסף שיש לקחת בחשבון וזה שיש לנו כאן בויקיהעברית שיקול ייחודי נוסף שאינו קיים לויקיפדיות אחרות והוא על מה שיש בו ענין וזיקה מיוחדת לדוברי העברית על מאפייניהם באשר הם. וזה כולל יהודים ושאינם יהודים, ישראלים ושאינם ישראלים. מבחינה זו ניתן לראות יותר צורך להקפיד על מתן מידע על נופלים באירועים הרלוונטים לדוברי העברית זאת בשונה מכל אירוע בעולם. כלומר זה דיון בפני עצמו ולגיטימי לעשות החרגה. ע"פ שיקולי דעת ורוח הדברים.
 • הענין שויקי אינה אתר הנצחה נוגע לאי כתיבת ערכים על חללים. אבל שאלת מי מהם וכמה מהם יוזכרו במסגרת הערכים זה שאלה אחרת לגמרי. זו שאלה שנוגעת לשיקול דעת בנוגע לזהות הנופלים ולהקשר נפילתם. כמו גם המידע שחלקם מוסיף לערך עצמו.
 • בשונה מהעלאת ערכים על חללים שזה שאלת חשיבות מהותית. הרי ששימוש באמצעים השונים העומדים לרשותינו כדי לשקף ולהנגיש מידע במסגרת הערכים זו שאלת חשיבות אחרת. כאן יש מקום להתחשב בשיקולים משניים שיש להם ערך תרבותי ומוסרי גם אם לא אנציקלפודי לגמריי. מאחר וכבר קיים ערך שחשיבותו העצמית אינה מוטלת בספק.
 • עובדתית ישנם מקרים רבים שהוספת שמות ההרוגים מאפשרת לקשר דרכם למידע חשוב נוסף הנוגע לקורא ולנושא. וכאמור הפתרונות הטכניים שברשותינו מאפשרים לגשר על הבעיות המשניות שיש נגד העמסת תוכן רשימתי כזה על ערכים. גם אם יוחלט שאיננו יכולים להכיל רשימה ענקית של חללים בערך, יש לזכור שבמרבית המקרים לא מדובר ברשימות ענקיות וניתן לקבוע רף כמותי שמעבר אליו נראה ברשימה רק מדגם נבחר תוך ציון שאלה חלק מהנופלים.
 • הערה תוכן חשובה מאד. מניסיון ובדיקה עולה שהמקומות שאמורים לתעד את הביוגרפיות והאירועים שבגינם נפלו חללים מראה שיש חסרים גדולים מאד במקומות אלו. במיוחד ככל שהולכים אחורה בזמן. ומבחינה זו אנו לעיתים יכולים ליהיות היחידים שמביאים מידע שלא קיים ולא מונגש בשום מקום אחר. מי-נהר - שיחה 22:38, 14 בנובמבר 2015 (IST)
לדעתי אין לציין את רשימות הנספים, אלא אם כן הדבר הכרחי לתיאור השתלשלות האירועים, או שמדובר בקורבן שיש עליו ערך, ונכון לקשר (למשל, אזכור שמו של פרופ' אהרן קציר בערך הטבח בנמל התעופה לוד ראוי בעיניי).
אגב, מה מיוחד בפיגועים שבהם כל כך חשוב לכתוב את שמות ההרוגים לעומת מוות המוני בנסיבות אחרות? (התרסקות מטוס? רעידת אדמה? קרב? מגפה? תאונת רכבות?) עידושיחה 22:57, 14 בנובמבר 2015 (IST)
ההבדל בין מי שנפלו במצבע צבאי מסוים או שהיו נפגעי פעולות איבה בשל היותם יהודים או ישראלים או איתם באותו אירוע לבין נפגעי תאונות ואסונות הוא ענין לדיון בפני עצמו שבמידה וייפתח הרי שוודאי ישומעו נימוקים וראיות לכך.
אחד הדברים המשותפים לכל המקרים הוא שבהבאת שמות החללים ניתן להביא לצידם מידע נוסף אשר מי שיבוא לעסוק באירוע יוכל באמצעותו להתרשם טוב יותר על תמונת הנפגעים/נופלים ומאפייניהם כמו גם על השפעת הפגיעה בהם מצד מי שהם על הקולקטיב הרלוונטי. מי-נהר - שיחה 23:09, 14 בנובמבר 2015 (IST)
אה, אתה גם מציע לעשות הבחנה בין נפגעים יהודים וישראלים לבין נפגעים אחרים? לא יקום ולא יהיה. בין אם יוחלט להזכיר ובין אם לאו, כלל אחד יהיה לכולם. עידושיחה 23:16, 14 בנובמבר 2015 (IST)
וסוגיית האירועים האחרים היא בהחלט לא "דיון בפני עצמו". זה חלק מהדיון הנוכחי ממש. אם יש מי שחושב שעלינו לייחד אירועים מסוג מסוים על פני אירועים אחרים, שיסביר מדוע. עידושיחה 23:18, 14 בנובמבר 2015 (IST)
חלילה אף אחד לא הציע לעשות הדרה של שמות. להיפך. כל מי שהיה חלק מהאירוע ולא משנה מה ההגדרות שלו. ההערה שלי הייתה בנוגע לכך שאנו יכולים לבחור במסגרת ערך קיים לתת משיקולים של ויקיהעברית להתייחס בהרחבה למשהו שאנו לא עושים זאת בערכים דומים אחרים של העולם כולו. כשם שיש לנו בערכים על מקומות תת פרק על יהדות המקום ואנו לא עושים תת פרק למשל על היפנים במקום, או כשם שאנו לא עושים ערכי שנים במדינות כל העולם למעט 3 (ראה דיון סמוך) רק בגלל שאנו מבינים שלזה לא יהיה מי שיתחזקו בעקביות את ציר המידע הזה. לכן אבהיר פעם שלישית אם יוחלט לציין השמות בערך מסוים אז אין סיבה להשמיט דווקא שמות של מי שאינם יהודים או ישראלים.
באשר לאיזה קטגוריות כן ואיזה לא , לענ"ד זה דיון שלא חייבים להתפזר אליו כעת כי הוא זניח לדיון העקרוני. והוא מושך את המתדיינים לצדדים קיצוניים במקום לעסוק במהות של האם שייך ואפשרי או לא. אחר כך אפשר לדון על מי מסכימים להחיל את הכללים ועל מי לא לפי דיון בפני עצמו. או לכל הפחות לעשות שבירה ולפתוח תת פרק לדיון ספציפי על מה ששאלת מה ההבדל ולמה זה כן וזה לא. מי-נהר - שיחה 23:25, 14 בנובמבר 2015 (IST)
 • אני מסכים עם עידו ושות'. ומי שרוצה לכתוב פרקים על קהילות יפניות במקומות שונים בעולם, מוזמן. אם הם יהיו ארוכים, אולי יפוצלו מהערך הראשי. בברכה, גנדלף - 02:37, 15/11/15
לגנדלף נכבדי מה שכתבת בסוף דבריך, אינו נכון. בויקיפידה לא כותבים שיש בעיר פלונית בעלת מליוני בני אדם באיזו מדינה בעולם שיש בה למשל 100 יפנים. ברם אנו כן כותבים בכל רזולוציה על יהדות המקום. לא לפי הרלונטיות לערך עצמו שעבורו זה זניח אלא לפי הרלוונטיות לקוראי ויקיהעברית עבורם זה משמעותי. מי-נהר - שיחה 15:38, 15 בנובמבר 2015 (IST)
אם יש פרק כזה צריך למחוק אותו גם אם אותם מאה איש הם יהודים. אבל בדרך כלל מדובר בקהילה יהודית בעלת חשיבות יחסית לפחות בהקשר היסטורי. בברכה, גנדלף - 18:50, 15/11/15
זה איננו דיון המתקיים כעת והוא כבר הוכרע בקהילה בכל הערכים כמקובל מסיבות שציינת ומסיבות נוספות. מי-נהר - שיחה 00:05, 16 בנובמבר 2015 (IST)

כולם פה מבזבזים זמן. המדיניות קובעת כבר היום שמותר להזכיר את השמות. זה לא קשה למצוא את זה. ארכיון הפרלמנט מספר 53 יוכיח את זה די בקלות. הדיון כולו חסר טעם לחלוטין.

סליחה אבל מי הוסיפו את ההערה האחרונה? לא חתמתן או חתמתם... - היא חשובה כי ההערה שלך חשובה.
הדיון הוא לא "בזבוז זמן" כי בפועל חן (וסליחה שקיצרתי את הכינוי גלגמש, זה היה בתום לב) עוסק במחיקה רבת היקף על פי המדיניות האמורה.
---- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • י"ב בכסלו ה'תשע"ו • 01:32, 24 בנובמבר 2015 (IST)

הרגע ראיתי את "הסכסוך הישראלי פלסטיני". הדברים מגיעים לידי אבסורד: הנה ציטוט לדוגמה:

בצהריים אירע פיגוע דקירה ליד גבעת התחמושת: מחבלת פלסטינית דקרה 2 בני אדם ונוטרלה.‏[92] כשעה לאחר מכן שני תושבי בית חנינא בני 17 ו-13‏[93] דקרו שני ישראלים בפסגת זאב (בהם נער בן 13) ופצעו אותם קשה ואנוש. שני המחבלים נורו, אחד מת והשני, אחמד מנאסרה, נפצע קשה.‏[94] ... ב-13 באוקטובר... בארמון הנציב ביצעו שני מחבלים ערביים פיגוע ירי ודקירה באוטובוס, רצחו שני בני אדם לפחות ופצעו 16 בני אדם, מהם 8 במצב קשה ואנוש, אחד מהם מת מפצעיו כעבור שבועיים.‏[96] המחבלים נוטרלו. זמן קצר לאחר מכן, ביצע מחבל ערבי, עלאא אבו ג'מל, תושב מזרח ירושלים... פיגוע דריסה ודקירה ברחוב מלכי ישראל, 2 אזרחים נפגעו אנושות ואחד נהרג...

אגב הילד, יוסף בן שלום ניצל בנס, ומצבו "השתפר", הוא מתקשר עם הוריו. (אתר ערוץ שבע)

לשמות ההרוגים ולנסיבות הפיגוע יש ערך אנציקלופדי. זה לא לקסיקון. וכפי שהראיתי לגבי החרבת מגדלי התאומים. בכל מקרה, אין ולא צריכה להיות מניעה להזכיר את שמותיהם כאשר יש פרט חשוב בדיווח - תינוקת, קשיש, רב מוכר, רוכב אופניים, או בן למשפחה מפורסמת. ובוודאי שלקורא ולכותב הישראלי והיהודי, (מה לעשות היהודים חידשו את השפה העברית, ולא אף גורם אחר, גם אם אתה לא מקבל את המושג "עם") הכתיבה היא מאליה בהקשר התרבותי של הכותבים. זו לא הטייה, אלא הקשר. משום כך למפלגה הלאומית חברתית בגרמניה של מלחמת העולם השניה קוראים "התנועה הנאצית" ולא כשמה המקורי. משום כך אין נכנסים לדקדוקי עניות אם מי שתקף ישראלים תוך צעקות "האל הוא הגדול" ודקר אותם עם סכין, שמא בסך הכול היה לוחם חופש מוצדק, המקיים טקס פולחני קדמוני על פי זכותו הלגיטימית. זו לא נחשבת הטיה להכיר בכך שיש ארגוני מחבלים, המודיעים בריש גלי שהם כאלו, אף על פי שבויקיפדיה בערבית (וגם זו האנגלית לעתים) נכתב אחרת. משום כך לא יהיה ערך בויקיפדיה העברית ששמו חראם אל שריף (יש דף פירושונים), ואילו בזו האנגלית יופיע בין היתר גם טמפל מאונט, וגם חרם אל שריף (ואחד יפנה אל השני). ומשום כך בויקיפדיה האנגלית יקראו ליפן ג'אפן, כי כך היא נקראת ונכתבת בשפתם, אף שהיפנים הירושלמים ואנשי האי יאווה משתמשים באות יו"ד. -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • י"ב בכסלו ה'תשע"ו • 01:32, 24 בנובמבר 2015 (IST)

"מספר העוקבים" לעומת "פרטי עוקבים"[עריכת קוד מקור]

תחת לשונית "גרסאות קודמות" ישנה האופציה "מספר העוקבים"; לדעתי שם זה מטעה שכן אופציה זו מציגה המון נתונים הקשורים לעורכות ועורכי הדף, ולא רק לגבי מספרם; לדעתי יש לשנות זאת ל"פרטי עוקבים" (או "פרטי מעקב") או למשהו כללי יותר כי זה יכול להיות קצת מבלבל, בפרט למי שלא מכיר את זה ומחפש את מידע מסוים שנמצא שם. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 02:53, 13 בנובמבר 2015 (IST)

זה לינק מדויק: מוביל לשורה בה מצוין מספר העוקבים. חזרתישיחה 01:42, 15 בנובמבר 2015 (IST)
ולעוד דברים, ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 18:20, 16 בנובמבר 2015 (IST)

פרופ' משה ברור[עריכת קוד מקור]

הגיאוגרף ועורך האטלסים פרופ' משה ברור הואיל בטובו לסייע לוויקיפדיה ביעוץ לגבי ערכים. למי שיש שאלה, או זקוק להבהרות או חוות דעת על פרק בערך או על ערך מוזמן לפנות לדף שיחתי ואני אעביר אליו את השאלות. הוא מבקש למסור שהוא יעשה כמיטב יכולתו שכן הוא מאד עסוק. תודה למשתמש:Arielinson על יצירת הקשר. שנילי - שיחה 08:28, 13 בנובמבר 2015 (IST)

עוד ינובון בשיבה דשנים ורעננים יהיו, עד מאה ועשרים! תודה רבה. ביקורת - שיחה 11:55, 13 בנובמבר 2015 (IST)
חדשות נהדרות! גילגמש שיחה 18:20, 13 בנובמבר 2015 (IST)

ערכי שנים לפי מדינות[עריכת קוד מקור]

הקדמה: אינני זוכר אם כבר דנו בנושא במזנון, אם כן, אנא הוסיפו קישור לדיונים הללו, זה מאוד יעזור.

קהילה יקרה,

לא בפעם הראשונה, נתקלתי בערכים כמו 2015 בארצות הברית, ברוסיה ובישראל ותהיתי מדוע יש רק על שלושת המדינות הללו? מדוע המדינות היחידות שיש עליהן ערכים לפי שנה (על כל השנים, לא רק על שנים די אקראיות כגון 2010 בגרמניה) הן ישראל, ארצות הברית, רוסיה (ברה"מ לשעבר) וזהו? למה לא לכתוב על כל המדינות? האם יש כללים בנדון, או שזה פשוט בוא, תעשה ואנחנו נזרום?
אם אין כללים, אני חושב שצריך להחליט, הכל או כלום. או שעל כל מדינה יהיו ערכים כדוגמת 1984 בארצות הברית, או שלא יהיו ערכים כאלה בכלל.

הכול: כתומך בגישת לא אוכל לא שותה, אני בעד יצירת ערכים מהסוג הזה, הם עוזרים להתמקד על נושאים. במקום שנאלץ להסתכל על כל האירועים (ורק הכי "משמעותיים") בערך על השנה נוכל לבדוק מה קרה בסן מרינו באותה שנה.

כלום: לעומת זאת, אם נגיד שעל כל מדינה צריכים להיכתב ערכי "שנים במדינה", אני מאמין שיהיה מדובר בשנים משנת ההקמה של המדינה. אני חושב שאם נאלץ לכתוב את כל הערכים האלה, נפספס את הערכים החשובים כי נתמקד בערכים כמו 1999 בסן מרינו, שיהיו דלים ודי חסרי טעם.

