ויקיפדיה:מזנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


קיצור דרך: וק:מזנון, וק:מ

הצעה לשקילה מחדש של מדיניות רשימות פרקים[עריכת קוד מקור]

אני משתמש הרבה בויקי האנגלית כדי לנווט בסדרות שאני צופה בהם, בפרקים, בתאריכי השידור, בתקצירים ולפעמים גם בנתוני הצפייה. בדיקה קצרה כאן וגיליתי שבעבר עמלו מספר משתמשים על ערכים של רשימות פרקים, אך בשרשרת של הצבעות מחיקה הם נפסלו על הסף והקטגוריה של רשימות פרקים הוכחדה. כמו כן, מלבד בודדים אין ערכים על פרקים אייקונים כמו בויקי האנגלית. בעצתו של גילגמש, אני מבקש לשקול מחדש את מדיניות הויקיפדיה העברית בנושא ערכי פרקים ורשימות פרקים. עבר עשור מאז שנמחק הערך האחרון בקטגוריה, ואולי יש מקום לשינוי. בתודה, Ofekbs - שיחה 17:12, 9 בספטמבר 2015 (IDT)

אני תומך בשינוי המוצע. חלף זמן רב מאז הוחלט שלא להוסיף רשימות פרקים לוויקיפדיה (נערכו הצבעות מחיקה לכל הרשימות הקיימות והן נמחקו). נראה שכיום המצב מאפשר את פתיחת הרשימות האלה. כדאי לעשות בדומה לאנגלים בצורת טבלה עם תקציר בסיסי וכמה נתונים טכניים (תסריטאים/במאים וכו'). גילגמש שיחה 17:33, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
רק תנו אור ירוק ואתחיל לתרגם, מוזמנים להצטרף כמובן. צריך להחליט על קריטריונים לסדרות (שהרי לא נכניס כל סדרה שנוצרה), הכיוון הראשוני שלי הוא לסדרות כמו חברים וסיינפלד שהפכו להצלחה עולמית, ולסדרות ישראליות שהרי זה הייחוד שלנו בתור ויקיפדיה עברית. מחכה לאישור Ofekbs - שיחה 17:49, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
קודם כל בעד, ברור. לא כל כך אכפת לי אם זה יהיה ערך בפני עצמו או פסקה ענקית (אולי טבלה מוסתרת) בערך של הסדרה, העיקר שהמידע יהיה זמין. אבל נשאלת השאלה, אופק, מה עם המקורות? מותר לנו להעתיק מלוחות משדרים? מוויקיפדיה אנגלית? ומאיפה העתיקו שם? או שהם כתבו את זה בעצמם? ואם כן, אני כבר צופה מלחמת עריכה על כל פרק בכל סדרה ישראלית. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:54, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לגבי המקורות - סדרות שנמצאות בוויקיפדיה האנגלית יכולות לעבור תהליך של תרגום, אבל לגבי שמות של פרקים והתקצירים שניתנו להם בארץ, צריך לבדוק עם שירותי כבלים ולווין ואני לא יודע מה זכויות היוצרים במקרה הזה. Ofekbs - שיחה 18:13, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
זה לא רק כבלים ולווין. זה גם הרשות השניה, רשות השידור, אולי יהיו עוד. אין איזה ויקימומחה בזכויות יוצרים שיגדיר את המצב הנוכחי? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:19, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
אני נגד ערכי רשימה. פסקה עם טבלאות מוסתרות בערך הראשי זו פשרה הוגנת בעיני. יואב נכטיילרשיחה 17:56, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
תומך בשינוי, כולל ערכים נפרדים במקום רשימות ענק מוסתרות שרק מסרבלות בעיני את העניינים. אני חולם כבר זמן רב על ערך כזה לסדרה באפי. GHA - שיחה 18:01, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
אפשר כמובן גם טבלה נסתרת נגללת בתוך הפרק. זה נראה כמו פתרון טוב יותר. ככה לא יהיה פיצול ולא נריץ את הקורא בין שני ערכים. גילגמש שיחה 18:08, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לגבי טבלאות מוסתרות - אני אישית חושב שהן מסבכות את הערך סתם. באנגלית הערכים הנפרדים הצליחו יפה - יש הפניות לערכי רשימות פרקים. מי שירצה לדעת דברים על הסדרה - ילך לסדרה, ופרקים - לפרקים. ככה גם חוסכים ספוילרים מיותרים Ofekbs - שיחה 18:13, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
למה? זה דווקא יעיל מאוד. ראה מה עשיתי למשל במלחמת גאליה. לא יותר טוב מאשר להוציא את הרשימה החוצה ולהריץ את הקורא? גילגמש שיחה 18:15, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לא נראה יפה בעיניי ומקור לספוילרים בכל מקום. קליק אחד של סקרנות ונהרסה לך הסדרה, אין אחד שלא מכיר את התחושה הזו. באנגלית עשו את זה בצורה יעילה - ובאופן קבוע הקישור לרשימה נמצא בתבנית סדרה, איפה שכתוב את מספר הפרקים. מי שרוצה לדעת על הפרקים, יודע איפה לחפש. אין יותר מדי במה להתבלבל. Ofekbs - שיחה 18:20, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
למה שילחץ סתם? זה נגלל הרי. ואת הטענה הזאת אפשר להפנות גם לערך נפרד. מי שלא רוצה לדעת את תקציר הפרקים, פשוט לא לוחץ. גילגמש שיחה 18:22, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
לא מצליח לדמיין איך זה נראה. יכול ליצור סקיצה קטנטנה שאוכל לראות מה הכוונה? באיזה מקום זה נמצא בערך, איך זה נראה וכו'. כדי לא לבזבז זמן של אף אחד מאיתנו - לדעתי יש הסכמה מספיקה. אפשר לנסות את פתרון הטבלה על ערך ניסיוני, עדיפות למעט פרקים יחסית או לשים רק חלק. Ofekbs - שיחה 18:23, 9 בספטמבר 2015 (IDT)
תן לדיון להתפתח. דברים כאלה לוקחים זמן. גילגמש שיחה 05:21, 10 בספטמבר 2015 (IDT)
יהיה רע מאד אם תועתק לכאן המתכונת מהוויקיפדיה האנגלית. אני נכנסת מידי פעם לערכים על סדרות שם ובמקום לקבל מידע במה הסדרה עוסקת ומידע על העלילה, יש שם רשימה אין סופית של פרטים על כל פרק. יותר מידי עודף מידע שברובו טרחני ומשעמם ופעמים אני חושבת לעצמי הם כתבו כל כך הרבה אבל אין לי מושג מהי עלילת הסדרה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 16:09, 10 בספטמבר 2015 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── לאחרונה הכנסתי תיאור של הפרקים של היהודים באים שנמחק (אגב, הנוהל פה הוא למחוק משהו של מישהו אחר בגלל שזה לא נראה למישהו ואחכ לנהל על זה דיון? אולי שווה לפני המחיקה לעשות את הדיון ולא למחוק אוטומטית?). אני ממש לא רואה בעיה בתיאור פרקים, שקיים בצדק בויקיפדיה באנגלית ומי שזה מפריע לו יכול פשוט לדלג. האשורי - שיחה 08:01, 11 בספטמבר 2015 (IDT)

מנסה לדמיין את רעיון הטבלה הגוללת. מוסיפים פסקה נוספת בכל ערך? אם כן, מה כותרתה וכיצד היא נראית? Ofekbs - שיחה 14:54, 11 בספטמבר 2015 (IDT)
כן, תחת כותרת "עלילה" תהיה טבלה נגללת שבכותרת שלה יהיה כתוב "תקצירי הפרקים". לגבי השאלה של האשורי - אם ערך מסוים לא עומד בתנאי הסף, הוא עומד בתנאים למחיקה מהירה. במקרה כזה הערך נמחק ללא דיון כלשהו, אם כי בדרך כלל נהוג להודיע לכותב בעזרת תבנית. גילגמש שיחה 08:49, 13 בספטמבר 2015 (IDT)
אעשה ניסיון, ואקח את מה שכתב האשורי על היהודים באים. אעשה אצלי טיוטה לאותו ערך עם תקצירי הפרקים ואעלה לכאן, נראה מה ייצא מזה. Ofekbs - שיחה 17:20, 13 בספטמבר 2015 (IDT)

::::ניסיון לבנות תבניות של טבלת פרקים ורשימת פרקים לא עבר בהצלחה. לא הצלחתי להבין עד הסוף איך בונים תבניות ובמיוחד כאלה שיש להן שתי שורות שונות (פרטים/תקציר). יש מומחה שיכול לעזור? Ofekbs - שיחה 10:44, 14 בספטמבר 2015 (IDT)

בשעה טובה, יש גרסה ראשונית. הבעיה המרכזית כרגע זה שאני לא מצליח להכניס יותר מפרק אחד בתוך טבלה, ולכן אני צריך מומחה בתבניות שיעזור לי בזה. הצעות לשיפור? Ofekbs - שיחה 18:21, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
הסתכלתי וזה נראה מאד לא טוב. רשימת פרקים ללא כל תוכן אמיתי, לא ברור לי איך זה תורם לערך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:33, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
לא הבנתי ממש את השאלה שלך. ניסיתי את זה על היהודים באים כי היה כבר משהו מוכן, בעיקרון זה תורם לקורא תקציר ואינדקס מהיר לפרקי הסדרה. עושה סדר בראש למי שמתעניין בדברים האלה. תודה על הפידבק הנחמד Ofekbs - שיחה 18:43, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
לא כתבת שום דבר בתוך התקציר אז אי אפשר להתרשם מזה. גילגמש שיחה 18:44, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
כפי שכתבתי, אני לא רואה איך זה תורם. יש שם טבלה עם רשימה של שמות שלא אומרת דבר, זו ממש לא עלילה. אני מסופקת אם בכלל אפשר ליצור עלילה לתכנית טלוויזיה שכל פרק בה מורכב ממערכונים קצרים. היה עדיף במקרה הזה לתת כמה דוגמאות של מערכונים בטקסט רציף לא בטבלה כדי שמי שנכנס לערך יבין איך היא נראתה. לא הבנתי את ההערה לגבי הנחמדות, אם היא נאמרה בציניות אז צר לי, אבל כשמעלים דברים לדיון, צריך לדעת גם לקבל ביקורת בונה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 18:48, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
צריך לקבוע קריטריון למה זה "תקציר". בויקי האנגלית לדוגמה, תקציר נחשב לסיכום של כמעט כל הפרק, ואני נגד זה. תקציר צריך להיות כמו במדריכי השידורים שבטלוויזיה, קצר ולעניין ולא חושף יותר מדי פרטים. ראה מקרה:
תקצירי הפרקים
{{{עונה}}}
מס' בסדרה מס' בעונה שם הפרק בימוי תסריט תאריך שידור מקורי
1 1 השותפה של מוניקה ג'יימס בורוס דיוויד קריין, מרתה קאופמן 22 בספטמבר 1994
רייצ'ל בורחת מחתונתה ופוגשת את חבריה בבית הקפה. רוס מדוכא מגירושיו מאישתו, אך עדיין מאוהב ברייצ'ל.Ofekbs - שיחה 18:56, 14 בספטמבר 2015 (IDT)

