ויקיפדיה:מזנון/ארכיון 191

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא ארכיון של דיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.תוכן עניינים

מקורות תחילה?[עריכת קוד מקור]

אהלן,

לעתים קרובות אני נתקל במאמר שיכול לשמש מקור טוב לערך בוויקיפדיה. אז אני רואה שהערך חסר, נזכר בצער בערימת הערכים המוזנחים שהבטחתי לשפר ושוכח מכל העניין. אני מניח שגם כותבים אחרים אצלנו נתקלים במקורות מוצלחים באופן שוטף, גם כשהערך המתאים בו יש לשלבם טרם נכתב. אמנם ניתן לציין מקורות כאלה בויקיפדיה:בקשת ערך לצד הערך החסר, אך לא מובטח שכותבי הערך ישימו לב לבקשות הללו.

לאור זאת, חשבתי להציע להוסיף מקורות כאלה לדף השיחה של ערכים חסרים. לדוגמא, משתמש שנתקל בסקירה שימושית על תנודות עצביות, יוסיף את הפיסקה הבאה לשיחה:תנודות עצביות:

מקורות מוצעים[עריכת קוד מקור]

 • PMID 14643372 - סקירה שימושית בנושא משנת 2003

ההצעה שלי עשויה להיות בעייתית, בין היתר משום שוויקיפדיה איננה מאגר קישורים. איני מציע לעגן אותה בחוק, אלא לנסות אותה בקנה מידה קטן ולפרק זמן מוגבל ולראות אם היא מועילה לכתיבת ערכים באופן משמעותי. לחילופין, אשמח לשמוע הצעות חלופיות שעונות על אותו הצורך בלי לפתוח דפי שיחה לערכים חסרים. לילה טוב, ליאור ޖޭ 00:12, 1 בפברואר 2008 (IST)

נתקלת במקור נפלא? צור לפחות קצרמר מכובד (שתי פסקאות), שאפשר לעגן אליו מקור זה. דוד שי 00:16, 1 בפברואר 2008 (IST)
אפשר להוסיף את הערך החסר בבקשת ערך בפורטל המתאים, יחד עם מקורות אפשריים. נשאלת השאלה אם כותב הערך העתידי יידע להסתכל שם. דב ט. 00:18, 1 בפברואר 2008 (IST)
בעד ההצעה של דב. גם אם היוצר העתידי לא יסתכל שם, מי שירצה להסירו מרשימת המבוקשים לאחר שהוכחל יוכל להוסיף את המקור לרשימת הקישורים החיצוניים בערך שכבר קיים. בברכה, גברת תרדשיחה 10:24, 1 בפברואר 2008 (IST)
יצירת קצרמרים טובים היא פיתרון הולם לכמה מכותבינו המוכשרים. עבורי ועבור סטודנטים אחרים הפיתרון הזה פחות מוצלח, בין היתר כי:
 1. קצרמר חפוז הנסמך על מקור אחד עלול להיות חלקי ושגוי מבלי להבהיר זאת לקורא.
 2. קצרמר אמין הנסמך על מספר מקורות תובע ממני השקעה דומה לכתיבת ערך, בעוד שהצעתי תובעת דקה או שתיים מזמני, שניתן להקדיש אפילו במהלך יום עבודה.
 3. קצרמר אוכל ושותה יותר מפיסקה בדף שיחה לערך שטרם נכתב.
לצורך העניין, אפשר להגביל את הניסוי לערכים חסרים בתחומי המדעים השונים ואת תקופת הניסיון לחודשיים. ליאור ޖޭ 08:58, 1 בפברואר 2008 (IST)
כמובן שיצירת קצרמר טוב היא הפתרון האופטימלי, אבל היא אכן דורשת יותר זמן. אם מצאת מקור טוב שיכול לשמש לכתיבת ערך עתידי, ואין בידך הזמן לכתוב אותו כרגע - אני חושב שדף השיחה הוא מקום מצויין להפנות אל המקור הזה. ‏ costello • ‏ שיחה 11:05, 1 בפברואר 2008 (IST)
אני חושב שהרעיון מצוין מכיוון שלא תמיד אנשים במצב רוח לכתוב ערך, וזה לא צריך למנוע מהם לתת את המקור לשימוש עתידי של יוצר הערך. יונתן שיחה 18:42, 1 בפברואר 2008 (IST)
הרעיון הזה עלול להיות בעייתי. למשל, כבר בדוגמה שהובאה פה, ייתכן שייכתב הערך תנודה עצבית אבל לא תנודות עצביות, ואז מה שייכתב בשיחה:תנודות עצביות ילך לאיבוד. דף שיחה של ערך שאינו קיים הוא דבר שניתן לסבול למען שימור היסטוריה, כמו במקרה של ערך שנמחק אבל התקיימה עליו שיחה, אבל דף שיחה על ערך שלא נכתב עדיין, ואיש למעט הכותב לא יודע על קיומו, הוא דבר שרצוי להימנע ממנו. ‏odedee שיחה 02:02, 3 בפברואר 2008 (IST)
גם זו בעיה מהותית, שעלולה להתבטא ביתר חריפות בערכים מדעיים (תא עצב פירמידי לעומת תא עצב פירמידלי וכו'). הפורטלים נותנים מענה חלקי לצורך, גם כי אותו המקור יכול לשמש בפורטל: ביולוגיה, בפורטל: רפואה ובפורטל: גוף האדם. מה לגבי פתיחת ויקיפדיה:מקור מחפש ערך בדומה לויקיפדיה:תמונה מחפשת ערך? ליאור ޖޭ 11:10, 3 בפברואר 2008 (IST)
זה בטח לא יכול להזיק. דב ט. 19:31, 4 בפברואר 2008 (IST)
שים לב שקיים ויקיפדיה:מקורות עבריים באינטרנט דב ט. 19:36, 4 בפברואר 2008 (IST)
יש גם ויקיפדיה:קישורים שימושיים וויקיפדיה:מקורות לתמונות ובדרך נפלתי על ויקיפדיה:מה נותר עוד לעשות? הנושן שדי חופף לויקיפדיה:תחזוקה העדכני. כל דף משויך לקטגוריה אחרת והשמחה רבה. אני לא יודע איך עדיף לסדר את הדפים, אך כדאי לעשות זאת לפני שאוסיף גם את ויקיפדיה:מקור מחפש ערך לערימה. ליאור ޖޭ 20:31, 4 בפברואר 2008 (IST)

מדיניות בעניין הערך האי[עריכת קוד מקור]

עבר לשיחה:האי (סדרת טלוויזיה). ‏odedee שיחה 11:46, 1 בפברואר 2008 (IST)

איש הישר בעיניו יעשה[עריכת קוד מקור]

העברה לשיחת תבנית:אישיות#איש הישר בעיניו יעשה. דוד שי 07:41, 12 בפברואר 2008 (IST)

תארים אקדמיים - סיבוב נוסף[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מדריך לעיצוב דפים (ביוגרפיות)#תארים אקדמיים - סיבוב נוסף. דוד שי 07:43, 12 בפברואר 2008 (IST)

הפרלמנט[עריכת קוד מקור]

אני חושב שצריך להקים ועדה לכל פורטל אשר יעשה הצעה לתקינה מבחינת פירושה יש גם להקים מליאה אשר אחרי שכתוב בועדה יערוך הצבעה,אני גם חושב שיש למנות ויקיפדים אשר ינהלו את דיוני המליאה וועדותיה.--R.E.B 21:45, 1 בפברואר 2008 (IST)

אל תשכח למנות גם יו"ר וכמה מזכירים. גילגמש שיחה 22:01, 1 בפברואר 2008 (IST)
כדאי גם למנות לכל ויקיפד עוזרים פרלמטריים. עידושיחה 22:08, 1 בפברואר 2008 (IST)

התכוונתי לא רק למנהלי ישיבות התכוונתי גם לבעלי תפקידים אחרים כגון:מזכירים ועוזרים פרלמנטריים--R.E.B 07:39, 2 בפברואר 2008 (IST) אגב יו"ר זה מנהל ועדה או אסיפה כלשהי.--R.E.B 07:39, 2 בפברואר 2008 (IST)

אם זה עונשנו, צריך למהר ולברך ברכת סליחה ולחזור בתשובה מלאה.--‏Golf Bravo‏ 07:40, 2 בפברואר 2008 (IST)

מיזם הערכים הנצפים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/ביקשתם קיבלתם#מיזם הערכים הנצפים. דוד שי 07:45, 12 בפברואר 2008 (IST)

מלכות היופי[עריכת קוד מקור]

אני מניח שכולם ערים לשטפון הערכים החדשים של מלכות היופי. האם לא כדאי ליצור הפנייה מהערך מלכת היופי לערך מלכות היופי ובו רשימה כרונולוגית עם הביוגרפיות הצרמרות שמועלות? כך ימצא פתרון אידיאלי לשמירת המידע ולחיסול דיוני החשיבות שעתידים להתקיים. הערכים המרוחבים המעטים שכבר היו קיימים (מיכל מודעי, לינור אברג'יל, רנא רסלאן ורינה מור) יישארו על כנם עם הפנייה ממלכות היופי לערך מורחב. ‏Wierzba‏ 16:50, 2 בפברואר 2008 (IST)