אשמח לשמוע את דעתכם. בברכת שבוע טוב, (שימנשמע?) מה, אין? 18:49, 14 בנובמבר 2015 (IST)

האם אתה מתנדב לכתוב את 2015 בצרפת (או בכל מיני מדינות אחרות)? (אני אישית: לא. אני רק רוצה לברר אם מישהו במקרה מתנדב). מעבר לכך אציין ש"שנת ההקמה של המדינה" הופך את סאן מרינו לחלק מאתגר יותר של המיזם :-). Tzafrir - שיחה 18:54, 14 בנובמבר 2015 (IST)
אין איסור על כתיבת ערכי שנים במדינות, אבל אין מי שיכתוב ויעדכן אותם למעט לגבי ישראל, ארצות הברית ורוסיה. ‏ MathKnight (שיחה) 21:09, 14 בנובמבר 2015 (IST)
אין איסור לכתוב ואיני חושב שצריך להיות איסור. אם אתה מעוניין לכתוב ערכים כאלה על כל מדינה שאתה רוצה - אין שום בעיה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:23, 15 בנובמבר 2015 (IST)

תרגום שנים עבריות ללועזיות[עריכת קוד מקור]

מאחר שכנראה רוב קוראי ויקיפדיה העברית חשים בנוח יותר עם לוח השנה הנוצרי, אני סבור שיש עניין להציג לצד תאריכים קדומים הנקובים בשנים עבריות, את תרגומם לפי הלוח המקובל. כך לדוגמה בערך חנוכה נכתב: "לפי המסורת היהודית ניצחו החשמונאים את היוונים בשנת ג'תרכ"ב (138 לפנה"ס)". במקרים בהם ידועה השנה אך לא התאריך המדוייק, יצויין בסוגריים טווח שתי השנים הרלוונטיות. יובהר שזו רק הצגה של התיארוך המסורתי. אין מניעה, ואף רצוי, להציג לצידו תיארוכים חלופיים כדוגמת התאריך המקובל במחקר, כפי שבאותו ערך עצמו נכתב: "בשנת 164 לפנה"ס (שנת ג' תקצ"ז בלוח העברי) הצליחו המורדים לשחרר את ירושלים ובית המקדש משלטון היוונים והמתיוונים". במקרה זה, הצגת התיארוכים השונים לפי אותו סרגל מאפשרת לעמוד על ההבדלים.

אלא שבערכים העוסקים בנושאים מקראיים, גילגמש מוחק את התרגום של השנים העבריות ללועזיות, בנימוק ש"אני מתנגד בתוקף להוספת תאריך עברי לאירוע שהוא בדיה בעיני. לא אכפת לי אם יתווסף תאריך עברי אבל בשום פנים ואופן לא תאריך היסטורי שיקשר אירוע זה לאירוע היסטורי אחר כלשהו. מי שרוצה להאמין בסיפורי התנך, מוזמן לעשות כן, המחקר הארכאולוגי וההיסטורי טרם הצליח לאשש את האירוע האמור ומן הסתם לא תארך אותו."[4] לדעתי דבריו יכולים לשמש כנימוק להשמטת התיארוך המסורתי מחוסר חשיבות, נושא עליו אפשר לדון בנפרד (ואני אתנגד), אך כל עוד הוא מוצג, אין סיבה שלא להוסיף לו תרגום לתאריכים המובנים יותר לקוראים. כל המטרה של תיארוך, והתיארוך היהודי המסורתי בכלל, הוא לקשר אירוע לאירועים אחרים, אמיתיים או מדומים. כשגילגמש מוחק את התרגום של שנות חייו של נח, זה רק חוסר נוחות קל לקוראים, שיצטרכו לעשות חישובים באותיות. במקרה של הערך כיבוש יריחו, שמציג גם סקירות של ארכאולוגים, זה גובל לדעתי באבסורד. אני מבקש לברר מהי עמדת הקהילה בעניין. בברכה, גנדלף - 02:37, 15/11/15

גילגמש עשה נכון כשמחק את התאריך הלועזי של שנות חייו של נוח. תאריך כזה (1755-2705 לפנה"ס) יוצר מצג שוא של ידיעה היסטורית. התרגום של השנים העבריות צריך להיות מאותיות למספרים - לא לפני הספירה הנוצרית אלא "לבריאת העולם", תוך ציון שזה "לפי המסורת". Liad Malone - שיחה 03:11, 15 בנובמבר 2015 (IST)
מדוע? הרי בערך מניין השנים בלוח העברי#הכרונולוגיה המסורתית מתרגמים את התאריכים העבריים ללועזים, ובין השאר, רשום שם: "הולדת נח"- 2703 לפנה"ס. אגסי - שיחה 09:04, 15 בנובמבר 2015 (IST)
התיקון הוא כמובן מחיקת התאריך הלועזי מהדף הזה ואעשה את זה גם כן. כעת אני בחול ולא זמין לדיון ארוך או עריכה משמעותית. לגופו של עניין: הלוח הלועזי הוא הלוח ההיסטורי והוא זה שמקובל במחקר הבינלאומי. לגבי תאריכים מסורתיים - לא אכפת לי מהם. רוצים למחוק - מחקו. רוצים להשאיר - תשאירו. גילגמש שיחה 09:20, 15 בנובמבר 2015 (IST)
שים לב שה"תיקון" שאתה מודיע שכמובן שתבצע, הוא בערך מומלץ. לדעתי הפיכת תאריך לבלתי מובן במקרים בהם אנו סבורים שהוא בדוי (ורבים אחרים מקבלים אותו כאמת לאמיתה), חוטאת הן למטרה של הנגשת מידע והן לעיקרון הניטרליות. בברכה, גנדלף - 09:46, 15/11/15
התנ"ך כשלעצמו, הוא מקור המעיד על ההיסטוריה באותה תקופה וקשה לי להבין את ההתייחסות למה שכתוב בו כבדיה ובמיוחד שמקורות היסטוריים נוספים, תואמים אותו, גם אם באופן חלקי.
למרות זאת, אני חושב שבהיסטוריה מתקופות עתיקות, אכן קיימת בעיה בהזכרת התאריך הלועזי ללא התייחסות נוספת. הסיבה היא שמניין השנים העבריות המקובל, מתבסס על ספר סדר עולם ואם הבנתי נכון גם עליו יש חולקים כמו למשל הגר"א (למרות שהמחלוקות יחסית מינוריות). כאשר אנחנו מזכירים תאריך עברי אז ברור לכולם שאנחנו משתמשים בתאריכים שתואמים ל"סדר עולם" השאלה היא למה מתכוונים כאשר מציינים תאריך לועזי. השאלה נשאלת כיוון שיש שיטות שונות לתיארוך של ארועים מתקופות עתיקות. למשל, קיים פער של כ165 שנה בין התיארוך העברי לבין המקובל במחקר ההיסטורי המודרני. כמובן שחלק מהחוקרים יטענו שמדובר בפער של קצת פחות מ165 שנים ויש שיגידו שמדובר בקצת יותר. איזה תאריך לועזי יש לכתוב לארועים שהיו לפני פער השנים הזה?! בהתאם למחקר שעשה ספר הדורות?! היסטוריון א'?! היסטוריון ב'?!
לכן, בתאריכים כאלה כדאי לדעתי להתעלם מהתאריך הלועזי ולתת לקורא לעשות את שיעורי הבית שלו לבד ואם בכל אופן יש צורך להזכיר את התאריך אז צריך להסביר לפי איזה מניין מדובר. Badidipedia - שיחה 10:32, 15 בנובמבר 2015 (IST)
ההתאמה לתאריך לועזי היא טכנית ונועדה להקל על הקורא, את מידת האמון שרוחש כל אחד לתנ"ך וכדומה קובע כל אדם לעצמו ואף אחד לא עושה את זה באופן פרטני לנושא מסויים וודאי שלא לפי מספר בסוגריים. איסור על הצגת תאריך זה, מקשה על עיכול המידע או הטענה למידע, ומכריז בצורה הכי ברורה שאנחנו לא מקבלים את אירועי התנ"ך, ולא רק ספקניים לגביהם. מדובר בכפייה אנטי-דתית חמורה והפרה שרירותית של עיקרון הנייטרליות. אני מציע לחכות שחן יהיה פנוי לדיון ארוך ולשקול את העניין בצוותא שנית. ביקורת - שיחה 10:43, 15 בנובמבר 2015 (IST)
בסדר, אם כך אחרי יום רביעי. גילגמש שיחה 10:44, 15 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא מצליחה להבין איך אפשר להצמיד תאריך לועזי (הוא לא נוצרי) לכיבוש יריחו או לשנים בהם חי נח. אני מסופקת אם בכלל אפשר להצמיד תאריך כל שהוא. בתורה אין תאריכים, וכל הספירה של מניין השנים בלוח העברי הוא מסורת. גם בערך עצמו כשאני רואה שכתוב שהאדם הראשון נברא ב-3759 לפנה"ס, זה נראה לי מוזר. אבל זה לפחות נמצא בהקשר. הכנסת תאריך כזה בערכים כאלה כשבערכים כמו התרבות הנאטופית כתוב שהיא שהתקיימה בלבנט בסוף התקופה האפיפלאוליתית, כ-15,000 עד 11,700 שנים יוצרת מצב מוזר בוויקיפדיה. אין מקום להכניס תאריכים לועזים לערכים כאלה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:23, 15 בנובמבר 2015 (IST)
אני מבין את הטענה שציון שנים כאילו שזו עובדה ברורה אודות דמות שהמידע עליה הוא ספרותי/הגותי זה בעיה. (וזה בכלל לא משנה אם כתבו את זה באותיות או במספרים זה היינו הך כי כתבו את בהתאמה.). וגם מבין את הטענות שלקורא המצוי ידוע היטב מה הוא קורא וכיצד להתייחס לכך בפרופורציה ושיש צורך בעזר זה של תרגום שנים. הנותן בין היתר יחס בין הדמויות על ציר מסודר באופן פורפורציוני המבוסס לרוב על מתודות מסודרות כנ"ל. (דרך אגב יש לא מעט אנשים אירועים ומקומות שאינם תנכיים אלא "היסטוריים" וגם התיארוך שלהם הוא סוג של בדיה כפי שמתברר מעת לעת במסגרת המדע המאד לא מדוייק העוסק בהם).
הפיתרון הסביר והמעשי למחלוקת כאן במקום סתם לריב היא להוסיף הסתייגות קבועה כגון לפי התיארוך המסורתי המקובל" כגון בכוכבית/ הערת שוליים. ככה אף אחד לא יכול לטעון שיש הטעיה או דין שווה בין הערכים הללו לערכים בני זמנינו.
(משונה שלא מתרגשים משימוש בתמונות דמיוניות בראש הערך של דמויות עבר כאילו שזה זהה לדיוקנים ותצלומים באותה מידה.). מי-נהר - שיחה 17:09, 15 בנובמבר 2015 (IST)
המדע כל הזמן מעדכן את עצמו על פי הממצאים. בארכאולוגיה יש טווח שנים, למעט מקרים בהם התאריך ידוע במדויק. בתיארוך המסורתי אין שינוי, גם אם המחקר המדעי מוכיח שהתאריך לא סביר. אז יש הבדל בין השניים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:18, 15 בנובמבר 2015 (IST)
לא על זה הייתה ההערה שלי. אבל תחילה יש לעשות סדר. יש את נושא התקופות הפרה היסטוריות ועליהן צריך לומר שאיננו דנים כאן זה קנה מידה שונה והקשר שונה.
אנו דנים כאן על תקופת העולם העתיק.
ההערה שלי נוגעת לעובדה שנוח לשכוח והיא שישנן גם בעיות מתודיות ובעיות אמינות מאד רציניות בחלק מהקביעות של העוסקים בהיסטוריה ובארכיאולוגיה כפי שהתקבלו, ואף על פי כן אנו בוחרים להשתמש בקביעות כלשהן שישנן ולציינם כעובדה למרות שזה גם כן לא זהה לתיעוד היסטורי בן זמנינו שהינו מדוייק ומגובה במסמכים אותנטיים רשמיים שהמסקנות העולות מהן הן ודאיות ללא צל של ספק. זאת אומרת שגם אם התיארוך מוצג כטווח אין זה אומר שהטווח עצמו נמצא במקום הנכון.מי-נהר - שיחה 17:27, 15 בנובמבר 2015 (IST)
חנה, אם המסורות לגבי נח או בריאת העולם אינן חשובות, צריך למחוק את כל החלק של אותם ערכים שעוסק במדרשים. או אולי לסנן את כל המדרשים שאינם מסתדרים עם השקפה מדעית? בברכה, גנדלף - 18:55, 15/11/15
גנדלף, לא אמרתי זאת ואל תכניס מילים בפי. המסורות חשובות, כי הם חלק מהתרבות שלנו ואנשים רבים מאמינים שכך זה התקיים, אבל אין מקום להכניס לערכים אלה תאריכים לועזיים. הסברתי ברור למה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:01, 15 בנובמבר 2015 (IST)
לא אמרתי שזה מה אמרת. זו המסקנה המשתמעת לדעתי, כי אותם אנשים בד"כ גם מאמינים שהאדם הראשון נברא בשנת 3763 לפנה"ס, וגם את זה צריך לכתוב. בברכה, גנדלף - 19:20, 15/11/15
לטעמי, בכל מקום בוויקיפדיה שיש תאריך לפי לוח שנה עברי/מוסלמי/הינדי/סיני/מאיה/בהמי/פרסי וכד', צריך לתרגם אותו לשפה מוכרת יותר-קרי תאריך לפי הלוח הגרגוריאני, גם כדי לחסוך לקוראים חיפוש בגוגל. אגסי - שיחה 19:26, 15 בנובמבר 2015 (IST)
גם אם יוצאים (כמוני) מנקודת הנחה שמדובר במיתוס, אינני רואה בעייה במתן תאריכים בלוח שנה מקובל ומוכר יותר לארועים המיתיים. זה לא שמי שחושב שמדובר במיתוס יתרגש ויאמר "תאריך לועזי, זה משהו שבאמת היה!". השימוש בתיארון לועזי מקל על הקורא להבין את הכרונולוגיה המיתית. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 19:28, 15 בנובמבר 2015 (IST)

אפשרות נוספת מבלי להביע את עמדתי לגביה, היא שבפתיח לא יציינו תאריכים אלא תקופה כללית. כגון תקופת האבות או תקופת המקרא או תקופת השופטים או תקופת ישראל במצרים וכיו"ב ואילו בגוך הערך כן יציינו. ע"פ העיקרון שבפתיח כותבים מידע כמה שיותר ודאי ומדוייק ואילו השערות וסברות שונות מצויינות בגוף הערך. מי-נהר - שיחה 00:08, 16 בנובמבר 2015 (IST)

אגב בערך מישע היה אפשר בהחלט לציין לפחות תיארוך אחד אם לא שנים בהשוואה. ולא ציינו כלל. מי-נהר - שיחה 22:11, 17 בנובמבר 2015 (IST)

רק עכשיו חזרתי לפעילות מלאה אז אני מגיב רק כעת. באופן כללי אני מאמץ את הגישה של חנה. לגבי ציון תקופה כללית - זה כיוון שכן אפשר לבדוק ולחשוב כיצד משלבים את המידע. חשוב שהערכים לא יסתרו האחד אתה שני. לכן, כדאי להצמד לשמות אחידים לתקופות השונות. לגבי אירוע שאין לו שום אחיזה כרונולוגית ולא ניתן לתארך אותו כלל כמו למשל גירוש האדם וחוה מגן העדן או המועד שבו נרצח הבל - אני סבור שאין לתת גם תקופה. אין לי התנגדות לציין שהאירוע התרחש בשנה מסוימת (או ביום מסוים) לפי התארוך המסורתי. גילגמש שיחה 11:49, 19 בנובמבר 2015 (IST)

Badidipedia, עכשיו שמתי לב שלא התייחסתי לדבריך מלמעלה. המחלוקות בין התיארוך המסורתי למחקרי, או בתוך היהדות המסורתית, כולן משליכות כבר על התארוך המסורתי עצמו. כלומר אם אנו נוקטים את מניין השנים לפיו השנה הנוכחית היא התשע"ה, כבר הכרענו בכל המחלוקות לפי שיטת בעל הסדר עולם. אלא שלדידנו אדם הראשון נברא בשנת ב', והמדרש מתחיל לספור מהשנה שלאחר יצירתו. לגבי עצם תרגום מניין השנים מלוח אחד לאחר, אין כל מחלוקת. עכשיו, לדוגמה, אפשר לכתוב שלפי הכרונולוגיה המקראית והמסורתית כפי שהתקבלה בימינו, אדם הראשון נברא בשנת ב' למניין השנים בלוח העברי (3760 לפנה"ס), ולפי הגר"א הוא נברא כך וכך שנים מוקדם או מאוחר יותר (לדוגמה ח' במניין השנים ללוח העברי שהיא 3752 לפנה"ס). אבל אני מניח שאין חשיבות לציין את התארוך של הגר"א בכל ערך מקראי. בברכה, גנדלף - 21:20, 19/11/15 21:20, 19 בנובמבר 2015 (IST)