כפי שכתבתי למעלה, הדוגמה של הוויקיפדיה האנגלית היא גרועה. אני Symbol oppose vote.svg נגד. במקום לכתוב את סיפור העלילה הם מייגעים בפרטי פרטים את סיפורו של כל פרק, כך שבאמת היא אפשר לדעת מהי העלילה עצמה. אני חושבת שעדיף לספר את סיפור העלילה ולא להתעסק בפרטי פרטים של כל פרק. תסתכל לדוגמה בערך שובר שורות. יש שם את הסיפור של כל עונה. עכשיו תאר לך שכל זה היה מפורק לפרקים פרקים, היה הופך את הקריאה בערך למייגעת ולא תורמת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:08, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
שוב לא מצליח להבין - את נגד כל הסיפור הזה? סיפורי העונות כתובים טוב אבל, במקרים שבהם אין קשר רציף בין הפרקים (כמו רוב הקומדיות, למשל - ראי את הטבלה שמעל) סיפור עונה לא יכול לתרום. כל הרעיון הזה של תקצירי פרקים הוא על מנת לעזור לצופה להתמצא בסדרה שבה הוא צופה, מבלי שייחשף לספוילרים כאלה ואחרים. מקרה אישי של חבר שלי, שהתחיל לראות סדרת מתח מצוינת, נכנס לויקיפדיה להסתכל מה שמו של שחקן מסוים ובום - כל סיפור העלילה - הלכה ההנאה מלצפות. Ofekbs - שיחה 19:18, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
ראיתי את התקציר הקצר שהוספת למעלה, זה נחמד, אבל לא ברור במה זה מועיל. אצל האנגלים הטקסט יותר גדול. גילגמש שיחה 19:28, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
לגבי הפונט - ידוע, התאמתי לעבודה עם הרזולוציה שלי. לגבי התקציר, מועיל במקרים שתיארתי למעלה, של התמצאות בסדרה. אשמח מאוד אם תעזרו למצוא מישהו שיסביר לי למה אי אפשר להכניס יותר מפעם אחת פרטי פרק בטבלה. Ofekbs - שיחה 19:32, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
אני Symbol oppose vote.svg נגד רשימות פרקים: רוב הסיכויים הם שנקבל או רשימת פרקים קטלוגית חסרת תוכן ממשי או טקסט ארוך ומפורט (ולרוב עילג) על כל פרט בכל פרק - דבר שיוביל למסת טקסט שיהיה לנו ולקוראים מאוד קשה (בלשון המעטה) להתמודד עימה. אם בכל זאת רוצים רשימת פרקים מפורטת, עדיף לעשות זאת בערך נפרד. הערך הראשי יהיה ערך אנציקלופדי על הסדרה עם הפרטים החשובים ותקציר העלילה, והערך מפורט יוכל להיות רשימת פרקים עם תקצירי כל פרק מבלי להעמיס על הערך הראשי מידע טפל ולעתים מיותר. ‏ MathKnight (שיחה) 19:37, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
אתה נגד הערך הנפרד? כי זה מה שהצעתי מלכתחילה. אני בעד ערכי רשימה מסוימים שעושים סדר בעיניים, פה זאת לא הדעה הרווחת. Ofekbs - שיחה 19:41, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
יש עוד התנגדויות. אין כאן רוב מהותי לשינוי הזה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 20:02, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
כן. לדעתי זה מיותר ויוסיף הרבה טקסט קטלוגי או טפל ברמה נמוכה. אך אם בכל זאת מתירים רשימות פרקים עדיף לעשות זאת בערך נפרד ולא כטבלה מוסתרת בערך הראשי על הסדרה. ‏ MathKnight (שיחה) 20:21, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
בקשר לאין רוב - בינתיים יש כפליים בעד מאשר נגד, נראה איך זה יהיה הלאה. ואופק, מה גרם לך לשים את התקציר מתחת לנתוני הפרק ולא בצד, כמו בטבלה נורמלית? נראה לי לא טוב. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:51, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
לכל המזרזים, תנו לדיון להתפתח. יגאל, העתקתי את מתכונת הטבלה/רשימה מהויקי האנגלית, כך זה עובד שם, כל אייטם זה שתי שורות. אם יש לכם רעיון אחר שנראה טוב יותר ויזואלית, לכו על זה. Ofekbs - שיחה 14:56, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
שום דבר יוצא נגדר הרגיל:
תקצירי הפרקים
מס' בסדרה מס' בעונה שם הפרק בימוי תסריט תאריך שידור מקורי תקציר
1 1 השותפה של מוניקה ג'יימס בורוס דיוויד קריין, מרתה קאופמן 22 בספטמבר 1994 רייצ'ל בורחת מחתונתה ופוגשת את חבריה בבית הקפה. רוס מדוכא מגירושיו מאישתו, אך עדיין מאוהב ברייצ'ל.
יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה 15:12, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
אני אישית מעדיף את המתכונת האנגלית, יותר נוחה ויזואלית. אבל אם על זה תקום ותיפול ההצבעה, מה שנוח לכם. Ofekbs - שיחה 17:35, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
גם אני מוכן לחיות עם שתיהן. פשוט נראה לי מכוער לפצל את זה לשתי שורות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:05, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
GA candidate.svg בעד חלש כל עוד התקציר הוא באמת תקציר ומסוכם במשפט-שניים קצרים ועניינים. שלא ייווצר מצב שנצטרך לפתוח ערך חדש על רשימת הפרקים, כמו פה: en:List of High School DxD episodes. ‏Hyuna‏ • שיחה • חציל-צילון • 19:19, 17 בספטמבר 2015 (IDT)
זו בדיוק הכוונה. תקציר ארוך מדי זה לא תקציר. Ofekbs - שיחה 20:07, 17 בספטמבר 2015 (IDT)

עדכון מצב - כרגע התבנית נראית כך:

{{{עונה}}}
מס' בסדרה מס' בעונה שם הפרק בימוי תסריט תאריך שידור מקורי
1 1 השותפה של מוניקה ג'יימס בורוס מרתה קאופמן, דיוויד קריין 22 בספטמבר 1994
רייצ'ל בורחת מחתונתה ופוגשת את חבריה בבית הקפה. רוס מדוכא מגירושיו מאישתו, אך עדיין מאוהב ברייצ'ל.


מבחינה ויזואלית לדעתי מצב של אייטם אחד שתי שורות נראה יותר טוב וגם מקביל לכל ויקיפדיה אחרת. הבאג המרכזי שלי כרגע הוא שאני לא יכול לכלול בטבלה יותר מפרק אחד - העלתי את הנושא באולם דיונים של התבניות ולא קיבלתי מענה בינתיים, אמשיך לחכות. צריך להחליט כיצד מציגים את החלוקה לעונות, שהרי בויקי האנגלית כל עונה היא פסקה וכאן מדובר על טבלה. לדעתי צריך פשוט לשים כותרת לטבלה של מספר העונה ("עונה ראשונה"). כשיהיה משהו שמיש אפשר להעלות להצבעה כאן או לנסות פיילוט בערך אחד ולאחר מכן להחליט כיצד ממשיכים. רעיונות או הצעות לשיפור? Ofekbs - שיחה 17:58, 19 בספטמבר 2015 (IDT)

אהבתי את הצורה החדשה. גילגמש שיחה 18:02, 19 בספטמבר 2015 (IDT)
בכנות, אני לא מבינה מה זה תורם. אני חוששת שהתוספת הזאת תחליף את הפרק "עלילה" ונקבל רשימה של פרקים כזאת. מזה אי אפשר לדעת במה הסדרה עסקת. בעיני זה מייגע. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:53, 22 בספטמבר 2015 (IDT)
עמדותיך בנושא ברורות. כרגע אני מחפש מישהו שיעזור לי אך לשווא. מקווה לזרז את הפרויקט הזה ולהביא אותו להצבעה מיד אחרי החגים. Ofekbs - שיחה 22:51, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

מתקדמים, עם גרסה משופרת ולטעמי כמעט מוכנה לפיילוט. בעזרתו האדיבה מאוד של Kotz ניתן עכשיו להכניס פרקים / עונות בתוך הטבלה. ניסיתי את התבנית על ערך סדרה אהובה עליי, "סקנדל" שבה השימוש הוא רלוונטי. מוזמנים להתרשם ולהעיר הערות. כוונתי היא להחליט כאן סופית לגבי המדיניות ולא להיגרר להצבעות מיותרות. Ofekbs - שיחה 20:27, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

שם הפרק צריך להיות מאוד מודגש. כל השאר נראה לי בסדר גמור. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:35, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

בהתייחס לדוגמא משתמש:Ofekbs/סקנדל (סדרת טלוויזיה), אני מוצא שהיא אינה בעלת ערך אנציקלופדי; רשימה כזו, אם רוצים, מקומה בדף נפרד לדעתי. ‏«kotz» «שיחה» 20:51, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

מה הכוונה אינה בעלת ערך אנציקלופדי? ולגבי הדף הנפרד, זו הייתה ההצעה הראשונית שלי אבל הייתה יותר מדי התנגדות. Ofekbs - שיחה 21:15, 28 בספטמבר 2015 (IDT)
הרבה טקסט קטלוגי או טפל. שאינו בעל ערך להבנת המידע המהותי אודות הסדרה‏«kotz» «שיחה» 11:16, 29 בספטמבר 2015 (IDT)

אני חושב שיש גרסה מוכנה שניתן להשתמש בה בערכים ולשפר בהמשך בהתאם. אני מציע להחליט לגבי המדיניות כדי שלא אשקיע לשווא בתבנית שלעולם לא תהיה בשימוש. אפשר לעשות את זה בצורת הצבעה מסודרת, שהיא הפחות עדיפה לדעתי בגלל שהצבעות יכולות להתהפך על קול אחד. אפשר גם לדון כאן באופן כללי אבל יותר מהיר, ולקבל החלטה שקולה. שיהיה בהצלחה! אני כמובן Symbol support vote.svg בעד Ofekbs - שיחה 23:50, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד אני יצרתי 2 ערכים כאלה לסדרות אימפריה והמדריך לרוצח, אך לצערי הם הועברו. עיינו כאן - רשימת פרקים של "המדריך לרוצח". Ibeenthere - שיחה 01:38, 5 באוקטובר 2015 (IDT)

למה חלק מהנתונים בתבניות מוסתר?[עריכת קוד מקור]

בתבניות אישיות כגון בתבנית מדען בערך אלברט איינשטיין חלק מהנתונים מוסתרים תחת הכותרת "נתונים נוספים", מה ההגיון מאחור זה? הרי התבנית עצמה היא תמצית של הנתונים בערך. מי שמעוניין בפירוט רב קורא את הערך ומי שמעוניין בתמצית מעיין בתבנית. לדעתי 99% מהקוראים נופלים תחת אחת משתי הקטגוריות. מיהו האדם שלמענו מסתירים נתונים? אדם המעוניין בתמצית של התמצית ומפריע לו שיש יותר מדי לקרוא? בויקיפדיה האנגלית למשל, ממנה תורגמה התבנית מדען, מראים את כל הנתונים.
אני לא יודע אם היתה החלטה בנושא אבל אני לא רואה את היתרון שבהסתרת נתונים, להיפך נראה קצת מיותר ופוגע בזה שמעוניין לקרוא את התבנית במלואה.Assafn שיחה

מצטרף לשאלה. לא זכורים לי ערכים נוספים עם ההסתרה הזאת (מה שמעלה גם את השאלה אם לא נכון יותר לדון בזה קודם בדף השיחה שם). נרו יאירשיחה • י"א בתשרי ה'תשע"ו • 23:50, 24 בספטמבר 2015 (IDT)
העלתי כאן מכיוון שלא הייתי בטוח שזו התבנית היחידה, אם תבנית מדען היא יחודית אפשר להעביר את השיחה לשם. Assafn שיחה 00:17, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
נראה לי שראיתי בתבניות נוספות. באמת לא ברור העניין הזה. גילגמש שיחה 00:23, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
אכן מדובר בהחלטה שהתקבלה בתבנית מדען (ראו כאן), וטוב שהבאת את זה למזנון. לדעתי אין לזה הצדקה. נרו יאירשיחה • י"ב בתשרי ה'תשע"ו • 00:33, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
יש עוד. תבנית {{חללית}} נבנתה כך מראש. דולבשיחה 12:42, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
אני חושבת שזה רעיון מצוין. בערכים קצרים התבנית משתלטת על הערך ואם יש תמונות הן מוצגות למטה. כך אפשר להרוויח. ממילא המידע המוצג שם מופיע בפסקת הפתיח של הערך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 12:47, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
ולחילופין במדענים רבי פעלים המידע הנוסף רב. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 17:20, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
מסכים. ההסתרה בתבנית {{מדען}} מיותרת לחלוטין. ‏ MathKnight (שיחה) 21:27, 25 בספטמבר 2015 (IDT)

נרו יאיר הסביר לעיל בצדק שמדובר בהחלטה ישנה בנוגע לתבנית מדען, אך הקישור שהובא לא מדויק והנכון הוא ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/תבנית:מדען, שבו (בקיצור נמרץ) צד אחד היה מעוניין לשלב תבנית מידע על מדען בערכי מדענים בדומה לתחומי תוכן אחרים, והצד השני התנגד לחלוטין לקיום תבנית שלטענתו מכילה תוכן רדוד ושרובו משתנה או לא רלוונטי לעבודתו של מדען. לבסוף הגיעו לפשרה: תבנית מדען תציג את התכנים ה"חשובים", ואת התכנים ה"פחות חשובים" נחביא בקופסה מוסתרת. אפשר לבחון את זה מחדש ולהציע רעיונות חדשים אבל אני ממליץ לקרוא את טיעוני הצדדים בדיון. ערן - שיחה 21:51, 25 בספטמבר 2015 (IDT)

הטיעונים בהצבעת המחלוקת הם בעיקרם טיעונים אידיאולוגים שתקפים לכל תבנית, אך הסתרת נתונים היא פרקטיקה שאיננה מקובלת כמעט באף תבנית אחרת, לכן ללא קשר לתוצאות המחלוקת, דה פקטו, ויקיפדיה כבר אימצה לעצמה אידיאולוגיה בנושא ויש ליישר קו. למרות שכנראה נוצרה כאן מפלצת בירוקרטית. Assafn שיחה 22:25, 25 בספטמבר 2015 (IDT)
מסכים שוב עם אסף, ומודה למשתמש:ערן על ההסבר המועיל. נרו יאירשיחה • י"ג בתשרי ה'תשע"ו • 21:12, 26 בספטמבר 2015 (IDT)
אי אפשר לבטל סתם כך תוצאות של הצבעה מסודרת. גילגמש שיחה 21:28, 26 בספטמבר 2015 (IDT)

יש גם {{תבנית:קבוצת הוקי קרח}} ‏«kotz» «שיחה» 09:06, 27 בספטמבר 2015 (IDT)

אני רואה שהדיון קצת שכח. הצבעת המחלוקת עליה הצביע ערן נערכה לפני 7.5 בעידן אחר בו החוקים והמדיניות היו שונים. היום המדיניות לגבי הסתרת מידע בתבניות ברורה לכן לדעתי הרוב המקומי כאן מספיק לשינוי ואין טעם בהצבעה מחודשת על שריד בירוקרטי שאיננו רלוונטי היום. האם למישהו יש סיבה טובה בגינה צריך להסתיר את הנתונים בתבנית הספציפית הזו ולא בשאר תבניות האישיות/כל שאר התבניות בויקיפדיה? Assafn שיחה 23:32, 29 בספטמבר 2015 (IDT)