לא. מדובר באנשים שונים שמלבד היותן מלכות יופי עשו עוד דברים בחיים ואין לקבץ אותן בצורה מלאכותית רק בגלל שזכו באותה תחרות. דניאל ב. 17:01, 2 בפברואר 2008 (IST)
נכון, ולכן הצעתי שהרשימה תאחד את אותם קצרמרים שלא היו נכתבים לולא היו זוכות בתחרות (!) ואם ייכתב ערך רחב יותר בעתיד (כמו השמות שציינתי) - תנתן הפניה לערך מורחב. במצב הנוכחי אתה נותן זכות קיום ל-50 קצרמרים שספק אם יורחבו אי פעם או ישרדו דיון חשיבות. אין לי התנגדות להשארתם, אבל ניתן לעשות זאת בצורה מסודרת. ‏Wierzba‏ 17:09, 2 בפברואר 2008 (IST)
כמי שאינו ידוע ככוללן קיצוני, אני סבור שזכייה בתחרות מלכת היופי הוא רף כניסה הולם ל"זכאות" לערך. זו תחרות שבחוגים הרלוונטיים היא בעלת יוקרה וחשיבות רבים, ויש "עניין לציבור" בסיקור הביוגרפיה של זוכות התחרות בערך נפרד, בין אם הצטיינו בחייהן בדברים נוספים ובין אם לאו. זה נכון שחלקן חוצות אך בקושי את רף הזכאות, אך בכל זאת ראויות לשרוד לדעתי. מגיסטרשיחה 19:11, 2 בפברואר 2008 (IST)
הרעיון של איחוד ערכים קצרים אינו מוצלח כל כך, גם בנושאים אחרים. מלמד כץשיחה 20:30, 2 בפברואר 2008 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד איחוד, והנושא כבר מוצה בשיחה:גל גדות. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • כ"ז בשבט ה'תשס"ח • 04:44, 3 בפברואר 2008 (IST)
אני אחראי לשטפון של מלכות היופי וחושב שיש להם כאן מקום למי שרוצה לקרוא על המלכות בעבר--אור ש 11:05, 4 בפברואר 2008 (IST)
כאשר מדובר במלכת יופי, יותר מאשר בכל ערך אחר, תמונה אחת שווה אלף מילים. כמי שהתחיל במצווה, אני מציע שאור ש יפנה אל כל אחת מהמלכות, ויבקש תמונה ברישיון חופשי לוויקיפדיה. אפשר קודם לכן לפנות למערכת "לאשה", אולי נקבל את כל המלכות בחבילה אחת. דוד שי 07:07, 5 בפברואר 2008 (IST)
זכייה בתחרות מלכת יופי לא אומרת שום דבר מעבר לכך ולמעשה לעיתים נדירות מאוד (אם בכלל) היא הפרט החשוב בערך שעשוי להיפתח בגלל סיבות אחרות. אין שום טעם ושום תועלת בערך בו יפורטו הגיגיה (עם או בלי מרכאות) של מלכת היופי וזה מה שלרוב מקבלים. טרול רפאים 17:54, 8 בפברואר 2008 (IST)

"שבת רגועה"[עריכת קוד מקור]

מזה זמן מה אני מתחבט לגבי העלאת רעיון של סגירת המזנון בשבתות, ליום שבתון שבועי. לפני שקופצים כאן עלי בזעקות מסוג "לא אתן יד לכפייה דתית בוויקיפדיה!" או "אנחנו ויקיפדיה העברית ולא היהודית", אבהיר כי מי שמכיר אותי יודע שאני רחוק שנות אור מדת ובוודאי מכפייה דתית, ולא סיבות דתיות עומדות בבסיס הרעיון אלא התחושה כי המזנון והפעילות סביבו נזקקים, ככל מערכת אחרת, ליום מנוחה שבועי שרק ייטיב עימו ועם הקהילה שסביבו. נקרא לזה, אם תרצו, "שבת שקטה" או "שבת רגועה". ניתן היה כמובן לבחור כל יום אחר לכך, אך שבת נראית לי בחירה טבעית להימנעות מדיונים קהילתיים (או לפחות האטה בהם) ולו משום העובדה כי אחוז ניכר מאוד מן הקהילה ממילא נעדר באותו זמן, ויש בכך גם התחשבות והגינות כלפי חלק זה של הקהילה. למען הסר ספק, איני מציע סגירה פיזית או נעילה, ולא נקיטת צעדים משמעתיים כלפי מי שכן "יחלל שבת" במזנון, אלא הנהגת נורמה חברתית לפיה לא פותחים נושאי דיון קהילתיים חדשים בשבת, ומשתדלים להימנע מהתעסקות בדיונים שאינם בוערים במיוחד. אין האמור לעיל חל כמובן על דיונים חשובים ודחופים כגון התמודדות עם מתקפה טרולית, טיפול אנציקלופדי באירוע חדשותי שהתרחש בשבת וכיו"ב.

אני גם מודע לעניין שעבור ויקיפדים רבים שאינם שומרי שבת, סוף השבוע הוא דווקא הזמן שבו יש להם את מלוא עודפי הזמן להקדיש לוויקיפדיה ולנהל התדיינויות, ושאפילו יש ויקיפדים שפעילותם האפקטיבית מתקיימת רק או בעיקר בסופ"ש (אני עצמי שייך לז'אנר זה, על פי תרשים האק"ג באדיטקאונט שלי) – אבל לא נראה לי נורא שמרצנו ועודפי זמננו ינותבו יותר למרחב הערכים ופחות לברבורי המזנון, ואם מאוד חשוב לנו להתבטא דווקא במזנון – הרי סוף השבוע כולל גם את יום שישי ואת מוצ"ש.

ציינתי כאן את המזנון היות והוא הפורום המרכזי והבולט, אבל לדעתי נורמה חברתית שכזו יאה גם לפתיחת דיונים כלליים בפורומי דיון קהילתיים אחרים – מפעיל נולד וכדומה. כלל לא תזיק לכולנו תזכורת שבועית שוויקיפדיה יכולה לעבוד לא רע גם בהיעדר הזמזום הבלתי פוסק של ההתדיינויות הקהילתיות.

אני לא סגור בעצמי על הרעיון, והייתי שמח לשמוע דעות נוספות. אין בדעתי ללכת לפרלמנט עם הצעה זו, למען לא יידון הנושא כהתפלגות מחנאית מגויסת של מצביעים דתיים מול חילוניים, וגם כדי שלא להפכו ל"חוק", אלא כוונתי לראות בדיון אם יש טעם להמליצה כנורמה נהוגה שיש לה קונצנזוס רחב. אם ציבור רחב בקהילה דוחה את הרעיון – הרי הוא מבחינתי נפסל מאליו ולא אוסיף לקדמו. כדוגמה להמחשת העניין אציין כי את הדברים הכתובים בהודעה זו גיבשתי במהלך השבת, אך עם העלתם למזנון המתנתי למוצ"ש כדי שלא לפתוח במזנון דיון נוסף (על ה-16 שכבר פתוחים בו) מבלי שקהילת שומרי השבת תקבל הזדמנות שווה להגיב בו, וגם כדי שלא להסיח את דעת כותבי השבת בעניין שאינו דחוף במיוחד. מגיסטרשיחה 20:14, 2 בפברואר 2008 (IST)

אני מסכים עם מגיסטר ורוצה להוסיף על דבריו: מלבד משתמשים שומרי שבת יש גם את אלה שנוסעים לנופש/שאר ירקות וכד' וצריך לזכור גם אותם בקטע הזה. אגב, אני מבקש שאם זה אפשרי אז לא לפתוח הצבעות כלשהן בשבת כי זה בעצם גורם ללקיחת זמן ממשתמשים דתיים (גם בתחילת ההצבעה וגם בסופה). ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 20:20, 2 בפברואר 2008 (IST)
רעיון טוב (ומרגיע). מלמד כץשיחה 20:26, 2 בפברואר 2008 (IST)
העקרון שעומד בבסיס הרעיון מבורך, אך היישום פחות. אני לא חושב שקביעת פרק זמן "רגוע" כלשהו הוא רעיון טוב. אמנם קשה לחשוב על דרכים אחרות לצמצם את כמות המלל המיותר הנשפך בדיונים פה, אבל אני חושב שהקטנת חופש התגובה לתקופות זמן פה לא יביא לתוצאות חיוביות. דניאל ב. 20:43, 2 בפברואר 2008 (IST)
כפי שמגיסטר אמר, קיימים ויקיפדים רבים שהסופ"ש הוא זמן האיכות שלהם עם ויקיפדיה, ואני ביניהם. למרות עובדה זו, ולאור זאת שאין כאן כוונה לכפייה דתית, אני בעד. בכלל, אני בעד הקטנת נפח הדיונים בוויקיפדיה. ככל שנבזבז פחות את זמננו בדיוני סרק, כך יישאר לנו יותר זמן לכתוב אנציקלופדיה. חדל קשקשת ברשת! דולבשיחה 20:51, 2 בפברואר 2008 (IST)
יש מי שרואה בדיונים מסוימים "מלל מיותר", אבל אחרים חושבים שהנושאים המועלים בהם ראויים לדיון; אמנם מריבות עדיף שלא יתרחשו מאשר שיתרחשו, אבל הגבלת חופש התגובה (אפילו לא ב"חוק" אלא בלחץ חברתי) לא תסייע להגבלת המריבות, ואפילו להיפך. עדיף לא לצאת מגישה של "כל הדיונים במזנון במילא אינם לעניין, והם שפיכת מילים על שטויות", ולהגיע להצעות כאלה; ואם תהיה התייחסות מכבדת יותר לדבריהם של אחרים, תשתפר האווירה בוויקיפדיה, ולו במעט. אם המזנון חסר תועלת לחלוטין, אפשר לסגור אותו וזהו; אבל במציאות, מתנהלים בו דיונים משמעותיים בנוגע להתנהלותה של ויקיפדיה, ואין הצדקה לקטיעה מלאכותית שלהם. אני גם לא רוצה לראות נזיפות באנשים שיפרו את ה"נוהג", באם יתקבל, וגם לא אנשים שיפרו אותו במופגן כדי להפגין את חילוניותם.
בנוגע לשומרי שבת: כיוון שהדיונים אינם מוגבלים בזמן, אני לא רואה בדיונים שנערכים גם בשבת בעיה מהותית. אם היו דיונים שמוגבלים ליום או אפילו ליומיים, הייתי אומר שאין לערוך אותם בשבת (וממילא הייתי מציע להאריך אותם, כי אנשים עלולים להיעדר בזמן הזה וכך לא יוכלו להביע את דעתם); אבל כרגע ההצבעות מוגבלות לשבוע, והדיונים אורכים בדרך כלל יותר מיום. ‏– rotemlissשיחה 21:00, 2 בפברואר 2008 (IST)
ואגב, שום דבר לא מונע מכם להימנע מהשתתפות בדיונים, בשבת או בכל זמן אחר, ואפילו בכל זמנכם בוויקיפדיה. ‏– rotemlissשיחה 21:02, 2 בפברואר 2008 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד - כמו רותם לעיל - מי שרוצה לנוח, או לצמצם את השתתפותו במרחב הדיונים - יבורך! כל אחד אחר - לפי נוחותו וזמני הפעילות שלו. אורי שיחה 21:04, 2 בפברואר 2008 (IST)
אבל זו בדיוק הבעיה. לכל משתמש "מגיע" שבוע כדי לשקול את הצבעתו ולכן אפשר להחיל מנהג (אני גם חושב שחקיקה מיותרת במקרה הזה) שכדי להתחשב בדתיים ובכאלה שלא נמצאים בוויקי שבת מסיבה כלשהי ההצבעות ייפתחו עד שעה לפני שבת לכל המאוחר ועד שעה אחרי שבת לכל המוקדם. ממש לא אמרתי לפתוח רק בימים א'-ה'. שעה לדעתי זה מספיק זמן כדי לקרוא דיונים.
ואגב, שום דבר לא מונע ממשתמשים אחרים להתחשב באלה שלא כאן בשבת. הדיון כאן הוא, דרך אגב, לא על שבת באופן עקרוני. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 21:05, 2 בפברואר 2008 (IST)
מטרת משך ההצבעה היא לאפשר לכולם הזדמנות לשקול את העניין ולהצביע. זה לא אומר שצריך במשך שבוע רצוף לחשוב על זה, אלא שבנקודת זמן כלשהי כל אחד יוכל לפנות כמה דקות ולהביע את דעתו. זה לא משנה מתי תיפתח ההצבעה או מתי היא תיסגר, אם אורך ההצבעה שבוע, בכל מקרה יש 25 שעות בהן שומרי שבת לא יוכלו להשתתף בהצבעה. עדיין יש 6 ימים בהם כן אפשר, וכל אחד יכול למצוא בהם זמן כדי לקרוא ולהצביע.
אני נגד ההצעה שלא לפתוח דיונים בשבת. להיות הראשון להגיב לדיון זה לא הדבר הקובע. הדיונים כאן נמשכים יותר מיממה, ופעמים רבות דווקא מי שמגיע קצת יותר מאוחר יכול לגבש תגובה מאוזנת וחכמה יותר. פעמים רבות דווקא תגובות אלה, מצד מי שלא השתתף בדיון עד כה, זוכות להתייחסות רצינית יותר. עופר קדם 21:14, 2 בפברואר 2008 (IST)
אני מתנגד להצעות כאלה. כל אחד רשאי לכתוב, או לא לכתוב כאן, כבחירתו. ‏odedee שיחה 21:30, 2 בפברואר 2008 (IST)
רעיון נהדר. גילגמש שיחה 22:43, 2 בפברואר 2008 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. כמו שעודדי אמר מעלי: מדובר בוויקיפדיה. "כל אחד רשאי לכתוב, או לא לכתוב כאן, כבחירתו". ואציין עוד: אני עובד קשה במשך השבוע, והיום היחיד בשבוע שאותו אני יכול להקדיש לוויקיפדיה הוא שבת. (ברוח הדברים שהועלו כאן - אציין שביום ג' אני מסיים לעבוד בשעה 20:00. אם תועלה ההצעה להשבית את המזנון דווקא ביום ג' - לא אתנגד לה. ...אך לא דווקא ביום היחיד שבו אני יכול לכתוב בנחת). דני. ‏Danny-w‏ 23:11, 2 בפברואר 2008 (IST)
זו הצעה העוקפת את הבעיה. הבעיה אינה השבת כלל וכלל, אלא בכך שהותשנו מויכוחים. איך טעם ללכת סחור סחור, ישכילו נא אלו הפותחים דיונים מיותרים או המגיבים שלא לצורך לשמור מרצם למטרות חשובות ונעלות יותר. סגירת המזנון אינה התשובה לבעיה העומדת בפנינו. דורית 23:25, 2 בפברואר 2008 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. המיזם הוא התנדבותי. מי שעייף מהמזנון, יכול למצוא שקט בלתי מוגבל במרחב הערכים. השקט הוא בתוככם, לא בקונפיגורציה כזו או אחרת של המזנון. קומולוסשיחהתערוכה 00:20, 3 בפברואר 2008 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד - מעולה. חגי אדלרתבניות בערכים מחכות לך! • כ"ז בשבט ה'תשס"ח • 04:48, 3 בפברואר 2008 (IST)