הצעה וסקר עורכים[עריכת קוד מקור]

אני מתרשם שכמה מהמגיבים לא הבינו את המחלוקת לאשורה, ומבקש לתת נוסח קונקרטי להצעה המרכזית שנידונה עד כה: "לדף ויקיפדיה:לשון יתווסף הסעיף הבא: ספירת הנוצרים (המכונה גם הספירה הכללית או הלועזית) היא כיום מניין השנים המקובל ביותר בעולם ואף בפי דוברי עברית. כשמציגים בוויקיפדיה תאריך הנקוב לפי שיטת תארוך אחרת, מותר ואף רצוי להציג לצידו גם את התאריך הלועזי. לדוגמה: "לפי הכרונולוגיה המקראית והמסורתית, אדם וחוה נוצרו בשנת ב' (3760 לפנה"ס)." בברכה, גנדלף - 21:25, 19/11/15

נכון לעכשיו בחלק מהערכים המקראיים התאריך מתורגם ובחלק לא. מצב זה אינו בריא. לצורך בחינת כדאיות הפנייה לפרלמנט בשביל להכריע בעד או נגד התרגום, אני מבקש לבדוק את מידת התמיכה וההתנגדות. אם ההצעה תועבר כפי שהיא לפרלמנט, חתימות התומכים ישמשו גם לשם העברתה לשם. אני מתייג את משתתפי הדיון עד כה: אגסי, Badidipedia, Gilgamesh, Liadmalone, ביקורת, Hanay, מי-נהר, אילן שמעוני. בברכה, גנדלף - 21:25, 19/11/15 21:25, 19 בנובמבר 2015 (IST)

לא עורכים הצבעות במזנון. לא אקח חלק בדבר הפסול הזה. מי שרוצה לערוך הצבעה יכול לערוך אותה במקום אחר כלשהו: פרלמנט, דף הצבעה יעודי אבל לא במזנון. גילגמש שיחה 13:23, 21 בנובמבר 2015 (IST)

בעד ההצעה[עריכת קוד מקור]

 1. בברכה, גנדלף - 21:25, 19/11/15
 2. מצטרף. יזהר ברקשיחה • י"א בכסלו ה'תשע"ו • 20:58, 22 בנובמבר 2015 (IST)
הגילגמש צודק - לא עורכים הצבעות במזנון. אצביע בעד ההצעה אם תועלה בפרלמנט באופן הרגיל. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 09:55, 23 בנובמבר 2015 (IST)
לא ניתן להעלות את ההצבעה בפרלמנט ללא איסוף חמש חתימות במזנון ולכן ביקשתי תמיכה. אם לא אתרשם שיש תמיכה משמעותית ורוב יחסי לא אעביר את ההצעה למזנון, ולכן גם המתנגדים מוזמנים להשתתף בסקר. בברכה, גנדלף - 10:33, 23/11/15
אני לא לוקח אף פעם חלק בהצבעות פסולות וחסרות תוקף כלשהו שנערכות במקומות לא נכונים. עליך לדעת כבר איך אוספים חתימות ואיך פותחים הצבעות וזאת לא הדרך הזאת. מה שיש כאן הוא פסול ואין לקחת בו חלק כלשהו. יש להקפיד על הנהלים שלנו. גילגמש שיחה 10:36, 23 בנובמבר 2015 (IST)
לא אני המצאתי את הסקרים המקדמיים. לפי הנהלים המוכרים לי זוהי גישה לגיטימית לאיסוף חתימות במזנון ולדעתי היא גם יעילה. זכותך לא להשתתף וגם אין בכך צורך כי הבהרת את התנגדותך בדיון פתוח. בברכה, גנדלף - 10:42, 23/11/15
מה שיש כאן זה לא סקר, אלא נסיון פסול לעריכת הצבעה במזנון. אני שמח שהקהילה ראתה את העוול החמור שיש פה ואת הפגיעה הקשה בכללים שלנו ולא השתתפה. יש להקפיד על הנהלים. גילגמש שיחה 17:25, 23 בנובמבר 2015 (IST)

נגד ההצעה[עריכת קוד מקור]

 1. זה נראה מוזר לתת תאריך מתורגם למניין השנים המקובל בערכים שמתוארכים לפי המסורת. הערבוב של הכרונולוגיה המקובלת עם הכרונולוגיה המסורתית הוא כר פורה לבלבול. Reuveny - שיחה 21:48, 19 בנובמבר 2015 (IST)
 2. אני נגד ההצעה ונגד ההצבעה הזאת, זאת לא הדרך, וגם הניסוח של המשפט למעלה בעייתי. הגיע הזמן להפסיק לקרוא לתאריך הלועזי ספירת הנוצרים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 21:52, 19 בנובמבר 2015 (IST)
  מקום הדיון על כך הוא בשיחה:ספירת הנוצרים. בברכה, גנדלף - 21:59, 19/11/15
 3. לכל שתי כרונולוגיות אשר מסכימות על התאריך של לפחות "עוגן" אחד ניתן בקלות לבצע תרגיל אריתמטי לתיארוך של כל מאורע בכרונולוגיה אחת לפי האחרת. השאלה היא מה המשמעות בפועל של התרגיל האריתמטי הזה ומה הטעם בו?
  הכרונולוגיה המסורתית והכרונולוגיה ההיסטורית המקובלת במחקר מסכימות (ראו טבלה בערך מניין השנים בלוח העברי) על העוגן של חורבן בית המקדש השני בשנת 70 לספירה שהיא שנת ג'תת"ל, ולכן ניתן לבצע את התרגיל האריתמטי של חישוב שנת לידתו של נח המקראי בשנת 2703 לפנה"ס. אך זהו כמובן תרגיל שאין לו הרבה משמעות, משום שדרכיהן של שתי הכרונולוגיות נפרדות מהר מאוד ככל שהולכים לאחור משנת 70 לספירה, וכבר על שנת חורבן הבית הראשון יש בינהן מחלוקת של יותר מ-150 שנה.
  כאשר מדובר על דמויות מקראיות אשר ניתן לתארכן לפחות בקירוב לפי הכרונולוגיה ההיסטורית המקובלת, נהוג אצלנו להשתמש בה ולא בכרונולוגיה המסורתית, למשל דוד מתוארך ל"1040 לפנה"ס – 970 לפנה"ס, לערך" ולא למאה התשיעית לפנה"ס כפי שיחושב מהכרונולוגיה המסורתית.
  כאשר מדובר על דמות קדומה אף יותר כמו נח, שאין לו בכלל עדות היסטורית שלא לדבר על תיארוך, מה המשמעות של חישוב שהוא נולד בשנת 2705 לפנה"ס (אגב, יש סתירה עם 2703 בערך מניין השנים בלוח העברי) מה ה"תיארוך" הזה נותן לקורא? לכאורה זה מאפשר לו למשל להסיק שנח כבר חי בתקופת מלכותו של פרעה ג'וסר, אבל זו כמובן תהיה מסקנה שגוייה כי אין שום ידע לגבי הסנכרון בין שתי הכרונולוגיות במאה ה-27 לפנה"ס.
  הטעם היחיד שאני רואה לציון תאריכים לועזיים לפי הכרונולוגיה המסורתית היא בטבלאות כמו זו שבערך מניין השנים בלוח העברי אשר מראות צד בצד תאריכים בשתי הכרונולוגיות, ע"מ להמחיש את היחס בינהן. H. sapiens - שיחה 15:57, 20 בנובמבר 2015 (IST)
  המסקנה תהיה שגוייה כי אין ידע לגבי הסנכרון, אבל בערך מוצג "מידע" לפי הכרונולוגיה המסורתית, והיא אכן טוענת לגבי זמן ממשי כלשהו, לכן כדי שהקורא הנורמלי שאין לו מושג מה זה ב'תרפפ"י יבין מה הכרונולוגיה המסורתית אומרת, אנחנו אמורים לציין מספר בשפה שהוא מכיר. זה פשוט תרגום, שירות בסיסי שאנחנו נותנים לקוראים בשלל נושאים. ביקורת - שיחה 16:13, 20 בנובמבר 2015 (IST)
  זה שירות גרוע ומטעה שעדיף בלעדיו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:58, 20 בנובמבר 2015 (IST)
  כפי שאמרת לעיל. כפי שאני סבור זה שירות מינימלי, אף אחד לא "יוטעה" בגללו, ורק יבינו על מה מדובר. אני למשל מאבד קשב לחלוטין כשמישהו מתחיל לדבר אלי בקודים זרים שלא מזוהים אצלי על ציר הזמן. ביקורת - שיחה 22:14, 21 בנובמבר 2015 (IST)
  זה שירות תרגום בסיסי וחשוב - לאותה תקופה שבה ניתן לבצע אותו באופן בעל-משמעות (המאה הראשונה לספירה ואילך). "תרגום" תאריכים מהכרונולוגיה המסורתית ללועזית במאה ה-27 לפנה"ס דומה קצת לתרגום גוגל טרנסלייט של ערך מויקי האנגלית - קל מאוד לביצוע אבל יש בו הרבה יותר בעיות מיתרונות. הערך היחידי בויקי העברית שבו יש טעם להציג תרגום גוגל טרנסלייט הוא בערך גוגל תרגם ע"מ לתת לקורא מושג לגבי השיטה ובעיותיה. H. sapiens - שיחה 11:26, 22 בנובמבר 2015 (IST)
  בפתיחת הדיון הדגמתי את החשיבות גם בהתייחס לתקופות שלפני הספירה באמצעות הערכים חנוכה וכיבוש יריחו. לדעתי גם אתה המחשת את החשיבות בהתייחסותך לחורבן בית המקדש הראשון ולדוד המלך. בכל המקרים האלו יש שיטות תיארוך שונות והקורא זקוק לתרגום הנתונים לסרגל אחיד בשביל לבדוק האם יש פער או דווקא חיזוק הדדי, ולהחליט כיצד הוא מתייחס לנתונים. גם מלכת שבא זו דוגמא יפה כי אנו מכירים אותה ממסורות עתיקות של עמים שונים. במקרה של נח חשיבות התרגום אכן קטנה יותר, אבל זה בגלל שעצם חשיבות התיארוך קטנה יותר, פשוט בגלל שיש לנו הרבה פחות ידע על התרחשויות בתקופה, אליהם הקורא אולי ירצה להשוות את הנתונים (בהנחה שאינו אג'יפטולוג). באופן דומה אפשר לטעון שאין חשיבות לתיארוך של ג'וסר (שאגב תקופת שלטונו במחצית הראשונה של המאה ה-27 לפנה"ס מוצגת כעובדה ודאית למרות שהיא מבוססת על כרוניקות שנכתבו 1500-3000 שנים מאוחר יותר וסותרות זו את זו). אבל ככל שיש עניין בתיארוך, חשוב להשתמש בסרגל מובן ואחיד. ועוד הערה לגבי דוד: מחוץ למקרא אין ראיה מקובלת לגבי תקופת שלטונו ולכן היא דווקא מתוארכת בערך לפי המקרא, אך תוך תיקון מה שמקובל כשגיאות בכרונולוגיה המסורתית, שהיא פרשנות מאוחרת של המקרא (ראה השנים החסרות). בברכה, גנדלף - 13:26, 22/11/15

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── גנדלף הבעיה היא שאתה מתייחס לאירועים קיימים שיש להם תיעוד היסטורי וארכאולוגי ייציב לדברים שהם איך אגיד... בין בדיה לאגדה עבור האדם הלא מאמין כמו המבול או חייו של אברהם. מבחינתי לומר שאברהם נולד בשנת X ונפטר בשנת Y זה אבסורד מוחלט כי הוא פחות או יותר כמו הארי פוטר - אישיות דמיוניות לחלוטין שלא הייתה מעולם. גילגמש שיחה 13:39, 22 בנובמבר 2015 (IST)