להיפך. זו הזדמנות לפתוח את הנושא מחדש, ולשאול מדוע יש תבניות בערכים על מדענים. התבניות מספקות לקורא מידע שבלוני הנוטה למגוחך. הן מספרות לקורא שבלז פסקל שייך לזרם הפילוסופיה הקוננטיננטלית (!) ושהוא "הושפע מ-"מישל דה מונטן, דווקא. אין לתבניות האלה שום הצדקה, מלבד זאת שמידע טריוויאלי מסויים אפשר לארגן בתבניות, ושאנשים שוכחים שלפעמים מוטב שלא לעשות כל מה שאפשר. התבניות אינן מחזקות את הערך, אלא הופכות אותו לעוד פריט בסדרת קלפים. זה טוב לאספני קלפים, רע לאנציקלופדיה. עוזי ו. - שיחה 01:05, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

עוזי, אם אתה מעוניין לקבוע מדיניות חדשה לגבי תבניות אישיות אתה מוזמן להציג אותה כאן, אך כרגע אתה נדרש לסוגיה האם להשאיר את התבנית כפי שהיא או לבטל את ההסתרה. כרגע יש רוב לביטול ההסתרה. Assafn שיחה 01:42, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אני מציע שלא תקבע עבורי לאיזו סוגיה אני נדרש. אם הסיכום ההוא אינו מחייב, יש להצדיק מחדש את עצם ההחלטה להציב תבניות בערכים. ההתייחסות שלי נכונה לתבנית כולה, אבל היא נכונה שבעתיים לאותם פרטים בלתי מרכזיים שנקבע באותה פשרה עתיקה שיש להסתיר אותם. ספירת קולות היא נימוק קלוש במיוחד, משום שבזמן שהשיחה הלא מחייבת במזנון מבוססת במי האפסיים של הדיון הקודם, יש רבים שאינם טורחים להגיב (אולי הם מחכים להצגת נימוקים רלוונטיים, ולא מוצאים דבר מלבד "מדיניות" ו"אידיאולוגיה"). עוזי ו. - שיחה 01:54, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אני נגד הסתרת נתונים בתבניות ראשיות אבל מסכים שלאור ההיסטוריה של התבנית הזו יש לקיים הצבעה עליה. יש מקרים בהם במודע מסתירים נתונים בשל אורך המידע, למשל תבנית:סטטיסטיקה עירונית שהיא תבנית בת של תבנית:עיר. בורה בורה - שיחה 19:43, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אם מישהו רוצה לפתוח הצבעת מחלוקת בעניין הוא מוזמן, לי אין כוח וזמן להתעסק בבירוקרטיה הזו. Assafn שיחה 17:19, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

Reimagining WMF grants report[עריכת קוד מקור]

(My apologies for using English here, please help translate if you are able.)

Last month, we asked for community feedback on a proposal to change the structure of WMF grant programs. Thanks to the 200+ people who participated! A report on what we learned and changed based on this consultation is now available.

Come read about the findings and next steps as WMF’s Community Resources team begins to implement changes based on your feedback. Your questions and comments are welcome on the outcomes discussion page.

With thanks, I JethroBT (WMF) 19:56, 28 בספטמבר 2015 (IDT)

בורר[עריכת קוד מקור]

אחרי שתי פניות בלוח המודעות אני פונה כאן בעניין מחלוקת לא פתורה התקועה קרוב לחודשיים בשיחה:תג מחיר בציפיה לבורר מוסכם. יורם שורק - שיחה 19:40, 29 בספטמבר 2015 (IDT)

המזנון הוא לא המקום לזה. אם אין אפשרות לבחור בורר מוסכם, נסו את אחד הבירוקרטים. גילגמש שיחה 12:15, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אבל אולי אפשר להעביר את הבקשה ללוח המודעות. Badidipedia - שיחה 12:34, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

מומלצים - דיווח לקהילה[עריכת קוד מקור]

עברו כשלושה חודשים מאז קיבלנו את האחריות על פינת המומלצים ובזמן הזה ביצענו מספר שינויים וקיבענו נוהלים קיימים:

 1. אנו משתדלים לשמור על מסגרת זמן מסודרת לדיון. דיונים נמשכים שבוע ובמקרה של תוצאה צמודה, מקבל הערך מספר ימים נוספים בהצבעה.
 2. נקבע קצב אחיד להעלאת ערכים להצבעה. ערכים להוספה עולים בקצב של 1.5 בשבוע (שבוע ראשון ערך אחד, שבוע עוקב שני ערכים). חיפוש שיטתי ברחבי הוויקיפדיה מאפשר הגברת הקצב לשני ערכים בשבוע וזה יקרה החל מהשבוע הבא.
 3. ערכים להסרה עולים בקצב אחיד של שני ערכים לשבוע (ובהמשך שלושה ערכים בשבוע). בכל המקרים האלה השאיפה היא לאתר כותב פוטנציאלי שישמור את ההמלצה של הערך. בדרך כלל אנו משתדלים לפנות לאחד הכותבים הקבועים (אם הכותב המקורי עדיין פעיל או מישהו שהנושא קרוב ללבו) עם פירוט הבעיות ובקשה לסיוע. ערכים עולים לרשימת הסרה בגלל אחת הסיבות הבאות:
  1. העדר הערות שוליים או מעט הערות שוליים ביחס לטקסט (גם אם הערך עצמו הוא טוב)
  2. חוסרים כלשהם בערך
  3. סגנון כתיבה לקוי (תופעה שיכולה לקרות אם הערך עבר שינויים גדולים מאז ההמלצה הקודמת)
  4. חוסר עדכון (למשל בערכי היסטוריה של מדינות)
  5. שינוי דפוסי כתיבה בקהילה: כיום נהוג לפרט במידה רבה יותר מאשר בעבר וערך שהומלץ לפני זמן רב עשוי להיות קצר באופן משמעותי מערך שהיה נכתב כיום באותו נושא.
  6. ביקורת של איש אקדמיה (נעשו מספר פניות לאנשי אקדמיה עד כה, התוצאות לא מזהירות, אבל עובדים עם מה שיש)
 4. ערכים שלא עומדים בסטנדרים אלה לא מוצגים יותר בעמוד הראשי. כך, החל מאוקטובר השנה אין יותר ערכים ללא הערות שוליים בעמוד הראשי והמטרה היא כאמור שלא ישארו ערכים מומלצים ללא הערות שוליים. כל הוויקיפדים שקיבלו פניה לעדכן את ערכיהם מתבקשים בכל לשון של בקשה לעשות כן ולהוסיף הערות שוליים ולהשלים את יתר הפרטים. משתמש:גארפילד וגילגמש שיחה 12:16, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

הגנה על כל ערכי התאריכים[עריכת קוד מקור]

כמו שכל מי שעוסק בניטור בטוח שם לב, ערכי תאריכים הם מוקד קבוע להשחתות של אנונימים. תבדקו כל תאריך אקראי (סתם שליפה אקראית 25 ביוני, 6 בספטמבר) ותארו שחלק נכבד אם לא רוב העריכות הם שחזורים. אז, נדיר למצוא עריכה אנונימית לערך על תאריך שלא תשוחזר - ולדעתי זה מפריע.

אני מציע להגן באופן גורף על כל ערכי התאריכים בשביל לחסוך זמן ניטור. Corvus,(שיחה) 13:19, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

העניין העיקרי לדעתי הוא הקטנת מספר האנשים שיראו את ההשחתות עד שהם יתוקנו על ידי המנטרים. אם אני מבין את ההיגיון של המשחיתים בדפי התאריכים, הם רוצים להיכנס לדפי ההיסטוריה של האנשות דרך ויקיפדיה (ע"י תיעוד יום הולדתם), להתנקם בידוען שפגע בהם או בחבר. מי שרוצה לעשות את זה, יוכל בקלות לעשות את זה בכל דף אחר בויקיפדיה ולמעשה זה לא יחסוך זמן ניטור, אלא רק יגדיל אותו. צריך לבדוק את כמות הנכנסים לדפי התאריכים (לא הצלחתי למצוא איפה הנתון הזה מופיע). אם הכמות לא גדולה, כדאי לדעתי דווקא לנצל את הדפים האלו כדי לתפוס במהירות השחתות למשל ע"י בקשה למעקב של הדפים ע"י מנטרים\ויקיפדים נוספים. Badidipedia - שיחה 13:46, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בדרך כלל זה ילדים (16 מינוס) שמוסיפים את עצמם כאישיות. זה לא שהם מחפשים אישזהו ערך אקראי להשחית. זה בעיקר רצון להנציח את שמם. ברגע שהאופציה של להוסיף את עצמם לערך על תאריך תהיה חסומה, הטעם השחתה יעלם. Corvus,(שיחה) 13:56, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אתה צודק לגבי ריבוי ההשחתות בערכים אלה. אין לי הנגדות להגנה ברמה הנמוכה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 14:04, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
זה בדיוק מה שטענתי בהבדל שאני חושב שהם כן ישחיתו ערך אחר שהם היו\יהיו בו (Badidipedia המלך!!). ייתכן וכדאי לספוג את ההשחתות במספר ערכים ידועים, מאשר לקבל אותם מפוזרות ברחבי ויקיפדיה. Corvus, האם ידוע לך איך בודקים כמה צפיות היו בערך בתאריך XYZ? האם יש אפשרות לבדוק כמה השחתות היו בתווך זמן מסוים? אם כן אז אפשר לבדוק מי מבנינו צודק לגבי שינוי במספר ההשחתות (אולי ספירת תבניות האזהרה שנוספו בפרק זמן מסוים). Badidipedia - שיחה 14:58, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
נתקלתי במלא מעט טעויות בערכי תאריכים. אולי כדאי למצוא כל שבוע מתנדב שיבדוק באופן יסודי את ערכי התאריכים של אותו שבוע. אגסי - שיחה 15:06, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אגסי, :אתה מתנדב? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 15:15, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בהחלט אהיה מוכן להתנדב, בעיקר אם תהיה רשימה ואוכל לבחור את השבוע שהכי נוח לי. אגסי - שיחה 15:29, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
Badidipedia יש דרך לבדוק כניסות לערך כאן. השיטה של להשתמש בתווך מסוים של ערכים ב"שק חבטות" נראה לי טיפה לא מסדר עם הרעיון של הגנה מפני תקיפות... Corvus,(שיחה) 15:32, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
Corvus, ראיתי שיש 170 כניסות בחודש האחרון ולמיטב הבנתי זוהי כמות לא גדולה יחסית. תראה בערך הגנה את ההתייחסות לכך שפריצת קו המגע היא הנחה מקובלת באסטרטגיית הגנה. בשחמט יש שיטה שנקראת הקרבה, בחלק מאומניות הלחימה, עמידת המוצא, מתעלמת כמעט לחלוטין מהגנה על הבטן מתוך התפיסה שעדיף לוותר מראש על הבטן כדי להגן יותר על שאר הגוף. Badidipedia - שיחה 16:58, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

בעד הגנה נמוכה. נרו יאירשיחה • י"ז בתשרי ה'תשע"ו • 15:38, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

בעד הגנה ברמה הנמוכה. ‏ MathKnight (שיחה) 15:42, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
ההגנה היא רעיון טוב. גילגמש שיחה 15:43, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בהקשר למה שכתבתי למעלה, אם מבדיקה שנעשה, יוכח שחסימה כזאת לא מורידה את כמות ההשחתות, יש כאן מי שישקול את דעתו שנית? Badidipedia - שיחה 16:58, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
בעד הגנה ברמה הנמוכה. בורה בורה - שיחה 19:46, 30 בספטמבר 2015 (IDT)
אני, למשל. זה עניין תועלתני טהור. אם זה לא יועיל, עדיף יהיה להחזיר את המצב לקדמותו. שווה ניסוי. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 01:00, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
כלומר: להגן רק על חלק מהם (ולבחור באקראי על מי להגן ועל מי לא) כדי שתהיה אפשרות בהמשך להשוות. (חלק: אחוז? עשרה אחוזים? חצי? תשעים אחוזים? 99%??)‏ Tzafrir - שיחה 13:52, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
בעד הגנה מלא רשומים. ננסה, אם נגלה שמספר ההשחתות לא פחת, נוכל תמיד לחזור אחורה. אילן שמעוני - שיחה החיים הם גבול של אתה פופולר 20:03, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

אני רואה תמיכה ברעיון, עכשיו איך מתקדמים מכאן? האם דיון במזנון מספיק או צריך משהו יותר גדול? ואגב, יש לנו בוט שיודע לעשות את זה? Corvus,(שיחה) 23:19, 30 בספטמבר 2015 (IDT)

גם אני בעד הגנת משתמשים רשומים. אני מניח שבוט יכול לבצע את המלאכה. אולי משתמש:ערן יוכל לסייע? ‏Lionster‏ • שיחה 01:05, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

האם צריך לעשות הצבעה או איזשהו טקס רשמי? איך גורמים להחלטה להיכנס לפעול? Corvus-TAU - שיחה 16:02, 5 באוקטובר 2015 (IDT)

ביכורי אוקטובר![עריכת קוד מקור]

הסתיו קרב ובא והוא הביא איתו גם את ביכורי אוקטובר! החודש מתארח בביכורים Ofekbs, תלמיד חטיבת ביניים שנעזר בוויקיפדיה לצרכי לימודים ותורם לה בזמנו החופשי בידע מוסף שברשותו. מוזמנים לקרוא, להתעניין ולתת מילה מילה טובה חיוך חג שמח לכולם, אופק כחול - ביבר הזכוכית 02:43, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