אלון, אני בטוח שאם תחשוב עוד קצת, תמצא מאה רעיונות יותר טובים. לסגור דפים מסויימים בשבת? כאילו, לאן הולך העולם? תיכף תגידו לי שאישה וכושי מתמודדים על הנשיאות בארה"ב... ‏Ori~‏ • שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 04:37, 4 בפברואר 2008 (IST)

תודה על התגובות, ואני מסיר את ההצעה. אם בכל זאת, בעקבות הדיון, ישקלו מדי פעם משתמשים את הנחיצות האמיתית של פתיחת דיון חדש - בשבת או בכל יום אחר - דיינו. מגיסטרשיחה 12:45, 8 בפברואר 2008 (IST)

הגדרת מסירת שטחים מארץ ישראל לאחרים[עריכת קוד מקור]

בערך על הרב עובדיה יוסף נכתב "הביע עמדה עקרונית, שמצוות יישוב ארץ ישראל אינה עומדת בפני פיקוח נפש, תוך שהוא שם לפתחם של המומחים (ראשי צבא ומדינאים) להחליט האם מציאות מסוימת היא בבחינת פיקוח נפש. באם התשובה חיובית, ניתן להחזיר שטחי ארץ ישראל.[37]"

לעומת זאת בערך פיקוח נפש נכתב "המושג פיקוח נפש משמש גם בשיח הפוליטי, כהצדקה למסירת שטחים מארץ ישראל, או כסיבה לאסור מסירה של שטחים, הכול לפי הערכתו הפוליטית של הפוסק."

וכן בעוד מספר ערכים הקושרים לנושאים הנ"ל. רציתי לברר כיצד יש לכתוב זאת- מסירת שטחים, או שמא החזרת שטחים, או נסיגה מהשטחים, או האם בכלל שטחים, או שמא כיבוש וכו'. רחפן 21:42, 2 בדצמבר 2008 (IST)

אני מניח שזה תלוי בשטחים. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 21:43, 2 בפברואר 2008 (IST)
כדאי להשתמש במונח הכי פחות טעון פולטית שמתאר את המצב. לכן עדיף לדעתי "כיבוש ירושלים" ולא "שחרור ירושלים" ו"מסירת שטחים" ולא "החזרת שטחים". דניאל ב. 21:54, 2 בפברואר 2008 (IST)
כיבוש ירושלים לא טעון פוליטית? זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 23:26, 2 בפברואר 2008 (IST)
אולי, אבל זה עדיף משחרור. זה עונה להגדרה כיבוש בוויקי, כך שזה בסדר. אני מניח שאפשר גם לכתוב "איחוד" כדי לעקוף את הבעיה. דניאל ב. 06:58, 3 בפברואר 2008 (IST)
כיבוש הוא המונח הנכון, איחוד, שחרור וכיוצ"ב מביעים עמדה. טרול רפאים 17:56, 8 בפברואר 2008 (IST)
מאיפה הגיע דצמבר לחתימה של רחפן? זה באג? ברי"אשיחה • כ"ז בשבט ה'תשס"ח • 22:36, 2 בפברואר 2008 (IST)

הורדת פרמטר המשקל מתבניות אישים[עריכת קוד מקור]

עבר לשיחת תבנית:אישיות#הורדת משקל - העברה מהמזנון. גילגמש שיחה 11:05, 3 בפברואר 2008 (IST)

לימוד[עריכת קוד מקור]

כמי שסיים את לימודיו לפני כמה עשרות בשנים, הקריאה של הערכים המתפרסמים בנושאים מדעיים רוויה באסמכתאות ונוסחאות שגם אם נילמדו בעבר הם כבר נישכחו.

הבאורים וההסברים לערכים רצופים, וטוב שכך, בקישורים המבארים אותם, אך "אליה וקוץ בה", הקישורים הקיימים בטקסט אשר ההסבר שלהם, לרוב, אינו קשור לערך המקורי יוצר יותר בלבול מתועלת.

ולכן פעמים רבות, במקום לבאר את המקור, אותו הקישור מעלה שאלות חדשות במקום לסיע בהבנת הניקרא. אתה הולך לאיבוד בסבך הקישורים וההסברים להסברים.

אני מבקש לבחון את האפשרות לצרף לערכים בנוסף לקישורים המבארים את הערכים - מערכת של קישורים המאפשרת לימוד שיטתי של הערך. לכל ערך יצורפו קישורים לערכים אשר יהיו ערוכים כך שיפרטו מהם מוסגי היסוד הנדרשים להבנה לפי הסדר הדידקטי כולל קישורים לחוקים פיזיקליים ועקרונות מתמטיים הנידרשים להבהרת המושג. כך שבמקום ללכת לאיבוד בסבך הערכים, נקבל רשימת ערכים מהקל אל הכבד מהבסיסי למורכב ובאופן כזה יתאפשר לימוד והבנה נכונה ומקיפה יותר של הערך.

להבננתי הדבר אינו מחייב הוספת ערכים ואו שינוי התכנים הקיימים, אלא רק יצירת מסד קישורים דידקטי כרונולוגי שיאפשר השלמת הידע החסר.

Shkolnik (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

מתוך ההנחיות לבחירת ערכים מומלצים (שכל ערך שואף לעמוד בהן):

עליו להיות מובן; מפורט דיו, אך לא עמוס בפרטים מיותרים. עליו לסקור את הנושא ביסודיות ולהסבירו כך שיהיה מובן למומחים אך גם להדיוטות.