חי לפי המסורת. אם המיתולוגיה היוונית הייתה מתארכת את הרקולס, גם את תקופת חייו היינו צריכים לתרגם למספר מובן לקוראים. כנ"ל עם הארי פוטר. בברכה, גנדלף - 13:56, 22/11/15
אף אחד לא עושה את השטות הזאת. אף אחד לא אומר שהרקולס נולד בשנת X ונפטר בשנת Y, אפילו לא: "נולד בשנת X לפי המסורת" או "לפי המיתוס". אני מתלבט למען האמת כי הצגת תאריך לועזי מציגה את הדת בצורתה המגוחכת ביותר שאפשר כי ברור לחלוטין שאין אפשרות לתארך את האירועים האלה. אין תאריך למבול כי לא היה מבול. אין תאריך לגירוש מגן העדן כי לא היה גירוש מגן העדן ולומר שהאירוע התרחש בשנת 4000 לפנה"ס זה פשוט מגוחך לחלוטין כי בדיוק בתקופה זו מתקיימות תרבויות קדומות בהרבה מהתאריך הזה. לכן, יש פה התלבטות כנה מצדי אם לצדד במתן התאריך ולהגחיך בצורה זו את הדת או להמנע מכך, בינתיים אני כאמור במחנה הנמנעים. גילגמש שיחה 14:46, 22 בנובמבר 2015 (IST)
כבר הבנתי שהקהילה אינה מעוניינת לגבש מדיניות בנושא, וגם חלק מהוויקיפדים שהביעו עמדה ברורה בתחילת הדיון מצביעים כעת ברגליים. גם אני בד"כ לא מכלה את זמני על תרגום תאריכים מהלוח העברי. מפריע לי שמחקת את התרגום מערכים בהם עורכים שונים טרחו לציין אותם. אם בעקבות הדיון כעת אתה נמנע, אולי השגתי משהו. בברכה, גנדלף - 15:05, 22/11/15
הועלתה כאן טענה נגד התיארוך של ג'וסר מלך מצרים למחצית הראשונה של המאה -27 לפנה"ס, אני מציעה לקרוא את הערך כרונולוגיה של המזרח הקרוב העתיק והערך הכרונולוגיה המצרית כדי להבין איך נקבעו התאריכים. בפתיח לערך פרעוני מצרים יש ציון מדויק לפי איזו כרונולוגיה נעשה התיארוך בערך. רוצים להכניס כאן לערך נח שהוא נולד בשנת 2703 לפנה"ס (מעניין קצת אחרי ג'וסר), אולי נוסיף לפי אותו קו מחשבה תאריך גם לאותנפישתים שסיפורו דומה לסיפורו של נח?. נכון שלא ברור בכלל אם הייתה דמות כזאת, ייתכן והייתה, ייתכן והיא מיתולוגית, אבל אם נכניס תאריך אז אנשים לא יצטרכו ללחוץ על קישור שומר כדי להבין במה מדובר, יהיה להם תאריך, לא משנה אם זה נכון, העיקר שהחיים יהיו יותר קלים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:45, 22 בנובמבר 2015 (IST)
אמחק את השטות כשאתקל בה. גילגמש שיחה 16:50, 22 בנובמבר 2015 (IST)
אם למישהו היו ספקות בעניין, מה שכתבתי לעיל לגבי הרקולס והארי פוטר נכון גם לגבי אותנפשתים וגם לגבי כיפה אדומה. אם היה תיארוך, היה צריך לציין אותו באופן ברור. אבל אין, אז זריקת עוד שמות כאלו לא תקדם את הדיון. בברכה, גנדלף - 18:33, 22/11/15
גנדלף, הסרגל האחיד שאתה מבקש הוא הכרונולוגיה של המחקר ההיסטורי אשר מביאה בחשבון את כל המקורות הרלוונטים, כולל המקרא וסדר עולם רבה, ולעתים מתעלמת מהם כאשר יש סיבות טובות. למשל תיארוך דוד המלך מתעלם מן השנים החסרות שהן חלק אינטגרלי של הכרונולוגיה המסורתית, ומבוסס במידה רבה על תיארוך מסע שישק הראשון לפי הכרונולוגיה המצרית (בערך 925 לפנה"ס + 5 שנות מלכות של רחבעם + 40 שנות מלכות שלמה = בערך 970 לפנה"ס כשנת מותו של דוד). אמינותה היחסית של הכרונולוגיה ההיסטורית נובעת בין השאר מכך שהיא מייצגת גם חוסר ידע (למשל "המחצית הראשונה של המאה ה-27 לפנה"ס" בשביל ג'וסר במקום שנה מדוייקת) ואף נמנעת לחלוטין מתיארוך כאשר חסר בסיס עובדתי מספק, למשל במקרה של דמות מיתולוגית כמו נח. אגב, כרונולוגיה מקראית חושבה גם ע"י הנוצרים אך הם הגיעו למספרים אחרים. להבנתי לפי הקתולים אדם הראשון נולד בשנת 3592 לפנה"ס, לפי הלותרנים בשנת 4000 ולפי האנגליקנים בשנת 4004. אתה רוצה להוסיף גם תיארוכים קתולים, פרוטסטנטים ואנגליקנים לערכי דמויות מקראיות? H. sapiens - שיחה 19:56, 22 בנובמבר 2015 (IST)
במסגרת פרק על נח בפרשנות הנוצרית, בהחלט כן. אני אישית לא מתמצא בפרשנות הנוצרית, אבל באופן דומה מקפיד להפריד בין תיאור מקראי של דמויות ובין התארוך המסורתי של שנת לידתם ופטירתם, אותו אני מעביר לפרק על מדרשים/פרשנות (יהודית) מסורתית. בברכה, גנדלף - 20:27, 22/11/15
לא מצאתי תיארוכים כאלו בערכי ויקי האנגלית המקושרים מכיבוש יריחו ונח, וזאת למרות שבערך השני יש פרק מיוחד לפרשנות נוצרית. ולמרות שבשיטה הנוצרית מספיק להציג את התיארוכים כמות שהם ואף אין צורך ב"תרגומם" ללועזית. נדמה לי שאתה רוצה להיות יותר קדוש מהאפיפיור... H. sapiens - שיחה 21:40, 22 בנובמבר 2015 (IST)
גם התארוך לפי המסורת היהודית אינו קיים, אפילו לא בערך המורחב על נח בספרות הרבנית(אנ'). אפשר לנסות להוסיף אותו ולראות מה יקרה. גם בראייתי התארוך המסורתי חשוב פחות ממדרשי האגדה מהם הוא נובע באקראי. אך מכל מקום מדובר בתוספת בעלת ערך וכך מתייחסים אליה עורכים רבים. ובעיקר, הצגת התאריך בגימטריה של מנין השנים העברי, אך מניעת הצגתו לפי סרגל השנים הרגיל בנימוק שמדובר ב"בדיה", לחלוטין אינה ניטרלית. בברכה, גנדלף - 22:07, 22/11/15
אתה יכול לנסות להוסיף. אין לי מושג אם יש להם מדיניות קבועה בנושא. אם תוסיף שלפי סדר עולם רבה נח נולד בשנת א'נ"ח ותתרגם את זה ל-1058 לבריאת העולם אני לא חושב שתהיה בעייה (בעיקר אם יש לך מקור סביר). זה מידע על הכרונולוגיה הפנימית של המסורת היהודית. אך כאשר אתה מתרגם 1058 ל-2703 לפנה"ס, השימוש היחידי לתאריך בצורה הזו הוא השוואתו לתאריכים הסטוריים. הנקודה פה היא לא בדיוק שסיפור נח והמבול נחשב "בדיה", אלא שאין לו שום עדות חומרית ולכן גם לא תיארוך הסטורי. והכי בעייתי שהחישוב מבוסס על סינכרון עם הכרונולוגיה ההסטורית שהוא חסר כל בסיס הסטורי בסוף האלף השלישי לפנה"ס. מי שממונה על סינכרונים כאלו זה הסטוריונים ולא עורכי ויקיפדיה. זה אולי זה יעבור פעם או פעמיים אבל אם תוסיף זאת להרבה ערכים של דמויות מקראיות אני מניח שמישהו יתעורר ויקבע מדיניות. H. sapiens - שיחה 09:44, 23 בנובמבר 2015 (IST)
אתה נכנס כאן לדיון ספציפי לגבי הראיות שיש או אין למבול. אסתפק בלומר שיש שרואים במבול אירוע היסטורי ואף ניסו לתארך אותו, ויש שמייחסים חשיבות ואף דיוק לתארוך המסורתי, עד כדי האשמת מי שמאמין שהמבול התרחש בתאריך אחר, בכפירה בתורה שבעל פה. (ראה: אברהם ישעיהו קרליץ#אמיתות אגדות חז"ל) לשיטתם הסנכרון של התיארוכים הוא עניין טריוויאלי כפי שגם אתה ציינת בהודעתך הראשונה והם אכן עושים בו שימוש להשוואה מול ארועים היסטוריים.[5] גישה זו אינה מקובלת מבחינה מדעית ולכן לא נציין את המבול בערכים כמו תקופת הברונזה, אבל בערך העוסק בנושא יש לציין זאת כמו כל שאר המחקרים והפרשנויות. בברכה, גנדלף - 10:33, 23/11/15


שבירה[עריכת קוד מקור]

בלי קשר להצעה בעד נגד. נשאלה שאלה מה המצב הקיים והמקובל לא ברור מהדיון איך נוהגים. ונראה שכל אחד לפי הבנתו שם או מסיר את התאריכים. ולהסיר זה חמור בדיוק כמו לשים. זה שלמישהו משהו לא נראה לא אומר שהוא יכול לעשות מה שבא לו. מי-נהר - שיחה 00:15, 20 בנובמבר 2015 (IST)

Like Thumbup.svg אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 10:00, 23 בנובמבר 2015 (IST)

כלי חדש לזיהוי השחתות[עריכת קוד מקור]

Ladsgroup, שהוא אחד המפתחים של כלי Objective Revision Evaluation Service, מבקש להודיע שהכלי תומך כעת בוויקיפדיה בעברית. הכלי הזה יושב בשרת הכלים של ויקימדיה ועבור כל עריכה קובע "ציון" האם היא השחתה או לא על פי תבניות שאופייניות להשחתות. סקריפטים ותוכנות יכולים לתשאל את הכלי לגבי עריכה מסוימת, ולקבל את הציון שלה. He7d3r פיתח סקריפט לדוגמה שבדף השינויים האחרונים צובע את העריכות על פי הציון. מי שרוצה להתנסות בכלי החדש מוזמן להשתמש בו באמצעות הוספה למיוחד:הדף שלי/common.js את הקוד הבא:

// [[File:User:He7d3r/Tools/ScoredRevisions.js]] (workaround for [[phab:T35355]])
mw.loader.load('https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:He7d3r/Tools/ScoredRevisions.js&action=raw&ctype=text/javascript');

לאחר התקנה של הסקריפט אפשר לגשת לדף השינויים האחרונים שיראה בערך כך:

דף שינויים אחרונים עם הסקריפט - הצבעים מציינים את הציון של העריכה

אתם מוזמנים להתנסות בכלי החדש. אם יש הערות, רעיונות או הצעות לגבי הכלי אפשר להעלותן בדף השיחה או בפבריקטור, או כאן ואדאג להעביר אותם לידיעת המפתחים. ערן - שיחה 16:02, 17 בנובמבר 2015 (IST)

התקנתי ולא עובד. ביקורת - שיחה 16:06, 17 בנובמבר 2015 (IST)
עשית ניקוי זיכרון מטמון? Liad Malone - שיחה 16:09, 17 בנובמבר 2015 (IST)
בדקתי ועובד, תודה. נראה האם זה אכן יהיה שימושי. ‏Lionster‏ • שיחה 16:59, 17 בנובמבר 2015 (IST)
כמה דברים נוספים:
 • לדעתי הסיכוי שהכלי נותן להשחתה עבור עריכות של אנונימים גבוה מדי לפעמים. צריך לדווח על מקרים מובהקים כאלו, כמו למשל phab:T118982 על מנת שיהיה אפשר לחקור את זה ושהמפתחים יוכלו לתקן.
 • הכלי מוסיף בלשונית הגרסאות הקודמות דגל כתום כאשר העריכה האחרונה בערך חשודה כהשחתה.
ערן - שיחה 21:56, 18 בנובמבר 2015 (IST)
כלי נחמד ויעיל. זיהיתי בעיה אחת לפחות שבעיני אקוטית. אם משתמש בדוק עריכה סימן גרסה כבדוקה, היא עדיין ממשיכה להיות צבועה באדום. ראו למשל סימון שלי בהדוב בבית הכחול. זה מאוד לא יעיל, משום שהעורכים הבאים שיראו את הצבע האדום ימשיכו לבדוק שוב ושוב את התיקון החשוד! חבל על הזמן של כולם. משתמש:ערן? בורה בורה - שיחה 22:25, 20 בנובמבר 2015 (IST)
בעיה נוספת שהוא מסמן גם עריכות בוט. שוב, הדוב בבית הכחול, הוא סימן את העריכות של הבוט שהעביר לוויקינתונים. אפשר להתעלם מעריכות בוט או לפחות להתחשב במתג של "התעלם מעריכות בוט" שמודלק אצל כל אחד. בורה בורה - שיחה 22:29, 20 בנובמבר 2015 (IST)
הוספתי פאץ' לקוד (מחכה לאישור של כותב הסקריפט המקורי) כדי לטפל בבעיה של עריכות שכבר נבדקו. לגבי עריכות בוט - הזכרתי את זה כבר בבאג לעיל. בברכה, ערן - שיחה 10:35, 21 בנובמבר 2015 (IST)
יפה, פועל. איך זה שונה מהכלי הקודם? יש כבר סימון של מילים בעייתיות, אות סופית באמצע מילה וכדו'. Corvus,(שיחה) 10:46, 21 בנובמבר 2015 (IST)
יש פתרון פשוט בהרבה - לאסור באופן גורף על עריכה אנונימית. תמכתי ביוזמה זו בעבר ואני תומך בה גם כעת. גילגמש שיחה 13:25, 21 בנובמבר 2015 (IST)
השוני ביחס לסימון הרגיל של "מילים בעיתיות" הוא ש"מילים בעייתיות" מבוסס על כללים ידניים שהוגדרו (אם העריכה נעשתה על ידי משתמש חדש/אנונימי, וכללה מילה מ"אוצר מילים" של קללות וכו'), וכאן הכלל מבוסס על אלגוריתם למידה חישובית שנותן ציון בצורה יותר מחוכמת לעריכה על סמך "דימיון" לעריכות ששוחזרו בעבר (הדימיון מוגדר על פי אוסף של תכונות שנבחרו: האם בוט/אנונימי, היום/השעה בשבוע, תקציר העריכה וכו').
בנוגע לעריכות של אנונימים - אני לא מסכים עם גילגמש אבל זה לא כל כך רלוונטי לדיון. ערן - שיחה 19:37, 21 בנובמבר 2015 (IST)
האם נעשה בשנים האחרונות איזשהו ניסון להעריך כמה מהתוכן שלנו מקורו באנונימיים? אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 21:08, 21 בנובמבר 2015 (IST)
אילן שמעוני אני לא חושב שבכלים אוטומטיים אפשר להעריך היטב את חלקם של תורמים שונים לאתר, הרי כל תוספת ביטים יכולה להיות מזיקה וכל מחיקה יכולה להיות מועילה. אפשר לספור עריכות אבל את מידת התרומה של עריכה אי אפשר להעריך בלי לבדוק פרטנית. לגבי סטטיסטיקות של עריכות מצאתי את זה. ספציפית בוויקיפדיה העברית: "No detailed statistics for anonymous users are available for this wiki - performance reasons סה"כ 1,373,798 עריכות נעשו ע"י משתמשים אנונימיים, מתוך 11,069,013 עריכות (12%)" [6] בברכה, ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 18:05, 22 בנובמבר 2015 (IST)
תודה. זה די מצדיק את הרעיון של הגילגמש. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 18:26, 22 בנובמבר 2015 (IST)

ככל שהצבע אדום יותר כך סביר יותר שמדובר בהשחתה? נרו יאירשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ו • 22:18, 21 בנובמבר 2015 (IST)

כן, ובהעמדת העכבר מעל השורה המתאימה מוצג ב־tooltip ה"ציון" שהעריכה קיבלה על סיכוי להשחתה. ערן - שיחה 22:54, 21 בנובמבר 2015 (IST)
מה גרם לכלי לתת לעריכה הזאת 97% של השחתה? ומה לגבי הרקע הצהוב, שם מדבור בבעיות מסוג אחר? נרו יאירשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ו • 23:55, 21 בנובמבר 2015 (IST)
נרו, אני לא מכיר את הכלי אבל אם הוא פועל בשיטה של למידה חישובית כמו שערן כתב, אז הציון ניתן לפי דמיון למקרים קודמים. הדמיון למקרים קודמים נקבע ע"י האלגוריתם ולא בצורה ישירה ע"י המתכנת. Badidipedia - שיחה 00:49, 22 בנובמבר 2015 (IST)
ניתן לנחש שזה קשור לתקציר העריכה שניתן ע"י האנונימי ומשמש הרבה פעמים כדי להסתיר השחתות. Badidipedia - שיחה 00:52, 22 בנובמבר 2015 (IST)
האנונימי לא כתב תקציר, אלה תגיות אוטומטיות. ראיתי בינתיים עוד מקרים שבהם הכלי נותן אחוז גבוה מאוד למה שכלל אינו השחתה. אני חושש שהכלי עדיין לא בשל. משתמש:ערן, מה לגבי הרקעים הצהובים? נרו יאירשיחה • י' בכסלו ה'תשע"ו • 01:44, 22 בנובמבר 2015 (IST)
לעריכה הזאת, שכוללת מילות נאצה חוזרות, ניתנו פחות סיכויים של השחתה, 94%. נרו יאירשיחה • י' בכסלו ה'תשע"ו • 01:48, 22 בנובמבר 2015 (IST)
מה ש-Badidipedia אמר נכון בוודאות. מילים כמו "תיקנתי שגיאה" מקפיצות פלאים את הניקוד! ראו את השינוי הזה. אנונימי + "תיקנתי שגיאה" קיבל ישר 90% על תיקון תמים בהחלט. בורה בורה - שיחה 03:33, 22 בנובמבר 2015 (IST)
לגבי הדוגמה מחסידות אשלג שהובאה לעיל, האנונימי כתב "תיקנתי אי דיוק" מה שהקפיץ את הדירוג. אלה לא תגיות אוטומטיות. בורה בורה - שיחה 03:37, 22 בנובמבר 2015 (IST)
והרקע הצהוב הוא דירוג נמוך יותר, כנראה בין 80% ל-90%. בורה בורה - שיחה 03:38, 22 בנובמבר 2015 (IST)
משתמש:ערן, האם הכלי "לומד" רק מפעולת "שחזור" או גם מפעולת "ביטול"? או שהוא חכם ולומד גם מפעולת עריכה שיש בה ביטול? בורה בורה - שיחה 03:42, 22 בנובמבר 2015 (IST)
 • לגבי העריכות שעליהן מאומן המודל, אני לא יודע, אבל אני בטוח שהמפתחים של הכלי ישמחו לענות ולקבל הצעות בm:Talk:Objective Revision Evaluation Service. (אגב אני חושב שהם מתייחסים אחרת לשחזור עצמי מסתם שחזור)
 • נרו יאיר, אני מסכים שכרגע המודל לא מושלם והערתי למפתחים עם כמה הצעות לשיפור. בנוגע ל"מילות נאצה" בעריכה שקישרת אליה - צריך לזכור ש"קיצוני" או "אנטישמי" הן מילים שמופיעות לא מעט בערכים. אגב, גם המודל הלומד מבוסס על אוסף מילים שנאספו ונפוצות יחסית בהשחתות שאפשר למצוא כאן.
ערן - שיחה 21:17, 22 בנובמבר 2015 (IST)
ערן, נוסף שם גם הצירוף "תומך ברצח". תסכים אתי שכל אחת מהמילים האלה חשודה אפילו יותר מהמילה "תיקנתי" בתקציר, שלא לדבר על כולן יחד. נכון? באופן כללי נראה שהכלי רגיש באופן בלתי סביר. נרו יאירשיחה • י' בכסלו ה'תשע"ו • 21:26, 22 בנובמבר 2015 (IST)