יפה מאוד. אבל מה עם פינת ההילולים? נגמרו הוויקיפדים שיהללו ויקיפדים אחרים? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:20, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה לאופק כחול על ההשקעה. ראיתי בדף התרומות שלה שהיא פנתה בספטמבר לפחות ל-3 וויקיפדים בבקשה לכתוב בפינת ההילולים, ומן הסתם הבקשה לא נענתה. חבל. אגסי - שיחה 11:52, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
יכולת להציע את עצמך, אגסי. גילגמש שיחה 11:53, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
להזכירך, כבר כתבתי פעם אחת בפינת ההילולים, אודות 2 חברים שהרבה בזכותם נשארתי במיזם. אבל אם אף אחד לא ייתנדב ויבקשו ממני שוב, לא אפסול זאת על הסף, למרות שכבר עשיתי את שלי. אגסי - שיחה 12:05, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
פניתי לחמישה ויקיפדים בהצעה להתארח בהילולים, חלק טרם הגיבו (יש ויקיפדים שלא מגיבים אך כותבים לאחר פרק זמן מסוים ויש ויקיפדים שלא מגיבים בבחינת "לא"; זה מצריך הערכה מסוימת) וחלק העדיפו שלא להשתתף (כך גם פניתי למספר ויקיפדים בבקשה להשתתף בביכורים, אך לא תמיד יש היענות רבה). בהקשר זה אציין שאין חובה להשתתף וכל בחירה היא לגיטימית, המיזם אמור להיות כיפי והתנדבותי וראוי לדעתי לכבד כל החלטה. אופק כחול - ביבר הזכוכית 13:59, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים אופק. אני קורא מכאן לכל מי שמעוניין להשתתף בהילולים לפנות לאופק כחול ולא להמתין שהיא תפנה. אישית אני מתכוון לכתוב לקראת החודש הבא. בנוסף אופק, גם אם יש לך מספר הילולים וביכורים לפרסם אחד בחודש כך שיהיה לך אחד או שניים עודפים למקרים כאלו, זו כמובן הצעת ייעול את יכולה לקבל או לר לקבל אותה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:13, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה על התנדבותך! חשבתי בעבר על הצעת הייעול אבל המחשבה הייתה שזה עלול להיות מאכזב עבור ויקיפדים אם זמן ההמתנה מהכתיבה עד להעלאה יהיה ארוך (במיוחד אצל הכותבים החדשים בביכורים). באופן כללי אני משתדלת להגיע לאיזון מבחינת כותבים, כך שיהיה ביטוי למגוון תחומי פעילות בוויקיפדיה ולרקעים שונים של ויקיפדים, אבל כמובן שכל התנדבות לכתיבה תקודם בברכה, מאחר שהכוונה היא לפנות לכל הוויקיפדים בסוף. אופק כחול - ביבר הזכוכית 14:24, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מציע להשאיר לשיקול דעתה של אופק כיצד לנהל את המיזם. אפשר לסמוך עליה. האמת שנדרשת לא מעט סבלנות לפנות ל-5 וויקיפדים בזה אחר זה, לבקש מהם להשתתף במיזם ולהמתין לתשובתם, במיוחד כשמתקרב המועד לפרסום הביכורים. אגסי - שיחה 14:30, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
תודה רבה על האמון אגסי, אני כמובן שמחה על העניין בביכורים ועל כל הצעה לייעול התהליך. אז נסכם שכל התנדבות תקודם בברכה ואם לא זה גם בסדר ונפעל לפי הסדר המתוכנן. אופק כחול - ביבר הזכוכית 14:46, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

רעיון ליצירת הכנסה לקרן ויקימדיה ללא פרסומות מטרידות[עריכת קוד מקור]

הרעיון הוא כזה והוא פשוט מאוד - שיתוף פעולה בין מנועי החיפוש (גוגל יאהו וכדו') לויקיפדיה כך שבסוף כל דף תופיע האפשרות לחפש את הערך בגוגל. סביר להניח שהכפתור הזה יהיה גם מאוד נוח למשתמשים שרוצים לחפש מידע על הנושא במנועי החיפוש. אפשר גם לעשות כמו בדפדפן פיירפוקס שיש כמה מנועי חיפוש ואחד מהם הוא הברירת מחדל, החברה שמנוע החיפוש שלה הוא ברירת המחדל תשלם לויקיפדיה על כך, כך יצרנו פרסומת אבל בלי להטריד את המשתמשים. Ezra100 - שיחה 17:40, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

לא בדיוק המקום לנושא הזה. מתייג את חן, חן ומיכל, אולי הן יתעניינו. (שימנשמע?) 1.. 2.. צא! 17:47, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
זאת פרסומת, וקרן ויקימדיה הצהירה שלא תכניס לעולם פרסומות לוויקיפדיה. ראובן מ. - שיחה 17:50, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
אין בעיה להעלות פה רעיון כזה, אבל כמו שראובן מ. זאת פרסומת למעשה לאותו מנוע החיפוש ולכן זה לא יקרה. --אמיר א׳ אהרוני, שנחשב לנודניק · שיחה 17:58, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
וזה יפהפה בעיניי, כי אם כמה אנשי מפתח בהיסטוריה של האתר היו מקבלים החלטות שונות, ויקיפדיה הייתה יכולה להיות אתר מסחרי לחלוטין עם פוטנציאל רווחי ענק. אולי אני נאיבי, אבל ויקיפדיה מוכיחה בעיניי שיש עדיין אנשים שבעיניהם כסף זה לא הכול. ראובן מ. - שיחה 18:04, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
למעשה ויקיפדיה כבר מכילה מיליוני קישורים לאתרים מסחריים באופן שנועד לשרת את הגולשים. גם אם נקבל תשלום מאתרים שכבר ככה מקושרים מוויקיפדיה תהיה זו הפרה של ההגדרה הבסיסית של ויקיפדיה ושל אמונם של מיליוני התורמים בה. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 18:42, 1 באוקטובר 2015 (IDT)
מסכימה עם ראובן ועם עוזיאל. שום פרסומת, לא בדלת הקדמית ולא באחורית.שלומית קדם - שיחה 20:01, 1 באוקטובר 2015 (IDT)

גם כותבי ערכים ראויים לזכויות בסיסיות[עריכת קוד מקור]

לדעתי, מן הראוי להעניק זכויות בסיסיות לכותבי ערכים, בעיקר לכותבים חדשים, כדי להיות הוגנים ולעודד כתיבת ערכים. חלק מהזכויות מוכרות לא רשמית או לא נאכפות כראוי.

 1. אין להביע זלזול פוגעני בחשיבות הערך ובאיכות הכתיבה.
 2. אין למהר להאשים כותבי ערכים בלי הוכחות ביחצנות וכד'
 3. מומלץ להגיד תודה על כתיבת ערך מושקע, ולא רק להשמיע טענות ובביקורת
 4. לפני הנחת תבנית חשיבות יש חובה לעשות בדיקה (לא שיטחית) בגוגל לפני הנחת התבנית. (יש דרישה כזו בכללים שאינה נאכפת)
 5. מניח תבנית חשיבות חייב לנמק אותה בדף השיחה
 6. מניח תבנית חשיבות חייב להודיע לכותב הערך על הנחת התבנית בדף שיחתו (כדי שיקבל אימייל)
 7. פתיחת הצבעת מחיקה תהיה טעונה הסכמת 5 חברים בדף שיחה.
 8. פותח הצבעת מחיקה חייב להודיע לכותב הערך בדף שיחתו שנפתחה הצבעת מחיקה (יש המלצה כזו בכללים שאינה נאכפת)
 9. פותח הצבעת מחיקה מתבקש למחוק בסמוך לאחר תום ההצבעה את תבנית ההצבעה מהערך (שלא נמחק).

מה דעתכם (העניינית) בנושא? אגסי - שיחה

אין מושג הקרוי כותבי ערכים. אני יזמתי כתיבתם של ערכים רבים, אך אין ערך, שלא נכנסו אליו כותבים נוספים, הוסיפו, גרעו, שיפצו. מי הוא כותב הערך? מי שיזם אותו, גם אם תרומתו מזערית? מי שכתב בו הכי הרבה, גם אם כתב שטויות? אין דרך להערכת התרומה של הכותבים בערכים, לפחות לא דרך קצרה וברורה לכל, לכן נתקשה לקבוע מיהו כותב הערך, כדי להעניק לו זכויות. בואו לא נפתח עוד נושא למחלוקות. בברכה. ליש - שיחה 15:20, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אריה, הוא לא הציע זכויות יתר לפותחי הערך, אלא באופן כללי לכותבים, בהדגשה על מי שטרח וניסח ערך שלם, בלי קשר לזה שהוא היה פותח הערך. ביקורת - שיחה 15:34, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
ביקורת, עדיין צריך לענות לשאלות שלי, מי יחשב כותב הערך, מי שכתב שתי שורות או מי שבא אחריו והוסיף חמש שורות? מי הכותב בו צריכים להתחשב וזה לפני שנכנסים לגוף ההצעות. בברכה. ליש - שיחה 21:45, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
Symbol oppose vote oversat.svg נגד חזק ממש לא רעיון טוב. ניקח דוגמה היפותטית שבטח לא יכולה לקרות: מישהו פותח ערך על "הרבי הגדול מרן ישראל ישראלובסקי שליט"א, הרב השכונתי של קריית שלוש". וכל הערך מוצף בכמה שהרב גדול בתורה. אין שום דרך להראות שהטקסט הוא לא ערך אנציקלופדי בלי " להביע זלזול פוגעני בחשיבות הערך ובאיכות הכתיבה". כי עובר אדם שכתב את זה, הביקות היה זלזול ופגיעה. כנ"ל לגבי יחצנות: ערך שנראה פרסומי, כנראה באמת פרסומי. אין לסרס ביקורת!
בנוסף על כך, ספק גדול אם זה מועיל להמתין ל-5 אנשים בשביל להניח תבנית חשיבות: תבנית מושכת תשומת לב ואם לא יניחו אותה, אפשר להמתין עם הבהרת חשיבות גם למשך שנה שלמה...Corvus,(שיחה) 15:38, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
מסכים עם קורבוס. מול דרישת הזכויות לכותבים חדשים (שרובם לדעתי בעלי עניין אישי, עסקי, משפחתי, ארגוני וכדומה), מן הראוי שמישהו ידאג גם לזכויות של משתמשים ותיקים. אגסי, מן הראוי לכבד גם ותיקים, לפחות כמו החדשים. נרו יאירשיחה • י"ט בתשרי ה'תשע"ו • 15:45, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
בואו נתחיל מהפסקת הסכסוכים המתמשכים בין המשתמשים (לא שאני רומז למשהו). (שימנשמע?) 1.. 2.. צא! 15:55, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אריה, הכוונה בעיקר לחברים חדשים יחסית שכותבים ערך ראשון שלהם. קורבוס, תמיד אפשר לנסח בנימוס שהערך לא מגלה חשיבות. ההצעה היא שנדרשת הסכמת 5 חברים לפתיחת הצבעת מחיקה כמו בפרלמנט (ולא להנחת תבנית חשיבות). והאם אתה נגד כל 9 הסעיפים? אבקש מנרו ואחרים לא להסיט את הדיון, לבטח לא לעניינים אישיים. תודהאגסי - שיחה 16:00, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אגסי, גם אם כוונתך לכותבים מתחילים, עדיין צריכים הגדרות ברורות, כדי לקבוע מי הכותב בו רוצים להתחשב וזה עוד לפני שנכנסים לתוכן ההצעות. בברכה. ליש - שיחה 21:45, 2 באוקטובר 2015 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────אין לי בעיה להביע את דעתי העניינית ביחס לכל הצעה שאני שומע, אבל לצורך כך, אני מבקש גם לקבל הצעה עניינית, ולא רק פריסה של רעיון ארטילאי שנראה בפועל יותר כמו ניסיון התנצחות בקהילה מהצעה אופרטיבית, שכן לכאלו איני רואה טעם להגיב. אם מדובר אכן בהצעה עניינית, יש ראשית לגבש אותה ככזאת, ובדגש על הפרטים הבאים:

