ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/ח"כים פוטנציאליים/הבית היהודי/איתי גרנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איתי גרנק
Itay Granek.jpg
לידה 18 במאי 1985 (בן 37)
פתח תקוה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים גדרה
השכלה תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בשיווק מהקריה האקדמית אונו
תואר שני במינהל ציבורי במרכז הבינתחומי הרצליה עם התמחות במדיניות ציבורית וממשל
מפלגה הבית היהודי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

איתי גרנק (נולד ב־18 במאי 1985) הוא מו"ל העיתון "עולם קטן", בנוסף הוא מייסד ויו"ר הפורום הציבורי לישראל יהודית ודמוקרטית, מייסד מיזם "כוחנו באחדותנו" לאיחוד מפלגות הציונות הדתית[1], מייסד ויו"ר "המועצה לדיבור טוב", מנהל יום ההוקרה לפצועי צה"ל, יו"ר הדף השבועי, מייסד חברת תרבותי, יועץ אסטרטגי לארגונים וחברות, שמתמחה בעבודה מול רשויות, מרצה ואיש עסקים – בבעלותו חברת "גרנק אחזקות", הכוללת את "המחולל – מכללה לתקשורת" ומשחקי "בריחה אל העבר".

בנוסף, עומד גרנק בראש תוכנית מנהלי הציונות הדתית, שהכשירה מאות מנהלים דתיים לאומיים לכהן כדירקטורים על ידי ביראד – יחידת החוץ של אוניברסיטת בר-אילן.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור]

איתי גרנק נולד בפתח תקווה לדוד ופסי גרנק, אביו איש עסקים מתחום התיירות ואימו סגנית מנהל בית ספר.

גרנק גדל בכוכב יאיר, למד במכינה הקדם־צבאית "אלישע" בנווה צוף, שירת בגדס"ר נח"ל. לאחר הצבא, למד בישיבת "אורות אביב", היה ממייסדי הגרעין ביפו וניהל אותו מספר שנים.

גרנק בעל תואר ראשון במנהל עסקים עם התמחות בשיווק מהקריה האקדמית אונו ובעל תואר שני במינהל ציבורי במרכז הבינתחומי הרצליה עם התמחות במדיניות ציבורית וממשל, בנוסף הוא בעל הסמכת דירקטור מטעם ביראד – יחידת החוץ של אוניברסיטת בר-אילן, ובוגר יסודות – בית המדרש הרב דורי לבוגרי ולראשי מכינות קדם צבאיות תורניות.

עשייה ציבורית[עריכת קוד מקור]

גרנק היה ממייסדי הגרעין התורני ביפו, בשנים 20082012 שימש גרנק כמנכ"ל מוסדות הגרעינים התורניים ביפו[2]. במסגרת תפקידו עזר להקים מעונות, גני ילדים ואף חנך עם שר החינוך גדעון סער בית ספר ממ"ד ביפו לאחר 25 שנה שלא היה בעיר[3].

במסגרת תפקידיו הציבוריים, הוביל גרנק את מוסדות הגרעין התורני ביפו לגדילה לתקציב של מיליוני שקלים בשנה ועשרות עובדים תוך ארבע שנים בלבד, בשנת 2011 ש"י תובל, מנכ"ל קרן קהילות, ביקש מגרנק לנהל גם את הגרעין התורני בדרום תל אביב, לאור מצוקת המסתננים בעיר, גרנק ביצע זאת במקביל לניהול הגרעין ביפו.

בשנים 20122018, כיהן גרנק כמנכ"ל "זהות – איגוד המרכזים לזהות יהודית"[4]. הארגון כולל 40 עמותות הפועלות דרך 64 מרכזים ב־135 רשויות מקומיות ברחבי ישראל ועיקר פעילותו כוללת נושאים כדוגמת חיזוק הסולידריות והמכנה המשותף בעם, יצירת גשר וקשר בין חלקיו השונים, יציקת תוכן ומשמעות אל תוך המושג "זהות יהודית-ציונית", העמקת הידע של התלמידים בתולדות עם ישראל לדורותיו והגברת היכרותם עם התרבות היהודית – ערכיה, סמליה ומנהגיה תוך בחינת הרלוונטיות שלה לחיי היומיום של התלמידים[5].