בשלב זה, אחרי שבוע של ניסיון, מחקתי את התוסף. אמנם זה בהחלט שימושי במקרים מסוימים, אבל הצבע הבוהק די מציק, ובמיוחד שלא ניתן להעלים אותו. אם הצבע ייעלם ברגע שהגרסה תסומן כבדוקה אני אשמח לאמץ אותו שוב, אבל כרגע אני מעדיף לחוס על העיניים שלי. אם השינוי אפשרי, אשמח. ‏Lionster‏ • שיחה 13:15, 23 בנובמבר 2015 (IST)

מצטרף לבקשה של הורדת סימון אדום ברגע שהגרסה נוטרה. בסנוף, אני רואה שהתוסף סובל מעודף false positives ומסמן לי הרבה עריכות סבירות מאוד כהשחתה. Corvus-TAU - שיחה 13:30, 23 בנובמבר 2015 (IST)
ועוד קטע: אם העריכה שוחזרה- להוריד את האדום. זה מציק בעין עמוד בצבע אדום. אי אפשר למצוא מה מצריך בדיקה בין כל העכירות האדומות ומה כבר טופל. Corvus-TAU - שיחה 13:37, 23 בנובמבר 2015 (IST)

מחקתי עכשיו את הסקריפט. הכלי ממש לא מספק את הסחורה כרגע. Liad Malone - שיחה 14:04, 23 בנובמבר 2015 (IST)

ניסיתי והורדתי. מתוך 20 עריכות דומות 19 היו תקינות. וזה גם הורס כמה סקריפטים אחרים על הדרך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:39, 23 בנובמבר 2015 (IST)
הכלי בהחלט עושה את העבודה ואני משאיר אותו. אם יוכנסו השיפורים שהוצעו לעיל, ואני תומך בכולם, זה יהיה כלי מארץ הכלים. לא יודע מהיכן הסטטיסטיקות של יגאל, אני מוצא אותו פוגע בלפחות 60%, שזה המון! בורה בורה - שיחה 16:27, 23 בנובמבר 2015 (IST)
מניסיון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:07, 23 בנובמבר 2015 (IST)
אולי באמריקה זה עובד יותר טוב. Liad Malone - שיחה 19:23, 23 בנובמבר 2015 (IST)
הוא פשוט מסמן את רוב ככל העריכות האנונימיות, והדגמתי למעלה שהוא רחוק מלדרג כראוי. נרו יאירשיחה • י"ד בכסלו ה'תשע"ו • 01:01, 26 בנובמבר 2015 (IST)

נדבורנה[עריכת קוד מקור]

- הועבר לשיחה:נדבירנה

חשיבות ערכי סבבי הופעות של אמנים מקומיים[עריכת קוד מקור]

בקטגוריה:סיבובי הופעות, ישנם בעיקר סיבובים כאלה של אמנים/ות עולמיים. נקודת המוצא שלי שאין להשוות בין סיבובים אלו לבין הסיבובים המינוריים של אמנים מקומיים שנעשים לרגל יציאת אלבום חדש וכדומה. כדי לא להלאות את המבקשים לחוות את דעתם, אעתיק לכאן 2 שיחות בנושא זה:

1
- הועבר משיחת משתמש:רון18

שלום ותודה על תרומותיך, באשר לערכים העוסקים בסבבי הופעות של אמנים בסדר גודל ישראלי, אני ומשתמש נוסף סבורים שאין להם חשיבות אנציקלופדית. האם תרצה להעלות את זה לדיון עקרוני במזנון? כתבתי לך את זה בגלל שאני מעריך מאד את עבודתך, וחבל לי שתמשיך להשקיע (ההשקעה ניכרת) בסדרת ערכים זו, בהנחה שאחר כך הם יימחקו. ביקורת - שיחה 01:21, 17 בנובמבר 2015 (IST)

היי ביקורת, אני מאמין שלערכים אלה יש חשיבות מסוימת ושהם כן תורמים למידע נוסף על האומן והפעילות שלו. אתמול לדוגמא, בזמן שכתבתי את הערך שני פסנתרים, גיליתי שסיבוב ההופעות כלל לא מוזכר בערך קרן פלס וכך גם תרמתי לעוד ערך. אני הבנתי שבויקיפדיה מתנגדים לערכי רשימות כמו Adele Live ששם מפורטת רשימת השירים ובקושי עוד מידע נוסף. לעומת זאת, בערכים שאני כתבתי יש עוד מידע רב על סיבוב ההופעות, אומנים נוספים שהתארחו בו ועוד, במיוחד באיך שהשמש תזרח (סיבוב הופעות).
בקיצור, אני באמת חושב שיש מקום לערכים כאלה בויקיפדיה ושצריך לשקול מחדש ואף להעלות אותם לדיון. אין לי שום כוונה להוסיף עוד ערכים בנושא בעיקר כי אין לי עוד מידע על סבבי הופעות קודמים של קרן פלס ואני לא מתעניין בהרחבת והוספת ערכים לאומנים אחרים נכון להיום. תזכרו שבסך הכל ערך כמו זה לא מפריע לאף אחד שלא מתעניין בו, אין בו משהו שגוי מבחינת ויקיפדיה והחוקים והוא יכול רק להוסיף מידע למתעניינים (אני במקרה הגעתי לערך סיבוב ההופעות של אדל ומשם הכל התגלגל...).
מקווה שתשקלו את הערכים האלה מחדש ותתנו אפשרות לפחות לשלושה האלה, כי פשוט חבל לי שיש ערכים על סבבי הופעות של אומנים מחו"ל אבל את אומני ישראל קצת שוכחים. רון18 - שיחה 07:39, 17 בנובמבר 2015 (IST)
אנחנו שוקלים יחד אתך כמובן, יש הבדל של סדרי גודל בין האמנים הבינלאומיים לאמנים המקומיים. אני חושב שפשוט אעתיק את שיחתנו למזנון ונשמע מה אומרים החברים האחרים. ביקורת - שיחה 10:37, 17 בנובמבר 2015 (IST)
אין בעיה ביקורת. אני באמת מאמין שהערכים האלה מוסיפים מידע ושאין צורך למחוק אותם. רון18 - שיחה 17:16, 17 בנובמבר 2015 (IST)
- סוף העברה
2
- הועבר משיחת משתמש:נרו יאיר

אני לא מוצא דף מדיניות מסודר, אבל דומני שאין השוואה בין ערכי קטגוריה:סיבובי הופעות של ריהאנה וכדומה שבהם מצויינים הכנסות של 3-30 מיליון דולר לסיבוב, לבין סדרת ערכים שמעלה אחד המשתמשים עכשיו על סיבובי הופעות של האמנית הישראלית קרן פלס. אם באמת יש בעיית חשיבות, כדאי למנוע ממנו עגמת נפש ולהתריע בפניו כעת. לא מצאתי תקדימים אחרים. מה אומר? ביקורת - שיחה 00:33, 17 בנובמבר 2015 (IST)

נראה לי מובן מאליו. זה לא רק הרווחים, זה גם ההשקעה וההיקף. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ו • 00:40, 17 בנובמבר 2015 (IST)
ברור, הרווחים הם סימן, גם הפסדים בסדר גודל כזה היו נותנים אותו אפקט קריצה ביקורת - שיחה 00:41, 17 בנובמבר 2015 (IST)
- סוף העברה

אני מבקש לקבוע כלל, אם תהיה לכך הסכמה רחבה, לפיו ערכים על סבבי הופעות יהיו מותנים בסדר גודל מסויים. לצורך העניין ניתן לדרוש ערך מקביל ב-3 ויקיפדיות או הכנסות שוות ל-2 מליון דולר, למשל. ביקורת - שיחה 19:47, 17 בנובמבר 2015 (IST)


תוספת למה שכתבתי בדף השיחה שלי- אני חושב שהיקף המופע או הכנסותיו לא צריכים להוות מדד להאם הערך צריך להישאר או לא. בחלק מערכי סיבובי ההופעות של זמרים אחרים יש רק רשימת שירים שהם שרו ולא שום מידע נוסף ולפי מה שהבנתי, בויקיפדיה העברית מתנגדים לערכי רשימות. לערכים שאני כתבתי הוספתי מידע רב נוסף ואני חושב שהם יכולים להוסיף מידע ולעזור. בסך הכל, הערכים נמצאים שם למי שמתעניין ולמי שלא מתעניין הם לא מפריעים, בדיוק כמו כל שאר הערכים. כל עוד לא עברתי על שום חוק או הסכם שנקבע (ואני באמת מקווה שלא, עשיתי כל מה שיכולתי כדי שלא תתלוננו) אני לא חושב שיש בעיה עם הערכים האלה. אשמח אם תשקלו את זה בחיוב ולא תבואו לזה ישר מכיוון שלילי (אני חושב שזה קצת לא יפה שהנושא הגיע למזנון מכיוון שלילי, זה צריך להיות ניטרלי כי זה כבר אומר שיש סיכוי טוב שלא יתייחסו אליי..).
אתם מוזמנים לעיין בערכים שכתבתי לפני שאתם כותבים את דעתכם: שני פסנתרים, איך שהשמש תזרח (סיבוב הופעות), לבד על הפסנתר.
רון18 - שיחה 19:54, 17 בנובמבר 2015 (IST)
אני חושב כמו בכל דבר, שיש בעיה עם ערכים אקטואליים. סיבוב הופעות של ריהנה נראה חשוב רק בגלל רווחים/הפסדים בסדרי גודל עצומים. אבל רווח והפסד אינם מהווים חשיבות בפני עצמם. רק בדיעבד ניתן לקבוע, האם יש או אין חשיבות לסיבוב ההופעות בהשפעה שלו על הקריירה של האמן.לדעתי מכיוון שאנו מאפשרים ערכים על אמנים בחו"ל, יש לאפשר גם על אמנים מקומיים. כל עוד העקך נשען על נתונים ומקורות מידע מהימנים ואינובגדר כתיבה של מעריצים או אנשי שיווק. במבחן הזמן ניתן יהיה להכריע האם הערך צריך להימחק או להישאר. גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 20:03, 17 בנובמבר 2015 (IST)
מסכים לגמרי! אני מעריץ של קרן פלס ולכן כתבתי עליה את הערכים אבל הכל ממקורות מהימנים/מכך שאני הייתי במופע (רשימת השירים בעיקר) רון18 - שיחה 20:17, 17 בנובמבר 2015 (IST)
אם יש ויכוח - חבל על המשך הדיון במזנון, כי לא יצא מזה כלום. צריך להיכנס לדיוני חשיבות פרטניים. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ו • 20:54, 17 בנובמבר 2015 (IST)
נרו יאיר אין שום ויכוח. כל אחד כותב מה שהוא חושב כרגע...רון18 - שיחה 21:32, 17 בנובמבר 2015 (IST)
אני רואה בסבבי הופעות צמודי-אלבום, כפל מיותר. נתוני הרווח/הפסד מלמדים על סדרי-גודל ההשקעה וכאמור אינם סיבת החשיבות אלא סימן לקיומה ולעניין שעורר סבב ההופעות בשעתו. ויכוח שנוגע לסדרת ערכים וניתן לנסח את השאלה בצורה שתתאים לכל הערכים, ראוי שיתברר כאן ותתקבל החלטה מחייבת גם לעתיד. ביקורת - שיחה 21:34, 17 בנובמבר 2015 (IST)
רון, ויכוח זה כשכל אחד אומר מה שהוא חושב כרגע, ואין הסכמה בין כל מה שחושבים. אני לא יודע כמה ניסיון יש לך עם המזנון, אבל הסיכוי שצד אחד ישכנע את השני בדברים כאלה, שאין בהם אמת ושקר מוחלטים - שואף לאפס. לכן חבל על הזמן. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ו • 21:38, 17 בנובמבר 2015 (IST)
אז מה אתם רוצים לעשות? פשוט למחוק הכל? אתם לא מנסים להתייחס למה שאני כותב! אם אין סיכוי שמישהו ישכנע מישהו אחר אז פשוט אל תעשו כלום. אני לא רואה סיבה שבגללה סיבוב הופעות של אדל שנמשך חצי שנה ואין עליו שום מידע ראוי יותר לערך מאשר סיבוב הופעות של קרן פלס שנמשך יותר משנתיים ויש עליו מידע רב. פה זה ויקיפדיה העברית ובמקום להיות גאים באומנים שלנו מתייחסים פה רק לאמנים ברמה העולמית. בגלל שהם עשירים ומפיקים סיבובי הופעות ענקיים אז הם שווים יותר? ויקיפדיה האנגלית צריכה להתחשב ביחס לעולם אבל ויקיפדיה העברית צריכה להסתכל מכיוון של המדינה שלנו כי אחרת אין גם טעם לכתוב ערכים על אומנים ישראלים שלא מוכרים בעולם. קרן פלס היא אחת מהאומנים הכי מוכרים וחשובים במדינה כיום ואין שום סיבה לא להרחיב עליה למספר ערכים. מה שאני כותב לא נוגע רק לקרן אלא לעוד אומנים רבים שאני אישית לא אכתוב עליהם אבל אני בטוח שאם רק תאפשרו ותקדמו את זה יהיו כאלה שכן. אני בסך הכל רוצה שתבינו שלא הכל חייב להיות ענק ומוכר כדי לזכות בערך בויקיפדיה. ובלי שום קשר, איך זה שכשאני פותח ערך של רשימת פרקים כולם נגד אבל כשנפתח ערך של רשימת שירים שאומן מסוים שר בסיבוב ההופעות שלו זה בסדר? אני כתבתי את זה כמה פעמים אבל אף אחד לא התייחס לזה. אני מקווה שתצליחו להבין מה שאני אומר ותבינו כבר שעוד ערך לא מזיק ולא תופס מקום. אין גבול לערכים שויקיפדיה יכולה להכיל ואני לא רואה בעיה בעוד ערך. רון18 - שיחה 22:19, 17 בנובמבר 2015 (IST)
תראה את זה כך: מתוך הערכה לקרן ודומיה אנחנו חושבים שמידע על סבב הופעות שליווה אלבום מסויים שלה יכול להעשיר מאד את הערך על האלבום תחת הפרק "סבב ההופעות שליווה את הפקת האלבום" למשל, ויש סיכוי רב יותר שאנשים ייחשפו אליו בצורה הזו. ביקורת - שיחה 22:22, 17 בנובמבר 2015 (IST)
ביקורת ומה עם סבב שלא ליווה אף אלבום? ואיפה אני אמור להכניס את זה? ולמה לא לשים קישור לערך בתוך הדף של האלבום? מה זה מפריע לכם כל כך? רון18 - שיחה 22:29, 17 בנובמבר 2015 (IST)
כמובן שיש את הערך על האמנית עצמה שלא יזיק לו המידע הזה. ליש הסביר יפה למה עדיף להציג מידע בלי לפרוט אותו להרבה דפים. ביקורת - שיחה 22:31, 17 בנובמבר 2015 (IST)
ביקורת המידע קיים גם בערך אבל אי אפשר לפרט על הכל. באותה טענה אני יכול גם להגיד שערכי אלבומים וסינגלים הם מיותרים. אפשר פשוט להכניס הכל לדף של אומן מסוים ולעשות ערך ארוך ולא נעים שסתם ישעמם ואף אחד לא יסתכל בו. למה לאדל יש ערך על הופעה? גם את זה יכולים להכניס לערך שלה! רון18 - שיחה 22:37, 17 בנובמבר 2015 (IST)

הוספתי לאחר התנגשות עריכה - רון, אתה טועה וטועה בגדול. הערכים בוויקיפדיה זקוקים לתחזוקה, הם זקוקים לוויקיזציה, לשמירה מפני משחיתים, לעדכון ועוד - מספר הוויקיפדים הפעילים מתקשה לעמוד בקצב, לכן כל תוספת של ערך חסר חשיבות פוגעת בתחזוקה. בברכה. ליש - שיחה 22:26, 17 בנובמבר 2015 (IST)