 1. אין להביע זלזול פוגעני בחשיבות הערך ובאיכות הכתיבה - מה הכוונה בזלזול פוגעני? האם הגדרת ערך כאינו ראוי להופיע אנציקלופדיה נכללת בזה? יש לגבש קריטריונים מובחנים שלא ניתן לחלוק עליהם, שהרי זה העיקרון של נוהל - בהירות ניסוחית והגדרה עניינית.
 2. אין למהר להאשים כותבי ערכים בלי הוכחות ביחצנות וכד' - מה הגדרתך בהוכחות? האם די בכך שמדובר במי שכתב ערכים נוספים בתשלום? או שיש לצלמו בזמן המלאכה? אילו הוכחות צריך בדיוק על מנת להיות זכאי להשתמש ב"האשמה" הזאת?
 3. מומלץ להגיד תודה על כתיבת ערך מושקע, ולא רק להשמיע טענות ובביקורת - הבנתי שאתה מעוניין לגבש רשימת זכויות/נהלים, כך שלא ברור לי מדוע הוספת "המלצה". יש צורך להבהיר את העניין, ובמידה ומדובר בהצעה לנוהל, גם פה יש צורך בחידוד, ובמיוחד מיהו האחראי הקהילתי למסור את הודעת התודה המבוקשת (אם מדובר רק בהמלצה, כאמור לא מדובר בנוהל/זכות, אלא בהצעה בלבד, ואיש כראות עיניו יפעל).
 4. לפני הנחת תבנית חשיבות יש חובה לעשות בדיקה (לא שיטחית) בגוגל לפני הנחת התבנית. (יש דרישה כזו בכללים שאינה נאכפת) - אנא הגדר מהי בדיקה שאינה שטחית, מה היא כוללת, וכיצד ניתן להוכיח שזו בוצעה טרם הנחת התבנית, כתנאי מקדים.
 5. מניח תבנית חשיבות חייב לנמק אותה בדף השיחה. - פה אין הערות, הצעה עניינית וברורה.
 6. מניח תבנית חשיבות חייב להודיע לכותב הערך על הנחת התבנית בדף שיחתו (כדי שיקבל אימייל) - גם פה אין הערות. העניין ברור.
 7. פתיחת הצבעת מחיקה תהיה טעונה הסכמת 5 חברים בדף שיחה. - האם כוונתך רק למשתמשים רשומים? יש להבהיר.
 8. פותח הצבעת מחיקה חייב להודיע לכותב הערך בדף שיחתו שנפתחה הצבעת מחיקה (יש המלצה כזו בכללים שאינה נאכפת) - פה מדובר אך בחידוד נוהל קיים כבר, ומשכך יש פשוט להתריע על כך במקרים הרלוונטיים, ואין מקום ל"יצירת" נוהל חדש שקיים כבר.
 9. פותח הצבעת מחיקה מתבקש למחוק בסמוך לאחר תום ההצבעה את תבנית ההצבעה מהערך (שלא נמחק). - הצעה עניינית, למרות שלטעמי לא רק מיותרת, אלא מעמיסה בבירוקרטיה חסרת תועלת. אבל כאמור, הצעה עניינית.

כפי שניתן לראות, חלק ניכר מההצעות שהעלית אינן הצעות ענייניות, המהוות נהלים עתידיים בפוטנציה, אלא אך "חזון אישי", המשקף את האוטופיה הוויקיפדית לטעמך. במידה ואתה מבקש להפוך את החזון הזה לנהלים אופרטיביים, עליך ראשית לגבש נהלים אלו ולהציגם בפני הקהילה, ורק לאחר מכן יהיה ניתן לדון בהם (בנפרד או יחדיו) לגופם. בהתחלה במזנון, ובמידת הצורך גם בפרלמנט. ‏Lionster‏ • שיחה 16:01, 2 באוקטובר 2015 (IDT)

Lionster, ההצעות שלי ענייניות. האם בויקיפדיה:כללי התנהגות בין חברי הקהילה הכללים מנוסחים בצורה יותר בהירה? למשל 3 הכללים הראשונים: "1. אין להתבטא בצורה לא ראויה כלפי חברים אחרים בקהילה. 2. אין ללעוג לעבודה שמושקעת על ידי אחרים באתר. מותר להעביר ביקורת בונה, אך ללא שימוש במילים פוגעניות. 3. יש לשמור על רוח טובה ולקיים יחסי רעות מכובדים בין חברי הקהילה." : לעניין,
1. אני לא מדבר על ערך שהוא הבל, כי אז לא סביר שהכותב ייפגע. רק לאחרונה ראית גם אתה ערך של כותב וותיק שנכתב עליו שהערך "מגוחך" ולבסוף הערך נשאר.
2. אדם כותב ערך ראשון אולי על אדם שהוא מעריץ, אז לא צריך למהר לכתוב שיש לו כוונת יחצנות או פרסומת.
3 בכללים אפשר גם לכתוב המלצות. לעיתים אדם כותב ערך מושקע ואנשים כותבים הצעות לשינוי בערך, אז אני מציע שלפחות אחד מהכותבים יגיד לו תודה.
4 ראיתי לפעמים שאנשים מניחים תבנית חשיבות פחות מ-5 דקות אחרי שערך גדול עלה לאוויר, ומניח התבנית כלל לא מביע את דעתו בדיון, או רואים שהוא לא טרח לקרוא את הערך בעיון או להתעמק בנושא. ואני צריך לעשות את העבודה במקומו. לא הכל ניתן להגדיר או להוכיח.
7 כמו בדרישות לפתיחת הצבעה בפרלמנט- 5 משתמשים רשומים.
8 ב-2 ההצבעות האחרונות פותח ההצבעה הודיע שאין בדעתו לקיים את ההמלצה.
9 פותח הצבעת מחיקה, פעמים רבות לא טורח לארכב אותה אם הוא "הפסיד" בה, ואז התבנית ההצבעה ממשיכה עוד יום או יותר להתנוסס על הערך, וזה לא משמח את כותב הערך, שראה במשך שבועיים תבניות. יש הקפדה על פתיחה וקיום ההצבעה, אז למה לא לאחר סיום ההצבעה? אגסי - שיחה 17:15, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
במקום כל הכללים הנ"ל, אני מציע כלל אחד, שאותו הציע רבי אליעזר: "יְהִי כְּבוֹד חֲבֵרְךָ חָבִיב עָלֶיךָ כְּשֶׁלָּךְ", ועוד כלל אחד, מיוחד לחדשים, שהציע שמאי: "הֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת". דוד שי - שיחה 18:13, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים עם הכלל על של דוד שי, אבל לפעמים צריך כללים מפורטים, כמו שצריך חוקי כנסת מפורטים. מחקתי השמצות, גם לכותבים במזנון יש זכויות שלא ישמיצו אותם. אם כותבי ערכים לא יקבלו כאן זכויות בסיסיות, חלקם ילכו לכותבים בשכר (ואולי זה לטובה), כמו שאנשים פונים לעורכי דין ולסוכניות שמטפלות במימוש זכויות בביטוח לאומי. 19:29, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
(הפוסט נערך ונמחק והתייתר בעקבות המחיקה (המאוחרת)) אגסי - שיחה 22:18, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
עניתי לך בדף שיחתך. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 22:20, 2 באוקטובר 2015 (IDT)
(הפוסט נערך ונמחק והתייתר בעקבות המחיקה (המאוחרת)) אגסי - שיחה 23:37, 2 באום קטובר 2015 (IDT)
 • חזרה לנושא- יש הרבה יוזמות יפות לעודד אנשים להצטרף ולכתוב בוויקיפדיה. הוספת "כפתור התודה" מלמדת כמה חשוב לפרגן לחברים. יש סיבה מדוע לא הוסף גם כפתור "דיסלייק". הרוב המכריע כאן אכן מתייחס כראוי לכותבי ערכים, אבל לא כולם. אני מציע כללים מעשיים כדי שנקפיד שכ-ו-ל-ם יעשו מאמץ לתת חוויה סבירה עד טובה לכותבי ערכים, כדי שימשיכו לכתוב וימליצו לאחרים לכתוב כאן. אסור לאפשר למעטים לפגוע בכותבים. כמובן שאין פסול בביקורת בונה ומנומסת, או מאבק ללא פשרות בהשחתות בערכי הבל וכד'. אגסי - שיחה 10:00, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אין לי דעה לגבי רשימת הכללים שהוצעה כאן, אינני תומך ואינני מתנגד. יחד עם זאת אני שותף למה שעומד מאחוריהם: התחושה שכותבים חדשים שבתום לב לא עמדו בכל הכללים המקובלים, זוכים לתגובות כוחניות במקום לקבלת פנים אוהדת וליד מכוונת; ושמחיקות כוחניות וחד צדדיות מחליפות הידברות במקרים של חילוקי דעות. זה לא צריך להיות כך. גרי רשף - שיחה 15:31, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

הודעה לכותב ותבנית לדיון חשיבות[עריכת קוד מקור]

כאשר נפתחת הצבעת מחיקה, להבדיל מדיון חשיבות יש לה פורמט קבוע . דיוני חשיבות הם דיונים ולא הצבעות ועדיף לא לקבע אותם למבנה מאוד אחיד שמעודד הצבעה אוטומטית, אבל אולי כדאי ליצור מבנה פתיח אחיד לדיון חשיבות בסגנון תבנית:ערכים מומלצים/רשימת המתנה/דיון המלצה שבו יהיה הסבר קצר על מהו דיון חשיבות עם הפניה לויקיפדיה:הבהרת חשיבות לטובת עורכים חדשים בוויקיפדיה (ואנונימים) שנתקלים לראשונה בדיון חשיבות, ובתבנית יהיה מקום גם לתייג את יוצר הערך על מנת שיקבל הודעה על דיון החשיבות. כך אפשר יהיה להשמיט/לצמצם על הנהלים המופיעים בתבנית:הבהרת חשיבות עם זמן שפחות מתאים שיופיעו בערך עצמו ועדיף שיופיעו בדיון החשיבות בדף השיחה וליידע את כותבי הערך על הדיון באמצעות אזכורם בדף השיחה.

דוגמה:
{{דיון חשיבות|אגסי}}
(*הערה לדיון*) חיפשתי ב[[גוגל]], חיפשתי ב[[אצבעוני]] והדיון הזה כלל לא מוזכר בהם. לדעתי הדיון שפתח אגסי לא עומד בקריטריונים הנהוגים בוויקיפדיה.
Gnome-dialog-question.svg
דיון סביב חשיבות האנציקלופדית של הערך. מקובל להקצות לדיון פרק זמן של שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי ויקיפד/ית עם זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק.

חיפשתי בגוגל, חיפשתי באצבעוני והדיון הזה כלל לא מוזכר בהם. לדעתי הדיון שפתח אגסי לא עומד בקריטריונים הנהוגים בוויקיפדיה.

ערן - שיחה 13:30, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

לא כל כך הבנתי מה אתה רוצה לעשות. לעתים כותב הערך לא נמצא כבר בוויקיפדיה כי הערך עולה לדיון זמן רב אחרי שהכותב המקורי פרש או שהכותב הוא אנונימי שכתובת הIP שלו צפויה להשתנות, כך שלא תמיד ניתן לתייג את האנונימי. כמו כן, המבנה שהצעת לא ברור כל כך. גילגמש שיחה 16:27, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
הרעיון הוא שבדומה ל{{הצבעת מחיקה}} שמקשרת להצבעת מחיקה, וכשמוסיפים אותה לראשונה הקישור הוא ליצירת דף באמצעות תבנית, כך גם {{חשיבות}} תקשר לדף השיחה עם קישור שמוסיף תבנית בצורה של {{דיון חשיבות|*שם הכותב*}} ואחריו אפשר יהיה לציין נימוק קצר. לפעמים הכותב המקורי של הערך לא יקבל את ההודעה, אבל במקרים רבים כן, ולא מזיק לתייג משתמש לא פעיל. ערן - שיחה 17:59, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
יש היום את התבנית {{הונחה תבנית חשיבות}}. אני משתדלת להניח את התבנית בדף השיחה של מעלה הערך. אני חושבת שעדיף לא לסבך את התבניות יותר מידי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 19:15, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

מלחמת הצבעת מחיקה[עריכת קוד מקור]

לאחרונה התקיים דיון חשיבות ולאחריו דיון הצבעת מחיקה על הערך מירי ישראלי. ככותבת חדשה בוויקיפדיה, וכמי שמצויה בתחום האמנות שאודותיו נסוב הערך הזה, עקבתי בעניין והשתתפתי בדיונים. בסופו של דיון ארוך מתיש ומפוצל, הבנתי שההצבעה באה בעיקר כנגד המשתמש גילגמש שכנראה יש לו הסטוריה ארוכה של יוזמות מחיקה, ולא באמת נבחנו הדברים הכתובים לגופם. הקווים המנחים לכתיבת ערך על ציירים ופסלים והעקרונות לבחינת חשיבות הערך האנציקלופדי הונחו בצד לטובת שיקול דעת לכאורה לפי השכל הישר (״אמנות אקולוגית היא תחום חדשני ואין לנו ערך על זה״??????גם אם אין ערך ויקיפדיה על אמנות אקולוגית זה לא אומר שהתחום חדש וזה לא נכון עובדתית. זו אמירה המבטאת חוסר ידע בתחום קל לבדוק) דעתו של המשתמש yairtalmor ויקיפד ותיק מומחה באמנות שכתב המוני ערכים על אמנים ואמנות ישראלית, לא הובאה בחשבון. דעתה של דר׳ רות מרקוס מומחית לאמנות לא הובאה בחשבון. נכתב שלא תמיד טוב להיוועץ במומחים. האמנם? במי ניוועץ אם לא במומחים? לעומת זאת נכתבו הערות של שביעות רצון על הצלחת ההצבעה להשאיר את הערך שגילגמש הציע למחוק, כולל קריאת ניצחון עם שמחה לאיד אל מול גילגמש, שנמחקה מיד,ובצדק . והבנתי שחלק נכבד הצביע פשוט נגד המשתמש גילגמש. נכתבו הערות על רף גבוה מידי של דרישות מהערך, כאשר הוא לא עומד בקריטריונים הבסיסיים. נכתבו הערות על 500 אמנים שלא בטוח שכולם עומדים בקריטריונים של חשיבות. מה שמעלה את השאלה אם זו שאיפת ויקיפדיה: להוריד רמת הערך, העיקר לא למחוק ערך כדי לא להעליב את הכותב שכתב על עצמו. . הדמוקרטיה של ויקיפדיה היא ערך מופלא ונהדר. יחד עם זאת, ממה שהתרחש בעניין מירי ישראלי מול עיני, אני נבוכה ביותר. אולי יש עוד אמצעים לטיפול בהמשך, שאני לא יודעת עליהם. הלוואי. אבל השורה האחרונה היא שלמיטב הבנתי וידיעתי , בשל שיקולי כוחנות בין המצביעים, נכנס לוויקיפדיה ערך , לעניות דעתי, ולדעת מומחים, ללא כל חשיבות אנציקלופדית. איך מטופלת בעיה כזו? 149.78.134.144 11:35, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

