ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/מיזם הצלת ערכים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיזם זה אינו פעיל

ברוכים הבאים למיזם הצלת ערכים

מטרתו של מיזם זה הינה הצלת ערכים ממחיקה לאלתר, רק משום שלא עמדו בסטנדרט הכתיבה המקובל בוויקיפדיה. ההצלה של הערכים כרוכה בשיפורם על ידי הרחבה, עריכה, הוספת מקורות מהימנים והבהרת חשיבותם האנציקלופדית. לעתים קרובות, נוצרים בוויקיפדיה ערכים העוסקים בנושאים בולטים ובעלי חשיבות אנציקלופדית מובהקת, אך מצבם ההתחלתי אינו עומד בקריטריונים המקובלים לערכים (קצרים מדי, ניסוח לקוי, מחסור במקורות מהימנים וכדומה), ולכן על אף חשיבותם הם מועמדים למחיקה. שיפור הערכים יקל על הקהילה לקבוע כי הערך ראוי להישאר במרחב הערכים.

הנכם מוזמנים להצטרף למיזם ולסייע להציל ערכים בעלי חשיבות ממחיקה.

אודות[עריכת קוד מקור]

קוד ההתנהגות של המיזם

 • חשוב לזכור שמיזם ההצלה הוא מיזם ויקיפדיה שנועד אך ורק לצורך שיפור תוכן האנציקלופדיה ובשום פנים ואופן לא לצורך גיוס קולות בהצבעות מחיקה.
 • חשוב גם לזכור שמיזם ההצלה לא נועד ליצירה מחדש של ערכים שנמחקו בהצבעות מחיקה בהם הקהילה קבעה באופן חד משמעי כי הנושא שבו עוסק הערך איננו בעל חשיבות אנציקלופדית.
 • התמקדו בשיפור תוכן. לדוגמה, כאשר הנכם עובדים על ערך שמופיע ברשימת הערכים להצלה, נסו להמחיש כי הנושא בעל חשיבות אינציקלופדית על ידי הוספת מקורות מהימנים עם כיסוי משמעותי אודות הנושא. ערכו את התוכן של הערך באופן בו תנסו ליישב סוגיות ספציפיות שהועלו בדיון המחיקה.
 • אם תבחרו להגיב בדיון מחיקה, השתדלו לתאר את הנקודות שהועלו בתחילה בדיון המחיקה אשר בינתיים תוקנו. כמו כן, כדאי לציין במקביל את כל הסוגיות שעדיין כדאי יהיה לתקן (למשל חוסר ארגון, בעיות מבניות, חוסר איזון, וכו'). בססו את ההערות על סמך מדיניות המחיקה של ויקיפדיה. במידה וכתבתם את כל הערך מחדש, כדאי לציין זאת בהצבעת המחיקה על מנת לסייע למפעיל המערכת שיסגור את הצבעת המחיקה לאיזה גרסה של הערך התייחסו בתחילה העורכים בהצבעת המחיקה.


המשתתפים במיזם פועלים להציל ממחיקה ערכים העוסקים בנושאים בולטים ובעלי חשיבות אנציקלופדית מובהקת, אשר לרוב נכתבים על ידי משתמשים חדשים או משתמשים אנונימיים. נכון להיום הנוהל המקובל בוויקיפדיה העברית הוא למחוק במחיקה מהירה את ערכי המשתמשים האנונימים שאינם עומדים בסטנדרטים המקובלים, לפיכך, מתמקד המיזם גם בכתיבה מחודשת של ערכים שיצרו משתמשים אנונימיים, שיש להם חשיבות אנציקלופדית, אך נמחקו ממרחב הערכים בתהליך מחיקה מהירה משום שלא עמדו בסטנדרטים המקובלים.

מיזם הצלת הערכים אינו שונה באופן מהותי מכל אחד מעשרות המיזמים האחרים שקיימים בוויקיפדיה. גם במיזם זה פועלים העורכים הוותיקים בכוחות משותפים ומשקיעים זמן ומחשבה רבה בהרחבה ובשיפור של ערכים. במיזם זה ההתמקדות היא בהצלת ערכים שיש להם חשיבות אנציקלופדית, כגון ערכים אולטרה קצרמרים או כאלה שנכתבו באופן לקוי על ידי משתמשים חדשים.

האם המיזם נועד בפועל לקדם את פילוסופיית ההכללה?[עריכת קוד מקור]

מטרת המיזם אינה להבטיח שכלל הערכים שנוצרים באופן שוטף במרחב הערכים בוויקיפדיה העברית, כולל הערכים הבעיתיים ביותר, ינצלו ממחיקה. מטרתו של המיזם, בראש ובראשונה, היא לשאוף למצב בו מרבית הערכים העוסקים בנושאים בולטים ובעלי חשיבות אנציקלופדית לא ימחקו מהוויקיפדיה העברית או יעלמו אי שם במרחב המשתמש של המשתמשים החדשים מיד לאחר שהם נוצרו, רק משום שהעורכים שיצרו אותם לא היו באותה עת בעלי מיומנויות כתיבה הנחוצות ליצירת ערכים אנציקלופדיים סבירים. לעתים קרובות כל שנחוץ כדי "להציל" ערכים העוסקים בנושא בולט ובעל חשיבות אנציקלופדית ממחיקה, הוא סיוע של ויקיפד מנוסה שיבצע מקצה שיפורים ו/או הרחבה של התוכן. סיוע זה עשוי להוביל בחלק גדול מהמקרים להצדקת הישארותם של הערכים הללו במרחב הערכים.