ליש אני מספיק לעשות גם וגם. ויקיפדים חדשים יכולים להתנסות בכתיבת ערכים כאלה. אף פעם לא חסר מי שיכתוב ויתחזק ערכים אחרים באותו הזמן. רון18 - שיחה 22:30, 17 בנובמבר 2015 (IST)
טוב, אם אתה כל כך חרוץ ואופטימי, אני מציע שתטפל בערכים האלה - כשתסיים יש עוד כמה רשימות. בברכה. ליש - שיחה 22:38, 17 בנובמבר 2015 (IST)
כעסאני בן 14!!!! לקחתם את העניין הזה רחוק מדי! כל מה שהתכוונתי זה שאני תורם במה שאני יכול וגם כותב ערכים! די כבר להתנשא עליי ודי כבר להתנהג כאילו שאתם מבינים הכל! פה זה ויקיפדיה העברית, לא האנציקלופדיה העברית! לא צריך להיות רציניים בכל דבר ולא צריך חוקים שמדכאים כותבים אחרים! התגובה שלך, ליש, הייתה לדעתי ממש מוגזמת, מעליבה ומתנשאת! אני לא אומר שאני גאון ומומחה לויקיפדיה אבל אני אומר שיצירת ערכים ותחזוק ערכים קיימים לא סותרים זה את זה! רון18 - שיחה 22:48, 17 בנובמבר 2015 (IST) Nuvola apps kmoon.png לילה טוב!
אני אומר שאתה מתקשה לשמוע דעות שונות משלך. כמובן שככל שיש יותר ערכים כך קשה יותר לתחזק אותם, כמו שאי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. אגב, כתיבה באות מודגשת נחשבת באינטרנט כצעקה. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ו • 23:35, 17 בנובמבר 2015 (IST)
קודם כל, אני באמת על סף צעקה ואני כבר מיואש מהעקשנות של האנשים פה. חוץ מזה, נמאס לי כבר שאף אחד לא מנסה להסכים איתי וגם אם יש אחד כזה (כמו הפעם) לא מתייחסים אליו ואני נשאר לבד! תפסיקו כבר להתנשא ותפסיקו כבר להעליב! השיחה הזאת הגיעה למצב שהיא לא אמורה להיות בו! אני לא רואה שום סיבה למחוק את הערך, בטח לא בטענה שהוא מפריע למישהו. אני אחראי על הערכים שאני כותב ואף אחד לא צריך לעדכן, לשנות ולתחזק אותם! רון18 - שיחה 23:41, 17 בנובמבר 2015 (IST) ועכשיו באמת, Nuvola apps kmoon.png לילה טוב! ושתדעו שאני באמת שוקל להפסיק לכתוב פה וזה הכל בגללכם!!!!! כעסכעסכעסכעס
נרו יאיר, את הדעות שלך עליי אתה מוזמן לשמור לעצמך כי זה ממש לא קשור לשיחה הזאת וזה בדיוק מה שאני מתכוון אליו בהתנשאות!
להגיד שאחרים מתנשאים ועקשנים אינו הדעות שלך עליהם? רק לך מותר? אי אפשר לנהל דיון באווירה הזאת. עכשיו אולי אתה מבין למה אמרתי למעלה שאין טעם. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ו • 23:50, 17 בנובמבר 2015 (IST)
רון18, אתה רק בן 14 אבל קלטת מהר מאד את הלך הרוחות באנציקלופדיה ה"חופשית", שיש בה מספר אנשים שדואגים שהיא תהיה הכל מלבד "חופשית". ואם בשביל זה צריך לדרוך על ילד בן 14 או סתם על אדם שטרח להוסיף ידע בעולם, הם לא יבחלו באמצעים. הכל בשם קדושת ה"נהלים" וה"עקרונות". קח הרבה אויר, תנשום עמוק ותמשיך לתרום מהידע שלך. Eladti - שיחה 23:55, 17 בנובמבר 2015 (IST)
צודק. חופש זה לדרוש שכולם יסכימו עם דעתך, וכשהם לא עושים זאת - לצעוק שהם דורכים עליך. נרו יאירשיחה • ה' בכסלו ה'תשע"ו • 23:58, 17 בנובמבר 2015 (IST)
אתם פשוט לא מבינים מה זאת "חופשית". תקראו את תוכן חופשי. באנו לכתוב אנציקלופדיה ולא אתר מעריצים/אלמנך/מסד נתונים. לא צריך להעלב אם לא מקבלים את דעתך. אין פה מישהו ש"ניצח" את כל הוויכוחים שלו. Shannen - שיחה 12:38, 18 בנובמבר 2015 (IST)


היי לכולם, הדיון הזה שינה את הנושא שלו לגמרי והפך להיות דיון עליי. נכון לכרגע, אף אחד לא מתעסק בנושא העיקרי אז לדעתי אפשר פשוט להספיק את הדיון ולא לעשות כלום כי בחיים לא נגיע להכרעה חד משמעית.

Shannen, כל מה שהתכוונתי זה שויקיפדיה זו אנציקלופדיה באינטרנט שמעדכנת ומשתנה וכך גם החוקים שנקבעו יכולים להשתנות קצת. זה שעד עכשיו אף אחד לא כתב ערך מסוים זה לא אומר שאסור לכתוב אותו. ויקיפדיה לא חייבת להיות הכי מדויקת שיש ולפסול ערכים בלי סיבה אמיתית.

ועוד משהו קטן ואחרון בנושא:

זו לא אנציקלופדיה שמדפיסים ולכן אין מקום מוגבל לערכים שאפשר לכלול בה. אני אישית לא מוצא סיבה למחיקת ערך כאשר הוא לא עובר על אף כלל או החלטה שהתקבלו אי פעם ועוד סתם בטענת השוואה בין אומנים ישראלים לבין אומנים בשאר העולם. כשמחליטים למחוק או להשאיר ערך על אומן ישראלי אי אפשר למדוד את זה בקנה מידה של אומנים בשאר העולם כי זה פשוט לא קשור אחד לשני. במצב כזה צריכים להסתכל על האומן ופעילותו בתחומי ישראל ועל השפעתו על התרבות שלנו. אומנים כמו שלמה ארצי, מירי מסיקה, שרית חדד, אייל גולן (וגם קרן פלס שלמרות ההערצה שלי אליה הכתיבה שלי הייתה אובייקטיבית לחלוטין ולא מושפעת מרגשות), זכאים לדעתי לחלוטין לערכי סינגלים (מה שאין הרבה), לערכי סיבובי הופעות ועוד. סיבוב הופעות בארץ שנמשך שנתיים ועובר בכל הארץ הוא סיבוב הופעות גדול מאוד ביחס לישראל ואין סיבה שלא יהיה עליו ערך וכמוהו גם סיבובים קטנים יותר.

אני מקווה שהעמדה שלי ברורה ובבקשה תפסיקו לגרור כל וויכוח לפסים אישיים ולמצבים לא נעימים כי אני יצאתי מהוויכוח אתמול מאוד פגוע. אשמח שתשקלו את הנושא ותתחילו בבקשה בצורה ניטרלית כי כשמתחילים את הדיון בכיוון שלילי הוא גם יישאר ככה רון18 - שיחה 14:41, 18 בנובמבר 2015 (IST)

קודם כל אני חושב שזה יפה מאוד מצד רון18 לתרום מהידע שלו ולהוסיף ערכים לקטגוריה שהיא פחות מעמיקה בוויקיפדיה. האם לקטגוריה זו של סיבובי הופעות יש ערך "אינציקלופדי" כמו שאוהבים להגדיר כאן - אני חושב שכן. עובדה שישנם ערכים נוספים שקשורים אמנם לאמנים בחו"ל אבל זה עדיין לא אומר שלאמנים מישראל לא צריכים להיות ערכים מסוג זה --Yossipik - שיחה 15:30, 18 בנובמבר 2015 (IST)
רון18, כפי שכבר כתבתי לך, אמנם אין לי דעה בעניין סיבובי ההופעות, אבל דווקא נשמח כולנו אם תוכל לכתוב ערכים נאים על סינגלים של זמרים מוכרים, הם ממש לא יימחקו. תודה רבה מראש :) Ravit - שיחה 21:39, 18 בנובמבר 2015 (IST)
Ravit, אני ממשיך לכתוב ערכים על סינגלים. היום כתבתי את הערך גם אני ועוד אמשיך. רון18 - שיחה 22:08, 18 בנובמבר 2015 (IST)
במצב של מחלוקת נפנה לפתרון הטוב ביותר - מחיקה. זה תמיד עדיף על כל אפשרות אחרת. גילגמש שיחה 11:47, 22 בנובמבר 2015 (IST)

Harassment consultation[עריכת קוד מקור]

Please help translate to your language

The Community Advocacy team the Wikimedia Foundation has opened a consultation on the topic of harassment on Meta. The consultation period is intended to run for one month from today, November 16, and end on December 17. Please share your thoughts there on harassment-related issues facing our communities and potential solutions. (Note: this consultation is not intended to evaluate specific cases of harassment, but rather to discuss the problem of harassment itself.)

Regards, Community Advocacy, Wikimedia Foundation

הצעה לדיון: ניהול וקליטה של עורכים חדשים בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. משום שחוויתי נחיתה קשה על כוכב ויקיפדיה כעורכת מתחילה, אני מציעה למנהלים ולקובעי המדיניות הצעות שיפור, שיכולות לתרום לרווחת הכלל ולשיפור האווירה, כלפי עורך חדש והן כלפי חברים ותיקים.

א. חובה ראשונה ודחופה: להצמיד חונך ותיק בעל שיעור קומה לכל עורך מתחיל- עד שהחונך ישחררו לעבודה עצמאית.

ב. כל עורך מתחיל- יקבל ערכת התנסות, הוראות שהוא יהיה חייב לקרוא ולאשר קריאה. עורך חדש יקבל באופן התחלתי אישור לעריכה ניסיונית ולא במרחב החיצוני- ושם, במרחב הניסיוני- כל העורכים הוותיקים- שכל כך אוהבים להעיר, לשנות, להגיב ולהראות את כישרונם- יוכלו להגיב. גם אז- הם יחוייבו להגיב בצורה אנושית ונעימה. ולא להסתפק בדרישה: "נימוס". אפשר להכין תבניות שרק בהן יהיה מותר להשתמש כהערות מול עורך חדש, למשל: "חזרה מיותרת", "נא ראה הוראות לכתיבת קישור-....", "ניסוח מסורבל", "חסר מראה מקום" וכד'.

ג. עורכים ותיקים לא יוכלו למחוק/לשחזר בלי לתת הסבר הגיוני, אמיתי ומוכח על מעשיהם, עם מראה מקום להוכחת טענתם- בכל מקרה בכל רחבי הוויקיפדיה.

ד. להגביל את מס' המחיקות והשיחזורים לפרק זמן מסויים, שכל עורך יכול לעשות בצורה גורפת בהינף מקלדת (נגיד 24 שעות).

ה. לאפשר עריכות עדינות ומנומקות, הפועלות ברמת המילה והאות- אבל לא לאפשר מחיקות גורפות ושיחזורים חסרי ביקורת- ללא אישור מנהל מדרג גבוה יותר.

ו. כל עורך ותיק ששגה בתיקונים/עריכה מחודשת/שיחזור/האשמות שווא/עלילות שקר- יחוייב להודות בטעותו, יחוייב להתנצל על דבריו ומעשיו- באותה הדרך בה הוא האשים-כלפי העורך בו הוא פגע- ובאותו הפורום. ושתהיה אפשרות להסיר איומים ועלילות שקר מדף השיחה לצמיתות, על מנת לא לבייש אדם חף מפשע.

ז. כל עורך ותיק שיאיים על עורך מתחיל (שיוגדר ככזה לפי דברי החונך שלו)- בחסימה או עלילות שווא- יינזף בפומפי וייחסם בעצמו למשך פרק זמן כלשהו.

ח. הבנתי שיש כאן גם מלחמות עריכה חמורות, שלא תמיד נגמרות יפה - משום כך, יש צורך לקבוע מדיניות להתנגשויות עריכה, ולא לסמוך על "הנימוס המתחייב", שהוא הגדרה שכל אחד יכול לפרש אותה אחרת. למשל, כל ערך יהיה מוגבל לשני שיחזורים/עריכות נוגדים בלבד- במהלך 24 שעות- ובזמן הזה יהיה זמן למנהלים הבכירים, לקבל התראה ולהגיב על כך ולקבל החלטות. והערך ייחסם כליל לעריכות עד להחלטת מנהל בכיר.

תודה על תשומת הלב.

אודה להתייחסות נעימה, הסברים ותשובות נעימים, אשמח להתקבל כאן ברוחב לב, רחמנות ואהבת ישראל ולא רק "בנימוס".Anatavital - שיחה 13:16, 18 בנובמבר 2015 (IST)