לא מטפלים. יש לקבל את עקרון סופיות הדיון. היה דיון והוא נגמר. צריך להמשיך הלאה. גילגמש שיחה 11:42, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
הפעם אני מסכים עם גילגמש בדבר סופיות הדיון. כבר אמרתי שצריך לכבד את תוצאות ההצבעה, גם אם לא מסכימים עם תוצאותיה. אין מקום לפגוע שוב במירי ישראלי ולבטח לא לחשוד במצביעים. לדעתי, כל החברים שהצביעו בעד השארת הערך, עשו זאת משיקולים עניניים, ואין להם יריבות נגד גילגמש. להתרשמותי, לא היו גיוסים, בובות קש מחנאות וכד', כפי שהיה לפעמים לפני כמה שנים. רק לי יש יריבות (עניינית מצידי) עם גילגמש, אבל הצבעתי בהתאם לאג'נדה עניינית ידועה שלי. אגסי - שיחה 12:03, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מצטער שזה הרושם שקיבלת, אבל הוא רושם מוטעה, אף אחד לא הצהיר שהוא מצביע נגד גילגמש ומתוך הכרת הקהל והמקרה אני די בטוח שזה לא היה המוטיב להתנגד למחיקה, בוודאי לא במקרה שלי.
ויקיפדיה אינה נכתבת על ידי מומחים ועם כל הכבוד הראוי למומחים, בוויקיפדיה מעדיפים את חוכמת ההמונים ואם את רוצה להשתלב במפעל זה, רצוי שתפנימי את זה, אנחנו לא סוגדים למומחים, עם ובלי מרכאות. בברכה. ליש - שיחה 12:09, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים ולראיה בהצבעה מקבילה בויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:דיויד עזרן רק 2 חברים אחרים הצביעו נגד עמדת גילגמש. אגסי - שיחה 12:11, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
ליש, אני אמנם לא סוגדת למומחים, אך הייתי מעדיפה כי מתמטיקאי למשל יכתוב ערכים בנושא מתמטיקה מאשר אתה או אני, או המונים רבים אחרים. אילי - שיחה 13:42, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
גם אני, אילי, גם אני, אבל הייתי מתייחס באותה רצינות גם לערך שכתב אלמוני (אולי מתמטיקאי אלמוני) או סנדלר (אולי חובב מתמטיקה, שהתמחה בנושא). ואם נלך לתחומים פחות מדויקים ממתמטיקה, למשל לציור, נגלה כמה פאשלות עשו במהלך ההיסטוריה מומחים לציור של התקופה, אלה שלא העריכו נכונה ציירים ולא נתנו להם צ'נס עד שממש גוועו למוות מרעב ולאחר מותם הם "התגלו" כציירים גאונים, אז בעלי הגלריות עשו כסף גדול מציורים שקנו בפרוטות. היו מומחים שפסלו על הסף את הציור האבסטרקטי, את הקוביזם, את הסוריאליזם ועוד, מומחים... המומחים הם תמיד מומחים למה שהיה, קשה יותר לדבר על ההווה ובלתי אפשרי להתנבא לגבי העתיד. תמיד אשמח לקרוא חוות דעת של מומחה, אך אבחן את הדברים בעזרת תבונתי ונסיוני ולא אקבל את דברי המומחה כדברי תורה מסיני. בברכה. ליש - שיחה 14:18, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

הוספתי לאחר התנגשות עריכה - ושוב ידידי ליש, עד שיחלוף הזמן ויהפוך את ההווה לעבר, נדרשים המוזיאונים החשובים בעולם והגלריות החשובות להיוועץ בהווה במומחים, כדי לאצור את תערוכותיהם ולערוך סלקציה (מילה לא יפה), כדי להציג את מיטב האמנות (לדעת מומחיהם) וכשההווה יהפוך שוב לעבר, נמדוד בעזרת המומחים החדשים את הפאשלות של מומחי העבר. ככה זה לפחות עובד בתחום האמנות (אפשר לומר שאני בקיאה לא רע בתחום). אתה לבטח יודע גם כי חוכמת ההמונים מביאה לעתים את האסונות הגדולים ביותר. אילי - שיחה 14:36, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

אני מסכים עם ליש. כידוע אמנות זה לא מדע מדויק, ולעתים המומחים טועים בגדול. כבר הבאתי כתבה ובה שלל דוגמאות בנושא מוזיקה- אור ברנע, הא הא, המבקרים קטלו את אלבום השנה, באתר ynet‏, 31 באוגוסט 2013. לגבי חשיבות, לעתים המומחים אינם בקיאים בנושא חשיבות אנציקלופדית, או שהם לא מצליחים לשכנע את החברים בצדקת עמדתם (למשל אם הם מציבים רף חשיבות גבוה מהמקובל), ואין פסול בכך. אגסי - שיחה 14:28, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
יכול להיות. אבל הדבר הלא הוגן שעשית היה בהתחלה לחפש חוות דעת של מומחים (במחשבה שהן תתמוכנה בצד שלך) וכשהתברר שהן לא תומכות בצד שלך: להתעלם מהן ("צריך להביא בחשבון שלפעמים המומחים מציבים רף חשיבות גבוה יותר מהמקובל"). מעבר לכך, העלית שיקול לא ענייני של פגיעה בכבודו של ויקיפד. האם מותר גם לי להחליט שאני נעלב אם הערך שאני אכתוב על עצמי יידחה (כלומר מותר לי. אבל האם מישהו יתחשב בזה כשיקול לגיטימי בדיון חשיבות?) השיקולים צריכים להיות לגופו של ערך ותו לו. אז כמו קאטו הזקן זו הזדמנות להזכיר: הצבעות אינן הדרך לקבל החלטות. דיונים ענייניים: כן. Tzafrir - שיחה 14:57, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אחרי ששמעתי דעות של חברים שעורכים בתחום האמנות, הודעתי שעברתי להימנעות, אבל אחר כך קראתי את דעתה של רחל1 הוותיקה והמוכשרת שכתבה מאות ערכים, והיא שכנעה אותי יותר מהאחרים, שאינם בעלי ניסיון וויקיפדי כמו שלה. אגסי - שיחה 15:41, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
חשיבות של ערך על אישיות עכשווית היא בדרך כלל שאלה שלא קשורה למומחיות בתחום מסוים אלא נושא מאוד אמורפי עם גבולות מטושטשים שבו יש דעות הן לכאן והן לשם, וקשה להכריע ביניהם. בשביל מקרים כאלה יש דיוני חשיבות והצבעות מחיקה, שבהן מי שכותב ועורך פעיל משפיע. כמו כל מסננת לפעמים יש ערכים לא חשובים שנשארים וערכים חשובים שנמחקים (אך משוחזרים בדיעבד). לדעתי המנגנון שלנו לא מושלם אבל סביר. ‏ MathKnight (שיחה) 14:41, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים אם MathKnight.
אף שאינני מתלהב מקיומו של הערך מירי ישראלי, לא השתתפתי בהצבעה על מחיקתו. אין לי מושג האם יש לו מקום בוויקיפדיה (אם כי ברור לי שגם לאחר ההצבעה הערך הכיל תוכן לא אנציקלופדי, שראוי היה שתומכי השארתו ינכשו ממנו). דוד שי - שיחה 15:29, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

ליש ואחרים, הנה דוגמה קופי פייסט מדף הדיון או המחיקה, תחפור קצת ותמצא גם אתה, ואחכ תספר לי שזה לא נגד גילגמש אלא בעד אמנית שמצביעי הבעד זנחו את כל העקרונות של ויקיפדיה בשיקולים שלהם. אז יש חוכמת המונים ואין כללי כתיבה ואין מומחים ויש מלחמת שרירים: ":::: גילגמש רציתי לברך אותך על שבוע נוסף שבו הצלחת, בצורה מרשימה למדי, לבזבז את הזמן, הרצון הטוב, ורוח הלחימה של עורכים וכותבים כדי להקים את צנזורפידיה. אין ספק, שאתה שומר חומות משכמך ומעלה, מצביא דגול ובעל חזון אחרית הימים. הדבר הכי טוב שקרה מאז המצאת הגלגל, והלחם הפרוס. כפרה עליך. חמסה עליכום. אתה תותח. אחרי שטפחנו על האגו מספיק (ועברנו כמה מאות הצבעות מחיקה, דיוני חשיבות ומחלוקת, קיצוצים ושכתובים), אולי הגיע הזמן לדירוג איכות? איכות, היא לא מילה גסה".

אני יכולה רק לחשוב בצער על קוראי ויקיפדיה שיודעים משהו על אמנות ומרימים גבה כאשר רואים ערך כזה המבטא חוסר הבנה וידע, שלא לדבר על הכתיבה הלקויה והמקורות שלא ניתן לאמת אותם, ועל קוראי ויקיפדיה שלא מתמצאים בתחום ומקבלים רושם מוטעה על האמנות, ועל האמינות והמהימנות של ויקיפדיה באופן כללי. חבל.

את הפסקה האחרונה כתבתי אני: OR 15:37, 3 באוקטובר 2015 (IDT) ובטעות לא תחת שם המשתמשת

צריך להניח לפרשה זו. אף אחד לא הצביע דווקא כי היה לו משהו נגדי, ההצבעות הן לא אישיות, בוודאי ובוודאי שזה ערך שכלל לא כתבתי ואין לי עניין בו. דעתי לא התקבלה, היא לא מתקבלת לא אחת, אני לא רואה בזה משהו אישי. צריך להניח לפרשה זו ולהמשיך הלאה. יש עוד כמעט 200,000 ערכים שאפשר לטפל בהם ואין סיבה להשקיע את כל המרץ דווקא בערך הזה. היה דיון, הייתה הצבעה ונגמר. אי אפשר להמשיך ולדון שוב ושוב ושוב על אותו הדבר. גילגמש שיחה 15:48, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
זו אחת מהבעיות בשיטת הצבעות מחיקה, שהיא לעיתים מפלגת את הקהילה ואפילו משאירה משקעים. הדעה שצוטטה כאן ונכתבה בהצבעה נגד גילגמש היא של משתמש לא רשום, חסר זכות הצבעה, שנוהג מדי פעם להביע את התנגדותו להצבעות מחיקה ול"צנזורפידיה" כלשונו. אגסי - שיחה 15:54, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
בסדר גמור - שיביע. גילגמש שיחה 15:56, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
קל לשכוח את זה - אבל האנציקלופדיה חשובה יותר מהקהילה. Botend - שיחה 16:08, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
האנציקלופדיה לא תוכל להתקיים ללא קהילה גדולה ומתפקדת שתתחזק ותשפר אותה. לכן לעיתים יש הכרח להתגמש ולמצוא את האיזון הנכון. השארתו של ערך אחד שנוי במחלוקת, לא מזיקה או הנזק קלוש, לעומת הנזק שנגרם לקהילה מההצבעות שגם אוכלות ושותות המון. אגסי - שיחה 16:21, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
זה לא ערך אחד, מבחינתך אגסי גם מיליון ערכים לא יזיקו. עכשיו מישהו צריך לטפל בערך הזה על גב' ישראלי ולתקן אותו. אני מקווה שאתה תתקן אותו בעצמך ולא תחכה לאחרים שיעשו את זה במקומך. גילגמש שיחה 16:24, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
יש הבדל קל בין ערך אחד למיליון. ההצבעה ונספחיה שתו ואכלו פי אלף מהזמן הדרוש לתיקון הערך. כותבים חדשים לרוב לא כותבים ערכים מושלמים ואנחנו עוזרים להם. אם לא יעזרו לה, אני אגיד לה שיש לה גם אופציה לפנות לכותב בשכר אמין. אגסי - שיחה 17:13, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
ובינתיים אגסי, לא אתה מסייע לשיפור הערך אלא Yuri אילי - שיחה 17:18, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אגסי, מדבריך האחרונים נודף ריח של איום וסחיטה - אם לא תעשו כדברי, אביא עליכם כותבים בשכר (בידיעה ברורה שהקהילה מתנגדת לכתיבה בשכר). האם אתה מנסה להביא לקוחות לחבר?שלומית קדם - שיחה 17:31, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

ברוב הצבעות המחיקה כ-90% מבעלי זכות ההצבעה לא משתתפים, כנראה שיש לך סיבה. גם אני משתדל לא להשתתף בהצבעות, כי זה לא עושה טוב לי ולקהילה. הפעם לא יכולתי לעמוד מנגד, למרות שידעתי שאשלם על כך מחיר, אבל אני לא רוצה לדבר במזנון על עניינים שלי. אגסי - שיחה 17:40, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

נתונים על שטח ועומק אגמים חייבים לכלול גם את שנת המדידה[עריכת קוד מקור]