כך שלדעתי המזדהה עם ההנחיה, הבעיה היא באותם ערכים. קו הגבול המקסימלי לרמת המורכבות הבסיסית של הערך (ממנה הערך יכול לגדול במורכבותו) צריך להיות כזה המתאים לבוגרי תיכון. יוספוסשיחה 16:48, 3 בפברואר 2008 (IST)
אני, למשל, נתקעתי במלים "קו הגבול המקסימלי לרמת המורכבות הבסיסית". עוזי ו. 17:51, 3 בפברואר 2008 (IST)
על לא דבר, אני מקווה שלמרות נטייתי להסתבך בלוגיקה הפנימית שלי ואילוצם של הסובבים אותי לסבול מריקושטים, עדיין מבליחים מדי פעם שברי מסרים ברורים מההודעות שכתבתי. הנה הנוסח המחודש למשפט המדובר: גם אם ערך מפתח רעיונות לדרגת מורכבות העולה על רמה תיכונית, הוא עדיין צריך לצאת מנקודת מוצא שאינה עולה על רמה תיכונית. והגרסה המקוצרת: "ערך צריך להיות מובן לבוגרי תיכון." יוספוסשיחה 21:59, 3 בפברואר 2008 (IST)
בהחלט - ויש לי גם תוספת: אם מישהו לא הבין, צריך להשתדל שיבין לפחות מה לא הבין. אם המשפט הראשון בערך כתוב בעברית תקינה (וזו לא הנחה מובנת מאליה, למרבה הצער), אפשר לקוות שהקישורים בו יעמדו במשימה הזו. עוזי ו. 22:09, 3 בפברואר 2008 (IST)
למרות שיש כאן מלכוד מסוים, עדיף שקישורים ירחיבו בנושא מסוים ולא יהוו תנאי להבנת הערך. אם מסתמכים על הקישורים שיבהירו את הערך, ועל ערכי הקישורים שיכילו קישורים שיבהירו את ערכי הקישורים (וכן הלאה), אז נקלעים לבלבול שמתאר פותח הדיון. יוספוסשיחה 23:41, 3 בפברואר 2008 (IST)
לא בהכרח. פותח הדיון מדבר על "קישורים לערכים אשר יהיו ערוכים כך שיפרטו מהם מושגי היסוד הנדרשים להבנה לפי הסדר הדידקטי", וזו בקשה סבירה. אם הקישורים ערוכים באופן הנכון, הם יכולים לפתור את הבעיה הזו מתוך ההקשר, בלי צורך בגישה דידקטית מופגנת, שמתאימה לספרי לימוד ולא לאנציקלופדיות. עוזי ו. 23:47, 3 בפברואר 2008 (IST)
כמובן שחייבים להזכיר כאן את ויקיספר, שכל מהותו הוא הצגה דידקטית של ידע. דניאל צבישיחה 23:52, כ"ז בשבט ה'תשס"ח (3.02.08)
לוויקיספר יש את אותה בעיה שהייתה לוויקיחדשות בזמנו, אם כי האתגר שם קשה יותר לדעתי - בחלקים מסוימים, רבים מדי, המדריכים "עדיין בשלבי הקמה", מלאים בקישורים אדומים או קצרים למדי. כדי ליצור רצף של חדשות בוויקיחדשות אני פשוט בוחר נושא מסוים ועוקב אחריו באופן אדוק עד שהוא מתפתח דיו כדי לרכז כתבות בנושא ולהראות עמוד יציב שמציג התפתחות אקטואלית. מדריך שלם בפיזיקה או מתמטיקה - זה יותר מסובך. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 23:59, 3 בפברואר 2008 (IST)
ערך (לא שאני ממליץ על פתיחת אחד כזה) העוסק בהשפעת קרני השמש על קרני התיש למשל לא יוכל לעמוד במשימה של הצבת רמת הידע הנדרשת להבנתו כרמה של סיום תיכון מכיוון שהוא יהיה ערך טכני ברמה גבוהה. גם במקרים אחרים המצב דומה. טרול רפאים 17:58, 8 בפברואר 2008 (IST)

תבנית לידוענים[עריכת קוד מקור]

האם צריך ליצור תבנית פרמטרים, לידוענים? למה שלמדענים יהיה תבנית (תבנית:מדען) ושל"ידוענים" או לשחקנים לא יהיה? צריך תיבה אחידה שתכלול את שנת הלידה, שנת פטירה (במקרה הצורך), תחום פעילות, והצגות ששיחק (במקרה של שחקן). סתם שאלה.. י. סמואלשיחה 17:46, 3 בפברואר 2008 (IST)

מי אמר למי: על הראשונים אנו מצטערים ואתה בא להוסיף עליהם? עוזי ו. 17:50, 3 בפברואר 2008 (IST)
אהרון למשה בדברי רש"י פרשת שמות. יעקב 18:00, 3 בפברואר 2008 (IST)
התשובה שלך כל-כך לא מצחיקה, ואפילו מעליבה. מעליבה מאד. ממליץ לך לבחון את התשובות שאתה עונה לאנשים, בדרך קצת יותר צנועה... י. סמואלשיחה 18:14, 3 בפברואר 2008 (IST)
אני לא חושב שאתה צריך להתרגש מזה כל כך. תסתכל כמה פסקאות למעלה, תראה איזה ויכוח יש פה על תבנית מדען, ותבין למה העיתוי שלך גרוע. עופר קדם 18:41, 3 בפברואר 2008 (IST)
כן, תודה, קראתי. הבנתי ש"העיתוי גרוע" אבל אני עדיין חושב שצריך תבנית למקצועות הללו. זה חשוב, זה עוזר. בתור קורא בויקיפדיה, התבנית עוזרת מאד. --י. סמואלשיחה 18:47, 3 בפברואר 2008 (IST)
הסבר בבקשה - כיצד התבנית עוזרת? הרי כל המידע בה מופיע ממילא במשפט הראשון בערך, או לפחות בפתיח לערך. עופר קדם 19:04, 3 בפברואר 2008 (IST)
טבלה יותר נוחה לקריאה מאשר פסקה. שמסוכם לך בתבנית אחת כל הסרטים ששחקן שיחק בהם עם ציון השנה של הסרט, הרבה יותר נוחה לקריאה מאשר פסקה ארוכה ומסובכת. --י. סמואלשיחה 19:07, 3 בפברואר 2008 (IST)
יש כבר תבנית:שחקנים, תבנית:דוגמן, תבנית:זמר ותבנית:מוזיקאי (הגיע זמן לאחד את 2 האחרונים). אם הידוען הנכבד לא מתאים לתבניות אלו, אפשר להשתמש בתבנית:אישיות. ‏DGtal‏ 19:19, 3 בפברואר 2008 (IST)
תבנית:שחקנים מתאימה יותר לשחקני קולנוע ותיאטרון, מאשר לשחקני טלוויזיה. אם יהיה אפשר ליצור פרמטרים חדשים, זה יעזור מאד. --י. סמואלשיחה 20:02, 3 בפברואר 2008 (IST)
אפשר להוסיף פרמטרים. פתח דיון מתאים בדף השיחה של התבנית. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 20:14, 3 בפברואר 2008 (IST)
אני מסכים עם DGtal. למעשה, בגלל ערך שלא התאים לאף תבנית קיימת, יצרתי את התבנית הכללית {{אישיות}}. כלומר, זה מתאים לידוענים. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 20:13, 3 בפברואר 2008 (IST)

האדם השלישי[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-ויקיפדיה:כיכר העיר.Yonidebest Ω Talk‏ 21:05, 3 בפברואר 2008 (IST)

האם מותר להמליץ על ערך בטיפול[עריכת קוד מקור]

רציתי לשאול אם אנשים חושבים שאפשר לשמור בויקיפדיה העברית על ערך מומלץ ברמה גבוהה גם אם מדובר ב"אירוע מתמשך" (דיון קודם). המדע זה עסק שמתפתח כל הזמן ובעיקרון כל ערך יכול להשתנות במידה גדולה. הרי יש כאן הרבה ערכי "היסטוריה של" מומלצים, והיסטוריה היא אירוע מתמשך, וגם ערכים על להקות מוזיקה מצליחות שאין סיבה שיתפרקו בקרוב. עוד דוגמה מויקיפדיה באנגלית, יש הרבה קבוצות כדורגל אנגליות מומלצות עם ערכים נפרדים להיסטוריה של הקבוצה וגם של כל עונה בנפרד. גילוי נאות, הייתי רוצה שבטיפול (סדרת טלוויזיה יומית) יהיה מומלץ בעתיד. קקון 05:37, 4 בפברואר 2008 (IST)

כל מקרה לגופו, אין ולא יכול להיות כלל גורף בעניין זה. אין איסור מוחלט על המלצה בערכים שעשויים להשתנות (כפי שציינת, מידע עשוי להתעדכן ולהשתנות בערכים רבים, כולל מומלצים), אבל זו בהחלט נקודה ראויה לשיקול כאשר דנים על מומלצותו של ערך. ישנן דרגות שונות של אקטואליות של נושא, ושל הסיכוי שפרטי מידע נוספים ישנו מהותית את ההתייחסות לערך. כאשר נראה סיכוי סביר כי התעדכנות מידע בעתיד הקרוב עשויה לשנות משמעותית את פני הערך, או לחלופין להפכו לחלקי ושטחי, ראוי לשקול המתנה עם ההמלצה. מגיסטרשיחה 09:58, 4 בפברואר 2008 (IST)
אם אתה חושב שיש ערכים ראויים להמלצה, תוסיף אותם לרשימת המתנה ונדון שם על כל מקרה לגופו. גילגמש שיחה 10:06, 4 בפברואר 2008 (IST)
"אירועים מתמשכים" זה ממש מעורפל, צריך לחדד את זה קצת יותר. אנשים התייחסו להמלצה על שמעון פרס כאילו מדובר בגביע אפריקה לאומות 2008. קקון 01:12, 5 בפברואר 2008 (IST)

בחירת הבודק החמישי[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, ניתן להגיש מועמדות להיות הבודק החמישי (והאחרון לפי שעה) של ויקיפדיה. פרטים והרשמה כאן. ‏עמיחי 16:54, 4 בפברואר 2008 (IST)

שאלה עקרונית על גבולות השימוש ההוגן בתמונות[עריכת קוד מקור]

ראו כאן: שיחה:סאפיר (משגר לוויינים). חובבשירה 13:16, 5 בפברואר 2008 (IST)

זו אינה שאלה עקרונית, אלא שאלה פרטנית לגבי השימוש ההוגן הספציפי הזה. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 13:33, 5 בפברואר 2008 (IST)

שינוי מדיניות לגבי עיברות שמות[עריכת קוד מקור]

עבר לשיחה:קישינב. גילגמש שיחה 21:47, 5 בפברואר 2008 (IST)

שימוש בתוכן האתר[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להשתמש בתוכן אתר "ויקיפדיה" באתר שלי? ואם כן- האם ניתן להעתיק את התוכן ולכתוב שהוא באדיבות "ויקיפדיה" עם קישור לאתר "ויקיפדיה". או שיש לקשר את העמוד בספציפי מבלי להעתיק את התוכן לאתר שלי?

תודה מראש

תוכל להעתיק תוכן לאתר שלך, בתנאי שתציין שתוכן זה הועתק מוויקיפדיה העברית ותקשר לדף בוויקיפדיה שממנו נלקח התוכן. דוד שי 20:35, 7 בפברואר 2008 (IST)

שנת עכברוש שמחה![עריכת קוד מקור]

איזה חמוד!