חייב לקרוא, להגביל את מס' המחיקות, לא לאפשר מחיקות גורפות ושיחזורים חסרי ביקורת- זה לא מתכון טוב למשוך כותבים חדשים. Nachum - שיחה 13:55, 18 בנובמבר 2015 (IST)
שלום ענת וברוכה הבאה. אני מצר על כך שהייתה לך קבלת פנים לא נעימה, ואשמח אם הרושם שלך יתוקן בהמשך. ראי, כל אחד יכול לערוך בוויקיפדיה, ולא בהכרח חייבים להירשם כדי לעשות זאת. זהו אחד היתרונות של ויקיפדיה, אך זו גם חולשה שלה. מכאן נובע שלא ניתן להצמיד חונכים לכל עורך חדש, כי כל אחד יכול לערוך. מעבר לכך, יש אנשים שמתחילים לכתוב בוויקיפדיה כדי להוסיף על ידע, ויש אנשים שבאים לוויקיפדיה מסיבות אחרות, כמו קידום מסרים פוליטיים, קידום עצמי או רצון להזיק. אנחנו, כקהילת עורכים, לא יודעים מראש מה הסיבה שכל אחד מגיע, אלא יכולים לנחש זאת על פי העריכות שאותו אדם מבצע.
אנחנו כן משתדלים לתת כלים כמו פתיחת דף השיחה של המשתמש עם התבנית {{ברוך בואך}}, וזאת בהנחה שרואים שהמשתמש בא לתרום, אך לאנשים שונים אופי שונה – חלקם מתעלמים מהקישורים שבתבנית וחלקם מעמיקים בדפי ההנחיות. מי שמתעלם, סביר שייתקל בחומת התנגדות.
אני מסכים שלפעמים הדיבור הוא תבניתי ולפעמים יש שימוש בז'רגון פנימי המדיר משתמשים חדשים וגורם לאי הבנות. יחד עם זאת, אי אפשר לחייב אנשים לדבר בצורה מסוימת. אפשר לנסות להסביר. צריך גם להבין שהדיבור התבניתי מופנה כלפי אלה שניכר מעריכותיהם שהם לא באים לתרום, וריבוי ההשחתות מקהה קצת את הרגישות למשתמשים חדשים.
העלית כאן לא מעט סעיפים, אך את רובם לא ריאלי לדרוש מעורכים ותיקים, במיוחד שמדי יום בוויקיפדיה יש אלפי עריכות, שכל אחת מהן דורשת ניטור, וחלק לא קטן מהן מפר את הכללים. בשורה התחתונה, כן, יש מקום לשפר את היחס למשתמשים חדשים. אך שימוש במקל הוא לא השיטה. Kulystabשיחההערך גאוגרפיה של יפן רוצה להיפטר מהכתמים האדומים. עזרו לו. • ו' בכסלו ה'תשע"ו • 14:09, 18 בנובמבר 2015 (IST)
אפשר להסתפק בהיפוך של סעיף א': להרחיק עורכים ותיקים מסויימים מן המשתמשים החדשים. עוזי ו. - שיחה 15:15, 18 בנובמבר 2015 (IST)
לייק! רעיון גאוני! Anatavital - שיחה 17:38, 18 בנובמבר 2015 (IST)
מצטער לשמוע שחווית חווית נחיתה קשה. אני בהחלט תומך בהרחקת עורכים ותיקים מסויימים מן המשתמשים החדשים. אפשר לדעת באיזה משתמש מדובר? Geagea - שיחה 05:00, 19 בנובמבר 2015 (IST)
אני כמובן מסכים עם הרעיון המצוין של עוזי ועמדתו של Geagea. חשוב שעורכים חדשים יפגשו בתחילת דרכם רק ויקיפדים מסבירי פנים, אם אנחנו רוצים להגביר את הסיכוי שהם ישארו איתנו. אגסי - שיחה 09:50, 19 בנובמבר 2015 (IST)
הצעות מיותרות בחלקן ושגויות בחלקן האחר. לגבי הצמדת החונך נאמר כבר לעיל. יש להקפיד על איכות הכתיבה ומי שמעוניין בעזרה צמודה יכול לפנות באופן עצמאי לחממה. גילגמש שיחה 12:06, 19 בנובמבר 2015 (IST)
גם אני בעד הרעיון של עוזי. יורי - שיחה 14:41, 19 בנובמבר 2015 (IST)
לדעתי זה רעיון מצויין להקים מעין צוות קבלת פנים וחונכות של ויקיפדים סבלניים עם פתיל ארוך. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 13:36, 19 בנובמבר 2015 (IST)
אין בעיה שיוקם צוות כזה, אם יש מספיק מתנדבים שזה מה שהם רוצים לעשות עם זמנם בויקיפדיה. עם זאת, בהחלט איננו מעוניינים שכל המשתמשים או הכותבים החדשים יישארו בויקיפדיה. חלק מהכותבים מהסוג הזה מנסים לקדם אג'נדה מצומצמת, אישית, עסקית, משפחתית או אחרת. לחלק אחר פשוט אין כישורים לכתיבת ערכים (במיזם משותף, או בכלל), ממגוון סיבות. קבוצה נוספת של מי שאתם מחשיבים חדשים כלל אינם חדשים, כולל טרולים חסומים. לקבלת פנים נלהבת למשתמשים מהסוגים שמניתי יהיה מחיר כבד שבסופו של דבר תשלם ויקיפדיה כולה. לכן יש לעשות את הדברים בזהירות רבה. נרו יאירשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ו • 14:03, 19 בנובמבר 2015 (IST)
ענת אביטל חוותה קליטה קשה, אבל היא בהחלט תרמה תרומה משמעותית לקשיים שחוותה. מצד שני, טענתה לגבי עורכים ותיקים שמגיבים בצורה מאוד לא "מחבקת" עורכים חדשים ידועה, ויש אף שניים שלושה ויקיפדים שהצליחו להרחיק מקהילתנו לא רק עורכים חדשים ולא מנוסים, אלא גם עורכים ותיקים ותורמים ששבעו מרורים עד שהגיעו למסקנה המתבקשת שיש עוד הרבה מקומות שישמחו לקבל מתנדבים שמשקיעים שעות רבות במיזם זה או אחר. מציע במיוחד לראות את התבונה שבסעיפים ג ה' ו' וז' בפתיח. --‏Yoavd‏ • שיחה 14:30, 19 בנובמבר 2015 (IST)
אני לא מאמין שיהיה רוב לסעיפים האלה. אבל לו יצויר שיהיה רוב, זה יוביל לנטרול של חלק גדול מעבודת הניטור. אנשים יחשבו שבע פעמים לפני שישחזרו, שמא בסופו של דבר הם יצטרכו לעבור טקס השפלה. תופעה צפויה נוספת היא שמשתמשים ותיקים יעדיפו לעזוב את שם המשתמש ולערוך משם חדש או כאנונימיים, כדי לקבל מעטפת הגנה מחבקת מפני שחזורים. נרו יאירשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ו • 15:24, 19 בנובמבר 2015 (IST)
למיטב הבנתי, ותקנו אותי אם אני טועה, בשחזורים אמורים להשתמש רק במקרה של השחתה, ולא במקרה של טעות או עריכה שלא מוצאת חן בעיני המנטר. כך אני לפחות נוהג. גם אם אני מוצא טעויות אני לא משחזר אותן אלא מבטל גרסה או עורך מחדש. אם מישהו מפעיל שחזור בכל מצב שבו משהו לא מוצא חן בעיניו, מן הראוי שיחשוב שבע פעמים. GHA - שיחה 15:30, 19 בנובמבר 2015 (IST)
זה נכון ומובן מאליו. פעמים רבות כשאנו כותבים "לשחזר" הכוונה מבחינה טכנית ל"ביטול", וכך גם בדבריי למעלה. נרו יאירשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ו • 15:40, 19 בנובמבר 2015 (IST)
הנה שני הסעיפים אליהם התכוונתי במיוחד: כל עורך ותיק שכתב האשמות שווא/עלילות שקר- יחוייב להודות בטעותו, יחוייב להתנצל על דבריו ומעשיו- באותה הדרך בה הוא האשים-כלפי העורך בו הוא פגע- ובאותו הפורום. ושתהיה אפשרות להסיר איומים ועלילות שקר מדף השיחה לצמיתות, על מנת לא לבייש אדם חף מפשע. ז. כל עורך ותיק שיאיים על עורך מתחיל (שיוגדר ככזה לפי דברי החונך שלו)- בחסימה או עלילות שווא- יינזף בפומפי וייחסם בעצמו למשך פרק זמן כלשהו.

במיוחד הסעיף השני מוצא חן בעיני. אפשר לאחד את שניהם באופן הבא:

כל עורך שיאיים על עורך אחר בחסימה או בעלילות שווא- יינזף בפומבי וייחסם בעצמו למשך פרק זמן כלשהו.

ייתכן שסעיף כזה היה מרסן את הלשון הקיצונית שלעיתים נשמעת במחוזותינו. --‏Yoavd‏ • שיחה 16:45, 19 בנובמבר 2015 (IST)

כעורך שהייתה לו נחיתה "קשה" עוד יותר, הבעיה היא לא שחזורים שרירותיים (אלה דווקא נחוצים מאוד, מאחר שרוב העורכים החדשים הם בעייתיים בהתחלה במקרה הטוב ומשחיתים של ממש לעתים קרובות) או יחס מחוספס, אלא היעדר סמכות שתוכל להכריע בין טיעונים עובדתיים. כששני ויקיפדים מתווכחים על משהו, צריך שיהיה מנגנון חזק שיוכל לאמת שהאחד צודק והשני טועה, לקבוע שמקור אחד מכריע את האחר (למשל ספר בהוצאות אוקסברידג' כנגד עיתון) וכדומה, ולקבוע שאם דיון על משהו מוצה אז זהו זה. מתבזבז כאן זמן רב על אטיקט, "הוא העליב אותי", "ל-X דווקא יש חשיבות, תראו את הבלוג הזה" וגרירות רגליים למיניהן. AddMore-II - שיחה 18:49, 19 בנובמבר 2015 (IST)
יואב, נשגב מבינתי מה זה קשור לעורך ותיק שמעליל על עורך חדש דווקא. מה עם המקרה ההפוך? החדש לא יצטרך להתנצל או לא יזכה להינזף? ומה עם עורך ותיק שמעליל על עורך ותיק אחר? רק לחדשים יש רגשות? צריכים לגעת בהם בכפפות משי כי אולי הם שייכים למיעוט הקטן שבעתיד יתרום יותר, על חשבון התורמים הוותיקים שכבר עשו את זה ותרמו הרבה? אם אתה רוצה יותר משמעת - בבקשה, אני בעד, אבל לאורך כל הקו ובלי הנחות לאף אחד.
אדמור, אתה מדבר על בעיה אמיתית, של מחסור במפעילים שמוכנים להיכנס לסוגיות מסובכות ולהכריע במקרים שבהם יש חשש שאחד הצדדים לפחות יכעס עליהם. נרו יאירשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ו • 20:01, 19 בנובמבר 2015 (IST)
נרו יאיר, אני לא מבין את הטרוניה בקשר למפעילים. במקרה דנן כמה וכמה מפעילים "טיפלו" בסוגיה. אני לכשעצמי ראיתי שכבר רבים מעירים ומאירים לענת ולכן נמנעתי מלהגיב כאן. לעצם העניין שהועלה כאן, אני מכיר כמה וכמה ויקיפדים חדשים שכתבו פה בחצי שנה האחרונה ערכים נפלאים. כל זאת מבלי אג'נדה סמויה אלא סתם מאלטרואיזם. Shannen - שיחה 21:19, 19 בנובמבר 2015 (IST)
לא טרוניה. אני מבין על מה אדמור מדבר, הבעיה קיימת לדעתי. רוב המפעילים לא טורחים להיכנס לפתרון מקרים מסובכים, גם מהסיבה שכתבתי (וזה לא הנושא של הדיון הנוכחי). לא יודע מהו "המקרה דנן", אני מדבר באופן כללי. כמובן שיש חדשים שכותבים ערכים נפלאים ביותר, אני מופתע שאתה מרגיש צורך לכתוב את זה. הנקודה היא שרוב החדשים והאנונימיים לא עושים את זה, זה מה שכתבתי. נרו יאירשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"ו • 21:54, 19 בנובמבר 2015 (IST)
נרו יאיר,כתבתי בפרוש "כל עורך שיאיים על עורך אחר" לא ציינתי ותיק או חדש. אני חושב שאין להפלות איש. כולם צריכים לכתוב באדיבות. --‏Yoavd‏ • שיחה 20:51, 20 בנובמבר 2015 (IST)
נראה לי שיש בעיה עם התנהגות של כל מיני אנשים שממילא חורגת מכללי ההתנהגות התקינה (ובוודאי שמפרה את ויקיפדיה:שכל ישר). לא צריך לחקוק חוקים נוספים. אם אתה נתקל במקרה שבו מאן דהו פועל לא כשורה (לדעתך), אתה מוזמן להתערב. Tzafrir - שיחה 21:35, 20 בנובמבר 2015 (IST)
כללים יש, אך צריך יותר מפורטים. ויותר חשוב מכך צריך אכיפה ללא משוא פנים. פעמים רבות אפילו עורכים ותיקים לא זוכים להגנה מפני יחס עוין ואפילו התנכלויות במזנון או במרחב הערכים. וגם יש גם בעיה כאובה שטרם נפתרה, של יחס מזלזל כלפי כותבי ערכים ובעבודתם בדיוני חשיבות ובהצבעות מחיקה. אגסי - שיחה 12:13, 21 בנובמבר 2015 (IST)
יואב, הדיון הנוכחי הרי עוסק ביחס כלפי עורכים חדשים, וגם אתה ציטטת בתגובה שלפני האחרונה סעיפים המדברים בפירוש על עורכים חדשים (לצד המשפט שעליו חזרת עכשיו). כאמור, אני מסכים שצריך יותר אכיפה של כללי ההתנהגות, אבל זה לא נושא הדיון הנוכחי. אני מסכים גם עם דברי אגסי, אבל אוסיף לגבי הצבעות מחיקה שיש גם המנסים להפעיל לחץ על מי שפותחים הצבעות כאלה. נרו יאירשיחה • ט' בכסלו ה'תשע"ו • 19:05, 21 בנובמבר 2015 (IST)

תבנית סטריאו ומונו[עריכת קוד מקור]

- הועבר לויקיפדיה:תבנית/אולם דיונים# תבנית סטריאו ומונו

כתר או קרונה[עריכת קוד מקור]

אין אחידות בשמות הערכים: קורונה צ'כית, קרונה שוודית וקרון אסטוני מול כתר אוסטרי, כתר איסלנדי, כתר דני וכתר נורווגי. בשיחה:קרונה שוודית נטען שבאתר בנק ישראל מופיעים המטבעות בשם כתר, אולם לא ראיתי בקטגוריה:מטבעות עוד "גיורים" של שמות מטבעות. קרלוס ~ שיחה ~ הבה נכחילה 10:07, 20 בנובמבר 2015 (IST)

כל הבנקים (לפחות שאני מכיר) משתמשים ב"כתר". היו עוד גיורים לכל המטבעות שמכונים כאן לירה כתרגום אנגלי ל-pound, כנראה שאריות מתקופת המנדט והלירה ארץ ישראלית. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:44, 22 בנובמבר 2015 (IST)
גילדן נקראים זהובים בספרות היהודית, וקופקות פרוטות -- (משתמש:פשוט [משה]שיחה) • י"ב בכסלו ה'תשע"ו • 01:51, 24 בנובמבר 2015 (IST)
אם כך, אז צריך להעביר הכל ל"כתר". קרלוס ~ שיחה ~ הבה נכחילה 18:06, 24 בנובמבר 2015 (IST)
היה בשיחה:קרונה שוודית דיון על כך שכנראה שהוכרע לא לעשות זאת. אם אתה רוצה אתה יכול לפתוח שם דיון מחודש. נ.ב. אני נוטה להסכים איתך. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:38, 25 בנובמבר 2015 (IST)

הצגת האסלאם (הקדום לפחות) ככת בערכים העוסקים באסלאם[עריכת קוד מקור]

לדעתי יש להציג את האסלאם, לפחות את האסלאם הקדום שבתקופת מוחמד, ולפחות בחלק מהערכים וההזדמנויות, ככת; המחקר ההיסטורי הגיע למסקנות די יציבות (לא מאד יציבות אבל די יציבות שקשה לערער עליהן) למדוע נכון לחשוב כך, ויש חוקרי אסלאם שהגיעו למסקנה הזאת והצהירו על כך או לכל הפחות רמזו על כך; מקורות נמצאים ברחבי האינטרנט וחיפוש גוגל עם המילים Islam, Cult יוכל להביא כמה תוצאות רלוונטיות לכך שאכן יש מי שרואים את האסלאם, לפחות של אז, ככת. אני מציע לתת משקל גם להשקפה הזאת בויקיפדיה, ללא חשש וללא מורא. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 03:59, 21 בנובמבר 2015 (IST)