בהרבה ערכים על אגמים, בויקיפדיה, מופיעים נתני שטח האגם, אורכו, רוכבו, עומקו וכיוצא בזה, כאילו הם נתונים קבועים. ממש כמו שמציינים את גובהה של פסגת הר. אלא, שכמו שידוע לכולנו מנסיוננו עם אגם הכינרת ועם ים המלח, נתונים כאלו יכולים להשתנות מאוד מעשור לעשור. בצורות או שנים גשומות, המסת שלגים או אי המסתם, שאיבה או אי שאיבה, הזרמת ביוב והשד יודע מה עוד, יכולים מאוד לשנות מפלסים של אגמים וכול נתון אחר שלהם, שתלוי בכמות המים. לכן, אנא מכם, כשאתם מציינים נתונים כאלו, ציינו גם את שנת המדידה. תודה. 109.160.149.155 14:22, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

אם לומדים מהכנרת, לא די בשנת המדידה, אלא גם בחודש המדידה, שהרי הכנרת בסוף הקיץ אינה דומה לכנרת בתחילת הקיץ. דוד שי - שיחה 15:30, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
האם מקובל להתייחס לעומק ממוצע על פני השנה? Tzafrir - שיחה 17:19, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
אם כן מדובר בממוצע, אז יש לציין בערכים, שמדובר בממוצע. אני לא ניחשתי שום דבר כזה בעצמי. 109.160.149.13 17:11, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

זהירות בתארים אקדמיים[עריכת קוד מקור]

בעקבות כתבה זו ומקרים דומים, אני ממליץ שבכל ערך שבו מצוין תואר אקדמי של אדם בלי שמצוין באיזה אוניברסיטה קיבל אותו, להצמיד לנתון תבנית הבהרה שמבקשת לברר מאיזה אוניברסיטה התואר. דוד שי - שיחה 23:02, 3 באוקטובר 2015 (IDT)

ראו גם בית חרושת לתארים ותודה ל-Unexpectediteminbaggingarea שיצר ערכים על אוניברסיטת IUBL ואוניברסיטת יורק המוזכרות בכתבה. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 23:15, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
פניתי היום למירי רגב עם בקשת הבהרה דרך הפייסבוק שלה אחרי שראיתי תבנית הבהרה בערך שלה. גילגמש שיחה 23:23, 3 באוקטובר 2015 (IDT)
גם בפתיח לא מוזכר שמתייחסים אליהם הן כבית חרושת לתארים. מה דעתכם? כמוכן, מה דעתכם על קטגוריה:בעלי תואר אקדמי פיקטיבי? ועוד משהו: בקטגוריה המקבילה באנגלית מופיע גם הערך w:Jerusalem University College אבל חסר עליו מידע. Tzafrir - שיחה 03:34, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
האם ההמלצה חלה גם על מי שמצויין שנסמך לרבנות, אך לא ברור מיהו הסומך? בברכה, גנדלף - 03:59, 04/10/15
בזמנו הערתי בערך משה טיומקין בו צוין שלנ"ל תואר שני ושלישי מאוניברסיטת ניופורט. עוד לפני שהיה ידוע שזה מוסד למכירת תארים וזאת בהכירי את האיש. עד היום מסתמך דווח התואר (ללא שנה) על הדווח לבורסה. --‏Yoavd‏ • שיחה 09:53, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

הודעה על email שנשלח למשתמש דרך ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

כפי שכבר פרסמתי ב{{הפומפיה}} לפני כמה ימים, מעכשיו ניתן לקבל הודעת נורית בשורה העליונה של המסך כשמישהו שולח לכם דואר אלקטרוני באמצעות מיוחד:שליחת דואר למשתמש בתפריט הצדדי. עד עכשיו היו בדפי השיחות שלנו המון שיחות תחת השם "@" בנוסח אחיד: שלחתי לך מייל - עניתי - שלחתי שוב - עניתי שוב. הדלקת נורית עם הודעה "X שלח לך דוא"ל" במקום בו מופיעות הודעות התיוגים נראית הרבה יותר טוב. אבל כדי שזה יעבוד, כל אחד בנפרד צריך להדליק את האופציה הזאת במיוחד:העדפות#mw-prefsection-echo. אני מבקש מהקהילה אישור להפוך את האופציה הזאת לברירת מחדל כך שכולם יקבלו את ההודעות, ומי שלא ירצה יוכל לכבות בהעדפות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:05, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

מקבץ ערכים ליום הזכרון ליצחק רבין[עריכת קוד מקור]

אנו נוהגים להציג בעמוד הראשי מקבצי ערכים לציון מועדים וחגים, וחשבתי שמתאים יהיה להעלות מקבץ ערכים כזה לציון 20 שנה לרצח יצחק רבין (מקבץ חד פעמי: לא כזה שיוצג מדי שנה לציון התאריך העגול). זו תהיה גם הזדמנות לנצל וידאו חופשי של ממשלת ארצות הברית שמתעד את ההלוויה (c:Category:Yitzhak Rabin's funeral) (ובפרט את נאומיהם של ביל קלינטון, נועה רוטמן ואיתן הבר) ומדגים את כוחה של ויקיפדיה כאנציקלופדיה אינטרנטית שיכולה לשלב קטעי וידאו היסטוריים. יצרתי טיוטה למקבץ בתבנית:מקבץ ערכים ליום הזיכרון ליצחק רבין. מה דעתכם? ערן - שיחה 22:01, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

הרעיון עצמו הוא טוב. אפשר לשקול למסד מקבץ קבוע שיוקדש לרציחות פוליטיות. אפשר להתחיל מיצחק רבין, אחר כך לעבור לקנדי, יורש העצר האוסטרי שרציחתו פתחה את מלחמת העולם הראשונה ועוד. גילגמש שיחה 22:04, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד המקבץ והוספת מקבצים נוספים כגון, ט"ו בשבט, וכן מקבצים לימי שנה חשובים, דוגמת מלחמת ששת הימים ועוד. אגסי - שיחה 22:12, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד יואב ר. - שיחה 22:18, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
בתגובה למשתמש:אגסי - אנחנו (גארפילד ואני) עובדים בשיתוף עם ביקורת להוספת מקצבים נוספים. העלנו כבר דיון אחד לגבי איחוד מקבצים של ראש השנה ויום הכיפורים וכולנו ראינו את המקבץ המאוחד שהופיע השנה. בכוונתנו לעשות רוויזיה שלמה בכל עניין המקבצים, כמובן בשיתוף הקהילה. גילגמש שיחה 22:30, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד המקבץ ליום הזיכרון ליצחק רבין, ולא רק השנה, אלא בכל שנה. באותה מידה ניתן ליצור מקבצים על הרצל, ז'בוטינסקי וביאליק - על כל אחד מהם יש מספיק ערכים כדי ליצור מקבץ ראוי. דוד שי - שיחה 08:23, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
מקבצים לשלושת האישים האלה הם רעיונות טובים. עם זאת, עלינו לזכור שיש לנו 182 - 183 (בשנה מעוברות) ערכים שמגיעים לעמוד הראשי (כל ערך נשאר יומיים בעמוד הראשי). כבר כיום יש כמה מקבצים בנושא חגים. צריך להיזהר לא להעמיס על העמוד הראשי עם מקבצים רבים מדי. לכן, אני בעד רעיון של מקבץ מתחלף שיוקדש לרצח פוליטי, כפי שכבר הצעתי כאן. שנה אחת נציג את המקבץ לזכרו של יצחק רבין ובשנה אחרת אפשר להקדיש את המקבץ לאישיות אחרת. כנ"ל מקבצים אחרים, כדאי לשקול לקבוע מועד מסוים להופעת המקבצים האלה (רצוי בתקופה שאין בה הרבה חגים - למשל ביוני או ביולי) גילגמש שיחה 17:39, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
לדעתי עדיף בזמנים לא קבועים - על פי יום מותם של אישים אלו. Ravit - שיחה 20:08, 5 באוקטובר 2015 (IDT)

ניגוד עניינים[עריכת קוד מקור]

בתרומתו הראשונה למרחב הערכים מזה שנתיים, הוסיף משתמש:galoren.com לשורה של ערכים על סופרים הפניה לספר פרי עטו. אני מציע לבטל את העריכות בשל ניגוד עניינים (מבלי לחוות דעה על רלבנטיות הקישור לערכים הללו; חברים אחרים יוכלו לשקול ולהוסיף אותם אם יראו לנכון), והייתי עושה זאת, אבל היות שמדובר במשתמש ותיק, אני מעלה את זה לדיון קצר כאן. Ijon - שיחה 23:49, 4 באוקטובר 2015 (IDT)

בהתחשב בכך שמותר לאדם לכתוב ערך על עצמו (או על קרוב משפחתו) ובהתחשב בכך שגל אורן הוא משתמש ותיק שמכיר את הכללים שלנו להוספת מקורות וקישורים לאתרים חיצוניים, אני מציע להשאיר את התוספות שלו. גילגמש שיחה 23:54, 4 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים עם גילגמש. השאלה העיקרית שעלינו לשקול היא האם התוספות מועילות לקורא, והתשובה לכך היא ללא ספק "כן". עם זאת, הקישור לאתר הספר נושא אופי פרסומי ואינו מקובל, ולכן אסיר אותו. דוד שי - שיחה 08:09, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
+1. בברכה. ליש - שיחה 08:59, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
הספר שהוסיף לאחרונה בערך קנוט האמסון הוא כללי מדי וככל הנראה אינו עוסק בהאמסון בלבד. אם אין פרק ספציפי עליו בספר, אני לא רואה סיבה להשאיר את זה. אם יש, צריך לציין את הפרק והעמודים הרלונטיים. Liad Malone - שיחה 00:38, 6 באוקטובר 2015 (IDT)
כמו ליעד. הוא צריך להוסיף מספרי עמודים, וכאשר יש מספיק מקורות אחרים וכאן מדובר במספר עמודים מצומצם וכדומה - זה מיותר. נרו יאירשיחה • כ"ג בתשרי ה'תשע"ו •

הוצאת קיטור[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. אני ממעט להשתמש בגרסת המובייל של ויקיפדיה, אך במעט שהשתמשתי, שמתי לב לכך שבתחתית הערך כתוב לבן על גבי ירוק-טורקיז: "נערך לאחרונה -בזמן מסוים- על ידי -שם משתמש-". מכיוון שאני עורך המון ערכי כדורגל, חלקם בעלי פופולריות גבוהה כגון ליונל מסי וברצלונה (כדורגל), שם המשתמש שלי מופיע לעיני רבבות קוראים. לא מעט מהם הם, איך נאמר בעדינות? ילדים ללא כוונות לתרום דבר מה לוויקיפדיה. זה יצר מצב שבו בחודשים האחרונים נרשמו שני "גמלים" שכל מטרתם הייתה עריכות שטותיות. אני באמת לא מבין למה נחוץ דווקא בגרסת המובייל לראות בתחתית הערך מי ערך אחרון את הערך. אמנם זה נחמד שהשם "הגמל התימני" צובר פופולריות ברחבי האינטרנט, וכבר ראיתי התייחסות לכך בדף הפייסבוק של "בארסה מאניה". אך אינני מעוניין בכך, על אחת כמה וכמה כשהדבר מביא לנזק לוויקיפדיה, לבזבוז זמן שלי ושל יתר המנטרים. הגמל התימני (צרו קשר) (5.10.2015 15:17)

המשחיתים והשטותניקים ימשיכו לשבש את הוויקיפדיה. אם לא בשם הכולל בתוכו את המילה גמל אז ימצאו לעצמם כינוי אחר. מצד שני, אולי יהיה מישהו שבעקבות העריכות שלך יתרום תרומות חיוביות וכולנו נרוויח מזה • איקס איקס - שיחה 16:06, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
אני מסכים עם דבריו של הגמל התימני, וסבור שההודעה "נערך לאחרונה -בזמן מסוים- על ידי -שם משתמש-" היא מיותרת. ראשית כל, ההודעה הזאת לא מעידה על עדכניות הערך. ייתכן שבוצעה עריכה ויקי-גמדית בערך לפני כמה ימים, אך הערך למעשה לא עודכן למעלה משנה. שנית, זה לא אמור לעניין את הקורא המזדמן מי ערך את הערך לאחרונה. רצוי להסיר את ההודעה הזאת. עמרישיחה 16:16, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
אני רוצה לבדוק משהו, משתמש:הגמל התימני ועמרי. אני יכול לקבל כאן העתק הדבק מדויק של ההודעה הזאת מאיזהשהו ערך? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:19, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
ראה למשל כאן בתחתית הערך. עמרישיחה 16:24, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
אז ככה. ישנן 14 הודעות המערכת הקשורות לעניין. 7 עם שם משתמש (mobile-frontend-last-modified-with-user) ועוד 7 בלי. ערכתי אחת מהם כדי לראות איך זה יראה וזה לא עזר. כלומר, סתם להעביר במזנון הצבעה (שסביר להניח שהייתה עוברת) על לערוך 7 הודעות לא היה עוזר לכם. כנראה יש שם איזה טריק. נסו לדבר עם ערן או קיפודנחש. ואם תהיה הצבעה, אני אתמוך בהסרת השם. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:45, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
אני הייתי שמח אם המשפט הזה היה מופיע גם בתצוגת מחשבים. יש לזה וידג'ט או משהו? ‏«kotz» «שיחה» 17:02, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
ייתכן שאפש להוסיף, אבל רצוי שזה לא יופיע כברירת מחדל. עמרישיחה 17:06, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
תומכת גם כן בהסרה כברירת מחדל אופק כחול - ביבר הזכוכית 17:22, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
מסכימה עם קודמיי. אבל אציין רק שלמיטב ידיעתי ההודעה הזו בתחתית היא הקישור היחיד שיש מהמובייל אל דף ההיסטוריה של הערך (תקנו אותי אם אני טועה). לכן אם מסירים את השורה כולה ולא רק את השם של האחרון שערך, אז יהיה טוב אם יינתן איזשהו קישור חלופי אל דף ההיסטוריה. תודה, Ravit - שיחה 20:17, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
אני משתמש בנייד בתצוגת מחשבים, ורואה את האתרים ובהם ויקיפדיה כמו במחשב, ושם בתחתית הדף כתוב כמו בתצוגת מחשבים: "נערך לאחרונה ב־18:36, 5 באוקטובר 2015." אז אפשר לשקול לשנות כך שזו תהיה ברירת המחדל גם בתצוגה סלולרית. אפשר גם לאמץ את ההצעה של רוית, שזה יישאר כקישור שיוביל אל דף ההיסטוריה של הערך בתצוגה סלולרית, ואולי גם לאמץ את הרעיון הזה בתצוגת מחשבים רגילה. אגסי - שיחה 20:53, 5 באוקטובר 2015 (IDT)
גם לדעתי אין סיבה שהמידע הזה יופיע דווקא בתצוגה סלולרית ואני תומך בהסרתו. זה לא תחליף טוב לקישור לדף ההיסטוריה. בברכה, גנדלף - 01:51, 06/10/15
מצטרף. לגמרי לא משנה מי העורך האחרון ומתי נערך לאחרונה, אלה פרטים מיותרים. נרו יאירשיחה • כ"ג בתשרי ה'תשע"ו • 10:19, 6 באוקטובר 2015 (IDT)