לכל קוראנו הסינים - שנת עכברוש שמחה! emanשיחה 16:43, 7 בפברואר 2008 (IST)

 • תודה רבה לך, אבל אני חושש ששנת עכברוש מסמלת עבור הסינים מזל רע. 89.139.131.45 19:20, 7 בפברואר 2008 (IST)
לא נורא, העיקר לחגוג. שנת עכברוש שמחה לכולם! גילגמש שיחה 19:22, 7 בפברואר 2008 (IST)
מעניין, הם מתכוונים לערוך אולימפיאדה בשנת עכברוש...?! השמח בחלקו (-: 11:42, 8 בפברואר 2008 (IST)
 • זה בסדר, כי אירוע שמכניס מיליארדי דולרים תמיד מתקבל בברכה. 217.132.209.197 20:59, 8 בפברואר 2008 (IST)

שיפור ועידוד הדיון - הצעה[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:תרבות הדיון#שיפור ועידוד הדיון - הצעה. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 19:23, 13 בפברואר 2008 (IST)

רעיון למיזם סרטי פארודיות[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחה:פרודיה. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 19:25, 13 בפברואר 2008 (IST)

אסם - קישורי בינוויקי לקטגוריות של מדינות[עריכת קוד מקור]

בואו לעזור לקשר את דפי קטגוריות של מדינות לאנגלית ושפות אחרות: ויקיפדיה:דפים ללא בינוויקי/קטגוריות/מדינות.

המשימה גדולה, אבל פשוטה מאד וניתן לחלק אותה בקלות ל"יחידות עבודה" קטנות על פי מדינה.

תוך כדי העבודה אתם עשויים ללמוד דברים מעניינים על המדינות שעליהם אתם עובדים וזו כבר סיבה טובה להצטרף. --אמיר א. אהרוניבואו לתקן קישורי בינוויקי! • ב' באדר א' ה'תשס"ח • 11:56, 8 בפברואר 2008 (IST)

חלוקה אדמיניסטרטיבית במדינות[עריכת קוד מקור]

שמתי לב שבחלוקה אדמיניסטרטיבית של מדינות יש מדינות עם ערך חלוקה לאזורים של צרפת, ויש מדינות שלהם ערך חלוקה מנהלתית של גרמניה המזרחית או חלוקה מנהלית של סין העממית ויש מדינות כמו עיראק שלהם ערך בשם מחוזות עיראק. אני מציע לקבוע נוסח אחיד לכל הערכים שעוסקים בחלוקות אדמיניסטרטיביות של מדינות. Superzohar שיחה 19:06, 8 בפברואר 2008 (IST)

לדעתי עדיף נוסח אחיד - חלוקה אדמיניסטרטיבית של ... דוד א. 06:37, 9 בפברואר 2008 (IST)
אני מסכים עם דוד. גובלין 07:16, 9 בפברואר 2008 (IST)
אם כבר אז נוסח עברי אחיד "חלוקה מנהלתית של..." דרור 12:51, 9 בפברואר 2008 (IST)
לדעתי, מנהלתית זה נוסח פחות נפוץ, ואדמיניסטרטיבית זה יותר מידי לועזי Superzohar שיחה 23:50, 9 בפברואר 2008 (IST)
לדעתי כלל גורף ייחטא למציאות. בעיראק (ובישראל) יש רק מחוזות לפני הרשויות הממש מקומיות, כך שאין בעייה משמעותית עם שם יחיד, אבל בצרפת, סין וגם ברוסיה יש חלוקה מסובכת הרבה יותר. כשיש ברירה עדיף לטובת הקורא להסתפק בשמות קצרים ורק בלית ברירה להסתבך. ‏DGtal‏ 00:02, 10 בפברואר 2008 (IST)
אני דווקא חושב שיש יתרון ניכר לאחידות. גובלין 08:28, 11 בפברואר 2008 (IST)
מה זאת אומרת "רק מחוזות לפני הרשויות הממש מקומיות"? ביטלו את הנפות בישראל? קומולוסשיחהתערוכה 10:12, 11 בפברואר 2008 (IST)
צודק. ‏DGtal‏ 12:29, 14 בפברואר 2008 (IST)
עדיף "מנהלית" על אדמינ'. דב ט. 02:47, 13 בפברואר 2008 (IST)
אני חושב שצריך להגיע להחלטה כלשהי. הדיון נמשך כבר מעט שבוע. גובלין 10:44, 14 בפברואר 2008 (IST)

רישום פרטי מקור - ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור]

שלום, נעזרתי במידע שמצאתי בויקיפדיה בעבודה אקדמית שכתבתי. אני רוצה לציין ברשימה הביבליוגרפית של עבודתי את ויקיפדיה כמקור. אי אפשר כמובן לזהות שם כותב, כמקובל בעידן הקודם לויקיפדיה. אז מהם הכללים לציטוט, להפנייה כפי שהיה ועדיין מקובל בכתיבה אקדמית? תודה על תשובתכם, ואני מקווה למצוא אותה, כי אין לי שום מושג לאן אתם שולחים את התשובות. בכבוד רב, טלי בארי

תצייני כמקור את שם הערך, ויקיפדיה העברית. חובבשירה 11:09, 9 בפברואר 2008 (IST)
ויקיפדיה האנגלית הרבה יותר מפותחים מאיתנו בנושא הזה. ראי בקישור הבא: w:Wikipedia:Citing Wikipedia. קומולוסשיחהתערוכה 11:15, 9 בפברואר 2008 (IST)
בשביל זה יש את הקישור צטט דף זה בצד ימין עבור הערכים בוויקיפדיה (לא ברור לי למה אין עבור אחרים). למשל עבור טובאס מקבלים את זה.טרול רפאים (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום
כדאי לצטט גם את המקור עליו הסתמך הערך בו נעזרת. אם לא מצוין המקור בגוף הערך, אנא צייני זאת בפנינו ונשתדל לאתרו בהקדם. בתודה, ליאור ޖޭ 23:21, 9 בפברואר 2008 (IST)
פרט נוסף שכדאי לציין בעת ציטוט מוויקיפדיה הוא תאריך הגרסה. הערכים בוויקיפדיה משתנים לעתים קרובות, אך גרסאות קודמות שלהם נשמרות. בלחיצה על לשונית (טאב) "גרסאות קודמות", אפשר לראות את תאריך הגרסה הנוכחית, וגם לחפש גרסאות קודמות. ציון תאריך הגרסה שממנה נלקח הציטוט, יאפשר למי שמחפש את הרפרנס לאתר את הגרסה הספציפית. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 19:50, 14 בפברואר 2008 (IST)

פעילות מאחורי הקלעים[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:הצבעות.Yonidebest Ω Talk‏ 15:17, 20 בפברואר 2008 (IST)

Please translate the text of w:yi:MediaWiki:Gadget-UseLangHe into Hebrew[עריכת קוד מקור]

Dear friends; w:yi:special:Gadgets allows users to add a help tab to their user interface if they want to see some of the pages in their language. w:yi:MediaWiki:Gadget-UseLangHe contains the text:‎

This option adds a « he » tab in order to display the user interface in Hebrew.‎
אופציה זו מוסיפה תג « he » על מנת להציג את ממשק המשתמש בעברית.‏
Thanks Barak for the help! Greetings from Munich
‫·‏לערי ריינהארט‏·‏T‏·‏m‏:‏Th‏·‏T‏·‏email me‏·‏‬ 09:25, 14 בפברואר 2008 (IST)

That text should be in Hebrew or provide additionally a Hebrew translation.‎
Please post the translation below. Thanks for all your efforts in advance! Best regards
‫·‏לערי ריינהארט‏·‏T‏·‏m‏:‏Th‏·‏T‏·‏email me‏·‏‬ 16:02, 12 בפברואר 2008 (IST)

אולי די לאנונימיות?[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:מזנון/הגבלת עריכות של משתמשים אנונימיים.Yonidebest Ω Talk‏ 15:09, 20 בפברואר 2008 (IST)

המומלץ ה-600[עריכת קוד מקור]

לאט לאט, מלאו לוויקיפדיה 600 מומלצים! למתעניינים, המומלץ ה-600 הוא רימון מצוי. בעקבות המאורע אני מתכוון לארגן מצעד חדש בין כל המומלצים. זו תהייה גם הזדמנות להסתכל לאחור על מומלצים ישנים שכבר לא עומדים ברף המומלצים של היום ולטפל בהם. הערות הארות ייתקבלו בברכה. דניאל ב. 03:25, 13 בפברואר 2008 (IST)

אבל הבנתי שכבר עתה יש סבב של מומלצים ישנים. אם כבר, אני מעדיף לעשות סבב מקיף במומלץ ה-1000 ולא ב-600. Ron feldman 08:29, 13 בפברואר 2008 (IST)
אפשר גם וגם, יש עוד זמן. נוי 18:36, 13 בפברואר 2008 (IST)
רון, אתה מבלבל בין העלת מומלצים לעמוד הראשי לבין המצעד שהוא אירוע פנימי של ויקיפדיה. דניאל ב. 05:14, 14 בפברואר 2008 (IST)
המצעד יצא לדרך. דניאל ב. 16:47, 16 בפברואר 2008 (IST)

