לדלג לתוכן

ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/פיזיוויקי/התחרות הראשונה/יישורת אחרונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פיזיוויקי – יישורת אחרונה

[עריכת קוד מקור]

אנחנו נמצאים כרגע כחודשיים וחצי לאחר ההכרזה על פתיחת התחרות, וקצת יותר פחות מחודש לפני המועד הסופי להגשת הערכים לתחרות (1/9/2009), וזה זמן טוב לסיכום של מצב ההתקדמות. נכון להיום נרשמו לתחרות כמעט40 כותבים, אשר רובם המכריע משתמשים חדשים, והם נרשמו לכתוב מעל ל-50 ערכים (ישנם כותבים שנרשמו ליותר מערך אחד). רוב הערכים שנרשמו לתחרות הינם ערכים חדשים, ורק המיעוט שלהם הם קצרמרים.

מבין הערכים שנרשמו לתחרות כרגע התחילה עבודה רצינית, מעל גבי הוויקיפדיה רק על כ-10 ערכים. חלק מהכותבים ציינו שהם יתחילו את העבודה על התחרות עם סיום תקופת הבחינות באוניברסיטאות או עם סיום הבגרויות, ולכן אנחנו מצפים שקצב כתיבת הערכים יגבר בשבועות הקרובים. חלק נוסף מהכותבים בוחרים לעבוד על הערך שלא מעל דפי הוויקיפדיה ולהעלות לוויקיפדיה רק את הטיוטא הסופית. בהקשר הזה אנו רוצים להעיר שהיתרון בעבודה מעל דפי הוויקיפדיה היא בכך שמתמשים אחרים, בעיקר ויקיפדים ותיקים, יוכלו לעזור בעריכה: יוכלו לתקן שגיאות כתיב, לעשות בין-ויקי (כלומר לקשר את הערך לערכים המקבילים בשפות האחרות), לעשות ויקיזציה (כלומר לקשר מילים בתוך הערך לערכים המתאימים להם), וגם לתת עצות לגבי התוכן והצורה.

ממשק הוויקיפדיה איננו מסובך, ולא לוקח זמן רב מדי ללמוד אותו ובכל זאת רוב המשתמשים זקוקים לעזרה בראשית דרכם. עזרה כזאת ניתן לבקש ב"ויקיפדיה:דלפק ייעוץ", או דף השיחה של הערך שאתם עורכים, בדף השיחה של התחרות, או בפנייה אל מארגני התחרות. מי שזקוק בעזרה בהכנת איורים ותמונות יכול להעזר ב"ויקיפדיה:סדנא לגרפיקה".

בתחרות הכתיבה הפנימית של הוויקיפדיה, שנקראת "מקצרמר למובחר", אחד ההישגים הגדולים הוא בכך שהמתחרים בתחרות גם עוזרים אחד לשני. עזרה זאת נשמעת על פניה מגוחכת, הרי למה לעזור למתחרים שלך, ובכך לאפשר להם, אולי, לנצח אותך. מנגד, עבודת צוות ושיתופיות היא אחד העקרונות החשובים, והדברים הנפלאים ביותר שישנם בוויקיפדיה. לכן מומלץ מאוד להיכנס לדף הראשי של התחרות, לראות אילו ערכים אחרים משתתפים, ולראות אם בנוסף לעבודה על הערך שלכם, אולי אתם יכולים גם לייעץ ולעזור למשתמשים האחרים.

לסיום לתחרות ישנה גם תחרויות משנה: תחרות התמונה והאיור הטובים ביותר. לתחרויות האלו, נרשמו מעט מאוד קבצים. בנושא זה הנה כמה דברים משופט תחרות המשנה (משתמש:Sir kiss):

"בשרות המילואים הראשון שלי אסף המג"ד את כולם ובמשך שעה צעק עלינו בגלל אחוזי ההתייצבות הנמוכים, שפך קיתונות של אש וגפרית, קללות ועצבים, ציונות ועל חובה וקרב ועול, הכל בכל.בסוף הנאום קם אחד המש"קים ואמר לו :אבל למה אתה צועק על אלו שכן באו?

ענה לו המג"ד: "על אלו שלא באו אני לא יכול לצעוק!"

בתחרות המשנה (צילומים ואיורים) יש מעט משתתפים ועליהם תבוא הברכה, אבל איפה כולם? תמונה אינפורמטיבית לערך היא דבר פשוט יותר ממה שזה נראה. האם הגלאי שמוזכר בערך הוא בגודל קופסת גפרורים או של פיאט? לכם זה ברור ולנו לא. אז מצאתם כבר איור בוויקי באנגלית, נו...האם זה האיור שמסביר באופן הברור ביותר?

יאללה, לעבודה!"

מוטי ויוני