שיבושים בציטוטים[עריכת קוד מקור]

אודה למי שיתקן את השיבושים בציטוטים בשמחת תורה#אופי החג, אני לא הצלחתי. מקושר מ"הידעת" בעמוד הראשי ולכן אני שם את זה במזנון. ראובן מ. - שיחה 17:46, 5 באוקטובר 2015 (IDT)

לא צריך, בסוף הסתדר מעצמו. סתם, צוחק. תודה משתמשת:BlueHorizon. ראובן מ. - שיחה 18:03, 5 באוקטובר 2015 (IDT)

הצצה לתוצאות ניתוח הסקר בקרב העורכים + הכותבים המזדמנים בוויקיפדיה העברית[עריכת קוד מקור]

סמליל ויקימדיה ישראל

שלום,
במעלה דף זה סיפרנו על סיומם של שני הסקרים שערכה עמותת ויקימדיה ישראל בקרב שתי אוכלוסיות כותבים בוויקיפדיה העברית: 1. קבוצת העורכים - עורכים קבועים, בעלי זכות הצבעה בהצבעות השונות וכאלה שיש להם השפעה רבה על ההווה של המיזם ועל עתידו; 2. קבוצת כותבים חדשים/מזדמנים, שתרומתם למיזם חשובה גם כן, ושאנו מקווים שבקרוב יהפכו לקבועים-יותר פה. הבטחנו לעדכן תוך פרק זמן קצר ככל הניתן לגבי ניתוח הנתונים. מכיוון שדובר על סקרים בהם נשאלו שאלות רבות (לאלה שהשיבו ודאי זכור שהמענה על הסקר לא היה קצר), ולאור זה שהמידע אשר ניתן להוציא מן הנתונים שקיבלנו הוא רב מאוד וראוי להמשיך לחקור ולהבינו, החלטנו להציג כמה נתונים כאן כעת - לעת עתה לא את הכל, אבל מספר דברים שוודאי תמצאו בהם עניין. בחרנו לעשות זאת היום, עוד לפני שהמידע יארז בצורה גרפית נאה ויועבר לגורמים שונים, תוך שאנו מבטיחים כי ברגע שהכל יסוכם, נפרסם את המידע במלואו והוא יהיה זמין לכל. לעת הזו, ראינו לנכון להביא את עיקרי המידע קודם כל לקהילה שאותה "ויקימדיה ישראל" משרתת במובנים רבים.

זה המקום לספר שלמעשה לא מדובר בשני סקרים שונים. השאלות שהוצגו לשתי הקבוצות היו זהות, למעט שינויים קלים מאוד בנוסחים ובדף הפתיחה, כדי שאלה יתאימו לטבען של שתי הקבוצות המשיבות. בצורה זאת, יש בידינו לבצע השוואה בין התשובות שהתקבלו מכל אחת מהן, כאשר היתרון הוא שהמידע מפולח בבירור לשתי האוכלוסיות הללו, השונות באופיין. מבלי להכביר כעת במילים על המתודה המחקרית, נציין רק שבסה"כ ענו 322: 151 עורכות ועורכים ו-171 כותבות וכותבים. כעת, לנתונים:

דמוגרפיה
הקבוצה הגדולה ביותר ב"עורכים" (34%) היא כזו המכונה פעמים רבות בסטטיסטיקה "גיל הביניים" (40-64). ל-16% טרם מלאו 22 שנים. בקרב הכותבים המזדמנים/חדשים, שתי הקבוצות הגדולות ביותר הן בגילאים 22-29 ו-12-17.

פעילויות העריכה
רוב העורכים טענו שבאו לוויקיפדיה מפני שהם אוהבים את הרעיון של התנדבות ושל שיתוף מידע ו(אחוז אחד פחות בשאלה בה ניתן היה לסמן יותר מאפשרות אחת) מכיוון שזו "פעילות נחמדה לשעות הפנאי – כתחביב". לאחר מכן, התשובה הנפוצה היתה ש"ידעו הרבה על נושא עליו היה כתוב מעט". שאלנו אז מדוע הם ממשיכים. שתי התשובות המובילות (של 62% מהמשיבים) היו "כי זה פשוט כיף" ו"אני אוהב לתרום בנושאים שבהם אני מומחה". בהפרש קטן אחר כך: "אני מאמין שמידע צריך להיות זמין בחופשיות לכולם". אחסוך מכם את האושר שמילא אותי בקריאת סיכום התשובות לשאלות הללו ובכלל, אמנע ברשותכם מהבעת תחושותי בהודעה זו. אסתפק בכך שאכתוב רק עתה שאני אוהב את החברה שאני נמצא בה... בקרב הכותבים המזדמנים, הרוב ציינו שבאו מכיוון שמצאו טעות ורצו לתקנה (55%) ובהפרש די ניכר אחר כך, כי הם אוהבים את הרעיון של ההתנדבות ושיתוף המידע. הם חוזרים לוויקיפדיה מכיוון שגם הם מוצאים את זה "כיף" (49%). מייד אחר כך, מכיוון שהם אוהבים לתרום בנושאים בהם הם מחשיבים עצמם מומחים ובאותו אחוז, מכיוון שהם מוצאים במקרה עוד ועוד שגיאות, או מחפשים אותן בכוונה.
מעל לחצי מהעורכים ציינו שהם עסוקים בענייני המיזם במשך למעלה מחמש שעות שבועיות בעוד בקרב הכותבים המזדמנים מתקבלת תמונת ראי משולמת: שם, רוב אלה שבחרו לענות על הסקר מקדישים לפעילות פחות משעה בשבוע. 60% מהעורכים נמצאים עמנו מעל ל-5 שנים ובקרב הכותבים, 32% מבקרים פה מעל לשנתיים, אולם כמות זהה, עד חצי שנה.

עבודת הצוות בוויקיפדיה ושיתופי פעולה קהילתיים
בשתי הקבוצות, ציינו רוב העונים שהיו מעדיפים לעבוד לבד, על פני תוך שיתוף פעולה עם אחרים: 56% בקרב העורכים ו-62% בקרב הכותבים החדשים/מזדמנים.
יש הסכמה בין שתי הקבוצות כי "הדרך הטובה ביותר לזכות במוניטין בקהילת ויקיפדיה העברית" היא באמצעות כתיבת ערכים חדשים. רוב המשיבים בשתי הקבוצות גם מסכימים כי "המשוב מכותבים אחרים באמצעות ביטולים, דיונים וכו' עוזר לי להשתפר - להפוך לכותב טוב יותר" 76% בעורכים ו-62% בכותבים החדשים/מזדמנים.
70% מהעורכים ידעו למי לפנות כאשר יתקלו בבעיה כלשהי בוויקיפדיה העברית, לעומת רק 52% שמנבאים שידעו מה לעשות במצב כזה מקרב המזדמנים/חדשים.

אווירת העבודה במיזם
רצינו לדעת אם בסך הכל הכותבים במיזם שבעי רצון מאווירת העבודה בוויקיפדיה העברית. בעורכים: 52% הם שבעי רצון עד שבעי רצון מאוד ; 21% השיבו שאינם מרוצים או לא מרוצים מאוד ובכותבים התקבלו תוצאות דומות מאוד: 53% - שבעי רצון ושבעי רצון מאוד ; 20% השיבו שאינם מרוצים עד לא מרוצים מאוד. מייד לאחר מכן ביקשנו מהמשיבים לדרג את התיאורים שמתאימים ביותר לאווירת העבודה בוויקיפדיה בשפה העברית. בעת הכנת הסקר, הקדשנו לא מעט זמן לניסוח האפשרויות פה. גם הפעם, גילינו שהעורכים והכותבים המזדמנים והחדשים די תמימי דעים: בשתי הקבוצות התיאור שדורג כמתאים ביותר היה לשמחתנו "אווירה בונה ומקדמת - פרודוקטיבית, יצרנית, מניבה תוצאות ממשיות" - ציון המקביל ל-66 מתוך 100 בקרב העורכים ו-ציון 64.5 מ-100 בקרב הכותבים. אגב, גם ההיגד מהעֵבֶר הנגדי, זה שהכי רחוק מלתאר את האווירה, היה זהה בשתי הקבוצות: "שוחרת ריב - אנשים באים לפה רק כדי לריב עם אחרים", ובהפרש ניכר מזה שלפניו, בשתי הקבוצות.

סכסוכים וישוב סכסוכים במיזם
המשכנו ושאלנו באופן ספציפי לגבי עימותים בין המשתתפים במיזם: "מספר העימותים בוויקפידיה העברית הוא:"... זה פילוג התשובות שהתקבלו: עורכים: 74% המספר גבוה עד גבוה מאוד ; רק 7% השיבו "נמוך" ואף אחד לא ציין "נמוך מאוד"; כותבים חדשים/מזדמנים: 41% חושבים שהמספר גבוה-גבוה מאוד ו-19% ציינו שהוא נמוך-נמוך מאוד. 39% (התשובה המקובלת ביותר) העניקו את התשובה "בינוני - סביר". כנראה שהעורכים הוותיקים חשים הרבה יותר בעימותים ממה שנתקלים בהם כותבים שלא ותיקים או שלא מבקרים אותנו באופן תדיר...


היה חשוב לנו לקבל תמונת מצב גם לגבי עמדות באשר לפער המגדרי בוויקיפדיה, אולם לאור השעה... נבקשכם להתאזר בסבלנות עד הבוקר-צהרים. אז, נציג נתונים גם לגבי זה.

נשמח לענות על שאלות ולבהיר נקודות שאינן ברורות (ברמה הרלוונטית לשלב זה בחשיפת הנתונים).

בברכת "אחרי החגים-נעימים" לכולם ובתקווה לפגוש את כולכם בפעילויות הבאות מטעם ויקימדיה ישראל,
מיכל לסטר, חן ספקטור ולירון דורפמן, בשם עמותת ויקימדיה ישראל

Nuvola apps kchart.svg

Ldorfmanשיחה 05:01, 6 באוקטובר 2015 (IDT)

בהתייחס לאווירת העבודה, מה הכוונה לציונים? זה "ממוצע" של האווירות? Mbkv717שיחה • כ"ג בתשרי ה'תשע"ו • 10:33, 6 באוקטובר 2015 (IDT)
משה, זו בהחלט שאלה במקום. תודה ששאלת. בסעיף הזה התבקשו המשיבים לדרג תשעה תיאורים של האווירה, כאשר הציון 1 יסמל את התיאור המתאים ביותר ו-9 ינתן להגדרה שאינה משקפת כלל את האווירה במיזם. בסיטואציה הזו, ממוצע התשובות שהתקבלו יוצר מצב שהוא לכאורה מנוגד להגיון לו אנשים רגילים בדרך כלל, שבו הציון הגבוה הוא "טוב" וציון נמוך מסמל "אי הסכמה". כדי להציג את הנתונים בצורה ברורה ולפשט את המידע שהתקבל, בעת ניתוח הנתונים, המרנו את הציונים שהתקבלו לסקאלה הפוכה בין 1 ל-100 בדומה לציוני מבחן, אותם קל יותר להבין. הממוצע הנמוך ביותר קיבל אם כך את הציון הגבוה ביותר, באופן יחסי למיקומו בסקאלה של 1 עד 9. Ldorfmanשיחה 11:51, 6 באוקטובר 2015 (IDT)
כל הכבוד לעורכי הסקר ומשתתפיו. המידע מעודד. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 13:14, 6 באוקטובר 2015 (IDT)