חתירה לשיתוף פעולה עם היוצרים של ערכים שהועברו למרחב המשתמשים[עריכת קוד מקור]

ערכים אשר נוצרים במרחב הערכים הראשי המכילים ליקויים רבים, מועברים על פי שיקול דעתם של מפעילי המערכת למרחב המשתמש של יוצרי הערך והם מתבקשים להמשיך ולשפר את הערך במרחב זה עד שהערך יעמוד בסטנדרטים המקובלים.

העורכים הוותיקים והמנוסים הלוקחים חלק במיזם הצלת הערכים, עשויים לסייע לשפר במידה רבה את הערכים של המשתמשים החדשים שהועברו למרחב המשתמשים ולהגדיל במידה משמעותית את הסיכויים להחזירם למרחב הערכים. אף על פי כן, לפני שניגשים לשכתב את הערך הבעייתי שהועבר למרחב המשתמשים תמיד מקובל לפנות בנימוס קודם כל ליוצרי הערכים בדף השיחה שלהם ולהציע להם את עזרתכם.

חשוב לציין כי במקרים בהם ערכים הועברו למרחב המשתמשים, במידה שהיוצרים המקוריים לא ציינו שהם מעוניינים בעזרתכם, חשוב לאפשר להם, במיוחד במידה שמדובר בעורכים חדשים, לקבל הזדמנות לשפר את הערכים שלהם לבדם וללא הפרעות במהלך פרק זמן סביר של מספר שבועות או לעתים אף מספר חודשים. נוהג זה תקף גם במקרים שהנכם מעוניינים ליצור ערך חדש באותו הנושא אשר איננו מסתמך כלל על התוכן שהועבר למרחב המשתמשים. התנהלות זו תסייע למנוע אי הבנות או מחלוקות מיותרות, ובטווח הארוך תתרום לכך שיותר עורכים ייצרו ערכים טובים.

במקרים בהם טיוטת הערך נותרה ללא שינוי במשך זמן רב ופנייתכם לא זכתה לשום תגובה, ניתן ליצור את הגרסה המשופרת של הערך במרחב הערכים הראשי רק לאחר שתתריעו בפני היוצר המקורי בדף השיחה שלו על כוונתכם זו. במקרים בהם היוצר המקורי פרש מוויקיפדיה לפני זמן רב, הנכם רשאים באופן מיידי וללא כל דיחוי ליצור ערך חדש באותו הנושא או לחלופין לשלב בערך החדש והמשופר שתיצרו חלקים מהתוכן שנמצא בערך שבמרחב המשתמש של המשתמש שפרש. בכל מקרה, במקרים בהם הנכם משכתבים או משתמשים בחלקים מערך שנמצא במרחב המשתמשים, הקפידו תמיד להעניק קרדיט ליוצר המקורי בדף השיחה של הערך שתיצרו.

רשימת פעולות אפשריות לצורך הצלת ערך[עריכת קוד מקור]

להלן רשימה של פעולות אפשריות שכל עורך יכול לנקוט על מנת לנסות ולהציל ערך מסוים ממחיקה:

 • במידת הצורך שכתבו מחדש פסקאות בעיתיות או ניסוחים בעייתיים.
 • במידת הצורך ארגנו מחדש את תוכן הערך.
 • חפשו והוסיפו מקורות מהימנים. חשוב מאוד שהמקורות שתוסיפו ימחישו היטב כי מדובר בנושא בולט ובעל חשיבות אנציקלופדית.
 • בצעו ויקיזציה לערך. כלומר, וודאו כי התוכן של הערך תואם את הסגנון הנהוג בוויקיפדיה. במסגרת הויקיזציה הקפידו להוסיף קישורים לוויקיפדיות זרות (בינוויקי), להוסיף קישורים פנימיים לערכי ויקיפדיה אחרים בעלי רלוונטיות גבוהה לערך שכתבתם, להוסיף קישורים חיצוניים לאתרי אינטרנט חיצוניים בעלי רלוונטיות גבוהה לערך שכתבתם, ולהוסיף את הערך לקטגוריות מתאימות ביותר. כמו כן במידה שהם קיימים, הוסיפו את תיבות המידע ותבניות הניווט המתאימות ביותר לערך.
 • במידת הצורך שכתבו את הפתיח על מנת שיהיה מתומצת ומנוסח היטב כדי שיסביר היטב ובקצרה במה הערך עוסק.
 • הסירו תוכן בלתי הולם, מידע טריוויאלי, קישורים חיצוניים מיותרים וקישורים פנימיים מיותרים.
 • וודאו כי התוכן של הערך איננו מוצג בצורה מוטה לעמדה מסוימת וכי הוא מציג את כל העמדות בצורה מאוזנת.
 • ביחנו ערכים קיימים טובים העוסקים בנושא דומה - תמיד כדאי לבדוק את הערכים שכבר קיימים בוויקיפדיה זמן רב ושעוסקים באותו הנושא או בנושא דומה. לעתים רבות אתם עשויים בעקבות כך לקבל השראה רבה לאופן שבו כדאי יהיה לארגן מחדש את המידע בערך או להחליט איזה חלקים למעשה עדיין חסרים וברצונכם לכתוב.
 • במידה שתוכלו, הוסיפו לפחות תמונה או איור אחד העוסק בנושא מתוך מאגר התמונות של ויקישיתוף. כיום חלק ניכר מהערכים בוויקיפדיה כוללים לפחות תמונה או איור אחד. ניתן לעתים למצוא תמונות טובות שעשויות להתאים באופן מושלם כאשר תבדקו איזה תמונות/איורים שולבו בערך המקביל בוויקיפדיה האנגלית, או בערך המקביל באחת מהויקיפדיות הזרות האחרות.
 • נסו להרחיב את הערך ככל שאתם יכולים. תוכלו להסתמך בעת הרחבת הערך, בתרגום של תוכן חופשי מהערך המקביל העוסק באותו הנושא בוויקיפדיה האנגלית, או מהערך המקביל באחת מהויקיפדיות הזרות האחרות. כדאי לנסות להקפיד שתוכן הערך יהיה גדול מ-3,207 בתים (הגודל של הערך הממוצע בויקיפדיה העברית נכון למאי 2010).
 • בדקו את המידע שמופיע בערכים שמקושרים לערך שכתבתם. לעתים אתם עשויים לגלות בהם מידע רב שיאפשר לכם להרחיב את הערך.

ערכים להצלה[עריכת קוד מקור]

עמוד ראשי
ראו גם – ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/מיזם הצלת ערכים/רשימת בקשות להצלת ערכים

הצלת ערכים בעלי חשיבות אנציקלופדית המועמדים למחיקה[עריכת קוד מקור]

הרשימה שלהלן מכילה את כלל הערכים המועמדים למחיקה בוויקיפדיה, נכון למועד האחרון שבו נלחץ הלחצן "ניקוי מטמון" (לחיצה על הלחצן "ניקוי מטמון" מאפשרת לכם לוודא אם הרשימה מעודכנת).

הערכים שמועמדים כעת למחיקה

הצלת ערכים בעלי חשיבות אנציקלופדית שהועברו למרחב המשתמשים[עריכת קוד מקור]

רשימה כרונולוגית של כל הערכים העוסקים בנושאים אנציקלופדיים שהועברו למרחב המשתמשים

יצירה מאפס של ערכים, בנושאים בעלי חשיבות אנציקלופדית, שנמחקו לאחרונה משום שלא היו כתובים היטב[עריכת קוד מקור]

רשימה כרונולוגית של כל הערכים שנמחקו ושעוסקים בנושאים אנציקלופדיים

חממת הערכים של מיזם הצלת ערכים[עריכת קוד מקור]

עמוד ראשי
ראו גם – ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/מיזם הצלת ערכים/חממת הערכים

רשימת הצלות[עריכת קוד מקור]

# שם הערך תאריך ההצלה הצלת ערך שהיה
מועמד למחיקה
הצלת ערך שהועבר
למרחב המשתמש
יצירה מחדש של
ערך שנמחק
הערות קישור להצבעת
המחיקה
העורך שהציל
את הערך
1 בוב הבנאי 18 בדצמבר 2012 WikiJunkie
2 נוירוג'נסיס 18 בדצמבר 2012 Aronbrand
3 אדוארד חיל 20 בדצמבר 2012 WikiJunkie
4 פיל הארטמן 1 בינואר 2013 WikiJunkie
5 אביזר מין 7 בינואר 2013 WikiJunkie
6 סקצ'רס 11 בינואר 2013 WikiJunkie
7 לברדודל 14 בינואר 2013 WikiJunkie
משתמש זה פעיל במיזם הצלת ערכים.
X ערכים ניצלו ממחיקה, ו/או נוצרו מאפס על אף שנמחקו בתחילה, על ידי משתמש זה במסגרת מיזם הצלת ערכים

נא להוסיף בסוף הטור. תוכלו להוסיף את התבניות מימין ולקדם את המיזם.

 1. WikiJunkieשיחה
 2. Aronbrandשיחה
 3. Ovedcשיחה
 4. אלעד קראוזשיחה
 5. Hmbr (חנן) - שיחה
 6. דודג - שיחה
 • הערה - אם בכוונתכם להצטרף למיזם, אנא הוסיפו את דף רשימת הבקשות להצלת ערכים + את שני דפי הרשימות של המיזם לרשימת המעקב שלכם.