האם תוכל להבהיר באופו נייטרלי את ההבדל בין כת לדת? דוד שי - שיחה 09:44, 21 בנובמבר 2015 (IST)
אני אוהב את השאלה הזאת ויכול לנסות - דת היא מצביות\תופעתיות אחרת; כת היא קבוצה קטנה יחסית לדתות באזורה, שאורחותיה ומהלכיה נקבעים במידה רבה ובאופן ישיר ע"י מנהיג יחיד (הראשון או אלה הבאים אחריו); זה עד מצב בו נוצרת הנהגה מסודרת ומאורגנת ואז אורחות החיים והמהלכים עוברים שפצור בידי הנהגה דתית מאורגנת, והכת "משתדרגת" לדת, שיש לה אבולוציה ואופי אבולוציוני משל עצמה עם קוויים כלליים ייחודיים ותהליך המשתנה מעט מזמן ומקום. אני משוכנע שהמון דתות החלו ככתות אבל אין הכרח כזה לדעתי, כלומר יכולים להיות הסברים אחרים שנפרדים מהתהליך שתיארתי (אפשר להגיד שהדת ניתנה ישירות מאלוהים בעצמו, לא רק דרך נביא וצייתנות, אלא דרך נסים ברורים שניתנו מאת אלוהות מסוימת ישירות, כמו מה שנטען באופן שהיא אפשר לרגע לשכוח ממנו ביהדות, ואפשר גם לדבר על דת שהתפתחה מרעיונות ומסורות בלי לדבר על מנהיג נוקשה ושטיפת מוח כמו דתות פגניות מסוימות או על דתות קלילות ופילוסופיות יותר כמו הדתות המזרח אסייאתיות הגדולות שלא ממש משקפות את המונח כת, ואפשר כמובן גם להגדיר "דתות חילוניות" כמו קומוניזם. האסלאם הקדום בפירוש קרוב יותר למונח כת ומשקף את הקווים שתיארתי לעיל, בעוד שבקלות אפשר להגיד אחרת על האסלאם של דורנו. להציג את זה לפחות בפרקים ייעודיים או קשורים מספיק בערכים רלוונטיים העוסקים באסלאם - נכון לדעתי. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 09:56, 21 בנובמבר 2015 (IST)
זה נתיב מסוכן שאל לנו לצעוד בו. ראשית, אין הגדרה חד משמעית ל"כת" שמקובלת על "חוקרים". שנית, כיוון זה יביא אותנו להגדיר "דת חילונית" - שטות גמורה. דת מחייבת אלוהים ולא ניתן לומר שקומוניזם הוא דת. ושלישית - כיוון מחשבה זה יכול להביא את האדם למסקנה שגם חסידות גור היא כתב וגם יהדות היא כת וכיוצא באלה. בכל אופן, אני מתנגד בתוקף לדברים כאלה. גילגמש שיחה 10:07, 21 בנובמבר 2015 (IST)
"דת מחייבת אלוהים" היא הגדרה שלך. ויקיפדיה העברית מגדירה דת כ"דת היא סוג של התארגנות חברתית או תרבותית הכוללת מערכת של אמונות והשקפות עולם המקשרות את האנושות לרוחניות או לעקרונות מוסריים מחייבים.". לפי הגדרה זו קומוניזם הוא ללא ספק דת, וכך למשל מתייחס אליו יובל נח הררי בספרו קיצור תולדות האנושות. אביהושיחה 10:47, 21 בנובמבר 2015 (IST)
אני מכיר את ההגדרה השגויה של החוקר שציינת. בצורה זו ניתן להגדיר כל דבר כדת, בתנאי שיש לו "עקרונות מוסריים מחייבים" וזאת הגדרה רחוקה מאוד מהקשר לאלוהות. בצורה זו ניתן להגדיר את הסטייק כמזון צמחוני כי הפרה אוכלת מזון צמחי. בכל אופן, זה לא קשור להגדרת האסלם המוקדם או המאוחר כ"כת". גילגמש שיחה 10:49, 21 בנובמבר 2015 (IST)
אני חושב שהכללת אסלאם בקטגוריה תגרום רק לפגיעה ברגשות של אנשים ולא ייתן שום פריט מידע נוסף לקורא. אני חושב שהדיון בעניין האסלאם ככת בתקופה האמורה צריכה להיות אך ורק בערך על כת. באותה מידה ניתן להגיד שבתחילת דרכה גם הנצרות הייתה כת. Geagea - שיחה 11:45, 21 בנובמבר 2015 (IST)
אני מסכים עם עמדתך משתמש:Geagea, והאמת שהיא שאכן יש ויקיפדים המציגים את הנצרות הקדומה ככת (אם כי נפוץ יותר להגדיר אותה כזרם עצמאי ושולי ביהדות יותר מאשר ככת, בעוד שקל יותר להציג את האסלאם ככת כי על פי המיינסטרים המחקרי הוא לא היה זרם בדת הערבית הקדומה ובטח לא ביהדות או בנצרות). ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 12:25, 21 בנובמבר 2015 (IST)
ולמה אתה לא מגדיר את האיסלם כזרם עצמאי ושולי ביהדות ? Nachum - שיחה 13:04, 21 בנובמבר 2015 (IST)
כי בניגוד לנצרות, אני לא מוצא שום סיבות למה כן לעשות את זה, אבל הרבה מאד סיבות למה לא לעשות את זה - מי שטוען שזה כך צריך להציג אישושים. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 13:11, 21 בנובמבר 2015 (IST)
כאילו שהצגת הוכחה כלשהי לטענה שלך. גילגמש שיחה 13:13, 21 בנובמבר 2015 (IST)
[7]
אני?, הצגתי כאן מספר טענות, לאיזו בדיוק אתה מתכוון?, אם אתה מתכוון לטענה שיש להציג את האסלאם הקדום ככת, שזה לא בדיוק מה שטענתי, קל להוכיח את זה ביחס להגדרות הנפוצות של המונח "כת"; כתבו על זה בשפע ואם זה מעניין אותך תוכל למצוא ראיות לכך, ממקורות מחקריים-פורמליים בחיפוש גוגל כגון Islam cult; אם הייתי עורך ערך, הייתי מוסיף מקורות כאלה בעצמי אבל כעת כמובן אני לא עורך ערך ולכן לא ממהר ללקט מקורות שכל אחד יכול למצוא בעצמו בחיפוש כללי - אם בכלל יש לו עניין בנושא. ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 13:41, 21 בנובמבר 2015 (IST)
למילה Cult כמה משמעויות באנגלית ורק אחת מהן היא כת כשפירוש אחר רלוונטי הוא כפועל של צורת עבודת האל (למשל Cult of Zeus). לגופו של עניין, גם אם נניח שהאסלאם התחיל ככת עם מספר מאמינים קטן סביב מוחמד אז קצב הגידול המהיר במיוחד של האסלאם במאה השביעית הופך את השלב הזה לזניח במושגים של תולדות האסלאם. ‏DGtal‏ - שיחה 14:54, 22 בנובמבר 2015 (IST)

עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים- דמויות ספרותיות[עריכת קוד מקור]

כתבתי לשיחה הדף ויקיפדיה:עקרונות וקווים מנחים ליצירת ערכי אישים, אבל נראה לי עדיף כאן. ישנו סעיף לגבי היצירה הטוען ש"בדרך-כלל רצוי שלא לכתוב ערכים על דמויות מספרים, מסרטים או מסדרות טלוויזיה". אני לא יודע אם הסעיף הזה הוא תוצאה של איזושהי החלטה או אולי בזמן הכתיבה זה נשמע הגיוני. כי נכון לכרגע הייתי משנה את הנוסח ל"בדרך-כלל רצוי כן לכתוב ערכים על דמויות מספרים, מסרטים או מסדרות טלוויזיה, אלא אם כן הדמות מאוד לא משפיעה על העלילה" כי זאת המלצה מאוד מוזרה בהתחשב בכמות הדמויות שנכתב עליהם ערך. האם אפשר לשנות את זה, או שצריך איזו הסכמה? Corvus-TAU - שיחה 15:34, 23 בנובמבר 2015 (IST)

מקור המשפט הוא בתקופת הפריחה של הארי פוטר והדמויות השונות בספריו - נכתבו ערכים על מיני דמויות חסרות חשיבות והתנהלו ויכוחים ארכניים על כך. עולם הספרות והקולנוע רווי דמויות משניות השואפות לקבל הכרה... בברכה. ליש - שיחה 15:46, 23 בנובמבר 2015 (IST)
הניסוח שיש עכשיו טוען שדמות ספרותית זה "אישיות" לא חשובה. זה לא נכון. דארת' ויידר, רנד אל'תור, פיקצ'ו, הארי פוטר (דמות), פרדי קרוגר, מריו כולם בעלי חשיבות אנציקלופדית גובהה. ולכן הניסוח בדף מטעה. Corvus-TAU - שיחה 15:49, 23 בנובמבר 2015 (IST)
הגבתי בדף השיחה - אפשר לתקן זאת במילה אחת. בברכה. ליש - שיחה 15:59, 23 בנובמבר 2015 (IST)
רק הערה קטנה, לדעתי יש לשנות את המשפט "בדרך-כלל רצוי שלא לכתוב ערכים על דמויות מספרים, מסרטים או מסדרות טלוויזיה", ל ""בדרך-כלל רצוי שלא לכתוב ערכים על דמויות מספרים, סרטים, סדרות טלוויזיה, ומשחקי וידאו". ‏Ben-Yeudith‏ • שיחה 17:22, 23 בנובמבר 2015 (IST)
צריך לשנות את הנוסח של הסעיף, כך שיהיה כתוב שדמות בדיונית איננה "אישיות"; פורטל אישים מיועד לאנשים אמיתיים בלבד. דף הקווים המנחים ליצירת ערכי אישים איננו רלוונטי עבור דמויות בדיוניות. יוניון ג'ק - שיחה 02:10, 25 בנובמבר 2015 (IST)
לדמויות ספרותיות ובדיוניות רבות יש חשיבות אנציקלופדית דיה לכתיבת ערך בוויקיפדיה העברית. יש לוודא שלא כתוב אף כלל שמעודד אי-כתיבה עליהן. הגמל התימני (צרו קשר) (26.11.2015 08:09)

כיצד מתייחסים ומתארים בויקיפדיה תוכן אודות טענות פליליות לכאורה כלפי אנשים[עריכת קוד מקור]

היום התעוררה סערה ברשת בעקבות פרסום אישי של עורכת מוואלה המתאר טענות לכאורה בגין הטרדת מינית שחוותה על ידי ח"כ ינון מגל.

אם בעבר נתקלנו כאן בקהילה בשאלות אודות מה וכיצד לפרסם על אירועים מתגלגלים בני פחות מיום המבוססים על טענות ושמועות הרי שכאן מדובר בהתייחסות לנושא בעל משמעויות פליליות הנוגעות לאנשים חיים בעלי משפחה וילדים.

לא משנה כאן המקרה הספיציפי אלא השאלה העקרונית מחר יכול להיות שיימיניג וגם התאבדות. לכן זו שאלה למזנון . זו שאלה עקרונית.

הבחירה מתי לכתוב , מה להציג וכיצד יש בו חריצת דין ושיפוטיות. חיבור בין מידע לכאורה שנכתב במקורות שונים ברשת בטענה שהן סימוכין להצגת מידע מוחלט בערך אנציקלופדי לא יכולות להיות תירוץ.

הדוגמא הנוכחית היא שבאים ויקיפדים וכותבים לצד איזכור האשמה (עם קישור לכתבת ווינט מורחבת) ומציינים שחור על גבי לבן שהנידון הודה והתנצל. זאת על סמך פרשנות אישית שלהם על תגובה שלו בפייסבוק. פרשנות שיש לציין שאינה עומדת באף מבחן לא של הבנת הנקרא לא משפטית לא מוסרית כלום. ובכל מקרה היא ודאי לא פרשנות מוחלטת ומוכרעת. אבל למרות שאין שום תלונה רשמית לרשויות שום התייחסות של גורמים בעלי סמכות כבר כותבים בערך ויקיפדי טענות ומחברים אליהן "הודאה באשמה". הערתי לכותבים שהם כתבו שקר. אז הם החליפו את הטענה על הודאה והתנצלות בציטוט חלקי של הפוסט תוך שהם בוחרים לקשר בין הטענות לבין הפוסט. קישור שהוא פרשנות אישית שלהם. יצירת מצג מטעה ויזואלית של האשמות ותגובת הנידון לסערה, מולחמים יחד בפסקה אחת הוא דבר חמור מאד שמקומו לא יכירנו באנציקלופדיה בוודאי לא בנושא זה שקיים רק כמה שעות ברשת.

השאלה היא עקרונית ולא בעד נגד מישהו ולא תלויה במה קרה באמת או יתברר בעתיד ויבוצע משפטית לפיו.

אבקש הקהילה לתת דעתה על השאלה העקרונית מתי מה וכיצד כותבים מידע בערכי אישים שהוא מידע פלילי. ומה אסור לעשות. מי-נהר - שיחה 20:54, 24 בנובמבר 2015 (IST)

אמ;לק. עוד דיון מיותר. לכו לכתוב ערכים. דוד שי - שיחה 21:28, 24 בנובמבר 2015 (IST)
מי נהר, אנחנו לא אתר "תקדין" ואנחנו לא כאן רק כדי לתעד פסקי דין של בית משפט. יש פרשיות ציבוריות ללא היבט פלילי או בעלי היבט פלילי משני, שהחשיבות שלהן לא נובעת מזה שאדם מסוים נשפט והורשע בעבירה מסוימת. העובדה שחבר פרלמנט מתנצל על יחסו לנשים טרם הבחרו לאחר שהואשם בהתנהגות מבזה, זו סוגיה בעלת חשיבות ציבורית מספיקה (לאזכור בערך עליו) גם ללא כל היבט פלילי. Ben tetuan - שיחה 21:33, 24 בנובמבר 2015 (IST)
אנא שים לב שאין כאן שאלה על חשיבות אלא שאלה על מה ניתן לציין וכיצד בשלבים שהנושא קיים רק בפרסום רשת על בסיס טענות/סיפורים/שמועות/רכילות. מי-נהר - שיחה 21:36, 24 בנובמבר 2015 (IST)
מדהים איך ששום דבר לא השתנה :) ‏Yonidebest Ω Talk‏ 21:34, 24 בנובמבר 2015 (IST)
אין, ולא צריך להיות שום הבדל, בין כתיבה על אירועים פלילים לבין כתיבה על כל נושא אחר. בערך ויקיפדיה:ביבליוגרפיה מפורטים מה נחשבים מקורות איכותיים. אין שום צורך בדיון, רק בשיקול דעת. יוניון ג'ק - שיחה 18:51, 25 בנובמבר 2015 (IST)
מה שאתה אומר נכון לאחר שסוכמו הדברים ונבדקו רק אז זה ענין ביבליוגרפי. הטענה שהכל אפשרי אם פורסם בכל צורה שהיא, אינה סבירה. לומר שלא ניתן להבהיר כללים בנושא כזה פירושו שכל אחד יעשה מה שבא לו לפי הגחמה שלו. שזה כנראה מאד נוח ורצוי לחלק לא מבוטל מהעורכים כאן שמצביעים לפי הרגש. ואין בדבריי אלה רמז לאף אחד מסויים או בכדי לפטור אותי מכל טעות. מי-נהר - שיחה 03:25, 26 בנובמבר 2015 (IST)
הטענה שלי היא שהכל אפשרי, בתנאי שיש מספר מקורות חיצוניים עצמאיים ואיכותיים התומכים בכך (בלוג או אתר רכילות לא, אבל אם הדבר פורסם באתרים של 3-4 עיתונים שונים אז כן). ולמיטב הבנתי, אין כאן שום חידוש מבחינת המדיניות של ויקיפדיה. ולא תמיד צריך לחכות לאחר שסוכמו הדברים - כי בדיוק בשביל זה נועדה התבנית תבנית:אקטואלי. כבר כתבתי קודם - לא צריך מדיניות נפרדת עבור אירועים כאלו. צריך בסך הכל ליישם את המדיניות הקיימת, ולהפעיל שיקול דעת. יוניון ג'ק - שיחה 10:06, 26 בנובמבר 2015 (IST)

Your input requested on the proposed #FreeBassel banner campaign[עריכת קוד מקור]

This is a message regarding the proposed 2015 Free Bassel banner. Translations are available.

Hi everyone,

This is to inform all Wikimedia contributors that a straw poll seeking your involvement has just been started on Meta-Wiki.

As some of your might be aware, a small group of Wikimedia volunteers have proposed a banner campaign informing Wikipedia readers about the urgent situation of our fellow Wikipedian, open source software developer and Creative Commons activist, Bassel Khartabil. An exemplary banner and an explanatory page have now been prepared, and translated into about half a dozen languages by volunteer translators.

We are seeking your involvement to decide if the global Wikimedia community approves starting a banner campaign asking Wikipedia readers to call on the Syrian government to release Bassel from prison. We understand that a campaign like this would be unprecedented in Wikipedia's history, which is why we're seeking the widest possible consensus among the community.

Given Bassel's urgent situation and the resulting tight schedule, we ask everyone to get involved with the poll and the discussion to the widest possible extent, and to promote it among your communities as soon as possible.

(Apologies for writing in English; please kindly translate this message into your own language.)

Thank you for your participation!

Posted by the MediaWiki message delivery 21:47, 25 November 2015 (UTC) • TranslateGet help

בקצרה, הם מבקשים להשתתף במשאל שבו יקבע האם בכותרת של כל הוויקיפדיות תופיע בקשה מהממשל הסורי לשחרר את הוויקיפד ומפתח הקוד באסל חארטאביל שעלול להיות מוצא להורג. הקישורים מפנים למשאל, לדיון ולכותרות לדוגמה. אביהושיחה 07:40, 26 בנובמבר 2015 (IST)

הצבעתי נגד, משום שדמו של חארטאביל אינו אדום יותר מדמם של יותר מ-200,000 סורים שנהרגו בארצם בשנים האחרונות. לדעתי עצם קיומו של המשאל בעייתי, בהיותו ניסיון לפתוח פתח לפעילות החורגת ממטרתה של ויקיפדיה ומשיקה לפוליטיקה. האם הבאנר הבא יקרא להפסקת רציחתם של ישראלים בפיגועי דקירה? ואולי דווקא להגברת פעילות זו? דוד שי - שיחה 19:33, 26 בנובמבר 2015 (IST)