לצטט מויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

שלום האם מותר לי לצטט מויקיפדיה בספר שאני כותב? בתודה אמנון

מותר לך לעשות יותר מזה - מותר לך להעתיק מוויקיפדיה קטעים ארוכים שחורגים ממה שמקובל לקרוא "ציטוט", ובלבד שתיתן קרדיט לוויקיפדיה, ושתשמור על זכותו של הקורא להתשמש בקטעים שהעתקת מוויקיפדיה באותו אופן. במילים אחרות - אתה חופשי להעתיק קטעים מוויקיפדיה אם תציין שמקורם של הקטעים בוויקיפדיה, באיזו שפה (למשל: ויקיפדיה בעברית, ויקיפדיה באנגלית וכו'), שם המאמר/ים שממנו/מהם נלקחו הקטעים, ותאריך הגרסה שממנה העתקת (אפשר לראות את תאריך הגרסה האחרונה והגרסאות האחרות בלשונית "גרסאות קודמות"). בעצם ההעתקה אתה מתחייב לכך שהקוראים של ספרך יוכלו גם הם להעתיק את הקטעים שנטלת מוויקיפדיה ולהשתמש בהם באופן חופשי, בין אם הם קנו את הספר בכסף או קיבלו אותו בדרך אחרת. אם ערכת שינוי כלשהו בקטעים שהעתקת, למשל תרגמת קטע מוויקיפדיה בשפה אחרת, אתה חייב לאפשר שימוש חופשי בתרגום הקטע. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 08:38, 13 בפברואר 2008 (IST)
דרור - האם GFDL איננו רשיון "דביק" (אני יודע שהמונח רחוק מלהיות משפטי) - כלומר אם הוא לוקח מוויקיפדיה קטע ארוך מכדי להיות ציטוט מקובל - האם תנאי ה-GFDL לא דורשים שכל היצירה שלו, ולא רק הקטע הספציפי, תשוחרר כ-GFDL? ‏ costello • ‏ שיחה 12:56, 13 בפברואר 2008 (IST)
האמת היא שאני לא יודע. אני יודע שכל יצירה נגזרת שנעשית מהחומר של ויקיפדיה חייבת להיות כפופה לרישיון GFDL. השאלה היא מה קורה עם יצירה שכוללת בתוכה קטעים ארוכים מוויקיפדיה, או שמורכבת מקטעים שהם יצירה נגזרת בצד קטעים שהם יצירה מקורית לגמרי. האם במצב כזה כל היצירה נחשבת יצירה נגזרת או רק הקטעים שנלקחו מוויקיפדיה או עובדו על-פי ויקיפדיה? אינני יודע. צריך להתייעץ עם עורך דין. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 19:43, 14 בפברואר 2008 (IST)

קו"ק[עריכת קוד מקור]

לא תמיד ערך קצר הוא קצרמר, שכן יש ערכים שחשוב שיהיו בויקיפדיה למרות שאין הרבה מה לכתוב עליהם, לדוגמא דג בבל. על מנת להבדיל ערכים כאלו מקצרמרים הייתי מציא לתת להם את הכינוי (המחמיא, למרות שהגייתו לא מחמיאה): קק"ע - קצר וקולע. טוקיוני 19:38, 14 בפברואר 2008 (IST)

ובתנאי שנבהיר שאין צורך לסמן אותם. קצרמר זה עניין מאוד תלוי-נושא, ולא אובייקטיבי או אבסולוטי. אחזור על הדוגמה החבוטה שלי: ערך בן ארבעה משפטים על מצפה קטן בגליל הוא "קק"ע" (שם לא כ"כ מוצלח, בגלל האסוציאציות...), ואילו ערך בן מאה משפטים על הרצל עשוי להיחשב לקצרמר. משום מה מסרבים לקבל את העיקרון הזה, או להבין אותו, וגם נוטים "לקצרמר" ערכים סבירים בהיקפם. ‏Harel‏ • שיחה 19:42, 14 בפברואר 2008 (IST)
קיצור יותר מתאים ל"קצר וקולע" הוא קו"ק. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 17:01, 15 בפברואר 2008 (IST)
אמת, לא כל ערך קצר הוא קצרמר יצחק 11:05, 20 בפברואר 2008 (IST)

דיון מקדים לפני הצבעה בפרלמנט על שינוי כללי מינוי המפעילים וביטול הרשאותיהם[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:פרלמנט/ארכיון 36.Yonidebest Ω Talk‏ 15:07, 20 בפברואר 2008 (IST)

דו"ח כספי לשנה שחלפה[עריכת קוד מקור]

הדו"ח הכספי של קרן ויקימדיה לשנת הכספים הפיסקלית 2007 פורסם לפני ימים אחדים, וכל המעוניינים יכולים למצוא סקירה קצרה שלו וקישור לדו"ח המלא ב-en:Wikipedia:Wikipedia Signpost/2008-02-11/Audit released. ‏odedee שיחה 11:38, 15 בפברואר 2008 (IST)

תקציר של התקציר לעצלנים: הדו"ח מתייחס לשנת הכספים 1 ביולי 2006 עד 30 ביוני 2007. הרווח לשנה זו היה 657,022 דולר, עליה של כ-10% לעומת שנת הכספים 2006. ובפינת הפיקנטריה, נדבנים אלמונים תרמו לקרן בשנה זו 681 מניות של גוגל. הקרן מימשה את המניות (אולי הם יודעים משהו שעוד לא גילינו).--‏Golf Bravo‏ 12:02, 15 בפברואר 2008 (IST)
צוחקים צוחקים, אבל כל מנייה שווה 500 דולר, כך שמדובר בכ-35,000 דולר! עידן ד 17:43, 15 בפברואר 2008 (IST)
אפוא אתה חי? הם בטח מכרו ב-$650 שזה $440,000. חגי אדלרתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י' באדר א' ה'תשס"ח • 20:36, 15 בפברואר 2008 (IST)
כשכתבת "רווח" התכוונת בוודאי ל"הכנסות", הרי קרן ויקימדיה היא מלכ"ר - מוסד ללא כוונת רווח. דוד שי 20:32, 15 בפברואר 2008 (IST)
Over the year, excluding temporarily restricted net assets, revenues increased by about $1.22 million, while expenses increased by about $1.28 million, resulting in a profit of $657,022, about 10% more than profits in Fiscal Year 2006. חגי אדלרתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י' באדר א' ה'תשס"ח • 20:34, 15 בפברואר 2008 (IST)
עושים רווח טוב! חגי אדלרתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י' באדר א' ה'תשס"ח • 20:34, 15 בפברואר 2008 (IST)
אם כך, אנסח זאת כשאלה: למה הכוונה במושג "רווח"? הרי קרן ויקימדיה היא מלכ"ר - מוסד ללא כוונת רווח. האם יצא לה רווח בלי שהתכוונה לכך?דוד שי 20:36, 15 בפברואר 2008 (IST)
כן. אני מנהל חשבונות בהתנדבות של מלכ"ר קטן. יש רווח אם היה עודף תרומות, והוא עובר לשנה הבאה כחלק מהנכסים. חגי אדלרתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י' באדר א' ה'תשס"ח • 20:41, 15 בפברואר 2008 (IST)
גם למלכ"ר יכול להיות רווח, אך אין לו משמעות. בעברית זה נקרא "עודף הכנסות על הוצאות" (לא בטוח שבניסוח הזה). איתןשיחה 20:43, 15 בפברואר 2008 (IST)
אכן, למלכ"ר יכול להיות רווח, מה שמבדיל את המלכ"ר מארגונים אחרים הוא ש-(1) עשיית רווח הוא לא מטרה וש-(2) הרווח אינו מחולק לבעלים. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 18:40, 16 בפברואר 2008 (IST)
מלכ"ר צריך להיזהר בהיבט זה שאם יהיו לו רווחים מתמשכים לאורך זמן ולא יושקעו לטובת הערכים אותם הוא מנסה לקדם יכולים שלטונות המס לבטל את היותו מלכ"ר ולמסות אותו. --Yoavd - שיחה 15:17, 21 בפברואר 2008 (IST)

תבנית "מקור" והערות שוליים[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת תבנית:מקור.Yonidebest Ω Talk‏ 15:05, 20 בפברואר 2008 (IST)

מיקומן של תבניות אזהרה[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת קטגוריה:תבניות הבהרה ואזהרה.Yonidebest Ω Talk‏ 15:02, 20 בפברואר 2008 (IST)

ויקיפדיה וסקר TIM[עריכת קוד מקור]

מכוון שמדובר בנושא שנוגע ישירות לוויקיפדיה, אני מעדכן במזנון. במהלך מספר שבועות ניהלתי שיחות עם חברת טלסקר, המפרסמת מדי מספר רבעון את "מדד האינטרנט" - סקר המציג את הפופלאריות של אתרי אינטרנט בקרב הגולשים בישראל. הסקר המופץ לכלי התקשורת מכיל את דירוג 20 הבולטים. תוצאות הסקר המלאות נמכרות לאתרי האינטרנט..

מה רבה ההפתעה שוויקיפדיה כלל לא מוצגת בסקר. בירור שלנו מול החברה הסביר כי הכל שיקול מסחרי. שלנו אין בעיה עם זה, אבל זה לא מוצג כך לקוראים ולכן יוצר אשליה כאילו אנו בקושי נכנסים לרשימת 20 הבולטים בישראל..

הפצתי היום בבוקר הודעה לעיתונות, תוכנה מצורף גם כאן. דה-מרקר ו-NFC כבר נתנו התייחסות לסיפור. --‏ Itzike שיחה 15:47, 18 בפברואר 2008 (IST)

לא יאומן. נוי 15:50, 18 בפברואר 2008 (IST)
כל הכבוד למי שפנה לעיתונות בנושא. עוזי ו. 19:55, 18 בפברואר 2008 (IST)
הפן המסחרי מוביל בשיקולי חברות מסחריות. איציק - קבל ח"ח איתןשיחה 19:57, 18 בפברואר 2008 (IST)
באמת כל הכבוד. מזל שחיפוש בגוגל (עדיין) מביא גם תוצאות מאתרים לא-מסחריים, כמו ויקי. חובבשירה 19:59, 18 בפברואר 2008 (IST)
איציק, שאלה שכבר שאלתי אותך על פה ושכחתי מה השבת: האם האתרים המסחריים שכן נכללים בסקר גם נדרשים לשלם כדי להשתתף בו? משום מה נדמה לי שכן. ‏Harel‏ • שיחה 20:00, 18 בפברואר 2008 (IST)
לא, הם לא נדרשים לשלם. אבל כל אתר, או סתם לקוח - נדרש לשלם כדי לקבל את התוצאות המלאות, עם הניתוחים, התפלגויות וכו'. --‏ Itzike שיחה 00:24, 19 בפברואר 2008 (IST)
כלומר, אם נתחייב לשלם על קבלת התוצאות, נוכנס לסקר? באיזה סדר גודל של סכומים מדובר? יחסיות האמת • י"ג באדר א' ה'תשס"ח 02:02:37
טוב מאד. מוטב שאנשי השיווק, הפרסום והיחצנות לא יהיו מודעים לכוחה של ויקיפדיה. דב ט. 18:52, 19 בפברואר 2008 (IST)

ביטול חובת התצוגה המקדימה למשתמשים אנונימיים[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:מזנון/הגבלת עריכות של משתמשים אנונימיים.Yonidebest Ω Talk‏ 14:55, 20 בפברואר 2008 (IST)