גרנק הוביל את מרכזי זהות מתקציביי בסיס של מאות אלפי שקלים לקרוב לעשרים מיליון שקלים בשנה. בנוסף, זהות בהובלת גרנק הובילה את יום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל ופעולות האיבה במערכת החינוך, את מיזם "דיבור טוב" ואת מיזם "יחד ירושלים", בחמישים רשויות בארץ ביום ירושלים[6][7].

לאחר שעזב את עבודתו בארגון "זהות", הוא זיהה את התהליך אותו כינה "תהליך ההנתקה", במסגרתו ארגונים מסוימים מנסים לנתק את עם ישראל מיהדותו[8], והקים את "הפורום הציבורי לישראל יהודית ודמוקרטית", בשנת 2018[9]. הפורום הקים קבוצות הורים בבתי ספר ממלכתיים, שנלחמו למען קיום פעילות יהדות בבתי הספר[8]. בבחירות המונצפליות בשנת 2018, הפורום ניהל קמפיין נגד מעורבות הקרן החדשה לישראל בבחירות המוניצפליות, והצליח לסכל בחירה של מועמדים רבים שפעילי הקרן תמכו בהם. הקרן החדשה החדשה וד"ר אלי לחמני (המועמד לראשות עיריית אשדוד) תבעו את גרנק ואת הפורום הציבורי לישראל יהודית ודמוקרטית ועוד עשרות מועמדים הגישו התרעה לפני תביעה. כל התביעות נמחקו[10].

בשנים 20142018 כיהן כחבר המועצה הדתית בתל אביב וכממונה על הקהילות הצעירות ובתי הכנסת וסייע לקהילות הצעירות.

בשנת 2015 הקים גרנק את "המועצה לדיבור טוב"[11][12], בה התנדבו אנשי חינוך, פסיכולוגים, אישי ציבור ורבנים, החולקים חזון של חברה חיובית ונעימה יותר[12]. בפעילויות השונות השתתפו 60,000 תלמידים וקרן אריסון תמכה בו[13].

גרנק הקים ביחד עם אליעד אבריקי בשנת 2019 את עמותת "הדף השבועי", שמטרתה קידום פרויקט הדף השבועי במגוון דרכים, פרסום והפעלת רשימות תפוצה, הפקת והפצת חומרי לימוד, הקמת קבוצות לימוד ובתי מדרש ללימוד הדף השבועי[14].

בשנת 2019 הקים גרנק ביחד עם "ביראד", יחידת החוץ של אוניברסיטת בר-אילן, את קורס הדירקטורים למנהלי הציונות הדתית ומאות מנהלים בכירים מהציונות הדתית השתתפו בקורס, והוסמכו להיות דירקטורים.

עסקיו[עריכת קוד מקור]

בשנת 2019 הקים גרנק את חברת "תרבותי", המתמחה בעבודה מול רשויות ובתרבות עירונית חכמה. החברה הפיקה את משחק "שבט אחים" עם מציאות רבודה ליום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן ואת מיזם התנ"ך, של"תרבותי" היו במסגרתו חידוני תנ"ך ברשויות רבות בארץ[15].

בעיתון הארץ נטען שגרנק ושותפיו מקורבים למשרד החינוך ולכן קיבלו תקציבים לפעילות, בשנת 2020 גרנק מכר לשותפיו את המניות בחברה והקים את חברת "גרנק אחזקות".

בשנת 2020 הקים גרנק את "מכללת המחולל", בה מועברים קורסים בתקשורת, ניו מדיה וצילום ועריכת וידאו}}[16].

בשנת 2021 הצטרף גרנק כשותף ב"עולם קטן" והמגזין "מקום בעולם" ומונה להיות מו"ל העיתון.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור]

גרנק נבחר על ידי מגזין מוצ"ש של העיתון מקור ראשון בין הצעירים המבטיחים של הציונות הדתית והאתר "סרוגים" הגדיר אותו כמועמד עתידי לכנסת.