מפגש ויקי![עריכת קוד מקור]

כולכם מוזמנים לדף המפגש בויקיפדיה:מפגשים/מפגש פורים תשס"ח. גילגמש שיחה 20:54, 18 בפברואר 2008 (IST)

חתימת ברירת מחדל[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת עזרה:חתימה.Yonidebest Ω Talk‏ 22:42, 20 בפברואר 2008 (IST)

דורון ג'מצ'י ולו סילבר[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחה:דורון ג'מצ'י.Yonidebest Ω Talk‏ 18:01, 20 בפברואר 2008 (IST)

כתיבת תארי אישים[עריכת קוד מקור]

עבר לשיחת ויקיפדיה:מדריך לעיצוב דפים (ביוגרפיות). מגיסטרשיחה 10:39, 25 בפברואר 2008 (IST)

הצבת תבנית {{בעבודה}} על־ידי אנונימיים[עריכת קוד מקור]

עבר לשיחת תבנית:בעבודה. מגיסטרשיחה 10:42, 25 בפברואר 2008 (IST)

אז איך אנחנו באמת נראים?[עריכת קוד מקור]

עבר לויקיפדיה:מזנון/אז איך אנחנו באמת נראים?. מגיסטרשיחה 10:28, 25 בפברואר 2008 (IST)

פעילות פוליטית/ציבורית[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:עמותת ויקימדיה ישראל.Yonidebest Ω Talk‏ 21:07, 1 במרץ 2008 (IST)

גאולת הקצרמרים הפופולריים[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-ויקיפדיה:לוח מודעות.Yonidebest Ω Talk‏ 16:19, 3 במרץ 2008 (IST)

קטגוריות מוסתרות[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:קטגוריה.Yonidebest Ω Talk‏ 16:20, 3 במרץ 2008 (IST)

ערכי השנים לפני הספירה - מי יתנני בוט?[עריכת קוד מקור]

בזמנו התקבלה החלטה ליצור ערכי עשורים לשנים לפני הספירה ולא ערכים לשנים בודדות<דמיינו קישור כאן>. עם זאת, קיימים קישורים רבים לשנים שבין העשורים, ועלינו ליצור הפניות מהם לערכי העשורים. מי יתננו בוט שיעשה כן? ערןב - שיחה 11:32, 23 בפברואר 2008 (IST)

אאל"ט, הוחלט לבטל זאת. לא? קישורים לדיונים זה באמת רעיון טוב. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 17:17, 23 בפברואר 2008 (IST)
בבקשה - החלטת האיחוד, החלטת הפיצול. ‏ costello • ‏ שיחה 19:09, 23 בפברואר 2008 (IST)
להערכתי, ההחלטה הייתה רק לגבי השנים שאחרי הספירה. למען האמת אני לא רואה כל כך טעם אפילו לערכי עשורים לשנים שקדמו לספירה הנוצרית. גילגמש שיחה 14:40, 24 בפברואר 2008 (IST)
לדייק, זה נוסח ההחלטה: "ערכי השנים זקוקים לטיפול נרחב ולריכוז מאמץ כללי בשיפורם ובשדרוגם, אך האיחוד לא עזר בזה, אלא רק הוסיף בעיות. לכן, אני מציע לבטל את האיחוד ולחזור למה שהיה מקודם, כלומר ערך אחד לכל שנה. גילגמש שיחה 12:51, 14 באוקטובר 2007 (IST)". לא דובר על הפרדה כלשהי. בפועל ההפרדה בוצעה ידנית על ידי משתמש שקדן ולא בוט והוא לא עדכן את הערכים עצמם. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י"ח באדר א' ה'תשס"ח • 16:33, 24 בפברואר 2008 (IST)

אה סליחה על ההפרעה,[עריכת קוד מקור]

לכל מי שעוקב אחר המזנון ולא שם לב ללוח המודעות:

כמיטב המסורת של הסחת דעת לכיוון צבעוני וחיובי בימים פחות נעימים מן הרגיל, ולרגל טקס האוסקר הקרוב, בואו להצביע במצעד הסרטים הישראלים. השמח בחלקו (-: איזה סרט... 23:16, 23 בפברואר 2008 (IST)

אנצל את ההזדמנות כדי להפנותכם למצעד הגדול של הערכים המומלצים. דניאל ב. 04:44, 24 בפברואר 2008 (IST)
אכן יוזמות מבורכות. אני מקווה שהן יתפסו תאוצה. גילגמש שיחה 14:41, 24 בפברואר 2008 (IST)
ואם רצונכם בהפוגה קומית זה המקום. הידרו - שיחה 20:29, 24 בפברואר 2008 (IST)

כן ירבו ההפוגות, הדיונים הקהילתיים המשעשעים ומרוממי הנפש והצבעות כיף מסוג זה. לגבי הסרטים, השבט אמר את דברו ולהלן התוצאות:

 1. גבעת חלפון אינה עונה
 2. השוטר אזולאי
 3. מבצע סבתא

תודה לכל המתתשפים! השמח בחלקו (-: איזה סרט... 23:21, 25 בפברואר 2008 (IST)

אפרופו הצבעות, אני מזמין אתכם להצביע ולהוסיף מועמדים לתחרות משתמש:MathKnight/המבנה הגותי היפה ביותר. הנה מגוון קטן מהמועמדים להתרשמותכם: בברכה, MathKnight הגותי 23:57, 25 בפברואר 2008 (IST)

[[:תמונה:NotreDameI.jpg|קתדרלת נוטרדאם דה פארי]] [[:תמונה:MailaenderDom.jpg|קתדרלת מילאנו]] [[:תמונה:Koeln RdFlug 2.JPG|קתדרלת קלן]] [[:תמונה:Cathedrale vue de montjuzet detail.jpg|קתדרלת קלרמון-פראן]] [[:תמונה:ChartresCathedral06b.jpg|קתדרלת שארטר]]

מצעד ההשחתות[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:הומור.Yonidebest Ω Talk‏ 16:22, 3 במרץ 2008 (IST)

האם ראוי לכתוב ערך אודות עמותה (מלכ"ר)?[עריכת קוד מקור]

עמותה ישראלית רשומה, שאיננה למטרות רווח, מטרתה הינה בעזרה ובתרומה לקהילה. לדעתי, ראוי כי עבור עמותה מסוג זה, ירשם ערך בויקיפדיה. האם במידה והעמותה פונה לקהילה קטנה בלבד היא פחות ראויה? מה בדבר עמותה לעזרה לקהילת יוצאי אתיופיה? האם ראוי להוסיף ערך?-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אם העמותה זעירה ופעולתה מצומצמת, היא אינה ראויה לערך - ויקיפדיה משתדלת שלא לעסוק בזוטות, ובישראל עשרות אלפי עמותות. אם מדובר בעמותה שיש לה השפעה ממשית על החיים בישראל, ודאי שמגיע לה ערך. איפה עובר הגבול? על שאלה זו ניתן מענה בדיוני חשיבות ובהצבעות מחיקה. דוד שי - שיחה 08:25, 25 בפברואר 2008 (IST)
בויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/יהדות אתיופיה#מיזמים וארגונים מפורטות גם עמותות שונות המסייעות לקהילת יוצאי אתיופיה. אם תוסיפ/י את העמותה לרשימה יחד עם הפניה למקורות המתארים אותה, נוכל לנסות ולהעריך את חשיבותה. כמובן שנשמח אם תצטרפ/י לקהילת הכותבים ולמיזם לשיפור הערכים על יהדות אתיופיה. ליאור ޖޭ 08:07, 26 בפברואר 2008 (IST)

נהדר, תודה רבה על התשובה המשכילה. העמותה תומכת ומסייעת ליהודי אתיופיה בליווי והסברה אודות מחלות מערביות, ובכך חשיבותה הרבה. ע"פ עצתך, הוספתי את העמותה לרשימה עם הפניה לאתר.

וויקיפדיה ידידותית לילדים ?[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת ויקיפדיה:שער לילדים.Yonidebest Ω Talk‏ 16:25, 3 במרץ 2008 (IST)

הזמנה להציע הרצאות או סדנאות לוויקימניה 2008[עריכת קוד מקור]

מארגני ויקימניה 2008 שתיערך ב-17 ביולי באלכסנדריה שבמצרים ביקשו ממני להזכיר שזה הזמן להציע הרצאות או סדנאות לכנס. אפשר להציע הרצאות או סדנאות בנושאים: קהילות ויקימדיות, תוכן חופשי, תשתית טכנולוגית או מחקרים מדעיים הקשורים למיזמי ויקימדיה. המועד האחרון להגשת הצעות הוא 16 במרץ 2008. את ההצעות יש להגיש באנגלית. פרטים נוספים אפשר למצוא כאן: [1]. הערה: קבלת הצעה אין פירושה התחייבות למימון הוצאות הנסיעה לאלכסנדריה והשהייה בה. מובן שמי שמציע להעביר הרצאה או להשתתף בסדנה יכול גם לבקש מימון לנסיעה, אבל ההנחה היא שהוא יגיע בדרך זו או אחרת, גם אם לא יימצא מתאים לקבלת מימון. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 20:03, 25 בפברואר 2008 (IST)

מי שרוצה עצות ומידע ממני לפי נסיוני בהרצאה כזו בוויקימניה 2007, מוזמן לפנות אליי בכל דרך. גילוי נאות: אני שוקל להרצות על נושא דומה אך שונה גם השנה. ‏Harel‏ • שיחה 22:04, 25 בפברואר 2008 (IST)
אני לא מתכוון ליסוע, אבל הייתי ממליץ שאם יהיה נציג לויקיפדיה העברית, שהוא יזכיר את מיזם אלף המילים, מיזם שלדעתי הוא אחת מגולות הכותרת של ויקפדיתנו. טוקיוני 17:31, 26 בפברואר 2008 (IST)
דיווח על פרויקט אלף מילים באנגלית מופיע ב"מטא" meta:Elef Millim project. אם זיכרוני אינו בוגד בי, הזכרנו את הפרויקט בוויקימניה, אבל בעיקר בשיחות לא פורמליות. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 21:16, 26 בפברואר 2008 (IST)
הזכרתי אותו גם בחטף, ביחד עם מיזמים רבים אחרים, בהרצאה שלי שעסקה במאפייניה הייחודיים של הקהילה העברית. ‏Harel‏ • שיחה 21:18, 26 בפברואר 2008 (IST)

שיתוף פעולה wikiIT[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת תבנית:WikIT.Yonidebest Ω Talk‏ 16:27, 3 במרץ 2008 (IST)

עורך ynet: "תוך כמה שנים תיהפך ויקיפדיה ללוויתן גדול, לא מעודכן ולא רלוונטי"[עריכת קוד מקור]

[2]. אבינעם - שיחה 23:35, 25 בפברואר 2008 (IST)

ראו שיחת משתמש:Itzike#לוויתן על החוף. ‏Harel‏ • שיחה 23:37, 25 בפברואר 2008 (IST)
עוד דג רקק מנסה להבין בלווייתנים?! - נראה שויקי מאוד מפריעה להגדלת מאגר המנויים לאנציקלופדיה ווינט, וויי, וויי, וויי (Y,Y,Y) שיתחיל לכתוב ברשת עוד סיפור בהמשכים כמו לכודים של דונביץ' אולי זה יוסיף לו קוראים ומנויים! יהודה מלאכי.U.D-דיבורים • כ' באדר א' ה'תשס"ח • 00:28, 26 בפברואר 2008 (IST)
אני חושב שהוא צודק בהבחנה שלו שהמניע של הרבה מהאנשים פה הוא "להשאיר חותם", אבל אני לא הבנתי איך הוא קופץ מזה לתחזית שבסוף לא יישאר מי שישה את ויקיפדיה. אולי, עוד כמה שנים, לכותבי ויקיפדיה הנוכחיים כבר לא יהיה אותו צורך, אבל להערכתי תמיד יהיו חדשים. קיצר, אין סיבה לדאגה. סתם עומרשיחה גם אני רוצה לקדם מיזם 00:38, 26 בפברואר 2008 (IST)
ומה מצב הערך שלהם על לווייתנאים? ועל אדריכלות גותית? בברכה, MathKnight הגותי 19:32, 26 בפברואר 2008 (IST)
השאלה המעניינת היא מתי יחליטו ב-Ynet לְחַ‏נֵם (מילה שהמצאתי...) את האנציקלופדיה שלהם, מחמת חוסר מנויים ולנוכח התפתחותה של ויקיפדיה. ברי"אשיחה • כ"א באדר א' ה'תשס"ח • 19:53, 26 בפברואר 2008 (IST)

ההנחה הבעייתית היא שללא כוח כלכלי מניע ודוחף, יגווע הפרוייקט מאליו. ההנחה הזו היא בעייתית ברמות רבות. למניח ההנחה אומר רק שאני יכול לכתוב כאן מה שאני רוצה על נח מוזס, ארנון מוזס או ג'ודי ניר מוזס שלום, ועל כל החברות והמפעלים שיש להם בהם אינטרסים לחיוב או לשלילה, כל עוד זה עומד בסטנדרטים של רלבנטיות אנציקלופדית ואמירת האמת. האם כך המצב גם במקומות אחרים, בהם יש כוח כלכלי מניע ודוחף? או שמא הכוח הכלכלי מניע ודוחף לכיוון מסויים? אני אינני יודע את התשובה. עורך ויינט יודע את התשובה יותר טוב מאיתנו, מן הסתם, ואשמח לשמוע אותו מתייחס לנקודה זו בעתיד. אלמוג*הצטרפו למיזם המדינות* 20:02, 26 בפברואר 2008 (IST)

טענתו של עורך YNET הוא שאנשים ישקיעו בכתיבת ערכים חדשים, אולם לא ישקיעו בתחזוקם מכיוון שמדובר בעבודה שחורה שאין בצדה הילה. ככל הנראה הטענה אינה נכונה, מכיון שיש פה די הרבה אנשים המשקיעים זמן רב בתחזוקה. יש גם השקעה, אמנם לא מספקת, בשיפור ערכים טובים לרמה עוד יותר טובה ויש השקעה רבה בהוספת עדכונים. בנוסף, העבודה של כתיבת האנציקלופדיה לא תגיע לסיום בעתיד הנראה לעין, ועל כן השלב עליו הוא מדבר כנראה יגיע רק בעוד עשרות שנים. כשנגיע לגשר נראה. יעקב - שיחה 20:24, 26 בפברואר 2008 (IST)
תמיד יהיו ערכים חדשים לכתוב. בהנחה שמספר הערכים בויקיאנגלית הגיוני (נניח מתוך 2.5 מיליון הערכים שם יש מיליון ערכים שצריכים להיות גם בעברית, ולזה נוסיף כ-100,000 ערכים שצריכים להיות בעברית ואינם כיום באנגלית (רבנים, חברי כנסת, אתרים בארץ וכו'), נראה לי שיש לפחות 20 שנה של כתיבת ערכים חדשים, וזה מבלי לכלול אירועים עתידיים ואישים בעלי חשיבות שיהפכו כאלה רק בעתיד). דרור - שיחה 20:27, 26 בפברואר 2008 (IST)
יתרה מזו, כתיבת הוויקיפדיה לא תגיע לסיום בשום שלב, משום שתמיד יתחדשו נושאים לכתוב עליהם - אישים, מושגים, תגליות, ספרות, אמנות וכן הלאה, ותמיד יהיה מקום לעדכן ערכים קיימים. השאלה העולה מדברי עורך Ynet שעליה איננו יכולים לענות עכשיו היא, האם בעוד עשרות שנים יהיו אנשים שיסכימו להקדיש לוויקיפדיה זמן וידע ללא תגמול כספי. אנחנו יכולים רק לקוות, שכך יהיה גם בעתיד ובכל מקרה, תרומתנו הנוכחית ודאי איננה מיותרת, לפחות בפרספקטיבה של העתיד הנראה לעין.שלומית קדם - שיחה 20:36, 26 בפברואר 2008 (IST)
דבריו של יון פדר ""אני חושב שוויקיפדיה תהפוך בעתיד ללוויתן גדול וקשיש, לא מעודכן ולכן לא רלוונטי, כי אין מאחוריו יישות עסקית שכל הזמן מניעה את הגלגל הזה וגורמת לו להיות עירני ופורה" מכילים מושגים ורעיונות מעולם הכלכלה, ואני תמה: היכן רכש יון פדר ידע בכלכלה, בהתחשב בכך שבאנציקלופדיה ynet, שבהנהגתו, טרם נכתב הערך "כלכלה"? ותמיהה נוספת: אם אנציקלופדיה ynet, שמאחוריה ניצבת "יישות עסקית שכל הזמן מניעה את הגלגל הזה וגורמת לו להיות עירני ופורה" לא הצליחה, בחמש שנות קיומה, לכתוב את הערך הבסיסי כל כך, "כלכלה", האם יספיקו לה חמישים שנות קיום כדי לכתוב את הערך עדיה חורון, למשל? דוד שי - שיחה 21:07, 26 בפברואר 2008 (IST)
לא הייתי מציע לזלזל בדבריו:
 1. ייתכן כי "ויקי מאוד מפריעה להגדלת מאגר המנויים לאנציקלופדיה" - נראה לי אפילו סביר.
 2. נכון גם "ותמיד יהיה מקום לעדכן ערכים קיימים".
 3. אבל הסכנה קיימת "אני חושב שוויקיפדיה תהפוך בעתיד ללוויתן גדול וקשיש, לא מעודכן ולכן לא רלוונטי"
 4. לא אחזור על דברי ב"כיכר העיר" - אבל קבלת הפנים לכותבים קיימים והיטפלות בלתי מוצדקת לכותבים המעדכנים ערכים - בהחלט פוגעת במוטיבציה לעדכן ערכים ולא אפרט יותר.
 5. לידיעתכם, נדמה לי שלא עומדים בתור אנשים היכולים לעדכן ערכים.
 6. אני עומד לסיים את הערך יפו - ערך מרכזי. הגעתי אליו באופן מקרי. מפאת כבוד המקום לא אגדיר את טיבו כפי שהיה, ואם לא יהיה עדכון שוב, בעוד כמה שנים, מצבו יהיה כמו שעורת YNE כותב "ללוויתן גדול וקשיש".‏Daniel Ventura‏ 21:39, 26 בפברואר 2008 (IST)

יון פדר, אדם בעל הערכה עצמית גבוהה מאוד, עשה ניתוח מצב שגוי מאוד - יש מנוע שימשיך לדחוף קדימה את הוויקיפדיה, למנוע הזה קוראים אלטרואיזם והוא חזק יותר מכל המנועים הכלכליים, זה מנוע ששורשיו בגנים שלנו. יש שאלה אחרת, האם הארגון הפנימי של הוויקיפדיה ישכיל למצוא את הדרך בה יכוונו משאבי אנוש הולכים וגדלים לכיוון העדכון, כי הם ידרשו יותר ויותר ככל שהוויקיפדיה תגדל. אינני יודע, אבל אני אופטימי, כי כבר ראיתי שהקהילה הזאת לומדת ומשתפרת בהתמדה, גם אם רעיונות טובים כמו הגבלת תקופת כהונתם של מפעילי מערכת ויציאתם להפסקה לאחר שירות ממושך נדחו הפעם, הם בוודאי יצליחו לעבור בעתיד. כך היה גם עם הגבלת זכות ההצבעה של ה"גמלאים", כך היה עם הקטנת הרוב הדרוש לשינוי מדיניות - הקהילה מסרבת בהצבעה ראשונה, אך מסתגלת לרעיונות ומקבלת אותם בהמשך. כך יהיה גם עם ענין התחזוקה - יש צורך בהתארגנות שתמריץ משתמשים להקדיש זמן לתחזוקה, התארגנות שתעלה את קרנם של העוסקים בכך, אולי תחרויות תחזוקה, דברים מקבילים ל"מקצרמר למומלץ" בתחום התחזוקה. יש כאן לא מעט חברה מבריקים שכבר ימציאו את הגלגל. בברכה. ליש - שיחה 22:53, 26 בפברואר 2008 (IST)

האיומים הגדולים על ויקיפדיה הם או התרוקנותה מעורכים או פשיטת רגל של המפעיל (או השתלטות של גורם חיצוני עליו). לפחות בנוגע לאיום הראשון, עושה רושם שהקהילה לא יוצאת מגדרה כדי לשמור את עורכיה כאן. 23:43, 26 בפברואר 2008 (IST)