גרנק הוא חבר מרכז מפלגת "הבית היהודי" והיה מועמד מטעם הרשימה לכנסת פעמיים: בבחירות ה-19 הוצב במקום ה-49 ובבחירות לכנסת ה-20 ב-2015 הוצב במקום ה-96. בשנת 2019, לקראת הבחירות לכנסת ה-23, הקים גרנק את מיזם "כוחנו באחדותנו"[17], שקורא למפלגות הציונות הדתית להתאחד[18]. למיזם התפקדו מעל 5,000 איש, ששילמו 18 ש"ח ומימנו קמפיין, הקורא למפלגות הציונות הדתית להתאחד ולקיים פריימריז. לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע ב-2021 הציג את מועמדותו לראשות המפלגה בבחירות המקדימות בבית היהודי[19], אך הסיר את מועמדותו ותמך בחגית משה. המפלגה עצמה לא התמודדה בסופו של דבר בבחירות הכלליות לכנסת בבחירות אלו.

נשוי ואב לארבעה ילדים, מתגורר בגדרה[20].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

 1. ^ איתי גרנק מסביר על כוחנו באחדותנו, באתר "סרוגים", 6 בינואר 2020
 2. ^ בני טוקר, איתי גרנק, מראשי הגרעין התורני ביפו, מספר על היחסים המורכבים עם האוכלוסייה הערבית, על מחירי הדירות שהֶאֱמִירו ועל התכניות לעתיד, באתר ערוץ 7, 22 באפריל 2016
 3. ^ גילי כהן, "איתי גרנק, הגרעין התורני מנסה לבנות התנחלות ביפו?", באתר הארץ, 31 בינואר 2011
 4. ^ אתר אינטרנט של זהות – איגוד המרכזים לזהות יהודית
 5. ^ בני משה, מרכזי 'זהות' חדשים נחנכו באזור ובאור עקיבא. מנכ"ל זהות איתי גרנק: העובדה שהתרחבנו מעידה – יש ביקוש גדול לתכנים של זהות יהודית, באתר ערוץ 7, 28 באוקטובר 2014
 6. ^ המיזם הצליח: גם חילונים וחרדים חגגו את יום ירושלים, באתר "סרוגים", 24 במאי 2017
 7. ^ איתי גרנק, העיר שאבדה לה, באתר ynet, 5 ביוני 2016
 8. ^ 1 2 ערוץ 7, הכירו את הארגון שנלחם בארגוני ה"הנתקה" מהיהדות. "הגיע הזמן שנפסיק להתבייש במי שאנחנו ונתחיל להגיד בפומבי: גאים להיות יהודים"., באתר ערוץ 7, 8 באוגוסט 2018
 9. ^ הפורום הציבורי לישראל יהודית ודמוקרטית, באתר גיידסטאר
 10. ^ משה ויסטוך, ‏"הפורום החילוני איבד שליטה", באתר כיפה, 6 במאי 2018
 11. ^ המועצה לדיבור טוב, באתר גיידסטאר
 12. ^ 1 2 איתי גרנק, יו"ר המועצה, מספר על פרוייקט בינלאומי שמטרתו לגרום לעשרות אלפי תלמידים להימנע מלדבר דברים מיותרים., באתר ערוץ 7, 1 במאי 2018
 13. ^ אתר עמותת "דיבור טוב"
 14. ^ הדף השבועי, באתר גיידסטאר
 15. ^ מערכת ישראל היום, ‏משחק חדש: חלצו יהודים מאיראן, באתר ישראל היום, 1 בדצמבר 2019
 16. ^ הסתיים המחזור הראשון של קורס הצילום במכללת "המחולל", באתר ערוץ 7, 29 בספטמבר 2020
 17. ^ ערוץ 7, מיזם "כוחנו באחדותנו" ממשיך לפקוד את הציבור, "אני רוצה מפלגה אחת שתהיה מחויבת לערכי הציונות הדתית ולציבור"., באתר ערוץ 7, 28 באוגוסט 2020
 18. ^ איתי גרנק באולפן סרוגים: "הציבור רוצה פריימריז והוא יקבל פריימריז", באתר "סרוגים", 15 בדצמבר 2019
 19. ^ עדיאל שביט, חדשות כיפה, ‏מתמודד שלישי לראשות הבית היהודי: איתי גרנק, באתר כיפה, 7 בינואר, 2021 15:14
 20. ^ בן 30. תושב יפו. נשוי לרעות ואב לשלושה. מנכ"ל זהות – איגוד המרכזים להעמקת הזהות היהודית, באתר ערוץ 7, 11 בנובמבר 2015